Man overlijdt achter stuur Burgemeester Stoop verbaast zich over jaarwisseling Jacques Hennekes tot beste vijf schakers van Goeree-Overflakkee doorgedrongen LITIE 0900-8844 Eerste expositie van Julia van Rossum geopend in Sanquin Bloedbank 'Kiezen is verantwoordelijkheid nemen 'Schaken is oorlog chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Koffieochtend Platform Gehandicaptenbeleid Winterexcursie door Duinen van Oostvoorne actief in beeld en geluid DIRKSLAND - Keuzes maken, kiezen, gekozen worden. Dat was het thema dat burgemeester Stoop vorige week donderdag aansneed tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Dirksland. De receptie werd in verband met de verbouwing van het gemeentehuis gehouden in De Scha kel, volgens veel bezoekers een plezierige locatie en volgens de gemeente een locatie die wellicht vaker gebruikt zou kunnen worden voor dit soort gelegenheden. De gezellig drukke bijeenkomst werd opgeluisterd door een muzikale bijdrage van Adrie Stolk op het draaiorgeltje De Kleine Victoria. Kleine lettertjes Keus genoeg Publieksbalie NIEUWE TONGE - 'De beste schaker van Goeree-Overflakkee'. Deze eretitel mag Ruud van Hoofl" sinds 1998 dragen. De vraag is ech ter of Van Hoofl" lang van deze titel mag genieten, want er trappelen vier andere schakers van ongeduld om hem naar de kroon te steken. Jacques Hennekes is er één van. "Van Hoofl is op dit moment wel de beste schaker, maar steekt niet meer met kop en schouders boven ons vieren uit." Titels Oorlogsvoering Doorbijten Man aangehouden voor rijden onder invloed Containerbrand Dinsdag 10 januari 2006 78e jaargang nr. 7472 NIEUWE TONGE - Rond vier uur afgelopen vrijdagmiddag recu een 59-jarige man uit Hel- levoetsluis met zijn 6()-jarige vrouw in de auto op de Noordlandsedijk nabij Nieuwe Tonge, toen hij onwel werd. De auto reed daardoor van de dijk en kwam in de sloot tot stilstand. Ambulance en brandweer werden gealarmeerd voor hulpverlening, maar medewerkers van de GGD constateerden dal de man was overleden. Zijn vrouw raakte bij het ongeval niet gewond en wist /.ell' uit het voertuig te komen, if'oio: Pershuro Flakkee) HERKINGEN - Op donderdag 19 januari organiseert het Platform Gehandicaptenbeleid Goeree-Overtlakkee weer een koffie-inloopochtend. Deze keer wordt de ochtend gehouden in Herkingen in Verenigingsgebouw 'Ons Huis'. U bent welkom tu.ssen 9.30 en 12.00 uur. W.V.G.-gebruikers en overige belangstellenden uit de gemeente Dirksland zijn dan van harte welkom, om te komen praten over wat u zoal tegenkomt in de Gemeente Dirksland op het gebied van: de Wet Voorzieningen Gehandicapten, vervoer, toegankelijkheid en overige zaken die u wilt bespreken. U hoeft zich niet aan te melden, u kunt zo binnenlopen. Deelname aan deze ochtend is gratis, evenals de consumpties. Mocht u problemen hebben met vervoer naar Herkingen, dan wordt u verzocht dit zo spoe dig mogelijk door te geven via telefoonnummer: 641303. Er zal dun geprobeerd worden een oplossing te vinden. Stationsweg 16 3241 EA Middelharnis Telefoon (0187)48 71 73 info@gille.nl OOSTVOORNE - De Stichting Het Zuid-Hollands Landschap organiseert op zaterdag 14 januari van 10.00 tot 12.00 uur een wandelexcursie door het winterse natuurgebied de Duinen van Oostvoorne. Ook in dit jaargetijde is het de moeite waard een wandeling door het duingebied te maken. Een ervaren natuurgids leidt u rond. Ook in de winter is het duingebied van Voorna een bezoek waard. Nu kunt u meer genieten