Noggus over Ouddurp Verklaring Omtrent het Gedrag Kerstboom- actie Nieuwjaars- ontmoeting unicef# Inkomensherstel in landbouw; gasprijs drukt resultaten tuinbouw Klein chemisch af7al EIIAnDEn-tllEUWS "Niemand maakt me wat wijs, want il< lean nu lezen, tk kan gelukkig naar school, maar heel veel meisjes nog niet/' Help elk meisje naar school. Word nu lid op unicef.nl ^^s LEI-ramingen over 2005: Op z 'n Flakkees geschreve: EMEENTE ^IDDELHARNIS Kon. Julianaweg 45 3241 XB Middelhamis. Tel. (0187) 47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mail: info@middelhamis.nl www.middelhamis.nl Shamila, 10 jaar, Afghanistan KINDEREN EERST PAGINA 27 VRIJDAG 30 DECEMBER 2005 Voor een belangrijk deel van de land en tuinbouw betekende het jaar 2005 een adempauze in een onzekere omge ving. De meeste veehouderij- en akker bouwbedrijven deden het dit jaar beter dan in 2004. Maar in de glastuinbouw Ugt dat duidelijk anders; hier werd de forse stijging van de gasrekening niet goedgemaakt door hogere opbrengs ten. Ondanks deze tegenvaller in de glassector wordt voor de land- en tuinbouw als geheel over 2005 een wat hoger inkomen verwacht dan over 2004. Dit blijkt uit de jaarlijkse inko- mensramingen van het LEI (onderdeel !^an Wageningen UR). bijna alle takken doen Veehouderij: |iet beter h vrijwel alle takken van veehouderij is het geraamde inkomen over 2005 hoger dan in |et voorgaande jaar. Alleen op vleesvar- iensbedrijven en voor kalverhouders met êontracten bleef het gemiddeld inkomen §ngeveer gelijk. De daling van de veevoeder- énjzen met gemiddeld 7% levert vooral voor ie intensieve veehouderij een belangrijke kostendaling op. Melkveehouders gaan er dit jaar nogal wat op vooruit, onder meer door de hogere Europese premies en de hogere waarde van het vee. Ook vleesveehouders en schapenhouders hebben door hogere opbrengsten een beter jaar. In de varkenshouderij lagen de opbrengst- prijzen in 2005 relatief hoog. In combinatie met de lagere voerkosten levert dit vooral hogere inkomens op voor bedrijven met fokvarkens en voor gesloten varkensbedrij ven. Vleesvarkenshouders moeten door de hogere aankoopprijzen van biggen genoegen nemen met ongeveer hetzelfde inkomen als in 2004. Voor de leghennenhouders is 2005 door de laag gebleven eierprijzen opnieuw een teleur stellend jaar. Ze leden weliswaar minder ver lies dan in 2004, maar hun inkomen blijft duidelijk negatief en zij moeten opnieuw op hun vermogen interen. De vleeskuikenhou- ders wisten hun inkomen in 2005 duidelijk te verbeteren, al liepen de afgelopen maanden de consumentenvraag en de opbrengstprijzen drastisch terug onder invloed van de dreigen de vogelgriep. Akkerbouw: schrale inkomensverbetering Het, inkomen van de akkerbouwers geeft (Jit jaar gemiddeld maar een schraal herstel te zien na de forse inkomensdaling in 2004. Het blijft nog duidelijk achter bij het inko men uit het vrij gunstige jaar 2003. De prij- ien van aardappelen en uien liggen door de kleinere oogst in 2005 hoger dan vorig jaar. De bietenprijzen gingen echter omlaag. Dat drukt ook het inkomen van de telers van zet- meelaardappelen, omdat die naast aardappe len meestal vrij veel bieten telen. Glastuinbouw: hogere gasprijs haalt inkomens omlaag Door de stijging van de gasprijzen met gemid deld 40% daalt het inkomen op de glastuin