CDA Koert Wijnands schrijft boek over verbouwing tweede huis in Franicrijii Inzameling tweedehands kleding KOEH Lees en vergelijk 'Feestelijke paal' de grond in voor nieuwbouw TBP Electronics POTERMAALTIJD Innaard Vrijdag 3 februari 2006 78e jaargang nr. 7479 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden TBP DIRKSLAND - Na een vrij korte tijd van voorbereiding kon maan dag officieel aandacht besteed wor den aan de start van de nieuwbouw van het pand van TBP Electronics op het Industrieterrein Watertoren II. Een knallend vuurwerk beves tigde dat de 'feestpaal' met succes de grond in was gegaan. Jaren van strijd Minister Mr. J. P. H. Oonner Maandag 27 februari Grutterswei Oude Tonge in Ooitgensplaat actief in beeld en geluid 'Er is niets geweest dat met geen pen te beschrijven was OUDE TONGE - De hobby van Koert Wijnands is uitgegroeid tot een boeli van ruim vierhonderd bladzijden. De inwoner van Oude-Tonge schreef een dagboelt over de verbouwing van zijn tweede huis in Franlirijli, dat hij samen met zijn vrouw Rita in 2001 Itocht. "Ik wilde niet na de verbouwing zeggen: 'Ili had er een boek over kun nen schrijven'. Dat wilde ik voor zijn. Daarom kroop ik aan het eind van elke werkdag in Frankrijk achter mijn lap top en beschreef ik de gebeurtenissen van die dag." Niet mooier voorstellen Uitleggen Bedoeling Arie Bok Ontspannen NIEUWE-TONGE - Koude uit Siberië: bitterkoud is het in de Oost- Europese landen Albanië, Bulgarije, Moldavië, Oekraïne, Roemenië, Ser vië en Wit-Rusland. Middelhamis B.V. f^ss' Visser Visser BARENDRECHT'TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS*TEL.0187-617 300 GOUDA «TEL0182-358235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 De lijsten zijn gecontroleerd, de lijstnummers vastgesteld. De plaatselijke politiek zet nu het beste beentje voor. Eigenlijk is dat niet aardig gezegd. Beter is: de plaatselijke politiek treedt wat luidruchtiger op naar buiten. We nemen aan dat het beste beentje vier jaar lang werd gebruikt. Je wint geen stemmen door een paar weken te laten merken datje er bent. Je bindt wel kiezers door voluit betrouwbaar en betrokken je werk te doen. Dan blijven er altijd nog twijfelaars over. Daarvoor vooral is de campagne in deze laatste weken voor 7 maart. De locale politiek heeft de afgelopen raadspe riode meer aan de weg getimmerd. Al was het maar door de rubrieken in dit blad. Er was duide lijk bereidheid om verantwoording af te leggen. Dat is een goed ding. De tijd is voorbij dat de kiezer blindelings vertrouwt op 'zijn' kandidaat. Trouwens, er is natuurlijk verschil tussen volks vertegenwoordiging of besturen. Vroeger was het besturen. De raad functioneerde als het Alge meen Bestuur van de gemeente, het College was het Dagelijks Bestuur. Sinds 2002 zijn de raads leden uw vertegenwoordigers. Zij functioneerden als het ware tussen kiezer en bestuur. Logisch dat de burger dan sneller verhaal haalt en de ver tegenwoordiger graag van zich laat horen. Toch is een raadsverkiezing meer dan een nieuwe ploeg belangenbehartigers aanwijzen. Belangenbehartiging roept associaties op met één of meer onderwerpen die de volle aandacht dienen te krijgen. Eén-onderwerppartijen noemt men dat. Een voorbeeld: een organisatie die zich opwerpt als de beschermer van proefdieren kan reclame maken in de trend van 'alle proefdieren de wereld uit' (het zou overigens geen geluk kige leus zijn). Hoe het ondeFzoek moet worden gecompenseerd en welke effecten de realisatie van dat doel voor de medische wetenschap kan hebben, blijft buiten beeld. In zekere zin is dat niet hun probleem. Als het doel bereikt is, zijn alle sympathisanten zeer tevreden, de rest van 'Nederland' is dat zeker niet. Het debat speelt zich min of meer af in termen