Terste paal' de grond in voor woon winkelcomplex aan Geldersedijk VlucM^uitt Scholieren legden goed verkeerskexamen af, maar rijden in vrije tijd op onveilige fietsen Toekomstige gebruikers geprezen om hun 'lef' Ruimte voor achttien huurwoningen Open dag Lambertus- kerk te Strijen Streekarchief koopt een echte Van Dam Goedereede stelt Kadernota WMO vast Tweede fase Huurwoningen Paalslag Beroepingswerk Ger. Gem. GOÊDEREDEj I Geen praktijklessen Foutloos U wilt UW complete huisstijl gedrukt hebben? *l?a.iga.-<rilogie^ cLeel 3 JOH. G. VEENHOF Woningbouwclirecteur Wilma de Bruine en wethouder Piet Koningswoud bundelen de kracluen om op 'elleln/genstooineen symbolische eerste paal de grond in de slaan. (Foto: Adri van der Laan) DIRKSLAND - Sinds eind twinti ger jaren van de vorige eeuw was het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Dirksland beeldbepalend voor de omgeving van de Gelderse- dijk. Nadat de gemeente een nieuwe kerk had gebouwd kwam de oude kerk leeg te staan. Inmiddels is het gebouw gesloopt, maar de ontstane lege vlakte zal maar van korte duur zijn, want vrijdagmiddag sloegen wethouder Piet Koningswoud en de voorzitter van de Woningbouwvereniging Dirks land Wilma de Bruine gezamenlijk een symbolische eerste paal, waarmee de basis werd gelegd voor een nipuw woon- winkelcomplex. Door Adri van der Laan In februari ondertekenden Bogor Projectont wikkeling B.V. uit Gorinchem en Burgland Projectontwikkeling uit Stolwijk de samen werkingsovereenkomst die ze met de gemeen te hadden gesloten voor de herontwikkeling van het perceel aan de Geldersedijk/Boom- vliet/Boomvlietstraat in Dirksland. Het is de bedoeling dat er in dit gebied een complex verrijst waarin zowel woningen, winkels en kantoorruimte hun plaats zullen vinden. De aanleiding voor deze combinatie is natuurlijk enerzijds de woningbehoefte en anderzijds de plannen voor de herontwikke ling van het hart van Dirksland. Drie onder nemingen die momenteel nog in het dorpshart verblijven vinden straks een nieuw onderko men in het complex aan de Geldersedijk. Dit zijn de ClOOO, Slagerij Van Zuidland en de Rabobank. Een deel van het project aan de Geldersedijk is al afgerond door de projectontwikkelaars. De oude kosterswoning heeft plaatsgemaakt voor twee nieuwe woningen. Vrijdag was een groot aantal genodigden bijeen om de tweede fase - de bouw van het complex - van het project in te luiden. De heer J.P. Bouter van Bogor Projectonwikke ling verklaarde dat alles - ondanks een lang durige planvorming - "in een redelijk tempo is gegaan". Hij prees de prettige samenwer king met de gemeente, het overleg met de toekomstige gebruikers en de gesprekken met de omwonenden. In dit verband com plimenteerde hij de toekomstige gebruikers voor hun 'lef' om aan het project mee te wer ken. Verder sprak de projectontwikkelaar de wens uit dat aan het einde van de bouw "er een product zal staan waar zowel de gebrui kers als de omgeving tevreden mee zal zijn. Dan hebben we ons doel bereikt". Uit de toespraak van wethouder Konings woud bleek ook dat de projectontwikke laars veel onderhandelingen hebben moeten voeren, voor dat de 'eerste spa' de grond in kon. Hij verklaarde wel eens het idee gehad dat projectontwikkelaar meer genoot van een bezoek aan de raad en raadscommissie dan aan de bezoeken aan de bezoeken van het college. Verder wees hij erop dat bij het opstellen van de exploitatieovereenkomst het college nauwgezet te werk is gegaan. Zo is er gaandeweg besloten dat de kosten van de