ONTMOETINGEN ONDERWEG PREDIKBEURTEN Een staatsman niet. Een Evangeliebelijder! EIMiDEIi-rflEUWS Meeleven met thuisblijvers Contacten leggen Eigen ervaringen Een bootreis jMölim Koppelaar e Zondag 16 juli 2006 EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten es nodig? Straks gehoortekaartji pracht modellenboek Radio Rijnmond komt weer naar Ouddorp stadswandelingen In Brielle, Hellevoetsluis en Middelharnis Hulp voor tieners met problemen hRAGINA2 VRIJDAG 14 JULI 2006 De vakantietijd is vaak een tijd van ont moetingen. Daarover zou ik iets willen schrijven. Voordat ik dat doe, wil ik aandacht vragen voor hen die niet op reis kunnen. Zij horen van familie of vrienden over plannen en de uitvoering daarvan, veraf of dichterbij. Zelf kunnen ze - om welke reden ook - niet op reis. Ik voel me wel eens beschaamd als in de omgeving van zulke mensen hoog opgegeven wordt van voornemens of ervaringen tijdens de vakantie. Ik zou lezers willen aanraden niet al te luidruchtig over hun belevenissen te vertellen in het contact met mensen die alleen maar toehoorder kunnen zijn en zelf geen bijdrage aan het gesprek over vakan tie-ervaringen kunnen leveren. Soms hebben zulke (gedwongen) thuisblijvers er wel aar digheid in iets te horen over de ervaringen van anderen. Toch dring ik aan op beschei denheid en terughoudendheid in het vertellen van (grote) verhalen. Dit ter inleiding. Een mens kan op een reis merkwaardige en soms interessante contacten leggen. Het hangt natuurlijk mede af van het reisgezel schap. Wie met een van de royaal adverteren de christelijke reisverenigingen op stap gaat, zal over het algemeen reisgenoten ontmoe ten van gelijke instelling. Soms ontdekt men kerkelijke en ook wel geestelijke verschillen. Niettemin is er meestal toch wel een basis waarop en waarover men met elkaai' spreken kan. Ik weet van mensen die goede vrienden tijdens zo'n reis hebben opgedaan. Er wor den soms banden gelegd die blijvend zijn! Heel anders is het als men per caravan door en naar omliggende landen trekt. Ik heb daar zelf geen ervaring mee. Wel heb ik ook in die gevallen van ontmoetingen gehoord die verrijkend waren; met landgenoten en zelfs ook wel met buitenlandse campinggas- ten. Zulke ontmoetingen betekenen veelal een verrijking. In sommige gevallen zijn ze een ergernis. Dan dient men zich af te vragen of de oorzaak enkel aan één kant ligt. Zelf heb ik in twee achtereenvolgende jaren een vakantieboottocht gemaakt, via een wat je noemt neutrale reisorganisatie. Ik had een speciale reden om de reis zo te arrange ren. Uiteraard dient deze rubriek niet voor het schrijven van een verslag van een vakantie reis. Wel wil ik enkele ervaringen weergeven die ook door lezers in hun omstandigheden kunnen worden opgedaan. Verleden jaar maakte ik een korte cruise langs eilanden in het oosten van de Middel landse Zee. Voorzover ik kon nagaan was ik de enige Nederlander op dit Italiaanse schip. Het vetrok vanuit Venetië en was na een week weer terug op de plaats van vertrek. De maaltijden werden 's avonds aan een daarvoor aangewezen tafel gebruikt. Ik deel de de tafel met drie echtparen van verschil lende nationaliteit. Voor iemand die gewend is om te bidden en te danken aan tafel, rijst dan de vraag hoe je dat in zo'n gezelschap moet doen. Op deze reis, en ook dit jaar, is mij opgevallen dat er door zeer weinigen voor en na de maaltijd wordt gebeden. Ik had me de situatie tevoren biddend ingedacht en was tot de conclusie gekomen, dat ik mijn tafelgenoten, die misschien hele maal niet met bidden vertrouwd waren, niet om een ogenblik stilte kon vragen. Daarom heb ik mijn handen goed zichtbaar gevouwen op tafel gelegd, mijn hoofd gebogen en mijn ogen gesloten, en zo mijn gebed