van voor of tegen. Het is dus wel helder. Er is - daar kunnen we toch wel vanuit gaan - geen raadslid dat zich zo opstelt. Hij moet over duizend en één zaken een oordeel vormen en aangeven hoe hij erover denkt. Daarbij moet hij belangen afwegen, en zo mogelijk compro- De heide cUreeteursihchtcrs Heimy tie Gruaff en Uiyla Plooy sloegen gezamenlijk de 'feestelijke paal voor TBP Electronics in Dirksland (Foto: Adri van der Laan) voor het zover was dat aan de bouw van een nieuw pand kon worden begonnen. In 1987 werd al de eerste poging gewaagd. Maar dat schoot niet op. Daarom moest op de huidige locatie van het bedrijf aan de Vroonweg al twee keer worden uitgebreid. Daarnaast is ook een vestiging van het bedrijfin 's Herto- genbosch opgericht. Maar uiteindelijk bleek in het najaar van vorig jaar dat de gemeente toch grond ter beschikking kon stellen. En van toen af kwam volgens Plooy alles in een stroomversnelling. Binnen een halfjaar waren de bouwvergunningen rond en kon de bouw beginnen. En voor wat deze snel heid betreft: "Hier kan volgens mij heel Nederland wel een voorbeeld aan nemen". Hij maakte dan ook de complimenten rich ting het gemeentebestuur van Dirksland, dat een winstgevend en milieuvriendelijk bedrijf heeft weten te behouden". TBP Electronics telt momenteel in totaal 150 werknemers en levert daarmee een belang rijke bijdrage in de werkgelegenheid in de regio. Momenteel heeft het bedrijf in Dirks land twee vestigingen, de hoofdvestiging aan de Vroonweg en een gebouw voor opslag op bedrijventerrein 'Watertoren'. Plooy ver wacht dat na de afronding van de nieuw bouw het bedrijf nog verder kan groeien en nog meer werkgelegenheid kan bieden. Het nieuwe onderkomen voor het bedrijf wordt gebouwd door Aannemer Aan de Stegge West, naar een ontwerp van architect Paulas de Jager te Middelhamis. TBP Electronics vervaardigt verschillende elektronicaproducten die worden toege past in onder andere medische apparatuur, computers, in audiovisuele apparaten en in testsystemen. Bedrijven uit de petrochemie, farmacie, defensie en de telecommunicatie behoren tot de klantenkring van het bedrijf. Door Adri van der Laan Onder toeziend oog van het Dirkslandse col lege, ambtenaren, aannemer, architect en directie en werknemers van TBP Electronics sloegen de dames Henny de Graaff en Laya Plooy, als 'directiedochters" de 'feestpaal'. Deze paal maakt deel uit het van het nieuw te vestigen TBP Electronics. Ongeveer de helft van de ruim 450 palen voor de nieuwbouw van het bedrijf waren inmiddels al de grond ingedreven, wat voortvarendheid van het bedrijf tekent, dat al geruime tijd in onder handeling was met de geineente of het bedrijf in Dirksland kon worden gevestigd. Nu de bouw eenmaal van start is gegaan, hoopt men in de zomer de bouw af te ronden, zodat in oktober Commissaris van de Koningin J. Franssen het bedrijf officieel kan openen. Na de otTiciële handeling vertrok het gezel schap naar Restaurant'The Tower'gevestigd in de Watertoren, aan de rand van het indu- strietertein. Hier brachten de aanwezigen een toost uit op de feestelijke gebeurtenis. Directeur Ton Plooy van TBP Electronics verklaarde ter gelegenheid van deze paalslag dat het "vele jaren van strijd" zijn geweest missen sluiten. Gevolg is: het lijkt ingewikkelder dan een eenduidig onderwerp, het duurt langer voordat het besluit is genomen en de waardering voor de oplossing van het probleem ligt meestal ergens de O en de 10. Volksvertegenwoordigers zweren niet een groep te bevoordelen, maar om het belang van de gemeente, de gemeenschap als geheel in het oog te houden. Zij doen dat in wezen zonder last en ruggespraak. Hij kan zich dus onttrekken aan het eigen programma. Er is dus kennelijk een houvast voor een raadslid waaraan