tioMidiemaM gemeente garandeert culturele toekomst op rijden onder invloed van alcohol Onzekere tijden Wie heeft er iets gezien? A P innaard Pol/tie controleert strenger Theater en grand café in Diekhuus l- chn streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoüandse en zeeuwse eilanden GOEDEREEDE Ingezonden: FOTO actief in beeld en geluid Voor betaalbare BMW-service 4'^ Visser Visser Karakteristieke uitvoering Prominente trap Vrijdag 30 december 2005 78e jaargang nr. 7469 GEMEENTE Uitnodiging Nieuwjaarsreceptie Het jaar 2005 spoedt zich ten einde en 2006 maaW zijn opwachting. Het is een goede gewoonte van het gemeentebestuur om met elkaar stil te staan bij het oude en het nieuwe jaar. Wij nodigen u uit voor de Nieuwjaarsreceptie. Deze wordt gehouden op dinsdagavond 3 januari 2006. Vanaf half acht bent u van harte welkom in het MFG Dorpstienden, Dorpstienden 4 te Ouddorp. Tijdens de recep tie zal er een muzikaal intermezzo worden verzorgd door Ie Trio de Bonne Rade' bestaande uit de volgende personen: Iris Bulthuis (fluit), Annelles Breen (hobo) en Rita Buiten (cello). Namens het gemeentebestuur van Goedereede, de secretaris, de burgemeester, R.S.IUI. Heintjes. G.J. van de Velde-de Wilde. We zeggen: De tijd gaat snel. Op ziclr is dat natuurlijk niet waar. We bedoelen ermee dat we in een l<orte tijdsspanne meer onlwil<l<elingen dienen te verwerken dan vroeger. De oudste Inwoners van onze gemeen ten weten nog te vertellen van de crisis voor de oorlog en de wederopbouw na Wereldoorlog II. Hun kinderen liebben de ombouw tot welvaartsstaat meegemaakt, die op zicli weer werd opgevolgd door de verzorgingssamenleving. Daarbij is in de loop van twee a drie generaties zeer veel veranderd. De overiieid kreeg er steeds meer taken bij en tiad maar te zorgen voor welvaart. We zien nu een omkeer. De moderne bur ger bindt zicli niet graag blijvend. IVIeestal ♦weet Irij wel voor zichzelf te zorgen. De ♦moderne mens is mondig. Hij weet zelf *wel wat goed voor hem is. Dat hoeft zijn Jomgeving of de overheid niet voor hem |uit te maken. Tegelijkertijd gaat de burger *.er wel vanuit dat die overheid er is als hij jhet zelf niet meer aan kan. Mondigheid en ^afhankelijkheid zijn twee uitersten op een •*schaal die ergens optimaal welbevinden aangeeft. Sinds Wereldoorlog II is de bemoeienis van de (Rijks)overheid met het publieke domein enorm toegenomen. Letterlijk van voor de wieg tot en met het graf. Dat had twee gevolgen: de eigen verantwoorde lijkheid van de burger nam af en de kos ten liepen te hoog op. Er is nu een tegenbeweging op gang gekomen. De overheid bezint zich op -haar taken en heeft op grond daarvan met name de afgelopen jaren drastische veranderingen In de samenleving doorge voerd. Dat houdt natuurlijk niet op in Den Haag. Er is ook een andere kant aan deze medail le. Een andere overheid houdt in dat ook de burger moet veranderen. Dat deze zijn verantwoordelijkheid (weer) beleeft als burger. Dat hij niet alleen naar de over heid kijkt, wat die in zijn situatie voor hem op de plank heeft liggen, maar dat hij zelf initiatieven neemt. Het zou mooi zijn als die twee verande ringsprocessen gelijk opliepen. Dat de gevolgen van de terugtredende overheid direct opgevangen zouden worden door een geactiveerde samenleving. De werke lijkheid is weerbarstiger. De omkering in de samenleving is een mentaliteitskwes tie. Die van de overheid een beleidsvisie van een voorhoede van de samenleving. Het eerste zal trager verlopen dan het tweede. In zo'n geval treedt er onrust op, en vallen er burgers „tussen de wal en het schip." Niet alleen op politiek terrein is er sprake van drastische veranderingen. Er is veel meer aan de hand. De individualisering is ons niet in de koude kleren gaan zitten. Nu blijkt dat je niet ongestraft een vorm van samenleven - bijvoorbeeld de gezins structuur - zbmaar aan kant kunt zetten. De samenhang in de samenleving staat onder spanning. We leven met de schijnzekerheid, wat de techniek en informatietechnologie ons ook zeggen te waarborgen. Eén kink in