Het verwijt van minister Donner aan de media l PREDIKBEURTEN Bosman Kalis ■m EiiAnoEri-niEuws Kleding 'Duidelijkheid nodig bij bepalen van beleid' EIÜVIIDEII-IIIEIJWS Opbrengst collecte Hart van Dirksland Uw auto in vertrouwde handen^ Heb Christus lief! Knutselmiddag in Oude-Tonge ■■MMiMi De zorg van de minister Materiaal achtergehouden Te verwachten interesse van de media Afloop nog onbekend Onterechte verontwaardiging Zondag 18 september 2005 Extra kerkdiensten Ger. Gem. Nu ook caravanherstel Opbrengst collecte Kankerbestrijding J.M.J. Kieviet Gemeentebelangen Dirksland houdt informatieavond voor burgers Melissant MELISSANT - De raad van Dirksland moet bij het voeren van beleid in de kernen binnen haar gemeentegrenzen voor een duideUjke integrale aanpak kiezen. Dat vinden de gemeenteraads leden Jan Leenders en Ben Overweg van Gemeentebelangen Dirksland. Alles heeft met elkaar te maken. De bouw van een recreatiepark en wonin gen moet bijvoorbeeld aangegrepen worden om de middenstand in Melis sant nieuw leven in te blazen. Hapsnap-beleid Geen voetbal Burgeravond PAGINA 2 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 2005 Op donderdagavond 8 september werd minister Donner door de pers aangesproken. Dat was niet de eerste Iceer die weelc. Er ging eigenlijk geen dag voorbij of deze minister was te zien op het tv-scherm. Op genoemde avond troffen mij de woor den van de minister in het bijzonder. Hij zei dat hij zich zorgen maakte over de rol van de media in wat nu heet de zaak Nienke. Het uiten van die zorg ging gepaard met een verholen verwijt aan de media. Ik zeg het met mijn eigen woorden, maar meen de intentie van de minister in het hart te treffen. De media maken er zo veel drukte van en zwepen de zaak zo op, dat de rust ontbreekt om alles goed na te gaan. Deze opmerking stemt tot nadenken. Zij bevat impliciet een verwijt aan de media. Die zouden de oorzaak zijn van de enorme onrust in het land. De vermeende moordenaar van Nienke heeft vier jaar ten onrechte gevangen gezeten. Verleden jaar is al bekend geworden dat deze man ten onrechte als de moordenaar van Nienke was veroordeeld. Nu is bekend geworden dat bepaald gene tisch materiaal niet aan de rechtbank is voor gelegd. Het is door het Nederlands Foren sisch Instituut achtergehouden als van geen waarde in deze zaak. Over dat feit maken de media zich druk. De explosie van speurzin naar de gang van zaken en naar het verduisteren van - zeer waarschijnlijk - relevante gegevens houdt de pers bezig. Men late de feiten nog eens op zich inwer ken. Van het genetisch materiaal zijn twee onderdelen aan de rechtbank voorgelegd. Er waren nog vijf onderdelen. Deze verkeerden in zo'n staat - ik zeg het met eigen woorden - dat ze voor de rechtbank van geen belang waren. Deze gegevens konden bovendien van een willekeurig andere persoon afkomstig zijn, die niets met de moord te maken had. Dus kreeg de rechtbank er geen kennis van. Ze werden achtergehouden. Als ik het wat dï r scherp zeg: ze werden voor de rechter ver donkeremaand. De advocaat heeft navraag gedaan, maar kreeg nul op hel rekest. Over deze gegevens werden hem geen andere mededelingen gedaan dan dat ze niet ter zake waren. Dit is de stand van zaken. Nu blijkt dat vijf onderdelen van het genetisch materiaal gewoon \'an tafel zijn gewerkt, ligt het voor de hand te \'erwachten dat de pers, de mannen en de \'rouwen van de media daar achteraangaan. Zij willen weten wat er precies gebeurd is, wat er gedaan en wat er niet gedaan is. Heel begrijpelijk! Vooral wel als de nieu we voorzitter van het college van procmeurs- generaal in het begin \an die week plechtig verklaarde: Er is geen materiaal achtergehou den. De rechtbank heeft alle