ONTMOETINGEN ONDERWEG PREDIKBEURTEN Bosman Kalis Monumentenmarkt rond Goereese kerk Koffieochtend 'De Christenvrouw' EHBO-ers gezocht 'Bid en zingf start koorrepetities weer Elspeet Grijpskerke EIUUnDBI-tllEUWS EIÜVI1DEI1-I1IEUW5 'mm'SSW'^^^ Kunst en kitsch op Open Monumentendag Vakanties voorbij Mensen die niet weg konden Een ervaring Zonder namen te noemen Contacten leggen Gesprekken van buiten naar binnen Niet uit nieuwsgierigheid Boeiend W. H. Velema Zondag 4 september 2005 Extra kerkdiensten Ger. Gem. Tijdens de Monumentenmarkt op zaterdag 10 september a.s. rond de kerk in Goedereede staan weer vele kraampjes waar de bezoekers allerlei waar wordt geboden, zoals oliebollen, Goereese port, kaas, appels en peren, boeken, garnalen, gebakken/gerookte vis, ansichtkaarten, pannenkoeken, patat, frikadellen, bloemen/planten, voor het eerst Goereese wafels, eigen gemaakte jam, cake, koekjes, advo caat, enz., maar ook nieuwe spelletjes zoals: 'trek-je-pakje', handicapcro- quet en spijker slaan. Uw auto in vertrouwde handen -^'Uïrook caravaiiiierster m§ Nieuwe data informatieavonden kraamafdeling ziekenhuis Presentatie jubileumboek bij 'De Motte Mij zal niets ontbreken J.M.J. Kievieit PAGINA 2 f VRIJDAG 2 SEPTEMBER 2005 De vakanties zijn bijna voorbij. In het ene deel van het land viel de vakantie vroeger dan in het andere deel. Nu gaat het gewone leven weer beginnen, ook voorde kinderen op school. Er zijn leerlingen die naar een nieuwe school voor voortgezet onderwijs gaan. Er zijn jon gelui die hun middelbaar diploma behaalden en nu aan een hogere of universitaire studie beginnen. Er zijn ook jongeren die graag een praktische werkkring oppakken. Helaas zullen niet alle gegadigden daarin direct slagen. Dit lijkt me een goed moment om eens terug te kijken op de vakantie. Laat ik voorop mogen stellen dat er lezers en hun verwanten zijn, die om welke reden dan ook niet met vakantie konden gaan. Het is voor hen soms pijnlijk familieleden, vrien den of mensen uit hun kennissenkring hoog te horen op geven van reizen die gemaakt werden en van ervaringen die daarbij werden opgedaan. Daarom wil ik ondanks de titel van dit arti kel eerst denken aan hen die noodgedwongen thuis moesten blijven. Wat ook de noodzaak van dat thuisblijven geweest moge zijn. Ik zou erop willen aandringen om na thuiskomst geen al te uitbundige verhalen over vakantie-ervaringen aan de thuisblij vers te vertellen. Laat de toon ingetogen zijn, zodat de pijn van niet te kunnen weggaan, niet vergroot wordt door sterke verhalen van de thuiskomers! In de tweede plaats hoop ik dat wie op reis zijn geweest, op een gepaste manier iets hebben laten horen aan de thuisblijvers. Een groet per kaart met een teken van meeleven voor de thuisblijvers; of een telefoontje - hoe gemakkelijk is het mobieltje daar niet voor - al evenzeer een bewijs dat men over de grens de mensen uit de dagelijkse, directe omgeving niet vergeet. Uit ervaring weet ik hoe een dergelijk blijk van meeleven, vanaf een verre afstand, goed kan doen. Ik voeg erbij: ook hier is de intonatie van het contact beslissend. Men kan zozeer met eigen erva ringen bezig zijn in het contact, dat er nau welijks enig begrip blijkt voor de situatie van de thuisblijvers. Dan zeg ik: communiceer op een gedempte toon. En nu het eigenlijk onderwerp van dit arti kel: ontmoetingen onderweg. Laat ik mogen vertellen dat ik zelf dit jaar een korte cruise op het oostelijk deel van de Middellandse Zee mocht maken, met als doel een bezoek aan enkele Griekse eilanden en de Olympus. Temidden van tweeduizend opvarenden was ik de enige Nederlander. Dat wil niet zeg gen dat ik daarom geen enkele ontmoeting op die tocht heb gehad. In elk geval ontmoette ik elke avond dezelfde tafelgenoten. Dat leidde tot het uitwisselen van ervaringen. De kon in die