de kabel vraagt van ons aanpassingen van jaren terug, toe te passen. Dat lukt dan nauwelijks. Een vroege winterdag in november 2005, drukte ons wat dat betreft op de feiten. We wonen in een relatief veilige gemeen te. Laten we er dankbaar voor zijn. Toch is er onderhuids onrust. Hoe veilig zijn we nationaal? We hebben een stelsel van vorming, begeleiding en scholing van de jeugd ontwikkeld waar we trots op kunnen zijn. Tegelijkertijd zien we dat het geen zeker heid biedt, want het aantal opvoedings problemen neemt sterk toe. Het kind is niet gebaat bij een alleen technisch vol maakt systeem - met alle respect voor de uitvoerenden - maar baadt zich liever in de liefde, zorg en aandacht van het gezin en van een betrokken omgeving. Dan nog kan de maatschappij veel te complex voor hem zijn, zodat er problemen optreden. Ook als het gaat over de diepste drijfve ren van de mens is er onzekerheid. We hebben er meerdere keren aandacht aan besteed. God en godsdienst hebben voor velen afgedaan. Om het met een staats secretaris te zeggen (2005): ...de verlos- singstheologie voldoet niet meer.... Die is niet langer in staat onze wereld te duiden. Dat is nu net de theologie waar de SGP haar mensbeeld aan ontleent. Het is ook de theologie die de westerse cultuur heeft meegevormd, ook als het gaat over waar den en normen, vastgelegd in wetten en verordeningen. Diezelfde spreker gaf overigens aan dat het nieuwe verhaal nog niet geschreven is. We leven als nationale samenleving reli gieus min of meer in niemandsland. Ook dat schept onzekerheid. Het is de vraag hoe we daar in staan. Er is met Kerst veel gepreekt over de herders. Zij vonden het Kindeke en konden toen hun mond niet houden. Over diezelfde God en Zijn dienst gaat het ook in 2006. Woord en daad. Onzekere tijden? Het Woord dat zeer vast is. Een gezegend 2006 Van woensdagmiddag tot donderdagochtend heeft de groene Connexxion/van Oeveren bus in de Spuikolk te Dirksland gestaan, samen met nog enkele vrachtauto's. In die tussentijd heeft een groep of individueel zich schuldig gemaakt aan het besmeuren met niet uitwasbare dikke stift, met de tekst 'Joden hebbe kanker'. Bushokjes worden gesloopt, zo niet beschre ven, overal waar je kijkt is er wel iets met graffiti of stift besmeurd, maar het was waar schijnlijk nog niet leuk genoeg. "Laten we nu maar eens racistische leuzen proberen" moeten ze gedacht hebben. Schade: de achterzijde van de bus moet opnieuw bespoten worden, kosten die niet kunnen worden verhaald zolang de groep niet is opgepakt. Dit moet stoppen, als we de koppen in het zand blijven steken, wordt er niets opgelost. Kijk goed om u heen, geef vernieling ook echt aan, probeer foto's te maken van daders. Als u weet dat er de afgelopen weken ruim twintig aangiftes zijn gedaan van bekladde winkels, auto's, bussen, palen, borden, enz., begrijpt u misschien wel, dat uw eigendom morgen ook aan de beurt kan zijn. De politie wil veel, maar mag weinig. Ze moeten op heterdaad betrapt worden, dit is ons Nederlands rechtssysteem. Die zoge naamde privacywet: helaas genieten nog steeds de daders hiervan het meest. Hoeveel moet er nog gebeuren eer deze groep aangepakt kan worden? LINDA HUISSEN Dirksland Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek 'i bij uw G2-deüler of kijk olvast op wvi'w.opeltiieüws.nl Knöps BV tangeweg 113 - 3245 KC - Sommelsdijk - 0167 476767 Akkertiaas BV - Kloosterwrg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 COMBI I uur foto-turrit» OUDDOCP-WmMrwI U M. (0117) tllttl fn «U734 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REG 1ST ER ACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL.0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA'TEL. 0182-358 235 BARNEVELD TEL. 0342 - 405 140 GOEREE-OVERFLAKKEE - De politie in Goeree-Overflakkee neemt sinds enige tijd, bij ieder contact met een bestuurder van een motorvoer tuig, een blaastest af. Eind 2005 werd Goeree-Overflakkee opge schrikt door twee ernstige aanrijdingen waarbij drie doden te betreuren waren. Uit onderzoek is