relevant materi aal ter beschikking gekregen. Twee dagen later blijkt diezelfde voor zitter in een brief aan leden van de rech terlijke macht te schrijven dat niet alle materiaal aan de desbetreffende rechtbank is voorgelegd. En - de kijker kon zelf de woorden op het tv-scherm lezen - het ware beter geweest dat ook de van geen bete kenis geachte gegevens aan de rechtbank waren voorgelegd. Deze zin is, naar het mij voorkomt, op te vatten als een impliciete schuldbekente nis. Het gaat er immers niet om of het beter geweest ware de achtergehouden gegevens aan de rechter voor te leggen. Het gaat erom of dit had moeten gebeuren. De nieuwe voorzitter van het college van procureurs-generaal gebruikt de uitdrukking 'het ware beter geweest'. Hij had moeten zeggen: het was geboden geweest. Het was noodzakelijk geweest om de achtergehouden gegevens aan de rechter voor te leggen. In elk geval was deze voorzitter al een eindje opgeschoven in zijn voorlichting, vergeleken met twee avonden tevoren. Toen zei hij: Er is niets relevants achtergehouden. Nu zei hij: Het ware beter geweest als al het materiaal aan de rechtbank was voorgelegd. En dan spreek ik nog niet eens van het recht dat de advocaat heeft om dat materiaal in zijn onderzoek en verdediging te betrek ken. Tot zover de weergave van de feiten. Hoe dit alles afloopt is nog niet bekend terwijl ik dit artikel schrijf. Dat gebeurt precies een week voor de datum van verschijnen. Waar het mij om te doen is, is de veront waardiging van de minister over de drukte die de media hiervan maken. Dat deze drukte de minister niet goed uit komt is begrijpelijk. Dat hij min of meer ver wijtend de vinger naar de media uitsteekt, is voor mij een teken van zwakte. De minister zit in het nauw. Hij meent in dit stadium van onderzoek de media te kunnen verwijten dat ze ik zeg het met mijn woorden - de zaak opblazen. Ze laten de minister geen gelegen heid om rustig onderzoek te doen. Let wel: de onrust is niet primair door de media veroorzaakt. De handelwijze van het Nederlands Forensisch Instituut en van de rechtbank is oorzaak van ontstemming en onrust. Het zal toch maar bekend worden dat belangrijk genetisch materiaal niet aan de rechter in handen is gegeven. De beslissing daartoe is al een uitspraak voordat de rechter uitspraak doet. Wie zo te werk gaat zaait onrust en zal storm oogsten. Het bevreemdt me dat de minister zich uitgelaten heeft over de media, zoals ik zijn woorden in het begin van dit artikel weer gaf. Een man van zijn statuur had zich deze woorden van verwijt aan de media moeten besparen. Zoals ik schreef; Ze zijn er uitdrukking van dat de minister in het nauw zit. Die benauwd heid deed hem woorden spreken die we van deze minister niet verwacht hadden. Hij is altijd uiterst zorgvuldig in zijn woordkeus en formuleringen. De minister moet met verwijten niet bij de media zijn, maar bij de rechterlijke macht. We zullen zien of hij zo ver komt. Waarnemer OUDDORP- Hersteld Herv. Gem. Dorps- kerk: 9.30 uur nog niet bekend en 18.30 uur ds. H. Lassche. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur nog niet bekend - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur de heer C. B, van Beek en 18.30 uOur ds. C. G. Kant - Ger. Gein. 9.30 en 15.00 uur student M. Joosse - Doopsgezinde Gem. geen opgave. GOEDEREEDE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. J. Willemsen, bediening Heilig Avondmaal en 18.30 uur ds. G. D. Kamp huis, Amstelveen, dankzegging Heilig Avondmaal - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. M. B. van der Palm, Mid delburg en 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. R. W. de Koeijer, Giessen- dam-Nederhardinxveld, bediening Hei lig Avondmaal en 17.00 uur kand. A. A. Teeuw, Ridderkerk, dankzegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. H. B. Graafland - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen, bediening Heilig Avondmaal en 19.00 uur ds. C. Gie- len, Middelhamis, dankzegging Heilig Avondmaal. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. Korteweg, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur kand. J. P. Stoel, Kampen - Geref. Kerk (PKN) 9.30 Ouur da. A. B. Worst - Ger. Gem. 10.00 uur clir. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel, (0187)4710 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of'adm') tarief per mm 0,29; contracttarieven op aanvraag slultlngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten; dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld, Advertentie-acquisitie: A. J, van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J, Villerius. tel, (0187)471022, e-mall: J.Villerius@gebr-dewaal,com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opze^ingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 leestdienst en 18.00 uur student M. Joosse - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur Iccsdicnst. DIRKSLAND - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. G. van Meijeren, viering Heilig Avondmaal, 15.00 uur ds. Th. W. H. van der Heijden, viering Heilig Avondmaal 'Vroonlande' en 18.00 uur ds. G. van Meijeren, nabetrachting Heilig Avond maal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student J. van Belzen - Ziekenhuis: geen dienst. HERKINGEN - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. J. C. Breugem, Delft, voorbe reiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur kand. L. van Rees, Nieuw-Lekkerland - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede en 18.30 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Blok. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. W. Meijer, Yerseke en 18.00 uur ds. L. J. Geluk, Rotterdam - Lukas- kapel HDG 10.30 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Exodus (PKN) da. M. R. Hoffenkamp - Remonstrantse Gem. 10.00 uur ds. A. J. Wtenweerde - CAMA Gemeente 10.00 uur de heer H. Wulf- fraat. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. P. J. Droogers, Werkendam, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur drs. E. F. Vergunst, Ridderkerk, dankzeg ging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk (PKN) 9.30 en 15.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur, bediening Heilige Doop, ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur ds. J. B. Wilmink - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur kand. J. P. Stoel, Kampen en 17.00 uur ds. C. Gielen NIEUWE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur dr. T E. van Spanje en 18.00 uur ds. J. A. van den Berg, Nieuw-Lekkerland - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur onbekend en 18.00 uur ds. P. C. Hoek, Sint Annaland - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur student J. van Belzen. OUDE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. P. G. Oskamp, Nieuw-Lekker land en 18.00 uur ds. L. de Wit - Ger. Gem. 10.00 uur (voorbereiding Heilig Avondmaal) en 18.00 uur leesdienst - Beréa Gemeente: geen opgave. