Hoe gaan we recreëren in de Zuiderdieppolders? LITIE Klaas Grinwis ondernemer van het jaar Een eenzame post 0900-8844 \N^ Gebakken vis voor nieuwe keuken zwemclub Eerste paal recreatie-woningen Suijssenpolder Gewijzigde aanvang kerkdienst Stellendam i(^i^n^naard Bijbel Spel Middag bij Doopsgezinde Gemeente Schip geborgen in liaven van Bommenede Vandaag en morgen vogeltentoonstelling in 'Dorpstienden' STELLEND AM - Zondag 4 decem ber zal de kerkdienst van de Hersteld Hervormde gemeente van Stellen- dam niet om 10.00 uur beginnen, zoals elders aangekondigd, maar om 11.00 uur. Denk mee tijdens de workshop op dinsdag 13 december in Stellendam De Zuiderdieppolders ten noord oosten van Stellendam worden omgevormd tot een waterrijk natuurgebied met een recreatieve functie. Organisaties, ondernemers en geïnteresseerde burgers kunnen dinsdag 13 december meedenken over de vraag voor welke vormen van recreatie de Zuiderdieppolders zich het best lenen. Dat gebeurt tij dens een workshop in 't Wapen van Stellendam. De workshop recreatie begint om 19.30 uur. Voorbeelden Aanmelden Voor betaalbare BMW-service 4*^ Visser Visser Voetganger gewond na aanrijding Fietser gewond na aanrijding Twee verdachten aangehouden met imitatiewapens STELLENDAM - De Ondernemers vereniging Goedereede heeft Klaas Grinwis van het gelijknamige bedrijf in Stellendam voor het jaar 2005 uit geroepen tot Ondernemer van het Jaar van Goedereede. Samen met zijn vrouw Willy nam Grinwis de bijbe horende trofee dinsdagavond in ont vangst uit handen van mevrouw ir. Marike van Lier Leis. Toekomstbeelden Goedereede in 2027 m<:': >2r2 A -£ Vrijdag 2 december 2005 78e jaargang nr. 7462 Mevrouw Jeltje van Nieuwenhoven is een gehar naste politica. Een jaar geleden maaicte ze de overstap van de Tweede Kamer naar de gedepu- teerdentafel in het Zuid-Hollandse provinciehuis. De partij bleef dezelfde: PvdA. Van volksverte genwoordiger werd zij bestuurder. Het één deed ze goed, haar inzet voor de tweede baan is niet minder, blijkt uit een interview in Binnenlands Bestuur van vorige week. Van volksvertegenwoordiger, bestuurder. Zo is dat sinds de invoering van het dualisme. De Sta ten bepalen de beleidskaders, de Gedeputeerden voeren het beleid uit. Zo was dat vóór 2002 niet. De Staten waren toen het bestuur, de Gedepu teerde Staten verlengd, of dagelijks bestuur De •fractie was één, inclusief de gedeputeerde. Die deed dus volop mee in de fractie, ook als het ,over zijn of haar beleid ging. En geloof maar dat zo'n persoon veel te vertellen had. Tenslotte word je niet zomaar gedeputeerde en je hebt als full timer natuurlijk ook kennisvoorsprong. Eigenlijk •controleerde de gedeputeerde zichzelf, nadat hij een flinke duit in het beleidszakje had gedaan. En dan nu het interview. "Toen de PvdA-fractie mij wilde voordragen, heb ik tegen ze gezegd dat ik ondanks het dualisme graag contact met ze wilde houden, graag werd uitgenodigd bij frac tievergaderingen - en dat ik het anders niet zou doen. Dat gebeurt ook, maar ik bemoei me nooit 'met discussies, behalve wanneer mij wat wordt .gevraagd." Er is wel wat te leren van deze uitspraak. Kenne lijk is het niet zo logisch meer dat de bestuurder aanschuift bij de volksvertegenwoordigers van .dezelfde partij, leder z'n eigen verantwoordelijk- ,heid. De eigen fractie moet zelfs de vrijheid heb ben ook het beleid van een partijgenoot kritisch •te bekijken. En als de bestuurder in de vergade ring mag komen, moet hij wachten op zijn beurt. Als hij al aan de beurt komt. Zo werkt het. Het dualisme heeft in ieder geval de verantwoordelijkheden van de beleidsmakers en de uitvoerders beter geregeld. Maar heeft de burger dat door? Want die zou de grote winnaar van dat proces moeten zijn. Het zal duidelijk zijn dat voor gedeputeerde ook wethouder gelezen mag worden en voor