LITIE CDA Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee houdt vijfde open dag in het Streekarchief Vakkanjers op 'de Tech' i-^ ^t A Si 0900-8844 ■(yMinnaard Aangevers tevreden over politie SGP Goedereede tioudt sinaasappelactie Goed leren praten begint in de wieg STEM VOOR ELKAAR c\iT. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Illegale lozing Diverse snelheidscontroles Minister IVIr. J. P. H. Donner Maandag 27 februari Grutterswei Oude Tonge U bent van harte welkom! Opgeven voor Kleedjes- markt op Koninginnedag www.opelnieuws.nl jC^ Visser Visser 'Stamboomonderzoek met komst van internet veel eenvoudiger Internet Eigen archief Open Dag Vrijdag 24 februari 2006 ''-MS/, c: 78ejaargang Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee STAD AAN 'T HARINGVLIET - Een 32- jarige man, die zaterdagmiddag illegaal chemisch afval loosde, kreeg niet alleen een bekeuring voor illegaal lozen, maar ook de rekening voor het uitrukken van de brand weer. De man had verschillende vloeistol'fen, waaronder benzine en koelvloeistof, geloosd in het putje in de achtertuin van zijn woning aan de W. van Wittenhorsistraat. Hierdoor ontstond tlinkc stankoverlast, waar meerdere omwonenden last van hadden. Hoewel de lucht ogen en ademhalingswegen irriteerde, raakte niemand onwel. De brandweer werd gewaarschuwd die na onderzoek uitkwam bij het putje. Het riool werd doorgespoeld. De politie maakte tegen de bewoner proces-ver baal op. Hij kreeg een .schikking van 260 euro aangeboden. Daarnaast werd dinsdagmiddag besloten ook de kosten van het uitrukken van de brandweer op de man te verhalen. De hoogte van deze rekening is nog onbekend. DE EILANDEN - Politiemensen hielden woensdag op Voorne-Putten en Goeree-Over- tlakkec op twaalf verschillende plekken kor te snelheidscontroles, onder meer in Spijke- nisse, Hellevoetsluis, Rockanje, Goedereede en Middelharnis. In totaal werden ruim 7000 passanten gecontroleerd, slechts 152 van hen reden te hard. Met name op de eilanden wordt intensief op snelheid gecontroleerd, mede omdat een te hoge snelheid vaak een rol speelt bij de (ernst van) ongevallen die daar plaatsvinden. Mei de snelheidscontroles wil de politie automobilisten bewust maken van het gevaar van te hard rijden. Alle over treders kunnen binnenkort hun bekeuring op hun deurmat verwachten. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 bezoekt Goeree-Overflakkee voor debatavond 19.30 tot 22.00 uur Ruim 90% van de mensen die in 2005 aangif te hebben gedaan, is tevreden over de manier waarop de polide hen behandeld heeft. Dit blijkt uit een tevredenheidonderzoek dat sinds het najaar van 2004 wordt gehouden. Publiekstevredenheid is in 2006 één van de speerpunten van het korps. Niet alleen de tevredenheid van aangevers wordt gemeten, er is bijvoorbeeld ook een huis-aan-huis blad, 'Politiepost', met achtergrondinformatie uit gegeven en steeds meer mensen die een inci dent melden krijgen een terugkoppeling over de inzet van politie op hun melding. Eind 2003 was 'de aangifte' een belang rijk punt voor het korps. Destijds werd een aangifteprotocol ontwikkeld, waarin werd va.stgesteld hoe politiemedewerkers moeten omgaan met de aangifte. Zo zijn bijvoor beeld afspraken gemaakt over het informeren van de aangever over de afhandeling van zijn aangifte. Iedereen die aangifte doet, krijgt een map met daarin informatie over wat er met hun aangifte gebeurt. Ook is er aandacht besteed aan verbetering van de wachtruimte en het bieden van zoveel mogelijk privacy tijdens het doen van aangifte. Tenslotte is ook de manier waarop iemand aangifte kan doen - telefoni.sch, via internet of aan het bureau - nogmaals onder de aandacht van het publiek gebracht. Een eerste tevredenheidonderzoek liep tot begin 2005, sindsdien wordt de tevredenheid continu gemeten. In de aangiftemap