Willem-Jan Jelier behaalt diploma Meester Restauratie Stukadoor Wat een 45-jarige Banketbakkerij lieeft eerste ijssalon van liet eiland Speciale brandweerpakken voor komst Le Due Fine Food EIIAtlDEH-tllEUWS RGL: De Hoop Radio over 'Hoe herken ik drugs?' iüii Zes biedingen voor container terminal Maasvlakte 2 Uitslag dressuur Oostmoer Zomerconcerten 2006 carinon Goedereede 'De Zeeland' vaart ook dit jaar weer als pontje tussen Hellevoetsluis en Middeiharnis Kerkdiensten Ger. Gem. Cholesteroltest en bloedsuiker- in Diekhuus meting i Eerste zomerzangdienst Goedereede Contacten Familie Watersporter gewond op Grevelingen PAGINA 2 DINSDAG 4 JULI 2006 De eerste ijshiiiic:j,.'\ woiïiai geschept doo. MIDDELHARNIS - Vanwege een uit breiding en verbouwing van de winkel in januari en het 45 jarig jubileum van Banketbakkerij van Helden is afgelopen woensdagavond een reuze ijscoupe aangesneden. Van elk bolletje gratis banketbakkerijs dat werd genut tigd geeft Banketbakkerij van Helden €0,25 aan SOS-kinderdorpen. Deze actie wordt het gehele ijsseizoen met het speciale Morelia ijs en de Morelia coupe voortgezet. Met behulp van oprichter Maarten van Hel den mocht zijn kleinzoon Ivar de eerste ijsbol scheppen van de reuze ijscoupe die door ijs- van Helden en kleinzoon Ivar. specialist en huidige eigenaar Peter van Hel den is gemaakt. Door deze handeling werd de nieuwe tearoom annex ijssalon officieel in gebruik genomen. Hiermee is de eerste ijssa lon van Goeree Overflakkee een feit gewor den. Gedurende de hele zomer kan men hier van maandag tot en met zaterdag tot half 10 's avonds terecht. Het scheppen van het eerste ijsbolletje was tevens het startsein voor de acties die worden georganiseerd vanwege het 45 jarig bestaan van Banketbakkerij van Helden op D'n Diek. Daarom werden er in het weekend gratis ver jaardag- kalenders en kleurplaten uitgedeeld aan alle klanten in de winkel. Komende weken liggen er nog meer verrassende en lekkere acties in het verschiet. ROTTERDAM - Het Havenbedrijf Rotter dam heeft vorige week zes biedingen van bedrijven en consortia ontvangen voor een containerterminal op Maasvlakte 2. Deze ter minal van 138 ha wordt uitgegeven via een zogenaamde open beoordelingsprocedure en is de eerste die operationeel zal zijn op Maas vlakte 2. Vorige week sloot het Havenbedrijf los hiervan al een contract met APM Termi nals voor exploitatie van een andere terminal op Maasvlakte 2. Deze twee terminals komen tegenover elkaar te liggen. Het grote aantal biedingen bevestigt dat er veel belangstelling is voor vestiging op Maasvlakte 2. Het Havenbedrijf Rotterdam analyseert nu de biedingen en treedt daarover in overleg met de partijen. Eind september moeten zij een definitieve bieding doen, waarna met enkele bedrijven of consortia onderhandelingen zullen plaatsvinden. Het Havenbedrijf verwacht deze medio 2007 af te ronden. Deze week verwacht het Havenbedrijf de offertes van de twee aannemersconsortia voor Maasvlakte 2. Eventuele eisen en wen sen van aannemers en terminalexploitanten kunnen dan nog meegenomen worden in de MER-en en vergunningprocedures. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)485736 Postbus 8, 3240 AA Middeiharnis Langeweg 13, Sommelsdljk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of'adm'} tarief per mm 0,30; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022, e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 10,00 Per halfjaar 19,50 Per jaar 38,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzejgingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven, REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middeiharnis 342001108 OUDDORP - De radio-uitzending van De Hoop, morgen woensdag 5 juli, heeft als the ma 'Hoe herken ik drugs?'