nieuw aan te leggen rotonde op de hoek van de Boomvliet deels door de projectontwik- kelaai' en deels door de gemeente zal worden bekostigd. Wethouder Koningswoud onderstreepte nog eens de noodzaak van verplaatsing van de winkels naar de rand van het dorp. Hij onderkende wel de klacht van de overige middenstanders dat door het vertrek van de winkels het hart van Dirksland leger wordt achtergelaten. "Maar de knoop moest door gehakt worden", aldus Koningswoud. Hij was tevreden dat de achttien woningen in het complex voor 'alle leeftijden' zullen zijn. Verder noemde hij het 'prima' dat de beide winkels op een zichtlocatie komen te zitten en hij verwacht dat de plaats, aan de rand van het dorp, ook klanten van buiten het dorp zal aantrekken met een ClOOO op een zichtloca tie en een goede slagerij, waarvan er, volgens Koningswoud, er nog maar weinig op het eiland te vinden zijn. De directeur van de Woningbouwvereniging Dirksland wees er in haar toespraak nadruk kelijk op dat, in tegenstelling tot eerdere bekendmakingen, er in het complex geen koopwoningen komen, maar huurwonin gen, waarvoor geïnteresseerden zich bij de Woningbouwvereniging kunnen aanmelden. Zij vond het een hele eer dat ze uitgenodigd was om de eerste paalslag te verrichten. "Het is voor mij de eerste keer", zo verzekerde ze. Zij vond dat in Dirksland goed gevolg gege ven wordt aan de wens van het ministerie om meer woningen te bouwen. Zij noemde de projecten die nog in uitwerking zijn. "Het is hard nodig dat er woningen gebouwd wor den, want de lijst met woningzoekenden is lang". Zij wees erop dat de woningbouw vereniging een aantal projecten heeft voor seniorwoningen, maar dat ook de bouw van starterswoningen niet wordt vergeten. "Er is vast nog wel een stukje in Dirksland waar dit gerealiseerd kan worden". Zij verklaarde al een stukje grond in gedachten te hebben. Voor de officiële handeling, waarmee de bouw van het complex officieel van start gaat, werd uitgevoerd door De Bruine en Koningswoud. Met behulp van een nostalgi sche heistelling sloegen zij met handkracht een houten paal die symbool stond voor de échte eerste paal die binnenkort de grond in zal gaan. Na hun karwei mocht wethouder Koningswoud een kanon ontsteken, waar mee tegen de verwachting in, geen daverend startschot werd gelost. De 'schoten' kwamen van elders op het bouwterrein waar een fraai vuurwerk de start van de bouw markeerde. Kolpa Architecten B.V. uit Rotterdam heeft een gebouw ontworpen waarin alle func ties zijn samengevoegd. Het gebouw is op een eigentijdse manier uitgewerkt, waar bij de architect in de vormgeving rekening heeft gehouden met het dorps karakter van Dirksland en de nabijgelegen natuur van het poldergebied. Zo is er gekozen voor dakka pelachtige elementen op de eerste verdieping die aansluiten op de kapvormen in de omge ving. De bouw, die wordt uitgevoerd door bouwbe drijf De Vries en Verburg B .V. uit Rotterdam, zal waarschijnlijk aan het eind van dit jaar of begin 2007 worden opgeleverd. Aan het eind van de bijeenkomst, bleek dat er met de bouw van het complex niet alleen commercieel is gedacht. De heer J. Verburg, van Burgland Projectontwikkeling B.V. maakte bekend dat de projectontwikkelaars een project ondersteunen van de Stichting ZOA, bij de bouw van woningen in een vluchtelingenkamp in Eritrea. Bij de bouw van een eenheid in Nederland worden twee huizen in het vluchtelingenkamp. Dus de bouw van het complex in Dirksland levert 42 woningen op voor de vluchtelingen die onder