gedaan. Tot mijn verbazing en vreugde wachtten mijn tafelgenoten reeds op de derde dag tot ik mijn gebed beëindigd had. En dat in het gezelschap van een Duits, een Zwitsers en een Oostenrijks echtpaar. Aan tafel werden er ervaringen uitgewis seld. De gesprekken waren niet erg diepgaand, zodat er voor een geloofsgetuigenis geen ruimte was. Niettemin vroeg mijn Zwitserse tafelgenoot op de vijfde dag, dat zijn vrouw zich had afgevraagd of ik soms een dominee was. Die vraag trof mij, omdat ik niet in het zwart gekleed was en ook in gesprekken niet op het werk van een pastor gezinspeeld had. Ik reisde om het zo te zeggen anoniem. Niet temin had dit echtpaar een zekere uitstraling opgevangen. Zo kan het dus ook. Ik zeg niet dat dit de meest ideale vorm is van een chris telijk getuigenis. Je levenshouding kan men sen tot nadenken stemmen. Op een veel indringender manier heb ik dat deze zomer ervaren op een bootreis van uit het Noorse Bergen naar de Noordkaap. Men noemt die boot wel de postboot. Hij doet heen vijftien havens en terug ook, maar dan weer vijftien andere! Een boeiende reis. Aan tafel ontmoette ik een arts die als kind gewoond had in het huis tegenover het huis waar wij in Apeldoorn vijfentwintig jaar met ons gezin gewoond hadden. Stof genoeg voor een boeiend gesprek over ons mooie Apeldoorn. Verderop op deze reis ontmoette ik een echtpaar waarvan de man een internationaal bekende wetenschapper was. Hij had op tal van plaatsen in Europa gewerkt. Met hem en zijn vrouw kreeg ik een gesprek over kerk en geloof. Zij waren ker kelijk opgevoed maar langzamer hand van de kerk vervreemd. We spraken over leven en dood en over de verwachting voor na het sterven. Mijn gespreksgenoot zei: "Vanuit mijn weten schappelijke vorming geloof ik dat er van mij na de dood niets overblijft dan stof. Zo ga ik op in het heelal". Ik kreeg daarmee de gelegenheid om iets te zeggen over wat ik van het leven in de hemel verwacht, door Gods genade! Tegenover zijn harde bewoordingen wenste ik hem en zijn vrouw toe, dat ook zij iets van die christelijke hoop mochten leren kennen - om zo de dood tegemoet te gaan. Wie schetst mijn verbazing dat deze tafel genoot mij de volgende (laatste) morgen van de reis opzocht aan de ontbijttafel. Hij zei; "Ik wil u mijn excuus aanbieden dat ik gister avond zo grof tegen u geweest ben". Daarop kon ik alleen maar zeggen; "Och, mijnheer, u en ik hebben in eikaars hart mogen kijken. Graag herhaal ik dat ik u toewens u met het oog op het sterven het zelfde blij vooruitzicht mag hebben, dat door genade mijn deel is. Ik mag u zeggen, ik ziet ernaar uit". Een merkwaardige ontmoeting op een vakantiereis. Schaam u het Evangelie niet en geef met liefde door wat God voor u bete kent. Enerzijds denk ik met bewogenheid aan dit gesprek, kort voordat we in Bergen van de boot gingen. Anderzijds ook met dankbaar heid dat ik met overtuiging mocht zeggen, welke verwachting ik mag hebben als het uur van sterven daar is! Ontmoetingen onderweg bieden soms gelegenheid om getuigenis af te leggen van de hoop die in ons is. Ik zeg erbij; als God het ons geeft. W. H. Velema ^1111IllllliIll1111""""l CH OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.00 uur ds. H. Lassche en 11.00 en 18.30 uur ds. J.D. Heikamp, Stap horst. Eben-Haëzer: 9.00 uur ds. J.D. Hei- kamp en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. (PKN) Locatie mfg Dorpstienden: 9.45 en 18.00 uur ds. J.A. van den Berg, Nieuw-Lekkerland - PKN (Gerefor meerd) 9.00 en 10.30 uur ds. A.W.W. de Ruiter en 18.30 uur dhr. C.B. van Beek - Geref. Gemeente 9.30 en 18.30 uur lees- dienst - Doopsgez. Gemeente 9.30 uur ds. J. Smink; 11.15 uur Pfarrer Klaus Berger (duitstalig) en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Hersteld Herv. Gem. 9.00, 10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J.W. van Estrik - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. J.C. Klein, Hei- en Boeicop en 18.30 uur ds. A.J. Sonneveld, Lopik. STELLENDAM - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen en 18.00 uur ds. J. Kot, Borssele - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. W.L. Ver waard, Sliedrecht en 17.00 uur ds. RJ. Stam, Katwijk - PKN (Gereformeerd) 10.00 uur dhr. C.B. van Beek en 18.30 uur ds. A.W.W. de Ruiter. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Korteweg - PKN (Gereformeerd) 9.30 uur ds. E.J. Veld man - Geref. Gemeente 10.00 uur lees- chr. streelcblad op gerefonneerde grondslag voor de zuid-liollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)4857 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)471020 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,30; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022, e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 10,00 Per halfjaar 19,50 Per Jaar €38,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 diensten 15.00 uur ds. C. Harinck - Geref. Gemeenten in Ned. leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. G. van Meijeren en 18.00 uur ds. A. Stijf, Zegveld - Ziekenhuis 14.30 uur ds. J. Maas - Geref. Gemeente 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper. HERKINGEN - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. J. Kop pelaar, Abbenbroek - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. D.A. Snijder en 18.00 uur ds. J. Maas - Geref. Gemeente 0.00 en 18.00uurds. C. Harinck. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. H. Born. Brakel en 18.00 uur ds. J. Vis, Meerkerk Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. T.W. van Bennekom - PKN (Exodus) 10.00 uur mevr. N. van Embden - Remonstr. Gemeente 10.00 uur ds. A.J. Wtenweerde - CAMA Gemeente 10.00 uur L. Post. MIDDELHARNIS - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur en 16.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen - Herv. Gem. (PKN) 10.00 en 18.00 uur (bediening Heilige Doop) ds. H. Harkema - PKN (Gereformeerd) 9.30 uur ds. L.J. Lingen en 17.00 uur drs. A. de Kwaadsteniet - Geref. Gemeente 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. J.H. van Dijk - Geref. Kerk (vrijg.) 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur ds. G. Meijer. NIEUWE-TONGE - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. Oorschot, Stellendam en 16.00 uur ds. H. Lassche, Ouddorp - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. J. Maas (bedie ning HeiUge Doop) en 18.00 uur ds. J.C. de Groot, Dordrecht - Geref. Gemeente 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok. OUDE-TONGE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. W. van Gorsel, Bersambacht en 18.00 uur ds. B. ten Hoven, Katwijk aan Zee - Geref. Gemeente 10.00 uur lees dienst en 14.30 uur ds. G. van Manen - Beréa Gemeente 10.00 uur Jan Leeflang. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. H.J. Catsburg en 18.00 uur ds. J.C. Mesu. Nw. en Sint Joosland - PKN (Gereformeerd) 10.00 uur ds. A. van der Zwaag en 18.00 uur kand. J. Glas - Geref. Gemeente 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL- Herv. Gem. (PKN) 10.00 en 18.00 uur ds. C. Doorneweei'd - PKN (Gereformeerd) 10.00 uur ds. J.M. Kop- pe en 18.00 uur ds. L.J. Lingen. OOLTGENSPLAAT- Hersteld Herv. Gem. 11.15 uur en 18.00 uur ds. W.J. Theu- nissen, Melissant - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. C. Molenaar, Papendrecht en 18.00 uur ds. E.F. Vergunst, Ridderkerk - PKN (Gereformeerd) 9.30 uur dhr. RA. de Jongh en 18.00 uur ds. A.S. Rienstra