M "T f Nieuw Hart van Dirksland krijgt besloten liefjessfeer Bakker Jaap Bienefelt beëindigt 'broodwijk' na bijna vijftig jaar A^ K. van de Ketterij neemt na 52 jaar afscheid van liet zondagsclioolwerk innaard Ob 'MÊÊÊÊÊÊM treekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Rommelmarkt op Goedereede-Havenhoofd Verkeerspolitie werkt aan agressief rijgedrag A«^ y^^sser Visser Knöps TgfwpS fotohuis go^ereécl^ www.fotohuis.ni actief in beeld en geluid Gemeente Goedereede plaatst steen ter nagedachtenis aan slachtoffers ODl DIRKSLAND - Een hofje, een 'boerderij' met verscheidene woningen of een stuk of wat grote levensloopbestendige villa's. Een speelplek, een parkje en een aantal parkeerplaatsen, die samen ook kunnen dienen als evenemententerrein. De eerste wat meer concrete stappen op weg naar de herinrichting van het Hart van Dirksland zijn gezet. Een herinrichting die nodig is na de sloop van de voormalige kleuterschool Het Startblok en het aanstaande vertrek van de ClOOO naar de kop van de Geldersedijk. Vooral woningen Haalbaarheid Kloppend Hart Vertrouwen Vrije tijd 'De liefde tot Christus dreef mij' Vrijdag 31 maart 2006 78e jaargang nr. 7495 G0EDEREP:DE - De Eben Haëzer- school op Goedereede-Havenhoofd hoopt zaterdag 8 april van 9.30 tot 16.00 in en rondom de school een rommel markt te houden. De opbrengst komt geheel ten goede aan de school. Naast de gebruikelijke oude spulletjes zuil u ook tweedehands boeken, handwerkartike- len, poppcnkleding, gebakken vis, patat, e.d. aantreffen. Het is de bedoeling dat 's morgens vroeg de 'bakkers' er druk aan de slag gaan, zodat u tegen koffietijd ook een verse olie bol kunt kopen. Natuurlijk kunt u die koffie ook tijdens de rommelmarkt nuttigen. Voor de kinderen is er ook van alles te beleven: sjoelen, darten, visspel, klauterbaan, grabbe len, enz. Tijdens de rommelmarkt willen de verschillende groepen hun werkstukken over het project 'wonen' presenteren. De groepen '1 en 2 hebben al hun energie gestopt in alles 'rondom 'Pluk van de Pelteflet', groep 3 en 4 •heeft het thema 'Wonen in Goedereede' erg leuk uitgewerkt. Zelfs een maquette van de Goereese 'Dom' ontbreekt niet. De groepen 5 t/m 8 gaan terug in de tijd en hebben heel veel 'aandacht besteed aan het thema 'Wonen in de Middeleeuwen'. Het is zeker de moeite waard om al deze prachtige bouwwerken en verdere uitwerkingen te komen bekijken. U wordt dan ook van harte uitgenodigd om gezellig naar de rommelmarkt bij de school aan de Blauwe Distelstraat te komen. Wie met de auto komt, wordt aangeraden om langs de haven te parke- 'ren, waitfvandaan het ongeveer drie minuten •lopen is naarde rommelmarkt. MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw won/ng Doetinchemsestraal 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 In het eerste kwartaal van dit jaar heeft de Verkeerspolitie van het korps Rotterdam-Rijnmond bij snelheids overtredingen meer dan 130 rijbewij zen ingevorderd. De bestuurders reden allemaal meer dan 50 km/u harder dan de toegestane maximumsnelheid. Vorig jaar werden in dezelfde periode 69 rijbewijzen ingevorderd. Verreweg de meeste rijbewijzen werden ingevorderd op de Vaanweg in Rotterdam, op de N57 en op de A16/A15 ter hoogte van Ridderkerk. De toename van het aantal invorderingen komt mede door de gerichte controles op de N57 en N59 en de onlangs gestarte controles op de A16. Op die punten kwamen (grove) snelheidsovertredingen