Zevenklapper De Hoop Eilandelijke gemeentes vieren oud en nieuw Onderscheidingen voor vertrekkende raadsleden Nieuwe gemeenteraden geïnstalleerd M S?^^ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden ARNHEM/STELLENDAM - "Ja, we hebben prachtig gespeeld, maar laten we ons niet alvast rijk rekenen, maar eerst eens gaan luisteren naar De Hoop", zo merkte een muzikant van één van de deelnemende verenigingen op in de wandelgangen van muziekcentrum 'Musis Sacrum' in Arnhem, waar zaterdag 18 maart jl. muzikaal gestreden werd om de Nederlandse kampioenschappen. Aan het eind van de avond bleek de man gelijk gehad te hebben: Fanfareor kest De Hoop uit Stellendam was alweer voor iedereen te sterk en werd zo voor de zevende keer landskampioen. Een en ander betekent dat het Stellen- damse orkest voor de derde keer in successie Nederlands beste is, want ook in 2004 en 2005 werd de kampioenstitel in de wacht gesleept. Een officiële ver tegenwoordiger van de KNFM, de overkoepelende muziekorganisatie, deelde desgevraagd mee dat deze prestatie waarschijnlijk een novum betekent in de geschiedenis van de nationale kampioenswedstrijden fanfare. Evenals voor gaande jaren toverde de jury weer een schitterend aantal punten uit de muzi kale hoed: De Hoop en dirigent Arie Stolk mochten 93,67 punten in ontvangst nemen, hetgeen een eerste prijs met onderscheiding opleverde in de Ie divisie. Het zevende landskampioenschap vormt tevens een mooi cadeau voor dirigent Stolk, die dit jaar 25 jaar verbonden is aan de Stellendamse topper. NKW Egmont Jury Waardebonnen De uitslag actief in beeld ea geluid GOEREE-OVERFLAKKEE - Deze tijd staat voor een niet onbeIangrijl< deel in het teken van de politicise verschuivingen op gemeentelijk niveau. De verkiezingen zijn achter de rug, de uitslagen daarvan zijn bestudeerd en als direct gevolg van de verkiezingen heeft een aantal raads leden het pluche moeten verlaten, ter wijl anderen het in mogen gaan nemen. Gouden gemeentepenning In de eerste helft van vorige week werd eilandbreed afscheid genomen van de vertrekkende raadsleden, in de tweede helft van die week werden de nieuwe gemeenteraden geïnstalleerd en werden in de gemeente Dirksland zelfs de nieuwe wethouders al benoemd. Bij het afscheid van de vertrekkende raadsleden vorige week werd een aantal van hen gedecoreerd. In de gemeente Goedereede kreeg het SGP-raadslid Bart Noorthoek een gemeentepenning uitgereikt, terwijl in de gemeente Dirksland het VVD-raads- lid Netty Tuinstra-Zagt een Koninklijke Onder scheiding kreeg opgespeld, evenals in de gemeente Middelharnis het scheidende PvdA-raadslid Wil lem Hooijman en in Oostflakkee SGP-er Cor Bree- man en PvdA-er Jan van der Mast Koninklijke Onderscheidingen Dinsdag 21 maart 2006 78e jaargang nr. 7492 l'i'i'slvretigde hij De Hoop bij het hehalen van de 7e landstitel. De strijd om het landskampioenschap, de NKW (Nederlandse Kampioenswedstrijd voor Fanfare), die op zaterdag 18 maart jl. plaatsvond in het schitterende muziekcen trum "Musis Sacmm' te Arnhem, mocht voor de 23e keer Fanfareorkest De Hoop onder haar deelneemsters tellen. Van KNFM-zijde werd dan ook opgemerkt dat een wedstrijd als deze zonder de .Stellendammers eigen lijk niet eens meer denkbaar is. Aangezien inen er bij De Hoop ook zo over denkt, stelt men in Stellendam alles in het werk om zich ieder jaar weer te plaatsen voor deelname. Vanwege dit nieuwe landskampioenschap is overigens de plaatsing voor 2007 al een feit, waardoor het reeds geplande najaarsconeours van 2006 kan vervallen en men