Overdenking Vlucht uit detaiga EimtiDei-niEuwj uit de Heilige Schrift Lotgenotencontact voor ouders van kinderen met luchtwegaandoeningen Nieuwe kansen voor beroepsonderwijs op Goeree-Overflakkee VERVOLGVERHAAL 12 Of PS2ERIK BOERENGOLF STERKE BOTER Praise in Het Prieel Goerees raadslid neemt binnen één week ontslag Cursus zelfverdediging voor meiden Een veelzeggende blik Bowlen met ZAJW de Binnenhuisodviseurs®^ OP LOEVESTEIN HOUTCOLLECTIE De combinatie van een weer aan trekkende economie en de vergrij zing van de bevolking zorgt voor een toenemende vraag naar vak lui. Een schoolloopbaan via voor bereidend en daarna middelbaar beroepsonderwijs (Vmbo en Mbo) biedt jongeren dus prima kansen op de arbeidsmarkt. De Edudel- tascholen op Goeree-Overflakkee leveren daar met betrokken en des kundig personeel graag een stevige bijdrage aan. Zangers gevraagd voor fantastisch repertoire! Hohe Messe, cantates Bach, Tallis, Brahms, Kodaly, Messiaen... •3^a.iga.-^rilo0ie de^el 3 PAGINA 5 VRIJDAG 24 MAART 2006 nK*'*^ o,, .1, Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Mijn vader f;ebruikle pezerik om zijn zagen mee in te vetten. Is dit een gewoon stuk vet of een edel deel van een dier? Antwoord: Een pezerik, ook wel inhanger genoemd, is hel uitgesneden voortplantings- orgaan van het mannehjke varken. Dit vette lichaamsdeel werd inderdaad gebruikt voor het invetten van zagen en schoenen, enz. KLAAGUEDERSN LSTTEHS Waarom staan er eigenlijk letters zoals uleph, heth en vau hij verzen van de Klaag liederen Antwoord: De beginletters van de verzen vormen in de Hebreeuwse versie het alfa bet. Die liederen zijn dus acrostichons. Het acrostichon is een literaire vorm waarbij elk vers van een gedicht met één van de letters van het alfabet begint. In het Nederlands ken nen we iets dergelijks van het Wilhelmus: de beginletters van de verschillende strofen van het gedicht vorinen samen niet het alfabet maar de naam Willem van Nassov. Het boek Klaagliederen is geheel op de vorm van het acrostichon gebouwd. Het boek bevat vijf klaagliederen die op één na alfabetisch zijn: het eerste lied gebruikt alle 22 letters van het Hebreeuwse alfabet, het tweede en het vierde ook, het derde lied laat telkens drie verzen beginnen met dezelfde letter, het vijfde is niet alfabetisch, maar telt wel 22 verzen. Wat voor functie de vorm van het acrostichon in de Hebreeuwse tekst heeft, is niet precies bekend. Was het een vorm van versieren of had het ook betekenis? J. KNAPE M2H. Zijn er nog hoeken te koop van de schrijver J. Knape Mzn.wal z.ou dan de prijs zijn Antwoord: Boeken van de schrijver Jan Knape Mzn. zijn zeker nog te koop bij twee dehands boekwinkels. Heeft u internet dan kunt u terecht op de site: www.boekenver koper.nl. De prijzen liggen doorgaans tu.ssen de 3 en 5. Waar kan ik inlichtingen krijgen over de momenteel in opkomst zijnde huitensport 'hoerengolf'? Antwoord: Boerengolf zou momenteel de snelst groeiende buitensport van Nederland en België zijn. Het is een variatie op het regu liere golfspel waarbij een boerengolfbaan met 10 holes in zo min mogelijk slagen moet worden afgelegd. Het spel is uitgedacht in de Achterhoek. Voor informatie over het opstar ten van een boerengolfbaan kunt u terecht bij Kaasboerderij Weenink, tel. 0544-371446. NIEUWSGIERIG AAGJE Omdat ik Aagje heet. word ik vaak 'Nieuws gierig Aagjegenoemd, vooral als ik toeval lig wat te vragen heb. Zo langzamerhand wil ik weel eens weten, wie deze Aagje werkelijk was. Dal kan niemand me vertellen. Antwoord: Die bijnaam is ontleend aan de titel 't Nieuwsgierigh Aeghje van Enkhui- zen' boven een verhaal van de humoristische dichter Jan Zoet van Amsterdam. Dat boekje verscheen in 1655, maar de titel werd alras gebruikt om er het slag vrouwen mee aan te duiden als Trijntje Cornclis, een schippers- vrouw uit Zaandam, die met haar man naar Antwerpen voer en daar van alles beleefde. Dat is een levensecht getekende volksfiguur uit een klucht van Constantyn Huygens, geschreven in 1651 en opgevoerd vanaf 1657. In feite moeten we dus spreken van 'Nieuwsgierig Trijntje', maar het is ook in dit geval gegaan als met Barbertje, die zelf helemaal niet hoefde te hangen, want in Mul- tatuli's verhaal was sprake van Lothario. Het zal u echter niet helpen als u dat allemaal rondvertelt.. ONS INWENDIGE WEKKERTJE Hoe is het mogelijk, dat de één door ver schillende luidruchtige wekkerbellen heen slaapt en de ander altijd precies op het juiste moment wakker wordt zonder ooit een klok hij z 'n bed te zetten Die stapt zelfs midden in de nacht z'n bed uit als hij een vliegtuig moet halen! Antwoord: Het ontwaken op een gewens te tijd heeft rechtstreeks te maken met ons inwendige ritme. Dat is hetzelfde mecha nisme, dat ons ook op vaste tijden herinnert aan bepaalde afspraken. Niemand hoeft u bijvoorbeeld te herinneren aan uw dagelijkse verplichtingen, want die doet u spoedig auto matisch, ook al is er geen klok in de buurt. Ons levensritme komt pas in de war, als we opeens per vliegtuig naar Amerika, Japan of Indonesië verplaatst worden, omdat we daar dan zo'n tien uur vroeger of later gaan opstaan en slapen en op heel andere tijden de maaltijden gaan gebruiken. Niet alleen de spijsvertering, maar ook onze hersenfuncties en veel inwendige organen raken dan tijde lijk in de war door die verstoring van onze 'lichaamsklok'. Het is echter niet moeilijk in een normaal blijvend ritme nog enkele extra opdrachten aan de hersenen te verstrekken. Als u bijv. vóór het slapen gaan sterk en geconcentreerd denkt aan de juiste tijd waar op u wilt opstaan, dan zal uw inwendige klok u precies op die tijd wekken. Voor sommigen is dat een kwestie van enige oefening. Die moeten hardop die tijd prevelen, of een wij zerplaat tekenen met de wijzers in de juiste stand, maar bij anderen gaat dat zonder veel moeite. En als u eenmaal zeker bent van u zelf, hebt u geen enkele wekker meer nodig. Precies zo kunt u belangrijke afspraken ont houden, zonder ze ooit in een agenda op te schrijven. Wel sterk aan denken, dan zullen ze u later, op het juiste moment te binnen .schieten. Hoe voorkom ik het sterk worden van echte boter? Antwoord: Bewaar roomboter altijd koel, in kelder of groentelade van uw koelkast en doe ze niet in metalen vaten, maar in een gla zen of porseleinen vlootje. Laat dat niet te lang op tafel staan, maar zet het snel terug na gebruik of neem er juist voldoende uit voor gebruik. Wilt u een voorraad pakjes bewaren, wikkel die dan in echt linnen dat tevoren is doordrenkt en om de 14 dagen weer wordt bevochtigd met azijn. Is de boter toch een keer sterk geworden, dan kunt u die weer op smaak brengen, door er verse melk met wat zout doorheen te kneden, WALNOTEN PELLEN Als de walnoten moeilijk te pellen zijn, wat moetje daar dan aan doen? Antwoord: Leg ze een paar dagen in koud water. Ze zijn dan gemakkelijker te pellen en smaken ook weer als vers. Er zijn overigens ook speciale notenkrabbertjes voor te koop. SOMMELSDHK - Zondag 26 maart wordt er om 19.00 uur een praiseavond gehouden in Het