veelvuldig voor, reden waarom daar extra gehandhaafd wordt. Dit is overigens van tevoren aangekondigd in de media. Gecontroleerd wordt met een lasergun en/ of (on)herkenbare surveillance in combi natie met directe staande houdingen. De politie blijft ook omwille van de verkeers veiligheid hard optreden tegen deze grove snelheidsovertredingen, omdat snelheid een belangrijke rol speelt bij verkeerson gevallen. Afhankelijk van de ernst van een ongeval (doden of letsel), in combinatie met roekeloos rijgedrag kan een gevangenisstraf worden opgelegd van drie tot zes jaar. Ook kan een ontzegging van de rijbevoegdheid worden opgelegd. De controles vinden plaats in het kader van de landelijke aanpak van agressie in het ver keer Met agressief rijgedrag wordt een ver zameling van grove overtredingen bedoeld, waaronder extreme snelheidsovertredingen waar steeds meer mensen zich aan ergeren. REGISTER ACCOUNTANTS BARENDRECHT •TEL.0180-642 111 MIDDELHARNIS'TEL.0187-617300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD» TEL. 0342-405 140 Gebruikt was nog nooit zo nieuw. 31 Ontdek 't bi) uw üi-deolct of kijk oNost op www.opelrsïeu-ws.oï Knöps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdaos BV - Ktoosterweg 2 - 43)7 AL - Noordgouwe - 0111 401347 Kwofiteit&Sery bij elke gebruikte b^^'ntichtere fotografie Bifm^ï COMBI OUDDORP-WutiTraal }S TeL (0187} 611611 f<u 683734 GOEDEREEDE - Op 6 april a.s. is het een jaar geleden dat het noodlottige ongeval met de ODl plaatshad, waarbij drie bemannings leden om het leven zijn gekomen. In overleg met de familie heeft de gemeente Goeder eede besloten om ter nagedachtenis aan de slachtoffers een gedenksteen te plaatsen bij het monument voor de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog te Ouddorp 'Voor hen die vielen'. De/x gedenksteen is zal uiter lijk 4 april worden geplaatst, waarna op 28 april a.s., samen met de familie aandacht zal worden geschonken aan de plaatsing van de steen. Door Kees van Rixoort Drie architecten kregen de uitnodiging om door middel van een zogenoemde massastu die hun visie op de herinrichting van de loca tie te geven. De werkgroep Hart van Dirks land koos onlangs voor de studie van archi tectenbureau Casa Ratsma uit Dirksland. En de gemeenteraad nam dat advies vorige week donderdag over. De raad volgde het advies van B en W om een vervolgonderzoek te laten uitvoeren om te komen tot een verdere invulling. Wel eiste de raad dat er aandacht moet worden besleed aan de betrokkenheid van de bewoners van de kern Dirksland bij de verdere ontwikkeling. Ook kreeg het college de opdracht mee om de rol die de Woning bouwvereniging Dirksland zou kunnen ver vullen bij de herinrichting, nog eens goed onder de loep te nemen. Het Hart van Dirksland bestaat uit de Kat- tewacht. de kop van de Burgemeester Zaaij- erlaan en het Achterdorp. Eerder sprak de gemeenteraad uit dat er bij de herontwikke ling van dit gebied rekening moet worden gehouden inet een aantal uitgangspunten. Het Hart van Dirksland moet van de raad straks vooral woningen bevatten. Een woonzorg complex op deze plek is minder gewenst, maar in de realisering van levensloopbesten dige woningen ziet men wel iets. Andere uit gangspunten zijn dat het gebied gedeeltelijk gebruikt kan worden om te parkeren, dat er ruimte over moet blijven voor een speeltuin of een parkje en culturele voorzieningen en zo mogelijk voor kleinschalige winkelvoor zieningen. Voor