. Bezorgde ouders, leerkrachten en tienerwerkers stellen deze vraag regelmatig aan medewerkers van De Hoop. In deze aflevering van De Hoop Radio komt daarom een preventiemedewerker van De Hoop aan het woord. Hij vertelt over de verschillende soorten verslavende middelen, hoe deze te herkennen zijn én wat de gevol gen van het gebruik van deze middelen zijn. De Hoop Radio is iedere woensdag tussen 21.00 en 22.00 uur te beluisteren op Radio Goeree Lokaal via 105.6 FM. Op zaterdag 8 juli wordt het programma De Hoop Maga zine Radio niet herhaald i.v.m. de uitzending vanaf vlaggetjesdag. STAD aan 't HARINGVLIET - Uit slag van de dressuurwedstrijd van de Koninklijke Nederlandse Hippische Sportfederatie, gehouden op zaterdag in Manege Oostmoer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan't Haringvliet. Klasse B, Pony's, proef 4. Levi Jansen, Isidoor, 184 pnt; Juliette Kamp, Jordan's Majestic, 181 pnt; Shirley v. Gent, Yura Gra ve, 178 pnt; Marlotte v.d. Veer, Jo Ann, 172 pnt; Tommie Geluk, Patty, 168 pnt. Klasse B, Pony's, proef 3. Juliette Kamp, Jor dan's Majestic, 193 pnt; Levi Jansen, Isidoor, 181 pnt; Tommie Geluk, Patty, 168 pnt; Mar lotte v.d. Veer, Jo Ann, 167 pnt; Shirley v. Gent, Yura Grave, 161 pnt. Klasse LI, Pony's, proef 8. Tessa Michielse, Boyke, 195 pnt; Sharona Hoogendoorn, Villa Rose, 183 pnt. Klasse LI, Pony's, proef 7. Tessa Michielse, Boyke, 181 pnt; Sharona Hoogendoorn, Villa Rose, 180 pnt. Klasse Ml, Pony's, proef 16. Kim van Mil, Bovi A, 188 pnt; Julie van Mil, Baak's Al- Pacino, 185 pnt. Klasse Ml, Pony's, proef 15. Kim van Mil, Bovi A, 164 pnt; Julie van Mil, Baak's Al- Pacino, 158 pnt. Klasse B, Paarden, proef 4. Patty Bijl, So Long, 186 pnt; Elly Hanse, Tornado, 185 pnt. Klasse B, Paarden, proef 3. Patty Bijl, So Long, 175 pnt; Elly Hanse, Tornado, 170 pnt. Klasse LIPaarden, proef 8. Mariska v. Gro ningen, Bowie, 180 pnt. Klasse LI, Paarden, proef 7. Mariska v. Gro ningen, Bowie, 194 pnt. Klasse L2, Paarden, proef 12. Francis Riet veld, Parel, 193 pnt; Claire Groenendaal, Silandra, 185 pnt. Klasse L2, Paarden, proef 11. Francis Riet veld, Parel, 169 pnt; Claire Groenendaal, Silandra, 157 pnt. Klasse Ml, Paarden, proef 16. Cindy Evers, Jaco, 191 pnt; Nanja Mastenbroek, Touscha, 179 pnt; Iris de Heer, Special, 175 pnt; Sofie v.d. Wel, Itsaboy, 170 pnt. Klasse Ml, Paarden, proef 15. Nanja Mas tenbroek, Touscha, 194 pnt; Sofie v.d. Wel, Itsaboy, 167 pnt; Cindy Evers, Jaco, 167 pnt; Iris de Heer, Special, 163 pnt. Klasse M2, Paarden, proef 20. Karin Bakker, Kalusha, 178 pnt; Patrick Berrevoets, Tonto, 174 pnt. Klasse M2, Paarden, proef 19. Karin Bakker, Kalusha, 162 pnt; Patrick Berrevoets, Tonto, 158 pnt. Klasse Zl Paarden, proef 24. Brenda Vleg- hert. Macho Quito, 206 pnt. Klasse Zl, Paarden, proef 23. Brenda Velg hert, Macho Quito, 209 pnt. In de zomermaanden juli en augustus zal op de zaterdagmiddagen tussen 16.00 en 17.00 uur de beiaard van de St. Catharina- toren te Goedereede weer worden gespeeld Opnieuw komen vooraanstaande beiaardiers uit Nederland en België op uitnodiging van de Stichting Vrienden van de Goereese Bei aard graag voor een concert naar Goederee de. De mogelijkheden van deze enkele jaren geleden gerestaureerde en uitgebreide bei aard om 'dynamisch' te spelen zijn voor hen een bijzondere factor. De speeltafel van het carillon en de wijze waarop de verbinding tussen speeltafel en klokken is geconstrueerd biedt nl. de mogelijkheid om heel genuan ceerd te variëren in de kracht van de aanslag. Daarmee kan de beiaardier de klank van de klokken naar believen 'kleuren'. Jan Bezuijen, de Goereese stadsbeiaardier neemt op 8 juli om 16.00 uur het eerste con cert voor zijn rekening. In de weken daarna zullen nog zeven andere beiaardiers de hel dere klokkentonen over Goedereede laten klinken: Loek Boogert uit Delft (15 juli), de jonge zeer begaafde David van der VUes (22 