3 3 SUt Zorgen om drinkwaterkwaliteit... EIIAtlDBt-niEywS yh^^rt io "yHnnrt ii yha^itt i2 'J^ern^^etïkt: en fHclsfCS/ Op 26 maart hoopt Marleen Tanis (Ouddorp) jarig te zijn. Een goede verjaardag toegewenst. GOLGOTHA mm wm wm on: Jan van Splunter (Ouddorp) en Arianne Stroober (Nieuwe-Tonge) krijgen deze keer een boekenbon in de brievenbus. Schrijf alsjeblieft altijd je naam op je blaadjes met oplossingen. Het moet geen puzzel voor mij worden om uit te zoeken van wie de antwoorden zijn. Soms herken ik een handschrift, maar lang niet altijd. Als ik de antwoorden nagekeken heb en de punten gegeven heb, verdwijnen de blaadjes bij het oud papier Ik kan dus een volgende keer niet kijken van wie wat is. Het is jammer datje dan je punten niet krijgt. —Hoofdsteden van Europa =;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirf Informatieavond: 'Gif in ons glas?' PAGINA 9 VRIJDAG 24 MAART 2006 Puzzeïreglement 1. Stuur je oplossingen aan hel eind van de maand naar Oom Ko, p/a Ëilanden-Nieuws Postbus 8, 3240 AA Middeiharnis. 2. Per maand zijn erlOOa 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Wie een jaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar punten en begint weer met O punten. oomkojeugdhoekie@filternet.nl Golgotha. Een heuvel buiten Jeruzalem. Een kale rots, niets moois aan te zien. Daarheen moet de Heere Jezus om gekrui sigd te worden, Hij mag niet langer in Jeruzalem blijven. Hij wordt de stad uitgeleid. Hij moet zelfs van de aarde verdwijnen: Hij moet sterven. De Joden willen Zijn dood. Als je daar goed over nadenkt, is dat iets heel ergs: zo'n hekel aan iemand hebben, dat je graag wil dat hij sterft. Toch was dit de enige weg voor de Heere Jezus. Alleen op deze manier kon Hij de zonden vergeven. Wij hebben het verdiend om weggestuurd te worden, weg van God. Door onze zon den doen we God verdriet, elke dag weer opnieuw. Wij hebben het verdiend om te moeten sterven. Wat een groot wonder, dat de Heere Jezus zoveel liefde had en nog elke dag heeft, dat Hij voor zondaren wilde sterven. Ken jij de grote liefde van de Heere Jezus al? Ton van Schaik (Stellendam) maakte voor ons een puzzel van allerlei bijbelse vragen. Beantwoord de volgende vragen en zet de antwoorden in het puzzeldiagram. Als je het goed doet, ontstaat er op de regel van de dikomlijnde hokjes een naam die met het lijden en ster ven van de Heere Jezus te maken heeft. 1. Een taal, waarin het opschrift boven het kruis geschreven was (Joh. 19 20). 2. Tweede man van Rulh. 3. Ambt van Heere Jezus: profeet, priester en 4. Onderkoning in het Oude Testament 5. Vijfde zoon van Jakob (Genesis 30 1 - 6). 6. Een discipel, die erg fel kon reageren. 7. Deze man bouwde een ark. 8. Beroep van Amos. 9. Profeet, die de opvolger werd van Elia. 10. Wat was het beroep van Lukas (Kol. 4 14)? 11. Adam en 12. De oudste man in het Oude Testament (Genesis 5 26). 13. De Heere Jezus werd veroordeeld door stadhouder 14. Vrouw van Zacharias. 15. De Heere Jezus wekte het dochtertje vanop uit de dood. 16. Deze naam betekent: Tot hiertoe heeft de Heere ons geholpen (1 Sam. 7 12). 17. Andere naam voor de Heere Jezus (Matth. 16 16). 18. Twee plaatsen werden door God verwoest:en Gomorra. 12 6 16 17 4 -- 5 KB 7 8 10 2 3 9 _11 14 15 1 13 18 j_ Via Albert van Lenten (Dirksland) begreep ik dat de vlaggenpuzzel niet duidelijk genoeg geweest is. De vlaggen staan al bij de juiste landen. Jullie moeten bij elke vlag de goede kleuren aangeven. Het makkelijkst is het om de vlaggen gewoon in te kleuren en dan op te sturen. Marleen Meijer (Ouddorp) houdt volgens mij erg van het vak aardrijkskunde. Ze maakte een puzzel over de hoofdsteden van Europa. Bij deze puzzel zijn helaas de medeklinkers weggeval len. Kun jij er weer goede namen van maken? Elke letter is een stip. Om het niet al te moeilijk te maken, heb ik elke beginletter alvast ingevuld. 1. A.,.e,,a. 8, B.u..e. 15. S.0...0.. 2. Li.,a,o. 9, Lu.e..u.. 16. He..i..i 3, Pa, ij. 10. Ro.e 17. A..e.e 4, Ma,,i, 11. Lo..e. 18. P.aa. 5. Be„ 12. Ko.e..a.e. 19. Boe.a.e 6. Du.,i, 13. We.e. 20. Be...a.o 7. Be„ij, 14. 