Jaarwisseling rustig verlopen op het eiland Digitaal arcliief met al 110.000 Goereese namen Tijdelijke afsluiting N15 en N57 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden In verband met het uitvoeren van renovatiewerkzaamheden aan de Calandbrug, dient de paraileirij- baan van de N15 (de Calandbrug) in beide richtingen tijdelijli voor alle verkeer te worden afgesloten. SGP/Christenllnie vreest onbetaalbaarheid Regiotaxi kievit warmte Ministerie LNV: Minder regels, meer efficiëntie GOEREE-OVERFLAKKEE - De jaarwisseling op Goeree-Overflakke is - net als overigens in de gehele regio Rotterdam-Rijnmond - redelijk rustig verlo pen, in ieder geval zonder noemenswaardige inciden ten, zoals dat in de achterliggende jaarwisselingen in diverse plaatsen wél het geval kon zijn. Dominee Grootvader Fantastisch Verdrietig Dinsdag 3 januari 2006 78e jaargang nr. 7470 Deze afsluiting vindt plaats gedurende de periode in week Iweek 4 en week 5: - van zaterdag 7 januari 7.00 uur tot maan dag 9 januari 5.00 uur - van zaterdag 28 januari 7.00 uur tot maan dag 30 januari 5.00 uur - van zaterdag 4 februari 7.00 uur tot maan dag 6 februari 5.00 uur of zoveel korter als mogelijk of zoveel langer als noodzakelijk is. Op genoemde tijden zal het verkeer middels routeborden worden omgeleid. Bijzonderheden: Verkeer met gevaarlijke stoffen (Cat. I) en verkeer met bestemming havens 5500-5600 uit de richting van Rotterdam (Al5) zal worden omgeleid via afrit 14 (Rozenburg), Trentweg, Merseyweg, Theemsweg, Rozen- burgse sluizen, Neckarweg en Moezelweg (omleidingroute 2). Verkeer vanuit Rozenburg in de richting Europoort (NI 5) en Brielle (N57) zal worden omgeleid via de Droespolderweg, Botlekweg en Trentweg, waarna men kan kiezen voor de route door de Thomassentunnel of over de Rozenburgse sluizen (omleidingroute 2). Verkeer met gevaarlijke stoffen (Cat. I) uit de richting Maasvlakte (NI5) en Brielle (N57) zal worden omgeleid via de Neckarkade, Neckarweg, Rozenburgse-sluis, Theemsweg en Clydeweg (omleidingroute I). In verband met het uitvoeren van onderzoek aan het wegdek van de Harmsenbrug, dient de N57 tus.sen de N218 en de NI5 tijdelijk voor alle verkeer te worden afgesloten. Deze afsluiting vindt plaats gedurende de periode in week I: - van dinsdag ,3 januari 21 '.00 uur tot woens dag 4 januari 05.00 uur of zoveel korter als mogelijk of zoveel langer als noodzakelijk is. Op genoemde tijden zal het verkeer middels routeborden worden omgeleid. Bijzonderheden: Verkeer met bestemming Rotterdam, Nij megen zal worden omgeleid via de Groene Kruisweg (N218 richting Heenvliet, Spij- kenisse) en Martelweg naar aansluiting A15 (Hartelkruis) (omleidingroute R). Verkeer met bestemming Europoort, Maas vlakte zal worden omgeleid via de Groene Kruisweg (N218 richting Brielle, Oostvoor- ne) naar aansluiting N15 (Steenen Baakplein) (omleidingroute E). Contactpersoon: J.F.L. Rensman, telefoon: 010-4724002. DEN HAAG - De SGP/ChristenUnie in Zuid-Holland maakt zich zorgen over de toekomst van de regiotaxi in de pro vincie. Dit naar aanleiding van kranten berichten in het Nederlands Dagblad (ND) en Algemeen Dagblad (AD/Groe- ne Hart). De regiotaxi, oorspronkelijk bedoeld als aanvulling op het reguliere openbaar vervoer, is vanwege bezuini gingen steeds meer gaan fungeren als vervanger van het openbaar vervoer, met name op het platteland. Het ND meldt dat behalve Noord-Holland alle provincies te weinig geld hebben om de regiotaxi overeind te houden. SGP/Christen- Unie statenlid Andries van Dijk heeft schrif telijke vragen gesteld aan het college van GS. Hij wil weten waarom het Noord-Holland wel lukt om de regiotaxi rijdende te houden, terwijl hel in Zuid-Holland niet lukt. Volgens Van Dijk moet Zuid-Holland het "slimme" voorbeeld van Noord-Holland ook kunnen volgen. Overigens heeft de SGP/ChristenUnie al in augustus 2(X)4 aandacht gevraagd voor deze kwestie^Zn yoiidpn er overstappunten moeten komen, waar de regiotaxi aanslui ting biedt op het reguliere openbaar vervoer. Inmiddels lijkt de situatie echter alleen maiU' achteruit te gaan en dreigt het openbaar ver voer buiten de stedelijke gebieden nog meer te verschralen. Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis Td.: (0187) 482609 E-mail; info@kievitwarmte.nl www.kfevitwarmt«.nf DEN HAAG - Op 1 januari 2006 staan in het 'wetten en regelboek' van het ministe rie van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit minder dan 700 regels. Het ministerie heeft In de afgelopen twee jaar meer dan de helft van de regels afgeschaft, samenge voegd of vereenvoudigd. In eerste instantie werden zo'n 600 (van de 1700) regels ingetrokken die niet of nau welijks meer werden gebruikt. Het afge lopen jaar is een aantal grote wetten en regels vereenvoudigd. Het gaat niet alleen om het afschaffen van regels, maar ook om de wetten logischer, transparant en hand haafbaar te maken. En dat scheelt ook in de administratieve lasten voor bedrijven. Als voorbeeld noemt het ministerie de vete rinaire regels. Er waren vijf wetten, twaalf Algemene Maatregelen van Bestuur en der tig ministeriële regelingen. Daarvoor in de plaats zijn nu drie regelingen gekomen die onder twee wetten vallen. Andere wetten die in 2005 zijn vereenvoudigd zijn de mestwet geving, de regeling voor het Gemeenschap pelijk Landbouwbeleid en de systematiek van de openstelling van subsidies. In 2006 worden nog enkele grote wetten aangepakt: de nieuwe wet Dieren en Dierlijke producten gaat bijvoorbeeld de Gezondheids- en wel zijnswet voor dieren en de Kaderwet dier voerders vervangen. Ook worden in 2006 de nieuwe Wet gewasbeschermingsmiddelen en de nieuwe Visserijwet in de Tweede Kamer behandeld. Verder gaat de nieuwe uitvoe ringsregelgeving voor diergeneesmiddelen in, en wordt de nieuwe Zaaizaad- en plant- goedwet van kracht. De hrimd mi ile explosie in de caravan legde nier alleen de cariivan in de as. Op het eiland werden in totaal 22 personen aangehouden, waarvan de helft voor openlijke geweldpleging, de overige voor brandstich ting, vernieling en rijden onder invloed van alcohol. In Sommelsdijk werden vernielingen en baldadigheden door de politie in de kiem gesmoord door onruststokers meteen aan te houden; de meeste ver dachten zijn inmiddels weer heengezonden, al dan niet na opgemaakt proces-verbaal. Ook van de aanwezigheid van de ME in diverse plaat sen op het eiland ging een preventieve werking uit, zodat dit jaar de rust redelijk bewaard bleef In Melissant is een aan de Voorstraat geparkeerd staande caravan geëxplodeerd, waarbij één persoon - degene die de explosie met opzet had veroorzaakt - licht gewond raakte. Daarbij brandde niet alleen de CiU-avan volledig af maar ook liep de woning, waarvoor de caravan stond, brandschade op. maar veroorzaakte ook brandschade aan de woning (Foto: Persburo Flakkee) Verder bleek in Sommelsdijk zondagochtend een hoeveelheid olie door een aantal straten te zijn uitgereden, waardoor daar met name het wegdek van de Koningin Julianaweg spekglad was geworden. Omdat dit gevaarlijke situaties opleverde voor het verkeer,, werden een gedeelte van de Koningin Julianaweg en de Langeweg, alsmede de Dorpsweg afgesloten. Pas nadat het wegdek was schoongemaakt, werden de straten weer vrijgegeven. Volgens een woordvoerder van de politie is de olie tijdens de oudejaarsnacht met opzet op de weg aangebracht om het aanrijden van politie en brandweer te bemoeilij ken. De politie stelt een nader onderzoek in naar de daders. In Ouddorp heeft een inwoner van de Marijkeweg aangifte bij de poli tie gedaan omdat door het afsteken van illegaal vuurwerk (vuurpijlen van de visserij) zijn auto werd beschadigd en er levensgevaarlijke situaties blijken te ontstaan bij het neerkomen van het restmateriaal. De aluminium potten die de lucht in worden geschoten behoren aan een parachute neer te dalen. Bij enkele daarvan bleek de parachute echter niet te hebben gewerkt en stortten de potten ongeremd naar