juli), ook dit jaar weer: Henk Lemckert (29 juli), de Belgische beiaardier uit Mechelen Eddy Marien, Gerard de Waardt uit Maas sluis (12 augustus) en de Antwerpse beiaar dier Carl van Eyndhoven (19 augustus). Het laatste concert in de serie, geprogram meerd in samenwerking met de Kunststich ting Goedereede ter gelegenheid van de jaarlijkse Kunstdag op zaterdag 26 augus tus, wordt een zeer bijzonder concert. Dan concerteren Sjoerd Tamminga (tandarts en beiaardier uit Goes) met zijn zoon Jorrit die middag twee maal in een concert voor bei aard en elektronica. Diegenen die meer wil len weten over recente ontwikkelingen van toepassingen van vertrouwde muziekinstm- menten en elektronica zullen dan zeker aan hun trekken komen. Het concertprogramma is voor elke bespeling kosteloos te verkrijgen bij de kassa, beneden in de toren. Er kan dan ook een kaartje wor den gekocht om de toren te beklimmen. Naast een schitterend uitzicht helemaal boven, kan men dan op de tweede 'verdieping' ook de beiaardier aan het werk zien. MIDDELHARNIS - De gemeente Helle voetsluis heeft vorig jaar onderneemster Jel- leke van der Staaij bereid gevonden om met haar luxe zeilschip 'De Zeeland' de functie van het pontje tussen Hellevoetsluis en Mid deiharnis over te nemen. Dit bleek een suc ces. De fietsers waren aangenaam verrast op zo'n prachtig schip te komen waar ook nog eert heerlijke lunch en cappuccino besteld kon worden. Daarnaast ontwikkelde zich een 'markt' van mensen die rolstoelgebonden zijn en ouderen die alleen maar mee heen en weer voeren en genoten van een heerlijke middag op het water onder het genot van een hapje en een drankje. Ook bleek dat veel campinggasten het leuk vonden om mee te varen naar Middeiharnis. Zij hadden echter niet altijd een fiets mee genomen op vakan tie. Daarom kunnen dit jaar aan boord fietsen worden gehuurd. De Zeeland vaart als pont vanaf deze week op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag. De afvaarttijden zijn: Hellevoetsluis Koop- vaardijhaven Kanaalweg westzijde (achter lichtschip de Noordhinder) 10.00 uur en 15.00 uur; Middeiharnis Buitenhaven 11.00 uur en 16.00 uur. Kaartjes kosten 7,50 per persoon. Fietsen mogen gratis mee. OUDDORP - Woensdag 5 juli, 19.30 uur, ds. J.J. Tanis. HERKINGEN - Woensdag 5 juli, 19.30 uur, stud. A.J. de Waard. MIDDELHARNIS - In het Diekhuus te Mid deiharnis kunt u op de vrijdagen 7 en 21 juli van 10.00 tot 20.00 uur bij 'Preventie 4 U' een cholesteroltest laten doen en uw bloed laten controleren op diabetes. Ook wordt er wordt informatie gegeven over de risico factoren van hart- en vaatziekten. Voor de bloedsuikertest is het belangrijk dat u twee uur van te voren niet gegeten heeft. Voor de cholesteroltest is dat niet nodig. De kosten bedragen 5 per test. Uw bloeddruk wordt gratis gemeten. U kunt zonder afspraak bin nenlopen. Op woensdag 12 juli zal in Goedereede de eerste zomerzangdienst van dit seizoen wor den gehouden. Voorafgaand zal om 18.45 uur het carillon in de Goereese toren wor den bespeeld door beiaardier Jan Bezuijen. Luisteraars kunnen dan een stoel uit de kerk pakken en onderaan de toren plaatsnemen. De toren zelf zal niet toegankelijk zijn. Aan sluitend begint om 19.30 uur de zomerzang dienst, waaraan muzikaal vorm wordt gege ven door Lenie Anderiesse de Meij (harp). Jan Bezuijen (orgel) en Hanneke Maijers (declamatie), terwijl ds. Bos enkele woorden hoopt te spreken over het thema; 'Waarom die vijandschap?'