'SGP moet meer naar buiten treden en liaar waarde tonen voor Nederlandse samenleving' Tijdelijk drinkwater met twee smaken op Goeree-Overflakkee Companen en SWO bekrachtigen samenwerking met overeenkomst Kerstbijeenkomsten CAMA Christengemeente Kerstdiensten in de Emmausicerk kievit warmte >2S^ A chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Wellicht basis voor een eilandbrede welzijnsorganisatie SUPERAANBIEDING!! Stoofperen Goudreinet/Jonagold 0,60 p/kg Fruitteeltbedrijf Sonneveld Info: 61 22 94 Samenwerking Wat Kerst (niet) is Landelijke SGP-Jongerenavond in het Prieel: Inname uit Haringvliet gestaakt door te hoog zoutgehalte; behalve uit duinen bij Ouddorp nu ook water uit Berenplaat bij Spijkenisse Bezorgd om Kierbesluit Storm Schoongespoeld Kierbesluit Hart en bloed Rotary en Vrouwenbond Doodlopende steeg Dinsdag 20 december 2005 78e jaargang nr. 7467 Wo. 21 en 28 december van 13.00 t/m 17.00 uur Mes zolang de voorraad strekt! Groenendijk 8, Den Bommel (vanuit Den Bommel, na molen 1 e weg rechts) Anne Verhey van SWO en Ruut Engelman van Companen hebben zojuist de samenwerkingsovereenkomst ondertekend. (Foto: Adri van der Laan) MIDDELHARNIS - Stichting Com panen en Stichting Welzijnswerk Oostflakkee (SWO) werken al enige tijd op verschillende terreinen samen. Dit blijkt zo goed te bevallen dat beide stichtingen deze samenwerking heb ben bekrachtigd met het onderteke nen van een overeenkomst. Tijdens de bijeenkomst rondom deze officiële handeling spraken de betrokkenen de hoop uit dat deze ondertekening de basis zal vormen voor een eilandbrede professionele brede welzijnsorganisa tie. Door Adri van der Laan Anne Verhey en Ruut Engelman, directeu ren van respectievelijk SWO en Companen gaven tijdens de bijeenkomst hun visie op het welzijnswerk in het algemeen en de samen werking in het bijzonder. De directeur van SWO verklaarde dat de instellingen allebei 'een missie' hebben. En deze missie is wel zijn in de 'pure vorm'. Verhey wees erop dat er veel aan de hand is in welzijnsland. Eén van de grootste ontwikkelingen die er plaats gaat vinden, is volgens haar de komst van de WMO. "Dit is meer dan alleen het wijzigen van de geldstromen", verzekerde Verhey. De wet geeft volgens haar de maatschappelijke verandering: "er worden dingen gecompen seerd die er niet zijn en er wordt ondersteund wat er wel is. De WMO gaat er vanuit dat iedereen verantwoordelijk is voor zichzelf en voor zijn of haar omgeving". Verhey noemde verschillende criteria waar aan het welzijn van de mensen dient te vol doen. Die criteria kunnen niet los van elkaar worden gezien. Zo kan bij het teruglopen van het inkomen ook het algemeen welbevinden achteruit gaan. Volgens Anne Verhey hebben de mensen stuurkracht nodig als ze zich niet welbevinden. "Dat is heel belangrijk want je kunt de regie over je eigen leven houden. Voor deze stuurkracht is een uitdagende omgeving nodig, en die moet gestimuleerd worden. Dit kan bereikt worden door bijvoorbeeld recre atieve activiteiten. Het is belangrijk dat de mensen samen die omgeving vormen, dat ze een 'buurman' hebben. Het stimuleren van oud en jong dient dan ook de insteek te zijn van beide welzijnsinstellingen. Welzijn is het tegenovergesteld van Nietzijn". Companendirecteur Ruut Engelman wees erop dat de welzijnsinstellingen van Oost flakkee en Middelhamis al geruime tijd samenwerken. De ondertekening van een samenwerkingscontract was hiervan dan ook een logisch