SGP ^Christenunie" "STRMtEE Grote rol voor gemeenten bij uitvoering Wet Maatscliappelijlce Ondersteuning Ugaat toch ook...? Tot Uw Dienst! innaard Eilandelijke SGP verkiezings avond in Middelharnis 4*^ Visser Visser Raad van State doet uitspraak in voordeel van Kunst Ecoservice Gemeenten gaan steeds meer bemiddelen bij zorgverlening Voor betaalbare BMW-service FOTO acti&f in beeld en geluid ^nöpsjgmêp] BARENDRECHT'TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS* TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL.0342-405 140 Voor een eigen karakter en identiteit van de gemeente Goedereede www.sgp-goedereede.nl fotohuis gof^reec WWW,fotohuis.nl Brui Inleveren rommelmarktspullen Bent u: voor een transparant beleid met tijdige communicatie? voor betaalbare woningen in alle kernen, met kansrijke voorzieningen? voor een gemeente die inzet op duurzaamheid? voor een gemeente met een visie, een visie OOSTFLAKKEE 2025 voor passende bedrijvigheid, incl. landbouw en ontwikkeling toerisme? voor Zondagsrust en zorg, respect en aandacht VOOR ELKAAR? Stem dan op de: Christenunie! Eenvoudig. Recht-toe-recht-aan. En degelijk. De Christenunie vertaalt geloof In politiek, want geloof heeft óók handen! ^ftAART 2006 - GEMEENTERAAQs^g^^^^^ www.Oostflakkee.ChristenUnie.nl EN STEM CHRiSTENUNIEl GOEDEREEDE - Op 1 januari 2007 wordt officieel de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning (WMO) van kracht. Deze nieuwe wetgeving heeft ingrijpende gevolgen voor de burgers, die momenteel zorg verkrijgen via bijvoorbeeld AWBZ, Welzijnswet en de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Bij de uitvoering van de WMO is er een heel grote rol weggelegd voor de gemeenten. Ook op GoÊrêè-Overfla^eé maken de gemeenten zich gezamen lijk op voor de uitvoering van de WMO. In Goedereede is men hiermee al behoorlijk ver, omdat vorige jaar bij de verbouwing van het gemeentehuis binnen de Publieksbalie al een Zorgloket is gerealiseerd. Met Marius Kraak, hoofd sector Publiekszaken en Bas Trouw, coördinator van de publieksbalie kijken we vooruit naar de invoering van de WMO. Zorgloket Eén loket Zorgaanbieders Eigen verantwoording Financiën Vrijdag 3 maart 2006 78e jaargang nr. 7487 Aanstaande dinsdag hopen we onze volksver tegenwoordigers te kiezen. Aan dat soort zaken zijn we gewend. Dat doen we al jaren. Het hoort bij een democratie. Je hebt stemrecht en daar maak je gebruik van. Of niet. Als je stemt geeft je Iemand de opdracht mee: 'je vertegenwoordigt mij de komende vier jaar'. Vroeger zag je aan het straatbeeld wel dat er weer verkiezingen op komst waren. Raambiljet ten te over. Dat Is allemaal veel minder gewor den. We lopen zo hard niet meer voor een partij. Dat laatste is vreemd. IVIen spreekt van een kloof tussen de kiezer en de gekozenen. Het zal waar zijn, echt te meten Is die niet. In leder geval hebben de raden van de gemeenten, ook In ons verspreidingsgebied, de laatste periode heel wat 'doorzichtiger' gewerkt dan daarvoor. Het gaat niet aan het ongenoegen over de politiek een zijdig op hun rekening te schrijven. Ook aan de kiezerskant Is er heel wat aan de hand. Hoe geïn teresseerd zijn we eigenlijk In het bestuur van onze directe levenssfeer? Gaat het ons ter harte of we als gemeenschap functioneren of gaat het ons om de vraag: Wat Is het beste voor mij? Politiek komt voort uit gemeenschappelijke ide alen. Dus niet: gemeenschappelijk ongenoegen. Je gaat ergens voor, je wilt Iets opbouwen. Je hebt een visie op hoe de samenleving er uit moet zien, Hoe de burgers daarin kunnen samenleven. Als het goed Is hebben de partijen die visie ver woord in hun programma. Mooi toch, dan