Prieel van De Staver in Sommelsdijk. De avond is vrij toegankelijk en iedereen is welkom om een uurtje tijd te nemen voor lof zang en aanbidding. In Goedereede heeft gemeenteraadslid Jan Goemaat (Christenunie) woensdagmiddag zijn ontslag genomen als lid van de gemeen teraad. Blijkens zijn ontslagbrief betreurt hij de gang van zaken rond de collegevorming zeer. In zijn brief stelt hij dat zonder het ver trouwen van steunfractie en bestuur van de Christenunie het voor hem onmogelijk is om naar behoren de belangen van de Goereese burger te behartigen. In de eerstkomende ver gadering van de gemeenteraad zal dus tot een nieuw raadslid voor de ChristenUnie geko men moeten worden. De afdeling Goeree-Overflakkee van het Astma Fonds heeft op woensdag 12 april a.s. weer een lotgenotencontact voor ouders van kinderen met luchtwegaandoeningen. De bijeenkomst, een gespreksgroep, wordt van 9.00-11.00 uur gehouden aan het adres Nol- leweg 2b te Melissant. Dit lotgenotencontact is gestart omdat uit onderzoek is gebleken dat het uitwisselen van ervaringen met lotgenoten één van de beste manieren is om kennis om te zetten in vaardigheden. De ouders voelen zich gesteund en staan er niet alleen voor omdat ze weten dat ze niet de enige zijn met deze pro blemen. Het is dus belangrijk dat de aanwezi gen de gelegenheid krijgen om met anderen die in dezelfde situatie verkeren ervaringen uit te wisselen. Onder het genot van een kopje koffie wordt gezellig met elkaar van gedachten gewisseld. De kinderen zijn uiteraard ook wel kom. Hoewel er al een aantal deelnemers is, bent u van harte welkom om eens vrijblijvend het lotgenotencontact te bezoeken. Afhanke lijk van de wensen kunnen ook professionele medewerkers, zoals kinderarts, fysiotherapeu te, diëtiste, worden benaderd om over bepaal de zaken nadere informatie te geven. Ouders, die belangstelling hebben, kunnen nadere informatie opvragen bij mevr. CS. van Wijk, tel.: 0187-684905 (na 20.00 uur) of bij mevr. M. de Visser, tel.: 0187-650181 (na 20.00 uur). Het jongerenwerk GO organiseert speciaal voor meiden in de leeftijd 12 t/m 18 jaar een cursus zelfverdediging voor meiden. De cursus wordt vanaf 4 april a.s. gegeven door Sportschool Kicks in De Staver te Sommels dijk. Wil je meedoen, geef je dan snel op, er kunnen maximaal 12 meiden meedoen. Deel name kost 10 voor 8 lessen. Opgeven kan via website www.jongerenwerkgo.nl of bij één van de jongerenwerkers: Jasper Nooten boom, tel.: 06-20352771, of Ben van Stijn, tel.:06-20035128. 'En de Heere, Zich omkerende, zag Petrus aan (Lukas 22:61a) Wat kun je met je ogen veel zeggen! Tij dens een vergadering kunnen twee mensen naar elkaar kijken en zonder te spreken veel tegen elkaar zeggen. Twee mensen die veel van elkaar houden kunnen aan eikaars ogen zien wat er bij de ander leeft. De ogen zijn immers de spiegel van de ziel. Eén blik van verstandhouding en je weet precies hoe de ander erover denkt. Geen woord gewisseld en toch wat tegen elkaar gezegd. Jezus en Petrus hebben elkaar ook aange keken. Geen woord gewisseld en toch ook heel wat tegen elkaar gezegd. Het was een pijnlijk moment. Toen de schorre kreet van een haan klonk, keerde Jezus Zich om naar Zijn discipel Petrus. Dat moment, toen de ogen van Jezus de ogen van Petrus ontmoet ten, is Petrus nooit meer vergeten. Wat heb ben die ogen van Jezus toen veel tegen Petrus gezegd. Waarom keek Jezus eigenlijk naar Petrus'? Wat was er aan de hand? Had Jezus eigen lijk nog oog voor datgene wat om Hem heen gebeurde? Blijkbaar