van de gevarieerde landschappen die het gebied kent. Dankzij de natuurlijke grondwaterstand staan een aantal valleien en enkele delen van het bos onder water. Aan enkele struiken hangen nog restanten van de vele bessen. Koperwieken en kramsvogels zoeken er actief naar. De grote graasdieren, IJslandse pony's en Galloway runderen, die door het Zuid-Hollands Landschap zijn inge zet als natuurlijke grasinaaiers laten zich ook wat gemakkelijker vinden. U bent van harte welkom om met het Zuid-Hollands Land schap mee te wandelen. Waterdichte schoe nen worden aanbevolen. Vooraf aanmelden van 9.30 tot 12.30 uur op telefoonnummer (0181) 483909 of op de natuuragenda van www.zuidhollandslandschap.nl. COMBI OUDDOItP- WamrroGt ^i TcL {0187) UI AU iax U3734 Door Kees van Rixoort Tussen het handen schudden door sprak burgemeester Stoop zijn nieuwjaarsrede uit. Daarin meldde hij dat de jaarwisseling twee kanten had. "In de media is het beeld neer gezet dat de jaarwisseling in de gemeente Dirksland redelijk rustig verlopen is. Dit klopt voor een deel, maar eigenlijk heeft men zich alleen in Herkingen redelijk aan de afspraken gehouden. Ik blijf me zeer verba zen over het gemak waarmee mensen vinden dat grote vreugdevuren normaal zijn - 'inoet toch kunnen?' - terwijl die voor de omgeving veel hinder, schade en ook risico's met zich ineebrengen. Wie draait er op voor de extra kosten van opruimen, schoonmaken en scha de? U kunt het wel raden: de gemeente en dus de gemeen.schap!" Stoop wilde er verder niet veel over zeg gen, maar haalde wel een ernstig incident in Melissant aan. "Onverlaten hebben daar onaanvaardbaar grote risico's genomen door een caravan vol met brandbaar en explosief materiaal te laten ontploffen. Gevolg: brand in een woning, waarvan de bewoner zich ternauwernood in veiligheid heeft kunnen brengen. Geschatte schade: 50.000 euro. Ik hoop dat de daders binnenkort op hun misda dige gedrag kunnen worden aangesproken", aldus de burgemeester van Dirksland. Hij sprak zijn waardering uit voor het adequate optreden van de politie en de inzet van de brandweer en de medewerkers van gemeen tewerken. Met als uitgangspunt de nieuwe zorgverze kering ging Stoop in op het thema. Kiezen is moeilijk - de verschillen zitten vaak in de voorwaarden of in de kleine lettertjes - maar dat moet wel voor een bepaalde datum gebeurd zijn. "Als u niet kiest, kiest uw hui dige verzekeraar voor u: u wordt dan auto matisch daar ingeschreven. Het gaat dus om het maken van keuzes door uzelf of door een ander." Keuzes maken, kiezen en gekozen worden, daarover sina het in 2003 en daarover zal het ook in 2006 weer gaan. De burgemeester blikte eerst terug. "Nog negen weken en dan zit de raadsperiode 2002-2006 er op. Ik zal de verleiding weerstaan om deze periode te evalueren. Ik laat dat graag aan politieke par tijen over. Eén ding staat vast: op basis van hun principiële uitgangspunten en politieke idealen hebben zij keuzes gemaakt. Zowel college als raad heeft verantwoordelijkheden genomen, inet als leidraad de behartiging van de belangen van de inwoners van de gemeen te Dirksland. De gemaakte keuzes werden niet altijd door iedereen gedeeld, maar dat kon ook niet anders." Waarop de eerste burger van Dirksland een hele serie keuzes de revue liet passeren: de sloop van het Startblok en het opstellen van de randvoorwaarden voor de herontwikke ling van het Hart van Dirksland, de verbou wing ("na wat wikken en wegen") van het gemeentehuis, de vernieuwing van de amb telijke organisatie, bezuinigingen en lasten verzwaring, bouw- en verbouwplannen, de start van het ISGO nieuwe stijl en het streek archief, de professionalisering van de brand weer op Goeree-Overflakkee, enzovoorts, enzovoorts. "Al met al is er veel tot stand gekomen of zijn de voorbereidingen belang rijke stappen verder gekomen. Met andere woorden: er zijn veel keuzes gemaakt." 