beneden. Door één daarvan werd de autovoorruit beschadigd, waarbij het glas op de achterbank terecht was gekomen. Een andere pot was op straat beland en verwrongen door de klap waarmee het projectiel was neergekomen. Wat de gevolgen zouden zijn als een voorbijgan ger deze op het hoofd zou krijgen, laten zich niet raden... Leo Akershoek uit Wemeldinge verzamelt genealogische gegevens over zijn eigen en alle andere families op het eiland, van vóór 1900 'Ik vind het prettig om andere mensen te helpen WEMELDINGE/OUDDORP - Leo Akershoek, een man die niet eens is geboren op Goeree-Overflakkee of er woont, heeft een uitzonderlijke hobby: hij verzamelt familiegegevens van per sonen die vóór 1900 op Goeree-Over flakkee zijn geboren of getrouwd. Zijn database, in genealogisch opzicht een juweeltje, bevat al 110.000 familiena men en groeit met de dag. Voor een Hagenaar die ten slotte belandde in het Zeeuwse Wemeldinge, is zoveel betrokkenheid bij Goeree-Overflak kee opvallend, om niet te zeggen: bizar. Maar Akershoek, daterend uit het jaar 1935, heeft er een vanzelfsprekende verklaring voor: zijn moeder, Johanna Akershoek, is in oktober 1909 in Oud dorp geboren - dat is de navelstreng die hem met het eiland verbindt. Door Gert van Engelen Tik bij 'Google', de vemiaarde, doeltreffende zoekmachine op internet, het trefwoord 'Goe- ree-Overtlakkee' in, en als eerste wijst zij op de Engelstalige website van Leo Akershoek. Wap perende Nederiandse vlaggen, een draaiende molen, tulpen en Delftsblauwe tegels begroe ten de bezoeker, die vriendelijk welkom wordt geheten en te lezen krijgt dat deze website han- df !t over voorouders op Goeree-Overtlakkee. Verderop stelt Leo Akershoek zich uitgebreid voor. Hij meldt hoe zijn eigen gezin in elkaar steekt, wie zijn dierbare moeder was en hoe haar voorouders heetten (vader wordt gene geerd), hij geeft kort zijn internationale loop baan weer en meldt wat. afgezien van tuinieren, zijn voornaamste hobby is: digging up dead relatives. In het Engels klinkt dat onbedoeld grappiger en oneerbiediger dan de letterlijke Nederlandse vertaling: het opgraven van dode bloedverwanten. Vrijer vertaald betekent hel: het opsporen van voorouders. Maar waarom is de website in het Engels? En wie is Leo Akershoek dan wel dat hij zo nadrukkelijk, en via internet wereldwijd, laat weten dat hij exclusief voor Goeree-Overflak kee stamboomonderzoek veiricht? In Wemeldinge, in een hoekhuis dat voorheen de plaatselijke dominee toebehoorde, opent een lange man de deur. Stoppelige kin, vor sende ogen, blauwe trui, grote pantoffels. Leo Akershoek gaat voor naar de woonkamer en biedt meteen koffie aan. Hij is even alleen; zijn vrouw Gerry Kouman, in 1941 in Rilland gebo ren, is afwezig. Voordat hij aan de eettafel gaat zitten, gebaart hij naar zijn computer. Daar, zegt hij, aan die pc, brengt hij onbaatzuchtig "heel veel uren" door, gemiddeld wel acht uur per dag; allemaal om mensen te helpen ontdekken wie hun voorouders zijn. Wat inmiddels is uitgegroeid tot een zelfverko zen dagtaak, met onophoudelijk, internationaal e-mailverkeer, genealogische naslagwerken en een almaar uitdijende database, begon, zoals alle hobby's, onschuldig en bescheiden. Het jaar was 1987 en Leo Akershoek, 52 jaar oud toen, bevond zich eenzaam in het Libische dorpje Taworgha. Hij was er zojuist begon nen als financieel directeur van een kolossaal agrarisch productiebedrijf, met 1200 koeien, achthonderd hectare land. honderdduizenden kippen en een melkfabriek. Zijn echtgenote was met de twee kleine kinderen achtergeble ven in Wemeldinge, om de drie maanden vloog Akershoek voor drie weken naar huis. Hij verveelde zich een beetje. Daar had hij voordien nooit zo'n last van gehad. Leo Akers hoek had, nadat hij de middelbare handels dagschool had bedwongen, vanaf 1957 aldoor drukke financiële banen gehad, die hem steeds deden verhuizen, van zijn geboortestad Den Haag naar Pijnacker, Zaandam, Bnissel, Ter- vuren en Culemborg, en