Raadsvergadering Middelharnis in teiten van toeliomst Diekliuus IE Gemeente Goedereede ontving officieel subsidie voor herstructurering 'Havens Stellendam' Koninklijke Onderscheiding voor Klaas Tanis 0900-8844 'Y2<^ /f-B Heleen Buth spreekt voor 55-pluskring Psalmzangavond met Pieter Heykoop Bijeenkomst Christelijke Vrouwenbond Open Dag bij de cursus Theologische Vorming voor Gemeenteleden chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden actief in beeld en geluid Handtekeningen Huis met een hart Voordeel van de twijfel Treinmachinist Twee miljoen door de neus. Werkgelegenheid Ondernemersvereniging Duurzame economie Geen vertraging Snelheidscontrole 1 Snelheidscontrole 2 Alcoholcontrole Dinsdag 7 maart 2006 78e jaargang nr. 7488 OUDDORP - Tijdens de jaarvergadering van de Ouddorpse blusploeg, afgelopen vrij dagavond, hebben de spuitgasten afscheid genomen van één van hun 'maten'. Het is de bijna 56-jarige Klaas Tanis, die na 30 jaar aan de vrijwillige brandweer verbonden te zijn geweest, functioneel leeftijdsontslag kreeg. Bij die gelegenheid ontving hij uit handen van burgemeester mevrouw Van de Velde van de gemeente Goedereede een Koninklijke onderscheiding uitgereikt. Mevrouw Van de Velde memoreerde dat Klaas in zijn brand weercarrière al eerder onderscheidingen heeft ontvangen. Zo kreeg hij van de Koninklijke Nederlandse Brandweer Vereniging zowel het bronzen als zilveren brandweerkruis en de bronzen en zilveren gesp. Ook vanuit het ministerie van Binnenlandse Zaken ontving hij de laatste jaren diverse onderscheidin gen, vanaf de vrijwilligersmedaille in 1999 tot en met het eveneens vrijdagavond uitge reikte jaarteken van 30 jaar trouwe brand weerdienst. En vanwege zijn betrokkenheid bij de jeugdbrandweer, niet alleen van Oud- dorp maar ook die van de gemeente Ladek in Polen, kreeg Klaas eind vorige maand ook daar een medaille opgespeld voor 30 jaar brandweerdienst in Ladek. En nu kwam daar dus uit eigen land de Koninklijke onderschei ding bij. daar het Hare Majesteit behaagd heeft Klaas te benoemen tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. (Foto: l'ersburo Flukkee) COMBI Wumnrt U U |0)I7) &I16I1 f<Di &t37M OOLTGENSPLAAT- Op donderdag 9 maart a.s. komt in Ooltgen.splaat de 55-pluskring weer bijeen in 'Elthato', aanvang 14.00 uur. Vóór de pauze wordt een meditatie gehouden door de heer K. Baas, daarna komt mevrouw L. Buth-Villerius uit Sommelsdijk aan het woord, schrijfster van (kinder)boeken. Zij zal een en ander vertellen over haar werk: hoe zij gekomen is tot het schrijven van boeken en alles wat daarmee in verband staat. Ook is er een boekentafel aanwezig. Oude en nieuwe bezoekers zijn weer hartelijk welkom. Voor vervoer naar 'Elthato' kan men bellen naar familie P. Mans, tel.: 631336. MIDDELHARNIS - Op zaterdag 11 maart zal in de Hervormde kerk te Middelharnis een samenzang- en orgelavond worden gehouden met medewerking van de bekende organist Pieter Heykoop. Het thema van de avond is: 'De psalmen van David'. Naast het zingen van diverse psalmen staan enkele orgelim provisaties op het programma. De leiding van deze avond is in handen van ds. G. van Manen, die tevens een meditatie zal verzor gen. De toegang is gratis. Wel zal er een col lecte worden gehouden voor het jeugdwerk van de Gereformeerde Gemeenten. De avond begint om 19.30 uur, de kerk gaat open om 19.00 uur. Iedereen is van harte welkom. MIDDELHARNIS - De datum van 1 maart 2006 hing vorige week in Middel harnis duidelijli in de lucht, de streefdatum om de handtekeningen te zetten onder de (ver)koopovereenkomst van het Diekhuus. En bij diverse betrokkenen houdt dat de gemoederen flink