Meerpalen Havenhoofd in de steigers Heeft de gemeentepolitiek voor U een gezicht 'Vrijwilligers, zij verdienen het om gewaardeerd te worden!' '-m V/uc/ft uit de f ah Nieuwjaarsconceil De Hoop Ophalen oud papier De kersttram rijdt straks weer KERSTVIERINGEN Kerstgezinsdienst ÊIIAIIDra-tllEUWS VERVOLGVERHAAL Nieuwe Tonge Verl(oop 3D-materialen in 'De Staver' Gereformeerde Kerk Ouddorp Kerkdiensten Ger. Gem. Uitslag grote verloting RV. De Zwaluw Ooitgensplaat Kerstsamenkomst te Stad aan het Haringvliet in Stellendam Ook juf Nicole voor het kinderkoor! 'ifa.icfa.-^rilocfie deel 3 JOH. G. VEENHOF DINSDAG 20 DECEMBER 2005 Vrijwilligers verrichten on Aan het einde van het jaar worden de vrijwilMgers in verpleeghuis 'De Samaritaan' en verzorgingshuis 'De Goede Ree' flink in het winterzonnetje gezet. Zij waren het middelpunt op de Italiaanse vrijwilligersavonden, die in november werden gehouden. Diverse heerlijke pasta's, Italiaanse muziek..., een avond speciaal voor de vrijwilli gers. Op de dag van de vrijwilligers, 7 december jl., ontvingen zij een welge meende bedankbrief en - met het oog op de tijd van het jaar- natuurlijk ook een mooi kerstpakket. Vrijwilligers, zij verdienen het om gewaar deerd te worden!, vinden De Samaritaan en De Goede Ree. Belangeloos stellen ze immers tijd beschikbaar voor de bewoners, en met veel liefde en geduld vervullen ze hun taken. Kent ook de HDG een 'Vrijwilliger van het jaar'? Alle vrijwilligers van de HDG verdienen deze titel, zo verzekert men. Vandaar dat men in De Samaritaan de vrij willigers graag wil betrekken bij diverse nieuwe activiteiten die per 1 januari 2006 zullen starten. Er komt een oranjevereniging, een computerclub, een voorleesvereniging, een nieuwskring, er worden gezelschaps spelen gedaan en er wordt nagedacht over een dartvereniging. Voor deze nieuwe ver enigingen kunnen nog vrijwilligers worden. Natuurlijk zullen zij nauw samenwerken met de activiteitenbegeleiding, en die geven hier graag meer informatie over. Dus houdt u van het koninklijk huis, computert u graag, is darten uw hobby of bent u geïnteresseerd in gezelschapsspelen of in het actuele nieuws? En gaat u graag met mensen om en heeft u een uurtje per week over? Neem dan geheel vrijblijvend contact op met: Addy Rijerkerk, coördinator vrijwilligerswerk, of met Mari anne Tanis, hoofd welzijnszorg, tel.: 488200, of e-mail: m.tanis@sthdg.nl. "ïtew-^'Si GOEDEREEDE-HAVENHOOFD - Voor het eerste kwartaal van 2006 is het gemeen tebestuur van Goedereede voornemens de meerpalen op het Havenhoofd in de stei gers te zetten. Daarmee wordt een al jaren bestaande wens vervuld. De meerstoelen aan de westzijde zijn aangewezen als gemeente lijk monument in 1998. De meerstoelen zijn tot op heden in eigen dom, beheer en onderhoud bij het waterschap Hollandse Delta. Het waterschap heeft aan gegeven, dat de meerpalen geen waterstaat kundige functie meer hebben. De gemeente heeft te kennen gegeven de rol van beheer der en onderhouder over te willen nemen. Er wordt momenteel een plan opgesteld voor een aantal havenkanalen op het eiland Goeree Overflakkee. Vooruitlopend op deze plannen zal de gemeente Goedereede de aanwezige meerpalen inkorten en van nieuwe paalmut- sen voorzien en steigertjes aanbrengen aan een aantal meerpalen aan de westzijde van de voormalige haven. Voor de opknapbeurt zijn gelden beschikbaar. STELLENDAM - Op zaterdag 7 januari 2006 geeft Fanfareorkest De Hoop uit Stel- lendam weer haar traditionele nieuwjaars concert in m.f.g. 