zich op ande re muzikale activiteiten kan gaan richten. Met gemengde gevoelens waren dirigent Stolk en het Stellendamse muziekgezelschap richting Arnhem getogen, omdat deze kampi oenswedstrijd een eerste confrontatie vormde met de rijke blaasmuziekcultuur in Limburg: voor het eerst nam namelijk een Limburgse fanfare deel en wel het bekende en gere nommeerde St. Caecilia uit Hulsberg, dat al diverse mooie prestaties had geleverd op o.a. de Wereld Muziek Concoursen te Kerkrade. Leuke bijkomstigheid was dat de Limbur gers hetzelfde werk uitvoerden als De Hoop: 'Egmont'. van de Belgische componist Bert Appermont, waardoor de opdracht voor bei de orkesten precies dezelfde was. Arie Stolk en zijn muzikanten bleken toch ook weer te sterk voor het Limburgse orkest. Na het over weldigende slotakkoord van 'Egmont". dat Musis Sacruni op haar grondvesten deed tril len, volgde een ovationeel applaus voor de Stellendammers. Het publiek bleek unaniem in haar oordeel: dit was de NKW-landskam- pioen 2006. De jury was even later dezelfde mening toegedaan. Onder de vele felicitaties die in ontvangst mochten worden genomen, was ook die van Mevrouw Van de Velde, burgemeester van de Gemeente Goedereede, die zichtbaar in haar nopjes was met de gele verde prestatie en er trots op is zo'n geweldig orkest in haar gemeente te hebben. Ze had de lange reis naar Arnhem niet voor niks onder nomen en had heel erg genoten van de grote muzikale kwaliteiten van orkest en dirigent. Arie Stolk had het zichzelf en het orkest niet gemakkelijk gemaakt met de keuze van het uit te voeren werk. Al vroeg was besloten om 'Egmont' van de Belgische componist Bert Appermont op de lessenaar te leggen. Deze compositie heeft als thema de opstand van de Nederlanden tegen de Spaanse overheersing, die uitmondde in de Tachtigjarige Ooorlog (1568-1648). De graaf van Egmont was daarbij één van de opstandelingen van het eerste uur. Het eerste deel verbeeldt de brui loft van graaf Egmont. opgeluisterd door de vrolijke muziek van minstreels en zangers. Het onrustige tweede deel behandelt de toe nemende problemen en verwijdering tussen Egmont en de Spaanse Philips IL In dit deel is een prominente rol weggelegd voor een Spaanse gitaar, waarmee Fanfare De Hoop tijdelijk was uitgebreid. Het derde deel is een soort treurmars die eindigt met de onthoof ding van Egmont in Brussel. Het enge geluid van het vallen van de bijl werd door de slag werkers van De Hoop dermate plastisch uit gebeeld, dat het intens meelevende publiek even de adem inhield. Het jubelende laatste deel verklankt de uiteindelijke overwinning van de Nederlanders op de Spaanse tirannen. Met een overweldigend slotakkoord komt dan een einde aan een compositie, die zowel voor de muzikanten van De Hoop als voor het in groten getale opgekomen publiek een belevenis van de eerste orde vormde. De jury, bestaande uit de heren Adams (Ell), Buitenhuis (Doorn) en Conjaerts (Herken- rath), was zeer royaal in de toekenning van de punten: 93,67 punten, hetgeen in de oude telling 337 pnt. zou hebben betekend. De heer Buitenhuis sprak van een "prachtige uitvoering" en "constante doorzichtigheid". Hij vatte zijn lof in één woord samen: "bra vo!" De heer Conjaerts was eveneens diep onder de indruk van het gebodene, waarbij hij termen hanteerde als "adembenemend" en "zo moet het!" De heer Buitenhuis pakte uit met: "Wat een formidabele uitvoering en wat een inspirerende leiding". De toegeken de rapportcijfers logen er dan ook niet om: de opvatting van dirigent Stolk werd geho noreerd met een 10 