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. D. Wolters, Nieu- werkerk a/d IJssel, opening winterwerk en 18.00 uur ds. E. van Ham, Middelburg, Preekbespreking (vanaf 15 jaar in 'De Ark') - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. H. P de Goede en 18.00 uur ds. Th. de Kok - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. C. de Jongste. DEN BOMMEL- Herv. Gem. (PKN) 10.00 en 18.00 uur ds. C. Doomeweerd, v.m. bediening Heilige Doop - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. J. M. Koppe en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur kand. P C. H. Kleinbloesem, Goudswaard en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur (bediening Heilig Avondmaal) en 18.00 uur ds. G. Heinen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Hersteld Herv. Gem. 14.30 uur ds. R KoHeweg, Melis sant, bediening Heilig Avondmaal en 19.00 uur ds. J. Kot, Borssele, dankzeg ging Heilig Avondmaal. LANGSTRAAT - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk. DIRKSLAND - De collecte voor de KWF Kankerbestrijding in Dirksland heeft €4.148,12 opgebracht! Wie de collectant heeft gemist, kan alsnog een gift overmaken op giro 26000 ten name van KWF Kanker bestrijding in Amsterdam. De KWF-af deling Dirksland dankt iedereen voor zijn of haar bijdrage aan de collecte. DIRKSLAND - Dinsdag 20 september, 19.30uur, ds. R Mulder. OOLTGENSPLAAT - Dinsdag 20 septem ber, 19.30 uur, ds. J.J. van Eckeveld. In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen heb ben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voorom ingezonden tekst in te korten of niet te plaatsen. Tevens draagt de redactie geen verantwoordelijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Beste heer Van der Vlugt en alle bestuurders van de Gemeente Dirksland, Met verbazing heb ik kennis genomen van uw reactie in het Eilanden Nieuws van 9 september op de afwijzende houding van Gedeputeerde Staten om te komen tot een supermarktvestiging aan het Korteweegje in Dirksland. Kortom: de provincie is tegen die vestiging op die plaats, gemeentebestuur is voorstander, met als argument 'Dirksland moeten we leefbaar houden'. Beste Bestuurders van de mooie gemeente Dirksland, denkt u nu echt dat de leefbaarheid van de kern Dirksland zal toenemen door een supermarktvestiging op die plaats? Ik betwij fel dit ten zeerste. En, heer Van der Vlugt, het zou wel eens kunnen betekenen dat het (winkel) licht helemaal uitgaat in Dirksland. Wij hebben een betere oplossing, maar daar is durf, moed en visie voor nodig: kies voor het Hart van Dirksland, want daar moet het weer gaan gebeuren. Dirksland heeft genoeg potentie in zich om hier wat moois van te maken. Dat kunnen Bestuurders niet alleen. Inwoners en bestuurders, ga samen aan de slag. En heer Van der Vlugt, als je dat spel met elkaar goed speelt, kan ik je verzeke ren: dan gaat het (winkel) licht weer op volle sterkte branden in de kern van Dirksland. Ik wens jullie daar veel succes mee. KI. van Heest (vice-voorzitter Zuid-Hollandse Vereniging Kleine Kernen) Noordzijdehaven 9 3252 BH Goedereede AUTOSCHADEHERSTEL «i«v W ZernikeweglO 3241 MG Middelhamis Tel. (0187) 48 72 19 - Fax (0187) 48 24 88 mfo@bosmanenkalis.nl - www.bosmanenkalis.nl Kleding. Volgens de Bijbel gegeven ter bedekking van de mens. De eeuwen door een belangrijk gegeven. Kleding tegen koude en regen. Tegen zon en hitte. Altijd aan omstandigheden en de mode onder hevig. Van bananenrokje tot smoking. Van dierenvellen tot spijkerbroek. Kleren zijn in hoge mate trendgevoelig. Mode heet dat. Kleuren bepalen het modebeeld van het seizoen. Trendy zijn zijden stropdassen, fel gekleurde gilets en verwarmde wanten. Spreekwoorden zijn altijd in de mode. Kle ren maken het kind. Beter één sok aan de lijn dan twee in de wasmand. Beter uit met bretels. Een gestreken overhemd is meer dan een trui met kreukelzones. Stijlvol en stijlloos zijn begrippen die op dit gebied zeker opgeld doen. Het eerste woord van de vorige zin is een schaarsteartikel, het tweede is zo vaak voorkomend dat het bijna niemand meer opvalt. Overhemd met korte mouwen én stropdas is nog altijd uit den boze. Twee verschillend gekleurde