Voetballers als handelswaar ie pWlitie PREDIKBEURTEN 0900-8844 Verrommeling PRAISE-AVOND CDA en WD Zuid-Holland stimuleren jongeren te ondernemen EIIArtDBn-IIIEUWS EIIAriDEII-niEUWS Youth Alpha-cursus in Doopsgez. Gem. Ouddorp Ds. R den Butter neemt afscheid i.v.m. emeritaat in Ooltgensplaat Werkzaamheden aan fietspad Grevelingendam Bij de titel Eigenlijk koopwaar Actief object Onder hoogspanning Er komt nog iets bij Mensonwaardig W. H. Velema Zondag 25 september 2005 «s Rotterdam-Rijnmond Man zwaar gewond bij val van steiger Drie verdachten misliandeling aangehouden Portret van de Gereformeerde Gemeenten De CDA- en VVD-fractie van de Pro vinciale Staten Zuid-Holland vin den dat jongeren actief gestimuleerd moeten worden om te kiezen voor een leven als ondernemer. Jonge onderne mers zijn nodig om de werkgelegen heid te stimuleren, de talenten in onze samenleving beter te benutten en om het huidige aantal bedrijven op niveau te houden. Daarom heeft de CDA- fractie, met steun van de VVD fractie, een initiatiefvoorstel over jong onder nemerschap ingediend. PAGINA 2 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 2005 Het is geen vriendelijke en ook geen vlei ende kop die boven dit artikel staat: voetbal lers als handelswaar. Wie regelmatig de kranten leest, zal er toch niet versteld van staan. Het gaat dan over voetballers van naam. Zij spelen in internationale wedstrijden. Er wordt precies bijgehouden hoe vaak en waar zij hebben gescoord. Die punten bepalen mee de geld waarde bij hun transfer. Er is met de verkoop van zo'n speler van de ene club aan de andere een bedrag van miljoenen euro's gemoeid. De prijs van de grootsten onder hen ligt tussen de vijftien en de twintig miljoen euro's. Spelers van iets mindere kwaliteit, dus van iets mindere naam, gaan weg voor een bedrag van onder de tien miljoen euro - toch altijd nog geen kleinigheid. De lezer zal aanvoelen dat ik in de geko zen formuleringen een kritische toon laat doorklinken. Het was me net iets teveel om in de titel in plaats van handelswaar de term koopwaar te gebruiken. Daarop komt het echter bij de transfer van topvoetballers wel neer! Zij worden verkocht aan de meestbie- dende. Natuurlijk speelt de speler daarbij ook een rol. Hij moet zijn handtekening zetten en is dus niet maar willoos object. Intussen laat hij het spel van loven en bie den om zijn plaats in een bepaalde club wel aan zich voltrekken. Om het wat scherp te zeggen: hij is actief object in deze mensen handel op hoog niveau. Actief object wil zeg- Cïi gen dat er met en om hem gehandeld wordt. Echter met zijn goedvinden en niet buiten zijn instemming om. Hij is - ik kan het niet anders zeggen - handelswaar. Tegelijk is hij er zelf actief bij betrokken. Hij moet immers zelf ja zeggen en het contract tekenen. Op mij maakt deze handelwijze - u voelt het dubbelzinnige in het woord handelwijze - de indruk van een mensonterende manier van omgaan met mensen. Het doet mij den ken aan de slavenhandel van vroegere eeu wen. Er is één groot verschil. Vroegere slaven waren willoos object. Hierboven gebruikte ik bewust de term actief object. De voetballers doen zelf actief mee in deze mensenhandel die om hen wordt gevoerd. Of ik moet beginnen bij de clubs die het oog op een speler laten vallen, dan wel bij de speler die zelf wat anders en wat meer wil, weet ik niet. De ene maal zal het initiatief bij de club liggen, de andere maal bij de speler. Onder welke spanning komt zo'n kostbaar verhandelde speler in zijn nieuwe club wel niet te staan? Hij moet inuners de prijs die voor hem betaald is, waarmaken. Hij moet zijn geld opbrengen. Zo ziet men dat de handel zich niet beperkt tot de onderhandeüngen over de prijs voor de transfer. Neen, eenmaal opgenomen in de andere club moet de speler zich het betaalde bedrag waard tonen. Dat is nu echt slavernij. Niet