welDe haan die kraaide, was voor Jezus de herinnering aan de woor den die Hij tot Zijn discipel Petrus gesproken had: 'Petrus, de haan zal heden niet kraaien, voordat gij Mij driemaal verloochend zult hebben'. Ondanks dat verhoor voor Kajafas was Jezus opmerkzaam op dat kraaien van de haan. Toen daar de haan kraaide, zocht Hij contact met die ogen van Zijn discipel die Hem nu dus drie keer verloochend moest hebben. Ja, en die ogen vonden elkaar. "En de Heere, Zich omkerende, zag Petrus aan". Wat voor een blik zal dat geweest zijn! Hoe heeft Jezus Zijn discipel in de ogen gekeken? Zou het een spottende blik zijn geweest? Ja. Petrus, je dacht datje zo sterk was. Je hebt het toch gezegd: Nee, maar dat zal mij niet over komen. Al zullen ze ook allen aan U geër gerd worden, ik niet. Wat een grote woorden waren dat! Wat blijkt er nu van. Petrus? Drie keer heb je gezegd dat je Mij niet kent. Wat heb ik nu aan zo'n discipel. Is het een afwijzende blik? Nou, Petrus, met jou wil ik niets meer te maken hebben. Ik ben behoorlijk in je teleurgesteld. Zoveel jaren met Me opgetrokken en nu laat je Mij val len. Nu, Petrus, zoek het dan maar uil. Ga je gang maar. Ik kijkje in ieder geval nooit meer aan. Nu, u voelt wel aan. zo heeft Jezus niet geke ken. Geen spot, geen afwijzing. Integendeel, die ogen hebben Petrus vol liefde aangeke ken. Niet voor niets barstte Petrus in tranen uit. Met die blik van Jezus werd hij herinnerd aan die woorden die Jezus gesproken had over zijn komende verloochening. Hij kon het zichzelf niet voorstellen, maar het is toch gebeurd. En dan die blik van Jezus! Een blik niet van afwijzing, niet van spot, maar van liefde. Met deze blik blijkt Jezus hem vast te houden. Onvoorstelbaar is dat! Ja, Jezus had het gezegd: Petrus, je zult de wan opgaan. De satan zal je ziften als de tarwe. Maar Ik heb voor je gebeden dat je geloof niet zal ophou den. Al laatje Mij los. Ik jou niet. Als de grote Herder der schapen blijkt Jezus, in dat pijn lijke tijdsgewricht van Zijn bestaan, nog oog te hebben voor zo'n dwalend schaap. Ja, da's nou liefde! Dat is nu grondeloze barmhartig heid! Ondertussen heeft die blik van Jezus Petrus wel verootmoedigd. Juist deze liefdevolle blik herinnerde Petrus pijnlijk aan zijn grote misstap. Die ogen van Jezus spraken boekdelen. In die ene blik opende Zich de ziel van de Vader. De Vader Die Zijn Zoon gezonden had om het verlorene te zoeken. Om zondaren zalig te maken. Die blik van Jezus openbaarde het hart van de Drieënige God Die niet uit is op veroordeling, maar op behoud. Ja. en dat verootmoedigt. Zoveel liefde tegen over zoveel zonden. Een reddende blik voor hen die dreigen om te komen in de stroom van ongerechtigheden. Met de tranen in z'n ogen vanwege zijn stijlloze verloochening, mocht Petrus blikken in het hart vol liefde van Zijn Meester, Wat een veelzeggende blik! Zo kijkt Jezus nu ook u en mij aan. De lij dende Borg laat Zijn ogen over ons gaan. Wat zijn we? Verloochenaars van Zijn Naam? Heel wat beloofd in ons leven en niet nagekomen? Alle grote woorden ten spijt? Kijk Jezus maar in de ogen. Eén blik van verstandhouding is genoeg om klein te worden. Om zich te ver ootmoedigen. Om in gebrokenheid te erken nen: wat een dwaalziek mens ben ik. Maar om tegelijkertijd te belijden: Heere, dat U dan toch naar me omziet. Dat U me niet wegkijkt, maar dat Uw liefdevolle ogen mij nog opzoeken. U laat me niet los. Geen ver nietigende blik, en ik zou het verdiend heb ben. Geen spottende blik, en het zou terecht zijn. Maar