Proef met stroom uit het Grevelingenmeer Janny van Dam-Duim verkozen tot Vrijwilliger van het Jaar 2005 Landelijke SGP-Jongerenavond in 'De Staver' Concordia en Canticum geven kerstconcert in Ouddorp Eilanden Nieuws laaiender komt er heus aan... l^Q 5^5^ ^^\b> chr. streekblad op gereformeerde grondslag vogrj^ zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Adventsamenzangavond te Goedereede Energiebedrijf Delta zoekt eerst goedkopere membranen, daarna worden zoet en zout water samengebracht in container bij dam MIDDELBURG/OUDE-TONGE - Energieleverancier Delta overweegt om bij de Grevelingendam een praktijkproef te houden waarbij energie wordt gewonnen uit het samenbrengen van zout en zoet water. Daartoe zal er een container van enkele kubieke meters worden geplaatst, waarin de twee typen water stromen. Waarschijnlijk kan pas over drie tot vier jaar daadwerkelijk sprake zijn van een proef, omdat eerst membranen moeten worden ontwikkeld die minder duur zijn. 'Blauwe' energie kan in potentie een grote energiebron worden voor duurzame, 'groene' stroom. Pnl Knelpunten Fossiel Oostflakkeese vrijwilligers weer in het zonnetje gezet Vrijwilliger van het Jaar actief in beeld en geluid Dinsdag 13 december 2005 78e jaargang nr. 7465 SOMMELSDUK - Op vrijdagavond 16 december zal in recreatiecen trum 'De Staver' in Sommelsdijk een landelijke SGP-jongeren avond wor den gehouden. Op deze bijeenkomst zullen dr. R. Bisschop (SGP-fractievoor- zitter in Veenendaal en SGP-statenlid in Utrecht), dr. B.J. Spruyt (directeur Edmund Burke Stichting), Christian van Bemmel (voorzitter SGP-Jonge- ren) en Reinout de Vries (voorzitter Jonge Democraten, D66) met elkaar in debat. Het debat wordt geleidt door Jan Kloosterman aan de hand van stel lingen die het thema - 'Is er toekomst voor de SGP' - raken. Er komen onder meer stellingen aan de orde over de evaluatie van de abortuswet, het bijzonder onderwijs en de geplande stopzetting van subsidie voor de SGP; belangrijke en actuele onderwerpen dus. Iedereen is deze avond hartelijk welkom. Aanvang kwart voor acht. In de Hervormde kerk van Goedereede wordt zaterdagavond 17 december a.s. een Adventsamenzangavond gehouden. Er zul len bekende kerstliederen worden gezongen, samen met stadskoor 'Goeree' o.l.v. Jaap de Geus. Het trompetduo Ricardo Redert en Gerard Wolfert zal het bekende-^'Gloria' ten gehore brengen, zangeres Tineke van Ek en haar zus Henriëtte (dwarsfluit) zullen enkele kerstliederen ten gehore brengen waarop de aanwezigen met samenzang kunnen instem men. Matthijs Mijnders (piano) en Henk Tebrugge (orgel) zullen de zang begeleiden. Ds. Willemsen zal een meditatie houden. De avond begint om 19.30 uur. Iedereen is har telijk welkom. Door Gert van Engelen In laboratoria kan het al wel: energie halen uit zoet en zout water. Maar in de praktijk is het tot dusverre niet beproefd. Onlangs, tijdens een groot besloten debat over de toe komst van het Grevelingenmeer, vertelde Delta-directeur David Lufeijp dat Delta de mogelijkheden voor een kleinschalige prak tijkproef verkent. Delta Energy, gevestigd in Middelburg, werkt hiertoe samen met Kema, het onafhankelijke Arnhemse onder- zoeks- en adviesinstituut voor de energie sector. Kema heeft voor Delta al een studie naar interessante locaties gedaan. Daar kwam uit dat het Deltagebied bij uitstek gelegenheid biedt om met zo'n proef te beginnen: zoet en zout water ontmoeten er elkaar op verschil lende plaatsen. Alleen de Grevelingen en het Haringvliet zijn al twee voorbeelden, en op al die plekken is de proef in principe te houden. Uiteindelijk is de Grevelingendam gekozen als "ideale locatie", zei Luteijn, zonder deze voorkeur toe te lichten. Het plan heeft volgens Delta-voorlichter Jaap Nelemans nog maar een "prille status", en richt zich nu eerst vooral op het produceren van een goedkoper membraan, het apparaat dat de stroom opwekt. Delta steunt Kema financieel bij het onderzoek naar zo'n aan vaardbare productiemethode. "Membranen bestaan al wel, en daardoor weten we ook dat het principe werkt. Maitf met de huidige productiewijze zijn de vereiste membranen zo duur, dat ze commercieel niet toepasbaar zijn." Hoe werkt energiewinning uit het bijeen brengen van zoet en zout water? "Zout water", legt Nelemans uit, "heeft de natuur lijke neiging zich met zoet water te mengen. Denk aan de proef met de varkensblaas; een varkensblaas met zout water zwelt op wan neer die in een bak zoet water terechtkomt. Door nu tussen zoet en zout water