eetzaal van driehonderd per sonen geen stilte vragen om voor en na de maaltijd te bidden. Toch heb ik elke keer mijn handen zichtbaar gevouwen en het hoofd gebogen in een ogenblik van stilte. Het trof mij dat mijn tafelgenoten na twee maaltijden eigener beweging wachtten tot ik mijn gebed beëindigd had. Buiten de maaltijden was er weinig of helemaal geen contact met de medereizigers. Mensen van allerlei nationaliteiten hielden zich met familie of landgenoten bezig en bemoeiden zich nauwelijks met anderen. Zo verging het mij ook. Ik schrijf dit niet om medelijden op te wekken. Want de stilte door gebrek aan contacten was mij op dat moment van mijn leven welkom. De reis bood de gelegenheid tot een geestelijk the rapeutische verwerking van geleden verlies en verdriet. Maar nu de ervaring van ontmoetingen met onbekenden. Ik noem geen namen, noch van plaatsen of reisorganisaties. Deed ik dat wel, dan zou men kunnen denken dat ik ingehuurd was om propaganda te maken voor deze of gene reisorganisatie. Dat is niet het geval. Ik zou me daarvoor ook niet lenen. Ieder die op reis wil, kan via advertenties de reisorganisatie van de gewenste kleur of stijl op het spoor komen. Hij of zij informere eventueel in eigen omgeving naar ervaringen van vrienden met de te kiezen reisorganisa tie. Ik voeg eraan toe, dat de reis niet beslist over de grens moet gaan. Ook in eigen land zijn er per bus, en vooral niet te vergeten per boot, goede reizen te maken. Op al zulke reizen kan men in binnen- of buitenland goede contacten opdoen. Daar mee ben ik bij de kern van mijn verhaal. Men maakt bij de koffie 's avonds - eventoeel na de avondsluiting - kennis met elkaar. De ene keer met dit echtpaar of groepje vrienden van elkaar. De andere keer weer met anderen. Boeiend is het om zo 'ontmoetingen onder weg' te beleven. Het werkwoord organiseren zou hier ongepast zijn. Het aardige van deze ontmoetingen is, dat ze vaak spontaan ont staan. Als het over en weer wat klikt, leidt dat tot hele gesprekken. Zelf heb ik geen ervaring met kampeerter reinen. Ik heb wel begrepen dat daar even zeer boeiende contacten gelegd kunnen wor den. Die hoeven niet onder te doen voor een ontmoeting op een boot of in een hotel. Het aardige is dat bij zulke ontmoetingen met onbekenden, de gesprekken - wat ik nu maar noem - van buiten naar binnen gaan. Eerst woonplaats, werkkring en soms de levensgang. Dat is in zekere zin de buiten kant, hoewel niet onbelangrijk. En dan gaat het gesprek al dieper tot de meer wezenlijke vragen en ervaringen van het leven. Het is een wonderlijk geschenk van God, als je zo contacten mag krijgen waarin de Heere God met Zijn leiding en Zijn genade centraal staat. Dan kun je van elkaar leren en elkaar bemoedigen. Mij boeit altijd welke levensgang mijn gespreksgenoten zijn gegaan. En dat niet uit nieuwsgierigheid, maar om te mogen delen in wat anderen hebben ervaren - zowel aan verdriet als aan vreugde. Dertien jaar ben ik gemeentepredikant geweest. Kennismaking met gemeentele den en nieuw-ingekomenen verliep veelal volgens het patroon van belangstelling voor de levensgang van de mensen met wie je als dominee (zo mogelijk vergezeld van zijn vrouw) kennismaakte. Meestal betrof dat de buitenkant van de levensgeschiedenis. Er zat in zo'n verhaal altijd wel een opening naar de binnenkant. Dat ging des te gemakkelijker, als je als pastor je eigen leven niet toegeslo ten hield voor je gesprekspartner(s). Zo heb ik deze zomer met mensen van heel verschillende geestelijke en kerkelijke herkomst, boeiende - en mag ik wel zeggen soms bloeiende - contacten gehad. Al heb je elkaar dan slechts enkele avon den (of morgens) ontmoet, er is toch iets van herketming, in vreugd en verdriet. Je ver dwijnt weer uit eikaars gezicht, maar je hart is geraakt door de ander. Laat ik nog iets