hij zijn optreden ontleent, of toetst: het programma. Dat is niet zijn intellectuele eigen dom, maar wordt namens een politieke partij uitgebracht. Achter elke kandidaat schuilt een partij en een partijprogramma. Zo werkt dat in Nederland en het is een goede methode. Niet de gedachten van een persoon, maar het gedach tegoed van gelijkgestemden, hun visie op de samenleving is richtinggevend. Een kandidaat kiezen is dus eigenlijk het gedachtegoed van zijn partij kiezen. Dan moet je dat gedachtegoed ook kennen. Of je moet de kandidaat goed kennen en vertrouwen. In een kleinere gemeenschap zal dat misschien wel zo zijn, maar beter is het program ma eens door te nemen. Trouwens een kandidaat op lijst X kiezen, zonder het programma te ken nen, is meestal gegrond op gemeenschappelijke wortels en visie. Zou je die nagaan, dan kom je toch uit op een gemeenschappelijk programma. Kijk en vergelijk, is echter de leus. Wat wil een partij dat de kandidaat in praktijk brengt? Wat zijn de uitgangspunten? Hoeveel kans is er dat standpunten vervagen of veranderen? Waaraan wordt het beleid getoetst? Wat het laatste betreft: het is goed daarbij te letten op de normering van het politieke gedrag. Worden de regels bepaald door de helft plus één, of gaat een partij uit van Gods Woord als richtsnoer? De partijen worden onrustig in verband met de verkiezingen. De kiezers moeten ook onrustig worden. Er valt te kijken en te vergelijken. Ten slotte dient men verantwoord te kiezen. Men moet niet laatdunkend doen over een vertegen woordigende democratie en tegelijkertijd het moment dat er invloed uitgeoefend kan worden, veronachtzamen. Ga daarom in ieder geval kie zen. En als u het dan toch van plan bent: kijk en vergelijk. bezoekt Goeree-Overflakkee voor debatavond 19.30 tot 22.00 uur U bent van harte welkom! De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert op donderdag 23 februari a.s. een potermaaltijd voor 55-plussers van Ooit gensplaat. De maaltijd wordt gehouden in Fort Prins Frederik en begint om 18.00 uur, de zaal is open om 17.30 uur. U kunt zich aanmelden t/m 18 februari a.s. bij dhr. Birk- hoff, tel: 631263. COMBI OU00O«^ •MtOOnm W W. (01B7) M1612 hu 483734 Gebruikt was nog nooit zo nieuw. '■d'joier of kijk olvast op wvyw.opehiieuws.ni De N««we iUhimi mi »N?e $e(>k«'tt« Knöps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommeisdijk - 0187 476767 Akkerdaas BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 Door Roeland van Mourik Het boek met de titel 'Earendil, de naam van ons huis in Frankrijk. Verslag van een ver bouwing' is een chronologische weergave van de gebeurtenissen tijdens de verbou wing. Die worden tot in detail beschreven, met hier een daar een uitstapje naar de actu aliteit of een uitleg van een bepaald woord of een bepaalde term. Deze uitstapjes maken het boek levendig en doorbreken de sleur van de gebeurtenissen die vaker voorkoinen, zoals de heen- en terugreis, die elke keer weer beschreven wordt. "Ik heb daar bewust voor gekozen", zegt de schrijver in zijn huis aan de Emmastraat in Oude-Tonge. "Op deze manier is het een heel eerlijk verslag van een verbouwing. Ik heb achteraf niets weggelaten. Zo vind ik de reis van en naar Frankrijk een integraal onderdeel van de verbouwing, daarom beschrijf ik dat telkens. Het is een dagboek, te vergelijken met het logboek van een schip, waarin ook alles wordt beschreven." Wijnands, die inmiddels van een vervroegde pensionering geniet, legt zijn benen op de bank in zijn gezellig ingerichte woonkamer. "Het boek is geen roman. Daar had ik ook voor kunnen kiezen, maar dan is het gevaar dat je zaken mooier gaat voorstellen dan dat ze in werkelijkheid zijn. En dat wilde ik niet." Als er toch iets in het boek voorkwam dat