volks vertegenwoordiging raadslid. Dan komt het alle maal wat dichterbij. Vroeger was die wethouder als raadslid binnen de fractie de eerste onder zijn gelijken. Nu zijn er talloze variaties in gemeen- teland op het thema 'verhouding wethouder/ fractie'. In heel grote gemeenten kun je daarbij nog wel wat overleg camoufleren, in kleinere gemeenten gaat dat moeilijk. In het politieke wereldje kent ieder iedereen. Overleg met een fractieleider op de kamer van de wethouder? De concurrerende partij of oppositie zal zeker eens vragen of de collega's wel goed begrepen hebben wat dualisme is. Een wethou der die in de problemen komt? Geloof maar dat er gekeken wordt of de verwante partij integer te werk gaat en vooral niet teveel luwte biedt. Een wethouder die te sterk domineert binnen een coalitie? Er zijn vast wel dualistische trekjes waar hij zich niet aan houdt. Het leuke - nou ja - is dat in zo'n kleinere setting de burger wel door heeft dat er wat aan de hand is. En de sta tistici die bijhouden hoeveel politici tussentijds aftreden ook. De kloof tussen kiezer en gekozen moet gedicht. Iedereen zou graag willen schrijven: moest gedicht. Helaas zover zijn we nog niet. Er valt nog heel wat te schaven voordat we echte dua listen zijn. Maar één ding is zeker: de ambitie om wethouder te worden, moet groot zijn. En Burge meester en Wethouders dienen een hecht team te vormen. Anders is de wethouder maar een eenzaam mens. Nog eenzamer dan politici toch al zijn. Zie maar eens wat er gebeurt als ze van het ene op het andere moment ambteloos raken (waar elders komt dat voor?). Van Nieuwenhoven geeft daarvan een treffend voorbeeld: Toen ging rondzingen dat Melkert zou bedanken als par tijleider, waren veel collega's gelijk in de weer met de vraag wie hem op moest volgen. De vraag brandt op de lippen: waren er ook nog vrienden die het beroerd voor hem vonden? De raadsverkiezingen komen er aan. Het is goed te bedenken dat raad en college twee groothe den blijven. De partijen zullen ongetwijfeld goede kandidaten naar voren schuiven. Je moet er heel wat voor in je mars hebben. Op 9 december 2005 wordt tijdens een fees telijke bijeenkomst de Ie paal geslagen van het deelplan Suijssenpolder, onderdeel van Waterryck Suijssenwaerde te Oude-Tonge. Wethouder Andries van de gemeente Oost- flakkee, directeur Van der Bijl van Suijssen waerde Beheer, directeur Dijkgraaf van HD Projectrealisatie B.V. en de heren Kroon en Van Vliet van Bouwcombinatie Crispijn zul len gezamenlijk de eerste paal gezamenlijk de grond inheien. Het slaan van de eerste officiële heipaal geeft het startsignaal van de bouw van totaal 221 recreatiewoningen. Het totale project is opge deeld in deelgebieden, waarvan deelgebied 6 tot en met 8 dit voorjaar in de verkoop gin gen. Kopers hebben de keuze uit een recrea tiewoning op de dijk rond het plan of op één van de zes schiereilanden. Het water rond de eilanden zal een open verbinding krijgen met het Volkerak, zodat er vaarverkeer kan plaatsvinden tussen de Suijssenpolder en de omliggende wateren. De eerste recreatiewo ningen van de Suijssenpolder worden naar verwachting in juli 2006 opgeleverd. Meer informatie over de recreatiewoningen van Waterryck Suijssenwaerde is te vinden op website www.suijssenwaerde.nl. De Zuiderdieppolders ten noordoosten van Stellendam ondergaan de komende jaren een gedaanteverwisseling. De polders heb ben nu nog een landbouwkundige functie. Deltanatuur, Rijkswaterstaat en water schap Hollandse Delta maken plannen voor een waterrijk gebied met brakke of zoute getijdennatuur. Het nieuwe natuurgebied biedt volop kansen voor vissoorten, vogels, planten en allerlei andere nieuwe natuur. Gmdat het gebied groter is dan 250 ha is het opstellen van een Milieu-Effectrapportage (MER) verplicht. Om te bepalen wat wel en niet