mogen schrijven over avondsluitingen of zondagse bijeenkomsten tijdens de vakantie. Vooral als de kring wat klein is, is men soms zeer kritisch naar degene die voorgaat. Als men diens naam en zijn ligging niet kent, vindt men het niet de moeite waard om aan wezig te zijn. Men sluit zich dan op in zich zelf of in de kleinst mogelijke eigen kring. Ik betreur dat. In de vakantie wil ik overal wel zijn waar de Heere met eerbied en in afhankelijkheid wordt aangeroepen. En laat ik het zo mogen zeggen: Waar een goed woord van de Heere voor zondaren wordt gespro ken. Misschien wel in wat andere woorden en op een andere intonatie dan ik het zelf zou doen. Niettemin heb ik goede herinneringen aan het luisteren, en zingen ook uit een bun del die ik zo niet kende. Misschien kan men zich door ontmoetin gen onderweg, in eigen gemeente ook wat openener en onbevangener opstellen. Zo werken ontmoetingen onderweg ook na als de vakanties voorbij zijn! OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorps- kerk: 9.30 uur ds. H. Lassche, voorberei ding Heilig Avondmaal en 18.30 uur ds. H. Verheul, Amersfoort. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. J. B. Boesaard, Katwijk aan Zee en 18.30 uur ds. H. Lassche, voorbereiding Heilig Avondmaal. Woensdag 7 septem ber Dorp^fe/-/:.- 19.30 uur ds. N. P. J. Klei- berg, Veenendaal - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. H. P. de Goede en 18.30 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur en 18.30 uur ds. J. Smink, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal. GOEDEREEDE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. A. van Kralingen, Ridderkerk en 18.30 uur ds. C. van der Worp, Ede, bediening Heilige Doop. Vrijdag 9 sep tember 14.45 uur ds. R. W. van Mourik, bevestiging huwelijk van Teunis Romijn en Annebeth Bezuijen - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik, bediening Heilige Doop en 17.00 en 18.45 uur ds. J. W van Estnk, voorbe reiding Heilig Avondmaal. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatschappij EUanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)4857 36 Postbus 8, 3240 AA Mlddelharnls Langeweg 13. Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)471020 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,29; contracttarieven op aanvraag sluittngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 urn- voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden. 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur; J. Vülerius, tel. (0187)471022, e-mall: J.ViUerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN; Per kwartaal 9,50 Perhaigaar €18,50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS; postbank 167930 rabobank Mlddelharnls 342001108 STELLENDAM-Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. A. J. Vogelaar, Rotterdam en 17.00 uur kand. A. van Kraüngen, Ridder kerk - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. D. A. J. Sonneveld en 18.30 uur leesdienst - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur de heer A. van Asperen, H. I. Ambacht en 18.00 uur ds. B. M. Meuleman. Kockengen. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg, Veenendaal en 18.00 uur ds. J. Joppe, Sint Maartensdijk - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur ds. R Pet- tinga - Ger. Gem. 10.00 en 15.00 uur kand. G. van Manen - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. G. van Meijeren, bediening Hei lige Doop en 18.00 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ziekenhuis: geen dienst. HERKINGEN - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. H. J. Catsburg, Goes en 18.00 uur kand. W. L. Verwaard, SUedrecht - Her steld Herv. Gem. 9.00 uur ds. A. Egas, Werkendam en 18.00 uur ds. A. van Wijk, voorbereiding Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. R. W van Mourik, voorbe reiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. L. Kruimer, Putten - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. T. W. van Bennekom - Exodus (PKN) 10.00 uur (H.D.) da. M. R. Hoffenkamp - Remonstrantse Gem. 10.00 uur ds. J. F. Klijnsma. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur kand. A. Plug, Katwijk aan Zee - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur de heer T van der Griend en 17.00 uur drs. W. Venema, Heemskerk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. R den Butter - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. G. A. den Broeder - CAMA Gemeente 10.00 uur K. Mulder - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. C. den Toom, voorberei ding Heilig Avondmaal en 17.00 uur ds. C. Gielen, bediening HeiUge Doop. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. C. van Schoonhoven, Har- dinxveld-Giessendam en 18.00 uur ds. E. Mijnheer, Westbroek - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer en 16.00 uur ds. K. Klopstra, Nieuwland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 en 18.00 uur ds. L. de Wit, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur student M. Joosse - Beréa Gemeente: geen opgave. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. N. M. Tram per, Vlaardingen, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. Willem sen - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. A. van der Zwaag en 18.00 uur ds. I. J. Bijlsma - Ger. Gem. 10.00 en 18.30 uur student M. Joosse. DEN BOMMEL - Herv. Gem. (PKN) 10.00 en 18.00 uur ds. C. Doomeweerd, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur bediening Heilig Avondmaal ds. P C. Koster en 18.00 uur ds. Schep. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur dr. T. E. van Spanje, voorberei ding Heilig Avondmaal en 18.00 uur drs. E. F. Vergunst, Ridderkerk - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur ds. L. J. Lingen en 18.00 uur ds. A. H. Rienstra - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. A. Egas, Werkendam en 18.15 uur ds. L. Groenenberg, Oud- Beijerland. LANGSTRAAT-Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. A. Belder, voorbereiding Heilig Avondmaal. OUDDORP - Dinsdag 6 september, 19.30 uur, ds. J. Driessen. DIRKSLAND - Dinsdag 6 september, 19.30 uur, ds. G. Clements. Natuurlijk is de grabbelton er weer, evenals enveloppe trekken, boodschappenkar raden enz. En vergeet ook niet een bezoek te bren gen aan 'De Ark'. Daar worden demonstra ties gehouden van machinaal borduren, 3D- borduren, enz. Ook kunt u er een foto laten maken. En de Praethoek biedt gelegenheid voor een goed gesprek onder het genot van een kopje kof fie/thee of fris. De hele dag is het kerkgebouw open voor bezichtiging en zal er muziek worden gemaakt, o.a. om 10.15 uur door het kinder koor. U kunt luisteren zolang u wilt. Dit alles biedt de Monumentenmarkt rond de kerk van Goe dereede op zaterdag 10 september a.s., van 9.00 tot 16.00 uur. De opbrengst is ten bate van het in stand hou den van het kerkgebouw. U bent er hartelijk welkom. AUTOSCHADEHERSTEL ZernikeweglO 3241 MG Middelhamis Tel. (0187) 48 72 19 - Fax {0187) 48 24 88 info@bosmanenkalis.nl - www.bosmanenkalis.nl MIDDELHARNIS - De afdeling Middelhar- nis/Sommelsdijk van vereniging 'De Chris tenvrouw' hoopt woensdag 7 september a.s. haar koffieochtend te houden, samen met de Dirkslandse verenigingsafdeling. Mevrouw Lock-Hasselaar van Stichting Eleos te Dor drecht zal aanwezig zijn om een lezing te houden over 'Preventie van Burnout'. De bijeenkomst wordt gehouden in verenigings gebouw 'De Hoekstee' aan de Ring te Mid delhamis, aanvang 9.30 uur. Vanaf 9.15 uur staat de koffie klaar. Ook gasten zijn hartelijk welkom. DIRKSLAND - Bent U zwanger? Wilt u informatie over