weet u precies waar u aan toe bent. Laat dat programma niet alleen een document zijn dat door de geko zenen gebruikt wordt om de marges voor de vol gende periode te bepalen. Stemmen Is meer dan een hokje rood maken of een stemknop Indrukken. Het is een keuze voor een visie. Enerzijds Is het een mandaat geven aan de gekozenen: Ga jij met je visie de komen de vier jaar voor mij aan de slag. Aan de andere kant ligt daarin ook opgesloten: Als je bezig bent hou ik je wel in de gaten. Ik geef je geen man daat om daarna je eigen gang te gaan. Kortom, zeker in onze open, ingewikkelde samenleving wordt actief burgerschap verwacht, leder heeft zijn eigen verantwoordelijkheid. Die van de kie zer bestaat uit: meedenken, controleren, inspre ken en alles meer wat hij kan doen. Uiteraard, een ieder naar eigen gaven en inzicht. Er wordt (weer) burgerschap van ons verwacht. Er wordt (weer) een beroep gedaan op onze verantwoor delijkheid voor en in de samenleving. Daar is toch niet mis mee? We mogen stemmen. Laten we het ook doen. Mensen elders, die nog nooit hun stem hebben kunnen uitbrengen, of die het onder een regiem op een eenheidspartij mochten doen, leerden ons wat een voorrecht het Is te leven In een vrij land. Zij stonden er de eerste keren uren voor in de rij. Wij vergeten soms wat onze plicht is, of we achten het niet de moeite om te gaan. Laten we dat aanstaande dinsdag niet doen. Het is onze verantwoordelijkheid als burger onze stem uit te brengen. Daarom een advies: Stem verantwoord. U gaat toch ook. AKELAARDI Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34; 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 MIDDELHARNIS - Op zaterdag avond 4 maart zal er door de vier frac ties van de vier gemeenten op Goeree- Overflakkee een verkiezingsavond worden gehouden. Deze avond is speci aal bedoeld voor jongeren, maar uiter aard is iedereen van harte welkom. Op 7 maart zullen de vierjaarlijkse gemeen teraadsverkiezingen weer worden gehouden. In iedere gemeente op Goeree-Overflakkee doet ook de SGP mee. De vier fracties heb ben de handen inéén geslagen om een debat te organiseren tussen de vier lijsttrekkers wat in de eer.ste plaats bedoeld is voor jongeren. Zaterdagavond 4 maart zal dit debat plaats vinden in de aula van de Technische School (Schoolstraat 11a), te Middelharnis. Aan de hand van stellingen die zullen gaan over het werken en wonen op ons eiland, de recreatie, sport op zondag en de veiligheid zal er gedis- cuseerd worden tussen de vier lijsttrekkers. Uiteraard is inbreng vanuit de zaal, van harte welkom! Namens de SGP van Goedereede zal dhr. J. Klepper aanwezig zijn. Dhr. P.J. Konings woud zal namens de fractie van Dirksland het woord voeren. De SGP fractie van de gemeente Middelharnis zal worden vertegen woordigd door dhr. G. Slootweg en dhr. A.T, van Gurp zal het woord voeren namens de fractie van Oost-Flakkee. De avond zal wor den geleidt door burgemeester S. Stoop van Dirksland. In het programma is ook ruimte opgenomen om vragen te stellen aan de lijst trekkers. Naast politiek zal er ook voldoende gelegenheid zijn om elkaar te ontmoeten in de pauze. De SGP fracties van Goeree-Overflakkee hopen op een grote belangstelling voor deze avond, ledereen is van harte welkom in de Aula van de Technische School. Deze avond begint om 19.45 uur en zal om ongeveer 22.00 uur afgelopen zijn. COBIBI I uur toto-M*nfif0 alU (0117) Ul&ll fax 6S37U Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek 't bij uw G2-d(;<)irr of Vy\V olvost op ,op«ini KnÖps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdljk - 0187 476767 Akkerdaas BV - Kloosterweg 2 4317 AL - Noordgouwc - 