achteraf niet klopte, kwam Wijnands daar later op terug. Grappig voorbeeld daarvan is de reis naar Frankrijk, die aan het begin van Het boek 585 kilometer is maar later bij gesteld wordt naar 580 kilometer. "Totale afstand is dus 580 kilometer en niet zoals ik de hele tijd aan iedereen vertel 585 kilome ter", geeft de schrijver op pagina 38 van zijn boek aan. "Ik heb mensen altijd al wat bij willen brengen", vertelt de in Rotterdam geboren Wijnands, Ook in het boek komt dat naar voren. Op pagina 87 geeft Wijnands een ver handeling over allerlei soorten ezels. Hij is dan net naar een Paasmarkt in de buurt van zijn Franse woning geweest en kwam daar enorm grote ezels tegen. Thuis zoekt hij op internet op welke soorten ezels er bestaan en hoe groot ze kunnen worden. Hij vermeldt daarbij zelfs het internetadres, waar hij alle informatie vandaan heeft. "Het moet wel in je aard zitten om een ency clopedie erbij te pakken of op Google te gaan zoeken. De momenten dat ik in zijsprongen het een en andere uit kan leggen vond ik het leukste van het schrijven van het boek". In het boek wordt daarom ook vaak een Frans woord uitgelegd. Bijna niemand weet wat een groenteman in het Frans is. Als je iemand vraagt wat dat is, gaat hij of zij meest al een beetje wazig kijken en zegt dan zoiets als: 'Het zal wel zoiets zijn als la Maison des Legumes (het groentenhuis) of Ie Magazine des Pommes de Terre (aardappelwinkel) of Koert en Rita Wijnands. bladerend in bun eigen boek, vlak voordat ze weer naar hun Franse domein vertrokken. (Foto: Persburo Flakkeej zoiets.' Maar in werkelijkheid is het Ie Mar- chand des Quatre Saisons. Handelaar van de vier seizoenen. Mooi hè." (Pagina 43). Er komen ook veel technische zaken in de dagboekfragmenten van Wijnands voor. Van de beschrijving hoe je metselspecie maakt tot de beschrijving van de soort bomen in de tuin. "Als je a-technisch bent is dat misschien niet zo leuk om te lezen, maar voor mensen die iets willen leren, kan het erg praktisch zijn." In ieder geval vindt Wijnands de technische aspecten het boek niet ontsieren. Integen deel, zo geeft hij aan. Hij staat op en loopt naar de achterkamer van zijn huis om het boek tevoorschijn te halen, "Kijk, op de laat ste pagina van het boek geef ik de bedoeling aan." Wijnands leest voor: "Ik hoop dat u van dit boek genoten hebt en misschien heeft u nu ook zin in een tweede huis. Of misschien is de lust daartoe wel totaal vergaan. In beide gevallen heeft dit boek zijn nut bewezen." De schrijver heeft geen politieke mening willen opleggen aan de lezer, maar schuwt niet af en toe zijn mening te geven. In de tijd dat het boek werd geschreven werd de euro ingevoerd. Fijntjes haalt Wijnands een aantal keren aan waarin Europa nog niet één is, zoals de diktes van pijpleidingen en het boetesy steem. De tijd waarin het boek zich afspeelt wordt ook bekend door verwijzingen naar de actualiteit, zoals de dood van Pim Fortuijn en de bruiloft van prins Willem-Alexander en prinses Maxima. Verwijzingen naar Goeree-Overtlakkee zijn iets minder groot in aantal, maar ze zijn er wel. Bas Arensman uit Stad aan het Haring vliet wordt veelvuldig genoemd in verband met de reparatie van de grasmaaier van Wijnands. Die maaier heeft hij nodig om het grote terrein rondom zijn tweede huis te maaien. Als de maaier kapot is. gaat deze weer mee naar Nederland om gerepareerd te worden. Ook Arie Bok uit Ouddorp wordt aangehaald, nadat Wijnands in Frankrijk in een soortgelijke winkel is geweest. "Rien Poortvliet heeft aan die Arie Bok ooit in één van zijn boeken ruime aandacht besteed en hij zei al: 'Als Arie zegt dat hij het niet heeft, dan heeft hij even geen zin om het op te zoe ken, maar hij heeft het wel'." (Pagina 68). Het lijkt alsof in het