de huidige Rabobank zou een nieuwe bestemining in het verschiet moeten liggen. De beeldbepalende panden aan het Achterdorp, waaronder de nu verbor gen gevel van de voormalige bewaarschool, moeten van de raad in stand worden gehou den. Tot slot bepaalde de gemeenteraad dat de invulling van het gebied moet plaatsvin den in samenspraak met de Woningbouwver eniging Dirksland, het ziekenhuis en andere belanghebbenden. Dat laatste gebeurde in de vorm van de Werkgroep Hart van Dirksland. waarin vertegenwoordigers zitting hebben van de bewoners, de gemeente, de Woning bouwvereniging Dirksland, de Onderne mersvereniging en de Rabobank. In een later stadium aangevuld met deskundigen van het stedenbouwkundige adviesbureau RBOI en de Welstandscommissie. RBOl had vooral de opdracht om de inge diende massastudies financieel te analyseren en te toetsen op haalbaarheid. Het bureau kwam tot de conclusie dat de plannen niet winstgevend geëxploiteerd kunnen worden. Ook bleek dat het financieel weinig aan trekkelijk is om een aantal beeldbepalende gebouwen aan het Achterdorp te slopen met alleen het behoud van de cuhuurhistorisch waardevolle gevels. RBOI stelde voorts een stedenbouwkundige visie op. waarin aan alle randvoorwaarden is voldaan. Er is ruimte voor wonen, parkeren, groen, spelen en kleinschalige (winkel)voorzieningen. Het pand van de Rabobank blijft staan en de pan den met beeldbepalende gevels blijven in de visie van RBOI behouden als de bouwkundi ge staat dit toestaat. Het bureau heeft het over een semi-openbaar binnenterrein, een beslo ten hof met groen waar het aangenaam is om te verblijven, woningen met niet meer dan drie bouwlagen, die ook in andere opzichten passen bij de omgeving en mogelijkheden voor kleinschalige bedrijfsmatige activitei ten. In totaal zullen in het Hart van Dirksland 20 tot 25 woningen worden gebouwd. Na de beoordelina van de massastudies en de stedenbouwkundige visie van RBOI heeft de raad nu dus het laten uitvoeren van een vervolgonderzoek goedgekeurd. Ook kan Casa Ratsma de opdracht tegemoet zien als er daadwerkelijk ontwikkeld gaat worden. Dit omdat zijn plan en ideeën het beste aan sluiten bij de stedenbouwkundige randvoor waarden. In zijn massastudie Kloppend Hart komt Ratsma met drie varianten. Een variant met een hofje met vijftien woningen op de plek waar voorheen Het Startblok stond, diverse bedrijfsruimten en nieuwe bestemming voor het gebouw van de Rabobank aan het Ach terdorp, een steeg van het Achterdorp naar de Kattewacht, waar veertig auto's kunnen parkeren en dat tevens kan dienen als eve nemententerrein, een parkje en een speel plek. De tweede variant bevat eveneens een parkje, een speelplek en een parkeer/evene mententerrein, maar verschilt van de eerste variant door de realisatie van een grote 'boer derij' met meerdere woningen en wellicht ruimte voor bijvoorbeeld het ziekenhuis, de Woningbouwvereniging of de Stichting Dag besteding Zuidwester Verder is het gebouw van de Rabobank in deze variant gesloopt en is deze plaats ingenomen door vijf of zes bedrijfsruimten met bovenwoningen. Ook de ClOOO is weg; daarvoor in de plaats heeft Casa Ratsma een drietal woningen met werk ruimte aan huis ingetekend. In de derde variant is de plaats van het hofje of de 'boerderij' ingenomen door een viertal levensloopbestendige villa's. Het straatbeeld van het Achterdorp is nu niet ingrijpend gewijzigd: het gebouw van de Rabobank blijft