die iede re aangever meekrijgt, zit een enquêteformu lier hierover. In 2005 was gemiddeld ruim 90% van de respondenten tevreden, iets waar het korps Rotterdam-Rijnmond trots op is. OUDDORP - Het lijkt nog ver weg, maar Oranjevereniging Ouddorp is alweer druk plannen aan het maken voor Koninginne dag. Naast allerlei attracties wil men ook de bijna traditionele kleedjesmarkt organiseren. Inschrijvingen en verdere informatie zijn verkrijgbaar bij VVV Ouddorp, tel.: 0187- 681789. Uw wensen van nu bepalen de Opel van morgen Opel. Al 35 jaar de meest geliefde auto van Nederland, www.opelnieuws.nl T^Sü^ RE REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL 0180 ■642111 MIDDELHARNIS «TEL0187■617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 BARNEVELD'TEL 0342-405 140 De SGP in Goedereede heeft middels een ludieke actie de ouderen in de gemeente een gezon de dag bezorgd. Onder het motto 'Stem Gezonde Politiek' werden afgelopen week sinaasap pels uitgedeeld op bejaardenmiddagen in de kernen Goedereede, Ouddorp en Stellendam en in zorgcentnnn 'de Vliedberg". Naast de sinaasappels werd ook de verkiezingskrant 'SGP Nieuws' uitgedeeld. In deze uitgave presenteren de kandidaten voor de SGP te Goedereede zich. Voor een filmimpressie kunt u kijken op website www.sgp-goedereede.nl. GOEREE-OVERFLAKKEE - Vol gende week zaterdag 4 maart houdt de Stichting Genealogisch Centrum Goe ree-Overflakkee haar vijfde open dag. Het blijkt dat het vijftien jaar geleden opgerichte centrum voor stamboom- onderzoek in een behoefte voorziet, want steeds meer mensen weten de weg te vinden naar 'Het Feijne Kwar tier' in Dirksland. Door Adri van der Laan Bestuurssecretaris Eva Lassing-van Game ren uit Oude-Tonge verzekert dat er voor het eilandelijke Genealogisch Centrum nog steeds werk aan de winkel blijft. Dat er nog zoveel te doen is op het gebied van stamboomonderzoek komt volgens Lassing door het feit dat het stamboomonderzoek op Goeree-Overflakkee geen lange geschiede nis heeft "Goeree-Overflakkee was wat het stamboomonderzoek in verenigingsverband betreft voor 1990 nog 'blind' gebied, dit in tegenstelling tot veel andere streken in Nederland". In de afgelopen jaren heeft het Centrum wel een inhaalslag gemaakt, maar nog lang niet alle eilandelijke fainilienamen en hun geschiedenis zijn binnen de muren van het centrum in te zien. En dit laatste is toch het streven van het eilandelijk Genealo gisch Centrum. Eva Lassing wijst erop dat met de koiTist van internet het stamboomonderzoek bin nen vrijwel ieders bereik is gekomen. "Ver schillende gegevens zijn nu via de computer thuis te raadplegen en dierdoor zijn ook meer mensen geïnteresseerd geraakt. Vroeger was het heel wat moeilijker om verschillende gegevens bij elkaar te krijgen". Nu worden er regelmatig open dagen georganiseerd en volgens Lassing is het in het Genealogisch Centrum tegenwoordig zelfs de vraag "of er wel genoeg stopcontacten zijn", wat duidt op een toenemend gebruik van de moderne communicatiemiddelen, zoals de laptop. Het Genealogisch Centrum wil de geinteres- Slamboonionderzoekers zijn in Het Feyne Kwartier driftig op zoek naar nadere gegevens over hun stamboom. {Foto: Han.s ViUerius) seerden een handje helpen bij het samen stellen van hun stamboom. Het Centrum is ontstaan uit een hobby van enkele inwoners van het eiland, die zelf volop bezig waren met stamboomonderzoek. Door zich te ver eniging in een stichting wilden ze hun kennis delen met anderen. Sinds de oprichting heeft het centrum dan ook als zodanig gefuncti oneerd. Inmiddels heeft het Genealogisch Centrum zo'n 300 donateurs die vrijwel allen afkomstig zijn van Goeree-Overflak kee. Deze donateurs zijn allen op een of Tijdens de komende open dag z.al er ook een vertegenwoordiging zijn van het Marechausseemuseum, dat alle veldwachters van