Van politieagent tot radioman: Jolian Kolff blijft het eiland trouw Roemenië (12) Eén eilandelijke omroep lijkt niet mogelijk Weggedeelte opnieuw geblokkeerd door miskleunende vrachtwagen euvtioei-tiiEuws Downkinderen met voedingsproblemen eerder behandelen met logopedie Tweede Mountainbike kampioensschap Ouddorp Am Tips voor kamperen in de winter Keuterboertje Doetjes Ouddorp Omroep Veel tijd Eén eilandelijke omroep? Nieuws van de Wereldwinkel Van Kerst tot Nieuwjaar dr. Pieter Vis op Radio Flakkee Stichting Hulpverlening Christenen in Roemenië Soberheid Sacramenten agentschap Tip van de week PAGINA 6 VRIJDAG 23 DECEMBER 2005 DIRKSLAND - Wie betrokken is bij de organisatie van verschillende eve nementen of activiteiten op Goeree- Overflakkee loopt grote kans om een microfoon onder de neus geduwd te krijgen van de verslaggever van Radio Flakkee Johan Kolff. Ook de vaste luisteraars van het programma 'Muzi kale Hartewensen' zullen het stemge luid van deze radioman uit duizenden herkennen. Om erachter te komen wie deze man achter de microfoon is, zoch ten we hem op in de studie van Radio Flakkee te Dirksland en bevroegen hem over zijn levensloop als politie man en radiomaker. Door Adri van der Laan Uit het gesprek met Kolff blijkt dat Goeree- Overflakkee - gewild of ongewild - altijd aantrekkingskracht op hem heeft uitgeoe fend. Johannes Kolff is in 1947 geboren op het buureiland, de Hoeksche Waard, in het dorpje Westmaas. De keuze van zijn voor naam is niet 'zomaar' geweest. "Het was in onze familie gebruikelijk als er een baby geboren werd deze te vernoemen. Het eerst naar iemand in de familie die overleden was. Ik ben genoemd naar een oom van me die in de oorlog politieagent was in Utrecht. Hij stopte met dit beroep toen er een NSB-bur- gemeester in de stad kwam. Daarna ging hij in het verzet. Dit heeft hem uiteindelijk het leven gekost. Hij deed mee aan de bekende overval op de strafgevangenis in Leeuwar den (waarvan de speelfilm 'De Overval' werd gemaakt) en werd vlak voor het einde van de oorlog bij zijn onderduikadres doodgescho ten. Vandaar mijn voornaam". Het blijkt dat er ook achter de achternaam Kolff nog een verhaal zit. "Iedereen in mijn familie heet Kolf met één 'f', maar door een fout bij de aangifte bij de burgerlijke stand kwam achter de achternaam van mijn vader dubbel 'f' te staan. Dit is niet meer veranderd!" Johan Kolff groeide op als zoon van een keuterboertje en hij herinnert zich nog dat in de jaren vijftig al het landwerk met de hand geschiedde. Dat landwerk trok Johan helemaal niet en hij koos na het behalen van zijn Mulo-diploma voor een andere richting. Hij zou graag politieagent worden. En dan niet zoals zijn oudere broer in een grote stad, maar hij prefereerde de Rijkspolitie, waarbij hij erop mikte om in een kleine gemeente te gaan werken. Hij herinnert zich nog goed dat hij werd aangenomen op de pohtieschool in Arnhem. "Deze school was in een oud kloos ter gevestigd en we sliepen met zestig man op één slaapzaal". Na zijn opleiding werd hij als 'aspirant jongere categorie' in Oud- Beijerland geplaatst en mocht hij het poli tiewerk leren onder toezicht van een mentor. Oud-Beijerland ligt op nog geen steenworp afstand van zijn geboorteplaats Westmaas. "Maar ik mocht niet thuis gaan slapen want je was toentertijd verplicht om in je stand plaats te wonen. Deze regel heeft overigens nog lang bij de politie gegolden. Dus kreeg hij een 'kosthuis' aangewezen. Zijn tweede standplaats was Alblasserdam. Een groot deel van zijn politietaak bestond toen al uit snelheidscontroles. "Samen met een collega zat ik dan bij de brug over de Noord in een auto, waar het heel druk en gevaarlijk was. Er lagen twee kabels over de weg waar de