staan, evenals de ClOOO, met uitzon dering van de aanbouw aan de rechterzijde, die zou kunnen wijken voor een steeg naar de Kattewacht. Parkeer-Zevenemententerrein, parkje en speelplek zijn wederom opgeno men in deze derde variant. Waar het allemaal op uit zal draaien, is nog niet te zeggen. Er zal nog het nodige gere kend moeten worden en een exacte invulling van het Hart van Dirksland vergt ook nog de nodige studie. Wat gezien de stedenbouw kundige visie van RBOI en de varianten van Casa Ratsma echter wel een hoog realiteits- gehahe heeft zijn het parkje, de speelplek, het behoud van de Rabobank en de oude gevel van de bewaarschool, en een wat besloten hofjessfeer met 20 tot 25 woningen voor ver schillende doelgroepen. Wordt vervolgd. SOMMELSDUK - Een kleine vijftig jaar geleden begon Jaap Bienefelt, als nazaat van de bekende Sommelsdijkse bakkersfamilie, met het verkopen van brood 'langs de straat'. Met de bak- fiets trok hij door delen van Sommels- dijk en Middelharnis. Dit werk, zij het intussen met een ander voertuig, heeft hij lang volgehouden, maar vorige week zaterdag was de tijd gekomen dat hij een punt achter zijn carrière moest zetten en dat hij van een welverdiende rust mag gaan genieten. Door Adri van der Laan Hoc kijkt Jaap terug op die voorbij jaren waarin hij met 'het dagelijks brood' bij de klanten aan de deur kwam? "Met weemoed", zo verzekert hij, "ik ben bij veel mensen aan de deur geweest en dit is nu allemaal voorbij en dat vind ik best wel jammer", zo verzucht hij. In de afgelopen vijftig jaar is er volgens de Sommelsdijkse bakker veel veranderd in 'het straatwerk'Natuurlijk allereerst door de andere vervoermiddelen waarmee het beroep inmiddels werd uitgeoefend. Jaap begon als zestienjarige bakkersjongen in het bedrijf van zijn vader Met de baicfiets. In de loop der tijd stapte hij over op de kleine elektrowinkelwa- gens van Spijkstaal, waar de klanten - zij het met enige moeite - zelfs in de auto hun keuze konden bepalen. De laatste jaren trok Jaap door Middelhamis en Sommelsdijk met een moderne Mitsubishi bestelwagen. Eén dezer dagen wordt die auto verkocht "en dat saat toch een beetje aan mijn hart", laat Jaap weten, 'want hierinee wordt officieel een punt gezet achter het werk van de mobiele broodverkoper". Ook 'de handel' is in de loop van de jaren fors veranderd. "In de begintijd verkocht ik voornamelijk brood. In het weekend ging er dan een klein doosje bolussen of kade tjes mee". Tegenwoordig gaan er natuurlijk nog veel meer 'luxe'-artikelen mee. Het is Jaap Bienefelt wel opgevallen dat ondanks het uitgebreidere assortiment de mensen er niet méér tevreden op zijn geworden. "Ze zijn kieskeuriger geworden en laten dat ook weten". Toch heeft de bakker vrijwel nooit problemen met zijn klanten gehad. Volgens Jaap Bienefelt tijdens één van zijn laatste rondjes. (Foto: Pershuw Flcikkee) hem komt dit doordat hij door de jaren heen 'de gebruiksaanwijzing' van de meeste klanten wel heeft leren kennen. Tussen Jaap en hen is door de jaren heen een sterke band gegroeid. "Je weet alles van de men sen, soms vertellen ze mij wel eens dingen, waarvan ik afvraag of ik dat eigenlijk wel behoor te weten". Niettemin is het zeker een teken van vertrouwen dat de klanten in Jaap stellen en dat hij niet als een 'wandelend nieuwsblad' zijn werk deed. "De mensen zijn me als een soort vertrouwenspersoon gaan beschouwen". Ook op financieel gebied blijkt het vertrou wen tussen Jaap en zijn klanten ver te gaan. Als mensen niet thuis waren legde hij het brood gewoon ergens bij hen neer. op een later tijdstip werd dan betaald. En soms liep dat bedrag wel eens op tot over de honderd euro, maar problemen heeft dit nooit opge leverd. Glimlachend laat Jaap erop volgen: "Nu ik gestopt ben, moet ik zelfs nog een paar adresjes langs voor de eindafrekening!" Jaar in jaar uit vertrok Jaap, vijf dagen in de week. 