0111 401347 REGISTERACCOUNTANTS stem dan DV 7 maart op lijst 1 t^^dnu c h t e, DEN HAAG/MIDDELHARNIS - Op 1 maart 2006 heeft de Afdeling Bestuurs rechtspraak van de Raad van State het hoger beroep van Kunst Ecoservice over de mest- silo's aan de Johannispolder.seweg in Mid delharnis gegrond verklaard. Kunst had een bouwvergunning aangevraagd voor het over kappen van de mestsilo's. Deze aanvraag was in strijd met het bestemmingsplan omdat de mestsilo's na de overkapping ruim twee keer zo hoog zouden worden dan op grond van het bestemipngsplan is toegestaan. Dit betekende dat de bouwvergunning alteen kon worden verleend als vrijstelling van het bestemmingsplan zou worden verleend. Aanvankelijk heeft het college zich bereid getoond om de procedure voor het verlenen van de vrijstelling te volgen, maar het college is hierop teruggekomen omdat het bij nader inzien vond dat het bouwplan niet te vereni gen is met het beleid om de openheid van het buitengebied te bewaren. De rechtbank Rotterdam stelde het college in het gelijk, maar de Afdeling heeft deze uit spraak nu vernietigd. De Afdeling vindt dat het college onvoldoende heeft gemotiveerd waarom het heeft besloten om niet langer mee te werken aan het verlenen van vrijstel ling. Ook vindt de Afdeling dat het college had moeten nagaan of er aanleiding was om aan Kunst een compensatie te geven voor het feit dat zij aanvankelijk heeft vertrouwd op de medewerking van het college. Het gevolg van de uitspraak van de Afdeling is dat het college nu, met inachtneming van de uitspraak van de Afdeling, opnieuw moet beslissen op het bezwaar van Kunst tegen het besluit om vrijstelling te weigeren. MIDDELHARNIS - Op zaterdag 4 maartis er weer de mogelijkheid voor het inleveren van rommelmarktspullen. De schuur is altijd de eerste zaterdag van de maand geopend van 10.00 tot 11.30 uur en is te vinden aan Vissersdijk (het oude Meijer theater) te Mid delharnis. Als u niet in de gelegenheid bent om de spullen te komen brengen dan kunt u voor het ophalen contact opnemen met T. Bom, te!.: 0187-484807. Bas Trouw kijkt toe bij het Zorgloket van de gemeente Goedereede. (Foto: Ailri van der Uiun) Door Adri van der Laan In juli van het vorige jaar werd in Goeder eede de Publieksbalie in gebruik genomen. Vanaf dat moment konden de inwoners van Goedereede 'direct achter de voordeur' van het gemeentehuis terecht voor allerlei zaken waarvoor de burger de gemeente nodig heeft. Of het nu gaat om een uittreksel van het bevol kingsregister, het aanvragen van een paspoort of op welk andere dienst men van de gemeente een beroep wil doen. Sinds kort kan men ook voor het aanvragen van een bouwvergunning bij deze balie terecht. Volgens Bas Trouw is de invoering van deze servicebalie een groot succes te noemen al erkent hij dat er nog wel wat 'kinderziektes' zijn te overwinnen. Zo blijkt bijvoorbeeld de aanvraag van een bouwvergunning nog veel tijd in beslag te nemen. "Misschien moeten we voor wat betreft de bouwvergunningen nog wel op afspraak gaan werken, want dit neemt behoorlijk wat tijd in beslag". Het gevolg van de invoering van deze extra serviceverlening was dat ambtenaren van verschillende profes sie nu hun werk achter de balie verrichten, waardoor de burgers niet meer verderop in het gemeentehuis behoeven te zijn. Trouw geeft aan dat de wachttijd voor de burgers aan de balie niet langer meer dan tien minuten duurt. Bij de gemeente Goedereede en de andere gemeenten doet men er alles aan om de ser viceverlening aan de burgers nog beter te laten verlopen. Momenteel is de vernieuwing van de website ook een belangrijk aandachtspunt. Men streeft ernaar om voor de