bezig, want niet iedereen is er zo gerust op dat na de verkoop aan de potentiële nieuwe (commerciële) eigenaar - de heer Ko van Strien te Dirksland - de huidige gebruikers van het pand er nog wel zo gemak kelijk terecht zullen kunnen voor de beoefening van hun sociaal-culturele activi teiten. Niet alleen omdat men vreest dat benodigde hoeveelheid vloeroppervlak die na verbouwing nog over zal blijven daarvoor niet voldoende zal zijn, maar veel meer omdat men bang is dat - hetzij meteen, hetzij op wat langere termijn - de huurprijzen zoveel hoger zullen worden dat die voor de huidige gebruikers eenvoudigweg niet meer op te brengen zullen zijn. En dan? Zal het sociaal-cul turele leven in Middelharnis dan ten dode zijn opgeschreven...? En omdat de 'gevreesde' datum vorige week op de kalender prijkte, juist een dag vóór de raadsvergadering van de gemeente Middelharnis, werd tijdens die vergadering flink aandacht voor het Diekhuus gevraagd, ondanks dat het sociaal-cultureel centrum niet expliciet op de raadsagenda stond. Door Hans Villerius Meerdere insprekers hadden zich aangemeld om gebruik te maken van het spreekrecht voor burgers, aan het begin van de verga dering. Maar ook had raadslid Wim Hooij- man (PvdA) een motie in petto, waarmee hij veilig wilde te stellen dat in ieder geval vóórdat die veelbetekenende handtekening op de (ver)koopovereenkomst gezet zou worden, de raad volledig inzicht zou krijgen in en controle zou kunnen uitoefenen op de voorwaarden waaronder de verkoop plaats zou vinden en dat zonodig hierover nog een raadsdebat gevoerd zou kunnen worden. En het is niet onwaarschijnlijk dat in verband met dit onderwerp tijdens deze vergadering ook de publieke tribune zo bomvol zat. Er moesten zelfs stoelen bfj worden gezet. Van het spreekrecht voor burgers was 't aller eerst Fetse Visser van de Socialistische Partij die hiervan gebruik maakte en die de raad en het college de vraag voorlegde of verkoop van het Diekhuus op dit moment wel zo verstan dig is. "Er zijn alleen nog maar 'misschiens' en nog nauwelijks zekerheden", zo duidde hij aan, en pleitte bij gebrek aan voldoende duidelijkheid vóór uitstel van verkoop aan Van Strien. En dat niet alleen hij daar zo over dacht, bewees hij aan de hand van de inmid dels 201 handtekeningen die de SP bij wijze van 'actie om meer duidelijkheid' tot nu toe verzameld had en die Visser ter plekke aan wethouder De Jong overhandigde. Namens Stichting Companen was het Ruut Engelman die in gloedvolle bewoording aan gaf dat het huidige Diekhuus in de samenle ving niets minder dan "een huis met een hart is geweest, een huis met warmte, gevoel en liefde omdat daar mensen in aanwezig zijn die vanuit hun hart werken voor de gemeen schap". En juist het Diekhuus als 'gemeen schapshuis' zou zo heel veel voor de Mid- delharnisse samenleving kunnen betekenen want, zo waarschuwde hij, "het duurt nog geen tien jaar of de samenleving van Mid delharnis is net zo hard als nu die van Rot terdam is: ikke ikke ikke. Ga daarom in Mid delharnis voor nabuursehap, vriendschap en kameraadschap. Welzijn is altijd de doelstel ling van het Diekhuus geweest, want zonder dat besta je als mens niet meer!" Voor de toekomst van dat Diekhuus vreest Engelman echter het ergste, zo viel uit zijn woorden op te maken, waarin hij zijn ongerustheid uit sprak over zowel de invulling van het Diek huus straks als over de procedures die tot nu toe doorlopen zijn. "Ik ben ongerust dat het een stenen doos wordt, een gebouw zonder hart, terwijl we juist in deze harder wordende gemeenschap een plek voor warmte nodig hebben, een gebouw met een menselijk gezicht, dóór en vóór de