snelheid werd gemeten. Als er een overtreder langskwam, nam één man de foto en de andere noteerde het kenteken van de overtreder. Dit was nodig omdat het ken teken met het blote oog werd opgenomen. Op de foto kon je later zien of je het kenteken juist had genoteerd.", zo verduidelijkt Kolff. "Het gebeurde in die tijd dat we in drie maan den tijd zo'n duizend bekeuringen uitschre ven. Er moest van iedere overtreding met een typemachine een proces-verbaal worden gemaakt". Inmiddels leerde hij zijn vrouw kennen en trouwde hij, waarna zij hun intrek namen in een tlat. Tijdens zijn loopbaan in Alblasserdam was Johan al enkele keren elders gedetacheerd geweest. Zo had hij ook al een maand in Ouddorp zijn diensten moeten aanbieden. En omdat het werken in kleine gemeenschappen hem wel trok - "ik ben geen grotestadsmens" - solliciteerde hij naar de functie van wacht meester in Dirksland. De overkomst naar het eiland bleek nog niet zo eenvoudig te zijn. "Ik had vanuit Alblasserdam al aangegeven dat ik graag in de Rijkspolitiekapel zou willen spelen. In Alblasserdam kon dat niet omdat daar al iemand lid was van de kapel. Maar in Dirksland was nog niemand lid. Daarom dacht men dat ik naar Dirksland gesollici teerd om bij de Rijkspolitiekapel te kunnen gaan. Het lidmaatschap van de kapel werd mij sterk afgeraden want mijn meerderen in Dordrecht vonden dat de Politiekapel alleen maar geschikt was voor doetjes en ik kreeg de waarschuwing om geen lid te worden van de Rijkspolitiekapel. Een eventuele promotie zou dan volgens hen uitgesloten zijn". Het heeft nog even geduurd, maar in april 1972 kwam hij in Dirksland terecht. "Ik woonde toen tegenover De Schakel naast opper wachtmeester Leeflang". Tot eind 1974 bleef Kolff in Dirksland en vervolgens solliciteer de hij naar de functie van opperwachtmeester in Hoornaar. Door de bekende burgemeester Maarten Schakel (hij was jarenlang kamerlid voor het CDA) werd hij aangenomen. "In dat kleine dorpje heb ik een goede tijd gehad. Er gebeurde niet veel. Wel waren er twee dis cotheken en met de eigenaren ervan had ik een heel goede relatie. Als er bijvoorbeeld Johan Kolff achte •(IJÜOil iïl Ji ergens een brommer was gestolen dan infor meerde ik bij één van de discotheekeigenaren en even later was die brommer weer terecht. Dat kon toen allemaal nog". In zijn standplaats kwam een gemeentelijke herindeling, waardoor zijn post niet meer bezet hoefde te worden. In die tijd werd er een plaatsvervangend groepscommandant in Ouddorp gevraagd. "Dat is wel iets voor mij", dacht Johan en hiermee begon zijn eilandelijke carrière. "Ik werd door burge meester Van Velzen aangenomen, ik kon per I februari 1986 aan de slag en ging er ook wonen. Ik kwam bij een geweldige club mensen terecht", zo verzekert Kolff. Maar ook hier gingen de reorganisaties door en er kwam, ondanks de bezwaren, één groep voor geheel Flakkee, waardoor hij vanuit Middel- hamis moest gaan werken. Nog waren de reorganisaties niet ten einde en ging Kolff na verschillende veranderingen afwisselend vanuit Spijkenisse en Hellevoet- sluis werken. Hij werd chef Directe Hulpver lening en was vaak chef van dienst. Dan had hij de dagelijkse aansturing van de politie in het hele district. En een chef van dienst wordt ook bij ernstige ongevallen, branden, zelfmoord, e.d. geroepen. Voordat Kolff in april dit jaar vervroegd uit trad, was hij als hulpofficier van justitie veel al op pad met een deurwaarder. De politieman kan veel verhalen vanuit zijn actieve loopbaan, maar daarnaast spreekt hij ook graag over zijn huidige werkzaamheden. Want naast zijn bekendheid als politiefuncti onaris is hij op het eiland wellicht nóg meer bekend als medewerker van Radio Flakkee. "Het zal zo'n