TAXATIE IITIE Gedeputeerde Van Heijningen opent Streekarchief Goeree-Overflakkee 'Ploeg van Goud' aan het werk op zorgboerderij 'De Schaapskooi' NODIG?? 0900-8844 Leo Tamboer bellen kievit warmte chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden 'Hulphoerenheel tevreden over hun werkzaamheden DEN BOMMEL- Op verschillende plaatsen in de regio zijn er agrari ërs die hun boerderijen beschik baar hebben gesteld voor men sen 'met een beperking'. Op deze zorgboerderijen worden cliënten van verschillende organisaties een dagprogramma aangeboden. Om meer aandacht op het fenomeen zorgboerderij te vestigen, werd vorige week tijdens een landelijke actie door de zorgboeren het boek 'Een Ploeg van Goud' uitgereikt aan gemeentelijke bestuurders. Op zorgboerderij 'De Schaapskooi' aan de Buitendijk in Den Bommel overhandigden Maaike en Cor de Groot het boek aan wethouder Nico Andries van de gemeente Oostflak- kee. Tevreden 'Ploeg van Goud' Eerste exemplaar Rotterdam-Rijnmond Auto in de sloot Fietser gewond na aanrijding Bromfietscontrole Integrale horecacontrole Jongen met vuurwerk aangehouden Alcoholcontrole MIDDELHARNIS - Dat een archief allang niet meer een stof fige ruimte is vol saaie documen ten is vrijdagmiddag wel bewe zen, toen in het ISGO-gebouw in Middelharnis het nieuwe streek archief werd geopend. Mr. F.D. van Heijningen, gedeputeerde Toerisme, Recreatie en Cultuur van de provincie Zuid-Holland verrichtte onder grote belang stelling van vele genodigden de officiële openingshandeling. Daarnaast waren er toespraken, afgewisseld met wat luchtiger zaken. De vele aanwezigen lieten de kans niet onbenut om onder leiding van de archivarissen Jan Both en Jans Hoving een kijkje te nemen in het archief en de bij behorende studiezaal. Moderne lichte ruimtes die aan alle eisen van de huidige tijd voldoen, waarbij de temperatuur en de luchtvochtigheid in de archief ruimte constant op dezelfde waarden worden gehouden, zodat de documenten in goede staat blijven verkeren. Momen teel is er al veel informatie opge slagen, maar binnenkort is ook de complete bevolkingshuishou ding, waaronder de registers van de burgerlijke stand, in de studie zaal via de computer te raadple gen. Kortom, wie interesse heeft in de geschiedenis van Goeree- Overflakkee zou beslist eens een bezoekje aan het streekarchief moeten brengen. Schakel Historische wens Schortekleden en halsneusdoeken Meer mogelijkheden f/^i. t7ri ^-^ Dinsdag 6 december 2005 78e jaargang nr. 7463 Wethouder Andries (l.) heeft zojuist hel boek 'Ploeg van Goud' ontvangen van Cor en Maaike de Groot. (Foto: Adri van der Laan) Door Adri van der Laan Cliënten van verschillenden zorgorganisaties op Goeree-Overfliikkee brengen een gedeel te van de week door op een zorgboerderij. Al naar gelang hun capaciteiten en interes ses zijn, steken ze de helpende hand uit bij de dagelijkse activiteiten op de boerderij. Thuiszorg en Maatschappelijk Werk Goeree- Overflakkee heeft al enkele boerderijen waar veelal oudere cliënten hun bezigheden heb ben en ook Stichting Sjaloomzorg Goeree- Overflakkee en Stichting Zuidwester hebben dergelijke agrarische projecten, evenals de Stichting Eleos op de Mèkkerstee in Oud- dorp. Al geruime tijd heeft ook de GGZ-groep Europoort (voorheen Riagg) een locatie waar cliënten met een chronisch psychische aandoening enkele dagen per week in een agrarische omgeving aan de slag kunnen. Op zorgboerderij 'De Schaapskooi' van familie De Groot in Den Bommel komt drie dagen per week een vijftal mensen bij elkaar die hand- en spandiensten verlenen op de ruim vijfhonderd schapen tellende boerderij. Het blijkt dat de betrokkenen, de familie De Groot, de cliënten en GGZ-groep Europoort, heel tevreden zijn over deze vorm van dag besteding. "De mensen die op de boerde rij aan de slag gaan, komen niet alleen van Goeree-Overflakkee, maar ook uit Rotter dam en omgeving. Het zijn