LITIE Regionale Agenda Samenleving ondertekend Komst van Aldi naar Dirksland blijft nog steeds de vraag 0900-8844 ^a van Goedereede kievit Politie houdt snelheids controles Snelheidscontrole: niemand te hard Graffitispuiten voorkomen Verkeerscontrole Ingezonden: De zorgvuldige voorbereiding van de nieuwe entree Jongen aangehouden voor overlast 'Polykern', 'Multivern', 'SoUtern'en 'Eilandelijk'? Werkbezoek PvdA- statenlid inzake jeugdzorg DIRKSLAND - Tijdens het vragenuur voor leden van de gemeenteraad werd afgelopen donderdagavond opnieuw aandacht gevraagd voor de komst van een Aldi supermarkt naar Dirksland. 't Was met name het raadslid Ben Overweg (Gemeentebelangen) die er bij het college nog eens op aandrongen om op korte termijn - nog in déze raadsperiode - toch een en ander gerealiseerd te krijgen. Bijna mis Mijlpaal 'Vreemdebouwstenen Jeugdconvenant Eilandelijk. Dinsdag 28 februari 2006 78e jaargang nr. 7486 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee STAD AAN 'T HARINGVLIET - Politie personeel van hel district De Eilanden heeft vorige week donderdag op meerdere plaatsen op Goeree-Overflakkee snelheidscontroles gehouden. 's Middags op de Molendijk te Stad aan "t Haringvliet, dit naar aanleiding van klachten van omwonenden over te hoge rijsnelheden. Tussen vijf uur en kwart voor zes reden drie automobilisten te hard. Hoogst gemeten snel heid bedrfeeg 61 km/uur in plaats van de toe gestane Donderdaigsavonds werd tussen vijf uur en kwart over zes in Middelharnis en in Nieu- we-Tongé' gecontroleerd, eveneens na klach ten van ^omwonenden. Twee bestuurders kregen een bekeuring omdat zij harder reden dan de toegestane snelheid van 30 km/uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 49 km/uur. DIRKSLAND - Politiepersoneel heeft zater dagmiddag tussen twee en kwart over drie, met behulp van de laserpatrol, de snelheid gecontroleerd op de Bustelweg, Ovenkeet- weg en de Noorddijk, dit naar aanleiding van klachlen. Er werden geen overtredingen geconstateerd. MIDDELHARNIS Met de aanhouding van een 18-jarige jongen uit Middelharnis heeft de polftie voorkomen dat er graffiti werd aan gebracht. De jongen werd op een terrein aan de Van Pallandtweg aangehouden. Hij had in zijn rugzak diverse spuitbussen bij zich waarmee hij graffiti wilde gaan aanbrengen. De jongen kreeg een proces-verbaal voor het zich bevinden op verboden terrein. De spuit bussen leverde hij vrijwillig in. STAD AAN HET HARINGVLIET - Naar aanleiding van diverse klachten van omwo nenden heeft politiepersoneel van district De Eilanden tus.sen half vijf en half zes een ver keerscontrole gehouden op de Molendijk. In totaal kregen zeven bestuurders een bekeuring voor het overschrijden van de maximumsnel heid van 30 km/uur. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 74 km/uur Tevens werden 17 automobilisten gecontroleerd op hel gebruik van alcohol. Niemand bleek teveel Ie hebben gedronken. De schilder heeft mijn deur signaalrood met groene stippen geverfd. Met de groot.sle zorg vuldigheid! Maar het past niet in hel gef el- beeld en daarom hadden we aan een mooie grijze kleur gedacht. "Jammer" zegt hij, ■'ik kan hel nog wal donkerder maken maar anders dan dit krijg ik niet uit mijn kwast". Hoe vertel je vriendelijke en aardige, goed bedoelende mensen dat hun zorgvuldige inspanningen niet leiden tot de noodzakelijke kwaliteit? Hoe voorkom je het staan op tenen en hoe voorkom je dat de hakken in het zand worden gezet'? De Raadscommissie Grondgebiedzaken van de gemeente Goedereede heeft in meerder heid ingestemd met het voorstel van B&W om voorbij te gaan aan alle adviezen van des kundige commissies