Riet van Alphen geeft al veertig jaar naailes in Nieuwe Tonge Jaap Jongejan wordt 102 jaar POLITIE 0900-8844 t^^:i a.B Provincie start stankverminderingsproef op varkenshouderij Genubo BV Van Weel-Bethesdaziekenhuis start met plastische chirurgie en orthopedie eekblad op gereformeerde grondslag "de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Nieuwe landelijke doelstelling Bedrijfsspecifieke situatie Keiharde gegevens actief in beeld en geluid Sluiting bedrijf Hotel Zaaijer Achterkamer Handwerkjuf Sociale contacten Uitstapje Herinneringsboek Snelheidscontrole N57 Alcoholcontrole Man aangehouden na schieten op bedrijfspand Snelheidscontrole binnen bebouwde kom Controle na overlast Woninginbraak Dinsdag 21 februari 2006 78e jaargang nr. 7484 MIDDELHARNIS - Deze week zal gestart worden met een proef op de varkenshouderij van Genubo BV (voorheen Van Genugten) aan de Eer ste Groeneweg te MiddelharnLs. Die proef is bedoeld om erachter te komen op welke wijze de stank van de boerde rij verminderd kan worden. Dat werd bekend tijdens een voorlichtingsavond die de Provincie Zuid-Holland afge lopen donderdag 16 februari in het ISGO-gebouw in Middelharnis hield. Door Roeland van Mourik De voorlichtingsavond was bedoeld voor inwoners van Middelharnis en Sommelsdijk die last hebben van de stank die het varkens bedrijf veroorzaakt. Naast deze inwoners, die met ongeveer veertig personen aanwezig waren, bestond het publiek uit een handvol lokale politici in spe. Yvonne de Hoogh, geurexpert van de Provin cie Zuid-Holland, vertelde de aanwezigen dat er veel gegronde geurklachten uit Middelhar nis en Sommelsdijk over de varkenshoude rijen van Genubo BV komen. "Maar", gaf ze aan, "volgens de bestaande vergunning vol doet de firma aan de eisen". Toen de firma onder leiding van de heer A. van Genugten met een nieuwe vergunningaanvraag kwam, besloot de Provincie het bedrijf nieuwe nor men met betrekking lot stankoverlast op te leggen. "Ondertussen is er namelijk een nieuwe landelijke doelstelling voor stankhinder", vertelde De Hoogh, "die aangeeft dat er in 2010 geen ernstige stankhinder meer mag voor komen in Nederland. Daar mogen we hel bedrijf van de heer Van Genugten op aan- ■spreken". Volgens onderzoek van hel bedrijf Willeveen en Bos kan er door het gebruikmaken van een chemische was.seren een biologische wasser 70 tot 80 procent stankvermindering bereikt worden, zo gaf De Hoogh aan. "De Provin cie heeft daarom besloten om in vier afdelin gen van de varkenshouderij van de heer Van Genugten aan de Eerste Groenweg een proef met deze chemische en biologische wassers te beginnen". De geurexpert van de Provincie legt uit hoe dit systeem werkt. "Een luchtafzuigsysteem zuigt de lucht uit vier afdelingen van elk honderd varkens op. De chemische wasser in de luchlbehandelingsinstallatie breekt de ammoniak in de lucht af. Hiermee wordt een geurreductie van 30 procent bereikt. De biologische wasser breekt de bacteriën af. Daarmee wordt uiteindelijk 70 a 80 procent geurreduclie bereikt. De geurreductie wordt door middel van geurmetingen op het bedrijf zelf geiTieten". Hiermee moet volgens De Hoogh betrouw bare informatie over de geurreductie boven water komen. "We willen geen aannames op basis van onderzoeken op andere bedrijven, maar we willen de bedrijfs.specifieke situatie weten". Eind maart zal het luchtbehandelingssy- stecni geplaatst zijn. De metingen zullen eind april, begin mei gehouden worden. Dat betekent dal de resultaten van de proef eind mei beschikbaar zullen zijn. Op basis van die resultaten zal de firma Genubo BV een ver gunningaanvraag indienen. De Provincie kan dan aan de hand van de gemeten gegevens bekijken of ze deze vergunning wel of niet afgeeft. "Voor die vergunningverlening heb ben we keiharde gegevens nodig, zowel om de