0..0 Erika Luime (Ouddorp) Je hebt gezien dat je ook moet leren om allerlei dingen op de computer te doen. Als je het meer doet, gaat het vast steeds beter. Bedankt voor je puzzels. Als het mooi weer is buiten, moet je natuurlijk lekker gaan spelen. Puzzelen bewaar je voor een regen achtige middag. Alinda den Hoed (Middeiharnis) Om het spannend en leuk te houden probeer ik zoveel mogelijk verschillende puzzels te plaatsen. Op de puzzel 'rare beestenbende' kwam ik, doordat een puzzelaar een power- point-presentatie stuurde met plaatjes van samengevoegde dieren. In de krant kan moeilijk een gekleurd plaatje, maar wel een zwart-wit plaatje. Zo ontstond dit puzzel onderdeel. De 'sudoku' was inderdaad wat makkelijk. Ik weet niet hoeveel sterren deze 'sudoku' was, omdat ik hem wat aangepast heb. Er doen ook jongere kinderen mee en daar moet ik ook rekening mee houden. Dat was maar goed ook, want er waren kinderen die nog nooit een 'sudoku' gemaakt had den. Moest je een beetje slaap inhalen in de voorjaarsvakantie? Sterkte op school! Arianne en Corlina Stroober (Nieuwe-Tonge) Fijn dat jullie de oplossingen weer opge stuurd hebben. Maar ik heb een vraagje: willen jullie voortaan aan het eind van de maand de oplossingen naar mij sturen? Nu kreeg ik bladen met een heleboel antwoor den, maar het is de bedoeling dat je ze elke maand opstuurt. Lees nog maar eens de voorwaarden bovenaan het jeugdhoekje. Ik was heel blij met jullie nieuwe puzzels. Die ga ik echt gebruiken. Willen jullie even laten weten wie die puzzels gemaakt heeft? Dat stond er niet bij. Dan kan ik de punten straks geven aan degene die ze gemaakt heeft. Anders delen jullie de punten gewoon samen. Ik hoor het wel hè? De antwoorden van februari 12 hadden jullie goed. Er was iets mis gegaan. Anja Herweijer (Dirksland) Van puzzel februari 12 heb ik de week daarop een rectificatie laten plaatsen: er was iets fout gegaan bij het drukken. Maar de antwoorden waren goed: gelukkig waren het dieren die je zo herkende. De gezinsfoto zal echt heel anders zijn dan 9 jaar geleden: toen was jij nog een kleuter. Wel een leuk aandenken voor later. Ik vind het nog te koud om zomerkleren te passen. Ik doe nog lekker mijn dikke winterjas aan op de fiets. Brrr. Maarja, als je flto broer in juni gaat trouwen, moet je natuurlijk mooie, nieuwe kleren aan. Heb je al iets gevonden? Alvast veel plezier met de voorbereidingen voor dat huwelijk. Jarinda, Anja, Carolien en Jan van Splunter (Ouddorp) Gelukkig dat het met jullie goed gaat op school. Natuurlijk moetje altijd je best blijven doen: de één op schrijven, de ander op een ander vak en weer een ander inoet harder doorwerken. Veel zwemplezier in Terneuzen. Hoor ik nog hoe je het vond, tij dens de eerste zwemles. Jan? Ik zet expres de antwoorden tegenwoor dig pas de 2e vrijdag van de maand in krant, omdat er meer kinderen zijn die de oplossingen pas op het laatste moment opsturen. Christian Lodder (Sommelsdijk) Bij je oplossingen schreef je datje zus Judith ook meegeholpen heeft. Wil Judith ook mee gaan puzzelen? Dan ga ik haar inschrijven en krijgt ze haar punten. Laatje het even weten? Ra. ra, wie heeft het volgende geschreven? "Het is heel lang geleden dat ik een brief heb gestuurd." Bij het briefje zaten de oplossingen van februari, de puzzels van februari 10, 11 en 12 stonden op de kranten- knipseltjes. Als je eens een keer geen zin hebt. laat je de puzzel gewoon liggen tot de volgende week: dan vind je het misschien opeens heel leuk. Wat bedoel je met de vraag: 'Wilt u ook een keer een Engels programma doen?' Bedoel je daarmee een Engelse puzzel? Probeer er zelf maar eens eentje te maken: echt een leuk werkje. Wil je even laten weten wie je bent? Nog een blaadje met antwoorden zonder naam. De oplossingen van januari 1,2 en 3 zijn met zwart geschreven: de antwoorden van januari 7 en 8 met blauw. De antwoor den van januari 4, 5 en 6 ontbreken. Voor wie zijn deze punten? dJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllJ. Eind