inmiddels gebleken dat de bestuurders onder invloed van alcohol ver keerden. Zij zullen zich ter zijner tijd voor de rechter moeten verantwoorden en kunnen een gevangenisstraf krijgen en hun rijbewijs kwijtraken. Deze ernstige aanrijdingen zijn aanleiding voor de politie in Goeree-Overflakkee om strenger op alcohol te controleren. Vandaar dat er bij ieder contact die de politie met een bestuurder van een motorvoertuig heeft, een blaastest wordt afgenomen. Dit kan op elk tijdstip van de dag plaatsvinden. Het rijden onder invloed van alcohol zorgt voor onveilige situaties op de weg. Per jaar worden ongeveer 30.000 bestuurders betrapt op het gebruik van alcohol. Zo'n 200 mensen overlijden ten gevolge van een aanrijding, waarbij drank in het spel was. Enkele dui zenden mensen raakten gewond. In Goeree-Overflakkee vielen in 2005 3 doden als gevolg van aanrijdingen met dode lijke afloop waarbij alcohol een rol speelde. In 2005 zijn er tot nu toe 170 bestuurders bekeurd voor het rijden onder invloed van alcohol. In 2004 waren dat er 149 terwijl er in 2003, 99 bestuurders bekeurd werden. Gevolgen De gevolgen van het gebruik van alcohol houdende drank zijn: - Verminderde waarneming: U ziet minder wat er links en rechts van u gebeurt (tunnelblik). - Vertraagd reactievermogen: Minder controle over been- en armspie ren, dus een latere reactie. - Afname concentratie: De verdovende invloed van alcohol maakt dat je minder goed oplet - Overmoed: Onder invloed van alcohol denk je meer te kunnen en neem je meer risico's. Diekhuus komt in particuliere iianden MIDDELHARNIS - Vorige week woensdag was er eenfeestelij ke bijeen komst' in het gemeentehuis van Mid delharnis. Er werd door de gemeente een intentieovereenkomst getekend om het Diekhuus te verkopen aan particulier Ko van Strien. Deze laat ste durft het aan om het Diekhuus een ingrijpende facelift te geven en voor een deel een andere bestemming. Door Adri van der Laan Wethouder Gerrit de Jong van Middelharnis, die cultuur in zijn portefeuille heeft, noemde de bijeenkomst waarin de intentieverklaring werd getekend 'feestelijk'. Al geruime tijd worden er besprekingen gevoerd over de toekomst van het karakteristieke gebouw aan het Beneden Zandpad in Middelharnis over wat de gemeente nu uiteindelijk wil en wat er mogelijk is met het pand. Het ligt in de bedoeling dat het pand in het voorjaar van 2006 officieel verkocht zal worden aan de heer Ko van Strien. De Jong verklaarde blij te zijn dat een ondernemer zich heeft aan gediend met een levensvatbaar plan voor het Diekhuus waar'bij de sociaal-culturele functie een prominente plaats zal krijgen. Het blijkt dat de plannen van Van Strien voor het Diekhuus multifunctioneel zijn. Er zullen een theater, een filmzaal en een grand café in worden gevestigd, "wat verrijkend zal zijn voor de gemeente Middelharnis en de regio". De helft van het gebouw zal gebruikt worden voor commerciële activiteiten, door de vesti ging van winkeltjes en kleine bedrijfjes. Bij de presentatie van de plannen gaf De Jong aan dat de huidige beheerder van het pand, de Stichting Companen, een belang rijke bijdrage zal leveren bij de inrichting van het 'nieuwe' Diekhuus', waarin ook de muziekschool haar lessen zal kunnen geven. Verder krijgt de Peuterspeelzaal een plaats in het vernieuwde gebouw. De wethouder verzekerde dat de gemeente met de Stichting Companen in overleg zal treden om de over gang zo vloeiend mogelijk te laten verlopen. "Het college is van mening dat het plan een positieve impuls geeft aan het voorzienin genniveau van de gemeente Middelharnis. Een historisch pand blijf bewaard voor de toekomst en de kwaliteit van de culturele voorzieningen in Middelharnis neemt toe". Ter gelegenheid van de ondertekening van de intentieovereenkomst legde wethouder De Jong uit dat is vastgelegd dat de koper het gebouw volledig gaat renoveren met behoud van de karakteristieke uitstraling. Het gevolg van de renovatie zal zijn dat het aantal gebruikte vierkante meters met onge veer 700 m^ zal toenemen. De initiatiefnemer