gevolg. Hij sprak de hoop uit dat deze 'verloving' zal uitlopen op de vorming van een eilandbrede welzijnsinstelling. Overigens lieten niet alle eilandelijke gemeenten merken dat ze deze onderteke ning een belangrijke stap vonden op weg naar de eventueel te vormen eilandelijke instelling. Alleen de gemeenten Oostflakkee en Goedereede waren vertegenwoordigd. De voorzitter van PAC Welzijn, wethouder Peter de Vries van Oostflakkee, feliciteerde beide welzijnsinstellingen met de ondertekening van hun overeenkomst. Hij vond dat het ini tiatief 'naadloos aansloot' bij de landelijke ontwikkelingen. MIDDELHARNIS - Anno 2005 is de boodschap van Kerst flink onderge sneeuwd. Kerstballen, cadeaus en lek kereten leiden de aandacht af van wat er ruim 2000 jaar geleden gebeurde. Als u wilt weten wat Kerst niet is, maar vooral wél is, dan nodigt de CAMA Christen gemeente Middelharnis u uit voor twee bijeenkomsten rondom het Kerstfeest. Op Kerstavond, zaterdag 24 december is er de Kerstpraise. Deze avond begint 20.00 uur, de zaal is open om 19.30 uur. Op deze praiseavond staat in lied en woord het eeuwenoude Kerstevangelie centraal. De volgende dag, Eerste Kerstdag, zon dag 25 december is er de Kerstdienst. Deze begint om 10.00 uur. Nade dienst is er een gezamenlijke maaltijd, waarvoor iedereen is uitgenodigd. Bij deze dienst zijn juist de kinderen zeer welkom. Voor de allerkleinsten is er de mogelijkheid om naar de crècheopvang te gaan. industrieweg 44 3241 MA Middelharnis Tel,T(0!87)-«26Ö9 E-mail: info@kievitwarmte.nl www.tóevltwarrotenl SOMMELSDUK - De belangrijkste stelling kwam aan het eind van de avond: 'Er is toekomst voor de SGP!' De debaters die de SGP Jongeren had den uitgenodigd voor de bijeenkomst in de Staver te Sommelsdijk onderschre ven die stelling met een volmondig ja. Behalve Christian van Bemmel, voor zitter van de SGP Jongeren, en SGP- raadslid en -Statenlid Roelof Bisschop dus ook Bart Jan Spruyt en Reinout de Vries. De een na laatste is directeur van de Edmund Burke Stichting, een con servatieve denktank, de laatste voor zitter van de aan D66 gelieerde Jonge Democraten. Er is toekomst voor de onder druk staande partij, vonden alle vier, maar alleen als de SGP meer naar buiten treedt en een thema maakt van de waarde die de partij heeft voor de Nederlandse samenleving. Door Kees van Rixoort "We moeten ons geluid laten horen", aldus Van Bemmel in zijn reactie op de finale stel ling. "En dan niet alleen in het Reformato risch Dagblad, maar ook in andere kranten. Wij hebben toekomst zolang er overtui ging is en we onze grondslag zoeken in Gods Woord." Zijn geestverwant Bisschop, gemeenteraadslid in Veenendaal én lid van de Provinciale Staten van Utrecht, begon echter met een ontkenning: "Nee, wij heb ben geen toekomst als het gaat zoals het de afgelopen twee weken in de SGP is gegaan." Bisschop doelde op het wapengekletter over njstverbindingen met de ChristenUnie, de partij die wél vrouwen als volwaardig lid toelaat en op de kieslijst plaatst. "Nog zo'n interne crisis en dan is het fout. Zo moet 't niet. Als de SGP alleen naar binnen is gericht krijg je dit soort discussies. Dan nemen we alleen elkaar de maat en verzaken we onze plicht. Een boodschap aan het Nederlandse volk hebben we dan niet, dus verliezen we ons bestaansrecht." Maar, zo vervolgde Bisschop, toch is er toe komst voor de SGP. "Als er avonden zijn waarop we over dit soort zaken discussiëren, zoals nu. Dat stemt me buitengewoon