HDG-kinderkoren bestaan vijfentwintig jaar Burgemeester geeft vergunning af voor Oud- en Nieuwfeest in 'De Kroelt' \\J Een andere geschiedenis graag Innaard 'Je hoeft geen zangtalent te zijn om bij ons te zingen Petitie 'Ambulance op peil' naar Tweede Kamer ^7^-2 A-^ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Respect Allereerste begin Grapjes Twee moeders Terughoudend Evenemententerrein Kritiek Voor betaalbare BMW-service Welkomdienst in Doopsgezinde gemeente 4"^ Visser Visser Vrijdag 16 december 2005 78e jaargang BIBLl077!^>Njtir. 7466 -c/f De Kroatische president IVIesic vindt dat de schoolboeken herschreven moeten worden. Daarin staat dat de staat gebaseerd is op het Ustasabewind, dat heulde met Nazi-Duitsland. Volgens IVIesic is het tegengestelde waar; juist het antifascisme lag aan Kroatië ten grondslag. Wie schrijft, blijft. Maar wat is waar? De tijd gaat snel. Dat zeggen wij, maar in feite bedoelen we ermee dat wij snel leven. Onze geest wordt voortdurend overstelpt met informa tie en het is een hele kunst om die zo te filteren dat we het idee krijgen een rustig leven te leiden. Wie heeft nog tijd om eens in alle rust zich te bezinnen? Gevolg van een en ander is dat wij ons oriënteren op wat de media ons elk moment van de dag aan informatie geven. En dat zijn op zich ook weer snelle 'jongens'. Zij weten hoelang de aandachts- boog van de kijker, lezer of luisteraar gespannen staat. Binnen die tijd moet het nieuws gebracht en de duiding van het nieuws ingescherpt. Wij denken dikwijls een eigen mening te verkondi gen, we praten echter anderen na. Op zich is dat te begrijpen, maar dan moeten die anderen wel betrouwbaar zijn. Om dat na te gaan, hebben we gelukkig de mogelijkheid te vergelijken. Er zijn open bronnen genoeg. Wij hebben wel eens de neiging te mopperen op de regering. Dat kan nog vrijwel ongestraft ook. Wij hebben wel eens het idee dat het in Neder land niet goed gaat. We mogen het zeggen. Vroe ger was alles, nou ja alles, beter. En als degene waar we dat tegen zeggen niet accepteert, kun nen we dat in veel gevallen ook nog wel bewijzen met literatuur, documentaire, of welke beeld- of geschreven bron dan ook. Daarbij hoeven we niet bang te zijn dat met die bron geknoeid is. We kunnen dat zelf nagaan. Dat laatste moet toegelicht. Een bron kan wel vanuit een bepaalde visie geschreven zijn (laten we het geschreven voorbeeld maar aanhouden). Maar er is ander materiaal waarmee kan wor den vergeleken. Er is een klassiek voorbeeld: de vroegere geschiedenisboekjes in de protes tantse scholen en die in de rooms-katholieke scholen. Onderwerp: de martelaren van Gorkum. De Geuzen doodden een veertigtal monniken op gruwelijke wijze. Het laat zich raden dat daar over vanuit verschillende invalshoek werd/wordt geschreven. Overigens, het werd niet verzwegen! Als je wilde weten, wat er was gebeurd, konden er bronnen worden vergeleken. Willem van Oranje stond - met anderen - aan de wieg van de Nederlandse Staat. Voor het protestants-christelijke deel van Nederland zijn de godsdienstige motieven voor de afscheiding van Spanje altijd heel belangrijk geweest. In de loop van met name de laatste eeuw is dat beeld door anderen genuanceerd. Als 'Nederland' hem nu nog tot de belangrijkste Nederlanders ooit uitroept, is dat zeker niet vanwege het feit dat hij aan de wieg stond van een christelijke staat, maar omdat men denkt dat hij van grote allure was, waardoor er vanaf het begin een primitieve vorm was van wat we nu democratische verwor venheden noemen. En als we willen weten hoe het nu echt zat, kunnen we op zoek gaan en ver gelijken. Ons oordeel hoeft niet van een enkele bron af te hangen. Dat nu is een van de voorrechten van het wonen in een vrij en democratisch land. Vrijheid van meningsuiting kan doorslaan, maar binnen bepaalde grenzen is het een groot goed. Wie