Tuintrends 2006: De tuin als huiskamer IVI/VART KATERN wl De deelnemers zijn: Hubo van der Made Voor al uw doe-het-zelf artikelen: Pagina 3 Vrijdag 24 maart 2006 Boone, radio T.V. en witgoed; Esgri, schuifdeurkasten; Sunstore, binnen- en buitenzonwering; Tanis tuinmachines, tuinmachines beregening; Vlieto, naai-, borduur- en lockmachines; Van Dam Beveiliging, advies inbraakpreventie politie keurmerk; Huizing, uierzalf en pannen; Adviesgroep De Vogel, verzekeringen - pensioenen - financieringen; Woninginrichting Hameeteman, woninginrichting; Groene Beer, de nieuwe kijk op schoonmaken; Reisbureau Globe, reizen; Rabobank, promotie; Tamboer, makelaardij; J. Voogd tweewlelers, rijwielen; Glna Ledermode, showwagen op parkeerterrein; Jorbean, hobby-artikelen; Jafra cosmetica, lichaamsverzorging. Langeweg 24 3241 KA Midcielharnis Tel. (0187) 48 71 81 Dinsdag gesloten Vrijdag koopavond Dress Up Your Garden Estranged Garden Transparant Garden Ritual Garden «SS I'?!'---------- hoLit- en plaatmateriaal op maat kasten en kastenvvanden binnenzonwering velux ramen en accessoires denren verf, verfmengen slentelservice pvc materialen ijzerwarcn gcrecclscliap bouwmateriaal, isolatie laminaat, hcjntcn vloeren electra, veriichting tninhout, schermen ladders, trappen hormaterialen s-l' f^fS; De veranderingen gaan razend.snel, ook op tuingebied. De tuin gaat letterlijk op de huiskamer lijken, compleet met fauteuils, oosterse vloerkleden, gordijnen en ingelijste decoraties. Ook andere 'buitenkamer'-trends zijn gesig naleerd, bijvoorbeeld vol kleurrijke seventies meubels met gekke nouveautés, zoals een parasol in boonivorm. Verder bestaat ook een aparte moderne design-tuinstro- ming vol hightech. Los daarvan is ook een duidelijke religietrend te signaleren. In totaal dus vier verschillen de tuintrends. Volgens de Stichting Tüinpromotie passen deze bij een nader gedefinieerd type tuinier. Nieuwe tuintrends ontspruiten aan de tijdgeest. In haar trendrap port 2006 signaleert de Stichting Tüinpromotie Nederland (STN). op basis van wetenschappelijk onderzoek, dat een toenemend aan tal Nederlanders meent dat de maatschappij verhardt. Daarom ver tonen steeds grotere groepen de neiging om bescherming te zoe ken tegen de boze buitenwereld. Verder beïnvloeden ook de snelle technologische ontwikkelingen, bijvoorbeeld draadloze bediening van apparaten, de heersende meningen over de tuin. Volgens de STN wordt de tijdgeest verder sterk bepaald door de wens dat alles voor bijna iedereen bereikbaar moet zijn: geld, luxe. roem. schoon heid en ook een j0f- bijzondere tuin. Er is zeker geen sprake van één en dezelfde tuintrend voor iedereen, In deze individualis tische tijden wor den veel mensen op uiteenlopende wijze, al dan niet, beïnvloed door de omstandigheden. Niet trendgevoe lig zijn doorgaans l l! V Een voorbeeld rail 'Estrani>ed garden'. de tuinbezitters die geen tijd en geld in hun tuin stoppen. Daar entegen laten - opmerkelijk genoeg - juist de fanatieke tuiniers zich evenmin beïnvloeden door de heersende mode. Toch zijn veel mensen, volgens de STN, in te delen bij één van de vier overige tuiniertypen. Deze indeling is niet alleen afliankelijk van de mate waarin tuinieren een hobby is, maar bijvoorbeeld ook van de vraag of u al dan niet kiest voor het ontwerp van een professional. Ook speelt mee of u de persoonlijkheid bezit voor een echte leeftuin, of een pronkgaarde. Voor iedere specifieke groep is een tuin vol trendnieuws gesignaleerd. Deze trendtuin. genaamd 'Dress Up Your Garden', is een uitvloei sel van de gedachte dat geld, luxe, roem en schoonheid niet meer zijn weggelegd voor uitsluitend een elite. Zij doet haar naam bij voorbeeld eer aan bij de borders, ogend als luxe corsages door alle bloemrijke planten. Maar ook de rest van de tuin is rijkelijk versierd met kralen, wanddecoraties en dessins op de muren. Dit lustoord wordt zelfs letterlijk gestoffeerd met gordijnen en oos terse vloerkleden en verder ingericht als woonkamer met sche merlampen, comfortabele banken, fauteuils en kussens. Maar wat als het gaat regenen? Moet dan het dak van een prieeltje of een andere vonn van overkapping uitkomst bieden? Dit geldt nog wel voor de vele zitkussens, maar niet voor de huidige tuinschemer- lampen van kunststof en de geplastificeerde oosterse vloerkleden voor buiten. Deze zijn tegenwoordig regenbestendig. Zo wordt het dus, tnede dankzij de opwarming van de aardbol, mogelijk om veel meer 'buiten' te wonen. Welk type tuinier wil een tuin die net zo comfortabel is als de woonkamer? Volgens de STN is de 'Dress Up Your Garden' ideaal voor mensen die hun tuin duidelijk zien als een gebruiksruimte. Ze houden van een groot terras met tafel en stoelen en veel kleurrijke accessoires. Een groot aantal van hen ontbeert echte groene vingers, omdat de interesse, kennis en tijd ontbreken. Maar gelukkig bestaan er veel ongecompliceerd bloei ende planten en struiken. 