jaar of vijftien geleden zijn geweest dat Gerard van der Linde (inmiddels oud-medewerker) van Radio Flakkee vroeg of ik eens in de studio kwam kijken. Ik heb dat gedaan en zodoende ben ik erin gerold en de sfeer daar beviel mij wel." Korte tijd later deed toenmalig voorzitter van Radio Flak kee, Jaap Reedijk, een voorstel aan Kolff: "Is het niet iets voor jou om het programma 'Wissel' te presenteren?" Dat is het actuali teitenprogramma van Radio Flakkee, dat in die tijd nog live werd uitgezonden. "Ik weet nog dat ik in mijn eerste uitzending iemand telefonisch moest interviewen over het 'Monster van het Haringvliet'. Ik dacht eerst aan een soort Monster van Loch Ness, maar later bleek dat het om een tekenwedstrijd ging!" Vanaf toen had het 'radiovirus' hem te pakken. Sinds 10 september 1991 presen teert Kolff het programma waarvan zijn stem het meest bekend is geworden: 'Muzikale Hartewensen'een verzoekplatenprogramma met geestelijke muziek. Het blijkt dat dit één van de meest beluisterde programma's is van Radio Flakkee. Eigenlijk is Johan Kolff een 'vreemde eend in de bijt' van de geestelijke muziek want hij verklaart geen binding meer te hebben met een de kerk, ofschoon hij 'degelijk gereformeerd' is opgevoed. Een opvoeding met regeltjes die hij niet begreep: "Op zondag mocht ik niet op de fiets naar een familielid, maar ik mocht wel te voet." Wél is hij een liefhebber van koor- en orgelmuziek en dat is voor de pre sentatie van dit programma heel belangrijk. In de studio van Radio Flakkee toont Kolff de indrukwekkende collectie cd's, platen en bandjes met geestelijke muziek. "Door deze voonaad kunnen we aan bijna ieder verzoekje voldoen". Door de jaren heen is deze verzameling fors uitgebreid. Kolff heeft aan de uitbreiding van de voortaad geluid dragers een belangrijk steentje bijgedragen. Van veel koren en muziekuitgevers krijgt men bij Radio Flakkee nieuwe cd's aange reikt. "Hierdoor kunnen we aan bijna iedere verzoekje in het programma voldoen. De aanvragers kunnen bijvoorbeeld kiezen uit een keur van gezangen, opwekkingsliederen, maar ook psalmen, zowel ritmisch als niet- ritmisch gezongen. We hebben hiervoor een systeem opgezet waardoor we heel vlug het aangevraagde nummer kunnen vinden". In het werken voor Radio Flakkee gaat heel veel tijd zitten, want Kolff wil er alles aan doen om de luisteraars een zo goed moge lijke kwaliteit te bieden. Voor het program ma Muzikale Hartewensen bijvoorbeeld is hij met enkele andere medewerkers onlangs afgereisd naar Hilversum om bij EO-voorzit ter Arie van der Veer enkele meditaties op te nemen, die hij speciaal voor Goeree-Over- flakkee op de band insprak. Küdio Flakkee. (Foto: Adri van der Laan) Ook aan het verzorgen van de dagelijkse pro grammering heeft Johan bijna een dagtaak. Hij wijst erop dat hij probeert bij zoveel mogelijk evenementen aanwezig te zijn met zijn microfoon. "Maar als ik de opname heb gemaakt moet deze worden gemonteerd: onbelangrijke zaken worden uit een toe spraak gehaald en bij een interview haal ik de 'euhs', kuchjes en andere storende zaken eruit, zodat het een glad verhaal wordt. Ik ben hierin eigenlijk wel een beetje te per fectionistisch. Het gevolg is dat ik soms vele uren werk heb voor een uitzending van tien minuten". Een andere taak van Johan Kolff is het inle zen van persberichten die door verenigingen en organisaties worden ingestuurd. Deze berichtjes worden ingesproken, overgezet in een computer en op maandag- en donderdag middag tussen 17.00 en 18.00 uur automa tisch uitgezonden. Als we aan de radioman vragen of het niet tijd wordt voor één eilandelijke omroep in plaats van vier verschillende zenders, ant woordt Kolff dat wat hem betreft er wel één omroep mag