augustus van het vorig jaar reisden Jacolien Koppelaar uit Sommelsdijk en Paulien E Nagtegaal uit Dirksland af naar Oekraïne, waar ze een jaar diaconale arbeid verrichten als E onderwijsassistent op een school voor Roma zigeuners. Ze zouden de lezers van het Eilanden Nieuws regelmatig op de hoogte houden van hun wederwaardigheden. Hier onder volgt weer E E een berichtje van Jacolien. E E Besie lezers van Eilanden-Nieuws, E E Hier eindelijk weer eens een verhaaltje van mij. Het heeft lang geduurd, maar E E het is toch gekomen. Na een weekje in Nederland te zijn geweest, zijn we nu E E al weer een aantal weken op ons stekje in het buitenland. De kinderen hier in E E Oekraïne vonden het geweldig dat ik weer terug was! Ze dachten dat ik niet E E meer terug zou komen. Ik was namelijk al drie weken weg. Tja, dan kunnen ze E E dat gaan denken. Maar ze kwamen allemaal op me af rennen toen ik in hun E beeld kwam. Heerlijk om weer terug te zijn! Ik moet eerlijk toegeven dat ik de E E kinderen ook wel een beetje gemist had. Daarom ben ik blij dat ik weer terug E E ben. En in Nederland kwam de luxe als muren op me af! Sorry mensen, ik mis E E jullie heus wel, maar hier is alles veel rustiger. Ik vond het heerlijk om even in E E Nederland te zijn, maar een weekje was toch wel erg kort! E E Gelukkig lijkt de lente nu in aantocht te zijn. ledere week hebben we nog sneeuwbuien gehad en waaide het flink. Maar nu is het al een paar dagen zonnig E E en al best warm. Een sjaal en een muts kunnen nu in de kast blijven. Die hebben E E we niet meer nodig. Ook op school maken we nu met de kinderen werkjes over E E de lente. Zo hebben we de ramen versierd met tulpen. Ook hangt er een slinger E E van bloemen door de klas. En de kleintjes hebben allemaal een tulp gemaakt, de E E bloemen hangen nu allemaal aan de muur. Heel gezellig! Zeker nu de school E een metamorfose ondergaan heeft. De muren zijn afgewerkt en geverfd. Het is E E allemaal veel gezelliger geworden. En dan nu al die voorjaarsbloemen door het E E lokaal: erg leuk! E Verder hebben we ook onze verjaardag gevierd met de vrijwilligers. We hebben E E er met z'n allen een gezellig weekendje van gemaakt. Dat gebeurde in Eszeny. E E Daarvoor moesten we 3 uur reizen. Tijdens de reis slingerde de bus van links E E naar rechts over de weg. U zult denken dat de chauffeur dronken was, maar dat E E was niet zo. Misschien heeft hij wel wat gedronken voordat hij achter het stuur E E kroop, maar dat is heel gewoon. Het slingeren kwam door het slechte wegdek! E Overal in de weg waren gaten en diepe kuilen. Ook had het geregend, dus kon E E men niet zien hoe diep de putten waren. Het was een verschrikkelijke reis, maar E E daardoor wist ik wel gelijk weer hoe het is om in Oekraïne te reizen! Ik was E namelijk net terug uit Nederland. Dus weer helemaal terug in het Oekraïense E E leventje! En over het leven in Oekraïne hoop ik u de komende maanden nog E E iets te vertellen. Eind juli hoop ik weer naar Nederland te komen, dus het zijn E nog maar een paar maanden. Dit keer is het stukje iets korter dan anders, maar E E ik heb nog niet zo veel beleefd. Een dezer dagen hopen we biggen te hebben... E E Maar meer kan ik nog niet vertellen. E Mocht u vragen of opmerkingen hebben, schrijf of mail gerust! Ik hoop u dan E E van een antwoord te voorzien door middel van een persoonlijke mail of door E E er een stukje over te schrijven in het Eilanden Nieuws. Schroom niet om uw of E E jouw vragen te stellen. Ik kijk uit naar reacties van abonnees! E E Allemaal de hartelijke groeten uit Gat, E Jacolien Koppelaar E E e-mail: oekraine2005-2006(a)hotmail.com. E E Adres: Szemak Andrea, Jacolien Koppelaar, Munkacs Ivan Frankó 29/5 89600 Karpatalja, Ukrajna. E DIRKSLAND - In gebouw 'De Scha kel' te Dirksland zal maandagavond 3 april een informatieavond worden gehouden over het belang van zuiver drinkwater in uw lichaam en de pro blematiek die zich in dit verband, ook in Nederland, voordoet. Over de kwaliteit