hoop vol. Als we schouder aan schouder blijven staan, dan blijven we een levensvatbare par tij" Ook Reinout de Vries, die zich tussen de SGP-jongeren gevoeld moet hebben als veel SGP-ers in de maatschappij, zei toekomst te zien voor de staatkundig gereformeerden. "Er zitten hier heel veel mensen. Dat krijg ik bij de Jonge Democraten op een vrijdag avond niet voor elkaar. Wij staan lijnrecht OUDDORP/ROTTERDAM - Bewoners van alle gemeenten op Goeree-Overflak kee krijgen vanaf gisteren (maandag 19 december) tijdelijk drinkwater uit twee bronnen. Behalve uit de duinen bij Oud dorp wordt nu ook water uit de produc tielocatie Berenplaat bij Spijkenisse gele verd. Deze noodmaatregel duurt enkele weken, mogelijk tot half februari. Het Rotterdamse waterleidingbedrijf Evides is hiertoe overgegaan nadat het consta teerde dat het water in het Haringvliet te zout was. Door Gert van Engelen Woordvoerder Rob Kreutz van Evides ver zekert de inwoners van Goeree-Overflakkee dat alle water dat zij nu krijgen "goed" is, maar anders kan smaken dan zij gewend zijn. "Het water uit de Berenplaat kennen zij niet; daar zouden zij van kunnen schrikken. Maar er is niets mis mee; er hoeft geen paniek te ontstaan." Volgens Kreutz valt "moeilijk te voorspellen" met welke smaak de bewoners te maken krijgen. "Er staan twee transportlei dingen tegen elkaar open, uit Ouddorp en uit Voome-Putten. Dan weet je niet welk water in welk huis uit welke kraan komt." Evides onttrekt water aan het Haringvliet om er, via infiltratie in de duinen bij Ouddorp en Haamstede op Schouwen-Duiveland, drink water van te maken. Maar op woensdag 30 november moest het waterbedrijf de inname staken. Het zoutgehalte was te hoog en is dat nog steeds 350 mg/l. De inname van water wordt gesloten als het chloridegehalte de norm van 300 mg/l overstijgt. De drinkwa terproductie in Ouddorp krijgt nu geen toe voer meer van Haringvlietwater, nodig om de waterstand in de duinen op peil te houden. Volgens Rijkswaterstaat, de beheerder van het Haringvliet, zijn er twee oorzaken voor het hoge zoutgehalte, zo kreeg Evides te horen. Kreutz: "De ene is de lage rivieraf- voer van de Rijn, die weer als oorzaak heeft dat het in met name Zuid-Duitsland te weinig heeft geregend. De andere is de noordwester storm die drie weken geleden woedde. Die stuwde het zeewater op in de richting van de kust. Doordat het rivierwater, als gevolg van de lage afvoer, al laag stond, kon dit zoute zeewater via de Nieuwe Waterweg en het Spui in het Haringvliet terechtkomen." Met de huidige drinkwatervoorraad in de duinen kan Evides de drinkwatervoorziening probleemloos "enige weken" zeker stellen. Maar om milieuredenen mag het waterlei dingbedrijf ook weer niet te lang duinwater gebruiken. De 'grondwateronttrekkingvergunningen' vereisen dat het dan in overleg treedt met de provincies Zuid-Holland en Zeeland over het aanspreken van "een extra voorraad in de duinen". Omdat het probleem van het te zoute Haringvlietwater op korte termijn niet kan worden opgelost, besloot Evides tot een noodmaatregel. Deze houdt in dat het drinkwater voor de gemeenten op Goeree-Overflakkee nood gedwongen tijdelijk slechts deels uit de (pompstations in de) duinen bij Ouddorp komt, en deels wordt aangevuld met water uit de Berenplaat, de grootste waterzuivering van Nederland. Volgens Rob Kreutz is nog niet aan te geven hoe lang deze situatie gaat duren. "Rijkswaterstaat durft geen voorspel ling te doen