vergunning wel Ie verlenen als om deze niet Ie verlenen". COMBI OUOOOI]>-WM»lnatUU101iriU16lllaji6U7}4 De vergunning zal niet alleen voor de var kenshouderij aan de Eerste Groeneweg gel den, maar ook voor de varkensboerderij van de firma aan de Langeweg. "De proef moet voor deze beide bedrijven gegevens opleve ren die gebruikt kunnen worden om stank overlast rond de beide bedrijven tegen te gaan", gaf De Hoogh expliciet aan. Vanuit de zaal kwam de vraag waarom de Provincie niet kiest voor honderd procent geurreductie. "Waarom kiest de Provincie niet voor sluiting van het bedrijf?" De Hoogh gaf echter aan dat die sluiting dan wel reëel moet zijn. "Een slankvermindering van 70 a 80 procent is acceptabel. Als we dat bereiken, zitten we op een acceptabel hinderniveau en mag het bedrijf haar werkzaamheden uitvoe ren". "Waar woont u eigenlijk?", vroeg één van de aanwezigen aan de geurexpert. Waarop deze provinciemedewerkster laconiek aangaf; "In Brabant, ook tussen de varkens". Als Genubo BV na het bekend worden van de resultaten van de proef een vergun ning aanvraagt, zullen alle rapportages van de proef op tafel komen. "Die liggen in de inspraakprocedure ter inzage voor de bewo ners van Middelharnis en Sommelsdijk", beantwoorde De Hoogh een vraag van een andere aanwezige. Voordat het zover is, zal het jaar 2006 al voorbij zijn, zo verwacht de Provincie. "Alle hoop is op jullie gevestigd", voegde een vrouwelijke aanwezige de provincieme dewerkers toe. Daarop benadrukte De Hoogh dat er alles aan zal worden gedaan om de ern stige geurhinder, die op dit moment bestaat, tegen te gaan. Met deze conclusie op zak ver lieten de aanwezigen de zaal van het ISGO- gebouw. NIEUWE TONGE - Ja, u leest het goed. Maar liefst veertig jaar geeft Riet van Alphen-Mosselman naailes. Een heugelijk feit, waarbij op 30 januari jl. in Het Dorpshuis in Nieuwe Tonge op gepaste wijze werd stilgestaan. Tekst en foto: Heleen Buth Op het diploma van Riet, uitgereikt door modevakschool Haarlein, staat het zwart op wit: op 19 januari 1966 slaagde mej. M. Mos.selman uil Sommelsdijk voor het vak coupeuselerares. En dat zal niemand een kleinigheid durven noemen. Riet, die altijd graag inet stof, naald en draad bezig was, volgde de gebruikelijke le.s.sen op de huis houdschool. Voor de liefhebsters werden ook na schooltijd nog naailessen gegeven. Riet was er wel voor te poiTen om deze te volgen. Ze vergaarde heel veel kennis op dit gebied en had in 1966 het begeerde papiertje van lerares coupeuse in handen. Op de cijferlijst prijken allemaal prachtige voldoendes! Thuis was het altijd een drukke boel. Riet is afkomstig uit het grote gezin van Mosselman van de Voorstraat. "Als je dat vroeger zei, wist iedereen van wie je er een was", vertelt Riet. Met 11 kinderen was er altijd werk aan de winkel. Riet werkte in de huishouding, tot men haar vroeg of ze zin had om aan een groepje dames naailes te gaan geven. Voor Riet betekende dit een welkome afwisseling op haar dagelijks ritme. Eén dag in de week achter de naaimachine en haar vergaarde kennis overbrengen op anderen, dat leek haar wel wat. Samen met Teunie van Dongen zette ze een naaiklas op, die van start ging in een ruimte boven Hotel Zaaijer. In datzelfde jaar, in 1966, trouwde Riet met marineman Wim van Alphen - een handige jongen, die nota bene knopen kon aanzetten en zijn naam in zijn uniform kon naaien. En ook in datzelfde jaar verhuisde haar collega Teunie naar Breskens en bleef Riet dus alleen over als docente. Het heen en weer trekken van Nieuwe Tonge naar Middelharnis was eigenlijk best lastig. Toen besloot Riet om de lessen voortaan in haar nieuwe woonplaats Nieuwe Tonge te gaan geven. Riet woonde toen op Westdijk 4, en in café 'De Kroon' op de Haogte was een zaaltje waarin Riet per direct terecht kon. Zo