van ons drinkwater is nogal eens wat te doen. Regelmatig duiken in de media berichten op dat zich problemen voor doen of hebben voorgedaan met betrekking tot de drinkwaterkwaliteit. Meestal betreft dit problemen van tijdelijke aard, incidenten. Nii eens wordt een bacterie in het water aan getroffen, dan wordt een extreme vorm van chemische verontreiniging gecon.stateerd. Een andere keer - recentelijk nog dichtbij huis - blijkt het zoutgehalte in het Haring- vlietwater dusdanig dat het niet geschikt meer is om er drinkwater van te brouwen en moet hiervoor worden uitgeweken naar het Randstadgebied, En nóg actueler: in hoever re is het vogelgriepvirus uit het voor drink waterproductie bestemd oppervlaktewater te zuiveren,,,? De drinkwaterkwaliteit is dan ook een constante bron van zorg. En welk probleem hierin zich wanneer ook voordoet, steevast valt de standaardterm te lezen: 'Géén gevaar voor de volksgezondheid', Over dat laatste is echter niet iedereen even gerust, zeker niet in geneeskundige kring. En dat niet eens vanwege al die incidenten, maar juist met het oog op de 'normale' kwaliteit, dus zónder dat zich bijzonderheden hebben voorgedaan. De vraag of er in ons kraanwater al of geen verontreinigende stoffen zitten, vormt al vele tientallen jaren een bron van discussie. De drinkwaterleveranciers - waterleidingbe drijven - gaan ervan uit dat zij een 'gezond' product afleveren, gestaafd aan de normen dje voor drinkwaterzuivering gelden. Zolang deze normen niet worden overschreden, ziet men kraanwater als zuiver, zeker in vergelij king met andere landen, en dus gezond om te drinken. Maar vanuit de geneeskunde - zowel alternatief als regulier - klinken in toenemende mate tegenovergestelde beweringen. Waterzuiveringsnormen zouden slechts zijn vastgesteld naar wat economisch haalbaar is, terwijl gezondheidsnormen onderschikt ge bleven zijn. Moesten er waterzuive ringsinstallaties worden gebouwd die - gerekend naar gezondheidsnormen - voldoende veilig zuiveren, dan waren deze onbetaalbaar. Dus wordt ons drinkwater 'slechts' gezuiverd naar wat economisch haarbaar is, zo valt in publicaties te lezen. Feit is echter dat de vervuiling van onze drinkwaterbronnen schrikbarend zijn toe genomen en dat conventionele zuiverings technieken daar niet langer een afdoende antwoord op hebben. Opmerkelijk is dan ook dat sommige waterleidingbedrijven, die juist eerst verdedigden een 'gezond' product te leveren, nu tóch over zijn gegaan of aan 't gaan zijn op een beter zuiveringssysteem, waarbij het water gefilterd wordt door riet jes. Maar ook hierover wordt vanuit genees kundige hoek niet onverdeeld positief gere ageerd. Hoewel dit systeem een verbetering betekent ten opzichte van de oude zuive ringstechniek, zouden ook hiermee - naar gezondheidsnormen gerekend - nog teveel verontreinigende stoffen in het drinkwater blijven zitten. De discussie blijft dus actu eel. Vooral in de natuurgeneeskunde is men ervan overtuigd dat het tegenwoordige drinkwa ter dé oorzaak is van het steeds toenemend aantal 'ongrijpbare', maar ook zeer ernstige klachten, ziekten en aandoeningen. De uit spraak van de Wereld Gezondheidsraad 'De gezondheid van de volkeren hangt af van zui ver water, niet van het aantal ziekenhuizen', mag daarom ook in dit verband wel worden gelezen. Ook zal het niet voor niets zijn geweest dat de Belgische ir. Yves Verheyen zijn boek, dat over deze problematiek gaat, de titel meegaf: 'Gif in ons glas?' Informatieavond Wat weet u zelf over de kwaliteit van uw drinkwater, en over het belang van werkelijk zuiver water in uw lichaam? Maar ook welke oplossing - niet te verwarren met wateront- kalkingsapparaten er voor de problemen bestaan? Het Tilburgse bedrijf Pure Water, specialist op dit gebied, houdt hierover op maandag 3 april a.s. een informatieavond in gebouw 'De Schakel', Beatrixlaan 31 te Dirksland, aanvang 20.00 uur Iedereen is hartelijk welkom. De entree, koffie en thee zijn gratis. Rure uyaTero

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 13