komen, maar hij benadrukt dat dit zijn privé-mening is. "Ik vergelijk het wel eens met kranten; er valt op het eiland een fiks aantal verschillende kranten in de bus, die veelal hetzelfde schrijven. Voor mij mogen die ook wel samengevoegd worden. Ditzelfde geldt voor koren: er zijn heel veel kleine koren op het eiland. Wat minder koren, maar wel grotere koren, zou een hele verbe tering kunnen zijn. Nu smeken vele koren om nieuwe leden terwijl er nog regelmatig nieuwe koren worden opgericht. Maar dit is niet te verwezenlijken want iedereen wil toch heel graag zelfstandig blijven". Kijk maar eens hoe men denkt over de samenvoeging van de gemeenten op Goeree-Overflakkee en hoe verschrikkelijk is het niet afgelopen bij de samenvoeging van de kerken'? En juist bij de overige omroepen op het eiland signa leert hij een duidelijke onwil tot samenwer king of samengaan. "Jammer, maar het is niet anders!" Het blijkt dat het heel moeilijk is voor de omroepen om medewerkers te werven. Kolff zou dan ook graag zien dat er zich wat meer vrijwilligers bij 'zijn' omroep zouden aanmelden. "Ook zijn we nog op zoek naar enkele bestuursleden." Het is een uitstekende hobby voor mensen die bijv. niet (meer) aan sport kunnen doen maar toch graag in contact blijven met anderen. Graag zou hij dan ook wat meer belangstel ling zien van vrijwilligers voor het radio- werk "Want het blijft toch een heel leuke hobby...", zo verzekert de oud-politieman en volbloed radiomaker. GOEREE- OVERFLAKKEE MIDDELHARNIS - Wierook wordt van oudsher gebruikt als sfeermaker. Het wordt gemaakt van verschillende grondstoffen: houtskool, houtjes, kruiden, zaagmeel, water met een geurextract. Speciale toevoegingen als bijvoorbeeld sandelhout, zorgen voor de verschillende geuren. In de Wereldwinkel verkopen ze wierookstokjes, maar ook wie rookspiralen. De brandtijd van een stokje is circa 20 minuten. De dikke spiralen kunnen zo'n 24 uur branden, de dunne 2 uur. Tus sendoor doven kan ook. door de gloeiende punt tegen een niet brandbare ondergrond te drukken. De spiraal kan ook tussentijds afgeknipt worden, dus u kunt hem branden zo lang als li wilt. Maar laat nooit brandend wierook onbeheerd achter! Allerlei geuren in stokjes en spiralen kunt u aanschaffen bij de Wereldwinkel op het Spuiplein, achter de Winkeldiek te Middelhamis, iedere woens dag en donderdag geopend van 13.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zowel op de Tweede Kerstdag, tus sen 18.00 en 19.00 uur, en op dinsdag avond 2 januari a.s. hoopt concert zanger bas-bariton dr. Pieter Vis twee radioprogramma's verzorgen tijdens het verzoekplatenprogramma 'Muzi kale Hartenwensen' van Radio Flak kee. Het belooft opnieuw twee bijzon dere uitzendingen te worden met veel Informatie rond de geschiedenis van kerstUederen uit Oost- en West Euro pa. Alle uitgezonden muziekopnamen komen uit de enorme verzameling pla ten en cd's van deze bekende musicus, musicoloog en publicist dr. Vis. Vooral historische zangopnamen krijgen de aandacht, waaronder die van de eens zo geliefde sopraan Jo Vincent (1898-1989) en het naar haar genoemde Jo Vincent Kwartet. De zangeres krijgt deze aandacht vanwege haar grote inzet voor de liederen uit de bun del van Johannes de Heer. Tevens klinken er ook Oud-Hollandse kerstliederen, eens ver tolkt door de nu 81-jarige alt Aatje Heynis met de voomialige organist van de Wester- kerk te Amsterdam wijlen Simon C. Jansen. Ook andere vocalisten van onze vaderlandse bodein krijgen een prominente plaats in de twee komende geplande programma's. De sopraanstemmen van Elly Ameling en Marie-Cécile Moerdijk naast haar beroemde Australische collega, de operaster Johan Sut- terland, zijn een inooie afwisseling met de baritonzanger