2006 wordt een belangrijk jaar als het gaat over keuzes maken, kiezen en gekozen wor den. Immers, de gemeenteraadsverkiezingen staan voor de deur Op dinsdag 7 maart is het zover. Burgemeester Stoop gaf aan met span ning naar de campagne uit te kijken, evenals naar de dag van de verkiezingen en de col legevorming daarna. "Ik hoop dat burgers welbewust zullen kiezen voor een partij die inhoudelijk bij hen past en dat zij daarnaast de juiste persoon kiezen. Keus genoeg, zou ik zeggen." Verder redenerend kwam de burgemeester uit bij de stelling datje mag verwachten dat keu zes worden gemaakt op basis van een afwe ging van voors en tegens. De keuze is vaak niet wit of zwart, kregen de receptiebezoe kers te horen, maar in de discussie doen ook allerlei grijstinten en misschien wel andere kleuren mee. "Een heel enkele keer komt er een gedrocht van een beslissing uit. Dat strekt niet tot aanbeveling. In de meeste gevallen is het een aanvaardbaar en verdedigbaar com promis. Het heeft er soms de schijn van dat dit spel alleen in de politiek plaatsvindt. Dat is volgens mij een grote misvatting. Elke dag worden op vele plaatsen keuzes gemaakt, beslissingen genomen en compromissen gesloten. Dat gebeurt in de winkel, in het bedrijf en op het kantoor, bij de boer op het land, bij uw vereniging, club of instelling, bij u thuis en zelfs in de kerk." Dat is prima, want dan nemen mensen ver antwoordelijkheid, zo betoogde Stoop. "Ik roep u er toe op om bij keuzes die u dit jaar zult maken - op welk vlak dan ook - zich ervan bewust te zijn dat u op dat moment ergens verantwoordelijkheid voor neemt. Ik roep u er tevens toe op ook anderen aan te spreken op hun verantwoordelijkheid. Het komt me te vaak voor dat mensen keuzes maken, zonder verantwoordelijkheid te wil len nemen. Dan blijkt dat ze zich niet van hun keus bewust zijn en naar hun indruk dingen maar laten gebeuren. Dat mag eigenlijk niet voorkomen!" Burgemeester Stoop meldde dat de verbou wing van het gemeentehuis en de realisering van de publieksbalie bijna klaar zijn. Het resultaat daarvan én van de nieuwe ambte lijke organisatie, moet zijn dat de klanten nog beter bediend worden. Binnenkort kunnen schetsen van het te ver nieuwen Hart van Dirksland tegeinoet wor den gezien, alsmede de eerste paal voor woonzorgcomplex Mauritshof en de sloop van het kerkgebouw aan de Geldersedijk. Op het programma staan verder bijvoorbeeld het bestemmingsplan voor de Zuiderdieppol- der, de vorming van een economische visie voor Goeree-Overflakkee. de inrichting van een plaatselijk zorgloket (in verband met de Wet Maatschappelijke Ondersteuning), de verbouwing van peuterspeelzaal De Hum- melhoek en het laten doorlichten van de gemeente op bestuurskracht. Burgemeester Stoop, die in zijn toespraak ook stilstond bij het overlijden van raadslid Driesprong in juli 2005, maakte bekend dat de gemeente Dirksland bijna 8.300 euro (1 euro per inwoner) heeft overgemaakt naar het bekende gironummer. Dit om te helpen bij het lenigen van de nood in Pakistan, waar de winter strenger zal zijn