in Oost-Europa vraagt naar feiten, komt een gene ratie tegen - de ouderen - die ze niet kenen. Dat komt omdat ze gevormd door gecontroleerde visies. Door de staat gecontroleerd, wel te ver staan. Mesic is de eerste niet die de geschie denis wil laten herschrijven. Als dat een paar keer gebeurt, als bepaalde personen of gebeur tenissen ineens verdwenen zijn, wat is dan de waarheid? Het is een groot goed als je je eigen mening kunt vormen. Door te studeren, te ver gelijken. Wat dat betreft zijn we door de eeuwen heen bevoorrecht geweest. "Je hoeft geen zangtalent te zijn om bij ons koor te komen zingen." Zo bren gen dirigente Albertina Koedam en gitariste Siska Wiüemsen het doel van de HDG-kinderkoren 'Het Jongeland' en 'Het Jeugdland' onder woorden. Dit jaar bestaan de koren vijfentwintig jaar. Volgende week vrijdag 23 decem ber wordt tijdens de kerstuitvoering in de Lukaskapel van De Samaritaan aandacht aan het jubileum gegeven. Door Roeland van Mouril< "Je zingt tot eer van God, met de stem die je gekregen hebt," vertelt Siska Willemsen, die de HDG-koren al dertien jaar met gitaarspel begeleidt. "Voor de ouderen is het niet het belangrijkste dat er perfect gezongen wordt. Wanneer kinderen genieten van het zingen, dan stralen ze dat ook uit. Dat spreekt oudere mensen vooral aan." De doelgroep van de HDG-kinderkoren zijn namelijk de bewoners van het verpleeghuis De Samaritaan, het verzorgingstehuis De Goede Ree en de bejaardenwoningen Het Oude Land. Vijf keer per jaar wordt er een zogenaamde samenzangdienst gehouden. Bewoners van de twee verzorgingshuizen en de daarbijbehorende bejaardenwoningen kunnen naar de Lukaskapel komen om deze dienst bij te wonen. Daarnaast kunnen zij ervoor kiezen de kerkradio af te stemmen op de samenzangdienst. "Tijdens de dienst wordt een meditatie gehouden, worden er samen met de bewo ners psalmen en gezangen gezongen en brengen de HDG-kinderkoren een aantal herkenbare geestelijke liederen ten gehore," geeft dirigente Albertina Koedam aan. "Voor bewoners is het vooral erg leuk om de kinde ren voorin de Lukaskapel bezig te zien. Daar genieten ze van. Daarnaast zorgen we ervoor dat de liederen die gezongen worden herken baar voor de bewoners zijn, zoals zondags schoolliederen van vroeger." Tijdens de repetitie-avond, (foto: Persburo Flakkee) De dirigente vindt het belangrijk dat ook kinderen die oude zondagsschoolliederen leren. "Ze zijn qua inhoud vaak erg mooi." Naast deze liederen bestaat het repertoire uit vrolijke kinderliedjes van EUy en Rikkert, psalmen, gezangen uit de Bundel 1938 en kinderopwekkingsliederen. Op vrijdagavond oefenen de twee HDG-koren in twee aparte zalen van de Samaritaan. "Als de kinderen om acht uur klaar zijn, benadrukken we dat ze stil moeten zijn omdat sommige bewoners al slapen," geeft Siska lachend aan. "Ook op die manier proberen we de kinderen respect voor ouderen bij te brengen en zo de band tussen oud en jong gestalte te geven." Vijfentwintig jaar geleden begonnen Rino Bukman en Amolda Stolk met het zingen van geestelijke liederen rond het orgel in de recreatiezaal van De Samaritaan. Al snel ging Amolda met een aantal kinderen enkele liederen instuderen, die tijdens de middagen gezongen werden. Intussen was een andere vrouw, Nellie de Krey, bezig met een groep je kinderen liederen in te studeren voor de kerkdiensten op Hemesseroord. Dat bracht Amolda en Nellie op het idee om samen offi cieel een kinderkoor op te richten. Dat koor kreeg de naam 'Het Jongeland'. Later groeide het koor, waardoor de groep kinderen in tweeën gesplitst moest worden. De jongste groep met kinderen van groep 11/ m 5 van de basisschool behield de naam 'Het Jongeland'. De oudere groep met kinderen van groep 6 t/m 8 kreeg de naam 'Het Jeugd land'. Deze beide groepen hebben nu respec tievelijk tweeëntwintig en twaalf leden. Albertina