poliklinisch bevallen, borstvoeding of flesvoeding, dan kunt u bij het personeel van de kraamafdeling in het Van Weel-Bethesdaziekenhuis terecht voor al uw vragen. Ook in het jaar 2005/2006 geven zij weer informatieavonden, waarop de bovengenoemde onderwerpen aan bod komen. Tevens krijgt u een rondleiding over de verloskamer en kunt u vragen stellen. De avonden zijn gepland op de volgende data: maandag 12 september 2005, maandag 21 november 2005, maandag 6 maart 2006 en maandag 26 juni 2006. De avonden begin nen om 19.30 uur, en worden gehouden in het restaurant van ziekenhuis. U kunt zich aanmelden via de kraamafdeling, dagelijks tot 14.00 uur, tel: (0187) 607410. Het per soneel van de kraamafdeling heet u hartelijk welkom. SOMMELSDIJK - Het is eigenlijk een tra ditie geworden dat de Historische Vereniging voor Goeree-Overflakkee 'De Motte' op Open Monumentendag een 'Kunst en Kit- schdag' organiseert. Op zaterdag 10 septem ber a.s. kunt u vanaf kwart voor tien 's mor gens dan ook weer terecht in de werkruimte van het Streekmuseum in de Kerkstraat te Sommelsdijk. Er zijn deskundigen aanwe zig, onder wie een antiquair, die u informatie kunnen verschaffen over voorwerpen waar u meer over wilt weten. Ook kunt u deze voor werpen laten taxeren. Deze activiteit zal om 11.00 uur wel even onderbroken worden voor de officiële pre sentatie in het Streekmuseum van de her druk van het boek 'Van Westvoome tot Sint- Adolfsland', daarna gaat 'Kunst en Kitsch gewoon weer door. De eerste druk van genoemd boek verscheen in 1979 bij het tien jarig jubileum van De Motte. Het boek vond meteen gretig aftrek vanwege de interessante inhoud. Intussen was het al lang uitverkocht, maar de vraag ernaar bleef bestaan. Het bestuur van De Motte heeft ter gelegenheid van het 35-jarig jubileum dan ook besloten het boek te laten herdrukken. Leden van De Motte kunnen de uitgave verkrijgen voor het luttele bedrag van 10 euro. In de boekwinkels op het eiland ligt het te koop voor 15 euro. Na de presentatie van het boek is het tijdens Open Monumentendag ook in het Streekmu seum te koop. In dit boek maken we kennis met Pieter Moryhon. Hij leefde van 1704 tot 1783. Hij woonde in Middelburg en had een verantwoordelijke baan bij een van de belangrijkste handelmaatschappijen van die tijd, de West-Indische Compagnie. Het monumentale huis waar hij woonde. De Gouden Dmyjftack, aan het Damplein 21, is er nog steeds. Enkele jaren geleden zijn de dagboeken die deze man bijhield, samen met enkele andere autobiografische en persoonlijke aantekeningen, door het Zeeuwse archief verworven. Ze waren tot dusver onbekend. Dr. S.D. Post, die eerder publiceerde over de Zeeuwse kerkgeschiedenis, vond het belangwekkend genoeg om de inhoud van deze oude stukken te bestuderen en er een nieuwe publicatie aan te wijden. Het is het boek dat enige tijd geleden onder de titel Mij zal niets ontbreken is uitgekomen. Het is een uitgaaf die wetenschappelijk verantwoord is. Een uitgebreid notenapparaat geeft informatie over vindplaatsen en achtergronden. Verder is een overzicht van geraadpleegde literatuur opgenomen alsook een register van persoonsnamen. Toch is dit boek niet gericht op de wetenschappelijk geïnteresseerde lezer. Dr. Post heeft van de aantekeningen één doorlopend verhaal gemaakt. Dat is de leesbaarheid ongetwijfeld ten goede gekomen. Verder heeft hij een keuze gemaakt uit de handschriften. Een integrale uitgaaf had veel te omvangrijk geworden, aldus zijn verantwoording. Wat heeft Pieter Morylion eigenlijk opgetekend? En wat mogen we van dit boek verwachten? De neutrale ondertitel laat dat nog in het midden: Uit het leven van Pieter Morylion. Maar het blijkt al snel: de aantekeningen van deze ISe-eeuwse man betreffen vooral zijn geestelijke ervaringen en oefeningen. Dat betekent niet dat dit