heel moeilijke omstandigheden moe ten leven. STRIJEN - Op zaterdag 8 juli is er weer een open dag in de Grote of Sint-Lamber- tu.skerk te Strijen. Van 11.00 uur tot 16.00 uur staan de deuren open en wordt een ieder in de gelegenheid gesteld het eeuwen oude kerkgebouw van binnen te bezichtigen. Na de uitgebreide kerkrestauratie van 1993/94 heeft het interieur weer de oorspronkelijke Middeleeuwse uitstraling. Bijzonder zijn de 18 gebrandschilderde ramen die, vooral in dit jaargetijde, zorgen voor een prachtig kleu- renspel wanneer de zon schijnt. Ook het 17e eeuwse doophek en de even oude Schout- en Scheepenenbank zijn het bezichtigen waard. Verder zijn er allerhande kleine details die blijk geven van de devotie van de oude kerk bouwers. Het orgel in de kerk. destijds als Opus 1 gebouwd door Petrus van Oeckelen, in 1975 door J.L. van den Heuvel herbouwd en in 1994 door dezelfde orgelmaker aangepast aan de verbeterde akoestiek, zal deze dag bespeeld worden. De bezoekers kunnen het orgel aan de speeltafel bekijken en zelfs het inwendige van het orgel is te bezichtigen. Het is zelfs mogelijk het orgel zelf te bespe len. Kortom er is voor elck wat wils. Deze open dag is gratis toegankelijk. Door de kerkenraden van de Gereformeerde Gemeenten van Melissant, Ooltgensplaat en Ouddorp werd een beroep uitgebracht op kandidaat J. van Belzen te Amemui- den. In de classis Tholen werd eveneens een beroep op deze kandidaat uitgebracht door de gemeenten Oosterland, Scherpenisse en Sint Annaland. i; «stw Dj ««ftiMiltïn ten t» >-'^ S T A D T H. V. DAJl. De oudste geschiedschrijving van het eiland is van de hand van een zekere Hendrik van Dam. In 1680 verscheen zijn boek 'Korte beschrijvinge van het eylandt Westvoome ende de geschiedenissen van de stadt Goe derede". In 1993 heeft de heer H.J. van Heest een herdruk van dit zeldzame boek verzorgd. Hij heeft dit kunnen doen aan de hand van een origineel exemplaar dat berust in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag. Of er nog meerdere originele drukken van dit boek aanwezig zijn, was tot voor kort niet bekend. Onlangs kreeg het Streekarchief Goeree- Overflakkee een tip van een collega van het Streekarchief Voorne-Putten en Rozenburg, dat op een veiling in Utrecht een exem plaar van het voornoemde boek zou worden geveild. Daar heeft het Streekarchief Goeree-Over- flakkee een originele Van Dam voor een alles zins schappelijke prijs kunnen aankopen. Het boek verkeert in uitstekende staat en heeft nog de originele perkamenten omslag. Over het boek en de schrijver Hendrik van Dam zal in het decembernummer van 'De Ouwe WaereU' extra aandacht worden besteed. Het streekarchief is bijzonder blij met deze unie ke aanwinst. Dennis Vroegindeweij toont zijn verkeersdiploma. waarvoor hij 'cum landeslaagde. Rond hem heen v.l.n.r.: Wethouder Ph. van den Berg, G. Boender, juf Van Hoorn en wethouder P. Visser (Foto: Adri van der Laan) MIDDELHARNIS - Ook dit jaar werden door de Commissie School- verkeersexamens van de gemeente Middelharnis aansluitend op het ver- keersonderwijs op de scholen exa mens verzorgd. Op 20 april jl. werd op twaalf scholen en van in totaal van 244 leerlingen het schriftelijk schoolver- keersexamen afgenomen. Vijf leerlin gen maakten het examen foutloos en negen zijn er gezakt. Van de leerlingen die zakten, deden er acht op een later tijdstip herexamen en daarvan slaag den er vier alsnog. Bij de voorberei ding voor het herexamen bleek dat het oefenen met leerkrachten en/of ouders via