meeweegt in het MER-onderzoek heb ben de gemeenten Dirksland en Goedereede op 24 november jl. richtlijnen vastgesteld. Daarin staat onder andere dat de recreatieve mogelijkheden in het gebied verder moeten worden geïnventariseerd. Met de workshop recreatie willen de plannen makers deze inventarisatie maken. Er gelden wel enkele voorwaarden. De Zuiderdieppol ders zijn niet geschikt voor grootschalige en intensieve vormen van recreatie; wandelen, fietsen en paardrijden passen beter in het toekomstbeeld van de Zuiderdieppolders. Dit zijn slechts voorbeelden, de organisaties ach ter het natuurontwikkelingsproject rekenen op veel creatieve ideeën van de deelnemers. Iedereen die iets met toerisme en recreatie te maken heeft, is welkom om ideeën aan te dragen. Naast vertegenwoordigers van orga nisaties en ondernemers in toerisme en recre atie zijn geïnteresseerde burgers van harte welkom. Zij zijn uiteindelijk de gebruikers van het gebied. De workshop op dinsdag 13 december wordt gehouden in 't Wapen van Stellendam, Voor straat 2 in Stellendam. De workshop duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Vanaf 19.00 uur staat de koffie en thee klaar. Belanghebbenden kunnen zich aanmelden bij bureau Qside. Dit kan per e-mail: info@qside.nl of telefonisch: 0183-682828. Vragen over de MER Zuiderdiep kunt u stel len aan projectleider Esther Ubink van de Dienst Landelijk Gebied, tel. 070-3371286 of e-mail E.L.M.Ubink@minlnv.nl. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek 't bij uw G2-d8aier of kijk olvast op www.opelnieuws.nl Krröpi BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdaas BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 \/lAKELAARDI Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop von uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS TEL 0187 - 617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 BARNEVELD TEL 0342 - 405 140 Rotterdam-Rijnmond wijkteam Goeree-Overflakkee OUDDORP - Een 55-jarige voetganger is maandagmiddag gewond geraakt na een aan rijding op de Hofdijksweg. Omstreeks vijf uur werd de voetganger door de spiegel van een passerende auto geraakt. Deze auto werd bestuurd door een 47-jarige man uit Stellen dam. Het slachtoffer kwam door de aanrij ding ten val en liep een hoofdwond op. Hij is met een hersenschudding overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. MIDDELHARNIS - Een 42-jarige fietsster uit Middelharnis is dinsdagochtend gewond geraakt na een aanrijding op de Rottenburg- se weg. Omstreeks negen, uur werd de vrouw, door nog onbekende oorzaak, aangereden door een auto bestuurd door een 32-jarige man uit Middelharnis. De vrouw liep hierbij onder meer gekneusde ribben en schouder letsel op. Zij is overgebracht naar het zieken huis in Dirksland. De Technische Ongeval- lenDienst van Verkeerspolitie stelt een nader onderzoek in. OUDE-TONGE - In de nacht van woensdag op donderdag rond kwart over vier, zijn twee mannen van 19 en 20 jaar, respectievelijk afkomstig uit Sommelsdijk en Nieuwe-Ton- ge, op de Suisendijk aangehouden. Surveil lerend politiepersoneel trof de mannen in een auto aan. Na onderzoek in de auto werd een 14-tal imitatiewapens en daarbij behorende munitie aangetroffen. Beide inzittenden wer den aangehouden en overgebracht voor ver hoor. De auto alsmede de wapens en munitie zijn in beslag genomen. STELLENDAM - Morgen, zaterdag 3 december, bakt Zwemclub 'De Stelle' verse vis op het Oranje Plein in Stellendam. Ook is er gerookte tong te koop. De opbrengst van deze actie is bestemd voor een nieuwe keu ken in het clubhuis van De Stelle. Klaas en Willy Grinwis, rechts op de trap, worden door in Marike van Lier Leis (linksvoor) onderscheiden tot Ondernemer van het Jaar van Goedereede. Voorzitter Wissekerke van de Ondernemersvereniging kijkt toe. (Foto: Persburo