Hut antieke kasji.... Huizer ees Versmarkt Tettero >tab aan't Jlarmsbliet VAN RUMPT ïrans Meiaarde Op z 'n Flakkees geschreve: Fa. G. Kamp aeyzo^dj aeluJkJda m/ sportief ZOOG HET TREFPUNT" J. Mackloet Zn. ElliVIIDEII-IIIEyWS Trettige %erstdagtn Voorspoedig 9{leuwjaar B.V. Int. Transportbedrijf nnKc I Qezegende Kerstdagen en een voorspoedig 2006 (^c^-c^^^^odLe/ Ke4^ytd^CLg^4^ e^n/ ee^o/ voor^oectCgp 2 006 „MANEGE OOSTMOER" Fa. M. J. van Brussel Jachthaven Atlantica Chr. Gem. Zangverg. SOLI DEO GLORIA ^^5[j0Aöl3DiaiMBlRlO^ Op zun Oudurps èschreeve: .rr^^^ fam. J. G. Clement 'Wij Wensen cd onze dièntèle, Vrienden tn Sel(enden prettige %grstdagai en een voorspoedig nieuwjaar Xn Laminaat Pergo Parket Plankenvloeren Uw specialist in parl<et en plankenvloeren Wij wensen alle mensen,,,- prettige JCerstdagen en een voorspoedig 2006 toegewenst Aardappelhandel Fam. Maliepaard prettige feestdagen en een voorspoedig 2006 toe WIJ WENSEN U ALLEN Fam. Kieviet Hovenjersbedrijf Rozima Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 2006 Bestuur en medewerkers van het Verenigingsgebouw prettige 1<^rstdagen en een gezond. ZOOG toe. Inl: (0187) 6118 76 Groothandel Hef adres voor: Wij wensen u fijne Kerstdagen en uoor 2006 veel geluk, liefde en gezondheid! Schildersbedrijf Gezegende JCerstdagen en een voorspoedig 2006 Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 2006 Onderhoud - Tegelwerken - Sierpleister Qezzgavik 'Kerstdagen ai etn voorspoedig 2006 Bestuur, leden en dirigent van de Gezegende JCerstdagen en een voorspoedig 2006 Tel. (0187)49 40 57 ^z PAGINA 38 De blommetuun "Kees", zei Mien, "ze geve maarge moai len teweer op; dus gaen we heêrluk tune! "Dat saeme tune", zei Kees, "draoit altied uut: op joe belaste en ik het zwaere waark doewe." "Waer bin je aores vaant voor?", zei vrouw lief. "In nae zo'n lange winter zuuloare in je luie stoel, is het wel es goed dat je d'r weer es tegenan gaet. As ik joe was, kwam ik mar gekiek overaande on de spae mit de afwasbor- stel te bewaarken, want d'r zit wel een centi meter roest op." "'k Hoa gehoopt dat joe die wel geliek mit de groate voorjaers schoanmaek zou meepikke, want dan bin je an het poesen in wrieven alsof Maxima bie je op bezoek mot komme!" "Dat kan wel waer weze, mar mien spulletjes blienke je tegen en daemet zag ik nog dat je schrepel veul weg heit van een roestige mis- pitbigge!" "In joe, vrouwe, hei joe de plattegrond al klaer? Van de winter zat je mit een head als een krote en heal geleerd kiekend over een groat vel pepier geboge in warre de diepe zuchten niet van de locht. De taefel lei toen bezaoid mit allerlei tuunblaejen in je dook as een wervelwind van 't eêne blad naer 't oare. Mag ik, as min of mear ervaere man je heal voorzichtug een goeje raed geve?" "As je mar weet dat goeje raed dier is", zei Mien, "in dat kan d'n blauwen niet trekke." "Dan doewe wiele 't op ongze eige goedkoape menier, dus knus in op z'n ouwerwes Flakkees: niet te geleard in veul ouwerwesse blommen. Dus geen butenlandse naetuurstenen in woes- tijngrint, mar puur Hollands", zei Kees. "Dan hoa we mekoare goed begrepe", zei Mien. "Waervan akte", zei manlief. "Ikke", zei Kees, "maeke een dudelukke plattegrond en joe neust vakkundug in de ouwere tuun blaejen." "Zie je een moaie plante