over wanneer het zoutgehalte in het Haringvliet weer op normaal peil is. Maar wij denken met deze noodmaatregel twee maanden te kunnen overbruggen." Evides verwacht dat er tegen die tijd, half februari, alweer zoveel regen is gevallen in het Haringvliet dat het water daardoor is "schoongespoeld". En anders rekent het bedrijf op Rijkswaterstaat, dat is gevraagd om een beter chloridepeil te "regelen". "Met slim spuien kan Rijkswaterstaat ervoor zor gen", licht Kreutz toe, "dat als het waterpeil i'n het Haringvliet hoger is dan aan de zee kant, het zoute water afvloeit." Het drinkwater uit de Berenplaat is overigens niet meer onsmakelijk, stelt Kreutz gerust. In het verleden is het ook af en toe voorgeko men dat Goeree-Overflakkee dit water kreeg. Bewoners klaagden er dan steeds over dat dit gechloreerde water "zo vies, zo smerig" was. Daar is nu geen sprake meer van. Op de Berenplaat, de productielocatie van Evides die 900.000 huishoudens van water voorziet, is in november "met succes een nieuwe tech niek in bedrijf gesteld", waardoor het chlore ren voorbij is, inclusief de bijbehorende nare smaak. Niet alleen bewoners van Goeree-Overflak kee en Schouwen-Duiveland hebben last van het hoge zoutgehalte in het Haringvliet. In het Brielse Meer, dat ook op peil wordt gehou den vanuit het Haringvliet, is het zoutgehalte eveneens gestegen. Dit water levert Evides aan industriële afnemers. Het waterbedrijf heeft hen hiervan op de hoogte gesteld, zodat zij in de bedrijfsvoering passende maatrege len kunnen nemen. Rob Kreutz zegt dat de kwestie van het zout gehalte weer eens de zorgen bevestigt die Evides heeft over het zogeheten kierbesluit. "Vanaf het begin hebben wij gewaarschuwd voor de drinkwatervoorziening", legt hij uit. "Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden vormen een kwetsbaar gebied. Er zijn weinig zoetwaterbronnen; dus op de bronnen die je hebt, moetje zuinig zijn." Maar in het kierbesluit, dat regelt dat de Haringvlietsluizen vanaf I januari 2008 op een kier worden gezet waardoor zout zee water makkelijker binnendringt, is volgens Kreutz "slordig" omgesprongen met het belang van goed drinkwater. "Er is tot nu toe nog steeds geen garantie dat de drinkwa tervoorziening kan worden gecontinueerd." Op Goeree-Overflakkee zullen bijvoorbeeld de zoetwaterinnamepunten bij Scheelhoek en Zuiderdiep, ook nodig voor de agrariërs, naar het oosten moeten worden verplaatst, om precies te zijn oostelijk van het gemaal Koert bij Middelhamis. Het voorval van de afgelopen weken bewijst naar de mening van Evides weer "hoe lastig bestuurbaar het zoutgehalte van het Haring vliet is". "Het Haringvliet is gevoelig voor zout gebleken en het is opvallend dat het Haring vliet door waterbeheerder Rijkswaterstaat niet snel weer zoet gespoeld kan worden. Als straks het getij meer vrij spel krijgt in deze voormalige zeearm, zal dat nog moei lijker worden. Het wordt er niet beter op door het kierbesluit. Daarom zijn we zo bezorgd." De heren Bisschop (n) en Spruyl, tijdens het debat vrijdag in het Prieel (Foto: Persburo //.idAc tegenover elkaar, dat heb ik vanavond weer gemerkt, maar toch vind ik het belangrijk dat de SGP vertegenwoordigd is in de gemeen teraden en het parlement. Iedereen heeft immers het recht zijn stem te laten horen. Ik daag jullie uit meer naar buiten te treden, hoewel de interne discussie ook belangrijk is. Ga de discussie aan!" De partijloze Bart Jan Spruyt, die eerder dit jaar