Koedam weet zich het allereerste begin van de koren nog te herinneren. "Ik was toen ongeveer vier jaar en zong mee in de recreatiezaal van De Samaritaan. Ik weet nog goed dat vooral het lied 'De muren van Jericho' erg veel indruk op mij maakte." Vooral het oefenen van de liederen voor de samenzangdienst vergt veel tijd, geven Albertina en Siska aan. "Maar we doen het met plezier. Elke vrijdagavond genieten we weer Het werken met kinderen is echt heer lijk." Tijdens de oefenavonden is er voor de kinderen ook tijd om hun belevenissen van die week te vertellen. "Er heerst een leuke ontspannen sfeer en er is altijd tijd voor grap jes." De kinderen van de koren zijn erg wervend bezig. "Ze vragen aan vriendjes en vriendin netjes om mee te komen naar het koor. Daar door zitten er niet alleen hervormde kinderen op het koor, maar ook kinderen uit andere kerken en zelfs randkerkelijken," vertellen Siska en Albertina. "Daarom proberen we tijdens de oefenavonden ook de inhoud van de liedjes aan de kinderen uit te leggen." De kinderzang wordt tijdens de oefenavonden en de samenzangdiensten begeleid door pia no-, fluit- en gitaarspel. "Leo Pronk bespeelt de piano, Joanne van Spronsen speelt fluit en ikzelf speel gitaar," geeft Siska aan. Naast de samenzangdiensten verzorgen de kinderko ren en hun muzikale begeleiders de jaarlijkse kerst- paas- en pinksteraitvoeringQn in De Samaritaan. Daamaast treden ze ook op in andere verzor gingstehuizen op Goeree-Overflakkee, als ze daarvoor gevraagd worden. Het kinderkoorseizoen wordt begonnen met een startdag. Daarop wordt altijd iets leuks voor de kinderen georganiseerd, zoals een speurtocht of een vossenjacht. Aan het eind van het seizoen is er een slotdag waarop ook weer zoiets georganiseerd wordt. "Daar bij hebben we sinds kort de hulp van twee moeders. Alma Smits en Margrieta Braber, gekregen," verteh Albertina. "Daar zijn we erg blij mee, want dat neemt ons veel werk uit handen," vult Siska aan. Op vrijdag 23 december wordt er in de Lukas kapel van De Samaritaan een kerstuitvoering door de twee HDG-kinderkoren verzorgd, aanvang 19.30 uur. Tijdens deze uitvoering zal het jubileum niet onbesproken blijven. GOEDEREEDE - Burgemeester Van de Velde van de gemeente Goedereede heeft vorige week een vergunning afge geven voor het houden van een Oud- en Nieuwfeest in Swingcafé 'De Kreek' te Ouddorp. In de gehouden commissie vergadering koppelde zij haar besluit terug naar de gemeenteraad. Het bleek dat lang niet alle partijen enthousiast waren over het besluit van de burge meester. Mevrouw Van de Velde gaf toelichting op haar besluit, waarvan zij hoopt dat ongeregeldheden van vorige jaren in Ouddorp geen vervolg zullen krijgen. Door Adri van der Laan In verschillende gemeenten op Goeree-Over flakkee wordt al enkele jaren een gecontro leerd feest gehouden tijdens de jaarwisseling. Het blijkt dat in veel gevallen deze vorm van festiviteiten de jongeren 'van straat houdt' tijdens de jaarwisseling. Het gevolg is dat er veel minder vernielingen worden aangericht en dat ook de inzet van de politie minder is geworden. Dit levert een fikse kostenbespa ring voor de gemeente op en is ook bevorder lijk voor de veiligheid van de burgers, hun eigendommen en het vrijwillige brandweer personeel. In de gemeente Goedereede was van een der gelijk Oud- en Nieuwfeest nog geen sprake. Wél was er sprake van een behoorlijk aantal ongeregeldheden in Ouddorp. Zo groot zelfs dat er landelijke dagbladen hun eerste editie van het nieuwe jaar mee openden. Burge meester Van de Velde wil voorkomen dat de gemeente ook tijdens de komende jaarwis seling negatief in het nieuws komt. En wal nog belangrijker is: ze wil de schade en de overlast voor de burgers zoveel mogelijk beperken. Het houden van een georganiseerd feest tij dens de jaarwisseling ligt voor een deel van de burgers van