sok ken blijft nat done. Jacquet kan niet na zes uur Een smoking is erg formeel. Voor de heren wordt het tenue de vitte. Een stem mig gekleurd pak, mooie das en zwarte schoenen. Dames hebben het iets makke lijker Eenvoudig en stijlvol volstaat hier Galakleding vereist duidelijk meer Lang is verplicht. Met bijbehorende accessoires natuurlijk. Een smoking zonder cumber- band is geen smoking. Kortom, de kleding voor speciale gelegenheden verschilt in hoge mate van die van het alledaagse klof fie. Vooral kleuren en opdruk zorgen ervoor dat de diversiteit op uniforme wijze is ver anderd. Je ziet gelukkig zelden hetzelfde kledingstuk dat je draagt, maar het is er in veelvoud. Kleren maken de man is het spreekwoord, in werkelijkheid is het 'maken de vrouw' natuurlijk. Ook Flakkee heeft iets met kle ding. Er is maar één nederzetting in heel Nederland met de bijnaam stropdassen- dorp. En ook Flakkee heeft z'n witteboor- denproletariaat. In journalistieke verslagen wordt af en toe gedetailleerd ingegaan op de kleding van de aanwezigen. Een jas met strepen is kennelijk opvallend genoeg om vermeld te worden, zelfs de stoffen zoals corduroy en ribfluweel halen makkelijk de voorpagina. Het lijkt soms een modeshow, met rode sjaals en zwarte gleufhoeden. En de hoed van de vrouwelijke burgemeester wordt regelmatig gesignaleerd. Het modi euze ratjetoe eindigt met blauwe strop dassen en Lonsdale-truien, die natuurlijk nimmer in combinatie gedragen worden. Soms glijdt men bij folkloristische festivals enigszins uit door dermate anachronis tisch te werk te gaan dat zelfs een leek op afstand kan zien dat er niets van klopt. Dan gaat de ijver net iets te ver, alhoewel het lokaal nostalgisch chauvinisme alles natuurlijk prachtig én vooral mooi vindt. Het maakt niet uit, ab men het maar naar de zin heeft. U kunt op uw klompen aan voelen dat ik het laat bij kleren maken de vrouw. STELLENDAM - De afdeling Stellendam van het KWF laat weten tijdens de collecte week het mooie bedrag van 2.368,02 euro te hebben opgehaald. Alle gevers en col lectanten worden hartelijk bedankt. Voor in de toekomst is men dringend op zoek naar nieuwe collectanten. Bent u geïnteresseerd? Bel dan naar (0187) 492850. Vandaag geef ik aandacht aan een klein boek je van Jacobus Koelman. Wie was deze man? Hij leefde van 1632 tot 1695. Hij is, nadat hij ambassadepredikant in Kopenhagen was, enkele jaren dienaar van het Woord geweest in Sluis in Zeeuws Vlaanderen. Daar heeft Koelman het niet gemakkelijk gehad. Na een aantal conflicten werd hij in 1675 door de magistraat gedwongen de stad te verla ten. Daarna heeft hij zijn leven gesleten als ambteloos burger. Wel heeft hij zich in die jaren zeer verdienstelijk gemaakt met de ver taling van veel Engelse stichtelijke geschrif ten. Koelman ligt, evenals zijn leermeester Voetius, begraven in de Catharijnekerk te Utrecht. Het boekje van Koelman dat onlangs uit kwam, is oorspronkelijk geschreven als een inleiding op de vertaling die hij gaf van 'Pre- dikatiën'wa.n de Schotse oude schrijver Hugo Binning. In de loop van de eeuwen daarna is deze voorrede diverse keren afzonderlijk uitgegeven. Het boekje is gewijd aan een beschrijving van de aard en inhoud van de ware liefde tot de Heere Jezus. Koelman meende dat het nodig was erop te wijzen dat die liefde niet verward moet worden met allerlei gevoelens waaraan de naam van lief de wel wordt toegekend, maar die niet meer zijn dan een schijn daarvan. Ds. C.J. Meeuse, predikant van de Gerefor meerde Gemeente te Apeldoorn, heeft het initiatief genomen om deze verhandeling in herschreven vorm opnieuw uit te geven. Die herschrijving betekent een hertaling in de taalvorm van nu, met behoud van de beteke nis