mensen van Mid- delhiu^nis en daarbuiten." En daarom ook wat Engelman betreft: de verkoop uitstellen tot dat er garanties zijn dat het Diekhuus ook na de verkoop een 'huis met een hart' blijft. Ook sociaal-cultureel werker Jan Tromp- per had graag het woord gevoerd tijdens het spreekrecht voor de burgers, maar zag die wens niet zo één-twee-drie in vervulling gaan. Raadsvoorzitter burgemeester De Vries weigerde hem de toegang tot de microfoon daar zij ontkende van Trompper een aanmel ding voor gebruikmaking van het spreekrecht ontvangen te hebben. Trompper daarentegen verdedigde ten stelligste zich 48 uur vóór de raadsvergadering - conform de voorschriften - te hebben aangemeld. En 't is dat hij van de raadsleden voldoende steun, het voordeel van de twijfel, kreeg om toch het woord te iTiogen voeren, anders had hij om kunnen draaien. Trompper, tóch het woord gekregen, benadrukte zorgen en bedenkingen te heb ben tegen zowel de toekomstige baliefunc tie alsde maatschappelijke functie van het Diekhuus als de verblijfsdoeleinden van het Diekhuusplein in Van Striens toekomstplan nen met het gebouw. "Zeker is ook het plein voor de voormalige school, met zijn leilin- den. beschermwaardig. Maar onder welke voorwaarden wordt de verkoop van het plein geregeld? Ik ben bang dat hierbij niet de maatschappelijke behoeften bepalend zullen zijn" zo gaf hij aan, gezien hebbend dat in de toekomstplannen hier voorzien kan worden in een horecafunctie, waar Trompper beslist tegen waarschuwde. Doch niet alleen de burgerij liet zich tijdens de raadsvergadering uit over het Diekhuus, maar ook de raadsleden deden dat naar aanlei ding van de ingediende motie van de PvdA. 't Was allereerst CDA-er Jan Dillingh die zijn steun aan de motie toezegde. Hij benadruk te daarbij dat al eerder zéker vier partijen aangaven de snelheid waarmee wethouder De Jong op verkoop van het Diekhuus aan werkt, verminderd te willen zien. "Maai' het beroep van de wethouder lijkt wel te zijn ver anderd in dat van treinmachinist", zo schetste Dillingh, "want de trein dendert onvermin derd voort!" Waar namens VDB'78 Wim Nattekaas de PvdA-motie steunde, evenals Rita van den Nieuwendijk van ABB en Rein Osinga namens de VVD, vernam Cees van Dam van de SGP graag nog eens iets naders van de wethouder. Hij wees erop dat men nu nog volop in de onderhandelingen zit, "en is daar dan mi al het moment van verkoop?" In geduldige bewoording legde wethouder De Jong daarop uit dat Van Strien graag iets met het pand wil gaan doen, maar dan wel zekerheid wil voordat hij kosten gaat maken. Vandaar dat Van Strien graag ziet dat het gemeentebestuur intenties omzet in daden en daarom ook graag de koopovereenkomst getekend ziet. Verder gaf De Jong aan dat het Diekhuusge- bouw dringend aan een opknapbeurt toe is, maar dat "schraalhans keukenmeester was" en de gemeente daarvoor niet de financiën beschikbaar had. "In plannen die Van Strien nu met het gebouw heeft, zit echter veel posi tiefs als aanwinst voor Middelharnis. terwijl het volledig beschikbaar blijft voor sociaal- culturele activiteiten; 700 m2 oppervlakte zal beschikbaar zijn tegen 'sociaal tarief", aldus de wethouder, die tevens aangaf met Stichting Companen 'klaar' te zijn voor wat betreft verdere onderhandelingen. "Compa nen is een verongelijkte stichting die tal van procedures heeft gevoerd, met nu1 komma nul als resultaat. Voor het college is met Compa nen de grens van het betamelijke bereikt". Ten slotte benadrukte de portefeuillehouder dat, als mi niet wordt doorgegaan en 'de vaart van de trein venraging oploopt', er het forse risico bestaat dat de koper zich terugtrekt "en wij twee