of blomme, dan zetje d'r een nummer bie en dan gaen we ze daer- nae saeme een plekje geve op ongze platte- grongd". "Je bin tminder dom dan je d'r uutziet", zei Mien. In Kees glom bie dat twiefelachtugge komplement. "We motte oak goed op kleuren en de groate van de bommen en planten lette", zei Kees, "want de tuun mot aok esteties verantwoord weze". Van dat leste heit ze niet trug, docht hie. "Dat is nogal een mond vol", zei ze. "Waer hei joe die geleerdheid vandaen? Want dat hei joe niet van je eige! Zeker uut 't woordeboek gehaeld,mar weetje oak wat ut betekent.?" "Dat weet ik wel", zei Kees, "mar ik bin niet van plan om dat joe uut te leggen; we hoa alle- maele ongze grenzen". In daer most groatje 't mee doewe. In zo warre de Uiunartiesten vlijtug bezig en de potloajen sleête van twee kanten: van boven van 't 'r op bieten, in van ongdere van het tekenen in schrieven. Ze zou we de zaek noe beter voorbereije dan drie jaer geleje mit 't vievertje. Toen was Kees zomar op z'n janboerefluitjes gaen spitte, mar dat is um vre- seluk opgebroke. Op anwiezingen van Mientje mos dat vispaleisje earst lienks komme, toen wat mear naer rechts in naer achtere, mar nae een paer daegen leek 't de Grebbelinie wel. De tuun had veul weg van die frontlinie en Me zag t 'r uut als een dolgedraoide tuunsoldaot, die drie veldslaegen verlore had! Mar eêrluk is eêrluk, nae emmers zweat is het toch nog een knus vievertje geworre, waerin het wrie melt van leven. Mar noe warre ze een mienke jaeren voarder. Nae de goedege woordscher- mutseliengen van 's aevus voorof stonge ze den aoren ochtend blaekend van tuunlust mit opgestroapte mouwen te beraedslaegen hoe in waer ze zouwe beginne. "Met 't begin naetuurluk", zei Mientje. "Das nogal wiedes", zei de oppertuunmeaster, "mar an dat super ontwerp van vroeger jae ren zat kop nog staert, laet staen een begin", 't Begin was toendertied overal in naarges, want hie had op anwiezingen van z'n schat- tege soms kattege wederhelft en deur eigen ondernemingslust alle planten, bosjes en blommen meardere maelen motte verplante, zodat deze sierproducten alle hoeken van de tuun al gezieje hadde. Mar noe zouwe ze pro- bere om mear volgens plan te waarken. Mar dat was eigenluk heule aerd niet! Toch mot je niet dienke dat deze ongeschoolde, mar mit veul liefde voor de neatuur beddealde ech telieden er noe mar een potje van maekten. 't Warre wonderbaerleke tuunartiesten, die uut een ingeschaepe gevoel voor de naetuur kans zagge om een ven-assend fleurug geheal tevoorschien te toaveren! 't Was noe maert in overal stonge dr al volop paesblommen en allerlei aore prachtege voorjaersblommen hun lentepracht te vertoanen. Toen kwam buurman Toon een buurpraetje maeke. "Tsongejonge, beste maansen, wat hoa jule toch een ongeloaveleke moaje blom metuun! Hoe kriege jule dat toch voor meka- ore?" "Je mot wel begriepe. Toon", zei Mientje, die direct d'r zegje had, "dat zoiets niet vanzelf gaet. Je mot er een beetje gevoel voor hoa", zei ze nederug praetend en kiekend. "Mit gevoel allean kom je d'r niet", zei Kees, "je mot oak ja handen laete wappere. Mien dienkt wel, dat je de blommen uut de grongd kan praette, mar zo waarkt het niet. Want als dat gieng, dan zouwe de blommen vechte om een plekje." "Wat bin je weer