een mem braan, een filter te plaatsen, houden de poriën van dat membraan de grote, volledige zout- moleculen (NaCl) tegen, maar laat hij wel de kleine deeltjes door, de positief en negatief geladen Na+ en Cl-ionen." Daardoor ontstaat "aan de andere zijde van het membraan een klein, elektrisch span- ningsverschil", vervolgt Nelemans, "en dat wordt weer groter als je meerdere membra nen in serie plaatst. In de bak worden elek troden aangebracht, zodat die bak dezelfde werking krijgt als een accu." Het "grote voordeel" van blauwe energie, zoals deze alternatieve energiewinning ook wel wordt genoemd, is, dat er geen schade lijke emissies bij vrijkomen, zoals van CO^, NO^ en So^. "En verder", berichtte Waterfo- nim online, een "e-vakblad" voor waterpro fessionals, "zijn de grondstoffen gratis en in vrijwel onbeperkte hoeveelheden beschik baar." Nelemans: "De energiewinning is vol continu!" De "eerste stap" naar de praktijkproef is gezet: Kema zoekt naar een minder kostba re productiemethode. Zodra Delta over die membranen kan beschikken, volgt de proef. Nelemans denkt dat dit "op z'n vroegst" over drie, vier jaar is. Waar precies langs de Gre velingendam de benodigde container wordt neergelaten, kan hij overigens nog niet pre ciseren. Ook openbaart hij niet welk bedrag Delta investeert in de proef. Meer in het algemeen vertelt hij: "Bij de praktijkproef gaat het niet om de schaal grootte, maar om het opsporen van eventuele praktische knelpunten. Het is wel van belang dat het een proef is met werkelijk aanwezige zoet- en zoutwaterstromen. Door zo'n con tainer te plaatsen in de buurt van een locatie waar zoet en zout water dicht bij elkaar lig gen, voorkom je onnodig gesleep met water. In de container, met een omvang van mis schien een paar kubieke meter, laat je ver volgens twee typen water lopen en wek je gecontroleerd het proces op, dat ik net heb •beschreven." Zout-zoet-centrales die aanzienlijke hoeveel heden alternatieve stroom opwekken - "dat beeld is nog ver verwijderd", dempt Nele mans eventuele verwachtingen. Maar intus sen blijft onderzoek naar schone, duurzame vormen van energie hard nodig, omdat "fos siele brandstoffen (zoals kolen) eindig zijn, en dus gewoon opraken. Bovendien zijn veel manieren van energieopwekking belastend voor het milieu." Zonne- en windenergie zijn ook schone, duurzame vormen van groene energie. Maar "zon en wind zijn te wispelturig, want wat doen we als het bewolkt is, of windstil?", legt Nelemans voor. Ook al omdat het "ondenk baar" is dat Nederlanders op hun energie- comsumptie gaan bezuinigen, wil Delta Energy, energieleverancier voor particulieren in Zeeland en voor de zakelijke markt in heel Nederland, "actief betrokken" blijven bij het ontwikkelen van andere, duurzame alterna tieven, zoals de winning van blauwe energie uit zoet en zout water. Volgens Waterforum online is Delta niet als enige bezig met deze manier van stroom opwekking. Het watertechnologisch insti tuut Wetsus in Leeuwarden doet hetzelfde. Komend voorjaar komt het mogelijk al tot een praktijkproef, in de zeehaven van Har- lingen. die gaat duren tot eind 2008. De Grevelingendam, gefotografeerd vanuit een vliegtuig dat boven Brouwershaven vloog. Bovenaan ligt Goeree-Overflakkee. Delta beschouwt deze dam als de meest ideale plek om de proef met energiewinning te doen, omdat hier zowel zout als zoet water aanwezig is. (Foto Beeldbank VenW.nl, Rijkswaterstaat) OUDE-TONGE - Het is in de gemeen te Oostflakkee zo langzamerhand tra ditie aan het worden dat eenmaal in het jaar alle vrijwilligers tezamen in het zonnetje worden gezet tijdens de jaarlijkse Vrijwilligersavond in m.f.g. de 'Grutterswei'. Al degenen in de gemeente die zich op vrijwillige basis inspannen binnen de samenleving, krijgen als blijk van waardering hier voor een gezellige avond aangeboden door het gemeentebestuur, voorbereid door de medewerkers van de afdeling Maatschappelijke Aangelegenheden van het gemeentehuis. Dit jaar werd de Vrijwilligersavond vorige week woensdag gehouden, juist op de Dag van de Vrijwilliger. Door Hans Villerius Wethouder Peter de Vries van de gemeente Oostflakkee heette 'zijn' gasten hartelijk welkom in de Grutterswei en prees hen als onmisbaar in de samenleving. "Wat zouden we zijn zónder hen? Want vooral door hén is het mogelijk dat menige vereniging kan blijven bestaan! En daarom, als dank, wil de gemeente jullie deze gezellige avond met elkaar aanbieden." En in groten getale waren de Oostflakkeese vrijwilligers