en datzelfde gold voor de nuancering. Verder voor o.a. techniek en articulatie het cijfer 9,5. Desgevraagd wilde de jury na afloop nog graag even kwijt dat De Hoop ook dit concours weer in positieve zin was opgevallen door de prachtige klank, de geweldige transparantie en de zeer deskun dige en geïnspireerde leiding die uitgaat van dirigent Arie Stolk. De voor de Stellendammers zo glorieus ver lopen dag kreeg nog een prettig staartje: niet alleen ging een prachtige beker mee naar Stellendain, maar ook een aantal tegoedbon nen ter waarde van 500. Zodoende bracht het zevende landskampioenschap ook nog enig materieel gewin. Met een dikke gou den rand zal zaterdag 18 maart 2006 dan ook worden bijgeschreven in de toch al zeer rijke historie van Fanfareorkest De Hoop. 1(en landskampioen) Fanfareorkest De Hoop. Stellendam: 93,67 pnt. (Ie prijs met onderscheiding); 2. Kon. Fanfare St. Caecilia, Hulsberg: 91,17 pnt. (Ie prijs inet onderscheiding): 3. Muz.ver. Joost Wiersma, Jistrum: 88,50 pnt. (Ie prijs); 4. Jouster Fanfare, Joure: 86 pnt. (Ie prijs). COMBI OUOOOIP- WcfliTwX 3i U ;01!7) M16n fox AU7M GOEDEREEDE - Het is al weer bijna 32 jaar geleden dat Bart Noorthoek tot de gemeenteraad van Goedereede toetrad, en daarmee was hij het langstzittende raadslid van de gemeente Goedereede. Noorthoek kwam in september 1974 in de gemeente raad. In eerste instantie voor de Hervormde Partij en later voor de SGP. Zowel op maat schappelijk als op kerkelijk terrein heeft hij veel functies bekleed, waarvoor hij als waardering voor zijn activiteiten al in 1995 een Koninklijke Onderscheiding ontving. Tijdens de laatste raadsperiode werd er veel van Noorthoek gevraagd. Allereerst was er de omschakeling naar het duale systeem. Hij was plaatsvervangend voorzitter van de raad en nam zitting in de begeleidingscommissie rondom het onderzoek van de vermogensver- klaring, "een dossier dat zijn sporen heel diep heeft achtergelaten in onze gemeente", aldus burgemeester Van de Velde woensdagavond. "Ook de laatste jaren van zijn raadslidmaat schap waren drukke, intense jaren die veel energie en inzet hebben gevraagd en waar niet de gemakkelijkste zaken aan de orde kwa men". De dank van de gemeente Goedereede aan Noorthoek werd vorm gegeven door de uitreiking van de gouden legpenning van de gemeente door burgemeester Van de Velde, die hem ook de bijbehorende gouden speld opdeed. (Tekst en foto: Adri van der Laan) Door Hans Villerius DIRKSLAND-Als eni ge dame maakte in Dirks land Netty Tuinstra-Zagt deel uit van de gemeente raad, voor de VVD. Voor het eerst werd ze benoemd in maart 1989, slechts tot mei 1990 vanwege de ver vulling van een tussentijdse vacature. Een tweede peri ode vervulde ze van april 1994 tot maart 2006. Daar naast was ze vanaf 1998 lid van de stichtingsraad van het Van Weel-Bethesdazie- kenhuis in Dirksland, vanaf 2001 lid (secretaris) van de Raad van beheer van Zorgcentrum Geldershof te Dirksland, van 2002 tot 2004 lid van het Algemeen bestuur van het ISGO en vanaf 1998 tot heden buitengewoon ambtenaar van de Burgerlijke Stand van de gemeente Dirksland. Ook had ze zitting in de Vaste commissie van advies \'oor de bezwaarschriften van de gemeente Dirksland, alwaar ze bij afwezigheid van de - onafliankelijke - voorzitter ook die functie waarnam. In het verdere verleden was ze nog lid an het algemeen bestuur van de Stichting Zwembad Dirksland en lid van de klachtencommissie van zorgcentrum Geldershof. Bij haar afscheid van de gemeenteraad, vorige week woensdag, prees burgemeester Stoop het