'Dorpstienden' te Oud- dorp. De aanvang is om 19.30 uur, de toe gang is gratis. De avond wordt verzorgd door het jeugdorkest o.l.v. Michiel van Vliet en het fanfareorkest o.l.v. Arie Stolk. Het concert staat voornamelijk in het teken van de Spaanse muziek, dus met o.a. diverse tango's en pasodobles. Niet alleen klassie kers als 'Granada' en 'Espana Cani', maar ook het recent opnieuw gearrangeerde 'El Camino Real' staan op het menu. Dit laat ste werk is een Latin Fantasy, speciaal voor fanfareorkest geschreven, dat bestaat uit drie delen, die heel wat vragen van de technische vaardigheden van de muzikanten. Met 'Call of the Cossacks' van de bekende en populaire componist Peter Graham wordt ook nog een uitstapje naar Rusland gemaakt, ook dit werk is van een technisch hoogstaand niveau. Tij dens een concert in België enkele maanden geleden bleek de 'Call' zeer aan te spreken bij de Belgische luisteraars, reden genoeg om het werk ook nog eens in Ouddorp uit te voeren. Tijdens het concert zijn er ook enke le optredens van twee gitaristen, die mooie melancholieke Spaanse gitaarklanken ten gehore zullen brengen, o.a. in het 'Aranjuez mon amour'. Ook zal het publiek getoond worden hoe originele Spaanse volksdansen behoren te worden gedanst en ook wordt de inwendige mens niet vergeten. Tussendoor zal een aantal muzikanten worden gehul digd. Het nieuwjaarsconcert betekent voor De Hoop en haar dirigent de officiële opening van het muziekjaar 2006, dat in het teken zal staan van een tweetal evenementen: deel name aan de Nederlandse Kampioenswed strijd Fanfare 2006 te Arnhem op 18 maart en het KNFM-concours te Zaandam op 18 november. In Arnhem gaat De Hoop haar in 2005 behaalde (zesde) landskampioenschap verdedigen. Zaterdagmorgen 24 december a.s. zullen vrijwilligers van de Hersteld Hervormde gemeente van Nieuwe-Tonge het oud papier weer ophalen. Gelieve het papier uiterlijk 9.00 uur aan de weg te zetten. MIDDELHARNIS - ledere woensdagmid dag van 13.00-16.00 uur een verkoop van 3D-materialen gehouden in De Staver te Mid- delhamis. ledere week is er een groot assor timent van 3D-vellen. Tijdens de verkoop wordt er uitleg gegeven over het gebruik van de materialen. Bij aankoop ontvangt u tevens een gratis lot waarmee u een mooi lederen etui met hobby gereedschap kunt winnen. OUDDORP - Op Tweede Kerstdag en op woensdag 28 december rijden de speciale stoomverwarmde Kersttrams weer bij het RTM-museum aan de Brouwersdam, afslag De Punt-West te Ouddorp. De vertrektijden vanaf de remise richting Port Zélande zijn 11.30 uur, 13.00 uur en 14.30 uur; de laat ste verlichte stoomtram - getrokken door de onlangs na een lange revisie weer in dienst gestelde stoomloc 50 uit 1913 - vertrekt om 16.00 uur vanaf het RTM-museum aan De Punt-West. Voor of na afloop van de rit kunt u erwtensoep of warme chocolademelk verkrijgen. Op woensdag 28 december is het Strijense koor 'De Vuilejaegers' aanwezig om de sfeer te verhogen met hun kerstliedjes en meezingers.Tevens is deze dag de laatste mogelijkheid om in het museum de speciale tentoonstelling 'Het personeel van de RTM' te bekijken, voor velen een gelegenheid om vader of grootvader op foto's terug te kunnen vinden! OOSTFLAKKEE - Meerdere mensen in Oostflakkee heb ben zich afgelopen week gebogen over bovenstaande vraag. Met affiches verspreid over de verschillende woonkernen heeft de PvdA aandacht gevraagd voor de presentatie van haar kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen van 7 maart 2006. In haar ledenvergadering van 1 december is de kandidatenlijst gepresenteerd en vastgesteld. Hiermee heeft de