boek ook niet een tijdsbeeld geeft van de gebruiken en verhoudingen in die tijd. Zo is er bijvoorbeeld een uitvoerig verslag opgenomen van de reis die Morylion ondernam in het jaar 1771. Per schip ging hij naar Gorinchem, vandaar naar Rotterdam, Haarlem en Amsterdam en retour via Delft en Delfshaven. Maar ook van die reis zijn het vooral de godsdienstige gesprekken die hij onderweg voerde, die worden weergegeven. Tot de praktijk der godzaUgheid van die dagen behoorde bij menigeen het bijhouden en te boek stellen van de geestelijke oefeningen en bevindingen. Zo ook dus Moiyhon. Hij deed dat niet in de laatste plaats vanwege (zo schrijft hij) "ons z^'akke geheugen Toch was er nog een andere reden: "Ik vind mij opgewekt om dit schrift voor mijne nakomelingen en vrienden na te laten, opdat zij, na mijn uitgang, mogen weten de grondgezindheid van mijn gemoed voor de Heere, en of het nog een middel mocht wezen om hen op te wekken tot de dienst van God. hij Wie ik het zo veel jaren zo uitnemend wel bevonden heb. De verleiding is groot om uit dit boek overvloedig te gaan citeren. Ik zal dat niet doen. Morylion weet zijn geestelijke ervaringen op een levendige manier te beschrijven. Naar mijn indruk: zonder overdrijving of bovenmatige emotionaliteit, maar nuchter en helder, en bo^'enal le^'ensecht en geestelijk. Wat het echt maakt, is dat hij ook zijn ongestalten en zijn afwijkingen meedeelt. Maar bovenal is het de trouw van de Heere en Zijn genade waannee Hij hem OOSTFLAKKEE - De afdeUng Oosttlakkee van het Rode Kruis is dringend op zoek naar EHBO-ers, die ongeveer 2 uur in de week willen investeren in de toekomst. \\'ie wil er op één van de basisscholen in Oostllak- kee eenmaal per week jeugd-EHBO lesge- i ven aan groep 8? Als er niemand kan worden j gevonden, zal moeten worden gestopt met het geven van de lessen jeugd-EHBO .A. Wie j meer wil weten of zich aan w il melden, kan bellen naar Fanny Al, secretaris Nederlandse Rode Kruis afdeling Oosttlakkee, tel: (0187) 611497. NIEUWE-TONGE - Als jij graag zingt en je bent tussen de zes en zestien ja;tr. kom dan maandag 5 september a.s. nam' de repeti tieavond van Christelijk Jeugdkoor 'Bid en Zing', van 18.30-19.15 uur in Hervormd Cen trum 'Elim', Zuiddijk 19 te Nicuwe-Tonge. Het is er altijd heel gezellig en het is ook fijn om samen liedjes over de Heere te zingen. En er is een leuke dirigent: Peter \\'ildcman. In september, oktober en december werkt het jeugdkoor ook mee aan \'erschillende zang avonden, en in februari 2006 besta.tt het k>.xir 20 jaar; dat belooft dus nog wat ie w orden. Heb je al zin gekregen om te komen .'ingon.' Dan ben je van harte welkom! heeft opgezocht en telkens weer opzoekt die beschreven worden. Het eigenlijke bekeringsrelaas, dat ook in dit boek is opgenomen, maakt indruk. Zo is het althaii;s op mij. Hij heeft geen rust en va.stheid in zijn leven, voordat hij deel heeft aan Christus, de Zaligmaker. "Ik kon onmogelijk rusten 4/ enige vergenoeging vinden, zolang ik niet ofj goede gronden kon zeggen, dal de Heere mijn Deel was en de Rotssteen van mijn hart. Contacten waren er met de bekende Middelburgse ouderling Lambertus Myseras en ook met ds. Bemardus Smijtegelt. Zelfjs werd Morylion ingeschakeld om te zorgen voor een opvolger van deze laatste, in de persoon van ds. A.W. de Beveren. Op vrijdag 29 juni 1725 maakte de jonge Pieter Morylion met de hoge God eeji verbond. Het was zijn keuze om voor de Heere te mogen leven en Diens heerlijkheiil als het oogmerk van Zijn leven te erkennerj. Een indrukwekkend gebruik van die dagen, overgenomen uit de puriteinse levenssfeer: het verbond inaken met de heilige God! Morylion vertelt dat hij alles wat God in het evangelie der zaligheid eist en belooft van harte inwilligde. Hij stemde toe dat dit heilig, rechtvaardig en goed was