's ochtends om half zes naar de bak kerij om zijn spullen voor de komende dag in te pakken. En 's avonds om een uur of zes stapte hij zijn huis weer binnen. Het bakkers- bedrijf heeft een grote impact op zijn leven gehad. Het zal dan ook best wennen zijn nu hij iedere dag thuis zit. Jaap ziet wel naar wat meer vrije tijd uit. "Ik heb nooit een hekel aan mijn werk gehad, maar er was natuurlijk wel altijd de verplichting om de dagelijkse adres sen langs te gaan. Die verplichting ben ik nu kwijt!" Hij verwacht dat er thuis best wel wat karweitjes op hem wachten, én hij hoopt de gezondheid te ontvangen om nog geruime tijd van de omgeving te genieten, samen met echtgenoot Pia op de fiets. Bovendien is onlangs hun eerste kleinkind geboren en daar hopen Jaap en zijn vrouw nog vele bezoekjes aan af te mogen leggen. Maar de Middelharnisse en Sommels dijkse gemeenschap zal Jaap Bienefelt niet helemaal hoeven te missen want met het bakken van oliebollen op de woensdag, tij dens de Sommelsdijkse weekmarkt, gaat hij gewoon door. Morgen, zaterdag 1 april, tussen 15.00 en 17.00 uur is er in verenigingsgebouw 'Vita Nova' aan de Van Aerssenstraat de gelegen heid om Jaap ten afscheid de hand te druk ken. MIDDELHARNIS - Een afspraak plannen met de 72-jarige Klaas van de Ketterij is niet makkelijk. "De eerst volgende twee weken, ben ik elke avond bezet, belaas". Op zijn leeftijd is hij nog in tal van organisaties actief. Zo is hij voorzitter van de SGP Middelharnis- Sommelsdijk, lid van de provinciale vereniging van de SGP Zuid-Holland, bd van de raad van advies voor de SGP, districtcommissaris van de Gerefor meerde Bijbelstichting, kerkvoogd, lid van de monumentencommissie van de gemeente Middelharnis, en last but not least al 52 jaar actief binnen het zon dagschoolwerk. Van deze laatste activi teit neemt hij, morgen 1 april, afscheid. Een gesprek met de scheidende man. Tekst en foto: Jeroen van der Laan Een rasechte Flakkeeënaar is van de Ketterij niet. Zijn wieg stond in het Zeeuwse Amemui- den. In deze plaats heeft hij de eerste ervarin gen opgedaan met het zondagschoolwerk. Als 19 jarige jongeman vertelde hij de Bijbel verhalen aan de kinderen van de Hervormde Gemeente. Na drie jaar verhuisde hij richting Goeree-Overflakkee omdat "een meisje" in beeld verscheen. Direct aansluitend zette hij het zondagschoolwerk voort in Middelhamis. In 1961 werd hij ook bestuurslid, later secre taris, en de laatste 20 jaar fungeerde hij als voorzitten Van de Ketterij, die opgeleid was tot tim merman, vertelde vaak de Bijbelverhalen aan de jeugd. "De eerste jaren vertelde ik iedere zondag, meestal aan de groep met de oudste kinderen, later soms tweemaal, en de laatste tijd om de drie weken". Op de vraag of het niet inoeilijk was in het begin, antwoordt hij dat alles staat of valt met een goede voorbe reiding. "Als eerste begon ik met het voorbe reiden van het gebed. Vervolgens boog ik mij over het Bijbelgedeelte. Ik las een Bijbelver klaring en nog andere boeken