alleen wat betreft de aankoop-Zverkoopprijs, maar ook wat de prestaties betreft. Als de speler zijn geld niet waard blijkt te zijn, gaat hij opnieuw in de verkoop; dus van hand tot hand. Voetbal heeft mij ook als jeugdsport nooit aangesproken. Ik gun jongeren plezier met de bal. Mij heeft het nooit kunnen bekoren. Ik moet zeggen dat mijn negatieve hou ding tegenover voetbal alleen maar versterkt wordt door de berichten over de transferbedra gen. Zij doen mij - zoals hierboven - spreken over slavenhandel met mensen. Nogmaals, de spelers zijn daarin actief object. Hier komt nog iets bij. In het Nederlands Dagblad van 9 augustus trof ik een artikel aan over twaalf jaar oude jongetjes die in de sloppenwijken van Rio de Janeiro of van Buenos Aires worden opgespoord en voor een prikje worden aangeworven. Degenen die hen onder hun hoede nemen leiden hen op voor de internationale voetbalhandel. Ik zal het hele verhaal niet weergeven. Wel ben ik geschrokken van wat zich rondom die kinderhandel afspeelt. Een perverse vorm van slavernij In het artikel wordt prof. Kalmthout geci teerd. Hij is hoogleraar straf- en vreemdelin genrecht. Hij windt zich op over de handel in jonge voetballertjes. Letterlijk uit zijn mond: 'Ze worden als eigendom beschouwd. Dit is een vorm van slavernij'. Er wordt zelfs de naam genoemd van een twaalfjarige jongen die met zijn familie Argentinië verliet om in Barcelona te gaan voetballen. Hiermee wordt de slavernij die in de voet balhandel wordt bedreven, bevestigd. Mensonwaardig, zo is mijn conclusie. Wie wel eens kijkt naar internationale voetbal wedstrijden op de televisie, bedenke welke slavenhandel van tijd tot tijd met de spelers wordt bedreven OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorps- kerk: 9.30 uur ds. W. J. op 't Hof, Neder- hemert en 18.30 uur kand. J. B. Boesaard, Katwijk aan Zee. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. C. J. R van der Bas, Woudenberg en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof, Nederhemert - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. L. Krüger - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. G. van Manen, bediening Heilige Doop - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. A. W. Snijders en 18.30 uur ds. A. M. Langhout. GOEDEREEDE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. mr. J. F. de Man, Rosmalen, ope ning winterwerk en 18.30 uur ds. J. den Hoed, Sliedrecht, bevestiging ambtsdra gers - Hersteld Herv. Gem. 9.00, 10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik, v.m. opening winterwerk. STELLEND AM - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur Prof. dr. A. de Reuver, Delft en 17.00 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. J. de Kievit en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Hersteld Herv. Gem. 11.15 uur ds. A. Kot, Schoonre- woerd, opening winterwerk en 18.00 uur de heer A. van Asperen, H. I. Ambacht. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. F. Korteweg, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur ds. A. J. de Boer - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst-Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur dr. M. J. Faul, Ede en 17.00 uur ds. G. van Meijeren, startdienst winterwerk. Na de dienst broodmaaltijd en preekbe spreking - Ger. Gem. 10.00 uur ds. L. Terlouw en 18.00 uur leesdienst - Zieken huis 14.30 uur ds. C. G. Kant. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van UitgeversmaatsciiappiJ Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Mlddelhainls Langeweg 13. Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADIVIINISTRATIE: tel.(0187)4710 20 e-maü: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,29; contracttaileven op aan'vraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluittngstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius. tel.