De klop op de deure Ben pommel Veugels in de kelder EHMIDSt-ttlEUWS Op zun Oudurps èschreeve: Met verbijstering zag Nederland vorig jaar kerst de gevolgen van de verwoestende tsunami. Massaal doneerden Nederlanders voor hulp aan overlevenden. Eenjaar later bouwt het Nederlandse Rode Kruis aan herstel van inkomens, huizen én levens. Een jaar geleden Het Nederlandse Rode Kruis bouwt Het Nederlandse Rode Kruis Hoop voor de toekomst Op z'n Flakkees geschreve: Een prettig kerstfeest en een gelukkig nieuwjaar Aannemingsbedrijf J. KROON EN ZN. B.V. UIlU PROJECT ONTWIKKELING B.V. PAGINA 47 VRIJDAG 23 DECEMBER 2005 "De aermen kloppe op de deure van de rie ken" In weezen is ur uuteindeluk niks nieuws onger de zunne. Wannéér we de loap van de geschiedenis naegóó, is de weareldbevol- king al ieeuwen lang op zoek naer un beetere plekke om te weunen. Wie in of onger slechte omstandugheeden mot leeve in weune, góót op zoek naer un aore plekke. Weet je nog wel, de jaertallen dié mun op schóóle moste lieere? 300 vóór Christus kwamme de Frie zen e.a. volkstammen weune in uus land. 100 vóór Christus kwamme De Bataven zelfs op boamstammen de Rijn ofzakke in vestigden dur eige tussen de Rijn in de Maas. De Betuwe is dêér zelfs nog un ooverbluufsel van want de ieerste naem van dat gebied was Batouwe. 59 vóór Christus: De Romeinen komme in uus land (die kwamme toe hier de laekens uutdieele). 400 nae Christus: Groeote volks- verhuuzing. De Romeinen trekke dur eige vromme. In uus land woordt beweund deur Friezen, Saksen in Franken. Die stammen weare toe in dien tied echt niejt op un fekajn- sireissi, ze trokke naer uuze streeken omdat ze hier un beetere leefomgeeving hoopten te vinden dan wéér ze vandaen kwamme. Dur reize duurende soms ettelukke maenden mar ze kwamme dan toch wéér ze wouwe weeze. Nog wéér laeter kwamme dur Portugese loden die in dur eige land vervolgd wiere naer uuze streken (dienk mar us an Baruch de Spinoza 1632-1677, un filosoof, in de advokaot-dich- ter Isaac da Costa (1798-1860), die uut un Portugees-Joods geslacht kwamme). 200.000 Franse Hugenoten die an de beruchte Barthe- lomeusnacht op 24 ougustus 1572 ontkomme waere, kwamme in Nederland in in Duusland terechte. Oak hiervan binne dur vandaege an dun dag nog naemen die déér nog op wieze, zoeoas Duvaloois, Ie Comte, la Fleur, Jume- let, Plaisier in De Bloois, om dur mar us un paer te noemen. Russen die in groeote getae- ien hut tsaristische Rusland ontvluchtende, toe dêér de revolutie begong. Belgen die in de ieerste Weareldoorlog, 1914-1918, hierin Nederiand un veilug heenkommen zochte. Nog un anekdote uut dien tied; op Oudurp waere oak Belgiese vluchtelingen ongerè- brocht in de staetseschóóle (noe de meubel- wienkel van Jan Haemeete). Bliekbaer waere deeze Belgen verzot op katten. Want om dun haeverklap was dun ieenen voor dun aoren zun katte kwiet, niet om ze te aajen mar ze kwamme in de braedketel terechte; volgens zeagen smaeke ze net ieender as un knien. Onteegenzeggeluk binne dur toe oak wel Bel gen hierèbleeve nae 1918; un bekende naem in Sommerdiek was Eduward Phillibert. Duutse joden die voor de twieede Weareld oorlog hierheene kwamme in dochte op die menier uut de hoan van de nazi's te kunnen bluuven, wat uuteindeluk mar ten dieele is èlukt. Want toe de Duutsers hier in 1940 kwanrune, konne ze eigeluk al géén kant méér op, van degeenen die dus hier géén onger- duukadres kon vinde of als anèbrocht wiere, kwamme de mééste via hut kamp Westerbork toch nog in de vumiejtegingskampen terech te, we kenne allemaele de geschiedenis. In noe komme meansen uut landen mit hon- gersnoeod, aeremoewe, ongerdrukking in martelingen naer Nederland. Allieene of mit dur gezin, mar oak in groepen. Ze riskieere dêêrbie de mieest vurschrikkelukke dingen, mar ze binne bereid om die risico's te loapen. Oojt hew'k wel us iemund hoeore zeage: "As hut rieke westen de rest van de weareld bluuft uutbuite toet ze dêér niks méér hewwe, zulle wiele oojt de rekeninge èpriesenteerd