een blik vol ontferming. Wat een heerlijke Meester! Wat een Heiland! In uw gebrokenheid mag u leven van Zijn helende blik. Ondanks uw verloochening mag u leven van Zijn niet aflatende trouw. Stel u voor dat het zou moeten afhangen van uw zien op Jezus, er kwam niets van terecht. Gelukkig mogen we weten van Jezus" lief devolle ogen. Ogen die spreken van genade voor de grootste der zondaren. Ds. R.W.van Mourik, Sommelsdijk V Mieuwe Tonoa *c> (lieuwe Tonge NIEUWE-TONGE - Morgenavond, zater dag 25 maart, willen we met jullie gaan bow len. Verzamelen om 19.30 uur bij 'Elim'. De deelnamekosten bedragen 5 p.p. Na het bowlen gaan we terug naar Eiirri om nog wat te drinken en een patatje te eten. Heb je je nóg niet opgegeven, doe dit dan snel! Voor meer info, bel Heleen (652775), of kijk eens op onze website: www.zajw.nl.tt. Het ZAJW-team jS^evesleïn Nieuw in onze huismerkcollectie Loevestein: houten jaloezieën, vouwgofdijnen en rolgordijnen! LoevBStein is gemiddeld zo'n 40% goedkoper dan andere gerenommeerde merl<en. actie geld www.btnnenhuisadviseurs.nl Zandpad 36, 3241GX Middelharnis jX ),Tel 0187 - 48 27 84 -~)J^ www,binnenhul5advi5eurs.nt De betere woninginrichting sinds 1920 In november 2004 is een traject gestart op de Technische School Middelharnis en de Groe ne School Sommelsdijk om nauwer samen te werken. Het College van Bestuur van de Edudelta Onderwijsgroep en de directie van beide scholen zijn unaniem van mening dat de belangen van de leerlingen in de regio het best gediend kunnen worden als beide scho len nauw samenwerken. Dit moet leiden tot handhaving van het huidige aanbod van bei de scholen en waar mogelijk tot uitbreiding binnen de beroepskolom. Binnen dit samenwerkingsverband worden Vmbo-opleidingen aangeboden in de techni sche sector, de groene sector en de economi sche sector; in alle leerwegen. De versterking moet in deze sectoren ook leiden tot een bre der aanbod aan Mbo-opleidingen en uitbrei ding van cursus- en contractactiviteiten. Een goede samenwerking met het bedrijfsleven in de volle breedte is bij deze ontwikkelingen noodzakelijk en biedt garantie voor praktijk gericht onderwijs. Inmiddels is een volgende fase in dit proces actueel. Het College van Bestuur is voorne mens om m.i.v. 1 augustus 2006 de Groene School Sommelsdijk en de Technische School Middelharnis binnen één werkorga nisatie op Goeree-Overflakkee onder te bren- MIDDELHARNIS - Het Chr. Jong Kamerkoor 'Fieri Musicali' o.l.v. Siet- se van Wijgerden heeft dit jaar een breed programma! Een nieuwe kans voor mensen om in dit koor te komen zingen. Het koor heeft per direct plaats voor enkele bassen, andere mannen stemmen zijn overigens ook van harte welkom. Heb je belangstelling? Kom dan gewoon naar een repetitie, stap over de drempel en oefen een keer mee! Dit jaar siaat er een aantal uit dagende concerten op het programma: twee uitnodigingen om de 'Hohe Messe' van Bach uit te voeren: in Middelburg (Oostkerk) en in Maassluis (Grote Kerk). Verder uitvoeringen in Brielle met werk van Brahms, Tallis, Mes siaen en de 'Missa Brevis' van Kodally in de Rooms Katholieke Kerk, en in de Grote Kerk te Brielle o.a. het schitterende 'Requiem' van Howells. Tijdens een cantate-uitvoering in Dirksland wordt ook nog eens cantate BWV 6 van Bach uitgevoerd. Kortom: veel prikkelende composities, uitge voerd met goede stemmen in een enthousiast koor! De repetities vinden plaats in de C.S.G. 