Geref. Gemeente 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT- Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. P. Janse, Middelburg. MELISSANT - NIET dinsdag 18 juli, maar ■woensdag 19 juli 19.30 uur, ds. M. Mond- ria. OUDDORP - Woensdag 19 juli, 19.30 uur, ds. J.W. Verweij. Bij drukkerij GEBR. DE WAAL ligt een voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij Bij tijdige bestelling snel gereed. Langeweg 13, SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 Een alleraardigst boekje werd me vanuit enige Haagse burelen toegezonden. Een zwierige halfronde strook van oranje siert de voorzij de. Het heeft niets met WK of iets dergelijks te maken. Het is de kleur van de politieke par tij die sedert decennia het oranje hoog in het vaandel heeft. Inderdaad, de SGP. Aanleiding tot de uitgave van dit boekje van ruim hon derd pagina's is het jubileum van kamerlid Bas van der Vlies. Op 10 juni 1981 deed hij zijn intree in 's lands vergaderzaal. Tot heden toe heeft hij het volgehouden. Beter is het als ik zeg: is het hem en ons gegeven. Vanaf 1981 dus. Dat is 25 jaren achtereen. Ik neem nu maar over wat ik op de achterzijde van het boekje lees. "Ministers traden aan en af. Partijen verschenen en verdwenen. Oude en nieuwe politiek vochten om de kiezersgunst. Van der Vlies is er al een kwart eeuw getuige van als Tweede-Kamerlid voor de SGP. Sinds 1986 is hij als fractievoorzitter bij uitstek het gezicht van deze partij. Ter gelegenheid van dat bijzondere en gedenkwaardige feit heb ben we een 25-tal personen gevraagd mee te werken aan deze felicitatiebundel. Wie zijn het vooral die erin schrijven? Om te beginnen Menno de Bruyne, voorlichter van de SGP-fractie. Wie wel eens kennis neemt van het partijblad De Banier kent hem onder andere van de rubriek 'Haagse prop jes', altijd goed voor een beschouwing met een knipoog. Maar hier vooral informatief. Hij geeft een fraaie doorkijk door die kwart eeuw politiek. Wie vormden de constanten al die tijd? Juist ja: hare majesteit de koningin en aan haar zijde ir, B.J. van der Vlies. Aan het slot van het verhaal komt het nog tot een serieuze samenspraak tussen die twee. Voordatdeoverigevierentwintigaanhetwoord komen, alfabetisch, zijn het eerst mevrouw Van der Vlies en haar (klein)kinderen die iets over hun zoveel afwezige man, vader en opa vertellen. Dikwijls weg van huis, helaas, maar "dierbaar zijn de zondagen, het rust punt van de week, die we als gezin met elkaar doorbrengen." Als iets uit dit boekje blijkt, dan is het dat Van der Vlies een erg gewaardeerd kamer lid is. Ik heb niet de indruk dat woorden van deze strekking slechts lippendienst vormen ter gelegenheid van het jubileum. Als uit zoveel pennen min of meer hetzelfde getui genis vloeit, dan moet het wel waar zijn. Zo bijvoorbeeld minister-president Balkenende die erop wijst dat Van der Vlies een unieke rol in het parlement vervult. Beginselvast is hij, zeker wel, maar altijd coiTect, steeds genuan ceerd, beducht om een ander te kwetsen. Zijn beginselvastheid gaat gekleed in een jas van mildheid. Als hij spreekt, wordt er geluisterd. aldus de minister-president. Ik neem uit zijn bijdrage nog iets over: "De SGP is een sta biele factor in onze democratie. De oudste partij in ons parlement. Stevig geworteld in de Bijbelse waarden, die hun zeggingskracht altijd behouden.Hij haalt een woord van Van der Vlies zelf aan: "De Bijbel frappeert en inspireert. Mooi gezegd. Wie zijn de andere schrijvers? Ik noem enke len: mr. W.H. de Beaufort, vele jaren griffier van de Tweede Kamer, drs. Rudi Biemond, werkzaam in het Kerstenhuis, C.G.A. Cor- nielje, commissaris van de koningin in Gel- deriand, Janneke Koningswoud-ten Hove, algemeen directeur hospice