internet een goede training was. De Albert Schweitzerschool te Stad aan 't Haringvliet behaalde dit jaar het hoog ste gemiddelde van 36 van de maximaal te behalen 40 punten. Voor deze prestatie krijgt de school een beker van de commissie. Na het schriftelijk examen kreeg iedere leerling een folder met daarin vermeld de wettelijke eisen waaraan de fietsen moeten voldoen, zodat de fietsen voor het dagelijks gebruik en het praktijkexamen in orde konden wor den gebracht. Dit jaar waren er geen praktijklessen omdat na herinrichting van het terrein van Zuidwes- ter/Hernesseroord er geen ruimte meer bleek te bestaan voor de verkeerstuin. Op 12 juni 2006 werd het praktijkexamen door de 240 leerlingen gedaan. Hierbij bleek dat, ondanks de ruim van tevoren, verstrekte folder, 29 leerlingen aan de start verschenen met een fiets die niet aan de wettelijke eisen voldeed. Er waren vijf fietsen die zodanige gebreken vertoonden dat het gevaarlijk was om erop te rijden. Deze fietsen werd dan ook geheel afgekeurd. Ook bleek dit jaar dat leerlingen weer op fietsen van familieleden op het examen verschenen, omdat hun eigen fietsen niet in orde waren. Op de niet goed gekeurde en niet ter keuring aangeboden fiet sen rijden kinderen wel de rest van het jaar door de gemeente naar school en zelfs naar schoolkampen. Tijdens het praktijkexamen bleken twee leer lingen teveel fouten te maken, dus zakten zij voor het examen. Maar 49 leerlingen bleken in staat om het praktijkexamen foutloos af te leggen. Na afloop konden leerlingen hun fietsen door de politie laten voorzien van postcode met huisnummer. Door 121 leerlin gen werd hiervan gebruik gemaakt. Een prachtige prestatie leverde Dennis Vroegindeweij van de Groen yan Prinste- rerschool te Middelharnis. Hij legde zowel het theorie-examen als het praktijkexamen foutloos af. Vorige week donderdag kreeg hij daarom in het gemeentehuis van Mid delharnis uit handen van de wethouder van onderwijs P. Visser zijn verkeersdiploma uit gereikt. Ook de wethouder van verkeer Ph. van den Berg was aanwezig en hij gaf Dennis een presentje namens de gemeente. Verder kreeg Dennis voor zijn bijzondere prestatie uit handen van de voorzitter G. Boender een cadeaubon uitgereikt, namens de Commissie Schoolverkeersexamens. GOEDEREEDE - In haar donderdag gehouden raadsvergadering heeft de gemeente Goedereede na een korte discussie de Kadernota WMO vastge steld. Als volgend jaar de Wet Maatschappelijke Ondersteuning van kracht wordt krijgen de gemeenten een verantwoordelijke taak. Zij dienen één loket in huis te hebben van waar uit verschillende zorgvragen kunnen worden behandeld. Om tot een eensluidende verordening hier voor te komen is het de taak van de eilan- delijke gemeenteraden een kadernota vast te stellen. Later zal aan de hand hiervan gelijk luidend beleid en gelijkvormige uitvoering worden opgesteld. Tijdens de behandeling waren er nog wat korte opmerkingen van de raadsleden. De kadernota gaat er vanuit dat de gemeen ten hun zorgvragen 'Europees' moeten aan besteden. Miranda Grinwis van de Christe nunie had een ander idee, zij pleitte voor een methode die enkele Zeeuwse gemeenten wil gaan invoeren en waarin al veel belang stelling is van gemeenten elders in het land. Het bijzondere aan deze methode is dat de gemeenten zelfde prijs bepalen en een raam overeenkomst aanbesteden. Er worden geen percelen met volumes aan zorg aanbesteed. Alle aanbieders die de gevraagde kwaliteit kunnen en willen bieden, kunnen aanbieder worden, De cliënt kiest vervolgens één van de toegelaten aanbieders. Het is dus de keuze van de cliënt die uiteindelijk bepaalt hoeveel volume aan zorg elke aanbieder uiteindelijk zal leveren. Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com -86- Een soldaat van het rode leger mag echter van alles denken, maar niets zeggen, terwijl hij slechts beve len heeft op te volgen. Vandaar ook dat er op zijn woorden geen enkel commentaar werd gegeven. Maar toen ze hoorden dat ze zelfs kinderen mochten neerschieten, waarop door Toerkin de nadruk werd gelegd, kwam er een koude flikkering in hun zwarte ogen. De luitenant begreep genoeg. Zijn soldaten waren uit het goede hout gesneden en zouden geen kinderen vermoorden; dat begreep hij. Maar zou den ze zwijgen als hij bewust de order saboteerde'.' Dat was een groot vraagteken. Een risico dat hij niet durfde te nemen. Of zijn soldaten begrepen wat hij zou doen, Uet zich eveneens raden, daar hij daarover geen woord kon loslaten. De volgende morgen was luitenant Toerkin al vroeg wakker en ging de omgeving verkennen. Het kostte hem weinig moeite te ontdekken dat er twee paarden waren geweest waarmee Borka gevlucht was. Het vol gen van de paardensporen zou een kleinigheid zijn; zelfs op de steenachtige bodem zou hij ze terug kun nen vinden. De conclusie was duidelijk; ontvluchten zou er niet meer bij zijn voor de opgejaagde mensen, waar die zich op dat moment ook mochten bevinden. Toch wou Toerkin alles in het werk stellen om deze ver schoppelingen een kans te geven uit de klauwen van de twee commissarissen te blijven. Helaas, die kans zou hun niet gegeven worden, daar er iets gebeurde waarop hij nooit gerekend had. Het waren de commissarissen in eigen persoon die roet in het eten strooiden en de mogelijkheden voor de vluch telingen voorgoed wegvaagden. Tot die ontdekking kwam Toerkin, toen hij na zijn korte inspectie terug kwam en bij de hut gekomen een blik over het water wierp. Daar zag hij tot zijn grote verbazing dat er een boot aankwam, die recht op de oever aankoerste. In de boot zaten de twee commissarissen en een paar soldaten, wier betrouwbaarheid ten opzichte van de partij vaststond. Nadat de luitenant met zijn groep vertrokken was, had Sjova Nikisjkin een gevoel van onbehagen over zich gekregen. Zijn intuïtie vertelde dat er iets niet in orde was. 'Kameraad, als ik mij niet vergis, zal die luitenant de zaak verprutsen. Bij nader inzien geloof ik dat wij het ons kunnen permitteren om zelf deze expeditie te lei den, dan kunnen we zeker zijn van een goed resultaat. Ik vertrouw het toch niet helemaal', benadrukte hij zijn woorden. En daar ze het meestal vlug samen eens waren, duurde het niet lang of ze waren luitenant Toerkin en zijn mannen achterop gegaan. Bij het meer geko men, was er van de luitenant en zijn mannen niets meer te zien, die waren reeds naar de andere kant overgestoken. Met een klein bootje lieten ze zich overvaren. Daar ze in de nacht overstaken waren ze precies op tijd om zich bij luitenant Toerkin en zijn mannen aan te slui ten. Ze stonden juist op het punt om te vertrekken. Het was voor Toerkin alsof de duivel in eigen persoon met hen mee moest. 'We verveelden ons en wilden wel wat actie, kameraad luitenant, vandaar dat we jullie achterna zijn geko men', grijnsde commissaris Amoldijtsj Tjeljegin. 