nog in één adem met Geert Wilders werd genoemd, zag verschillende dreigingen voor de SGP. Hij noemde het vrouwenstandpunt en de theocratie. De belangrijkste dreiging is echter wat Spruyt omschreef als het groeps denken. "Wat ik mis bij de SGP is nationaal denken: wat kunnen wij bijdragen aan Neder land? Die interne discussies mogen niet alle energie wegvreten; het gaat om dit land. Laat zien dat je het hart en bloed van Nederland bent." Spruyt gaf aan dat de communicatie een "groot probleem" is. "Nederland loopt vol met 'meneer De Vriezen' (zijn mededebater van de Jonge Democraten, red.): mensen met abjecte opvattingen, waar je niet doorheen komt. Hun Verlichtingsfundamentalisme staat haaks op de SGP en andere conservatie ven. Laat zien wie je bent en wat je gedach tegoed is!" Daarbij riep hij de partij op om de eigen wortels opnieuw te ontdekken. Hij doelde op het traditionele staatkundig gere formeerde denken van calvinistische juristen en staatsrechtgeleerden uit de zeventiende tot de negentiende eeuw. Eerder hadden Van Bemmel, Spruyt, De Vries en Bisschop gediscussieerd over bij voorbeeld abortus en bijzonder onderwijs. En steeds stond 'meneer De Vries' alleen met zijn "abjecte opvattingen". Abortus ver dedigde hij met de uitspraak dat "zo'n onge boren kind in veel situaties niet zo'n heel fijn leven te wachten staat". De zaal, die inder daad behoorlijk gevuld was, reageerde fel: "Abortus is moord!". En Bisschop sprak zijn verbazing uit over het feit dat een ongeboren kind zomaar weggehaald mag worden, ter wijl iedereen wel moord en brand schreeuwt als er jonge zeehondjes worden doodgeknup peld. "Niet zo'n heel fijn leven, zegt u", sprak het SGP-raadslid en -Statenlid tot De Vries. "Maar als je zo naar de motieven kijkt die mensen hebben om een abortus te laten uit voeren, dan zie je ook als reden dat het kind geboren zou worden in de vakantie. Beseffen we wel waar we mee bezig zijn? We maken weerloze medemensjes af. Hoe kun je dat nou maken met niet meer dan een veronder stelling als 'niet zo'n heel fijn leven'?" Rein out de Vries was echter niet te vermurwen. Ook bij de discussie over de wenselijkheid van bijzonder onderwijs lukte dat niet. Twee andere discussiestellingen hadden meer met de actualiteit te maken: 'De overheid moet de subsidie aan de SGP stopzetten' en 'De SGP ziet onvoldoende gevaar in de isla misering van Nederland'. De subsidie, vond 'meneer De Vries', is terecht stopgezet door de rechter. "Discriminatie is niet toegestaan. In het Vrouwenverdrag van de VN staat dat de overheid geen organisaties mag steunen die vrouwen uitsluiten. En de SGP doet dat voor een groot gedeelte wel." Christian van Bemmel bracht daar tegenin dat de overheid dan ook geen subsidie meer moet toekennen aan de Rotary, "een club van gefortuneerde mannen die lekker eten en drinken en wat geld weggeven aan goede doelen", en de Vrouwenbond van de FNV. "Die maken ook onderscheid. Wij volgen de door God gegeven scheppingsorde. Waarom mogen we dat niet? Waarom moeten we een eeuwenoude traditie opzij zetten? Waarom worden wij in één hokje gestopt met geweld dadige moslims? Geen subsidie meer geven is de SGP de nek omdraaien." Volgens Rei nout de Vries ging de vergelijking met de Rotary en de Vrouwenbond mank, omdat die, in tegenstelling tot de SGP, geen invloed hebben op de politieke besluitvorming. Op het weerwoord van Christian van Bemmel dat de vrijheden van religie, vergadering en vereniging