Calando, ir. H. van Rossum, vele jaren lid van de Tweede Kamer, mr. C.G. van der Staay, de meest naaste collega van Van der Vlies en drs. G. Zalm, minister van financiën. Daarnaast nog veel anderen. Er is vooral één woord, dat de jubilaris typeert: loyaliteit. Aldus inr. dr. J.T. van den Berg. Hij kan het weten, want van 1986 tot 2002 was hij lid van dezelfde kamerfractie als ir. Van der Vlies. Die loyaliteit is er ten aanzien van de partij, ook in moeilijke situa ties. Ze is er ten opzichte van de fractie. Maar ze is er vooral, aldus Van den Berg, aan het beginsel. Het beginsel dat hem lief is. Zie, dat is een mooi getuigenis. Wie actief opereert in de politiek is voortdurend in de verleiding mee te gaan met de publieke opi nie of een deal te maken met het oog op per soonlijk succes. Wie dan toch trouw blijft aan zijn beginsel, dwingt respect af. In hetzelfde verband vertelt Van den Berg over het met elkaar spreken van hart tot hart en over nood die tot gebed drijft. Me dunkt, hiermee wordt iets aangeduid van het diepe geheim van die loyaliteit. Ik kan het niet laten hier ook iets door te geven uit de mooie bijdrage van Wim Dek ker, jeugdwerkadviseur eind jaren tachtig. "In Den Haag heb ik Van der Vlies veel aan het werk gezien. Zijn bijdragen hadden veelal een zakelijk en constructief karakter Een meedenkend Kamerlid, dat ministers op afstand kritisch volgt. Maar altijd was er ook even dat heilige moment in zijn bijdrage, werd even uitdrukking gegeven aan het feit dat het ook op dit beleidsterrein gaat om de dienst aan God. En of de minister dat wel wist? 'Wij zijn van Gods zegen afhankelijk' of: 'Hier kan geen zegen op rusten.Van der Vlies is ten diepste geen politicus, hij is een ambtsdrager. Dat laatste blijft haken. Geen politicus, maar ambtsdrager. Herkenbaar! Wie zei het ook al weer? Het was de 19''-eeuwer Groen van Prinsterer. In zijn spoor wenst ir. B.J. van der Vlies te gaan. Ik weet het zeker. "Een .staats man niet. Een Evangelieverkondiger Gods beste zegen zij daarbij zijn deel. N.a.v.: Van der Vlies. 25 jaar Kamerlid. 25 x gefeliciteerd. Een uitgave van de Staatkimdig Gereformeerde Partij, 's-Gravenhage. Paper back. Geïllustreerd ISBN 90-721-6411-3. 110 pag. Prijs 5.00, e.xcl. verzendkosten. Te bestellen via partijbureau@sgp.nl. J.M.J. Kieviet OUDDORP - Op vrijdag 21 juli wordt het bij Hotel Akershoek in de Boompjes in Ouddorp weer een gezellige en bovenal muzikale boel. Radio Rijnmond zal tussen 10.00 en 12.00 uur een radio-uitzending verzorgen waarvan de presentatie in handen is van Hans van Vliet. Het wordt bijna een traditie dat het populaire radiostation naar Ouddorp komt, maar vervelen gaat het echt nooit. Gewoon een paar gezellige interviews met gasten aan de bar en natuurlijk weer optredens van diverse artiesten. Eind augustus 2005 reisden Jacolien Koppelaar uit Sommelsdijk en Paulien Nagtegaal "'/Dirjcs- land af naar Oekraïne, „aar ze een jaar diaconale arbeid verrichten als onderwijsass, tent op een school voor Roma zigeuners. Ze zouden de lezers van het Eilanden Nieuws regelmatig op de hoogte houden van hun wederwaardigheden. Hier onder volgt weer een berichtje van Jacolien Lieve abonnees, /-v i Het heeft een tijdje geduurd, maar hier is weer een berichtje uit Oekraïne, we hebben nu de zomerkampen voor de romakinderen achter de rug. We niogen terugzien op drukke, maar gezellige weken, waarin we een heieboel kinderen E hebben leren kennen. Per week waren er ongeveer 40 tot 50 kinderen uit verschillende dorpen. Behoorlijk druk. En nu zijn we aangevangen met de terugreis naar Nederland. Wanneer ik E dit bericht schrijf, zit ik achter de computer in Órbottyan, een dorp vlakbij Budapest. u u E De afgelopen dagen stonden in het teken van