PvdA in Oostflakkee letterlijk een gezicht gekre gen. Lijsttrekker is Petra 't Hoen, momenteel raadslid voor de PvdA binnen de gemeente Oostflakkee. Opvallend is het toenemend aantal vrouwen en de verjonging die plaatsgevonden heeft binnen de partij. Daar waar de meeste politieke partijen klagen over te weinig actieve leden en een toenemende ver grijzing, zien we op deze lijst jong en oud samengaan. Ervaring en vernieuwing hebben elkaar gevonden en samen gaan zij voor een sterk en sociaal Oostflakkee. In het tevens gepresenteer de verkiezingsprogramma veel aandacht voor de leefbaarheid in de dorpskernen van Oostflakkee. De PvdA zet in op versterking van de werkgelegenheid en ziet een actieve rol voor de gemeente weggelegd in de woningbouw. Het instellen van een dorpsraad, waarin ook jongeren en senioren een plaats krijgen, moet de afstand tussen burgers en het bestuur van de gemeente kleiner maken. Het totale verkiezingsprogramma kunt U bekijken op de website: http://www.pvdaoostflakkee.nl. Onderstaand de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkie zingen van volgend jaar. 1Petra 't Hoen 2. Nelly van Dijke-van Daalen 3. Wietske Heerebout 4. Corette van Dijke 5. Frans Daalmeijer 6. Wandy Nagtegaal-van der Vlugt 7. Hugo Verweij 8. Dimitri Quist 9. Frans van der Linden 10. Willem Broekhuis 11. Bas de Vos 12. Arjan Luijendijk 13. Hans Heijblom 14. Nell Heijblom-Buys 15. Simon de Vos 16. Wim van Dijke 17. Jos van der Vegt 18. Wim Noordzij 19. Jan van der Mast Kerstavond 24 december, 19.00 uur: Kinderkerstviering. Er worden kerst liederen gezongen met de kinderen en er zal een kerstmusical worden opge voerd, waarin zowel kinderen als vol wassenen meedoen. Kerstavond 24 december, 22.00 uur: Kerst nachtdienst. Medewerking wordt verleend door Chr. Kerkkoor 'Canticum', koperbla zers van Brassband 'Concordia', ook zal de piano en het orgel worden bespeeld. Voor ganger is ds. C.G. Kant. Eerste Kerstdag 25 december, 10.00 uur: Kerstviering. Medewerking wordt verleend door kinderkoor 'Yess!' en koperblazers van Brassband 'Concordia'. Voorganger is de heer K. Baas. Eerste Kerstdag 25 december, 18.30 uur: Kerstavonddienst met voorganger ds. C.G. Kant. Iedereen is hartelijk welkom. OOLTGENSPLAAT - Woensdag 21 december, 19.30 uur, ds. J.M.D. de Heer. Ie prijs no. 539; 2e prijs no. 579; 3e prijs no. 716; 4e prijs no. 228; 5e prijs no. 281; 6e prijs no. 874; 7e prijs no. 928. Bestuur en leden van Postduivenvereniging De Zwaluw wenst u allen prettige kerstdagen en een heel gelukkig 2006. De zending- en evangelisatiecommis sies van de Gereformeerde kerk en de Hervormde kerk te Stad aan 't Haringvliet, houden op 24 december a.s. samen met alle dorpsgenoten een kerstviering in verenigingsgebouw het Trefpunt. Het thema zal zijn 'Samen op weg naar het Koningskind'. Medewerking wordt verleend door muziekgroep 'Klein Gloria' uit Ooit gensplaat, de Cantorij van de Geref. Kerk te Stad aan 't Haringvliet, en jeugd van diverse kerken uit de regio met het spel 'Herders in het veld'. De aanvang van de viering is 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom. Eerste Kerstdag wordt in de Gereformeerde Kerk te Stellendam een Kerstgezinsdienst gehouden. Het thema zal zijn: 'Feest! Gods Zoon werd mens'. De dienst begint om 10.00 uur. Voorganger is Ds. C.G. Kant. Het eigen kerkkoor 'Canticum' o.l.v. Dhr. C. Boelaars zal medewerking verlenen door het zingen van een Kerstcatate. Voor de kinderen van 4 t/m 12 jaar zal er gelijktijdig een kinderne- vendienst zijn. Tevens zal het Adventsproject worden