miljoen door onze neus laten boren". Hij pleitte er dan ook voor van de raad voldoende ruimte te krijgen om door te gaan, "want we zitten al ver in het proces, terwijl na sluiting van de overeenkomst we met de inrichting van het Diekhuus écht nog alle kanten op kunnen en er voor de structu rele huurders géén sprake zal zijn dat ze in de problemen komen". STELLENDAM - Enige tijd geleden hield Commissaris van de Koningin J. Franssen een speech tijdens een werk bezoek aan de gemeente Goedereede waarin hij opriep om in het kader van provinciale subsidieregelingen een bijdrage van de provincie aan te vra gen voor de herstructurering van het bedrijventerrein Havens Stellendam. Dit bleek niet tegen dovemansoren gezegd en de gemeente, de Onder nemersvereniging Goedereede en de Kamer van Koophandel ontwikkelden een plan dat aan de eisen van de pro vincie voldoet om het bedrijventerrein een facelift te geven. Eind december kende de Provincie de subsidie toe en vrijdagmiddag overhandigde gebieds gedeputeerde L.E. van der Sar een cheque van 188.000 aan wethouder T.A. Bakelaar. Door Adri van der Laan Het al wat oudere Bedrijventerrein 'Stellen- damse Havens' - rondom de binnen- en bui- tenhaven - is dringend aan een opknapbeurt toe. Zo is de bewegwijzering onduidelijk, de verlichdng slecht en ontbreekt het aan goe de parkeervoorzieningen. Het oplossen van deze problemen zou volgens de gemeente en de ondernemersvereniging al een goede stap in de richting zijn om te komen tot een totaal ander aanzien van het terrein. Want men gaat ervan uit dat, als de oVngeving van het terrein in orde is, het ook een stimulans is voor de bedrijven om hun terrein netjes te houden. Omdat er aan de opknapbeurt een fors prijs kaartje hangt, waren de betrokkenen zeer ingenomen toen de provincie - rond de Kerstdagen van het vorigjaar- liet weten dat het initiatief kon rekenen op een bijdrage uit het Ontwikkelingsfonds Bedrijven (OFB). Daarom was de komst van gedeputeerde L.E. van der Sar met het geld 'op zak', aanleiding om een feestelijk tintje aan de officiële over handiging te geven. Van der Sar en een klein gezelschap genodigden werd ontvangen op de gamalenkotter GO 59 van de familie Tanis in de buitenhaven van Stellendam. Vervolgens werd via de schutsluizen koers gezet naar Restaurant Berrisz van de jachthaven Manna Stellendam aan de binnenhaven. Onderweg kon het gezelschap een blik werpen op het ten'ein 'Havens Stellendam'. Bedrijventerrein 'Havens Stellendam' is 77 ha groot en heel belangrijk voor de werkge legenheid in de gemeente Goedereede omdat bij volledig gebruik er ruimte is voor 580 arbeidsplaatsen. Op het terrein bevinden zich voornamelijk lokale en regionale bedrijven. Bij de gemeente was er wel het besef dat het bedrijventerrein een facelift nodig had, maar de aanwezige financiën hiervoor waren schaars. In zijn toespraak tot de genodigden legde wethouder Bakelaar uit dat de Com missaris van de Koningin J. Franssen tijdens een werkbezoek in januari 2004 de aandacht van het gemeentebestuur vestigde op de sub- sidiemogelijkheid uit de OFB-pot. "Dat jul lie daar niet aan meedoen?", zo was de vraag Gedeputeerde Van der Sar (rechts) overhandigt de cheque, die graag door Lokker en wethouder Bakelaar (links) wordt uitgepakt. (Foto: Adri van der Laiinl van de commissaris. "In het college besloten we om mee te doen, want daar zit muziek in", zo was de conclusie van Bakelaar. Wel diende er veel werk te worden verzet want om voor subsidie in aanmerking te komen moest een goed onderbouwd plan worden opgesteld. In samenwerking met de provin cie. Ondernemersvereniging Goedereede en de Kamer van Koophandel