bouwbedrijven, ondanks hogere opbrengsten van de meeste gewassen. Vooral voor de glasgroentetelers geven de ramingen een for se inkomensdaling aan. Dit geldt zeker voor de telers van paprika, die dit jaar veel lagere opbrengstprijzen ontvingen. Bij de sierteelt onder glas (bloemen, pot- en perkplanten) blijft de geraamde inkomensdaling nog enigszins beperkt. Door de verslechtering van de inkomens moeten veel glastuinbouw bedrijven in 2005 interen op hun vermogen. De vooruitzichten voor 2006 zijn bovendien niet gunstig; de gestegen olieprijzen leiden naar verwachting tot een verdere stijging van de energiekosten. Voor champignontelers zet de lijn van de laatste jaren zich voort: door toenemende concurrentie uit andere landen dalen de opbrengstprijzen en inkomens in 2005. T^jinbouw open teelten: veelal hogere inkomens Omdat de stijging van de energieprijzen voor de tuinbouw in de open grond veel minder gevolgen heeft dan voor de glastuinbouw, is het inkomensbeeld voor de opengrondstuin- bouw gunstiger. Vooral voor de groente- en fruittelers verbetert het inkomen door hogere opbrengstprijzen. Ook bloembollentelers zien hun bedrijfsresultaat wat omhoog gaan. Boomkwekers echter moeten door een tegen vallende verkoop van producten genoegen nemen met een lager inkomen dan in 2004. Conclusie: licht inkomensherstel voor land- en tuinbouw als geheel Voor de land- en tuinbouwsector als geheel brengt 2005 al met al enig herstel van inko men ten opzichte van het dieptepunt in 2004. Doorslaggevend voor de verbetering is de stijging van de opbrengstprijzen van pro ducten met gemiddeld bijna 3%. Tegenover een forse stijging van de energiekosten staat een daling van de veevoederkosten, waar door de totale kostenstijging ongeveer 1% is. Het resterende inkomen per agrarische ondernemer stijgt weliswaar met bijna 15%, maar blijft in 2005 toch nog duidelijk onder het niveau van 2003. Vergeleken met andere Europese landen raakte agrarisch Nederland de afgelopen jaren een stuk van zijn inko- mensvoorsprong kwijt. De ontwikkeling van het agrarisch inkomen bleef ook achter bij de inkomensontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf. Die achterstand wordt met het agrarisch inkomensniveau zoals dat uit de raming voor 2005 naar voren komt, maar ten dele hersteld. Daer tuffende mun dan, op die moaie sep- femberdag..., weer naer Ouddurp. Ut was iük moai weer, ut leeken wel zeumer. Toen fiiun zatte te eten, hadde mun opeeans ut plan opgevat, om noggus un middagje naer Ouddurp te gaen. Wiele kwamme alleean 's zeumers op Ouddurp, verders noait. Mar 9peeans, gedachtug an van de zeumer, da' /liiun toen zo genote hao, brocht oens op un idee: kom we gaen nog us naer Ouddurp! In zo ko'je oens zieje rieje op die moaie nae- zeumermiddug. We naederden Goeree, in al gauw zagge mun toen de toren van Ouddurp. Wiele langs ut durp, in zo de Vrijheidsweg op gedraoid. Toen begon ut... Wat zag dat tur aolemaele aurus uut as van de zeumer. Wat was ut stil le... In wat was ut kael overal... Ik wier dur stille van. "Is tur wat Hanna?", vroeg mun trian. Ik zei: "Jae ik vind aollus zo aorus as van de zeumer". Toen zei un: "Wat had je dan gedocht, dat je nog un veld mit oastindiese kers zou zieje. Of dat hier de taarve nog op Ut land zou stae? Of doch je dat die tolletjes blommezaed hier zouwe