verhuisden de cursisten mee naar Nieuwe Tonge. Riet kreeg met de jaren een gezinnetje. Maar voor de naailes sen was dat geen belemmering. Vader Wim paste die avond op de kinderen en studeerde als het in huis zo lekker stil was. Vrouw Riet wist hij in de buurt, zowat naast de deur, achter de naaimachine. Nog weer later ver huisden de lessen naar het woonhuis van Van Alphen, in de achterkamer en de keuken, zo herinnert de dochter Joriene zich nog goed. Tot aan de verhuizing naar een woning in de Een vertrouwd beeld: Riet achter haar naaimachine. nieuwbouw deden keuken en achterkamer wekelijks dienst als naaiatelier en lesruimte vooreen aantal groepen van zes personen. Zo bleef Riet in de roulatie en was ze in staat om haar vakkennis op peil te houden en uit te blijven dragen. Na de verhuizing ging Riet op zoek naar meer ruiinte. Ze kon dan meer lessen verzor gen en grotere groepen ontvangen. Ze vond die ruimte in Het Dorpshuis, waar ze vanaf dat moment wekelijks aan vier groepen van tien dames les gaf. Maar bij deze baan bleef het niet. De Christelijke basisschool was op zekere dag om een handwerkjuf verlegen. Handwerkles voor de meisjes, dat hoorde op school nog heleinaal in het lesprogramma. Voor Riet werd een constructie bedacht; als ze zich ais klassenassistente aan de school zou verbinden, kon ze zonder bezwaar de handwerklessen komen verzorgen. En zo gebeurde. Riet vervulde die functie van 1998 tot 2002, bijgestaan door enkele hulpmoe ders, want in een klas waar meisjes leren handwerken, roepen ze allemaal tegelijk om hulp. Toen echtgenoot Wim in de VUT ging, heeft Riet haar functie als handwerkjuf neergelegd. Maar met de naailessen ging ze wel door. Tot op de dag van vandaag heeft Riet nog steeds drie groepen van zo'n acht a negen dames. Af en toe koint daar een nieuwe leergierige Flakkeese bij. De dames komen van het hele eiland: de reclame gaat heel eenvoudig, van mond tot mond. De tijd dat Riet lange wacht lijsten had, ligt gelukkig achter haar. En met collega naai-juffen gaat Riet heel relaxed om. Ze ziet hen beslist niet als concurrenten. "Vol is vol, dan kun je er tóch niet meer bij heb ben", vindt Riet nuchter. Sommige dames komen al meer dan 20 jaar bij Riet op les. Daardoor is binnen de groe pen een hechte band ontstaan. De dames delen lief en leed en zo blijken de naailes sen ook goed te zijn voor de sociale contac ten. Dat wil niet zeggen dat er niet wordt gewerkt! Mensen maken van alles en nog wat bij Riet. Dat kan variëren van een een voudig baby overgooiertje, tot een chique pakje met een ingewikkelde reverskraag en paspelzakken. Ook het maken van je eigen trouwjurk behoort tot de mogelijkheden. Riet heeft zelf vier kinderen en negen klein kinderen, waarvoor al heel wat vanonder de naaimachine tevoorschijn kwam. Alle vier de 'meiden' zitten trouwens ook op naailes bij moeder, respectievelijk schoonmoeder. "Het is ook leuk", vertelt Riet, "dat er nu weer dames opzitten die vroeger ook al op les zaten Sommigen komen na 20 jaar weer terug. Ze hebben dan kleinkinderen en willen daarvoor weer aan de slag." Soms besluiten de dames hutje bij mutje te leggen voor een dagje uit. Zo maakten ze de afgelopen tijd al een boottocht, organiseerden ze een koud buffet, gingen ze naar het textiel museum en naar een openluchtmuseum en bezochten een marsepeinfabriek. Ook was er eens een crea dag en een bingo met alle groe- De 102-jarige Jongejan. samen met hnrgemee.ster mevrouw De Vries (Foto Hans Villeriii.s) SOMMELSDIJK - "Ik had vroeger noait gedocht da'kzoa oud zou worre!" Dat heeft de heer J(aap). Jongejan wel eens tegen z'n dochters gezegd. Afge lopen donderdag bereikte hij de zeer gezegende leeftijd van 102 jaar.' Zeer gezegend, niet alleen wat betreft zijn levensjaren, maar ook wat betreft zijn gezondheid en helderheid