boek Wijnands en zijn vrouw alle tijd hebben voor de verbouwing van het huis. Dat vereist enige nuance, vindt de schrijver. "Vaak gingen we donderdag aan het eind van de middag naar ons huis toe. Als we daar aankwamen, gingen we gelijk naar bed om de volgende ochtend aan het werk te gaan. In die tijd was ik zelf ook nog gewoon werkzaam in een bedrijf Dus het was best een druk bestaan." "Maar", geeft de auteur toe, "ik was wel erg ontspannen in de werkzaamheden voor ons tweede huis. Er zat wel eens iets tegen en dan kun je hoog of laag springen, maar dan kreeg je het echt niet voor elkaar. Als dat punt een maal bereikt was, kon ik het ook naast me neer leggen. In die zin ben ik aardig fatalis tisch ingesteld, denk ik. Ik ben nooit over de rooie geweest vanwege de verbouwing." Het boek eindigt na het Pinksterweekend in 2003. Daarna gaat de verbouwing nog wel verder. De bedoeling is dat de beschrijving daarvan in een tweede deel wordt uitgege ven. "Alle dagboekfragmenten staan in mijn com puter, maar ik weet nog niet of ik ze ga uitge ven", zegt Wijnands. Inmiddels is de verbou wing achter de rug. "We kunnen nu echt gaan genieten van ons tweede huis". Wijnands vervolgt: "De naam van ons tweede huis in die zin erg toepasselijk. 'Earendil' is vol gens schrijver J.R.R. Tolkien de naam van de avondster in de taal van de elfen. Omdat wij er onze oude dag gaan doorbrengen, vonden wij dit een passende naam. Mijn vrouw Rita heeft inmiddels een mozaïek van de naam gemaakt dat nu aan de buitenmuur van het huis hangt". De schrijfstijl van Wijnands is prettig. Ook als je niets hebt met het onderwerp dat hij beschrijft, krijg je door de vele zijsprongen toch telkens het gevoel dat je verder moet lezen. De humor waarmee het geheel wordt doorweven, is een belangrijke pré van het boek, evenals de zelfspot die Wijnands bezit. "Ik ontzie niets of niemand in het boek, ook mezelf niet. Daardoor is het een vrij com pleet verhaal geworden. Er is niets geweest dat met geen pen te beschrijven was". Het boek 'Earendil, de naam van ons huis in Frankrijk. Verslag van een verbouwing', geschreven door Koert W. Wijnands, is verschenen bij uitgeverij Mijneigenboek. nl. Het boek is te bestellen via de websites www.mijneigenboek.nl en www.gopher.nl of telefonisch via nummer 030-2905320. De prijs van het boek bedraagt 24,50, exclusief verzendkosten. Velen hebben dit met de dood moeten beko pen, maar duizenden anderen die het over leefd hebben, ondervinden wel de gevolgen. Bij deze extreme temperaturen is het van groot belang goed gekleed te zijn! Bij velen is dit niet het geval en zij lijden dus grote armoede. De stichting Kom Over En Help organiseert transporten met hulpgoederen naar deze regio. De uitdeling gebeurt door de plaatselijke ker ken. Een geweldige mogelijkheid om mensen in aanraking te brengen met het Evangelie. U bent misschien aan de schoonmaak en uw kasten aan het opruimen: om een transport hulpgoederen vanuit Nederland mogelijk te maken, kunt u de volgende goederen (kos teloos) inleveren bij de familie HoUeman, Koninginnelaan 17 te Nieuwe Tonge, tel. 0187-651404 (bgg 0187-651922). - kleding: moet heel en schoon zijn en goed verpakt in stevige, dichtgeplakte plastic zakken of dozen; - schoenen en laarzen (per paar samenge bonden); - brillen en andere hulpmiddelen: rolstoel, roUator, wandelstok, enz.; - overgordijnen en vitrage; - dekens, beddengoed, lakens: - naaimachine en overig naaigerei/hand- werkspullen; - hand- en tuingereedschap; - babyspullen: wandelwagen, kinderwa gen, badje, wiegje, kleding, speelgoed, kinderstoel, fietszitje, maxicosi, enz.; Voor vragen of meer informatie kunt u bellen naar bovenstaand telefoonnummer. MAKELAARDIJ Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1