'Prins Maurits' te Middelharnis, maandag avond van 19.45 tot 22.00 uur. Belangstel lenden kunnen contact opnemen met de diri gent, tel.: 0187-601605. gen, aangestuurd door een regiodirecteur, die verantwoordelijk is voor de dagelijkse stu ring van beide scholen. Deze regiodirecteur zal de huidige directiefuncties vervangen. Over de uitwerking vindt momenteel nog overleg plaats met diverse geledingen binnen beide scholen en met de Raad van Toezicht. De nieuwe organisatievorm zal bijdragen aan modem, aantrekkelijk en kwalitatief goed beroepsonderwijs, waarmee de Flakkeese jeugd zich ook in de toekomst met succes op de arbeidsmarkt kan begeven. -59- 'In de buurt van de plaats waar jullie vriend het mili taire commando heeft gekregen, ligt een meer dat in één dag is over te steken. Deze rivier mondt er in uit en jullie dienen dan pal op het noorden te varen, waar je tegen de horizon een hoogte zult zien. Vaar daar heen en je zult er een oude hut vinden. Daar krijgen jullie verdere instructies van een oudere man, Borka Tsyganskov geheten. Bij hem zijn jullie veilig; hij zal meedelen waar je heen moet. Wat er gaat gebeuren, kan ik jullie niet vertellen; wat in de gegeven omstan digheden ook beter is. Denk er wel om, jullie komen heel dicht in de buurt van het nieuwe taigaproject. De mogelijkheid mensen te ontmoeten is dus niet uitge sloten. Let vooral op, als je in de buurt van het meer komt. Dat merken jullie, doordat de rivier zich gaat verbreden en de stroom bijna wegvalt. Ikzelf ken de streek een weinig, omdat ik er vroeger weleens vallen gezet heb. Doe de man de groeten van mij en bedank hem nogmaals namens alle bewoners van ons dorp.' 'We zullen dat niet vergeten, broedertje Tichon Chramov. We hebben ons leven nog en dat betekent alles. Wij gaan spoedig weg en zullen, indien dat ons gegeven wordt, opnieuw beginnen.' 'Hier is de brief waarin alles staat beschreven, hoe de tocht die jullie gaan afleggen geregeld is. Hier, pak aan, lees de inhoud zorgvuldig en prent alles goed in je geheugen, opdat er geen misverstanden kunnen ontstaan. Van deze brief zal alles afhangen.' Franz had de brief in ontvangst genomen en borg hem in de zak van zijn jas. 'Bedankt broedertje, datje dit voor ons gedaan hebt.' 'Jullie moeten een ander, namelijk de luitenant daar voor bedanken. Ik ga nu aan het werk, want ook wij zullen spoedig vertrekken. Misschien ontmoeten we elkaar nog eens ergens waar het altijd goed en vredig zal zijn.' De vrienden gaven hierop geen antwoord. Ergens waar het goed en vredig zou zijn. Was er op deze aarde zo'n plekje te vinden?' 'Laat ons afscheid nemen, broeder.' Ze omhelsden elkaar en kusten naar oud-Russische gewoonte elkaar. 'Do swidanja, tovarisch.' 'Do swidanja, tovarisjtsji.' Met een kus op de beide wangen namen ze afscheid van allen, die hen in de korte tijd dat ze elkaar kenden, zo dierbaar waren geworden. 'Do swidanja.' Op het dorpsplein werden goederen opgestapeld die ze voor de reis naar het onbekende nodig hadden. De huizen waarin lief en leed geleden was, werden gedeeltelijk afgebroken om van de oude, zware stam men vlotten te bouwen die de gemeenschap over de rivier en het moeras, naar het onbekende moes ten brengen. Paarden sleepten de stammen naar de rivier waar die aan elkaar werden verbonden. De hele gemeenschap werkte eraan mee. Franz en Karl-Heinz brachten hun spullen naar hun eigen boot en keken naar de bedrijvigheid die er heerste. Het leek hun toe, alsof ze aan dit leven nooit deel hadden gehad. Siberië is groot, oneindig is het land dat zich uitstrekt duizenden werst ver, tot waar men het einde der wereld denkt