eilandelijke gemeenten een uniforme website te ontwik kelen. In de toekomst zal bijvoorbeeld een uittreksel uit het bevoUdngsregister digitaal aangevraagd kunnen worden, evenals vele andere gemeentelijke producten. Maar het zal nog wel even duren voor dat de enkele hon derden gemeentelijke producten ook digitaal verkrijgbaar zijn, zo verwacht Marius Kraak. De publieksbalie was niet de enige veran dering in het Goereese gemeentehuis. Want naast de gemeentelijke diensten zijn er bij de entree nog andere dienstverleners verzameld op het serviceplein. Naast een servicepunt van de Rabobank, een innameplaats van de Bibliotheek, een informatiezuil, waarbij er ook gelegenheid is om met de computer te werken, is er ook het Zorgloket. Dit loket zal met de invoering van de WMO een belang rijke schakel vormen tussen zorgvragers en zorgaanbieders. De WMO komt in de plaats van de Welzijns wet waarin afspraken zijn gemaakt over het welzijn van de burgers, maar ook wordt er de Wet Voorzieningen Gehandicapten in onder gebracht waarin geregeld is welke voorzie ningen er voor gehandicapten beschikbaar kunnen worden gesteld. Ook delen van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten komen binnen de WMO, zoals het toekennen van persoonlijke hulp en middelen die nodig zijn bij chronische ziekten. De bedoeling van de invoering van de WMO is dat gemeenten verantwoordelijk worden voor de 'maatschap pelijke ondersteuning' in de breedste zin van het woord. Hiermee bedoeld de overheid "dat de gemeente ervoor dient te zorgen dat iede re burger volwaardig kan deelnemen aan de maatschappij". Hierbij mag de gemeente zelf bepalen hoe ze deze 'maatschappelijke onder steuning' gaat organiseren. lïen belangrijke deel hierin is de zorgverlening. Maar binnen de WMO kan een gemeente ook investeren in vrijwilligerswerk of in het ondersteunen van een sportclub die zich inspant voor ouderen en gehandicapten. Dat een belangrijk deel van deze zorgverlening op het bordje van de gemeenten komt te liggen, komt voort uit de redenering van de overheid dat men binnen de gemeenten beter zicht heeft op de plaatsehjke situatie dan de rijksoverheid. "De gemeente weet welke organisaties ingeschakeld kunnen worden en aan welke voorzieningen burgers behoefte heb ben", aldus het ministerie van VWS. Voor hulpverlening aan de verschillende doelgroepen, zoals onder andere jongeren, gehandicapten en ouderen zijn er nog veel verschillende regels. De bedoeling is dat met de komst van de WMO de hulpvragers bij één loket terecht kunnen, zowel voor het verkrijgen van informatie en advies als voor het aanvragen van voorzieningen. In Goeder eede komt men met het Zorgloket al een eind in de richting van de strekking van de WMO. Terwijl bij de andere gemeenten de plannen voor een zorgloket nog moeten worden uitge voerd, functioneert het in Goedereede al. Is Goedereede hierin meer voortvarend dan de andere gemeenten? Kraak en Trouw reageren nuchter: "Wij hebben gewoon geluk gehad, want toen de plannen in ontwikkeling waren voor de verbouwing van het gemeentehuis, werd ook duidelijk wat de WMO zou gaan inhouden. Wij konden toen nog wat aanpas singen doen, waardoor het Zorgloket kon worden gerealiseerd, bij de andere gemeen ten duurt het daardoor wat langer". In Goedereede heeft men nu al wat ervaring opgedaan met de 'één-loket-werkwijze' en dat blijkt goed te bevallen. Kon men voor heen vrijwel alleen maar bij de gemeente terecht voor uitkeringen van de sociale dienst, momenteel wordt men ook geholpen bij tal van andere vragen. Bas Trouw legt uit dat de mensen met al hun vragen bij het Zorgloket terecht kunnen. "Zo komen er naast de vragen