en voort te gaan met de uitwerking van hel woningbouwplan voor de entree van Goedereede. Niks "even achter de oren krabben" maar daadkracht! Goedereede heeft dringend behoefte aan woonzorgwoningen, daarover zijn we het eens. De situatie aan het begin van hel dorp leent zich hiervoor, ook hierover geen verschil van mening. De gemeente produceert daarom randvoorwaarden waaraan hel woningbouw plan moet voldoen, want het ligt op een in het oog springende plaats: "Het complex moet passend zijn als entree van Goedereede". "De entree moet de kwaliteit krijgen die van buitenaf laat zien wat voor stad Goedereede is". "De locatie moet hel visitekaartje van de stad Goedereede worden". "De kwaliteit die minstens gehaald moet worden, is de kwa liteit die het binnengebied heeff'Kreten waarbij je de vraag kunt stellen: Hoe moetje dit vertalen in een plan? Wat hieruit wel duidelijk blijkt, is dat men "kwaliteit" verwacht van dit bouwplan. Kwaliteit, een moeilijk Ie definiëren begrip en sterk afhankelijk van het analytisch en beeldend vermogen van ontwerpende par tijen. Van de bekwaamheid van ontwerpers. Welnu, bij dit ontwerpen gaat het ernstig mis en dit leidt het lot het bedroevende resuhaat, waarmee wij als bewoners van Goedereede lot in lengte vanjaren zullen worden opgeza deld. Uit een kort onderzoek blijkt dat gedu rende de voorbereidingstijd van dit ontwerp MIDDELHARNIS - Een 19-jarige jongen werd vrijdagavond rond half negen aange houden voor het veroorzaken van overlast bij een 49-jarige winkelmedewerker. De jongen had sainen met anderen in het winkelcentrum Den Diek overlast veroorzaakt door te schel den naar het winkelend publiek, bier te drin ken en lege flesjes kapot te schoppen. bij herhaling is gewezen op het ontoereiken de ontwerpproces. Een proces gekenmerkt door stroperigheid. Reeds in 2003, 2004 en begin 2005 is hierop door de Stichting Dorp Stad en Land de aandacht gevestigd. De gemeente reageert niet op deze signalen door hel proces een andere wending te geven maar gaat door met pappen en nathouden. Intussen vindt men op het gemeentehuis een weg om de adviseurs, allhans voor een deel. buiten spel ie zetten. Dat doe je door in eigen huis eerst een stedenbouwkundig plan te maken en dit op te hangen aan de bovengenoemde randvoorwaarden. Dan loods je dit plan door de raad waarna je kunt zeggen: Ho. ho, deskundigen! Hierover hoeft jullie advies niet gevraagd te worden. En kijk eens: Het ontwerp van de architect past hier naadloos in. Dus beperk je maar tot het bekijken van wal ondergeschikte details, want het steden bouwkundig plan is vastgesteld. Dal heel zorgvuldig werken. Maar is dat de zorgvuldigheid die wij van ons gemeentebe stuur mogen verwachten? Wanneer krijgt de bevolking van Goedereede de kans om zelf een mening te vormen over dit plan? Een visualisering zou voor alle partijen bijzonder nuttig zijn. Er zijn moderne methoden waar mee men virtueel door hel plan kan wandelen en het aan alle kanten vanaf voetgangersni veau kan bekijken. In dit geval moet daar budget voor zijn. Het actiecomité van Verontruste Bewoners van Goedereede in oprichting Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis Tef.: (0187) 482609 E-mail: Info@kievltwarmte.nl www.kievitwarmte.ni GOEREE-OVERFLAKKEE - Op vrijdag 3 maart bezoekt het PvdA statenlid voor Zuid- Holland mevrouw Edit Hallensleben Goeree- Overflakkee. Zij houdt zich binnen de Pro vinciale Stalen bezig met allerlei zaken die met de samenleving te maken hebben. Ze is lid van de Statencommissie Samenleving en heeft in haar portefeuille onderwijs en jeugd zorg. Tijdens het werkbezoek op 3 maart spreekt zij in Oude-Tonge met