. De toegang voor deze avond is vrij. Na afloop is iedereen welkom in gebouw 'De Ark' voor koffie, thee of een andere verfrissing. NIEUWE-TONGE - Veel diploma's worden in deze tijd vanjaar uitgereikt. Soms zitten er tussen deze diploma's exemplaren die iets meer aandacht vragen dan een simpele vermelding in de krant. Zo ook het diploma van Willem-Jan Jelier. Deze stukadoor uit Nieuwe-Tonge behaalde onlangs het diploma Meester Restauratie Stuka door. Door Adri van der Laan In zijn werkplaats op het industrieterrein in Oude-Tonge legt Willem-Jan Jelier uit dat deze specifieke stukadoorsopleiding nog niet zo lang bestaat, want de stukadoor en zijn studiegenoten waren de eersten die het diploma behaalden, zodat er nu maar veer tien Meester Restauratie Stukadoors in ons land zijn. Willem-Jan behoort nu tot het 'Neerlandsch Stucgilde'. In vroeger tijden, toen er verschillende beroepsgroepen wer den vertegenwoordigd door een gilde, waren de stukadoors ingedeeld bij de kunstenaars, maar tot de vorming van een eigen gilde was het nog nooit gekomen. Maar enkele jaren geleden besloot men om een dergelijk gilde ook voor deze beroepsgroep op te richten. De bij het gilde aangesloten bedrijven - zoals het bedrijf van Willem-Jan - hebben bewe zen 'hun mannetje te staan' op hun vakgebied en hebben daarom ook het meestersdiploma gehaald. Willem-Jan verzekert dat het restau ratiewerk meer is dan het veel voorkomende 'muurtje strak zetten'. De naam Restauratie Stukadoor geeft al aan dat het in dit geval vooral gaat om het herstellen of vernieuwen van oude ornamenten, plafondlijsten en alle andere zaken die men in historische panden kan tegenkomen. En daar ligt volgens de ondernemer ook een grote uitdaging in. Tijdens zijn studie, die hij in twee en een half jaar tijd op de zaterdagen in Veenen- daal volgde, werden de cursisten opgeleid om allerhande stucwerk te vertichten. "We moesten bijvoorbeeld inet klei eei'st de figu ren maken, zodat we ze later met siliconen konden bekleden en daarna afgieten in gips. Dat is een behoorlijk precies werk en het werd natuurlijk goed gecontroleerd". Verder bleef de opleiding niet alleen bij het maken van ornamenten of sierlijsten, want de res tauratiestukadoors werken natuurlijk vooral in oude gebouwen. Een steeds weer terugke rend probleem is dan bijvoorbeeld vochtige muren, die ook weer een specifieke behande- Willem-Jan Jelier met zijn examenopdracht in zijn werkplaats in Oude-Tonge. (Foto: Adri van der Laan) ling nodig hebben. Ook kregen de stukadoors les in het aanbrengen en herstellen van fres co's, sgrafito, stucmarmer en bladgoud. De opleiding in Veenendaal was heel intensief. Twee jaar lang ging hij iedere week op zater dag voor het praktijkgedeelte en regelmatig ook op donderdagavond voor het theoriege deelte, incl. stijlenleer naar cursus. Dat heeft volgens hem wel veel beslag op zijn privé- leven gelegd, maar uit het gesprek met hem blijkt dat dit het zeker waard is geweest. Tijdens de cursus heeft Willem-Jan veel con tacten gelegd binnen het gilde. Dat is ook één van de bedoelingen van een dergelijke beroepsorganisatie, want doordat de leden tijdens hun werk nogal eens voor verrassin gen komen te staan, is een 'achterban' heel belangrijk. "We kunnen altijd gebruik maken van de kennis die de collega's hebben en dat is best wel eens gemakkelijk". Verder hoopt de stukadoor dat hij in de loop van de tijd veel stucopdrachten krijgt waarin hij zijn kennis in de praktijk kan brengen. Want juist in het herstel van oude stuclagen en versie ringen ligt zijn hart. Het blijkt dat het stukadoorsvak bij Wil lem-Jan in de familie zit. "De opa van mijn oma was al stukadoor" en ook verschillende familieleden hebben hun sporen in het vak verdiend. Toch zat het er vroeger nog niet in dat hij een baan in de bouw zou gaan zoeken. Willem-Jan heeft pas na de middelbare school een opleiding gevolgd bij de bouwopleiding SSPB in Middeiharnis. Hij kwam bij familie van hem in opleiding, het stukadoorsbedrijf van de firma Gebr. Markwat uit Dirksland, en kijkt met veel waardering terug op alles wat hij bij dit bedrijf heeft geleerd. Zij gaven hem de mogelijkheid en ruimte om alle opleidin gen te volgen, zodat hij