Bernard Ki-uyssen en die van de legendarische tenoren Richard Tauber en Joseph Schmidt. Ook enkele bekende internationale voorma lige jongenssopraan-solisten waaronder Leo Meyer, Robert Tino en Sander Donze en enke le oude radio-archiefopnamen van Pieter Vis worden u niet onthouden. Geliefde kerstliede ren voor o.m. kinderkoren van drie bekende Utrechtse componisten, te weten Catharina van Rennes, Hendrika van Tussenbroek en Nancy van der Eist, maken het geheel tot een muzikaal kerstboeket. Van laatstgenoemde, thans 86-jarige inusicologe en componiste dr. Nancy van der Eist - zij was o.m. oud-leer- ling van de zojuist genoemde zangpedagoge Catharina van Rennes - wordt haar jeugdlied 'Dry Coningen' door Pieter Vis en Lennert Knops ten gehore gebracht. Dit bijzondere kerstprogramma wordt door muziekpublicist dr. Vis vanuit het eeuwenoude kerstlied en verschillende stijlen als wel culturen boeiend toegelicht. Ter afwisseling klinken er orgel- werken van onder meer de Utrechtse dirigent en componist Willem Mengelberg, maar ook improvisatiespel van Simon C. Jansen krijgt een belangrijk aandeel in dit kerstdeel. Van meer recentere opname is de kerst-cd uit 1999 van de toen 17-jarige organist en diri gent Lennert Knöps, die toen nog in Nieuwe- Tonge woonde. Tachtig procent van de kinderen met het syndroom van Down hebben mondmotorische problemen waar door eten en drinken moeilijk is. Door het oefenen van de tong- en lipspieren met een logopedist kunnen deze pro blemen verminderen. Logopedisten zullen daarom eerder bij de oorzaken van voedingsproblemen ingeschakeld moeten worden. Dit staat in het arti kel Downsyndroom en slikken in het vakblad Logopedie en Foniatrie, dat gewijd is aan kinderen met Downsyn droom. Er zijn verschillende oorzaken voor de voe dingsproblemen bij kinderen met Downsyn droom. Zo hebben deze kinderen meer kans op een aangeboren slokdarmafwijking die operatief te verhelpen is. Het slikken laat daarna vaak te wensen over, wat bij deze kinderen kan leiden tot (gedragsinatige) pro blemen inet voeding. Slikvideo's helpen dan om de problemen in kaart te brengen. Heb ben kinderen last van reflux (terugkomen van maagzuur in de keel) dan ondervinden zij vaak ook voedingsproblemen. Diagnos tiek en behandeling van slokdarmproble men door een kindergastro-enteroloog is daarbij onmisbaar. De voedingsproblemen hebben niet alleen te maken met het feit dat de tong niet past in de tnondholte. Kinderen met Down hebben vaak ook een afwijkend kauwpatroon omdat hun tong meer voor-ach terwaarts beweegt dan links-rechts. Ook zijn hun wang-en lipspieren slapper. Door slap pere spieren (hypotonic) is het voor deze kin deren soms moeilijk om tijdens het slikken de lucht- of de neusweg af te sluiten. Voedsel of vocht koint dan terug door de neus of loopt de luchtpijp in. Dit kan tot longontsteking leiden. Het kauwen kan bovendien beïnvloed worden door ontstoken en geïrtiteerd tand vlees. Als tandartsen en logopedisten nauw samenwerken is een tijdige signalering en behandeling mogelijk. Uit onderzoek blijkt dat voedingsproblemen bij kinderen met Downsyndroom het beste aangepakt kunnen worden door multidisci plinaire diagnostiek. De behandeling van het slikproces gebeurt liefst door een slikteam van kinderradioloog, neuroloog, KNO-arts, kindergastro-enteroloog en logopedist. Voor een optimale behandeling zal eerst een mul tidisciplinair team van kinderarts, diëtist, logopedist, fysiotherapeut en psycholoog het voedingsproces in kaart moeten brengen. Gezien de hoeveelheid problemen is een goe de multidisciplinaire begeleiding van kinde ren met het Downsyndroom geen overbodige luxe. Vroege interventies door een logopedist zijn belangrijk; deze kan binnen