(0187)471022, e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18.50 Per jaar €36,00 Abormementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opze^ngen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 HERKINGEN - Herv. Gem. (PKN) 10.00 en 18.00 uur ds. J. Maas, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabetrach- ting en dankzegging Heilig Avondmaal - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. A. van Wijk, opening winterwerk en 18.00 uur ds. J. Joppe, Sint Maartensdijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDUK - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. R. W van Mourik, opening winterwerk en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. L. J. Geluk, Rotterdam - Exo dus (PKN) 10.00 uur da. M. R. Hoffen- kamp - Remonstrantse Gem. geen dienst - CAMA Gemeente 10.00 uur de heer K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht en 17.15 uur kand. L. Plug, Katwijk, ope ning winterwerk. Vrijdag 30 september: 14.00 uur ds. A. F. Voets, bevestiging en inzegening van het huwelijk van Edwin Hoogmoed en Gerdine de Munck - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur ds. U. G. M. Doe- dens en 17.00 uur ds. J. T. Baart - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 én 14.30 uur (afscheidsdienst in Hervormde kerk Mid delharnis) ds. P. den Butter - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. B. van Zuijlekom - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Kot en 17.00 uur ds. J. C. den Toom, opening winterwerk. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur kand. F. J. M. van Veldhuizen, Hendrik Ido Ambacht en 18.00 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen en 18.00 uur onbekend - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. L. H. Oosten, Sint Anthoniepolder - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. J. Gunst, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging HeiUg Avondmaal - Beréa Gemeente: geen opgave. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. J. C. Mesu, Nw. en St. Joosland en 18.00 uur ds. D. Siebelink, Klaaswaal - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. W. Jeroense en 18.00 uur ds. F. A. Broere - Ger. Gem. 10.00 leesdienst en 15.00 uur student A. de Waard, H. I. Ambacht. DEN BOMMEL- Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. J. Tadema, Strijen en 18.00 uur ds. C. Doomeweerd - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur (gecombineerde dienst in Geref. Kerk Ooltgensplaat) de e heer K. Baas en 18.00 uur ds. L. J. Lingen. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur dr. T. E. van Spanje, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. L. de Wit - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur (gecom bineerde dienst met Den Bommel) de heer K. Baas en 18.00 uur drs. Sonneveld - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur student A. J. de Waard, H. I. Ambacht - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. U. R. Bijl, Gouda en 16.00 uur ds. C. Oorschot, Stellendam. LANGSTRAAT-Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. Th. W. H. van der Heijden. district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee MELISSANT - Aan het Plein is dinsdag morgen even na tien uur een 57-jarige bouw vakker, afkomstig uit Herkingen, vanaf een hoogte van 4 a 5 meter van een steiger geval len. De man was bezig met werkzaamheden op een dak toen hij zijn hoofd slootte, daarbij een misstap maakte en van het steiger viel. Het slachtoffer werd zwaar gewond, met op verscheidene plaatsen breuken, overgebracht naar het Erasmus Medisch Centrum. Op woensdag 29 september om 18.00 uur starten we met een creatief en afvrisselend programma voor jongeren van 12 tot en met 19 jaar die willen kennismaken met het christehjk