die hij nog geniet: onlangs vroeg hij aan één van z'n kleinkinderen nog hoe dat tegen woordig gaat, met dat internet... Door Hans Villerius Twee jaar geleden stond Jongejan ook in deze krant, toen omdat 'ie hónderd jaar werd, ter gelegenheid waarvan burgemeester mevrouw De Vries van de gemeente Middelharnis hem opzocht om 'em hartelijk te feliciteren. Afgelopen donderdagmiddag, u begrijpt 't, bezocht ze Jongejan opnieuw. En ook nu verbaasde ze zich over de vitaliteit van deze inwoner-één van de alleroudste-van 'haar' gemeente. Géén rolstoel of rollator heeft hij nodig, maar recht van lijf en leden loopt hij heen en weer. Wel gaat dat niet meer zó soe pel dan twee jaar geleden - hij heeft nu ook een wandelstok, die hij overigens niet altijd meeneemt. Maar steevast loopt hij twee maal per dag nog alle gangen van verzorgingshuis 'De Goede Ree' door, waar hij inmiddels ruim dertien jaar woont en het prima naar z'n zin heeft. Nee, vroeger had hij zich dat niet zó voor kunnen stellen, dat 'ie als rasechte Meneer- senaar nog eens in Sommelsdijk terecht zou komen. Vanaf zijn geboorte tot z"n 88e is Jon gejan Meneerse trouw gebleven: opgegroeid "op 't Spuie", heeft hij daarna jarenlang met z'n gezin aan de Visserstraat gewoond. Als twaalfjarige knaap werd hij, zoals verschei dene jongens in die tijd, koeienwachter. Later werd hij bouwvakker en nog later werd hij werkzaam in de buitendienst van de gemeen te Middelharnis. En z'n gezondheid liet hem niminer in de steek. Vier jaar nadat hij in 'De Goede Ree' kwam wonen, is zijn echtgenote hem ontvallen. Z'n drie dochters en schoonzonen, zeven kleinkinderen en negen achterkleinkinderen omringen hem veelvuldig. Ook toen hij don derdag zijn 102e verjaardag vierde en 's mid dags samen met burgemeester De Vries op de foto ging, natuurlijk: staand! De afgelopen jaren is zowel het aan tal specialisten als specialismen in het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis sterk gegroeid. Het aantal specialisten groei de tussen januari 2003 en januari 2006 van 41 naar 54 medisch specialisten. In 2005 werd gestart met de specialismen nefrologie en reumatologie. In maart 2006 start het ziekenhuis wederom met twee nieuwe specialismen: plastische chirurgie en klinische orthopedie. pen. Zo ontmoeten mensen elkaar ook weer onderiing en dat is erg gezellig. Er heerst altijd een ongedwongen sfeer. Daar draagt Riet persoonlijk zeker haar steentje aan bij. Ze is hartelijk, gastviij en geduldig. Bij Riet naai je om het te leren, je gaat niet voor het behalen van een diploma. Dal betekent ove rigens wel, datje gewoon alles bij Riet kunt leren. Ook bijvoorbeeld patroontekenen, al heeft de praktijk bewezen dat de dames na een half uur tekenen toch weer liever achter de machine kruipen. De cursisten mogen ook gebruik maken van de lockmachine van Riet, een stukje service dat er gewoon bij hoort. Op de avond die als feestavond was bestemd, kwamen alle cursisten in Het Dorpshuis bij elkaar. Er was koffie met iets lekkers en een glaasje met een hapje. Voor Riet hadden de cursisten een speciaal 'jubileumboek' samen gesteld. Veel herinneringen werden daarin opgehaald, met leuke anekdotes. Zo memo reerde iemand dat ze ooit een rits finaal had dicht gestikt, of het verkeerde patroondeel had uilgeraderd, zodat wel een bijzonder excentriek kledingstuk ontstond. Ook het "toveren" van Riet met een lap stof. net zo lang tot het patroon eruit kan. werd veelvul dig opgehaald. En bij een geruite stof kun je met Riet alleen door één deur als je de ruit exact laat doorlopen! Behalve het herinne ringsboek was er ook nog een prachtig cadeau voor Riet: een digitale cainera. En natuurlijk veel woorden van waardering, omdat Riet al zo lang, zo trouw en ook zo geduldig en vakkundig haar werk heeft gedaan. Waar bij de dames