bluuve stae?" Ik Schodde mun hoad. Ik had niks gedocht. Ik l)ad geweun niet naegedocht. Mar we kwam- me tot de conclusie, dadde mun dur un beetje verdrietug gevoel van krege, noe mun aol die mooije diengen zo misten. Toen wazze mun bie ut strand. Gean auto te ziejen. Ut was echt waarm weer oor, mar alleen un paer fietsers Iguusten oens pad. We parkerende de auto in liepe ut verharde duunpad op naer boven, naer ut strand. Halverwege..., tuuut, tuuut, tüuut...! Wiele keke om. Daer kwam un groate vrachtwaegen achteruut ut standpad bprieje. Wiele gienge an de kante stae. De sjofeur stak zuun hand op, wiele oak netuur- luk. Tuut, tuuut, tuuut..., zo verdween un ach ter ut duun. Toen wiele boven op ut duunpad jyazze angekomme, zagge mun oenderan ut dluun, un klein griepertje stae, die was bezug óm ut opgestove zand netjes of te graeven, in op die vrachtwaegen te laejen. Verder was ttir gean levend wezen te ziejen. Wiele stak- ke weer oens hand op naer de maansen, die 30 druk bezug wazze. Toen mun op strand kwamme, zagge mun heeal in de verte nog un paer maansen loape, in achter oens kwam nog Wi man mit un hoengd. Mar..., wat rook dat qigenaerdig op ut strand. In de zeea..., was ut ide zea wel? Spiegelglad lag un voor oens. Ut leek wel un meer. Toen mun an de vloedlijn ^èloape wazze, was tur un minuscuul bran- diengkje. Niet te geloaven. Oak hieng dur un raore stilte. Wiele keke mekaore us an. De zei: "Raor ee, wil je geloave, ik kriege geweun 1^ beetje heimwee gevoel". Mien man knik- Jcènde. Hie zei: "Wiele binne ommers noait aorus as 's zeumers op strand geweest. Dit is 'tfn hael oar gebeuren". Ut was net asof aollus heel aorus was. De zeea, de locht, ut zand, de veugels. In ut rook zo apart. Net as vroe ger op Battennoord, as ut laeg waeter was, zo ziltig. Ik weet tur geean aore naem voor. Heeal in de verte zatte hoenderden meeu wen, mar ze zatte onbeweegeluk, ut leeke wel opgezette veugels. Dur vloog tur geean eean in de locht. Wiele oens klapstoeltje uut- geklapt. Daer zatte mun dan. Onwennig. In de zeumer vinde mun ut heerluk as dur niet veul maansen op strand binne, in dan zoeken mun aoltied un stil uur in un stil plekje uut, mar noe was ut toch un hael aor gebeuren. Ut maekende oens echt un beetje verdrietug. Hoe kwam dat noe? We wisten ut zaalf niet. Ut waeter bleef zo mar stille an oenze voeten stae. Ut gieng niet of, in ut kwam niet op, ut was zeker doad tieje. Nae un klein uurtje binne mun nog un aandje langs de vloed lijn geloape. Toen voende mun ut genog, in we beslote op huus an te gaen. Wiele hao de stoeltjes weer ingeklapt in binne terug geloape naer ut duunpad. De vrachtwaegen in de sjofel wazze intussen verdwene. Ut was un vrimde stilte die dur hearsende. Hael een- zaem stoeng dur nog un Dixi w.c. Op oengs gemak kuijerden mun ut duun pad op. In de verte zag je de zeumerhuusjes laage. Vrimd gezicht, overal wazze de ger- dienen toe. Ze hadde as 't waere dur oagen toe, ut leken wel of ze, nae un vermoeiende dag, in un diepe slaep gezoengke lagge. Ut dee aollus zo droefgeeastug an. Toen mun bie de auto gekomme wazze, hao mun de stoeltjes dur ingeleid in binne mun nog un aandje un paedje ingeloape. Mar hoe droevig ut an strand was..., in dat paedje was ut feast! Ut feast van de duun- doom. Dur stoenge heale rijen mit fel oranje duundoomstruuken. Ze