jongerenwer kers vertegenwoordigers van de GGD, het Riagg, Jong Flakkee, Ouder en kindzorg, politie en mensen uit het onderwijs over de problemen op het eiland met betrekking tot de jeugd, over de mogelijke oplossingen en toekomst mogelijkheden. Door Hans Villerius Overweg wees erop dat de raad niet voor niets had besloten vóór de komst van een Aldi naar Dirksland. "als publiekstrekker voor de geineente". Tol op heden is daar om allerlei oorzaken niets van terecht geko men, zo merkte hij op, en voegde eraan toe dal hem vanuit het gemeentehuis ter ore was gekomen dat er - zij het onder een aantal voorwaarden - toch mogelijkheden zouden bestaan om nog in deze raadsperiode hel voor elkaar te krijgen dat de Aldi er komt. Concreet vroeg hij het college of het bereid is om middels een art .17 WRO procedure een en ander te realiseren. Kort gezegd zou de Aldi zich dan voor tijdelijke bestemming op de plaats van het voormalige Carwashcen- trum aan het Korteweegje kunnen vestigen en zou intussen gewerkt kunnen worden aan bestemmingsplanwijziging om definitieve vestiging mogelijk te maken. In zijn beantwoording legde wethouder Koningswoud nog even de gang van zaken tot op heden uit. Als de Aldi zich aan hel Korteweegje wil vestigen op de wijze zoals ze aangaf bij de aanvraag van de bouwver gunning - de bestaande gebouwen slopen en nieuwe oprichten - moet ter plaatse het bestemmingsplan worden gewijzigd en is er goedkeuring van de provincie nodig. De provincie vindt die plek echter te decentraal gelegen voor detailhandel in Dirksland. Als alternatief heeft het college aan de Aldi daarom voorgesteld om gebruik te maken van een WRO art 19 lid 3 procedure. Daar bij kan de Aldi intrek nemen in de bestaande gebouwen, waarvoor dan een gewijzigde functie wordt toegestaan maar die dan wel in stand blijven. Als vervolgens over een jaar of drie een bestemmingsplanwijziging voor het gebied aan de orde is, opent zich alsnog de mogelijkheid om er te bouwen. Op dit voorstel heeft de Aldi vorige week ech ter in negatieve zin gereageerd omdat ze de beschikbare ruimte - met name wat betreft de hoogte - niet optimaal vindt. Maar om nu te kiezen voor een art 17 (3) procedure noemde Koningswoud "volksverlakkerij". "Want daarbij weet je van tevoren dat de vestiging slechts tijdelijk - maximaal vijf jaar - duurt, en dat is hier de opzet niet; je wekt de indruk dat er iets tijdelijks gebeurt, terwijl het dat niet is." Bovendien is een art 17 (3) procedure geen bevoegdheid van het college, zo liet hij weten, "wat echter niet wil zeggen dat we nu met de Aldi uitgepraat zijn; er is alleen een mogelijkheid minder." Maar met deze uitleg leek Overweg toch niet geheel tevredengesteld. Hij had immers gehoord dat er nog andere mogelijkheden zouden zijn. En daarom: "wat heeft de wet houder daarnaast nog in het achterhoofd of in de hoge hoed...'?" Daarop antwoordde Koningswoud dat de Aldi inderdaad nog een ander voorstel had - een truc, die ze volgens hem reeds eerder had voorgesteld - namelijk de constructie waar bij de huidige eigenaar van het pand aan het Korteweegje een aanvraag doet om voor het oude gebruik (tankstation, carwash, autobe drijf) een nieuw bedrijfspand te mogen bou wen. Als die nieuwbouw dan eenmaal gereed is, zou deze eigenaar met het verzoek kunnen komen om aan het gebruik van zijn nieuwe bedrijfsgebouw een wending te geven en er een supermarkt van te maken... Maar daar over - hoewel hierbij ook geen toestemming van de provincie nodig is - was de wethouder kort en duidelijk: "Hieraan werkt het college m'et mee". Op basis van een uitgebracht negatief ambte lijk advies is de provincie niet voor