Flakkee). Door Dorien Kickert De voorzitter van de ondernemersvereni ging, René Wissekerke, was er trots op een dergelijk goede ondernemer tot de leden te kunnen rekenen. Hij citeerde uit het juryrap port, dat 'deze ondernemer getoond heeft te beschikken over opvallend en inspiratievol ondernemersschap, die met doorzettings vermogen zijn bedrijf heeft opgebouwd en heeft laten groeien tot een toonaangevende handelsonderneming. Vasthoudend aan zijn visie, met durf en inzicht, heeft hij dit jaar een prachtig bedrijfspand neergezet, waar mee de noodzakelijke uitbreiding en het cre ëren van mogelijkheden voor verdere groei gerealiseerd zijn.' Grinwis toonde zich op zijn beurt blij verrast en heel gelukkig met deze prijs, die wat hem betreft totaal onverwacht kwam. Hij werd er /elfs een beetje sprakeloos van. "Natuurlijk heb ik dit niet alléén bereikt, maar samen met mijn vrouw Willy en ook met name samen met mijn medewerkers. Hen moet ik vooral bedanken, want zonder hun inzet zou het niet lukken." Het was dus achteraf niet zonder reden dat de bijeenkomst die de ondernemersvereniging had georganiseerd plaatsvond in het nieuwe pand van Grinwis op het bedrijventerrein Havens van Stellendam. Klaas en Willy Grinwis verwelkomden er dinsdagavond vele gasten, bestaande uit leden van de onderne mersvereniging, gemeenteraadsleden en spe ciale genodigden. Na een welkomstwoord van de voorzitter gaf Grinwis graag gehoor aan diens verzoek iets te vertellen over zijn bedrijf. Nog onbewust van zijn benoeming tot ondernemer van het jaar gaf Grinwis een overzicht van de ontwikkelingen van zijn bedrijf, dat hij in 1992 'aan de keukentafel' startte en dat na verloop van jaren is uitge groeid tot een bloeiend regionale groothan del in diverse bouwproducten, met het accent op kast- en schuifwanden. Grinwis is een ondernemer met visie, en dat het hebben van een visie bijzonder belangrijk is, vertelde mevrouw ir. Marike van Lier Leis vervolgens in haar presentatie 'Toekomst beelden 2027'. Een vrouw die haar sporen heeft verdiend in het bedrijfsleven: zij werkte onder meer voor luchthaven Schiphol als ope rationeel directeur, was algemeen directeur van Van Gend Loos en logistiek manager van Nedlloyd. In 1998 werd zij uitgeroepen tot zakenvrouw van het jaar. In 2004 werd zij gekozen tot 'machtigste vrouw' van Neder land. Zij is onder andere lid van het Innova tieplatform onder voorzitterschap van pre mier Balkenende, is commissaris van KPN, lid van de raad van toezicht van de Techni sche Universiteit Delft en bestuurslid van de Design Academie Eindhoven. Inmiddels heeft zij haar eigen bedrijf opgericht, waar mee zij bedrijven en overheidsinstellingen coacht en adviseert. Op een bijzonder inspirerende en gedre ven manier maakte zij haar toehoorders het belang duidelijk van een lange termijn visie. Het jaar 2027 is daarvoor, zo legde zij uit, gekozen zijnde twintig jaar na de aanstaande verkiezingen van 2007. "Een toekomstvisie is als het ware een plan ning van een expeditie. Daarbij is een visie en een strategie nodig. Waar wil je naar toe, waar wil je zijn in het jaar 2027? Hoe helder der je dat voor ogen hebt, hoe beter de beslui ten zullen zijn die je als ondernemer, of als gemeente, neemt." Zij gaf als voorbeeld bet staatje Dubai aan, dat - aangezien de olie voorraad daar op den duur zal gaan opraken - andere bronnen van inkomsten zoekt. Er wordt nu in Dubai volop ingezet op het ont wikkelen van het toerisme. Zo zijn er onder meer kunstmatige eilanden aangelegd zoals het inmiddels befaamde Palm Island: een eiland in de vorm van een palmboom. Vol gens Van Lier Leis wordt op Dubai gewerkt volgens het principe van een integrale bena dering: alle aspecten worden meegenomen om deze toekomstvisie te verwerkelijken. Maar ook in Nederland is behoefte aan een toekomstvisie