van het oorspronkelijke. Ik ben hem voor dit initiatief dankbaar. Misschien meer dan ooit is het naar mijn inzien nodig dat het ware werk van de Heere enerzijds en dat wat er alleen maar op lijkt anderzijds, onderschei den wordt. Het geestelijke inzicht dat een man als Koelman in dezen ontvangen had, kan ook voor ons nog dienstbaar zijn. Wel is het jammer dat het boekje geen biografische introductie van Koelman biedt. Ook nu zeg ik weer: op dit punt een misser! Wat bevat dit geschriftje zo al? Koelman begint met de aanduiding van 'kenmerken van degenen die Christus liefhebben'. De eerste volzin bevat direct al een prachtige omschrijving. Hij zegt: iedereen die de Hee re Jezus liefheeft, heeft overtuiging gekregen van zijn verioren staat buiten Hem en van zijn zondigheid, leegheid, machteloosheid, Windheid en rampzaligheid in zichzelf. Maar dat niet alleen. Ook is deze persoon zozeer overtuigd van Jezus' algenoegzaamheid volkomen toereikendheid) en gewilligheid om verloren zielen te redden, dat hij naar de Heere Jezus is gevlucht, hij heeft Hem aan genomen als een volmaakte Middelaar tot zaligheid. Koelman is direct al heel duide- lijk. Als dh niet is voorafgegaan, dan kan er geen liefde tot de Heere Jezus zijn, wat men zich ook zou inbeelden. Want wie Jezus niet heeft aangenomen in geloof, kan Hem niet liefhebben. Koelman geeft enkele bladzijden verder nog enige andere kenmerken. Zoals: wie de Heere Jezus liefheeft, die heeft ook Zijn inzettingen lief, namelijk Zijn Woord, de sacramenten en het gebed. Wie Hem liefheeft, zal graag aan Hem denken en over Hem (horen) spreken. Die heeft ook Zijn kinderen lief. En die heeft ook Zijn geboden lief. Die zal niets liever willen dan het doen van wat Hij wil! Met een keur van citaten uit de Bijbel ondersteunt Koelman zijn stellingen. Het middenhoofdstuk behandelt de beweeg redenen om Christus lief te hebben. Met andere woorden: waarom zou een mens Hem liefhebben? Boven alles is het onze plicht, zegt Koelman. God wil het. En daar zijn we aan gehouden. Gods wil moet onze wet zijn. En Hij zegt: heb Christus lief! Maar dat is niet het enige. Er zijn ook inhoude lijke redenen. Namelijk om wie Christus is. En dan krijgt deze verhandeling de toon van een lofzang. Ik kan ook zeggen: ze ontvangt een bevindelijke kleur. De Heere Jezus heeft namelijk alles in Zich om Hem lief te krijgen en lief te hebben. Hij is de Allerschoonste, de Allerheiligste, de Allerwijste, de Allerrijkste, de Allermachtigste. Is Hij niet de Middelaar tussen God en mensen?! Het is daarnaast ook absoluut nodig dat wij Hem liefhebben, want het behoort tot de weg der zaligheid. Schreef de apostel Paulus het niet: "indien iemand de Heere Jezus Christus niet lieflreeft, die zij een vervloeking! De laatste vijfentwintig pagina's van het boekje wijzen de middelen aan om Chris tus lief te krijgen. Ik zal daarvan nu geen opsomming geven, maar ik eindig met een fragment uit de paragraaf waarboven Koel man schreef: "Grijp Hem aan zoals Hij u aangeboden wordt in het Evangelie.Ik lees daar: "Neem Hem aan, verkies Hem voor u, neem uw toevlucht tot Hem, werp uw zon dige, verloren, machteloze ziel op Hem. Dit is in Hem te geloven. En daar er hier veel tegenwerpingen zullen worden ingebracht, zo moet u en zult u toch door die alle heen breken, wanneer u deze .dingen vaststelt die het Woord van God ons duidelijk voor ogen houdt a. dat Christus volkomen in staat is om zondaren van allerlei slag te behouden en zalig te maken en b. dat Christus Zichzelf', aanbiedt en laat aanbieden in al Zijn volheid en rijkdom, door Zijn dienaren, aan allen die het Evangelie horen, zonder onderscheid te maken van wie dan ook..." N.a.v.: Jacobus Koelman, Over de oprechte liefde tot de Heere Jezus. Uitgeverij Frits Hardeman, Ede. Paperback. 