de gemeente gevoelig, zéker nu nieuwjaarsdag op een zondag valt. Het gemeentebestuur is in het verleden altijd temghoudend geweest in het afgeven van vergunningen voor evenementen die op zon dag plaatsvinden. En zij is niet voomemens van om van dit beleid af te wijken. Zo zal in de volgende week te houden raadsvergade ring het college voorstellen om art. 4 van de zondagswet 'een op een' over te nemen. Maar toch wordt er nu één uitzondering gemaakt voor het nieuwjaarsfeest in de kem van Oud dorp, om overlast elders zoveel mogelijk te voorkomen. Mevrouw Van de Velde geeft aan dat dit wel "een moeilijke afweging is geweest". De burgemeester, die bevoegd is om vergun ningen af te geven, verklaart dat in de eerste nacht van 2005 vele mensen in Ouddorp de hele nacht hebben opgezeten omdat ze bang waren dat er met hun huis iets zou gebeu ren. Dit is een belangrijke reden waarom ze besloten heeft tot het afgeven van de bewuste vergunning. Verder bleek dat een groot deel van de jongeren uit de gemeente Goede reede graag wil dat er een festiviteit wordt georganiseerd. "De activiteiten die door een deel van onze jongeren worden ondernomen, gaan alle grenzen van normen en waarden en een waardig Oud- en Nieuw vieren ver te buiten", aldus mevrouw Van de Velde. De aangerichte schade van de vorige jaarwis- Burgemeester Van de Velde: "De gemeente Goedereede verdient een waardige Oud- en Nieuwviering. Laten we daaraan gezamenlijk werken (Foto: Persburo Flakkee) seling bleek "aanzienlijk" te zijn en "buiten proportioneel". Verder kwam ook de veilig heid van de brandweermensen in gevaar. De toenmalige burgemeester De Prieëlle kon daarom niet anders dan toestemming geven om in te laten grijpen door de politie. Ook van de zijde van de politie kwam het dringend verzoek naar de gemeente Goeder eede om in navolging van de andere gemeen ten op het eiland de mogelijkheden tot het organiseren van een festiviteit serieus te onderzoeken. Er is dan ook een vergunning afgegeven om een feest te houden in Swing café De Kreek. .*K1!j, T' Het terrein rondom Swingcafé De Kreek zal in de bewuste nacht worden omgedoopt tot evenemententerrein, waar speciale regels zullen gelden. Er is ook een bewakingsdienst aanwezig die ervoor zal zorgen dat deze regels werkelijk worden nageleefd. Zo mag er natuurlijk geen vuurwerk mee naar binnen worden genomen. En bezoekers die in het bezit zijn van verdovende middelen of ille gaal vuurwerk worden meteen overgedragen aan de politie. Het feest zal op de oudejaarsavond om 22.00 uur beginnen en duren tot 05.00 uur in de nieuwjaarsmorgen. Zij die naar het feest willen, dienen in het bezit te zijn van toegangskaarten, die in de voorverkoop en - indien nog voorradig - aan de zaal ver krijgbaar zijn. Van kwart voor twaalf tot kwart over twaalf zal de horecagelegenheid gesloten zijn. Wie dan nog binnen is, moet binnen blijven. Het is de bedoeling om hier mee ordeverstoringen tijdens de jaarwisse ling te voorkomen. De gemeente zal aan het evenement op zich geen financiële bijdrage leveren. De orga nisatie is geheel in handen van een organi satiebureau. Ook de uitbater van De Kreek heeft weinig met de organisatie van het feest te maken. Hij verhuurt alleen het gebouw. Het organisatiebureau zorgt zelf voor per soneel en bewaking. Overigens zullen de overige horecagelegenheden in het centrum van Ouddorp op last van de burgemeester op oudejaarsavond gesloten zijn. Naast het verlenen van de vergunning bekos tigt de gemeente Goedereede wel het vervoer van en naar De Kreek, want ook vanuit de andere kernen van de gemeente Goedereede zullen de jongeren in de gelegenheid worden gesteld om op een veilige manier het Oud en Nieuwfeest mee te maken. Burgemees ter Van de Velde legt uit dat dit vervoer niet moet worden vergeleken met de 'discobus' die jongeren normaal in de nacht van zater dag