afscheid nemen. Het begon E zondagmiddag in de romakerk. Krisztina en ik werden naar voren geroepen. E Daar staande, werden we toegesproken door de dominee. Zelf hebben we ook E nog een aantal woorden tot de gemeente gezegd. We werden nog toegezongen E door de aanwezige kinderen. Zij zongen een lied wat we tijdens de kampwcek E aan hen geleerd hadden. Het was allemaal heel emotioneel. Vele tranen hebben E we gezien die middag. Na de dienst geven de mensen de dominee altijd een E hand en wensen elkaar Gods zegen toe. Nu stonden wij naast de dominee en E ook ons werd Gods zegen toegewenst. Al deze lieve mensen, die eigenlijk geen E afscheid van ons konden nemen, hebben we nu achter moeten laten in Gat. E Maandag hebben we van een aantal families afscheid genomen. Met deze families hadden we behoorlijk veel contact gehad. Dinsdagmorgen hebben we E al onze spullen ingepakt en 's middags zijn we het romakamp nog ingegaan E om afscheid te nemen van al onze vrienden en vriendinnen daar. Hieronder verstaan we voornamelijk de kinderen, met wie we zoveel contact gehad hebben. E Maar ook vele ouders van de kinderen behoren tot onze vrienden. Aan het eind E van de middag was het voor ons allebei erg moeilijk om uit het kamp weg te E gaan. We stelden het eigenlijke afscheid steeds verder uit. Maar op den duur E moesten we wel weg, want we zouden zelf nog bezoek krijgen van een vriendin. E Woensdagmorgen 12 juli: We konden van de spanning niet meer slapen dus stonden we al vroeg naast ons bed. Om 9 uur zou de minibus voor de deur E staan, die ons naar Hongarije zou brengen. Deze bus kwam helaas pas om half E 11 opdagen. Toen hebben we nog afscheid genomen van onze mentor. Zij was erg verdrietig dat we weggingen. Ook waren er een aantal kinderen uit het E E kamp gekomen om ons uit te zwaaien. Allemaal hebben ze staan huilen. Dat E deed echt zeer in mijn hart! Eenmaal in de bus gingen we naar Beregszasz om E nog vier kinderen op te halen. Zij moesten naar Budapest voor een kampweek. E E Toen moesten we voor deze kinderen nog ergens een brief ophalen die ze nodig E hebben bij de grens. Dat duurde nogal even. Maar met de brief in ons bezit ging de reis verder. Wij dachten dat we naar de grens bij Beregszasz zouden gaan, E maar we gingen weer terug richting Gat. Maar gelukkig niet naar Gat. E Ergens tussen deze twee plaatsen is een afslag naar Kaszony. Vlakbij deze plaats E werden we opgewacht door een grijze Audi met geblindeerde ramen. In deze E E auto bleek een agent te zitten. Deze auto moesten we volgen naar het plaatsje Som. Daar, ergens aan de hoofdstraat, moesten we een erf op. Achter ons E E werden de hoge hekken netjes gesloten, zodat niemand vanaf de straat kon zien E wat er op het erf plaatsvinden zou. De minibus moest met 1 voorwiel op een E E verhoging staan en op die manier werd de benzinetank helemaal volgegoten met E E illegale benzine. De agent uit de Audi stond er op zijn gemak bij te kijken. Wij E hadden het idee dat we in een maffiagezelschap beland waren. Maar het scheen E E dat de vader van een van de kinderen alles van tevoren geregeld had. Die man E E schijnt een grote baas te wezen... Toen de tank vol was, konden we onze reis E voortzetten. E E Vlakbij Kaszony is ook een grensovergang en daar gingen we naar toe. Bij de E E Oekraïense grenswachten hadden we geen problemen. Ze moesten alleen weten E wie ik was, want een Hollands paspoort komen ze niet iedere dag tegen. Voor de E Hongaarse grens stond een flinke rij, maar omdat we de brief bij ons hadden en E E de chauffeur waarschijnlijk flink betaald had (of de ouders van de kinderen, dat E weet ik niet) konden we langs de rij rijden en bijna vooraan in de rij gaan staan. E E De Hongaarse grenswachten