mensen die een chronisch psychische aandoening hebben. En juist voor die mensen is dit project heel geschikt om regelmaat in hun dagbesteding aan te brengen. Ze hebben vaste werktijden en kunnen zich in deze rustige omgeving heel verdienstelijk maken, wat uiteindelijk ook voor hen veel voldoening geeft", zo ver zekert de job-coach van de GGZ-groep Ruud Kraaijeveld. Het werk wordt begeleid vanuit Istia, een 'poot' van de GGZ-groep die naast behandeling en begeleid wonen ook 'dagbe steding' onder haar hoede heeft. De zorgboe- derijen voorzien in de behoefte aan moderne vormen van zorg buiten de zorginstellingen. Dit is ook de reden dat dergelijke dagbeste dingprogramma's sterk groeien. Momenteel zijn er in Nederland bijna 600 van deze zorg boerderijen. De aanwezige cliënten zijn eveneens posi tief over hun werkzaamheden over de boer derij. Een deelnemer verklaart bijvoorbeeld dat hij door het werk op de boerderij weer toekomstmogelijkheden ziet voor het vinden van een vaste baan. Het dagelijks werk van de deelnemers van het project bestaat aller eerst uit het verzorgen van de vele schapen op de boerderij. Daarnaast zijn ze ook actief in het verzorgen van de paarden of met werk zaamheden in de moestuin en verrichten ze verschillende andere vVerkzaamheden op de boerderij. Cor en Maaike de Groot van 'De Schaaps kooi' vertellen dat zij min of meer naar de opvang van de cliënten van de GGZ-groep zijn toegegroeid. "Wij hebben in het verleden twintig jaar iemand in huis gehad die depres sief was. Nadat deze man vertrokken was, werden we door de LTO gewezen op de moge lijkheid om als zorgboerderij te gaan funge ren; en daar zijn we enkele jaren terug mee begonnen", legt Cor uit. Zijn vrouw Maaike wijst erop dat het werken met deze groep mensen de familie wel trekt omdat zij ook affiniteit met de doelgroep heeft. Zij is wijk verpleegkundige geweest en werkt momen teel bij Zuidwester. "We hebben er geen spijt van gehad dat we hiermee zijn begonnen en we vinden dat juist de werkzaamheden op de schapenboerderij heel geschikt is voor deze mensen". De deelnemers verrichten op de boerderij veel lichamelijk werk in de buiten lucht. Hebben zij dan een bijzondere behandeling nodig? Maaike geeft aan dat dit niet het geval is. "We moeten er wel op letten dat we niet te veel druk achter het werk zetten, maar dat lukt wel. En als er problemen zijn, worden deze uitgepraat". Zij wijst erop dat het grote geduld van haar man Cor soms wel eens heel goed van pas komt. De familie De Groot is ingenomen met de prestaties van 'hun zorgboeren' en zouden de groep misschien wel een 'Ploeg van Goud' kunnen noemen. Dit is ook de titel van het boek dat vorige week aan wethouder Andries van de gemeente Oostflakkee werd overhan digd. Het boek is een prachtig verzamelwerk met 'hartverwarmde verhalen van mensen die een zorgtraject volgen op een zorgboer derij'. Naast de verhalen van deelnemers en beheer ders van zorgboerderijen wil de uitgever, het Landelijk Steunpunt Landbouw en Zorg, de gemeenten informeren over de kansen die de zorboerderijen bieden. Deze organisatie kon dankzij subsidie van het VSB-fonds aan elke gemeente in Nederland twee exempla ren overhandigen. Ze doet dit niet alleen om meer bekendheid te geven aan de activitei ten op de zorgboerderijen, maar ook om de gemeenten voor te bereiden op de invoering van de WMO (Wet Maatschappelijke Onder steuning) volgend jaar, waardoor bij de gemeenten meer verantwoordelijkheid komt te liggen in de uitvoering van sociale taken. Zoals gezegd nam wethouder Andries namens de gemeente Oostflakkee het boek in ontvangst; hij verving hierbij de wethou der van sociale zaken. Peter de Vries, die verhinderd was om aanwezig te zijn. Andries verklaarde blij te zijn met het boek én met het initiatief van zorgboerderijen in zijn gemeen te. Hij noemde het goed dat de mensen van de zorgboerderij de gemeente op de hoogte