kriege. As wiele hut rechtvaerdege dieel niejt geeve, zulle ze hut wel bie uus komme haele." In noe is dat èkomme! Zoeodoende komme dur jaerluks un bearg vluchtelingen naer hut rieke westen. Ze woore inèdieeld in categorieën: politieke vluchtelingen, eco nomische vluchtelingen of weet ik wat voor etiket ze nog méér opèplakt kriege; mar dat is onzin! Deeze meansen hewwe hut zeeker niejt best in hut land van herkomst, of ze noe vervolgd woore, honger hewwe of vluchtte voor opstanden in oorlog, ze wille déér weig in hier naertoe komme. leen reeden hewwe ze altied: ze zoeke hut beeter dan in hut land wéér ze vandaen kommen. Legael mit un vurbluufsvergunning is moeoj, mar illegael hier is eigeluk altied nog beeter dan legael dêér, geef ze us ongeliek! Wat zouwe we zelf doewe as we in hurlies plekke stonge? Ze komme echt niejt voor de lol, de landen wéér ze thuus hoeore, binne aerm in onvei- lug in dicht nog alle twiee. Nutuurluk pakke ze alle meugelukheeden an om dêér weig te kommen. Pepieren weig goeoje, valse pepie- ren koape, un verzonne verhael vertelle, liege; dat dee ze in dun lesten oorlog teegen de Duusers toch oak, om hut ieen of aore te kunne bereiken? Hut tieje is allieene nog te kieeren deur hulp dêér te briengen, wéér de meansen thuushoe- ore. Help ze om de landbouw in de industrie te ontwikkelen, geef ze ongerwies, gezond- heidszurg in geef ze un gelokkug in veilug thuus 'Wie zal dat betaele?' is de groeote vraeg. Zoete lieve Gerritje die bestóót niejt méér, mar wannéér je soms hoeort in ziet hoe hut geld in de rieke landen mit schoppen vol oover de balke ègoeojd woordt in an allerlei onzinnege projecten uutègeeve, dan mot dit toch op te lossen weeze, zou je dienke? We motte means wille weeze mit de meansen. Minder egoïsme, minder 'ikke, ikke, ikke, in de rest kan stikke'. Laet ze de meansen in de aerme landen zelf un goeoje in veiluge leefomstandugheid geeve, dan zulle ze niejt méér bie uus an de deuren komme kloppe. Hellevoetsluus, winter 2005 De groewten van Job van Klaos van Job Padmos in Gerda van Koos van Gurp. Tevens weansen we femleli, vrienden in Icennissen Gezeegende Kerstdaegen in un gezond in gelok kug 2006. Bijna een jaar geleden sloeg een vloedgolf in één ontstellende klap hui zen weg en dromen kapot in Azië. De tsunami sleurde mensen mee en verdronk hun toekomst. Verspreid over tien landen kwamen naar schat ting 226.000 mannen, vrouwen en kinderen om. Meer dan twee miljoen mensen raakten ontheemd; nadat het water was gezakt bleven zij achter zonder huis, zonder bezittingen, zonder inkomsten. Waar geen steen meer op de andere stond, waar mensen in verbijstering rondliepen, ving het Rode Kruis slachtoffers en ontheemden op. In de noodhulpfase heeft het Rode Kruis meer dan 1 miljoen mensen bijge staan met voedsel, schoon drinkwater, klamboes, zeep en medische zorg. Toen de hoogste nood voorbij was, veranderden zorgen over vandaag in zorgen over morgen. Na de tsunami moest de bevolking de draad oppakken en bouwen. Bouwen aan hun huizen, hun scholen, hun wegen en aan hun toekomst. Ook hierbij helpt het Rode Kruis. Het Nederlandse Rode Kruis is vooral actiefin zwaar getroffen gebieden in Sri Lanka en Indonesië. Er zijn vele activiteiten gaande. Zo is de bouw van nieuwe huizen en scholen in volle gang. Om vissers weer aan het werk te helpen geeft het Rode Kruis boten, netten en motoren. Boeren krijgen zaden om hun land weer te bewerken. Vrouwen krijgen weer een inkomen omdat ze met nieuwe weefgetouwen kokosmatten kunnen maken voor de verkoop. Dankzij het Rode Kruis hebben deze vissers weer een boot. In Sri Lanka en in Indonesië is de situatie nog steeds niet zoals het was. De hulp in de noodfase verliep voorspoedig, bij het opnieuw opbouwen van een land is dat lastiger. Maar er is hoop voor de toekomst. Beetje bij beetje krabbelt de bevolking weer overeind. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 33,5 miljoen ontvan gen, waarmee ze in drie jaar tijd de situatie wil helpen herstellen. Inmiddels is er na één jaar, al ruim veertien miljoen aan hulpverlening besteed. We gaan door, totdat de bevolking in de door de tsunami getrof fen gebieden het leven weer heeft kunnen opbouwen! Behalve het Nederlandse Rode Kruis werken ook andere nationale verenigingen van het Rode Kruis- en de Rode Halve Maan beweging aan de wederopbouw in de rampgebieden. Wilt u meer weten over de hulpverlening na de tsunami? Kijk op www.samenhelpen.nl Een kleine greep uit de projecten van het Rode Kruis: In de noodhulpfase heeft het Rode Kruis o.a.: Bevolking tenten, kleding, dekens, klamboes, leep en andere hulpgoederen gegeven Medische zorg verleend Gezorgd voor schoon drinkwater Familieleden die elkaar kwijt waren weer bij elkaar gebracht In de wederopbouw helpt het Nederlandse Rode Kruis door o.a, Vissers netten, boten en motoren te geven Vrouwen weer in staat te stellen om geld te verdienen Huizenbouw Bouwen van scholen, gezondheidscentra en klinieken Verstrekken van zaden aan boeren zodat zij weer gewassen kunnen verbouwen !SIFIH6»™lE«SW»Siiaie(l(!gi- CtM Noe haa'k vannochend toch wat beleefd. Ik ken d'ur noe een beetje om lache, mar van nochend niet oor. Ik zat even in de keuken an taefel un kopje koffie te driengken. Opeens hoarende ik un raor geluud uut de kelder komme. Eearst schoenk ik tur geen andacht an, mar zachjes an droeng ut tot mun deur, dat tur in de kelder wat bezoenders gaende was. Ik dee de kelderdeure ope, in jae oor, ik begreep ut al... d'ur zat weer un kauwe (un veugel) in de puupe van de cv. ketel. Dat was ienkele jaeren geleje oak us voorge- valle. Wiele hao naemeluk geean kraojepotje op de schoorsteen. In azze dur dan kauwen of kraojen in de schoorsteen valle, valle ze roets...roets... zo bie Hanna in de cv. ketel of in de groate puupe. Wiele hao dus un groate kelder, waer de cv. ketel in staet. Ienkele jae ren geleje was dat dus oak un keear ut geval, mar toen vloog de kauwe in de kelder roend, hoe un uut die puupe gekomme is, was voor oens un raesel, mar goed, ut was zo. Waer- schienluk was un deur de cv. ketel op eean of aore menier naer buuten gescharreld. Eean van oenze kinders heit um toen gevange, in vrie gelaete netuurluk. We hao dur nog un foto van. Oenze zeune kreeg wel een lealuk- ke pik in zun hand van die veugel, in diegk tur om dattun un schaarpe snaevel heit oor. Mar vannochend was ik allenig tuus, goeie raed was dier. Ik dee de kelderdeure nog us wat vaarder ope. Jae, ik horende ut duude- lijk: piepe..., in un beetje fladdere. Ik docht: Kom Hanna, verzaemel aol de moed die je heit, in dael us of in de kelder, je bint toch Voorstraat 32 3258 BA Den Bommel zeker niet benauwd van un kraoje! Ikke de kelder in. Mar wat ik zag.geean kraoje of kauwe. Mar ik horende um des te meear! Ik bleef stokstief staen. Jae oor, ut geluud kwam uut de puupe van de kachel. Bel maansen nog an toe, hoe mos ik dat noe toch oplosse. Die puupe mos tur of, dat was duudeluk, mar hoe...? Zaalf kon ik dat niet, want dat dieng zat netuurluk netjes mit schroeven vast, in angezieje ik tweea lienkse handen hao, kon ik hier niks an doewe. Iedereen was naer zun waark of naer schole. Ik docht: gelieke de verwaarmiengsurvus mar opbelle. Alzo gedaen. Ikke dun heealen obli- gaosie verteld tegen de telefoniste. Ze zou iemand stiere zei ze. Ik had de thermostaat al laeg gezet, want ik docht, aorus krie'men nog brand. Zowaer un kwartier laeter gieng de belle al. Un monteur mit un klein vaantje neffen zun, stoenge op de stoepe. Ikke mun verhael verteld. Heulie de kelder in. Toen horende ze 't oak. De monteur zei: "De pijp zal er af moeten". (Die man kwam van de overkante begreep ik an zun Hollands.) Hie grabbelde al naer gereeschap in zun koffer. De puupe was tur zo of, mar toen zagge mun ut. Ik kan dat moeluk uutlaege, mar 't komt hier op neer: in un stik dwarse puupe zagge mun in de verte tweea kauwen zitte. De mon teur lichte ze bie mit zun zaklantaem. "Hoe krijgen we die eruit?" zei de monteur. Ik zei: "De zal wel een