dan ooit. Door Roeland van Mourik De schaakwereld is een harde werkelijkheid. Beste schakers van Goeree-Overflakkee wis selen elkaar af. Zo is Martin Verolme lange tijd koploper geweest. Het was moeilijk om deze schaker te overwinnen. Ook Hui- bert Logmans is een tijdlang beste schaker geweest, maar hij verhuisde naar een plaats buiten Goeree-Overflakkee en raakte daar door zijn titel kwijt. Volgens Hennekes stak er toentertijd nie mand boven Verolme en Logmans uit. Dat is op dit moment anders, want Hennekes mag zich samen met Lendert van den Ouden, Bram Mourik en Ronald Sparreboom, na Van Hooff tot de beste schakers van Goeree- Overflakkee rekenen. De 26-jarige schaker speelt bij twee ver enigingen. Schaakvereniging Oostflakkee (SOF) en De Zwarte Pion (DZP) in Mid delharnis. De prestaties die hij op zijn naam heeft staan, zijn er vele. In wegrestaurant De Tram langs de provinciale weg bij Nieuwe Tonge, waar hij in zijn dagelijks leven werk zaam is, vertelt hij: "Ik ben driejaar geleden Flakkees kampioen geworden. Momenteel ben ik kampioen van SOF en van DZP. Ook heb ik de bekers van beide verenigingen gewonnen en ben ik rapidschaakkampioen van DZP. Daarnaast ben ik van beide vereni gingen snelschaakkampioen en was ik dat twee jaar geleden van heel Goeree-Over flakkee." Na deze opsomming rolt de schaker een sjek kie en vervolgt: "Je moet bij het beoefenen van het schaakspel een goed geheugen heb ben. Bepaalde schaakpatronen uit partijen in het verleden moet je onthouden om ze in een nieuwe paitij te herkennen en er op in te spelen. Daarnaast moet je een hoog abstract denkvermogen bezitten." De rook van het inmiddels ontstoken sjekkie komt in het gezicht van Koert Wijnands, voor zitter van SOF, die Hennekes ondersteunt bij 'Alles i\ niet \chiikrj! ic vergelijken, intiiir sehaken Is mei niets te veri^elijken Links Koert Wijnands en reehts Jeieques Hennekes aari het bord. {Foto: Pershuro Flakkee} het interview. Hij wuift de rook weg en vult het verenigingslid aan: "Bij schaken is ook ruimtelijk inzicht belangrijk. Daaroin zijn er weinig vrouwen die schaken, maar dat ter zijde," vertelt hij olijk. Samen gaan de twee schakers verder met het vertellen van de achtergronden van het schaken. Wijnands: "Het spelen van schaak is een soort psychologische oorlogsvoering. Je trekt bijvoorbeeld een moeilijk gezicht bij een zet van de tegenspeler. Wat ik zelf veel doe, is na het verzetten van een schaakstuk, van tafel weglopen. Dat komt zelfverzekerd over." Hennekes loopt ook vaak weg van tafel, geeft hij aan, maar dan om een andere reden: "Ik heb geen rust tijdens een partij schaak. Het is vaak zo spannend dat ik niet rustig kan blij ven zitten. Tijdens een potje voetbal kun je je op het veld ontladen. Dat kan bij schaken niet tijdens het spel, maar ik ben wel eens naar de gang gelopen om met mezelf een heel goede zet, die ik had gedaan, te vieren." Dit alles maakt schaken een enerverende sport, vindt Wijnands. "Het is een agressie vere sport dan voetbal, zou ik willen stellen. Mensen die je graag mag, probeer je jankend naar huis te laten gaan." Hennekes beaamt: "Schaken is oorlog." Daarmee komt het tweetal bij de kern van het schaken. "Het is een metafoor voor veel dingen, waarvan oorlog de belangrijkste is. Dat is waarschijnlijk ook de oorsprong van het spel." Vergeleken met oorlog is het wel een stuk eerlijker. "Je ziet alles tijdens het spel. zoals de opstelling van je tegenstander en zijn speltechnieken. Het