de multidis ciplinaire keten tevens de signalerende en coördinerende rol vervullen. In deze aflevering gaan wij verder met leer, leven en kerkelijk gezag bin nen de BER gemeenten in Roemenië (Biserica Evanghelica Romana). Deze kerken zeggen van zichzelf dat zij een levende kerk zijn, waartoe door Gods genade geredde Christenen behoren. Zij hebben berouw over hun zonden en verlaten zich in geloof geheel en al op het offer van Christus. Door Zijn werk zijn ze een geheel nieuw schepsel geworden. Alleen de Heere Jezus kan, door de weg van de wedergeboorte, een mens een nieuw schepsel doen zijn, die strijdt tegen de zonde en staat naar eerlijkheid, vriendelijkheid, oprecht heid en trouw. Daardoor kan de mens een ware gelovige zijn vol van de vreze des Heeren. Vanuit de blijdschap om de weg tot verge ving der zonden tot bevrijding van de slaver nij van de zonde en tot verzoening met God, proberen de christenen op alle mogelijke manieren geloofsgenoten te helpen. Deze kerk aanvaardt onvoorwaardelijk het gezag van de heilige Schrift als de hoogste auto riteit voor ieder mens. Het 'Sola Scriptura' is ook binnen de Roemeens Evangelische kerk aanvaard. Men aanvaardt geen gezag van bisschoppen of priesters of welke andere menselijke autoriteit. Jezus Christus is het enige Hoofd van de kerk zo belijden ze. De gemeenten worden geleid door oudsten, zij hebben geen speciale titel of waardigheid. Men kent geen predikanten of andere die naren. Wel hebben zij evangelisten die in verschillende gemeenten voorgaan. Theolo gische scholing ontbreekt, de bij de Asociatia Betania in Bacau in dienst zijnde evangelist studeert wel, maar niet op een Theologische school, die is er immers niet binnen dit kerk verband. In afliankelijkheid van de leiding van de Heilige Geest wordt Het Woord ver kondigd door broeders of oudsten, die ken nelijk de gave van het woord hebben ont vangen. Zij moeten in de gemeente bekend zijn als mannen met rijke levenservaring en van goede naam. De vrouwen moeten in de gemeente zwijgen. Het is hun plaats om zich nederig te laten onderwijzen, het is hun taak om werken van barmhartigheid te doen. Vrouwen mogen hun haar niet laten knippen, dienen geen mannenkleding te dragen en die nen hun hoofd te bedekken als er in de kerk of elders gebeden wordt. Als het gaat om liturgische gebruiken, dan kenmerkt de eredienst zich door soberheid. Tijdens de dienst gaat het vooral om de ver kondiging van Het Woord. Daarbij is men wars van politiekgetinte prediking. Voor de Roemeense Evangelische is de zondag absolute rustdag. Tweemaal wordt dan een godsdienstoefening gehouden. Men begint de dienst met het zingen van een lied, zon der dat daarbij gebruik gemaakt wordt van een muziekinstrument. Een koor kent men evenmin. Daarna doet één van de oud.sten een gebed, waarin gevraagd wordt om een zegen en opening van de Schrift. Dan volgt de Woordverkondiging. Een of twee broe ders leggen een tekst uit. Het preken duurt ongeveer vijf kwartien Na de preek wordt weer een lied gezongen om vervolgens met gebed te sluiten. Bidden doen ze - zowel tij dens de dienst als thuis - staand of knielend om daarmee God alle eer te geven. Collectes houdt men niet, evenrnin vraagt men openlijk om geld voor de kerk. Maar iedereen draagt, indien dat inogelijk is, zijn of haar gave af aan de oudsten af. Als het gaat om de onderhouding van de .sacramenten kent men alleen de Heilige Doop en het Heilig Avondmaal. Men prakti seert de kinderdoop; de volwassenendoop en het overdopen staan ze niet toe. Bij de bedie ning van het heiligavondmaal (die iedere zondag plaats vindt) zien zij in de breking van het brood de band der gemeenschap, die we onderhouden tot eer van God. Ze herden ken dan de dood en