op langere termijn. Hoe wil len wij dat ons eigen land er uit zal zien in 2027? Wat moet er veranderen? Daartoe is het Innovatieplatform opgericht, waarin poli tiek, bedrijfsleven, wetenschap en onderwijs zijn verenigd. Op 7 december a.s. zullen overigens de eer ste resultaten van dit overlegorgaan bekend worden gemaakt. En hoe staat de gemeente Goedereede ervoor in 2027? Ook dat is het resultaat van het hebben van een langeter- mijnvisie, zo hield Marike van Lier Leis de aanwezigen voor. Wil je de visserij behou den? Zo ja, kun je dan een koppeling maken met bijvoorbeeld de landbouw of de recre atie. Hetzelfde voor de recreatie: kun je iets doen met de nieuwe natuurgebieden die gaan ontstaan door de aanleg van de 2e Maas vlakte. Wil je fluisterboten- en kanoroutes, of een pretpark aanleggen? Kun je de landbouw bij de recreatie betrekken door speciale produc ten te gaan telen, of bloemenvelden aan te leggen? Kortom, een integrale benadering hiervan is een noodzaak, en voor de gemeen te is hierin een grote rol weggelegd. "Het moet een samenspel zijn tussen alle betrok ken partijen, waarbij je alle energie, geld en middelen inzet om het doel te bereiken," was haar slotconclusie. Haar presentatie werd zeer gewaardeerd, met als tastbaar bewijs hiervan een fraai boek werk dat zij van de voorzitter ontving. Bij de daaropvolgende maaltijd was er vervolgens volop gelegenheid om over het gesprokene nog eens met elkaar van gedachten te wisse len: hoe zou Goeree er in de komende jaren uit zou moeten gaan zien? OUDDORP - Op woensdag 7 december is er weer een Bijbel Spel Middag voor alle kin deren van de basisschool. We gaan door met het thema van de vorige keren: 'Gods plan, werk in uitvoering...' Als je de vorige keren bent geweest, weet je hoe fijn deze spelmid- dagen zijn. Ben je nog nooit geweest? Kom dan gerust eens kijken, je zult het vast naar je zin hebben. Er wordt gezellig samen gegeten, gezongen en gespeeld, er is een toneelstukje, en jullie kunnen kiezen uit verschillende workshops, nl. kerstdecoratie van dennen- appèls (van 4-7 jaar), kerstkrans van gips beschilderen (van 8-12 jaar) en kerststukjes niaken (allen). Wil je van tevoren kiezen met welke work shop je wilt meedoen? Aanmelden kan via e-mail: ja87@solcon.nl, of bel naar 682999. ZONNEMAIRE - Op woensdag 30 novem ber om 15.45 uur is in de haven van Bomme nede, te Zonnemaire, het motorscbip Bruiand geborgen. Het schip werd zondag zinkend aangetroffen. In overleg met Rijkswaterstaat is direct een scherm van olietampons om het schip gelegd, om milieuschade te voorko men. Groenservice Zuid Holland (G.Z-H), dagelijks beheerder van de Grevelingen, heeft de firma Subcom B.V. uit Zierikzee, gespecialiseerd in bergings- en duiktechnie- ken, opdracht gegeven het schip te bergen. Met twee kranen is het schip uit het water op een gereedliggend ponton getakeld. Don derdagmorgen zal ms. Bruiand met het pon ton worden afgevoerd naar milieutechnisch verwerkingsbedrijf Hoondert te Kats. In de haven van Bommenede is geen milieuschade ontstaan. OUDDORP - Vandaag en morgen organi seert Vogelvereniging De Putter weer haar jaarlijkse tentoonstelling. Op deze show zullen de bezoekers een grote verscheiden heid van vogels aantreffen. Er is een groot aantal kanaries, tropen en parkieten. Verder kan de waarde van een boodschappenmand worden geraden die, als het juiste bedrag wordt gereaden, mee naar huis mag worden genomen. Ook het Rad van Avontuur is weer aanwezig en er kan geraden worden naar het gewicht van een meter brood. De tentoonstelling wordt gehouden in m.f.g. Dorpstienden te Ouddorp, de toegang is gra tis. De openingstijden zijn vrijdag 2 decem ber van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag 3 december van 14.00 tot 21.30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1