over de sociale uitkeringen van burgers ook vragen over de verkrijging van allerlei hulp middelen. En dit varieert dan van steunkousen tot aanpassingen in de woning. Het is dan wel van belang dat de mensen achter het Zorgloket een brede kennis hebben om de hulpvragen zo goed mogelijk in beeld te brengen". Inmiddels heeft de gemeente Goedereede al veel contact met verschillende zorgaanbie ders. De mensen kunnen dan direct doorver wezen worden naar deze instellingen. Trouw en Kraak tekenen hierbij wel aan dat het Zorgloket geen 'doorverwijsbalie' is. "Als er mensen met vragen komen, geven we ze niet alleen maar het telefoonnummer van de betreffende instelling. Als bijvoorbeeld iemand thuiszorg wil dan verzorgen wij de aanvraag bij de gewenste instelling". Een grote verandering met voorheen is dat de mensen van het Zorgloket niet alleen maar hun werk binnen de muren van het gemeen tehuis verrichten. Trouw geeft aan dat er achter een 'simpele' zorgvraag meestal nog andere zaken op de achtergrond meespe len. De medewerkers vragen dan verder en als het nodig is worden de zorgvragers ook thuis opgezocht. Zo zou kunnen blijken dat er achter de vraag of er een zitje in de bad kamer kan worden gemaakt en nog grotere vraag naar zorg zit, waarvan de mensen zich niet bewust zijn. De mensen van het Zorglo ket zoeken dan een passende oplossing voor de zorgvrager, die veelal veel verder gaat dan het genoemde zitje. "We proberen dan zoveel mogelijk al vanuit de gemeente zorg- op-maat te leveren", aldus Trouw. Natuurlijk is het niet de bedoeling dat de gemeente de zorg zelf verleend, maar door hun contacten en de gemaakte afspraken met de zorgver leners worden de mensen zo snel mogelijk geholpen. "Wij gaan niet zelf aanmodderen, maar leggen wel de juiste contacten". Uit de ervaring die het afgelopen half jaar is opge daan, blijkt dat deze werkwijze door de zorg vragers zeer op prijs wordt gesteld. Door deze zorg-op-maat die vanuit de gemeente wordt opgestart, krijgen de burgers hun eigen verantwoording bij het kiezen van zorg weer terug. Doordat de gemeente - via het Zorgloket - meer betrokken is geworden bij de zorgverlening staat zij weer dichter bij de burgers en kan zodoende sneller ingrijpen en dat was nu juist de bedoeling van de over heid bij de invoering van de WMO. De gemeenten krijgen nu de benodigde finan ciën om de WMO uit te voeren. Maar Kraak en Trouw wijzen er wel op dat het zaak is om die gelden - die niet geoormerkt zijn -goed te beste den in het belang van de burgers. Het is daarom belangrijk om goede contacten te onderhouden met zowel de zorgvragers als de zorgverleners. Samenwerking is dus heel belangrijk en niet alleen binnen één gemeente maar hierbij dienen ook eilandelijk 'de neuzen dezelfde richting' op te staan. Marius Kraak verwacht dat de overige eilandeUjke gemeenten ook op tijd gereed zul len zijn voor de uitvoering van de WMO, want op eilandelijk niveau is er al veel overleg om tot eenduidig beleid hierin te komen. Dit is nodig omdat er momenteel nog wat verschillen zijn bij de uitvoering van de zorgbemiddeling en deze verschillen moeten nog rechtgetrokken worden. Marius Kraak en Bas Trouw hebben in ieder geval positieve gedachten over de veranderin gen die er momenteel gaande zijn binnen de gemeentehuizen. Ze verwachten dat de gehele burgerij gebaat zal zijn met de maatschap pelijke ondersteuning die de inwoners zullen ontvangen van een instantie - de gemeenten - die heel dicht bij de burgers staat en die deze burgers ook steeds meer ten dienste kan zijn door het bemiddelen bij de levering van zorg- op-maat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1