leuk!", zei vrouwlief, "Mar noe gaen we an't waark", zei Kees. "Joe, Mientje, gaet boven op 'trapje zitte in anwie- ziengen geve, en dan zal ik de blommen en planten een plekje geve". En toen begonne de waarkzaemheden. Hie stak een plante naer boven en riep: "nommer vuve!" "Iets naer achtere!", riep Mientje, in even laeter mit een groate schreeaw: "hoow!, noe nog een aantje naer lienks!" In toen klonk de brul: "pote!" Zo gieng dat een half ure deur en Kees wier stik zeamelappeg, want groatje zat te zwaojen in te kommanderen als een opper- wachtmeaster. "Even stoppe!", galmde Kees mit een hoad as een pioenroze, "ik mot eerst een borrel!" Toen Kees weer biegetenkt was en Mientje d'r stembanden gesmeard had nut een lekker affekaotje gienge ze weer ievreg voarder. Tegen d'n aevund warre ze klaer en heale- maele opgebrand! Kees krauwde overaande, mar bie Mientje dee d'r een kwaedje op. Ze kon niet van 't trapje ofkomme, want ze zat klem vast. Ze was wat uutgedijd deur 't lange zitten tussen de bovenloap. Kees zette z'n nk d'r ongder, mar 't gieng van gean kanten. Toen hoa ze buurman Toon mit z'n vrouwe der bie gerope in mit gezaemeleke krachten wier Mientje bevriejd! Mar: ze hoa eare van d'r waark gehad. Dat is 't jaer daerop uutgekom- me! Toen wier er 'wie heit de moaiste tuun?' wedstried gehouwe. In ze behaelden de earste pries! Kees liep te blienken as een schallebie- ter in Mientje kon voor de earste kear van d'r leven niet uut d'r woorden komme. En dat was zear biezonder, volgens Kees. Mar 't wier hun deur 't heale durp van harte gegund! Gerard Struuk, Melissant Naest alle rampenellende, gijzelingen, frau des, misdaeden in bezuunegienen gebeure dur gelokkug oak nog wel leuke diengen wêêrvan je de humor nog wel kan inzieje. Dichte binne dat geweune diengen uut hut daegeluks leeven, mar die houwe dan oak hut leeven leefbaer. Hoewel..., je kan ur toch wellus deur in un moelukke situaosies terechte komme. Zoeoas Aorie, ieen van uuze kennessen. Hie ooverkwam hut volgen de. In zun vrieje tied (hie zit naemeluk in de VUT) restoreert un voor dien geenen antieke meubels. Op un dag wier un opèbeld deur un sjiek daometje uut de buurte. Ze hoa èhoeord dat hie wel us un karweitje an antieke meubels deed. Ze zei: "Meneer, ik heb een mooi antiek kastje, maar nu is van één van de laatjes het frontje los gegaan. Zou u dat voor mij kunnen repareren?" "Natuurlijk mevrouw, geeft u het adres maar, dan kom ik het vandaag of morgen wel even bij u ophalen." Dus Aorie haelende hut laetje van hut antieke kasji bie dur op, in hie liemende hut vak kundug in mekoare. Mar noe most hut laetje nog vromme naer hut sjieke ouwe daometje. Dat was oak al gêên prebleem, want Aorie most toch eeven zun vrouwe dêêr levers in de buurte brienge, in hie docht: 'Kom, laet ik dan anpersant bie hut sjieke daometje langs rieje om hut gerippereerde laetje wêêr in hut kasji te zetten'. Zoeo èzeid zoeo èdae, in Aorie arriveerende mit hut gehemde laetje bie hut huus. Toe de deure oope ging zei Aorie: "Uw laatje is klaar. En daar ik toch in de buurt moest zijn, zet ik het er wel even voor u in." Nou, dat vong hut ouwe vrouwtje aerdug in Aorie schoof hut laedje in hut kasji. Dêêrmit docht hie zun taek of te hew wen. Docht hie! Mar niks hoeor, want de gliejer wêêroover hut laetje liep, liet los in viel naer omlieege! Aorie keek ur us mit zun vakmansoage naer, in kwam toet de conclusie dat deur de loap van dun tied eigeluk alle liem toet poejer uut èdroagd was. 