over het betref fende Bijbelgedeelte. Vervolgens dacht ik er over na en zette ik één en ander op papier. Één van de moeilijke dingen vond ik steeds het afdalen op het niveau van de kinderen, zeker als ik verschillende groepen met andere leef tijden voor mij had zitten." Waar Van de Ketterij het liefst over vertelde, vindt hij moeilijk te beantwoorden. "Het liefst vertelde ik een vertelling waarin de Heere Jezus als de Zaligmaker voorgesteld wordt, naast de Geschiedenissen." Het meest aangrijpende was in dit werk altijd weer het overlijden van kinderen. "Via deze weg werd ik altijd weer erg gewezen op de kortstondig heid van het leven. Meestal werd dit per klas onder de aandacht gebracht. Je merkt ook dal dit bij de kinderen grote indruk maakte. De kinderen zijn in de afgelopen 50 jaar niet ver anderd. Allen zijn zij in zonden ontvangen en geboren; dat is niet veranderd en zal ook nooit veranderen, zolang de wereld bestaat. Met dit feit moet de verteller werken, en de Heilige Geest moet dit in de harten van de kinderen toepassen. Natuurlijk zie ik ook wel dat de kinderen mondiger zijn geworden, maar dit zie ik niet als een storend aspect. Wel is het uitermate belangrijk dat de kinderen worden gestimuleerd tot het leren van de versjes, wat er wel eens bij inschoot. Als de ouders dit niet meer doen, krijgt de leiding het ook niet voor elkaar, wij zijn medeopvoeders". De kerkscheuring ziet Van de Ketterij als een zeer verdrietigeontwikkeling, die zelf meeging in de huidige Hersteld Nederlandse Hervorm de Gemeente. "Vanaf 1 mei zijn de zondag scholen van de Hervormde Gemeente (PKN) en van de Hersteld Nederlandse Hervormde Gemeente samen verdergegaan. Maar naar enkele maanden later hebben wij deze samen werking op moeten zeggen. De zondagsschool zou namelijk onder verantwoordelijkheid van de jeugdraad komen te functioneren en niet meer van het bestuur. Daarnaast moesten de vertellers de kerkdiensten van de PKN bezoe ken. Dat was voor ons één van de redenen om uit elkaar te gaan. Ongeveer 2/3 van de kinderen ging naar de zondagsschool van de Hersteld Nederiandse Hervormde Gemeente, circa 1/3 ging naar de zondagsschool van de Hervormde Gemeente (PKN). Op dit moment komen er zo'n 50 kinderen op 'onze' zondag school. In een aantal jaren waren dit er nog 250. Dit komt voomamelijk door de leegloop van de kerk. Daamaast komen ook alleen de kinderen van de meelevende kerkleden op de zondagsschool." Van de Ketterij ziet uit naar het nieuwe kerkgebouw, dat momenteel in Sommelsdijk wordt gebouwd. "Dit zal uiter aard een grote vooruitgang betekenen, hoewel het nooit over het gebouw mag gaan, maar uitsluitend over de prediking van het Heilige Woord van God". De scheidende man heeft het werk nooit als een belasting gezien. "Tot het laatst heb ik het volgehouden om iedere zondag aanwezig te zijn. "Ik wilde de kinderen in de middel lijke weg brengen tot Jezus. Iedereen moet zelf ook worden als een kind; dat is nodig om de Zaligmaker te leren kennen. De kinderen zijn aan onze zorgen toevertrouwd. Dat is mijn motivatie altijd geweest. Als er niet iets van de liefde van Christus in je is, hou je het niet zo lang vol. Lees maar wat er in Psalm 78 staat: "Wij zullen het niet verbergen voor hun kinderen, voor het navolgende geslacht, vertellende de loffelijkheden des HEEREN, en Zijn sterkheid, en Zijn wonderen, die Hij gedaan heeft.'"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1