brengt van hun reilen en zeilen. Hij beloofde dat het boek aan de betrokken afdeling zal worden overhandigd. Het tweede boek bleef nog even in handen van de familie De Groot; zij hoopt dit exemplaar op een later moment aan wethouder De Vries te overhandigen, als hij de boerderij bezoekt. De lammertijd die straks, in februari, aan breekt wordt weer een drukke periode op 'De Schaapskooi'. Daarbij zal de hulp van deelnemers aan het project zeker goed van pas komen. De betrokkenen hebben er alle vertrouwen in, "want ze zijn niet ziek, maar doen gewoon hun werk!" verzekert Maaike de Groot. Nu bereikbaar via: Telefoon 0187-48 38 16 E-mail leo _tamboer(5>hotmail.coni Beëdigd makelaar/taxateur WOZ taxateur RMT/RT gecertificeerd Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis Tel.;(0187) 482609 E-mail: (nfö@l<ievlts(varmtejil www.wevitwarmte.ni Wijkteam Goeree-Overflakkee OUDE-TONGE - Een 19-jarige automobi liste uit Achthuizen is donderdagochtend met haar auto in een sloot aan de Magdalenadijk beland. Omstreeks acht uur verloor de vrouw door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur. De auto belandde in de sloot. De vrouw is voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. MIDDELHARNIS - Een 17-jarig meisje uit Middelharnis is donderdagochtend gewond geraakt na een aanrijding op de Schoolstraat. De fietser zag vermoedelijk de auto, bestuurd door een 32-jarige man uit Stellendam over het hoofd en reed tegen de auto aan. Ze liep een hoofdwond op en werd voor behandeling overgebracht naar het ziekenhuis in Dirks land. Politiemensen van het district De Eilanden hebben donderdagochtend en -middag brom fietscontroles gehouden op diverse locaties. In totaal kregen 5 bestuurders een bekeuring voor teveel vermogen en het niet hebben van gele vlakken/plaat. OUDDORP - Voor het eerst werd vrijdag avond tussen half acht en tien uur een inte grale horecacontrole gehouden in Ouddorp. Door politiepersoneel, gemeentemedewer kers, brandweerpersoneel, een medewer ker van de Voedsel en Waren autoriteit en de Eneco werden vier horecagelegenheden gecontroleerd. Dit leverde met name waar schuwingen op voor het niet kunnen tonen van de benodigde vergunningen, het niet op orde zijn van de vetafvoerregistratie en het niet voldoen aan de veiligheidseisen. In de toekomst zullen deze controles regelmatig gaan plaatsvinden. NIEUWE-TONGE - Surveillerend politie personeel zag vrijdagavond dat een 18-jarige inwoner uit Nieuwe-Tonge, in de Kerkstraat vuurwerk afstak. De jongeman overhandig de de politieagent in zijn woning 223 zwar te strijkers, 20 nitraatklappers, 10 knetter nitraatklappers en 1 mega nitraatklapper. De jongen deed afstemd van het vuurwerk. GOEREE-OVERFLAKKEE - Door poli tiepersoneel is in de nacht van zaterdag op zondag op geheel Goeree-Overflakkee een alcoholcontrole gehouden. In totaal werden 248 bestuurders gecontroleerd waarvan er zes teveel alcohol hadden genuttigd. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. Onder hen was een 34-jarige Pool. In overleg met de Officier van Justitie kreeg deze verdachte direct een schikking van 1200 euro, die hij direct voldeed. De overige verdachten moe ten zich binnenkort voor de rechter verant woorden of krijgen eveneens een schikking toegestuurd. Door Dorien Kickert Het heeft lang geduurd voordat het Streek archief Goeree-Overflakkee er is gekomen, stelde streekarchivaris Jan Both in een kort welkomstwoord tot de aanwezigen vast. Lan ger dan misschien zelfs wel door de mees ten werd vermoed, want, zo vertelde Both, al in 1884 was in een brief sprake al sprake van een mogelijk streekarchief "Vandaag beleven we een historische gebeurtenis', zei Both, "althans, of dat zo is, moet in principe de geschiedenis gaan uitwijzen". Ook de volgende spreker, drs. S. Stoop, had als voorzitter van het ISGO eveneens slechts lovende woorden voor de totstandkoming van