'Estranged Garden" is een tuinstijl vol grappige, vervreemdende elementen, bijvoorbeeld een parasol in de vorni van een boom met bladeren en weerbeslendige posters met groene- tuintaferelen. Dit alles vrolijk gecombineerd met echte natuur, waar soms iets merk waardigs mee aan de hand is, zoals buxusstruiken in gebruik als tuintafel. De plastic meubels en accessoires passen in de seventies- retrostijl door hun organische vormen en kleuren, zoals oranje, gras groen en hardroze. Ook de 'hippe' dessins uit die tijd, zijn terug van weggeweest. Deze vrolijke buitenwereld valt vooral in de smaak bij de internetgeneratie. Deze kickt op de snelle, vluchtige, grappige en opvallende tuinmeubels en accessoires, die redelijk uniek lijken te zijn. Duurzaamheid is niet belangrijk. Volgend jaar wordt het weer totaal anders. De meeste bijbehorende 'tuiniers' investeren door gaans geen tijd in het zorgvuldig opbouwen van een mooie tuin, die pas na een paar jaar volledig tot ontplooiing komt. Zij kiezen voor kant-en-klare snelle groenoplossingen in de vorm van veel potten, bijvoorbeeld met buxusboompjes en coniferen. Daarnaast houden ze van bloeiende planten. Liefst met grote bladeren en bloemen, gekleurd in typische jaren-zeventigtinten, zoals oranje en paars. De 'Transparant Garden' staat letteriijk vol met doorzichtige mate rialen, bijvoorbeeld windschermen van plexiglas en plantenbak ken en bloempotten van glas. Anderzijds is deze tuin ook figuur lijk transparant, vanwege de vele lichtpunten en lichte tinten en bovenal door het overzichtelijke karakter van het gehele ontwerp. 'Transparant Garden" bezit de strakste tuinstijl. Zij leent vooral stijlkenmerken van luxe kantoren en werkkamers. Dat geldt bij voorbeeld voor het futuristische lijnenspel, bereikt door alle inge bouwde verlichting, die vaak uitsluitend een decoratieve functie heeft. Deze lampen zijn ingebouwd in terrastegels en in bloembak ken. Samen met de muziek en luifels kan dit alles vaak op afstand bediend worden. In zo'n tuin past uiteraard ook een draadloze internetverbinding. Bij de vele luxe designaccessoires vormen zwart, wit en chroom de basiskleuren. Felle fluorescerende tinten geven extra pep aan deze 'Transparant Garden', Wat het groen betreft passen hierin planten met duidelijke vormen: groot blad en krachtige bloem. Hoewel deze worden afgewisseld met meer fijne planten met kleine bloe metjes en met siergrassen. De bezitter van zo"n tuin houdt van tuinieren en bezit daarover de nodi ge kennis, maar besteedt het ont werp en de aanleg uit aan profes sionals. Status is belangrijk voor deze tuinier De Itiin als gebruiksndmle. Deze tuintrend slaat vooral aan bij de rustzoekers, zeker wanneer ook spiritualiteit op prijs wordt gesteld. Dit vertaalt zich in een tuin met bijzondere rustplekken voor bezinning en contact met de natuur, bijvoorbeeld door middel van hagen, specifieke bomen, waterpartijen en warm gekleurde borders. Onder beschutte veranda's, of andere overkappingen, wap peren gordijnen, weerklinken windgongs of verspreiden geurbran ders hun geur of branden er kaarsen. Hierbij passen oosters getinte I meubels, zowel koloniale- als strak vormgeven lage Japanse meubelen. Verder vinden we in deze tuinstijl meerjaren zeventig hippie-invloed terug in de vorm van de zitkuil. De gebruikte mate rialen zijn kwalitatief hoogwaardig en van natuurlijke herkomst: hout. bewerkt metaal, artisdeke tegels en veel katoen en linnen. De bezitters van de 'Ritual Garden' houden doorgaans veel van tuinieren en besteden daar de nodige tijd aan. In deze tuin vinden we de meest uiteenlopende planten en struiken. Deze worden vaak op eigenzinnige wijze gekozen. De beplanting past bijvoorbeeld bij de hoogtepunten uit het leven van de tuinbezitters. Een belang rijke overeenkomst is dat de kleuren van de bloemen vrijwel altijd warm en harmonieus zijn. Welke van de vier tuintypen in 2006 verder de boventoon zal voeren is niet te zeggen. Veel zal atliangen van maatschappelijke ontwikkelingen, maar bovenal van individuele voorkeuren. In toe nemende mate geeft men een persoonlijke invulling aan de tuin. ^^^"^M^^W

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 7