op zondag weer thuisbrengt. "Dit feest is alleen maar voor jongeren van onze gemeen te bestemd, daarom rijdt de bus alleen vanuit onze kernen. Dus niet vanuit Hellevoetsluis of Middelhamis". De gemeente had voor het eventueel organiseren van een feest al een bedrag van 5.000 euro op de begroting gezet, maar het bedrag voor het vervoer blijft hier ruimschoots onder. Op het voornemen van burgemeester Van de Velde om een vergunning te verlenen voor het Oud- en Nieuwfeest kwam voornamelijk van de christelijke partijen in de gemeenteraad veel kritiek. En dat gold niet alleen het feest, maar ook het thema, dat in samenspraak met de jongeren tot stand was gekomen. Het blijkt echter dat de organisatie zich deze kritiek heeft aangetrokken, want ze heeft de toezeg ging gedaan het thema van de avond aan te zullen passen. Naast de vergunningverlening voor het feest zullen de inwoners van Ouddorp door het gemeentebestuur via een huis-aan-huis-brief worden verzocht om losliggend brandbaar materiaal, zoals afvalcontainers, bouwmate riaal, steigers, e.d. "zodanig op te ruimen dat deze niet gebruikt kunnen worden voor het voeden van eventuele vreugdeuitingen". In de overige kernen van de gemeente wor den geen moeilijkheden verwacht. Maar voor wat betreft de problemen van Ouddorp hoopt mevrouw Van de Velde dat het te organiseren Oud- en Nieuwfeest een succes zal zijn, al beseft ze heel goed dat, wil de opzet slagen, daar de volledige steun en medewerking van de inwoners -jong en oud - voor nodig is. De burgemeesterj doet dan ook een indringende oproep aan een ieder die hierin een rol wil of kan spelen om haar hierin te volgen. "De gemeente Goedereede verdient een waardige Oud- en Nieuwviering. Laten we daaraan gezamenlijk werken". DEN HAAG - Statenlid Gerard Hannes (SP) heeft afgelopen dinsdag namens de fracties van LPF, D66, GL en SP van de commis sie Samenleving van Provinciale Staten van Zuid-Holland de vaste Kamercommis sie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport een petitie aangeboden. De coalitiepartijen PvdA, VVD en VVD verklaarden wel met Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek 't bij uw G2-deafer of tcijlc oivast op www.opefnieuws.nl Pt Hkwt iiKHimi w»> th^t $e(j«.«We «Mf f KnÖps BV - Longeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdgk - 0187 476767 Akkerdoos BV - Ktoosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 de inhoud van de petitie in te stemmen, maar wilden deze niet ondersteunen. In het concept spreidingsplan Ambulance Regio Rijnmond is het afgelopen jaar erva ring opgedaan met de door het rijk voorge stelde bezuinigingen. Niet alleen is er ver mindering van 16 naar 9 standplaatsen, maar komen er vooral problemen met de wettelijke aanrijdtijd van 15 minuten te halen. De aan rijdtijd zou eigenlijk terug moeten naar 6-8 minuten. Niet alleen zijn er problemen in de randgebieden, maar ook specifieke gebieden als de Maasvlakte, Europoort of toeristen centra als Port Zélande vragen paraatheid. Met een theoretische benadering als alleen inwonertal en postcoderegistratie worden knelpunten op wegen als N209, N57, de N59 en de Algerabmg bij Krimpen aan den IJssel niet opgelost. Om dit protest tegen de voorgenomen inkrimping van de ambulancestandplaatsen van Zuid-Holland (Goeree Overflakkee en Rijnmond) te onderstrepen, vraagt Harraes de Kamer het spreidingsplan nog eens kri tisch te bekijken en niet in te stemmen met de inkrimping. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 OUDDORP - Op zondag 18 december wordt in de Doopsgezinde Gemeente van Ouddorp weer een Welkomdienst gehouden. Aan de dienst, waarin ds. J. Smink voorgaat, wer ken een koperensemble en het kerkkoor mee, organist is Jan Teeuw. HEGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS'TEL.0187-617300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1