EIIArtDBI-illEUWS PAGINA 33 JDAG 23 DECEMBER 2tQC GOEDEREEDE - In februari van dit jaar kwam het water wingebied Middel- en Oostduinen in beheer bij de dit jaar haar honderdjarige jubileum vierende Vereniging Natuurmommienten. Voor die tijd was het gebied bij - in de volksmond genoemde - 'De Waterleiding' in beheer. Het gebied is nog steeds in beheer bij de huidige exploi tant Evides Waterbedrijf. Dit bedrijf gebruikt het terrein voor de waterwinning en heeft er ook haar pompstation gevestigd. Met terreinbeheerder Frans van Zijderveld van Natuurmonumenten bezochten we het prachtige natuur gebied. Tekst en foto's: Adri v.d. Laan Samen met de Westduinen, het natuurgebied wat onder beheer is van het Zuidhollands Landschap, vormen de Middel- en Oostdui nen het oude duinlandschap van Goeree. De grens van het gebied loopt van 'De Enden' bij Strand Noord achter de laatste duinenrij langs tot aan de Kwade Hoek. De zuidgrens wordt gevormd door de percelen langs de Oostdij kseweg. De oppervlakte van het natuur- waterwingebied is ruim tweehon derd hectare. De beheerder van Evides Water bedrijf, Marten Annema is gedeta cheerd bij Natuurmonumenten en hij heeft als kenner van het gebied een schat aan informatie 'meege bracht'. Het blijkt dat, nationaal gezien, de Middel- en Oostduinen een uniek gebied is. "Je treft hier nog een grote oppervlakte open duin aan en dat is zeer schaars in Nederland", verzekert Van Zijder veld. Natuurmonumenten en Evides hebben hier de natuur wel een handje geholpen. Voor het open houden van het duingebied heb ben de beheerders verschillende maatregelen genomen. Zo worden er op gezette tijden bepaalde gebieden gemaaid waardoor de grond meer 'lucht' krijgt. Ook laat veehouder Van der Linde uit de Oostdijk er zo'n vijftigtal witte Charolais-runderen grazen, nu met veel kalfjes. Door de begra- zing wordt het gebied ook op een oorspronkelijke manier 'gemaaid'. "Als je niets doet dan nemen de struiken als duindoorn en kruip wilg de overhand, zoals in andere duingebieden en hieronder lijden de gewenste kruidensoorten". En juist deze begroeiing maakt het gebied heel bijzonder. Volgens Van Zijderveld zijn er heel wat bijzondere plantensoorten die men bij minder open duinen niet aantreft. Duidelijk zichtbaar zijn natuurlijk in mei en juni de orchi deeën en gentianen op de wat vochtigere delen. Maar juist de hele kleine onopvallende soorten als Dwergbloem en Dwergvlas zijn landelijk gezien zeer zeldzaam. Driedistel en grote Tijm zijn ande re kenmerkende soorten van dit soort terreinen. Wa terwingebied Wie zich in de Middel- en Oost duinen begeeft zou in eerste instantie niet denken zich in een waterwingebied te bevinden. Alleen enkele kleine inspectieput- ten wijzen erop dat het niet alléén maar een natuurgebied is. Van Zijderveld legt uit dat er in het gebied zich vroeger lange rechte kanalen bevonden van waaruit het waterwingebied werd bevloeid. In de loop der jaren is het terrein veranderd en de rechte kanalen zijn omgevormd in kreken die een bijzondere aanblik geven van het gebied. Het terrein speelt een grote rol in de drinkwaterwinning voor de wijde omgeving. Evides pompt vanuit het Haringvliet - vanaf het inlaatpunt op De Scheelhoek - water via een ondergrondse lei ding naar het pompstation aan de Hondsweg, wat zich aan de rand van de Middel- en Oostdui nen bevindt. In het pompstation wordt het water voorgezuiverd en vervolgens wordt het in de vloei- velden ingelaten. Het water wordt door het zand in het gebied op een natuurlijke wijze gefilterd, waarna het via ondergrondse drai nagekanalen weer in het station terechtkomt, waar het vervolgens weer verder gezuiverd wordt en als schoon drinkwater het station weer verlaat. Vogels Door de rust van het gebied komen er ook veel vogels foura- geren. Tijdens ons verblijf op het terrein liet zich een zeldzame klei ne zilverreiger zien, die zomers bijvoorbeeld broedt in het Quack- jeswater bij Rockanje, maar in de Middel- en Oostduinen, maar ook op de Kwade Hoek, komtfoura- geren. Ook andere kenmerkende vogels als tapuit, tureluur, grutto, watersnip en roodborsttapuit zijn in het gebied aanwezig. Volgens Van Zijderveld is het opvallend dat er de laatste jaren in het gebied meer hazen voor komen dan konijnen. Wie een tiental jaren terug zich in het duingebied begaf kon binnen korte tijd honderden konijnen waarnemen, momenteel laat deze typische duinbewoner zich niet vaak zien. Volgens de medewerker van Natuurmonumenten komt dit door dat er een virusziekte onder het konijnenbestand heeft huis gehouden. Wellicht zal na enige jaren het konijnenbestand zich weer herstellen. Ook komen er in het gebied veel reeën voor die zich in de schemer laten zien. Bos Als men in het gebied komt bij het pompstation aan de Honds weg komt men eerst bij een prachtig dennenbos. Toch wil Natuurmonumenten in de loop van de tijd delen van dit dennen bos geleidelijk omvormen omdat dit niet in het gebied thuishoort en, wat nog belangrijker is, het bos verstikt de bodem (schaduw). Daarom kiest de organisatie ervoor om dit dennenbos om te vormen in een bos met meer soor ten en meer variatie. Struiken en kruiden krijgen een kans op open plekken en hier door krijgen allerlei beestjes weer een plek. De aankomende winter wordt er daarom begonnen met kleine gedeelten van het bos te kappen. Vervolgens zal er vanzelf verjon ging optreden van bijvoorbeeld lijsterbes, berk en eik. Eventueel kunnen later nog wat soorten wor den bijgeplant, maar eerst aftvach ten wat de natuur zelf doet. Op de voorlaatste duinen is er richting het strand een uitkijk punt waar men een prachtig uit zicht heeft op de Middel- en Oost duinen, maar ook andere delen van de duinen van Goeree. Een gebied dat niet ontzettend druk is en vooral door natuurliefheb bers wordt bezocht. In het terrein liggen fiets- en wandelpaden en bezoekers hebben vrij toegang. De paden sluiten aan op dé wan del- en fietspaden in de duinen. Ingangen zijn er bij 'de Enden', het pompstation, de Kwade Hoek en via het fietspad dat van 'Het Plaatje' tot strand Noord door de duinen loopt. De Kwade Hoek zelf is alleen toegankelijk voor leden van Natuurmonumenten, maar bij de ingang kunnen niet-leden bij een kaartautomaat een dagkaart kopen (volwassenen 1,50). Middel- en Oostduinen: Geslaagde combinatie van natuur- en waterwingebied Vanuit het uitkijkpunt kan ook goed de nieuwe duinaanwas op het strand 'achter de waterleidingworden waargenomen. De kleine zilverreiger, een zeldzame vogel, fourageert in de Oost- en Middelduinen. Schilderachtige kreken doorsnijden het landschap van de Oost- en Middelduinen. De Middel- en Oostduinen: een fraai voorbeeld van open duinlandschap. De teunisbloem is een opvallende verschijning in het gebied. Witte Charolais-runderen, en hun kaljjes, helpen mee bij het duinonderhoud. (Foto: Wim Bouman, Natuurmonumenten)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 33