afgesloten. Kinderoppas is aanwezig. Iedereen is hartelijk welkom. Rectificatie: In het artikel over het 25-jarig bestaan van de HDG-koren van vorige week vrijdag is per abuis de naam van Nicole van Kempen-Jor- daan niet vermeld. Juf Nicole is dirigente bij het kinderkoor 'Het Jeugdland'Elke week is zij op vrijdagavond in De Samaritaan te vin den om de kinderen van het koor christelijke liederen aan te leren. Nicole doet dit werk met veel liefde en toewijding en de kinderen van 'Het Jeugdland' zijn dan ook erg enthou siast over de wekelijkse oefenavonden. -33- Karl had daar geen weet van en aan de beer was dui delijk te zien dat hij die grens nog steeds niet bereikt had. Terwijl Karl door de sneeuwberg worstelde om weg te komen uit de buurt van het gevaar dat hem bedreig de, zette de kolos opnieuw de aanval in. Sneeuw stoof naar alle kanten en het dikke, bruine lichaam brak door de witte massa als een boot door de golven. De afstand tussen mens en dier werd zienderogen kleiner. 'Deze keer zijn ze je te vlug af', kreunde Karl die begreep dat hij onherroepelijk het onderspit zou delven. Pope Larrentij Michajlovna was in een bijzonder goed humeur geweest toen Njoera eens even kwam aanlopen om, zoals ze zei, te zien hoe de twee man nen het maakten. 'Broedertje Stijrmansky is er niet, m'n zonnetje, en voor mij zul je niet zo'n bijzondere belangstelling hebben, neem ik aan.' De pope lachte schaterend. 'Waar is Kari, vadertje, is hij niet hier?' 'Njet moj Ijoebimets.' 'Njet?' 'Waar is hij heengegaan, vadertje? Hij was erg over stuur, ik weet het, maar wat kan ik eraan doen als het hart spreekt van liefde. Moet ik dan zwijgen?' 'Nee, m'n kind. Liefde is een geschenk en over die dingen mag gesproken worden." 'Maar waar is Karl heengegaan? Hier is hij niet.' 'Karl is in de taiga gegaan en heeft mijn geweer, pels- jas en sneeuwschoenen meegenomen.' Njoera keek de pope geschrokken aan. 'Is hij alleen in de taiga..., nu..., het wemelt er op het ogenblik van de wolven. ledere nacht horen we ze huilen, het zijn er vele; en nu is Karl in de taiga?' 'Ja, al ruim een uur geleden is hij gegaan, dat heeft men mij verteld; zelf heb ik het niet gezien.' Njoera groette de pope en ging gehaast naar huis. Daar nam ze een geweer, deed haar sneeuwschoenen aan en haastte zich de taiga in om Kari te zoeken. Zijn spoor had ze spoedig gevonden en het kostte haar weinig moeite dat te volgen. Het meisje was immers in de taiga geboren en getogen. Ze kende het oerwoud en begreep dat Karl in zijn opgewon den toestand misschien iets zou kunnen overkomen. In de taiga moest men altijd opletten, een gemaakte fout werd nooit vergeven noch kon die gecorrigeerd worden. Ze droeg haar geweer, zoals in de oorlog de partiza nen dat deden; voor de borst. Op deze manier hin derde het wapen haar niet in haar bewegingen en kon ze de handen vrij bewegen. Ze was het spoor van Kari al meer dan een uur gevolgd toen ze op de plaats kwam waar de storm jaren geleden een groot aantal bomen ontworteld had. die nu nog op en over elkaar lagen, zoals de storm ze geveld had. Het spoor van Kari leidde recht naar die open plaats en Njoera kreeg het gevoel dat er iets dreigends van deze plaats uitging. Ze bleef het spoor van Karl volgen, totdat dit in een hol onder de omgevallen bomen verdween. Ze huiverde. Een zwakke geur, die haar onmiddellijk aan het hol van een beer deed denken, kwam in haar neus. Ze greep het geweer en ontzekerde dat. Toen begaf ze zich stap voor stap in het hol, terwijl ze het geweer schietklaar in haar handen hield. Toen