nu in het bezit is van alle diploma's die er op dit vakgebied zijn. In zijn dagelijks werk voert Willem-Jan natuur lijk ook 'gewoon' stukadoorswerk uit, want het échte restauratiewerk komt niet zoveel voor, toch heeft hij al verschillende klussen geklaard en daarbij is zijn werkterrein heel uitgebreid en moeten er wel eens reizen ver buiten de regio worden gemaakt. Natuurlijk hoopt hij zijn ambacht ook in de historische eilandelijke panden, zoals herenhuizen, boer derijen en kerken, te kunnen tonen". Maar ook wie in zijn nieuwbouwhuis - nostalgisch of modern - stucwerk wil laten aanbrengen, kan terecht bij de Meester Restauratie Stu kadoor. Hij is telefonisch te via de nummers 0187-600853 en 06-53667477, of via e-mail: wpjjelier@kliksafe.nl. OUDDORP - Zaterdagmiddag' rond 13.00 uur raakte op de Grevelingen een bestuurder van een motorbootje gewond aan zijn lies. De man raakte het duiktrapje van zijn motor boot toen hij in het water dook voor een ver frissende duik. Hij bloedde hevig en werd door familie aan boord verbonden. Omdat de vleeswond behoorlijk diep was werd hierop 112 gebeld. Men kwam met de melding bij het Kustwachtcentrum in Den Helder terecht welke via de CPA Rotterdam-Rijnmond een ambulance uit Dirksland liet alarmeren. De ambulance werd verzocht naar de Oud- dorpse haven te gaan, waar het slachtoffer aan wal zou komen. De gewonde schipper voer zelf het bootje naar de haven omdat hij de enige van de zes aanwezigen was die het bootje kon besturen. Vervolgens werd patiënt vervoerd naar het ziekenhuis in Dirksland. Het bootje werd later door personeel van Port Zélande terug gevaren naar de thuishaven. GOEDEREEDE - De gemeenteraad van Goedereede behandelde donderdag de Voorjaarsnota en de Kadernota 2007. In de Voorjaarsnota wordt halverwege het begro tingsjaar de stand van zaken weergegeven ten opzichte van de begroting voor dit jaar. Het blijkt dat er momenteel een positief eindresultaat te verwachten is van bijna 137.000,-. In de Kadernota worden de lijnen uitgezet voor het opstellen van de begroting voor 2007. Daar deze stukken al uitgebreid in de commissie waren behandeld, kwam het niet meer tot een inhoudelijke bespre king. Wel lichtten de raadsleden er enkele punten uit waarover ze nog nadere informa tie wilden, Titania Poort van de PvdA vroeg zich enigs zins ongerust af waarom er speciale brand weerpakken dienden te worden aangeschaft voor de komst van Le Due Fine Food naar het industrieterrein Havens Stellendam, Dit bedrijf, dat momenteel aan het verhuizen is van Dirksland naar Stellendam, heeft een voorraad ammoniak in huis en bij calamitei ten dienen de hulpverleners van goede kle ding te zijn voorzien. Het verontrustte Tita nia dat het bedrijf "waar 4 a 5 incidenten per jaar plaatsvinden" naar Stellendam komt. Ze vroeg zich af of er wel voldoende controle over kan worden uitgeoefend. Burgemeester Van de Velde kon haar gerust stellen het bedrijf voldoet volgens haar aan alle eisen en ze gaat er vanuit dat het ISGO' hierop ook de gebruikelijke controles zal uitoefenen. Overigens gaf zij aan dat der gelijke pakken eigenlijk al in het bezit van de gemeentelijke brandweer diende te zijn omdat ook vrachtwagens met deze gevaar lijke stof ook langs de gemeente Goedereede rijden, Tot grote blijdschap van groep 6/7 van de Oranje Nassauschool in Nieuwe Tonge werd de idee geopperd om te kamperen Dat was een 'td ging voor meester Tieleman.,, Donderdagmiddag tot en met vrijdagmorgen was,het zover. Er kwamen acht tenten in de tuin van de scho U staan. En toen kon het feest beginnen: pannenkoeken eten, boswandeling, kampvuur, een chipsparty plus heel laat naar bed Het was a M'a en voor herhaling vatbaar. Namens de kinderen: "Bedankt meester Tieleman!" (Foto; Hans Villerius) geweldig

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 6