zomaar opzij zijn gezet, ant woordde Reinout de Vries, dat die vrijheden niet zijn aangetast. "Er wordt alleen geen subsidie meer gegeven." Volgens Van Bem mel had angst voor de opkomende islamiti sche stroming meegespeeld in het besluit van de rechter om de SGP geen subsidie meer toe te kennen. Twee feiten gaven hem hoop: dat de overheid in hoger beroep is gegaan tegen de rechterlijke uitspraak en dat de overheid indertijd zelf aangaf dat de ondertekening van het Vrouwenverdrag geen gevolgen zou heb ben voor de SGP. 'De SGP ziet onvoldoende gevaar in de isla misering van Nederland.' Roelof Bisschop, die aangaf het gevaar van de islam wel dege lijk te onderkennen, pleitte voor een nuance: "Niet elke moslim is een potentiële terrorist." Hij wenste "een aantal ontspoorde jongelie den" niet over één kam te scheren met al hun geestverwanten. "Doe je dat wel, dan drijf je ze juist in de hoek van de radicalisering. De raddraaiers moeten we eruit pikken en vol doende de vinger aan de pols houden." "Als SGP-ers hierover iets zeggen, dan draai en ze een doodlopende steeg in", reageerde Bart Jan Spruyt. "De SGP is wel kritisch over de islam, maar zit in de ogen van de Neder landse samenleving in hetzelfde schuitje. Goed, iedereen weet dat de SGP niet geweld dadig is en niet zo fundamentalistisch als de islam. Maar jullie hebben niet uitgelegd wat er met de vrijheden van minderheden gaat gebeuren als de SGP aan de touwtjes zou trekken in Nederland." "Als de SGP meer dan de helft van de stemmen zou krijgen, blijft de democratie in stand", was de reactie van Roelof Bisschop. "Daarbij onderscheiden we ons van islamieten die de democratie de nek om willen draaien." Spruyt was daarvan niet overtuigd; "In Marokko staan moskeeën op alle aantrekkelijke locaties. Wil je een kerk bezoeken, dan moet je ergens in een straatje achteraf zijn. Als de SGP het voor het zeggen krijgt in Nederland, is dat andersom. Andere godsdiensten worden uitgeroeid, niet met geweld, maar ze zullen in een achterstands situatie worden gemanoeuvreerd en geen subsidie meer krijgen." Bisschop ontkende dat met klem en meldde dat het SGP-begin- sel waar Bart Jan Spruyt op doelde primair te maken heeft met "de geestelijke strijd", een strijd waarbij de SGP de overheid oproept om deze aan de goede kant te voeren. Spruyt, die zichzelf een kritische vriend van de SGP noemde, gaf de partij een welge meend advies: "Durf de islam af te wijzen en te zeggen dat dit land voortkomt uit chris telijke tradities. En benadruk dat je niet per se Nederlander bent als je hier woont en een Nederlands paspoort hebt, maar alleen als je de democratische orde respecteert en je vrij heden niet misbruikt om haat te kweken." MIDDELHARNIS - Op zaterdag 24 en zon dag 25 december worden de Kerstdiensten van de Emmauskerk te Middelhamis weer gehouden in CSG Prins Maurits, om res pectievelijk 22.00 uur en 10.00 uur. Aan de kerstnachtdienst verleent het combo o.l.v. Peter Schouls medewerking door middel van zang, muziek en begeleiding. Het thema is dan 'Gezocht: een goddelijke held, aange boden: een kwetsbaar kind'. Aan de kerst- morgendienst verleent het gospelkoor 'Chal lenge' o.l.v. Jacqueline Wapstra medewer king. Organist is Arjan Huizer en panfluitiste Fryda Huizer. Het thema is dan 'Komt allen tezamen'. In beide diensten gaat voor ds. L.J. Lingen. Voorafgaand is er muziek en zang. Wees dus op tijd aanwezig.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1