bleef ze aan de grond genageld staan. Bij de ingang van het hol stond het geweer van Kari tegen een boom en van hem zelf was nergens een spoor te bekennen. Terwijl ze nog wat dieper het hol in liep zag ze in de sneeuw de enorme prenten van de beer en ook dat er iets gekropen had. Waarschijnlijk had Kari zich onder de liggende bomen proberen veilig te stellen voor de beer, die hij in z'n slaap gestoord moest hebben en daarom naar alle waarschijnlijkheid tot de aanval zou zijn overgegaan. Terwijl ze deze dingen haastig overdacht, hoorde ze ergens de beer kwaadaardig grommen. Vlug ging ze naar buiten om te zien wat er aan de hand was. Eerst kon ze niet ontdekken waar het dier zich bevond, maar even later richtte het zich op en stond op een afstand van ruim honderd pas bij haar vandaan. Opnieuw stiet de beer een diep gegrom uit en liet zich op z'n poten neerkomen. Meteen ging de beer aan het lopen. De sneeuw werd als door een ploeg aan de kant geschoven en grote brokken vlogen meters in het rond. De beer had de achtervolging ingezet. Njoera. die van Kari geen spoor kon ontdekken, begreep dat alleen hij er de oorzaak van kon zijn dat de beer zo agressief was geworden. Ze tuurde in de richting waarheen de beer ging. maar Kari was er niet te zien. En toch was het haast wel zeker, dat het dier de aanval op hem had ingezet. De hoge, harige rug kwam maar net boven de sneeuw uit, maar de snel heid waarmee het dier zich door de dikke laag heen werkte was ongelooflijk. Daar men in de taiga niet nodeloos schoot, weifelde ze dan ook om haar geweer op het prachtige dier te richten. In het dorp was vlees in overvloed, dus als er geen noodzaak toe bestond, werd er niet gejaagd. Anders was het wanneer een mens belaagd werd. dan werd er gebruik van wapens gemaakt. Betrof het hier een geval van een mens in nood? Njoera wist wel bijna zeker dat het om Kari ging, maar de ongeschreven wet van de taiga verbood om te schieten wat men later misschien voor levensbe houd nodig kon hebben. Ineens zag ze Kari. Hij kwam onder een paar omge vallen bomen vandaan en trachtte zich uit de buurt van de beer te verwijderen. Ze weifelde geen moment en wierp het geweer aan de schouder. De beer, die maar net met het bovenste gedeelte van zijn rug te zien was boven de sneeuw uit. zou een moeilijk te raken doel worden. Ze kneep haar linkeroog dicht en keek met het rechteroog over het vizier van haar geweer. Maar ze zag slechts de dik-behaarde rug, die als een vormeloze donkere vlek boven het wit van de sneeuw leek te zweven. De afstand tussen het dier en Kari werd kleiner; en het liet geen twijfel over of Kari zou over enkele ogenblikken door de beer geveld worden. Ze zag de adem in wolkjes uit de mond van de Duitser komen en begreep dat die alles in het werk stelde om aan de woede van de beer te ontkomen. Het schot kraakte. Ze zag dat er een bruine streep haar over de sneeuw werd geworpen en een gebrul van de beer vertelde haar dat de kogel doel getroffen had. Vlug grendelde ze opnieuw en wierp het wapen aan de schouder. Meteen had haar geoefend oog de beer weer op de korrel en rolde er voor de tweede keer een schot over de besneeuwde open plek. Een hees gebrul was hierop het antwoord. De kogel moest het dier hoog in de rug getroffen hebben. De bruine berg stond stil en kwam op zijn achterpoten staan. Ter wijl er diepe, dreigende geluiden uit z'n keel kwamen, keek de kolos rond waarvandaan het nieuwe gevaar kwam. Nu was het een niet te missen doel, maar Njoera schoot niet. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5