en voor hemzelf volstrekt nodig en dierbaar. En zo wijdde hij zijn leven met een oprechte, hartelijke en vrijwillige overgave aan de Heere. "Z'p kwam ik met God in een verbond en zwoer ik de dienst van de zonde en de wereld af en gaf mij geheel aan God en Zijn dienst ave/- met uitzicht op de genade en kracht van de Heere. In de jaren 1728 en 1735 vernieuwde Moryhon het verbond. In laatstgenoemd jaar was het ter gelegenheid van een algemene dank-, vast- en bededag die de overheid vooir de hele republiek had uitgeschreven (2 maart 1735), N.a.v.: Dr. S.D. Post, Mij zal niets ontbra ken. Uit het leven van Pieter Morily- on. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. 259 pag. Prijs €24,50. Omdat het thuisfront enkele dagen elders [j verbleef trakteerde ik mijzelf op een dagje naar een grote christelijke boekenmarkt op de Veluwe. Je kunt je beter door ande ren laten trakteren, want als je jezelf iets cadeau doet, kost het sowieso geld. Maar[ dat is het bekende achteraf gepraat. Ik i reed die woensdagmorgen richting Elspeet. i Het was even zoeken in het dorp, maar ik vond al gauw de juiste plek. Alhoewel, zat\ ik wel goed? Er waren alles bij elkaar ca. 10 standhouders. Later begreep ik dat dfi kwam omdat het woensdag was. Op zater-- dag zouden er veel meer kramen zijn. Maar ja, om nog eens zo'n 350 kilometer af fè-, leggen om dat uit te proberen, was iets teveel gevraagd. Ook op woensdag kreeg ik een goede indruk van de grootste', christelijke boekenmarkt van Neder land. Het aanbod was eenzijdig, veel jeugdboeken en theologie. Daar is niets op tegen, maar andere categorieën zoals plaat- en kunstboeken, geschiedenis en varia om te 'snuffelen' ontbraken nage noeg geheel. Een enkele kraam met res- tantpartijen maakte weinig goed. Kortom, een zeer matig en eenzijdig assortiment en dat tegen prijzen die eerder thuishoorden bij een gerenommeerd antiquariaat dan bijr^ een boekverkoper op de markt. Er waren wel enkele dingen die opvielen. Zoals de- plaatselijke hervormde predikant die bij één van de standhouders koffie kwam drin-- ken. De onderlinge contacten maken dit soort markten uniek. Maar het was voorl mij teleurstellend. Na nog even met enkele mensen gesproken te hebben, hield ik het voor gezien. Ik probeerde de terugweg nog enigszins rendabel te maken. Het viel niet i mee. Het aanbod van een boekenwinkel in Rotterdam viel bitter tegen, terwijl ik er vroeger menig boek op de kop heb getikt. Dan maar wat kleding gekocht. Met twee overhemden en driekv^vrt lege tank kwanr-, ik thuis. Elspeet is prachtig, maar voor boeken blijf ik voortaan dichter bij huis. Predes een week later gingen we in gezins verband naar Grijpskerke. Het veelgeroemde Walcheren is schitterend. Het gestoffeerde landschap, de dorpjes en de zee inspireer- den kunstenaars als Jan Toorop en Piet Mondriaan. Natuurlijk is het overdadige I toerisme hier de dissonant. Wij waren te gast bij vrienden op één van de vele mini- campings van het eiland. Ernaast lag een klein kasteeltje, een tijdlang het zomerver blijfvan de dichter Jacob Cats. Wandelend-' langs het strand bij Westkapelle is er te veel om op te noemen. De Lange Jan varf Middelburg, de Sardijntoren van Vlissin- gen en over de vaargeulen Deurloo en De Wielingen ont\saarje Cadzand Bad en het Belgische Zeebrugge. Een tochtje, zeg maar omweg, terug naar de camping maakte het uitje compleet. We reden langs de vuurto ren van Westkapelle. over de Westkappelse Zeedijk en ik zag enkele landgoederen. Met het foëilelijfx gemeentehuis van de gemeente Veere, een soort fabriekshal, als' ultieme dissonant namn we weer helemaal in Nederland. Kortom, twee dorpen, met elk hun eigen couleur locale, maar waarvan het Zeeume \enen-eg fawriet is. Gelukkig maar dat smaken wrschiUen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 14