paraplu haele, dan kenne we ze misschien naer oens toe harke". Nou jae..., verbij sterieng tekende zich of op ut gezicht van die man. Hie zei geschrokke: "Dat meent u toch niet mevrouw, dit zijn dieren in nood, daar moet de dierenambulance voor komen." Toen was ut mien beurte om verbaesd te wezen: De diere ambulance...? Wel wel, wat za'mun noe beleve, doch ik. De monteur had zun telefoon al gepakt, in hie belle. Ik docht: kwa, ik gae de kelder uut, dat modde heulie noe mar regele. Even laeter kwamme ze de keldertrap op, in de monteur zei: Wat een dorp is dat hier, daar komen ze niet voor!" Ik kon ut niet laete, mar ik zei: "Netuurluk niet, die klus kenne mun toch zaalf wel klaere?" De monteur zei: "Hoe dan?" Nou, ik 'zei: "Net wa'k zaage man, un paraplu of un stok, in dan voorzichtug die beesten naer je toe probere te haelen". Ikke un groate paraplu gehaeld, in daer goenge ze de kelder weer in. Opeens un groate schreeuw vanuut de kelder: "Er is er een uit, hij vliegt hier rond!" Toen gebeurende dur opeens heeal veul dien- gen geliek. Un groate zwarte veugel vloog de keuken in. De vietrage wapperde..., in de lampe bun gelde zenewachtig heen in weer. Toen pre- berende de kauwe op de klokke te gae zitte, mar dat mislukte, de klokke hieng scheef, mar bleef nog net an de mure hange. In de kelder spookte ut oak, daer was oak tumult. Mar ik had genog an de keuken. Toen kletterde de plantegieter op de groend. Daer zat nog wat waeter in, dat blupte op de vloere. Maansen nog an toe! Dit heale verhael was waark van un paer secoenden, zo vlug gieg aolus. Opeeans verscheen dur un hoad uut ut keldergat, dat vaantje dee oak mee, in riep zo hard assun kon: "Ksst...! Ksstt...!" Mar toen voend ik ut welletjus. Ik kwam tot mun posetieven in dee de kelderdeure toe, vervolgens goaiende ik de biekeukendeure ope, in toen de buutendeure. Nou, toen was ut zo voor mekaore, de kauwe koos de bree viertien, in verdween in ut luchtruum. Ik zei: "Dag veugel, goeje reis." Ikke terug naer de keuken. Wel wel, in eean oagenblik was hael de keuken overhoap. Toen gieng de kelder deure ope, in daer kwam de monteur mit de aore veugel in z'n handen. Ut vaantje hield zun staert vast. Naer buuten mit dat beast, in daer vloog nummer twee de locht in. Zie zo, die wazze waer ze weze moste. Ik vroeg an dat vaantje: "Moch je un daegje mit je vaoder mee?" Ik docht naemeluk dat ik un 'n keear "pa" had hoare zaage". Mar wat zei dat kaereltje? "Nee mevrouw, ik loop stage". Dat was noe typisch weear wat voor mien. Ik schaemde mun eige netuurlijk. Mar ik reddende mun eige, in ik zei: "O, ik docht dat ik je pa had hoare zaage". In vervolgens zei ik, dat un dit wel niet veul mear mee zou maeke. Veugels vange zal niet zo veul voor- komme. Ik zaage: "Schrief tur mar un mooi verslag van joh, dan krieg je vast un 8. Zoa'n verhael hao de leraers nog nooit geleze". Hie zou zun best doewe, zeit un. De monteur in zun knechtje daelden de trap weer of, in gien- ge de schae in de kelder herstelle. Ik dee mun waark in de keuken. 't Viel nog niet tegen. De blommegieter was kerdul, mar de rest was op te ruumen. Pasjes laeter kwamme de tweea hoajen mit schokjes de trap op. Ik had intussen nog un exstra bak je koffie gezet, dat wou dur wel in. De mon teur keek zo gewichtug, as of un un leeuw gevange had, in ut knechtje glunderde van genoegen. Dat vaantje had zodoende de dag van zun leven. "U moet toch maar een kraai- enpotje op de schoorsteen plaatsen", zei de monteur nog. Nou, dat had ik oak al bedocht netuurluk. Dat mos niet te lange mear duure. Toen de koffie op was, verdwene ze. Ik bleef verdwaesd achter. Vannaevend, toen mun man tuus kwam, haok 't heeale verhael ver teld. Ik zaage: In noe mot eearst die kraoje- pot op de schoorsteeanDaer was un ut direkt mee eeans. Mar as de rekenieng komt van de verwaarmiengsmonteur, zalle mun wel schrikke, dienk ik. Mar vooruit, 't is goed of geloape; dur had wel brand kenne komme. Hanna

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 47