Gedeputeerde Van Heijningen in actie tijdens zijn openingshandeling van het Streekarchief. (Foto: Persburo Flakkee) het streekarchief Hij beschreef het archief als een 'schakel tussen heden, verleden en toekomst. Het streekarchief is een plaats waar een stukje van onze bestaansgeschie- denis is opgeslagen." Hij noemde het besluit van de vier gemeentebesturen en het Water schap Goeree-Overflakkee om dit streekar chief gezamenlijk op tfe zetten dan ook een cruciale en toekomstgerichte beslissing. Gemeentesecretaris Harry Scholtens, tevens voorzitter van de Werkgroep Streekarchief, sloot zich bij deze woorden aan. Daarbij citeerde hij de al eerder genoemde brief van juni 1884 van ene heer C. Wasch aan de toenmalige burgemeester Van Weel van Middelharnis, waarin deze de burgemeester voorstelt om een streekarchief op te zetten, eventueel in combinatie met een streekmu seum. Het streekmuseum kwam er inderdaad in 1949, het streekarchief is nu uiteinde lijk eveneens gerealiseerd. Soms duurt het inderdaad lang voordat wensen uitkomen. In dit geval was er, volgens Scholtens, veel doorzettingsvermogen, vasthoudendheid en geduld voor nodig geweest. Scholtens zag de totstandkoming van het streekarchief dan ook als een mijlpaal in de samenwerking tussen de bestuurlijke organisaties op Goeree-Over flakkee. "Dit streekarchief kan misschien wel beschouwd worden als een voorbode van nog meer intensieve samenwerking op het eiland", voorzag hij. De voorzitter van de werkgroep was overigens niet met lege han den gekomen: hij overhandigde een scanner aan Jan Both om foto's mee te digitaliseren. "Maak wat moois van de geschiedenis van Goeree-Overflakkee!"gaf Scholtens hem mee. Tussen deze sprekers door zorgde Pau Heer schap voor enige luchtige ontspanning door het voorlezen van de Flakkeese schets "Sin- terklaospoppe" van meester Immerzeel, die hij speciaal voor deze gelegenheid had omgezet in het Ouddorps dialect. Gelukkig konden de meeste toehoorders het toch alle maal nog volgen. Pau Heerschap had boven dien nog een bijzonder cadeautje voor deze gelegenheid meegebracht: hij gaf Jan Both een boekje uit 1732, waarin de boekhouding van de doodgraver van Ouddorp stond opge tekend. En toen werd het tijd voor de officiële inge bruikname. Dit gebeurde met hulp van het ensemble Eeuwkant en enige oude docu menten. Aan de hand van de tekst in deze documenten, geschreven in oud Nederlands, diende gedeputeerde Van Heijningen bepaal de voorwerpen op te zoeken die gedragen werden door de in klederdracht gestoken jeugdige leden van het ensemble Eeuwkant. Hij slaagde er gelukkig in om vrijwel zon der enig voorzeggen vanuit het publiek in de oude geschriften woorden als 'halsneusdoe ken' en 'schortekleed' te ontcijferen en deze vervolgens aan te wijzen. "Gelukkig heb ik ooit een onderzoek naar mijn voorouders gedaan, dus dit is me niet helemaal onbe kend", verzuchtte de gedeputeerde na afloop. Met het wegleggen van de al diverse malen ter sprake gekomen brief van de heer Wasch door Van Heijningen in een oude archiefkist was daarmee de officiële plechtigheid afge lopen. Van Heijningen liet overigens weten, dat ook de Provincie bijzonder ingenomen was met de realisatie van een streekarchief op Goe ree-Overflakkee. Wat het provinciebestuur betreft, is er dan ook alle bereidheid om mee te denken aan het ontwikkelen van andere mogelijkheden rond het streekarchief, bij voorbeeld door het toerisme hierbij te betrek ken, zo meldde hij. Dat zou onder meer mogelijk zijn door een verbinding te leggen tussen de diverse musea op het eiland en het streekarchief via bijvoorbeeld tentoonstellin gen. Van Heijningen beloofde daar ter gele gener tijd op terug te komen. De ingebruikname van het Streekarchief werd opgeluisterd door aanwezigheid van de jeugdleden van klederdrachtensemble 'Eeuwkant'. (Foto: Persburo Flakkee)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1