geloof. Na een gezamenlij ke maaltijd volgt het programma, waarin ruimschoots tijd is elkaar te leren kennen en met elkaar in gesprek te komen. De Youth Alpha vindt plaats op 10 achtereen volgende woensdagavonden (vanaf 18.00 uur) op de jeugdzolder van de Doopsgezin de Gemeente, Dorpstienden 3 te Ouddorp. Wat is Youth Alpha? Youth Alpha is een kennismaking met het christelijk geloof. Tijdens tien avonden en een weekend zijn groepen jongeren bezig met vragen als: 'wie is Jezus?', 'waarom en hoe zou ik de bijbel lezen?', 'wat doet de Heiüge Geest?' en 'hoe leidt God ons?' Tijdens een Youth Alpha-avond eet je met elkaar, intro duceert iemand het thema en praat je daar in kleine groepjes over door. Voor wie is Youth Alpha? Je kunt naar Youth Alpha als je 12 a 20 jaar bent en niets van het christelijk geloof weet maar er wel meer over wilt weten. Je hoeft helemaal geen voorkennis te hebben om te kunnen volgen wat er wordt verteld en wat er gebeurt. Daarnaast kan een Youth Alpha iets voor jou zijn als je: sinds kort christen bent, nieuw bent in een kerk of gemeente, het gevoel hebt dat het tijd wordt voor meer dui delijkheid in je geloof, of als je zin hebt om de 'basics' van je geloof op te frissen. Jongeren die op een Youth Alpha komen, zijn heel verschillend. Sommigen zijn christelijk opgevoed, maar anderen hebben de nog nooit een kerk van binnen gezien. Juist de verschil len maken de gesprekken op Youth Alpha- avonden waardevol. Youth Alpha is ook aansprekend voor jongeren die al jaren in de kerk zitten en zich bezinnen over de vraag 'waar gaat het geloof eigenlijk over?'. Aanmelden: Je hoeft je niet aan te melden, maar kunt gewoon binnen komen en meedoen. Wil je van tevoren wat meer weten? Nadere infor matie kan worden ingewonnen bij Gijs Haas jes, tel: 06-13378714. MIDDELHARNIS - In een kerkdienst in de Hervormde kerk aan de Ring te Middel harnis, a.s. zondagmiddag, neemt ds. F. den Butter afscheid van de Christelijke Gerefor meerde kerk van Middelharnis. Ds. Den But ter is enkele maanden geleden met emeritaat gegaan, maar bleef tot 1 oktober nog in 'zijn' gemeente voorgaan. De afscheidsdienst vangt aan om half drie. De politie van het district De Eilanden heeft eind augustus drie verdachten aangehouden. Het gaat om een 24-jarige en een 25-jarige man uit Ouddorp en een 20-jarige man uit Goedereede. Zij worden verdacht van mis handeling van een Duits echtpaar op 2 augus tus jl. op een parkeerplaats aan de N57. De Duitsers stonden op een parkeerplaats om te overnachten. Rond twee uur zorgden een aantal mannen met hun auto voor overlast door hard rond te rijden met harde muziek en te toeteren. Toen de 50-jarige man er iets van zei, raakten ze slaags met elkaar. Hij en zijn echtgenote raakten hierbij gewond. De daders verdwenen in onbekende richting en het echtpaar moest in het ziekenhuis in Dirksland worden behandeld. Het wijkteam van Goeree-Overflakkee heeft een paar weken later drie verdachten aange houden. De slachtoffers hadden destijds een deel van een kenteken genoteerd en doorge geven aan de politie. Aan de hand hiervan kwam de politie uit bij de hoofdverdachte, een 24-jarige man uit Ouddorp. Hij werd aan gehouden en bekende de mishandeling. Ook zijn 25-jarige broer en een 20-jarige vriend uit Goedereede werden gearresteerd. Verrommeling. Een pracht woord dat tot misverstanden kan leiden. Nog afgezien van verzonnen woorden ais verbommeiing en vermommeling denkt menigeen direct aan rommel. Afval en troep. De beden ker van het woord verrommeling heeft iets heel anders op het oog. Hij doelde op de achteruitgang van het platteland. Versnippering en andere factoren dragen bij tot de afbraak van de heelheid het lan delijke gebied. Het platteland dreigt door langs elkaar heen werkende organen te versnipperen. De eenheid en de gaafheid van unieke plattelandsgebieden gaan, ab