voor de renovatie Ko van Strien gaf uitleg bij zijn plannen. In de zomer van dit jaar kwam hij samen met architect Paulus de Jager van Studio Architecture in Middelharnis, op het idee "om iets met het Diekhuus" te doen. De Jager en Van Strien Wethouder De Jong kijkt toe als Ko van Strien de intentieovereenkomst tekent. Uiterst rechts Paulus de Jager, die voor de ontwerpen op de voorgrond zorgde. (Foto: Adri van der Lüan) maakten een "slim plan" voor de renovatie van het Diekhuus. De gehele bovenverdie ping, die momenteel als opslagplaats wordt gebruikt wordt in het nieuwe plan benut en dat blijkt een behoorlijke uitbreiding van de ruimte. Van Strien legt uit dat de huidi ge 1000 vierkante meter die voor 'cultuur' gebruikt wordt weer terugkomt in het nieuwe Diekhuus. Ontwerper Paulus de Jager wijst erop dat ze er alles aan gedaan hebben om de karakteris tieke architectuur van het gebouw te behou den. Er is een tweedeling in de ruimte, ver deeld over de huidige twee 'vleugels'. Als men vanaf Den Diek naar het Diekhuus kijkt, dan wordt er in de rechtervleugel een profes sioneel theater gecreëerd. Het zal een zaal met een luxe inrichting worden met hooguit 180 zitplaatsen die licht schuin oplopend worden geplaatst. De bovenverdieping van deze vleugel zal benut worden voor kleed kamers. De ruimte zal in de toekomst wor den gebruikt als bioscoopzaal, maar ook als podium voor landelijk bekende artiesten, die in Middelharnis hun try-out willen houden. "Dan zijn er professionele voorzieningen nodig, zoals geluid en licht, maar ook goede kleedkamers. Anders krijg je geen artiesten van naam binnen", aldus Van Strien. Verder is het de bedoeling dat het hele oeuvre op muzi kaal gebied aan de orde komt, 'van klassiek tot pop'. Ook zullen er in deze zaal lezingen kunnen worden gehouden. "Het wordt een zaal met allure", verzekert Van Strien. Wethouder De Jong denkt niet dat het nieuw te bouwen complex een concurrent zal zijn voor De Staver. Hij wijst erop dat de con certen die in De Staver worden gehouden anders van aard zijn dan die in het toekom stige nieuwe Diekhuus. Voor het theater zal een nieuwe stichting in het leven geroepen worden waarin ook Companen en Podium in zijn vertegenwoordigd. In het 'cultuurdeel' komt ook de Peuterspeel zaal, met een afgesloten schoolplein aan de achterkant van het gebouw. Ook de kantoren van de Stichting Companen worden in dat deel gevestigd. Verder is er ruimte voor het repetitielokaal van de muziekvereniging. Midden in 'romp' van het gebouw zal een 'prominente trap' worden gemaakt die toe gang zal geven voor de bedrijfjes of winkel tjes die er zullen worden gevestigd. Het is volgens de plannenmakers de bedoeling dat er bedrijven in worden gevestigd, die 'iets' creatiefs produceren, zoals architecten, ont werpers, programmeurs e.d. In het linkergedeelte zal een Grand Café wor den gevestigd. Deze horecagelegenheid zal zich over twee verdiepingen uitstrekken. Als alle vergunningen zijn geregeld zal het gebouw in het voorjaar van 2006 worden aangekocht en Van Strien hoopt dat het pand in de zomer van 2007 in gebruik kan worden genomen. Wethouder De Jong is - evenals de raads commissie - enthousiast over het plan. Hij wijst er wel op dat Van Strien de taxatie- prijs voor het gebouw zal betalen en dat de gemeente Middelharnis geen financiële risi co's zal lopen. De Jong verwacht dat met de huidige beheer der de Stichting Companen door goed over leg ook constructief kan worden samenge werkt. "Ik begrijp dat dit voor hen best lastig zal zijn, want ze moeten wennen aan hun nieuwe rol". De verwachting is dat het nieuwe complex niet meer de naam van Diekhuus zal dragen, maar over een eventuele andere naam wil de toekomstige eigenaar Van Strien zich nog niet uitlaten. In ieder geval zullen er grote veranderingen plaatsvinden in en rondom het karakteristieke Diekhuus. Een 'opengewerkteafbeelding 'van de benedenverdieping van het 'nieuwe DiekhuusRechts de ruimte voor het theater en links het Grand Café.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1