allemaal vroegen of Riet haar werk nog lang voor hen wil doen. Als we het goed begrepen hebben zal het aan Riet niet Hagen... Het specialisme plastische chirurgie zal ingevuld worden door dr. J. Sonneveld. Dr. Son-neveld verricht in Dirksland vrijwel alle plasdsch chirurgische ingrepen; hij geniet landelijke bekendheid op een aantal deelge bieden van de esthetische en reconstructieve chirurgie. Dr. Sonneveld houdt voorlopig alleen spreekuur in Dirksland, over enige tijd zal waarschijnlijk ook begonnen worden met een spreekuur in Hellevoetsluis. Gedurende een groot aantal jaren hielden de orthopeden, verbonden aan hel Ikazia ziekenhuis te Rotterdam één dag per week spreekuur in Dirksland en Hellevoetsluis. Wanneer een orthopedische operatie noodza kelijk wa.s, werd deze vervolgens verricht in het Ikazia Ziekenhuis. Op 1 maart 2006 stop pen de orthopeden van het Ikazia ziekenhuis met dit spreekuur; vanaf dezelfde datum is Dr Roorda als vaste orthopeed aan Het Van Weel Bethesda Ziekenhuis verbonden. Dr. Roorda zal fulltime aan het ziekenhuis ver bonden zijn en houdt zowel polikliniek in Dirksland als in Hellevoetsluis. Vanaf medio maart zal hij in Dirksland ook grote knie-, heup- en schouderoperaties verrichten. Om dit mogelijk te inaken, vindt momenteel een ingrijpende verbouwing plaats in het opera tiekamercomplex. Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis is de afgelopen jaren door de groei van het aan tal beschikbare specialisten en specialismen snel gegroeid. Zo bedroeg het aantal zie kenhuisopnames in 2005 6.200 (in 2003: 4.997) en bezochten in 2005 38.000 nieuwe patiënten de poliklinieken (in 2003: 31.935). Gezien de snelle uitbreiding van de activitei ten is er in toenemende mate sprake van een tekort aan ruimte in het ziekenhuis en doen zich parkeerproblemen voor. Het ziekenhuis dient daarom binnenkort een aanvraag voor uitbreiding in bij de overheid. «il Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee STELLENDAM -- Op de rijksweg N57 werd vrijdagochtend tussen acht en elf uur op snelheid gecontroleerd. Van de 1380 passan ten reden er 107 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 147 kin/u, waar 100 is toe gestaan. DIRKSLAND - Op het Korteweegje werd vrijdagavond tussen half tien en elf uur een alcoholcontrole gehouden. Van de 30 bestuur ders die een blaastest hebben afgelegd, had niemand teveel gedronken. MIDDELHARNIS - In de nacht van donder dag op vrijdag werd er geschoten op de toe gangsdeur van een pand aan de Zernikeweg. Niet lang daarna werd een 24-jarige inwoner van Melissant in een woning aan de Molen dijk aangehouden. Hij is meegenomen naar het politiebureau en ingesloten. De recherche onderzoekt de zaak. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. MIDDELHARNIS - Politiepersoneel van het district De Eilanden heeft zaterdagavond een snelheidscontrole gehouden op de Voorstraat. Aanleiding waren klachten van omwonenden over te hoge rijsnelheden. Tussen tien en elf uur werden twee bestuurders bekeurd voor harder rijden dan de toegestane 30 km/uur. Naar aanleiding van klachten van .scholen en omwonenden over overlast tijdens weeken den, werd in de nacht van zaterdag op zondag op diverse schoolterreinen op Goeree-Over flakkee gecontroleerd. Op een schoolterrein aan de Hondsgalgweg werden zes jongeren bekeurd voor het zich bevinden op verboden gebied. ACHTHUIZEN - Zondagavond ontdekten bewoners van de Beatrixstraat dat in hun woning was ingebroken. Onbekenden had den een raam geforceerd en doorzochten de woning. Met onder meer geld, een computer en een digitale camera gingen de inbrekers er vandoor. De politie stelt een nader onderzoek in waarbij onder meer een buurtonderzoek en een sporenonderzoek in de woning wordt gedaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1