96 pag. ISBN 90-76430-35-7. Prijs €9,95. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert voor de jeugd van Oude-Tonge op woens dag 21 september a.s. een knutselmiddag in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te Oude- Tonge. De middag wordt gehouden van 13.15 tot 14.45 uur voor de kinderen van groep 1 t/m i 3 en van 15.00 tot 16.30 uur voor de kinderen van groep 4 t/m 8. De deelnamekosten bedragen i 1,50 per kind. Voor meer informatie, kun je de SWO bellen, tel.: 641344. Door Roeland van Mourik Op een informatieavond, die aanstaande woensdag 21 september wordt gehouden, zullen nog meer van dat soort voorbeelden de revue passeren, geven de raadsleden aan. "Het gaat er ons op die avond om dat we ach ter de mening van de burgers komen, zodat wij bij het bepalen van het beleid met hen rekening kunnen houden. Daarmee wordt aangesloten bij het beleid van de provinciale overheid. Die streeft ernaar dat er een duide lijk beleid gemaakt wordt door de gemeen teraden, en wil dat de burger daar meer bij betrokken wordt." Op de informatieavond zal gesproken wor den over de samenhang in het ontwikkelen van diverse gebieden in de gemeente Dirks land. Het streekplan geeft bijvoorbeeld aan dat Goeree-Oveiflakkee extra mogelijkheden heeft om recreatie en toerisme verder te vorm te geven. Dat heeft wel gevolgen voor de ont wikkeling van de ruimte binnen en buiten de woonkernen, zoals milieuproblemen door de toename van het verkeer. In zijn woning aan de Fabiusstraat geeft raadslid Overweg namens zijn partij alvast enkele voorzetjes voor de informatieavond. "Integrale aanpak moet ook gelden voor het woningbouwbeleid. Als hier woningen wor den gerealiseerd, moet er ook detailhandel komen, anders gaat de leefbaarheid achteruit. Het college moet daarin duidelijk zijn en niet allerlei kleine gebiedjes ontwikkelen. Dat is hapsnap-beleid. Daar hebben we niets aan. We moeten nu iets gaan ontwikkelen dat nog vijftig jaar mee kan. Daarom moeten we er goed over nadenken." Ook op het gebied van bedrijfsactivitei ten kan er het een en ander gecombineerd worden, vindt Overweg. "Mijnders wil een nieuwe loods bouwen. Bij die loods zou hij kleine units kunnen bouwen voor startende ondernemers die hun spullen nu bij huis moeten opslaan. Het is belangrijk dat de bur gers naar de informatieavond in verenigings gebouw 'Melishof' komen om hun stem te laten horen. Dan weten we waar behoefte aan is. Want voor hetzelfde geld zijn er helemaal geen startende ondernemers die een unit op een bedrijventerrein willen huren." Over één punt van de agenda voor de infor matieavond is Overweg duidelijk. Dat is de ontwikkeling van het speelveld achter de Fabiusstraat. "Daar zouden woningen moe ten komen. Maar dit speelveld heeft zo'n impact op de criminaliteit. Die is daardoor echt helemaal verdwenen. Het zou stom zijn om dat veld vol te bouwen." Op de burgeravond, die om 19.30 uur begint, zullen ook verschillende sprekers aanwe zig zijn. Wihna de Bruine, directeur van de woningbouwvereniging Dirksland, Arie Slijkhuis, directeur van het Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Goeree-Overflak- kee (ISGO) en Matthijs Zeelenberg, architect te Ouddorp zullen commentaar geven bij het huidige beleid van de gemeente Dirkland. Er zullen heel wat vragen op hen afkomen, geeft Overweg aan, die de avond met vertrouwen tegemoet ziet. "In Herkingen hebben we ïerder zo'n avond gehad en die is positief uitgevallen. Ik denk dat de ontwikkehngen van de toekomst erg leven onder de bevolking". "Er moet alleen i geen voetbal zijn op tv", besluit hij lachend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 14