vestiging van een Aldi aan het Korteweegje, zo legde Koningswoud verder uit. Daarom heeft hij geprobeerd om als regio (Goeree-Overflak kee) een eensluidend positief geluid over een Aldi-vestiging in Dirksland te laten horen richting de provincie. Hiervoor heeft hij de medewerking van zijn collega-wethouders van Oostflakkee en Middelharnis gevraagd, maar die durfden dat niet aan vanwege hun directe c.q. indirecte betrokkenheid bij de komst van een Liddl supermarkt naar Oude- Tonge. Dus ook dat werd niets. Dit gehoord hebbend, restte het Dirksland- se raadslid Overweg donderdagavond niet anders dan verbazing over de eilandelij ke samenwerking. "Als dit nu al zó gaat, als over zo'n simpel onderwerp als de Aldi het al zó moeilijk is om tot een gezamenlijke afspraak te komen, dan hou ik m'n hart vast voor toekomst..." De eilandelijke hextuurders en gedeputeerde Huizer ondertekenen de Regiunuie Agenda Samenleving (Foto: Dorien Kickert) MIDDELHARNIS - Eén burgemeester, één gedeputeerde, vier wethouders, een fraaie en lekkere taart alsmede een grote groep publiek vormden woensdagmor gen het decor van de ondertekening van de Regionale Agenda Samenleving in het ISGO-gebouw in Middelharnis. Deze notitie, kortweg RAS genaamd, is het resultaat van samenwerking tussen de vier gemeenten en de provincie en heeft tot doel de komende jaren een aantal maatschappelijke onderwerpen gezamen lijk aan te pakken. Naast een feestelijke bijeenkomst was er gelegenheid tot het leren van een aantal nieuwe woorden. Door Dorien Kickert Onder het motto 'Kunnen meedoen in Zuid- Holland" hebben de provincie Zuid-Holland en het eiland Goeree-Overtlakkee de afgelo pen maanden samengewerkt bij de totstand koming van de Regionale Agenda Samenle ving. Deze notitie is in feite een uitwerking van de al eerder verschenen nota 'Vitale regio' waarin een groot aantal maatschappelijke onderweipen die op het eiland spelen aan de orde zijn gesteld. Als actiepunten van de RAS staan onder meer genoemd het verminderen van overlast door jongeren, de realisering van de basisbibliotheek, verbetering van de ondersteuning van informele zorg, mantel zorg en vrijwilligerswerk en het instellen van een brede eilandelijk welzijnsinstelling. Ook worden de plannen en projecten gestimuleerd om ouderen, mensen met een beperking en mensen die zorg behoeven zo lang mogelijk thuis te laten wonen. De provincie heeft voor de uitwerking van de RAS een subsidie ter beschikking gesteld van 875.000 euro voor de jaren 2006 tot 2008. Verantwoordelijk voor een goede uitvoering van de RAS zijn de vier wethouders Maatschappelijke aange legenheden, verenigd in de Portefeuillehou ders Advies Commissie. Gezien de thema's: Wonen. Welzijn, Zorg, Jeugd, Volksgezond heid en Cultuur is het de bedoeling dat de diverse maatschappelijke organisaties op Goeree-Overflakkee direct bij de uitvoering worden betrokken. Een dergelijk ambitieus plan dient uiter aard in een passende omgeving ondertekend worden. En dat gebeurde tijdens een bijeen komst in het ISGO gebouw in Middelhar nis, in aanwezigheid van ISGO-voorzitter S. Stoop, provinciaal gedeputeerde Samen leving mevrouw L. Huizer en de vier porte feuillehouders J. van Oosterom, G. de Jong, J. Sandee en P. de Vries. In zijn welkomstwoord tot de aanwezigen, waaronder ambtenaren die bij de voorbereiding van de RAS betrokken waren, raadsleden en vertegenwoordigers van diverse maatschappelijke organisaties, refe reerde Stoop aan de vele gemeenschappelijke zaken die via het ISGO worden opgepakt. Na de Vitale Regio en het Jeugdconvenant is nu de RAS tot stand gekomen, een nota waar veel energie in is gestoken. Bijna leek het