stoenge uutbundig te proengken, mit tur fel gekleurde bessen. Un schitterend in feasteluk gezicht. We wiere dur weer blieje van. Dit was oak Ouddurp. Dit gaf weer un heeal oar gevoel. Op un bankje keke mun uut over de feeastelukke duunen. De biejen zoemden hier nog, in de vlinders fladderden om oens heen. Hier was ut nog zeumer. Toen mun terug reeje binne mun nog even in Goeree, in dat nostalgiese wiengkeltje eier- koeken weze koape. Dat deeje mun vaoder in moedur vroeger oak oaltied. Van die brosse eierkoeken, die je naarugus oarus kan kriege. In dat wienkeltje heit dun tied stille gestae. Mar dun tied staet niet stille, oak de seizoe nen niet. Zeumer in winter, zaojieng en oogst, ze zalle niet ophouwe; dat mag oens tot troast weze. In tot dankbaarheid, dat wiele in zoa'n riek land leve. As je roengdom je kiekt, die vreselukke aerdbeviengen overal. Ut eane is nog niet over, in ut aore is tur alweer. Ut binne de voetstappen van de Heere Jezus. Dadde mun ze magge opmerke en magge zaage: "Kom Heere Jezus kom haestiglijk". Hanna MidMamis in hst nmm.. Solliciteert u naar een functie waarin gewerkt wordt met ver trouwelijke gegevens of kwetsba re personen, dan kan de werk gever vragen om een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG). Voor sommige functies, zoals onder wijzer en taxichauffeur, is de verklaring zelfs bij wet verplicht gesteld. U kunt alleen voor uzelf een VOG aan vragen. De minister van Justitie beslist over het al dan niet afgeven van de verklaring. Hij geeft de verklaring af als uit onderzoek blijkt, dat de aanvra ger geen strafbare feiten op zijn naam heeft staan die relevant zijn voor de uitoefening van de functie waarvoor de VOG is aangevraagd. Bijvoorbeeld: een taxichauffeur die een VOG aanvraagt en meerdere keren is veroordeeld voor het rijden onder invloed, krijgt de verklaring zeer waarschijnlijk niet. Dit geldt ook voor een boekhouder die veroordeeld is voor fraude. Een boekhouder die is veroordeeld vanwege rijden onder invloed zou de verklaring weer wel kunnen krijgen. Het strafbare feit moet namelijk relevant zijn voor de functie waarvoor de VOG wordt aan gevraagd. De procedure om een VOG aan te vragen vloeit voort uit de Wet justiti ële gegevens. Deze procedure is van kracht vanaf 1 april 2004. In welke gevallen kan een VOG worden gevraagd? In diverse gevallen. Veelal zal dit zijn in het kader van een sollicitatiepro cedure. Ook kan een VOG nodig zijn voor het lidmaatschap van een schiet vereniging. Waar vraag ik een VOG aan? Bij de afdeling Burgerzaken van de gemeente waar u staat ingeschreven in de Gemeentelijke Basisadministratie. De gemeente voert de gegevens in en stuurt uw aanvraag door naar het Cen traal Orgaan Verklaring Omtrent het Gedrag (COVOG). Dit is het orgaan dat de VOG afgeeft namens de minis ter van Justitie. Komt u niet voor in de Gemeentelijke Basisadministratie, dan vraagt u de VOG rechtstreeks aan bij COVOG. Voor het aanvragen van een VOG in verband mét emigratie, een visum of werkvei^unning gelden spe ciale regels. Hoe vraag ik een VOG bij de gemeente aan? Door een volledig ingevuld aanvraag formulier in te leveren bij de afdeling Burger zaken van de gemeente waar u staat ingeschre ven. U ontvangt dit formulier van degene die u om een VOG verzoekt, veelal een werkgever. Deze moet op het