we niet oppassen, verloren. Ze gaan ten onder aan verrommeling. Eén van de bedreigingen is de toename van bedrijfs terreinen. Waar moeten die komen? Maar ook over de locaties van verblijfsrecreatie en andere toeristische attracties is de politiek het oneens. Hier dreigt enerzijds versnippering en aan de andere kant een dusdanige verschraling dat er uiteindelijk niets meer overblijft van het rurale karak ter van bepaalde gebieden. Het pastorale is straks voorgoed voorbij. De vraag is: wat krijgen we endoor terug? De teloorgang van de dorpen lijkt niet meer te stuiten; ondanks sussende woorden van politici en andere beleidsmakers gaat het karak ter van de kleine kernen onherroepelijk verloren. Wat blijft is de massaliteit van de groeikernen. Ab dat geen verromme ling is. De centrumfunctie lijkt bindend, maar is in werkelijkheid desintegrerend. Zowel qua mentaliteit ab fysiek vallen de grote en kleine dorpen uiteen. Een niet te onderschatten vorm van verrommeling. Tegelijk wordt er actie gevoerd voor de verlandschappelijking van het platte land. Hoe tegenstrijdig dat ook klinkt. Doordat steeds meer dieren permanent op stal staan, dreigt het platteland van zijn karakter te worden beroofd. De koe moet terug in de wei. En wel zo snel mogelijk. Een soort koe-vroeg-in-de-wei dus. Het platteland moet z'n karakter terugkrijgen. Dat kan evenwel alleen ab het platteland weer die waardering krijgt die het toekomt. En dat kan alleen ab de steeds verdergaande ontvolking van het platteland, trouwens een wereldwijd verschijnsel, wordt tegengegaan. 'Terug naar het dorp', zou een slogan kunnen zijn. Maar ook hierover wordt verschillend gedacht. Sommigen zijn van mening dat behuizing, een eerste voorwaarde voor elke nederzetting, er niet of nauwelijks toe doet. Ab er maar voorzieningen zijn. Welke dat zijn hoor je trouwens zelden of nooit. Maar je kunt niet wonen in een verenigingsgebouw of een voetbalkan tine. Dat is trouwens bij wet verboden. Eerst woningen, dan volgen de voorzie ningen en de groei ervan vanzelf. Dat is een waarheid ab een koe. Ik beschouw een aantal dorpen op Flakkee tengevolge van systematische verwaarlozing ab red deloos verloren. Het is er in alle opzichten een rommeltje. En dan is er nog de ver rommeling in het klein. Op het Flakkeese platteland valt nog het een en ander op te ruimen. En wel in de vorm van groot en klein zwerfvuil. Vuilnis in de berm en puin langs het openbare pad valt hier ook onder. Na deze 'grote schoonmaak' wordt een schitterend gebrek een schitterend geheel. Een platteland om u tegen te zeg gen. Met het dorp ab een meneer of een mevrouw, waar het zonder verrommeling goed wonen is. Ze zijn al enige tijd geleden verschenen en er is aan Eilanden Nieuws ook niet een speciaal verzoek geweest om ze te bespreken, maar toch geef ik er nog graag aandacht aan. Ik doel op de set van twee vorstelijke boeken, samen met een geluidsdrager, waarin de lezer en luisteraar een beeld geschetst wordt van het verband van de Gereformeerde Gemeen ten wereldwijd. In Tholen moest enige tijd geleden een kerk worden gebouwd. Het nieuwe kerkgebouw staat er inmiddels ook. Inclusief een fraai historisch orgel en een sierlijke zesdelige raampartij met gebrandschilderd glas. Als ik het goed heb, is dat - en met name de nood zaak van financiële middelen - de aanleiding geweest om deze boeken met CD samen te stellen. Ds. C. de Jongste, de pastor loei, heeft het grondig aangepakt, ongetwijfeld samen met vele anderen, waaronder de leden van de redactiecommissie. Het resultaat mag er zijn. Twee rijk geïllustreerde boeken waar in, verdeeld over 500 bladzijden, aan elk van de Gereformeerde Gemeenten in den lande ruim aandacht wordt besteed. Een foto van het exterieur, idem van het interieur, alsmede van de poserende broeders van de kerkenraad, alles in full-color. Daarnaast een