die hem ook over de halve wereld deden reizen, van Stockholm naar Chicago, naar Londen, New York, Parijs, Geneve, Niger en het Italiaanse Pietra Liegura. Nu verbleef hij in het Libische kamp waar het Europese personeel was ondergebracht, en hij begon uit tijdverdrijf te peinzen over vroeger. "Ik zat daar ingesloten. Natuurlijk werd je 's avonds soms uitgenodigd voor een etentje bij een collega, maar verder was je en bleef je in het kamp. Je wilde iets dóen." Op een dag was hij eruit: hij zou gaan uitzoeken van wie hij afstamde. "De heb altijd belangstelling gehad \oor mijn verleden. Je wilt weten waar je van daan komt." Nu had hij alle tijd voor zulke naspeuringen, de sluimerende fascinatie kreeg hem danig te pakken. Maar hoe te beginnen, en waar? Leo Akershoek had maar weinig gegevens voorhanden. Hij wist slechts dat zijn ongehuwd gebleven moe der, in 1984 in Den Haag overleden, afkomstig Leo Akershoek. gemoedelijk gestoken in grote sloffen, aan de pc in zijn huiskamer Dagelijks brengt hij zo 'n acht uur door aan deze computer, belangeloos mensen helpetul die tneer willen weten over (de achtergrond vcm bepaalde) Goereese familienamen. (Foto: Gert van Engelen) was uit Ouddorp. Zijn vader is hem onbekend, zijn voorouders evenzeer, en dat gold helemaal voor zijn grootvader. Klaas Kommersz Akers hoek, op 31 oktober 1873 geboren in Ouddorp. "Mijn moeder had me alleen over hem verteld dat hij in november 1911 met de noorderzon was vertrokken, naar Ainerika." Akershoek besloot tot het meest logische: de Akershoeken kwamen uit Ouddorp; daar zou hij zijn speur tocht beginnen. En zo, toen hij weer eens over was in Neder land, reisde Leo Akershoek met zijn vrouw naar het kerkhof van Ouddorp. "Samen hebben we toen alle graven afgelopen, waar de naam Akershoek op voorkwam. Mijn vrouw nam de ene kant, ik de andere kant. Alles wat op die grafstenen stond, hebben we genoteerd. We hebben er wel een dag rondgelopen." Die gege vens nam hij mee in een tas naar Libië, waar hij ze in de anders zo stille avonduren ijverig in een computer invoerde. "Ik had weinig verstand van computers, toch heb ik kans gezien die notities in een eigen Excel-bestandje te zetten." De begraafplaats hielp hem niet verder. "Ik kon weinig afleiden uit die notities. Ik had nu wel een heleboel Akershoeken verzameld, maar ik was niet méér te weten gekomen over mijn voorvader En ik had nu wel gegevens van de Akershoeken die overleden zijn, maar ik wilde ook graag gegevens hebben van de nog levende Akershoeken. in de hoop dat ik via hün voorou ders misschien bij mijn voorouders uitkwam." Dat betekende in deze nog internetloze jaren: gra.sduinen in telefoongidsen. Wéér gedurende zo'n periode dat Akershoek tijdelijk thuis was in Wemeldinge, zijn woon plaats sinds 1987, liep hij naar het postkantoor. "Met mijn alleriiefste stem vertelde ik dat ik stamboomonderzoek deed en zou ik misschien de telefoongidsen van Nederland mogen lenen? Nee, dat mocht niet. Maar ik mocht er wel steeds één tegelijk inzien. Op een bankje op het plein heb ik toen alle telefoonboeken doorgebladerd, en alle adressen van Akershoeken overge schreven. Ik had nu wel een probleem. Als ik die mensen zou aanschrijven, zou ik alleen de gehuwde mannetjes bereiken, niet de gehuwde vrouwtjes met de meisjesnaam Akershoek. Maar ja, dan had ik tenminste wat." Hij stuurde alle Akershoeken een nette brief, waarin hij uitlegde dat hij zijn voorouders zocht en weergaf wat hij tot dusverre over de Akers hoeken had achterhaald. Hij voegde een lange vragenlijst bij. Talrijke reacties kreeg Akers hoek. "Het was fantastisch. Blijkbaar had het geholpen dat ik een goed verhaal had; men kon zien dat ik serieus was." De nieuwe familiege gevens voerde hij opnieuw in en zo ontstond langzamerhand een groot bestand over de Akershoeken. Nóg was Akershoek evenwel niet tevreden, zijn honger niet volledig gestild. Hij schakelde vanuit Libië het Eilanden-Nieuws in, als tame lijk gezaghebbende streekkrant