formulier aangeven wat het doel van de aanvraag is. Hoe vraag ik een VOG rechtstreeks bij COVOG aan? Per post of per fax. Het aanvraagfor mulier moet volledig ingevuld zijn en vergezeld van een goed leesbare kopie van uw identiteitsbewijs. Wat kost een VOG? De prijs die u betaalt voor het in behandeling nemen van uw aanvraag, bedraagt 29,50. U betaalt bij inle vering van het aanvraagformulier. Vraagt u rechtstreeks aan bij COVOG, dan dient u het bedrag van 29,50 over te maken op rekeningnummer 19-23.27.984 t.n.v het Ministerie van Justitie/Dienst Bestuurszaken/ COVOG te Den Haag o.v.v. naam aanvrager. Kan iemand anders een VOG voor mij aanvragen? Ja, als u deze persoon daartoe mach tigt. De gemachtigde vraagt de VOG namens u aan bij de afdeling Burger zaken van de gemeente waar u staat ingeschreven in de GBA of - als u in het buitenland woont - bij de gemeen te waar u voor uw vertrek stond inge schreven. Beschikt deze gemeente niet meer over uw gegevens, dan moet de aanvraag rechtstreeks bij COVOG wor den ingediend. Bij het indienen van de aanvraag moet de gemachtigde de volgende stukken meenemen: een volledig ingevuld aanvraagfor mulier een machtigingsbrief (een brief waarin u aangeeft wie u machtigt om namens u deze aanvraag in te dienen; geef hierin tevens aan op welk postadres u de VOG wenst te ontvangen) een kopie van uw identiteitsbewijs (bijvoorbeeld een paspoort) een identiteitsbevwijs van de gemachtigde het bedrag van €29,50 Binnen welke termijn volgt een beslissing op mijn aanvraag? Binnen vier weken na ontvangst. Vra gen over de voortgang kunnen gesteld worden aan COVOG. Naar welke gegevens wordt in het VOG-onderzoek gekeken? COVOG raadpleegt het centraal justiti eel documentatieregister. In dit regis ter staan gegevens over afdoening van strafbare feiten vermeld, van onher roepelijke veroordelingen tot sepots en transacties. Daarnaast kan COVOG politieregistergegevens in het onder zoek betrekken en kunnen inlichtin gen bij het Openbaar Ministerie en de Reclassering worden ingewonnen. De gegevens worden in samenhang gewo gen en beoordeeld. Wanneer krijg ik een VOG en wan neer niet? Indien uit het VOG-onderzoek blijkt dat u geen strafbare gedra gingen op uw naam heeft staan, wordt de VOG afge geven. Is er wel sprake van strafbare gedragingen, dan wordt beoordeeld of deze relevant zijn ten opzichte van het doel waarvoor de VOG is aangevraagd. Hoe kom ik erachter waarom mijn VOG is geweigerd? Voordat de VOG definitief wordt gewei gerd, ontvangt u eerst een voornemen tot weigeren waarin de redenen van de voorgenomen weigering gemotiveerd staan aangegeven. Indien u uw eigen strafrechtelijke gegevens vrtlt inzien, kunt u een schriftelijk verzoek indie nen bij de Centrale Justitiële Docu mentatiedienst, Servicedesk, Postbus 337, 7600 AH Ahnelo. Het verzoek tot inzage dient te worden vergezeld van een kopie van een legitimatiebewijs. Bij de dichtstbijzijnde rechtbank wordt u de gelegenheid geboden uw strafrech telijke gegevens in te zien, maar kopië ren is niet toegestaan. Herwaar en beroep Indien uw VOG wordt geweigerd, kunt u bezwaar maken overeenkom stig de bepalingen van de Algemene wet bestuursrecht. De brochure 'Bezwaar en beroep tegen een beslis sing van de overheid' geeft u hierover meer informatie. Deze brochure is op te vragen bij Postbus 