opsomming van een aantal gegevens van gemeente en kerkenraad en een meditatie door (zo moge lijk) de predikant van de gemeente. En dat in 207-voud. Daarbij zijn ook de gemeenten in het buitenland niet vergeten: onder andere in België, USA en Canada, Bolivia^ Nigeria en Irian Jaya. Kortom, de Gereformeerde Gemeenten in alle zes werelddelen, op alle continenten... En dat is nog niet eens alles. Daarnaast en daartussen door geeft de hoofdauteur, ds. De Jongste, een brede uiteenzetting onder de titel 'Rondom onze eredienst', met als ondertitel 'de gereformeerde eredienst voor de gemeen ten toegelicht'. De schrijver heeft zijn taak breed opgevat. Niet alleen komen de ver schillende onderdelen van de liturgie succes sievelijk aan de orde. Ook is er aandacht voor de betekenis van de zondag als zodanig, voor het kerkgebouw, de inhoud van de prediking, de plaats van de Theologische School, etc. Ik moet zeggen: heel instructief en helder Het overzicht van de besproken onderwerpen op pag. 492-494 is niet overbodig, om het een en ander terug te vinden. Overigens is dat alles wel geschreven naar de Nederiandse situatie. Een opvallend contrast bijvoorbeeld is de bespreking van de zwarte ambtskleding op pag. 189 en het portret van de kerkenraad van Landikma, met één van de broeders in de traditionele, uiterst schaarse kleding, twee pagina's eerder. Mijn eerste indruk bij het bekijken van deze fraaie boekwerken, inclusief de fotorepor tage van de kerk in Tholen, was: de Gere formeerde Gemeenten hebben het goed voor elkaar. Een goed georganiseerd verband van gemeenten, kerkenraadsleden die staan voor hun zaak, een overwegend trouw kerkvolk, buitengev/oon fraaie kerkgebouwen, monu mentale orgels, een doortimmerde eredienst, preken waarin de zuivere waarheid verkon digd wordt en ijverige predikanten. De bij geleverde CD laat horen dat er muzikaal ook op een behoorlijk niveau gepresteerd wordt. Er zijn in ons land kerkverbanden waar het noodgedwongen allemaal een stuk soberder naar toe gaat. En waar het gevoel van samen- deze-kerk-te-vormen ook heel wat minder is. Voor wat aan de Gereformeerde Gemeenten gegeven en gelaten is, mag dankbaarheid zijn. Het is van harte te wensen dat er ook nog een arm en bedroefd volk gevonden wordt, dat de Heere nodig heeft. En dat door genade iets kent van het heimwee dat spreekt uit het versje waarmee deze boeken besluiten: "En spreekt bij haar met geklag: o Heer, wanneer komt die dag, dat ik toch bij U zal wezen, en zien Uw aanschijn geprezen" (Psalm 42:1 in de berijming van Datheen). Nog eiikele gegevens. De twee delen omvat ten zoals gezegd 500 pagina's op A4 formaat, 207 meditaties over de Psalmen, geschreven door alle voorgangers van de Gereformeerde Gemeenten, 647 kleurenfoto's en 391 kolom men over de eredienst. De CD bevat vijftien opnamen van gemeentezang en orgelspel, eveneens wereldwijd in vijf verschillende talen, in zes diverse berijmingen en op vier historische orgels, totaal 75 minuten. Bestel- Ungen kunnen worden gericht aan de redac tie van Het Thoolse Boek, Postbus 28, 4690 AA Tholen. Het bestelde wordt franco thuis bezorgd. N.a.v.: Ds. C. de Jongste (red.), Wanneer ik voor U kniel. 207 Gereformeerde Gemeenten op 6 werelddelen anno Domini 2000. Deel 1 en deel 2, als mede de gelijknamige CD. Uitge geven door de kerkenraad van de Gerefonneerde Gemeente te Tholen. Totaal500pagina's. Gebonden. Geïl lustreerd. Prijs 57,50 (boeken) en €18,50 (CD). J.M.3. Kieviet Op zaterdag 29 oktober zal de Gospelgroep Witness een Fraise-avond geven in gebouw 't Centrum te Ooltgensplaat. Het zal een bij zonder concert zijn. Vooraf, van 19.15 tot 20.00 uur, zullen voor de kinderen van 4 tot 12 jaar liedjes gespeeld worden van o.a. EUy en Rikkert. De kinderen mogen dan mee zingen. Vanaf 20.30 uur begint het Gospel concert voor iedereen. Bekende en minder bekende