ontwikkelde de gemeente het Masterplan Herstructurering Havens van Stellendam. Wethouder Bakelaar bedankte iedereen die aan de totstandkoming van het plan heeft meegewerkt en natuurlijk de Provincie voor de verstrekte subsidie. Hij wees erop dat, nu er verbeterpunten worden aangebracht, er nog genoeg werk voor alle betrokken partijen is te doen om ook verdere plannen tot een goed einde te brengen. Namens Ondernemersvereniging Goederee de sprak bestuurslid Giel Lokker. Hij noem de het "een geweldige dag voor alle betrok kenen". De slechte staat van onderhoud van het bedrijventerrein was in 2003 de reden van de oprichting van de ondernemersvereni ging. Het terrein bleek onveilig en er werd veel ingebroken. Dit vroeg om maatregelen die samen dienden te worden opgepakt. Het resultaat was een ondernemersvereniging. Lokker noemde het eerste 'wapenfeit' van de vereniging het verplaatsen van de postbus. Deze was onlogisch aan de linkerkant van de Meester Snijdersweg geplaatst. Dus als 's avonds bij het naar huis gaan de bedrijfspost in de postbus moest worden gedaan diende men eerst de weg over te steken om vervol gens midden in een plas water staande de brieven te posten. De huidige situatie is een hele verbetering "er is zelfs een parkeerplaats bij de postbus", aldus een tevreden Lokker, die hierinee aangaf dat samenwerking op een bedrijventerrein loont. Natuurlijk was Lok ker eveneens tevreden over de subsidiever strekking. Er zullen twee parkeerplaatsen worden aangelegd, zodat de auto's van de werknemers 'niet zomaar' langs de wegen geparkeerd behoeven te worden en ook zal er een uniform systeem voor bewegwijzering worden ontwikkeld. Verder zal er doelmatige verlichting komen vanaf de Meester Snij derweg tot aan de Marina Jachthaven. Deze weg zal overzichtelijker en veiliger worden gemaakt en zal dan meer geschikt worden voor fietsers en skaters. Ook Lokker wees erop dat er nog meer te doen is want er komt ongetwijfeld een tweede fase, die zal bestaan uit het opstellen van Beeldkwaliteitplan voor het terrein. Gebiedsgedeputeerde Van der Sar verze kerde dat hij met plezier met de cheque was afgereisd naar de "rand van het werkge bied". Hij prees het initiatief van gemeente en bedrijven omdat juist de ontwikkeling van duurzame economie hoog in hel provin ciale vaandel staat. En hij onderstreepte de slogan van wethouder Bakelaar: "Onderne men doe je samen". Van der Sar verzekerde dat het provinciebestuur ook fors investeert in bedrijventerreinen. Momenteel investeert de provincie in 410 ha bedrijventerrein voor revitalisering en in 272 ha voor nieuwe ter reinen. Van der Sar verklaarde dat de Com missaris van de Koningin trots zal zijn dat de suggestie die hij eerder in een speech deed, is overgenomen. "Ik zal hem zeggen dat het werkt. Hij zal trots zijn, zeker nu het Goeree- Overflakkee betreft". De provinciebestuurder stipte ook de zor gen in de visserij aan waarbij verschillende bedrijven 'in de sanering zijn gegaan'. Hij had waardering voor de moed van de onder nemers om ook investeringen te doen die het vestigingsklimaat verbeteren. Verder wees hij erop dat het toerisme een steeds belang rijker deel van de economie uit gaat maken. In deze streek zal het dan gaan om de relatie land-water en zoet-zout. "Misschien zal er meer dynamiek in de delta ontstaan waarbij weer andere bedrijven kunnen worden aan getrokken". Tenslotte sprak hij de hoop uit dat de nieuwe gemeenteraden straks aan de colleges zullen vragen "waarom hebben jullie niet meege daan?", waarmee hij doelde op de voortva rende aanvraag van Goedereede op de OFB- subsidies. MIDDELHARNIS - De Christelijk vrou wenbond afdeling