51. Hebt u vragen of wilt u meer informatie? Met vragen over de VOG kunt u terecht bij de medewerkers van COVOG, Postbus 16115 2500 BC Den Haag. E-maU: HYPER LINK "mailto:frontdesk.dbz@minjus. nl" frontdesk.dbz@minjus.nl. Tele foon: 070-370 7234. Voor algemene informatie en het aanvragen van brochures kunt u contact opnemen met de informa tielijn van de gezamenhjke minis teries: Postbus 511nfoIijn, 0800- 8051 (gratis). Internet: HYPERUNK "http://www.postbus51.nl'' www. postbus51.nl. E-mail: HYPERLINK "mailto:VTagen@postbus51.nl" vragen@postbus51.nl. U kunt ook contact opnemen met het ministerie van Justitie, Directie Voorlichting, Afdeling in- en externe communicatie. Postbus 20301,2500 EH Den Haag. Telefoon 070- 370 68 50. Internet: HYPERLINK "http://www.justitie.nl" viww.justitie.nl. Email: HYPERLINK "mailto:voorlichting@minjus.nl" vooriichting@minjus.nl. Voor het weg brengen van klein chemisch afval kan men terecht bij het Regionaal Overslag station, Johannis Polderseweg 19 te Middelhamis. De openingstijden: woensdag- en vrij dagmiddag van 13.00 tot 16.45 uur en zaterdagmorgen van 9.00 tot 12.15 uur. Het depot is telefonisch te bereiken via nummer 0187 - 486850. Net als in voor gaande jaren worden de kerst bomen binnen de gemeente Middelhamis collectief ingeza meld. Iedereen die twee kerstbomen inlevert, ont vangt een zwemkaartje voor De Staver. Kerstbomen inleveren is mogelijk op woensdag 4 januari 2006 bij het gronddepot op de kruising Joost van den Vondellaan - Anne Franklaan in de woonwijk Westplaat te Sommels- dijk. Men kan daar terecht van 1300 tot 16.00 uur. Inwoners van Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe-Tonge kunnen de kerstbomen inleveren bij de gemeen telijke werkplaats in hun woonplaats, eveneens van 13.00 uur tot 16.00 uur. Alle ingeleverde kerstbomen zullen,_als. de windrichting gunstig is. op woens dag 4 januari om 18.00 uur worden verbrand bij het eerdergenoemde gronddepot (locatie van inleveren) te Sommelsdijk. op maandag 2 janu ari 2006 houdt de gemeente de tradi tionele nieuwjaars ontmoeting in het gemeentehuis te Middelhamis. De ontmoeting zal een informeel karak ter hebben. In een ongedwongen sfeer kunnen alle inwoners van de gemeente Middelhamis, vertegenwoordigers van bedrijven, verenigingen en instellingen elkaar de hand drukken en nieuvi^aarswensen uitwisse len. Iedereen is van 19-30 tot 22.00 uur van harte welkom in het gemeentehuis Vuurwerkafval De een doet het wat uitbundiger dan de ander, maar elke jaar wisseling weer wordt er een grote hoeveelheid vuurwerk afge stoken. Het achterblijvende afval vormt de stille getuige van al dat vuurwerkplezier. Deze vuurwerkresten geven de gemeente een verwaarloosde aanblik en vervuilen het milieu. Bovendien kunnen ze gevaar opleveren, zeker voor kleine kinderen! aktf Samen kunnen we er wat aan doen. Naast de gemeente hebben J if^Slf in de eerste plaats de burgers een taak en verantwoordelijkheid op dit gebied. Daarom roept het gemeentebestuur alle inwoners op zowel de lusten als de lasten van het afsteken van vuurwerk te aanvaarden. Dus niet alleen genieten van knallen en flitsen, maar na afloop ook even de rommel opruimen! Een prima voornemen voor het nieuwe jaar: "ik ruim zelf mijn vuurwerkafval op". m

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 27