mis te gaan, memoreerde Stoop, toen tijdens een bijeenkomst met alle gemeenteraden van het eiland er veel kritiek losbarstte over de werk wijze. De gemeenteraden hadden liever gezien dat zij in een eerder stadium de notitie hadden kunnen beoordelen en eventueel van aanvul lingen en commentaar voorzien. "Gelukkig", constateerde Stoop, "is alles goed afgelopen en is het nu toch feest". Ook wethouder De Vries van de gemeente Oostflakkee keek even terug op de nogal hef tig verlopen raadsavond. "Komt dit nog wel goed'?", bleek hij zich toen ietwat vertwijfeld te hebben afgevraagd. Het is goed gekomen en dankzij de snelheid waarmee de RAS is opgezet is deze notitie volgens de provincie zelfs de allereerste regionale visie die tot stand is gekomen. Wat betreft de Wet Maat schappelijke Ondersteuning, één van de in de RAS opgenomen thema's, liet De Vries weten daar nog weinig over te kunnen zeggen. "Ik heb geen idee waar we aan toe zijn. Wordt de invoeringsdatum nu inderdaad 1 januari 2007? Wat betreft de uitvoering wordt veel neergelegd bij de gemeenten. Wij zullen ons daar goed op moeten voorbereiden." Wethouder Sandee van de gemeente Dirks land besprak de thema's Wonen. Welzijn en Zorg en het Collectief vervoer. Wat betreft het laatste was hij blij dat na lange en moei zame onderhandelingen tussen de gemeenten onderling er toch een oplossing was gevon den. Dit was niet in de laatste plaats te dan ken aan de bemiddeling van voorzitter Stoop, aldus Sandee. Het collectief vraagaflianke- lijk vervoer zal nu vanaf 1 oktober a.s. van start gaan, "een mijlpaal op het gebied van vervoer" meende de Dirkslandse wethouder Wat betreft het onderwerp Wonen. Welzijn en Zorg constateerde hij dat er de komende jaren een groot beroep op de gemeenschap zal wor den gedaan gezien de vergrijzende bevolking. Steeds meer mensen zullen zijn aangewezen op zorg. "In dit verband is het moeilijk om samen met alle betrokkenen een beleid te ont wikkelen, want de ene gemeente is de andere niet. Ik zie het echter als een verplichting naar onze burgers om ons intensief met dit onder werp bezig te houden en ben van mening dat wij deze uitdaging moeten aangaan!" Wethouder De Jong van de gemeente Mid delharnis lichtte vervolgens het onderwerp Cultuurontwikkeling toe. Daannee was hij snel klaar, want: "dat is er niet!". Dat wil niet zeggen dat er niets gebeurt, meende De Jong, maar wat er is, is zonder samenhang. De Jong wilde echter toch drie bouwstenen voor een eilandelijke cultuurvisie aangeven voor wat betreft dorpskernen, verenigingen en kun stenaars. Hij deed dat aan de hand van de zelfbedachte woorden: Polykern, Multivern en Solitem. "Met polykern bedoel ik een streek-kenmerk te geven. Het eigene van elke kern moet worden gerespecteerd: Stad aan 't Haringvliet is niet Stellendam, hoewel dat ook aan het Haringvliet havent. Wat verbin dend is. is de kleinschaligheid. Het gaat dan niet om de kleinheid op zichzelf als wel om een en ander te zien op de schaal van Goeree- Overflakkee. Als tweede noem ik Multivern. Ons eiland heeft een rijk geschakeerde verenigingscul- tuur, die samen deel uitmaken van de totale sociale infrastructuur. Er zijn veel kerkelijke verenigingen, voetbal- en andere sportver enigingen, muziekverenigingen en diverse toneelverenigingen. Al die cultuuruitingen vragen opleiding en begeleiding waarin veel vrijwilligers en enkele professionals werk zaam zijn. De derde bouwsteen noem ik Sol item. Ik bedoel hiermee een variëteit aan solitair opere rende professionele kunstenaars, amateurs en hobbyisten. Er zijn veel eilanders of import eilanders die vanuit hun inspiratie verbeelden en vormgeven op doek