Nederland in kaart brengt en dus ook interessant is voor genealogen met dergelijke lieden in hun voorgeslacht. Deze foto dateert van 1910 en komt uit de collectie van Mare chausseemuseum Buren. andere wijze betrokken bij stamboomonder zoek. Uit het gesprek met Eva Lassing blijkt dat de onderzoekers voornamelijk hobbyis ten zijn. "Ze worden meestal gedreven door nieuwsgierigheid naar hun voorgeslacht en raken zodoende ook meer geïnteresseerd in het onderzoek". Een belangrijke taak van het centrum is de belangstellenden zoveel moge lijk behulpzaam te zijn bij het aanboren van bronnen waaruit gegevens over de familie kunnen worden geput. Zo zijn bijvoorbeeld de kerkelijke archieven, die dateren van vóór de invoering van de burgerlijke stand in 1812, heel belangrijk. Uit doop-, huwe lijks- en overlijdensregisters kan men veel informatie halen. "Aan de hand van wat we in huis hebben, kunnen we beginnende stam boomonderzoekers een handje helpen". Naast deze registers, die in verschillende archieven kunnen worden geraadpleegd, heeft het Genealogisch Centrum door de jaren heen zelf ook een groot archief samen gesteld. Dit archief bestaat uit mappen met krantenknipsels van familieberichten, rouw brieven en een uitgebreid kaartsysteem, waarin bezoekers in alle vrijheid rond kun nen neuzen. Er wordt de laatste jaren hard gewerkt aan het verzamelen en ordenen van familiedrukwerk: een belangrijke bron omdat daarin gegevens te vinden zijn die in de offi ciële archieven nog niet toegankelijke zijn. Andere informatiebronnen zijn de klappers op de DTB-boeken (Doop, Trouw Begra- fenisboeken). Verder zijn er vele losse, op familienaam gerangschikte aantekeningen en is er een deel van het bevolkingsregister van 1850 van het eiland op microfiche te raadplegen. Verder is er in de bibliotheek van het centrum een aantal genealogische tijd schriften en boeken op regionaal-historisch en algemeen historisch terrein in te zien. Belangstellenden kunnen twee keer per maand een bezoek brengen aan het Genea logisch Centrum op de eerste en derde zater dag van de maand tussen 10.00 en 16.00 uur. Tegen een kleine vergoeding kan men dan het materiaal van het centrum inzien. Naast de openingsuren op de zaterdagen zijn er nog andere activiteiten. Vier keer per jaar wordt er een nieuwsbrief uitgegeven en er worden regelmatig lezingen georganiseerd over thema's die - soms zijdelings - betrek king hebben op het stamboomonderzoek. Aan het centruin is ook een werkgroep ver bonden die allerhande projecten uitwerkt. Het Genealogisch Centrum is gevestigd in het 'Het Feijne Kwartier', Achterdorp 7 te Dirks land. Momenteel bestaat er wat onzekerheid over deze huisvesting, want het is nog niet duidelijk wat er met het pand gebeurt - dat nog eigendom is van de Rabobank - als de bank t.z.t. gaat verhuizen. De open dag op zaterdag 4 maart zal niet in Dirksland worden gehouden maar in het Streekarchief, dat is ondergebracht in het ISGO-gebouw aan de Dwarsweg in Middel harnis. Van 10.00 tot 16.00 kunnen belang stellenden daar terecht voor uitwisseling van gegevens en voor het bekijken van presen taties van regionale historische en genealo gische verenigingen. Om 13.30 uur zal een lezing worden gehouden onder de titel 'Heeft uw huis een geschiedenis?'