Middelhamis/Sommels- dijk nodigt ouderen en alleengaanden uit op haar bijeenkomst dinsdagmiddag 14 maart in verenigingsgebouw 'De Hoeksteen'. De middag zal een ander karakter krijgen dan gebruikelijk. De bijeenkomst begint om 15.30 uur en zal tot ca. 19.00 uur duren. Voor vervoer kunt u bellen naar Taxi op Maat. Na deze uitleg echter zei Hooijman "uit de toonzetting van de wethouder niet de garan tie te kunnen peuren die de PvdA wél graag heeft dat het sociaal-cultureel werk in Mid delharnis ook na verkoop van het Diekhuus gegarandeerd blijft". Ook Nattekaas, Osinga, Van Dam en Van den Nieuwendijk gaven aan "nog steeds twijfels te hebben bij de waar borgen die ze wél graag hebben" en dat ze "eerst alles goed geregeld willen zien", zodat hun fracties besloten de motie van de PvdA te steunen. En zo ook Dillingh, die in treinen bleef denken: "de wethouder blijft twee stel lingen innemen; laten we daarom wachten tot na de verkiezingen, want dan zit er een andere machinist op die trein..." Toen het op stemming aankwam, steunden alleen de twee Christenunie raadsleden de motie niet, zodat die met 15 voor en 2 tegen werd aangenomen. Overigens verduidelijkte Hooijman richting De Jong dat de motie geen vertraging van het proces bepleit, maar alleen "dat de raad na het traject, doch vóórdat de handtekeningen worden gezet, voldoende inzicht krijgt in het geheel". MIDDELHARNIS - Op 18 maart a.s. van 9.30-12.30 uur hoopt de cursus Theologische Vorming voor Gemeenteleden te Middelhar nis in verenigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring 13 een open dag te houden. Bent u nieuwsgierig naar de inhoud van deze cursus? Kom dan nu een ochtend meedoen en vraag de huidige cursisten naar hun ervaringen. Er wordt die dag lesgegeven in de vakken 'Oude Testament' door ds. C.G. de Jong uit Slie- drecht, 'Dogmatiek' door ds. A. Goedvree uit Arnemuiden en 'Missiologie' door ds. T.W, van Bennekom uit Sommelsdijk. Iedereen is hartelijk welkom op de open dag. Tijdens het eerste uur krijgt u informatie over deze cursus, die drie jaar duurt en om de veertien dagen op zaterdagochtend in de 'Hoeksteen' wordt gehouden. Het doe! van de cursus is vorming en toerusting van gemeenteleden, met de Bij bel als richtsnoer. De andere vakken die op de cursus gegeven worden zijn: - 'Nieuwe Testament' door ds. E. van den Ham uit Middelburg; - 'Ethiek' door ds. P. Vernooij uit Tholen; - 'Kerkgeschiedenis' door ds. R.W. van Mourik uit Sommelsdijk; - 'Praktische Theologie' door ds. Th.W.H. van der Heijden uit Dirksland. Voor meer informatie kunt u kijken op web site www.cursustvgmiddelharnis.nl, mailen naar info@cursustvgmiddelhamis.nl of bellen naar cursusleider ds. T.W. van Bennekom, tel.: 0187-478202 of 488275, of naar Teunie Noteboom, tel.: 0187-487188. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee DIRKSLAND - Politiemensen van het dis trict De Eilanden hielden donderdagmiddag een snelheidscontrole op de Boomvliet. Aan leiding van de controle waren klachten van omwonenden over te hoge rijsnelheden waar kinderen oversteken. Tijdens de controle werden geen overtredin gen geconstateerd. STELLENDAM - Politiemensen van het district De Eilanden hebben zondagmiddag een snelheidscontrole gehouden op de N57. Tussen kwart over één en kwart voor vijf reden 236 van de 1800 passanten te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 153 km/uur waar '100' is toegestaan. MIDDELHARNIS - Politiemensen hielden vrijdagavond vanaf negen uur een alcohol controle op de Koningin Julianaweg. Eén bestuurder bleek onder invloed, hij blies aan het bureau 655 ugl. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1