bijeengekomen voor dat gezel- V,ge samenzijn, terwijl een drietal plaatselijke koren de avond muzikaal omlijstte. Het waren de koren 'Animato' uit Oude-Tonge, het jon gerenkoor 'Just for Fun' uit Ooltgensplaat en het popkoor 'Roll Around' uit Achthuizen die de aanwezigen voorzagen van gezellige sfeerliedjes, die op rustige wijze ten gehore werden gebracht, soms handenklappend of zacht heen en weer wiegend. Intussen werden de gasten regelmatig voor zien van een hapje en een drankje - prima verzorgd door de medewerkers van de 'Grut terswei', en werd er heel wat afgekletst, én konden de vrijwilligers zich erop beraden Wethouder De Vries duwt Janny van Dam naar voren als winnaar van de verkiezing tot Vrijwilliger van het Jaar (Foto: Hans Villerius) Wie van hen tot Vrijwilliger van het Jaar 2005 zou worden verkozen. Daartoe konden ze op een soort 'stembiljet' aankruisen wie van de acht genomineerden - op voordracht vanuit het vrijwilligersleven - aan het eind van de avond met die titel naar huis mocht gaan. Als genomineerden waren naar voren gescho ven de heer Jan van der Sluis (vrijwilliger bij voetbalvereniging O.F.B, te Ooltgensplaat), de heer Jan Les (vrijwilliger bij 'Tafeltje Dekje'), mevrouw Annie van Dam (vrijwil liger bij het Rode Kruis), de heer T. Polle- mans (vrijwilliger bij IJsclub Oude-Tonge), mevrouw Patricia Visscher (vrijwilliger bij de SWO plaatselijke commissie Den Bom mel), de heer Henk van Noord (vrijwilliger bij o.b.s. 'Het Startblok' te Oude-Tonge), mevrouw Janny van Dam-Duim (vrijwilliger bij de SWO plaatselijke commissie te Oolt gensplaat en bij het Rode Kruis) en de heer Henk Moerenhout (vrijwilliger bij 't Buurt- huus te Achthuizen, voetbalvereniging FIOS te Achthuizen en nog een aantal verenigin gen). En 't was Janny van Dam-Duim die uit het genoemde achttal werd verkoren tot 'Vrij williger van het Jaar'. Janny is lid van de plaatselijke commissie Ouderenwerk te Oolt gensplaat. Ze helpt mee bij het organiseren van activiteiten voor ouderen. Ook verzorgt ze voor de Plaatse koersbalclub wekelijks de catering, evenals voor de kaartclub. Ook voor het Rode Kruis is Janny actief. Al vanaf 1990 helpt ze met het prikken van blaren bij de Nijmeegse Vierdaagse. Ook zie je ze in haar Rode kruispakje bij de Omloop van Goeree-Overflakkee, bij het Huttendorp, bij de Kerstzangavond en bij vele andere festi viteiten. En het bijzondere bij dit alles is dat ze altijd als één van de eersten klaarstaat als er iets georganiseerd of gedaan moet worden. Op het podium geroepen werd Janny door wethouder De Vries dan ook 'gelauwerd' met een enorme bos bloemen én een wethou- derlijke zoen, waarna De Vries het officiële gedeelte van het programma afsloot met een welgemeend: "Allemaal bedankt voor jullie inzet dit jaar, en een applaus voor uzelf!" Brassband 'Concordia' geeft vrijdag 23 december, in samenwerking met Gerefor meerd kerkkoor 'Canticum', een kerstcon cert in m.f.g. 'Dorpsüenden' te Ouddorp. Het belooft een mooie muzikale avond te worden, waarin zowel Concordia als Canticum afzon- deriijk kerstliederen zullen spelen of zingen. Ook wordt er gezamenlijk opgetreden en zul len enkele jeugdleden laten horen wat ze al geleerd hebben; en namuriijk is er samenzang. Brassband Concordia is een levendige vereni ging. Zo hebben ze in september nog /neege- \".erkt aan Ouddorp Muzeekaal, in november is er deelgenomen aan het concours in Ter- neuzen waar ze met 81,75 punten een mooie eerste prijs behaalden, op 16 december speelt het koperensemble op de kerstmarkt in Oud dorp, ook werken enkele leden mee aan de kerstnachtdienst en de kerstgezinsdienst van de Gereformeerde kerk in Ouddorp. Het kerst concert in Dorpstienden begint om 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. De toegang is gratis, maar wel wordt er een collecte gehou den waarvan de opbrengst bestemd is voor nieuwe Bas voor Concordia; dit instmment kost zo'n 10.000 euro. Iedereen is welkom op 23 december in de Dorp.stienden te Ouddorp. COMBI ir fow-jorvice I OWDOItP-WïiWtM 35 M. (01S7) 611611 fn U37H Meerdere mensen hebben ons in de ach terliggende weken al enigszins onge rust gebeld met de vraag of de Eilanden Nieuws kalender dit jaar mogelijk niet verschijnt. Maar telkens konden we mededelen dat ook voor het komende jaar weer een kalender, met fraaie kiek jes van het eiland, op stapel staat. Het is de bedoeling dat deze tegelijk met de Oudejaarseditie bij u wordt thuisbe zorgd. Redactie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1