. Aan de hand van voorbeelden uit Dirksland (Heul, Sashuis en het Hof) en Oude Tonge (Voorstraat 19-23) wordt verteld welke archiefbronnen bij hui- zenonderzoek gebruikt kunnen worden. De entree op de opendag bedraagt 2,50 voor donateurs van het Genealogisch Centrum en 3,50 voor overige belangstellenden. Wie meer informatie wil kan bellen naar het secretariaat, tel.: 0187-641662, of mai len naar: elassing@planet.nl. Ook kan men terecht op de website van het Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee: www.genea- logie-flakkee.nl MIDDELHARNIS - Op 6 maart 2006, de Europese dag van de Logopedie, organiseert de Praktijk voor Logope die, Meidoornstraat 10a in Middelhar nis, van 11.00-17.00 uur een inloopdag voor belangstellenden. Deze dag wordt aandacht gevraagd voor het belang van een goede taalontwikkeling bij kinde ren van O tot 4 jaar. In Nederland heb ben 30.000 van de allerkleinsten al een probleem met het leren communiceren. De Europese Dag van de Logopedie is een initiatief van de beroepsvereniging van logopedisten NVLF, in samenwer king met de Vakgroep Logopedie van GGD-Nederland en Z-org, de koepel van zorgorganisaties waaronder de consultatiebureaus vallen. Een goede spraak- en taalontwikkeling vanaf de geboorte is belangrijk voor de aTgehele ontwikkeling, waaronder de cognitieve (denk-) ontwikkeling en de sociaal-emotio- nele ontwikkeling. Een verstoorde of trage taalontwikkeling heeft invloed op de com municatie. Uit onderzoek blijkt dat dit kan leiden tot latere taal- en leerstoornissen, zoals onderwijsachterstanden, lees- en schrijfmoei- iijkheden. Ook kunnen er gedragsproblemen optreden zoals teruggetrokken gedrag, impul siviteit, agressiviteit of opvoedingsproble men. Wanneer een taalontwikkelingsstoornis op zesjarige leeftijd nog niet is overwonnen, is er meestal een blijvende taalstoornis aan wezig met alle mogelijke gevolgen voor het verloop van schoolprestaties en gedrag. De Europese Dag van de Logopedie wil hierbij stilstaan. Diverse landen, waaronder Duits land, Engeland. Frankrijk. Griekenland en Zweden, doen ook aan de dag mee. Tijdens de dag zal vanaf 11.00-17.00 uur een logope diste beschikbaar zijn om uw vragen omtrent taal, spraak en logopedie te beantwoorden en u rond te leiden in de praktijk. Bent u niet in de gelegenheid om langs te komen, dan kunt u ook op telefoonnummer 0187-483528 terecht met uw vragen. Ook wordt op de lan delijke dag een website gepresenteerd met meer informatie over kind en taal en stimu leren van de taalontwikkeling door ouders en opvoeders. MIDDELHARNIS - Dat er veel Kan jers op de Technische School in Mid delharnis rondlopen, wisten ze daar al lang. Maar op 2 februari werd duide lijk dat er ook VAKKANJERS op de Tech zitten. Op 2 februari waren de voorrondes voor de zogenaamde Juni or Vakkanjers wedstrijden. Dat zijn beroepenwedstrijden voor leerlingen van het vmbo. Er streden op 12 ver schillende locaties 471 vmbo leerlin gen om plaatsen in de flnale tijdens de Technishow, die begin maart gehouden wordt in de Jaarbeurs te Utrecht. Ook deze keer deden er weer leerlingen van de Technische School mee. Ricardo Note boom en Jan Looij deden in Capelle aan den IJssel mee aan de wedstrijd voor elek trotechniek. Helaas behaalden zijn in deel nemersveld van 19 vmbo leerlinaen van 13 www.micldelharnis.ChristenUnie.nl verschillende vmbo scholen net geen plaats op het podium. Wel kregen zij een eervolle vermelding en een certificaat uitgereikt en beide leerlingen kijken terug op een leerzame en succesvolle dag. Adrie Tanis en Gei1 Kievit reisden af naar Middelburg, om de strijd aan te binden met medeleerlingen in respectievelijk het vak tim meren en metselen. Zij bewezen wederom dat de bouwkwaliteit op ons eiland uitstekend is en kwamen allebei met een gouden medaille terug naar De Tech. Bij Gert Kievit zit, als kleinzoon van aannemer Henk Mackloet uit Oude-Tonge, het metselen schijnbaar in de genen. Opa keek dan ook glunderend toe hoe Gert de Medaille kreeg omgehangen. Dat ook de kwaliteit van de elektro uitste kend is. bleek later toen duidelijk werd dat een oud-leerling. Nicky van de Groen, was doorgedrongen tot de finale elektrotechni sche installaties bij de regionale Vakkanjer- wedstrijden. Deze worden gehouden onder jonge mensen tot 23 jaar die bezig zijn met een middelbare beroepsopleiding.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1