'Het is ons een grote eer', huichelde de luitenant. De twee mensenjagers glimlachten innemend, wat duidelijk wantrouwen en minachting uitdrukte. Ze gingen op weg. Luitenant Toerkin en sergeant Stjopa Nikiforovitsj, die het spoor zochten. Met geen woord repten ze over de aanwezigheid van paarden. die de achtervolgden een steeds grotere voorsprong zouden geven. Toch konden ze niet van het spoor afwijken, daar zelfs de twee commissarissen een bewijs moesten zien, dat hun de juiste weg werd gewezen. Met een onverschillig gezicht hepen de twee mee. Daar ze niets anders droegen dan een veldfles met thee en hun dienstpistool, konden ze gemakkelijk het tempo bijhouden, terwijl de soldaten zwaar bepakt waren en slechts moeizaam voortsjokten. Ze von den de plaats waar Borka en zijn vrienden de eerste nacht hadden doorgebracht. Een plaats waar een vuur gebrand had, die met plaggen bedekt was, gaf een overtuigend bewijs dat de mensen hier geweest waren en moeite gedaan hadden de sporen van hun verblijf uit te wissen. Wat Toerkin ook zag, maar wat de commissarissen ontging was, dat de mensen die hier overnacht hadden, al veel langer geleden hier geweest waren dan de twee vermoedden. Die waren in de veronderstelling dat de vluchtelingen slechts een week dagreizen vóór hen zaten, maar zowel Toerkin als sergeant Nikiforovitsj zagen dat aan de rand waar het vuur gebrand had minuscule zwammetjes en mos groeiden. Dat zou niet het geval zijn als enkele dagen geleden het vuur gebrand had; dat moest al vele weken geleden zijn. Terwijl ze bij het plekje stonden waar enkele maanden geleden het vuur had gebrand keken ze elkaar aan, maar zeiden geen woord, hoewel ze elkaar heel goed aanvoelden. Nu reeds begrepen ze, dat de vluchtelin gen, indien zich geen bijzonderheden zouden voor doen, de dans zouden ontspringen. Dag na dag volgden ze het spoor, waarbij de com missarissen duidelijk steeds ongeruster werden. De verwachte arrestatie Uet maar op zich wachten, ter wijl de tijd verstreek en de dagen zich aaneenregen. zonder tot resultaat te komen. Toch werden hun iedere dag onmiskenbaar de sporen getoond van de verblijfplaats van hen die ze achtervolgden. En het tempo waarin ze liepen, was zo hoog mogelijk, zodat nergens een fout was te vinden voor het nog altijd niet slagen van hun tocht. De trek door het eerste gebergte werd een verschrik king, maar de twee hadden zich als bloedhonden op het spoor vastgebeten en wilden met geweld doorzet ten. Totaal uitgeput kwamen ze bij het riviertje waar de vluchtelingen drie dagen en nachten waren geble ven om op krachten te komen. Toerkin vond de plaats waar Borka zijn vis en steenbok had gerookt. 'Hier, commissaris, hebben ze vis en vlees gerookt. Dat heeft enkele dagen gekost zodat het niet anders kan of wij zitten vlak achter hen.' 'Dan luitenant, gaan we verder en zullen ze inha len!' 'Die vluchtelingen hebben hier voedsel ingeslagen om er lange tijd van te leven; dat bewijst dat er lange tijd niet te eten zal zijn. En wij, kameraad commissaris, hebben maar voor enkele dagen voedsel. In de bergeii is nergens aan te komen en ik verwacht, dat we het mogelijk vele weken zonder aanvulling zullen moeten doen. Er is daar boven niets anders dan steen.' Ze keken hem doordringend aan. 'Luitenant, we gaan door tot we ze hebben en dan is er genoeg eten voor ons.' 'Genoeg voedsel voor ons?' 'Inderdaad; de vluchtelingen hebben voldoende bij zich. Daarvan zullen wij eten.' Toerkin keek de ander wanhopig aan, hij begreep dat wat hier gezegd werd niets meer of minder betekende dan zelfmoord voor allen. Ze zouden de vluchtelin gen nooit, maar dan ook nooit meer inhalen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 2