spel is open en geluk is geminimaliseerd," zegt Hennekes. Wijnands vat de kracht van schaken kern achtig samen: "De oud Nederlands kampi oen schaken Hein Donner zei: 'Alles is met schaken te vergelijken, maar schaken is met niets te vergelijken'." Voordat Hennekes zeven jaar geleden bij SOF terecht kwam, spijbelde hij op vrijdag middag samen met zijn schoolvriend Dennis Sewell om lange partijen schaak te spelen. "Het ging er dan heel fonneel aan toe, alle zetten en stellingen werden genoteerd, zodat je die notities later kon bekijken om er van te leren. Zo raakte ik helemaal verknocht aan het spelletje." Bij SOF begon de kroonsteker als een agres sieve speler. "De eerste twee jaar is het echt doorbijten. Je wint weinig en je wordt door je tegenspelers helemaal afgemat." Toch zette hij door. Nu vindt hij zichzelf nog steeds een aanvalsspeler: "Maar positioneel ben ik rus tiger geworden. Ik ben meer weloverwogen gaan spelen." Dat maakt dat hij nu niet graag van een oner varen speler verliest. "Als ik tegen zo iemand moet spelen, moti veert mij dat enorm om mijn best te doen. Als ik kansloos ben, is het voor mij moeilijker om inezelf te motiveren." Het is erop of eronder voor Hennekes. De weg naar de top zal niet zonder problemen verlopen. "Eén zet tijdens de komende kam pioenschappen kan fataal zijn en iedereen kan van iedereen winnen. Feit blijft dat de allerbesten altijd boven komen." Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee SOMMELSDUK - Een 41-jarige man uit Dirksland werd in de nacht van zaterdag op zondag rond half één aangehouden voor rij den onder invloed. De politie was gewaar schuwd na een aanrijding op de Langeweg, waarbij de bestuurder was doorgereden. Even later zagen zij de man rijden in een auto met schade. Hierop werd de man aan de kant gezet en, overeenkomstig de afspraken hierover op Goeree-Overflakkee, onderwor pen aan een blaastest. De man bleek onder invloed, werd aangehouden en overgebracht naar het bureau. De ademanalyse gaf een uit slag van 925 ugl. De man had op de Lange weg een aan een winkel gemetselde bak eraf gereden. Hierin zat de gasmeter. ENECO heeft de meter gecontroleerd, maar consta teerde geen schade aan de meter zelf. DEN BOMMEL-Rond 23.15 uur afgelopen vrijdagavond werd de brandweer van Den Bommel opgepiept voor een containerbrand aan de Bosdreef in Den Bommel. Ter plaatse aangekomen bleek het te gaan om twee groe ne afvalcontainers die in brand stonden. Het \uur is waarschijnlijk ontstaan door brand stichting. Om beschadiging van het wegdek door hitte en smeltend plastic te voorkomen, werden twee stralen hoge druk ingezet. Op de foto toont Julia (L) één van haar werken. (Foto: Pershuro Flakkee) SOMMELSDUK - Burgemeester mevrouw G. de Vries-Hommes van de gemeente Middelharnis heeft afgelopen zaterdagmiddag in Sanquin Bloedbank de eerste expo sitie geopend die Julia van Rossum-Remmerde uit Sommelsdijk geeft van haar schil derwerk. Mevrouw De Vries vindt dat de expositie toont dat Julia al snel in haar werk gegroeid is. Julia is één van de leerlingen van de Goereese kunstenaar Harald Jassoy en hij complimenteerde haar met deze eerste expositie. In de bloedbank hangen nu werken uit verschillende periodes, waarin verschillende technieken te zien zijn, zo legde hij uit. De expositie in de bloedbank, onder wooncomplex 's Landshaven, is tot eind maart te bezichtigen tijdens openingsuren van de bloedbank.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1