'Ik zal dur wel eeven un klein spiekerti in tikke docht Aorie'. Hie pakkende wat spullen uut zun tasse in tikkend hieel vurzichtug un klein spiekerti in de gliejer. Bie de laest tik... Ja hoeor! Dêêr kwam de aore gliejer oak op de grond terechte. 'Oak mar un spiekerti', docht Aorie. Mar ja, un oud kasji mit vurdroagde liem zit niejt mêêr zoeo steevug in mekaore. In iedere kêêr as Aorie wat vastèspiekerd hoa liet ur wêêr wat aors los, om staepelgek van te wooren! Hut sjieke mevrouwtje hoerende al dat getummer in kwam mar us kieke wat of ur eigeluk an de hand was. "Ik hoor u zo timmeren, u zou toch alleen het Idatje er in schuiven?" "Ja mevrouw, dat klopt", zei Aorie, "maar toen ik het laatje erin schoof, liet de glijder los omdat de lijm fmaal was verdroogd. Toen zette ik de glijder even met een spijkertje vast. Maar omdat eigelijk alle lijm is verdroogd, tuimelt het één na het ander uit uw antieke kastje. "Dat is niet zo vreemd zei hut sjie ke daometje, "het is uw eigen schuld, u staat maar op het kastje te beuken!" Aorie hield voor de rest wiesseluk zun mond in gieng wêêr vaorde mit hut inmekaore knutselen van hut inmiddels antieke gammele kasji. 'In noe onmiddelluk weig weeze', docht Aorie bie zun eige, 'voordat ur wêêr wat van of uut hut ouwe kasji valt'"Zo mevrouw, het is voor elkaar, uw laatje schuif weer prima hoor. De rekening stuur ik wel op, tot ziens mevrouw!" Ongerweege naer zun vrouwe, want die most Aorie wêêr op haele, foeterde hie nog nae. "Beuke op hut antieke kasji! Hoe haelt dat ouwe means hut in dur hoeod! Hut ding hing van ellende an mekaore. In dan doew je hut nog om ze te helpen! Je zóu ze toch..." Hellevoewtsluus, naejaer 2005 De groewten van Job in Gerda Padmos stad aan het Haringvliet wenst familie en vrienden L. Vr. Poldersedijlc 8 STAD AAN 'T HARINGVLIET - Holland Fax (0187) 611896 Tel. (0187) 611267 Baron van Brienenstraat 34 Stad a/h Haringvliet. Tel. (0187) 470279 Familie, vrienden en clientèle Bel voor afspraak lihini:j(]il *l iifi ov «ao IVIolendijk II, 3243 AL Stad a/h Haringvliet, tel.(0187)611214 Rijwielen, bromfietsen; BP benzinestation TPG servicepunt Vrienden en clientèle Handel in Landbouwprodukten Stad aan 't Haringvliet Tel. (0187)611258 wenst alle relaties, vrienden en bekenden F.N.R.S. vvww.manegeoostmoer.nl Oostmoersedijk 2a 3243 LE Stad aan 't Haringvliet Telefoon (0187) 61 12 42 Direktie en personeel van wenst u allen te Stad aan 't Haringvliet Oranjelaan 14 wenst alle mensen Schilderwerken Bedrijfsideding Kerstpal(ketten Relatiegescfienken Sportprijzen Voorstraat 7, Telefoon (0187) 611412 3243 AV Stad aan 't Haringvliet Wij wensen alle mensen Familie Bakker Zeedijk 54-56 3243 ZG Stad aan 't Haringvliet Telefoon (0187) 61 2524 Familie, vrienden en clientèle wenst clientèle, vrienden en bekenden Achterdijk 22 3243 AA Stad aan 't Haringvliet Telefoon (0187) 6117 80 Fax (0187) 6117 80 wensen donateurs en vrienden STAD AAN 'T HARINGVLIET, december 2005 Nieuwstraat 5 3243 AN Stad aan 't Haringvliet Fax (0187) 49 46 51 t^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 38