deden iets moeilijker. We moesten alle tassen en E E koffers uit de auto halen en ik moest mijn bagage openmaken. De helft werd E uit mijn tassen gehaald en ik moest zelf maar weer zien dat ik die tas.sen weer E E netjes dicht kreeg. Gelukkig is dat allemaal gelukt. We waren over de grens. E E We hadden misschien net een halve kilometer gereden toen de dochter van E de chauffeur erachter kwam dat ze haar paspoort miste. Die was de chauffeur E E vergeten mee te nemen. Van zichzelf trouwens ook. En toen we bij de grens E E stonden, begon het ineens te stormen. De storm kwam uit de richting van E de Karpaten. We hadden dus achterwind. Maar het was geen pretje. Hele E E takkenbossen lagen er in een mum van tijd op de weg. We konden dus niet al te E E snel rijden. Ook kregen we nog een gigantische bui over ons heen. Het friste wel een eind op, gelukkig. Het was namelijk al 4 weken droog en zeer warm geweest. E E ledere dag ging de thermometer wel richting de 40 graden Celcius. Gelukkig E ging de reis verder voorspoedig. Geen moeilijkheden gehad onderweg, 's Avonds rond 6 uur waren we in Órbottyan. En morgen, vrijdag 14 juli, hoop ik E E mijn reis voort te zetten naar Nederland. Paulien hoopt vandaag, 13 juli, al thuis E te komen. Het volgende verslag van de reis komt dus de volgende keer. E E Allemaal een hartelijke groet, nu vanuit Hongarije, Jacolien Koppelaar =iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJT MIDDELHARNIS - In de maanden juli en augustus (in Brielle t/m septem ber) zijn er op verschillende dagen in de week gidsen die een rondwandeling verzorgen door Brielle, Middelharnis en Hellevoetsluis. In Brielle kunt u aansluiten elke donderdag en zaterdag, vertrek vanaf het VVV kantoor aan de Markt. Vooraf aanmelden, telefonisch 0181 475 475 of vooraf aan de balie van het VVV kantoor. In Hellevoetsluis wordt de wandeling elke vrijdag georganiseerd. Eveneens vooraf aan melden bij de VVV/ANWB aan de Oost- zanddijk in gebouw de Veste aan de balie of telefonisch 0181 312 318. In Middelharnis kunt u meegaan op woens dag en starten de wandelingen bij het VVV/ ANWB kantoor aan de Vingerling bij de haven in Middelharnis of telefonisch 0187 484 870 De wandelingen starten om 13.30 uur. Als u mee wilt doen, dient u zich wel uiterlijk een half uur van te voren aan te melden. De gids laat u de mooiste plekjes zien van de histo rische stad. Zo heeft ieder plekje zijn eigen verhaal. Niet alleen leuk, maar ook nog eens leerzaam. DIRKSLAND - Een jongere schiet een leraar op school dood. Andere jongeren gooien ste nen van een viaduct op rijdende auto's. Dit soort schokkende incidenten staan niet op zichzelf. Jeugdgeweld is een groot probleem in onze samenleving. Ook op Flakkee maken bestuurders zich ernstig zorgen over bepaalde ontwikkelingen. Hoe komt het dat jongeren gevaar lopen tot destructief gedrag te verval len? Hoe kunnen jongeren geholpen worden? Dit onderwerp wordt op maandag 17 juli om 21.00 uur besproken in het programma Ont waakt Radio op Radio Flakkee. De presenta tie is in handen van Marjan van Peperstraten. De herhaling is dinsdag om 16.00 uur. Deelname aan de stadswandeling bedraagt 3,00 pp. U betaalt vooraf aan de balie van het VVV kantoor. Een 'gemiddelde' wandelina duurt 1 uur. Eén en ander natuurlijk aflian"^ kehjk van de interesse van de deelnemers. Wilt u buiten deze tijden met een groep een rondleiding maken? Dat kan altijd. Voor een compleet verzorgd dagje Brielle Hel levoetsluis of Middelharnis (incl. koffie met gebak en/of een lunch, diner) kunt u contact opnemen met de afdeling arrangementen van de regio VVV Zuid-Hollandse Eilanden, brielle@vvvzhe.nlof tel. 0181-475475

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 6