en in steen. Die dragen - soms samen, soms individueel - bij aan een bont palet van concerten, bezoekmogelijkhe- den en exposities. Het Platform Cultuuredu catie is inmiddels actief om vraag en aanbod te matchen tussen diverse aanbieders en de vraag die vanuit het vak culturele en kunst zinnige vorming binnen de scholen voor voortgezet onderwijs leeft." Een eilandelijke cultuurvisie zou zijns inziens leiden tot een basis voor afspraken tussen de vier gemeen ten en instellingen zoals bijvoorbeeld de stichting Podium. Hierdoor zou afstemming van gemeentelijke subsidies gemakkelijker worden en de kwaliteit verhoogd worden. De Jong noemde het een uitdaging dat in het ver nieuwde Diekhuuspand een theaterzaal met 175 zitplaatsen komt die multifunctioneel inzetbaar is voor culturele activiteiten. Als vierde en laatste wethouder ging Van Oosterom. van de gemeente Goedereede, in op het jeugdbeleid. Wat betreft het eilan delijk jeugdbeleid is er al jaren een hechte samenwerking, aldus Van Oosterom, zij het dat deze de laatste tijd nog meer geïntensi veerd is. Eilandelijk waren er dus al afspra ken op papier gezet over deze samenwerking, maar toen deze grote lijnen zichtbaar werden kwam de Provincie met de mededeling dat deze graag met iedere regio tot een convenant wilde komen. "Aan deze wens wilden wij natuurlijk voldoen maar wel met de kantteke ning dat onze eigen afspraken leidend zijn. De hoofdthema's in het convenant zijn dezelfde als de rest van de regio, maar de invulling ervan verschilt op acties. Zo hebben wij 'het Geheim van Goeree' als bijzonder actiepunt opgenomen. Dit alles heeft uiteindelijk gere sulteerd in het Convenant 2005-2008 Jeugd beleid en Jeugdzorg." Als uitwerking van het jeugdconvenant is een actieplan opgesteld, waarvoor ook middelen beschikbaar moesten zijn. De RAS kwam, aldus Van Oosterom, dus op een welkom moment. Het actieplan Jeugdconvenant is één op één overgenomen in de RAS, waarmee de middelen voor de uit voering veilig gesteld zijn. Als thema's in de RAS tietreffende het gezamenlijk jeugdbeleid noemde Van Oosterom verder het instellen van één gezamenlijk bureau leerplicht, één eilandelijke peuterspeelzaalorganisatie, de actualisatie van de sociale kaart en de realisa tie van een kind-volgsysteem. Van Oosterom roemde het jeugdbeleid en de RAS als een voorbeeld van samenwerking op het eiland met een prachtig resultaat. Tenslotte was het woord aan gedeputeerde Huizer. Zij was bijzonder verheugd over de grote opkomst van deze morgen, want hiemit concludeerde zij dat de RAS kon rekenen op een groot draagvlak. En dat is noodzakelijk wil de RAS goed uitgevoerd kunnen worden. Veel zaken die moeten gebeuren, zoals de uitvoering van de WMO, de zorgplicht voor ouderen en het jongerenbeleid, kunnen niet goed op lokaal niveau worden geregeld. Dat moet samen, meende mevrouw Huizer. Vaak weet men in Den Haag niet wat er in de regio speelt en dat betekent dat er vertrouwen moet worden geschonken aan de gemeenten. Dat betekent ook afspraken maken voor een aan tal jaren, en daarbij ook de middelen voor een aantal jaren ter beschikking stellen. Dit is nu gebeurd met de RAS, die tot 2008 loopt. "Op papier ziet alles er goed uit, nu is aan u de opdracht om er ook iets goeds van te maken. Gezien het draagvlak moet dat lukken!". Mevrouw Huizer bekende overigens dat zij, naast de fantasiewoorden die wethouder De Jong eerder had genoemd, nóg een woord had gehoord dat zij niet kende: Eilandelijk! Ver bazing alom bij de aanwezigen, want wordt niet heel veel hier 'eilandelijk' gedaan? De RAS is hier een goed voorbeeld van.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1