opstanding van Christus. De deelnemers aan het Avondmaal belijden dat zij door het bloed van Christus zijn gered. Opvallend is dat alleen degenen die door de kerk zijn toegelaten om deel te nemen aan dit sacrament aanwezig mogen zijn bij de breking van het brood. De landelijke organi satie is tamelijk los. Er is jaarlijks een lande lijke vergadering van oudsten. Zij waken met elkaar over de belangen van de gemeenten en de zuiverheid van de leer. Vanuit de landelijke vergadering wordt een kerkblad uitgegeven, 'De Christelijke Waarheid". Contacten met ander kerken in binnen- en buitenland heeft men niet. Tijdens de regering van Ceausescu was dat ook onmogelijk. D.Vroegindeweij secretaris H.C.R. tel.0187-482594, e-mail dainniis.vr-hcr@kliksafe.nl. Zaterdag 14 januari wordt bij camping 'De Klepperstee' (Vrijheidsweg 1) voor de tweede keer het officiële mountainbike kam pioensschap van Ouddorp gereden. Deze wedstrijd, georganiseerd door het Wieler- comité Goeree, wordt op een paardenmen- parcours gehouden en is bijzonder door zijn hindernissen. Het is een technisch, maar ook een snel parcours van ongeveer 1,5 km. De wedstrijd duurt 50 minuten, 1 rondje voor beide leeftijdscategorieën (16 tot 35 en 354-). Nieuw dit jaai- is de kindertace. Kinderen in de leeftijdcategorieën van 6 tot 16 jaar kunnen meedoen in deze speciale wedstrijd. Ze rijden allemaal tegelijk 2 rondjes, maar er zijn vele prijzen te verdienen. Ook voor publiek is dit een leuk evenement, het par cours is namelijk geheel vanaf de feesttent te volgen. Nieuw dit jaar is dat het parcours door de verwarmde feesttent heenrijdt, dus kan het publiek warm en droog naar de wed strijd kijken. Er is ook live muziek aanwezig. Tijdens uw hapje/drankje komen de renners ongeveer 10 keer langs en ziet u vanaf deze plaats ook alle hindernissen. Meedoen staat open voor iedereen. Er zijn geen speciale eisen, u moet alleen in het bezit zijn van een mountainbike en een helm. De start voor de categorie tot 35 jaar is om 13.00 uur, de start van de kinderrace is om 14.15 uur en de start voor de categorie 35-i- is om 14.30 uur. Inschrijven kan ter plaatse en kost 2,50. - Zet uitdraaisteunen en banden op plankjes om vastvriezen te voorkomen. Door de plankjes in plastic zakjes te doen, zijn ze bij het openbreken weer makkelijk mee te nemen. - Houd de elektriciteitskabel vrij van de grond, maak hem geregeld even los en veeg de sneeuw eraf. De kabel kan warm worden, zichzelf insmelten en vastvrie- - De schoorsteen van de kachel is met een speciaal pijpje te verlengen, zodat de afvoer niet dicht sneeuwt. - Door een metalen opstapje met kokosmat te bekleden voorkomt u uitglijden. - De ventilatieroosters van de koelkast kunt u ook afdekken. Het koelend vermogen neemt er wel door af, maai' er kan nu geen koude buitenlucht meer binnenstromen. Als de koelkast op gas werkt, mag u het uitlaatpijpje nooit afdekken. (Uiv. Handboek kamperen: gratis brochure voor ANWB Leden) MELISSANT - Werd vorige week het verkeer op de N215 tussen Melissant en Stellendam al enige tijd gestagneerd door een takelwagen die dwars over de rijbaan vast w as komen te staan, deze week was het opnieuw mis en moest hetzelfde weggedeelte wederom worden afgesloten. Nu was er een vrachtwagen gekanteld, waarbij de weg flink met modder werd besmeurd. Door onbekende oorzaak raakte de vrachtwagenchauffeur met de rechterwielen \an zijn wagen in de berm terecht, kwam na een cortectie aan de linkerkant \an de weg in de berm en kantelde vervolgens. De chauffeur kwam met de schrik vrij. de vrachtwagen werd weggetakeld en de brandweer kwam ter plaatse om het wegdek schoon te spuiten. (Foto: Persburo Flakkee}

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 6