van Goeree- Overflakkee. "Ik wist van het bestaan van deze krant en dacht: 'Als ik nu vanuit Libië, in een Libische envelop met een Libische postzegel, een brief schrijf naar de redactie, met het ver zoek een oproep om stamboomgegevens over de familie Akershoek, maakt dat misschien wel indruk. Misschien maak ik dan een kans.'" De oproep werd geplaatst in de uitgave van 23 november 1990. De kop erboven luidde: 'In Libië op zoek naar de familie Akershoek'. Nog meer feiten kreeg Akershoek aangereikt, deze oogst leverde hem "de rest" op, de laatste ont brekende gegevens. "Ik kwam er zo achter dat alle huidige en voormalige Akershoeken, waar ook ter wereld, afstammeling zijn van Leonard Akershoek uit Brielle. Die had een zoon, Cor nells Leonardsz (geboren in 1711 in Brielle), die trouwde met een Tanis in Ouddorp, Grietje. En zo kom je uiteindelijk uit bij mijn moeder." Leo Akershoek heeft het opsporen van zijn voorouders sindsdien gewoon voortgezet, tot voorbij de Middeleeuwen, uit pure nieuwsgie righeid. Hij is, naar zijn zeggen, al gevorderd tot het jaar 30; de teller staat op 68 generaties (en 3189 voorouders) terug. Zijn opa bleef echter in de dichte mist van de geschiedenis gehuld. Het lukte hem maar niet om uitgeplozen te krijgen hoe het deze Klaas in de Verenigde Staten vergaan was. Negen jaar later, in augustus 1999, kon dit raadsel wor den opgelost, dankzij de Amerikaanse Judy Lynn Risko-Halma, die ook voorouders heeft afkomstig van Goeree-Overflakkee. Zij vond niet alleen zijn graf, zij stuurde hem ook een foto ervan en een kopie van de overiijdensakte. Klaas Akershoek bleek op 15 februari 1921 te zijn gestorven in een ziekenhuis in Pater- son, New Jersey. Leo Akershoek is blij dat Judy Lynn dit heeft op weten te duiken, maar is tegelijk verdrietig. Zijn oma, Willemina Hanson, in 1886 geboren in Noordgouwe en sinds 1920 wonend in Rotterdam, heeft nooit geweten waar haar man verbleef, en of hij nu al was gestorven of nog leefde. "Hij verdween spoorloos. In het Rotterdams Nieuwsblad heeft nog een bericht over hem gestaan, dat hij werd vermist. Dat leverde niets op. Mijn oma bleef achter met haar drie kinderen, onder wie mijn moeder, en had een hard leven. Ze overleed in 1957. Ze heeft nooit kunnen hertrouwen, omdat er geen overlijdensakte was." Met Judy Lynn maakte Akershoek via inter net kennis in de aanloop naar de reünie die hij begin september 2001 in Ouddorp hield. Hij was in 1991 gestopt inet werken en had zich nu, definitief thuis in Wemeldinge, volledig geworpen op genealogische research. Hij groef niet alleen naar eigen voorouders, hij was nu ook een database begonnen met familienamen uit alle gemeenten op Goeree-Overflakkee. Waarom deed hij dat toch allemaal? "Om mensen te kunnen helpen", antwoordt hij. "Ik vind het speuren leuk, maar ik vind het óók prettig om anderen te kunnen helpen." Terug kijkend beseft hij dat zijn hele leven al te doen, hulp bieden. "Het is op de middelbare school begonnen. Toen heb ik een fietstocht om Den Haag georganiseerd en van de opbrengst een eerste-hulppost ingericht, zo'n particulier adres langs de weg waar je EHBO-spullen kan krij gen." Mensen helpen deed hij ook tijdens zijn werkzame leven, als Rode-KruisvrijwilUger. Leo Akershoek heeft tijdens de watersnood ramp in 1953 dijkbewaking gedaan, dekens rondgebracht en werd vervolgens in september hd van het Rode Kruis Korps in Den Haag. Hij zou het uiteindelijk twintig jaar volhouden, met een onderbreking vanwege zijn Brusselse periode, en het brengen tot Haags pelotons commandant. Na zijn defmitieve terugkeer uit Libië werd hij colonne-commandant van het Rode Kruis Korps in Kapelle, de gemeente waar Wemeldinge een deel van is. Maar eerlijk gezegd heeft Akershoek nog een andere reden om mensen bij te staan in hun zoektocht naar voorouders: zijn ogen zijn niet meer zo best, fietsen kan hij niet meer. "Zo houd ik mezelf bezig." (vervolg op pagina 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1