te vinden. In alles is het een groots land. Het wordt bewoond door een veelheid van volken en rassen, van hoogblonde tot zwarte mensen met spieetogen. Mannen met kleine ruige paardjes en mensen gekleed in bere- en wol- vehuiden die hun rendierkudden door de sneeuw stormen drijven. Ruigbebaarde grote mannen, hun spieren zijn als staal en hun blauwe ogen kijken altijd naar de horizon, alsof vandaar het onbekende hun tegemoet zou komen. Onnoemelijk rijk is het land ook. Delfstoffen worden er gevonden, ja. alles wat een land nodig heeft om rijk te worden. En in het oneindige land achter de Oeral is die rijkdom in een veelvoud zo groot, dat nooit een mens in staat zal zijn hem te beschrijven. De Russen hebben altijd een fijne neus gehad, waar het betrof de rijkdommen van hun land te exploiteren. Reeds lang voor de vaderlandse oorlog uitbrak was er de BAM, een onderneming van de staal uiteraard, die via een spoorweg Siberië met het oude moederland zou gaan verbinden. Vele honderden werst spoorrails waren reeds gelegd, maar toen de oorlog uitbrak werd de aanleg van deze spoorweg gestaakt, omdat de rails nodig waren voor ooriogsdoeleinden. De belangstelling van velen die hun oog op het land achter de Oeral hadden gericht, was door de oorlog tijdelijk verzwakt; maar zodra men de ooriog tot een goed einde had gebracht, begon men weer met her nieuwde kracht aan de ontginning van het machtige land. Arbeidsbrigades trokken de taiga in; en waar mensen zijn is ook de partij. Er was in één van de meest van mensen veriaten streken in Siberië het wojenni plennies kamp 22-12 gesticht, aan het einde van een stuk spoorweg dat reeds voor de vaderiandse ooriog was aangelegd. Hadden niet enkele duizenden Duitse krijgsgevange nen daar hun harde strijd om het bestaan gevoerd? Deze plennies waren op een uitzondering na weer allemaal naar hun vaderland teruggekeerd, na de grondslag te hebben gelegd voor een nieuw stukje welvaart in de taiga. Het werk in dit kamp werd in die tijd mede geleid door de Duitse ingenieur Franz Fischer, die uit dat kamp op een raadselachtige manier was verdwenen, samen met zijn onafscheidelijke kameraad Kari-Heinz Stier- mann. Met deze twee was ook de Russische ingenieur Valeria Zaitsev spoorioos, in het niets opgelost. En daar deze mensen een belangrijke functie bekleed den, was er heel wat te doen geweest rondom hun verdwijning. Men had niets anders kunnen ontdek ken dan dat dit drietal tijdens hun werkzaamheden in de taiga in een tot dan toe onbekend moeras was omgekomen. Ingenieur Leonid Prano Dargushes was de man die voor het verdwijnen van het drietal de verantwoording kreeg te dragen. Op een kwade dag arriveerden een paar nors kijkende mannen, die Leonid Dargushes ietteriijk door de molen draaiden. Dit tweetal dat de faam genoot alle, zelfs de meest onmogelijke zaken te kunnen oplossen, waren twee commissarissen van het districtsbureau Olekminsk. En wie eenmaal hun namen had gehoord, zou die nooit meer vergeten, maar ze slechts met grote schuchterheid durven uit spreken; Arnoldijtsj Tjelojegin en Sjova Nikisjkin, Ze hadden hun sporen al tijdens de opmars van het rode leger verdiend en een reputatie opgedaan, die hen in het vaderiand zowel beroemd als berucht had doen worden. En waar zijn zulke krachten beter op hun plaats dan ergens waar de ideologie nog tot ont wikkeling moet worden gebracht? Deze twee kameraden waren wijs in hun uitdrukkin gen. Daarom gebruikten ze weinig woorden. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 9