ver trekkende liberale raadslid als "goed ingevoerd", "vasthoudend als het nodig was" en "een betrokken raadslid die plichtsgetrouw en met heel veel inzet haar werkzaamheden voor de Dirkslandse gemeenschap heeft verricht". Ook zij werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau, waarvan ze de bijbehorende versiersels kreeg uitgereikt door burgemeester Stoop. (Foto: Persbuw Flakkee) MIDDELHARNIS - Willem Hooijman heeft 12 jaar voor de PvdA in de gemeenteraad van Middelharnis gezeten. Hij vervulde in die periode ook de functie van fractievoorzitter voor 'zijn' partij, was lid van de commissie Onderwijs en Welzijn en vertegenwoordigde de gemeenteraad in het georganiseerd overleg werkgever/werknemer. Burgemeester De Vries- Hommes typeerde hem bij zijn afscheid, eveneens woensdagavond, als een "loyaal raadslid, intelligent beschouwend, met een behoorlijke dosis humor, scherp en kritisch, maar nooit hard". Onvermoeibaar was hij volgens De Vries om de raad te inspireren tot een meer duaal optreden, waarbij hij de kroon spande voor wat betreft het grote aantal moties dat hij indiende. Hooijman werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau en kreeg zijn Koninklijke Onderscheiding uitgereikt door burgemeester De Vries. (Foto: Persbuw Flakkee) OOSTFLAKKEE - In de gemeente Oostflakkee namen vorige week dinsdag na 28 jaar Cor Bree- man afscheid van de raad en Jan van der Mast na 19 jaar - Breeman als SGP-fractievoorzitter én als nestor van de raad. Van der Mast als Sociaal-democraat die gedurende een groot aantal jaren fractie voorzitter voor de PvdA is geweest. Burgemeester Van Pelt typeerde Breeman bij diens afscheid als "fractievoorzitter die een duidelijk stempel heeft gezet. Hij stak nimmer onder stoelen of banken waar hij voor stond, of anders gezegd: waar zijn partij voor stond. Hij was altijd bereid om via overleg pro blemen op te lossen, maar nooit bereid om daarmee over de grens van het - voor zijn partij - accepta bele te gaan". De term 'niet tot elke prijs' past volgens Van Pelt dan ook zeker bij Breeman. Naast zijn raadslidmaatschap was hij 27 jaar secretaris van de SGP-kiesvereniging in Oude-Tonge en is hij sinds 2000 kerkenraadslid van de Gereformeerde Gemeente te Oude-Tonge, waar hij ouderling is. Voor de Oosttlakkeese raad was Jan van der Mast volgens Van Pelt een "bindend figuur". "Hij ont popte zich als een voortrekker voor de hele raad" en "straalde als fractievoorzitter kracht en doorzet tingsvermogen uit", zo sprak de raadsvoorzitter dinsdagavond bij Van der Mast's vertrek. Binnen de gemeenteraad was Jan van der Mast plaatsvervangend voorzitter. Daarnaast was hij secretaris van het toenmalige ISGO, waar hij als portefeuillehouder Verkeer veel heeft betekend voor de verkeersveilig heid op Goeree-Overflakkee, "en vooral bij de provincie Zuid-Holland hebben ze dat geweten", aldus Van Pelt. "Daar was hij op een bepaald moment kind aan huis én kreeg hij vrijwel alles voor elkaar wat hij bereiken wilde. Jan zou er zelfs niet Jan van der Mast worden genoemd, maar 'Jan Flakkee'! "Het eiland zag hij als zijn opdracht en daar ging hij voor", zo kenschetste Van Pelt hem. Zowel Breeman als Van der Mast werden benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Beide kregen hun Koninklijke Onderscheiding uitgereikt door burgemeester Van Pelt. Op de foto v.l.n.n: Jan van der Mast, burgemeester Van Pelt en Cor Breeman {foto: Persburo Flakkee). Vervolg op pagina 2: 'Nieuwe gemeenteraden geïnstalleerd'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1