liederen zullen gespeeld en gezon gen worden. Neem je vriend(in) mee. De avond duurt tot ongeveer 22.30 uur. In de pauze is er gelegenheid om wat te drinken. De toegang tot deze Praise-avond is gratis. Het fietspad aan de Grevelingendam tussen de Sluis bij Bruinisse tot aan het betonpad op Strand Grevelingendam zal tijdelijk worden afgesloten, in de periode 3 tot 7 oktober a.s. in verband met asfalteringswerkzaamheden. Het betreft hier een traject van 750 meter vanaf de sluis. Een omleidingsroute wordt ter plaatse aangegeven. De werkzaainheden worden uitgevoerd door de firma N. Kraaijeveld B.V. te Sliedrecht in onderaanneming door de firma KWS uit Sas van Gent. De coördinatie van het werk is in handen van bureau Realisatie van Groenservice Zuid- Holland te Schiedam. In het initiatief wordt voorgesteld om een ondememersacademie opzetten, aandacht te schenken aan de relatie tussen het onder wijs en het bedrijfsleven, jongeren een star- tersupport te geven en een Zuid-Hollandse ondememerschapsprijs in te stellen. CDA- woordvoerder De Haas zegt dat: "met dit voorstel wordt een nieuwe impuls gegeven aan de toekomst van onze jongeren en daar mee aan nieuwe groeikansen voor de econo mie en werkgelegenheid in Zuid-Holland, want jonge ondernemers zijn de banenmotor van de toekomst". Het voorstel, dat op 12 oktober 2005 in de Provinciale Staten wordt besproken, vraagt de Provincie Zuid-Holland om jaarlijks ongeveer 700.000 Euro vrij te maken voor de komende vijfjaar. Het CDA en de VVD zijn van mening dat het noodzakelijk is dat er provinciaal beleid gevoerd wordt op het gebied van jong onder nemerschap. Op dit moment is er een hoge werkloosheid onder jongeren in Nederland en vooral Zuid-Holland kent maar weinig jonge ondernemers. "Deze groep potentiële ondernemers moeten met dit voorstel gesti muleerd worden om te gaan ondernemen. Een nieuwe impuls voor de toekomst \an onze jongeren en daarmee aan nieuwe groei kansen voor de economie en werkgelegen- heid.Jonge ondernemers zijn de banenmotor voor de toekomst", aldus CDA woordvoerder De Haas. Op dit moment kiest slechts een heel klein gedeelte van de beroepsbevolking voor het runnen van een eigen onderneming, de meeste geven de voorkeur aan een functie in loondienst. Nederland heeft op dit gebied de op één na laagste score in de Europese Unie. Daardoor blijven jonge talenten onbenut in het ondernemersschap. Daarnaast zijn er in de komende zes jaar 24.000 nieuwe onderne mers in Zuid-Holland nodig om het huidige aantal bedrijven in stand te houden. "Het is dus hard nodig om jongeren al op jonge leeftijd meer in contact te brengen met het ondernemerschap", aldus WD woordvoer der Henk van Ginkel. Daarom steunt de VVD fractie het door de CDA fractie ingediende initiatiefvoorstel voor het jong ondernemerschap. Daarin wordt aandacht besteed aan het opzetten van een ondememersacademie. het geven van startersupport aan jongeren, het stimuleren van jong ondernemersschap vanuit het mid delbaar en hoger beroepsonderwijs en het instellen van een Zuid-Hollandse onderne mersprijs. Het stimuleren van jong ondernemerschap heeft nu geen pro\'inciale aandacht, waardoor het stimuleren \'an jong ondernemerschap \'anuit het beroepsonderwijs ook onvoldoen de aandacht krijgt. CD.A-woordvoerder De Haas zegt; "Onderwijs en bedrijfsleven geven aan dat zij willen dat de pro\'incie hierin een stimulerende en verbindende rol gaat spelen. De pro\'incie wordt namelijk gezien als onaf hankelijke partij die deze rofkan ver\'ullen. Wij willen deze uitdaging graag oppakken. Met dit iniüalief\oorstel. dat jaarlijks onge veer 700.000 euro gaat kosten, pakt de pro vincie Zuid-Holland de komende vijf jaar haar verantwoordelijkheid op het gebied van het stimuleren \'an het ondernemersschap in Zuid-Holland op".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 12