POLITIE Gezin Van Driel vertrekt op 6 december naar Indonesië Nieuwe wethouder krijgt vertrouwen van Goerees gemeenteraad Stevige Schilderij van 'stoere toren' verhuist van Amsterdam naar Goedereede 0900-8844 Ouddorpse snertwandeling Schilderijencollectie Rien Poortvlietmuseum naar Paleis Soestdijk? ':2 ^-z (i chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Past in beleid Herinneringen Rotterdam-Rijnmond Jongen aangehouden na mishandeling Sommelsdijker Man aangehouden voor rijden onder invloed Twee gewonden bij verkeersongeval actief in beeld en geluid 'Opzetten van christelijke Pabo geeft breder effect' Overbodig malcen Diepste motivatie Thuisfront Geen vertrouwensbreulc Blanco Op zaterdag 3 december a.s. worden in Ouddorp de snertwandeltochten weer georganiseerd, ditmaal voor de achtste keer. Er zijn weer spe ciaal uitgezette wandelroutes langs dijken, door de duinen en een klein stukje over het strand. Niet onbe langrijk is dat er weer gezellige stempel(horeca-)posten bereid zijn gevonden om de wandelaars te ont vangen. Weduwe Poortvliet: 'Rien verdient een mooie plek' Dinsdag 29 november 2005 78e jaargang nr. 7461 Mevrouw Fopma wijst wethouder Van Oosterom op bijzonderheden in het schilderij. {Foto: Adri van der Laan) GOEDEREEDE -Al geruime tijd hing er een schilderij in de gang van het huis van mevrouw Fopma in Amster dam, het was een kunstwerk dat door haar overleden man Boudewijn was vervaardigd. Het schilderij verbeelde de Goereese Toren en mevrouw Fop ma vond dat het kunstwerk eigenlijk in Goedereede thuishoorde. Donder dagochtend bood zij het kunstwerk dan ook aan wethouder Van Oosterom aan. Door Adri van der Laan Jarenlang was Ouddorp hét vaste vakantie adres voor de familie Fopma uit Amsterdam. Toen nog maar weinig toeristen de Icop van het eiland bezochten, kwam deze familie al verschillende keren per jaar naar hun vakan tiehuisje in Ouddorp. Mevrouw Fopma en haar kinderen zochten vertier in de omgeving, maar vader Boudewijn pakte zijn schilders- benodigdheden en maakte tal van schetsen van de omgeving zoals de duinen, het akker- bouwlandschap én natuurlijk de historische gebouwen in het stadje Goedereede. Zo was de toren van Goedereede verschillende keren onderwerp van de schilder. In 1993 over leed Boudewijn Fopma en zijn vrouw kwam onlangs tot de conclusie dat het schilderij van de "stoere toren van Goedereede", dat al jaren in de gang van hun huis in Amsterdam hing, eigenlijk in Goedereede behoorde te hangen. Ze nam contact op met beleidsmedewerker Welzijn van de gemeente Goedereede Almar Oosterlaan en in overleg met wethouder Van Oosterom werd besloten dat het schilderij in Goedereede welkom was. Een afvaardiging van de familie was donder dagochtend naar Goedereede gekomen, waar een verheugde wethouder Van Oosterom het schilderij dankbaar in ontvangst nam. Tijdens de korte bijeenkomst liet de wethouder weten dat het in het verleden wel meer is voorgeko men dat een schilderij van Goedereede 'van de overkant' naar het stadje kwam. Hij vond dit een goede ontwikkeling. Hij vond verder dat een dergelijke geste in het beleid van de gemeente past, waarbij aandacht wordt gevraagd voor kunstwerken. Een voorbeeld hiervan is een regelmatig terugkerende expo sitie in het gemeentehuis, die samen met de Goereese Kunststichting wordt ingericht. Hij verwacht dat het schilderij van Fopma in de eerstvolgende expositie dan ook een plaatsje zou krijgen. Tijdens de reis van de familie naar Goeder eede, kwamen bij mevrouw Fopma de her inneringen van vroeger weer boven, toen ze ook met haar gezin richting Ouddorp trok. De familie blijkt 'iets' te hebben met het eiland. Boudewijn Fopma, wiens vader les gaf op de ULO in Middelharnis, groeide op het eiland op. Op zijn zeventiende verliet hij het eiland, maar tijdens zijn vakanties in Ouddorp schil derde hij veel. "Hij werd geïnspireerd door wat hij zag en maakte hier zijn schilderijen van". Volgens mevrouw Fopma hebben zij en de kinderen veel goede herinneringen aan hun vakanties op de kop van Goeree. "De kin deren weten nog goed dat zij mee mochten op de toen nog niet gerestaureerde toren van Goedereede, waar één van de kinderen zelfs de klok mocht luiden". Van het werk van Boudewijn Fopma werd al een expositie in Amsterdam gehouden. De catalogus van die tentoonstelling werd eveneens aan de gemeente Goedereede overhandigd, zodat ook een overzicht van het werk van Boude wijn beschikbaar blijft. Uit deze catalogus blijkt dat Fopma ook al eerder op Goeree- Overflakkee heeft geëxposeerd. Dit was in 1965 in de Melishof in Melissant. Wijkteam Goeree-Overflakkee Politiemensen van het district De Eilanden hebben woensdag een 17-jarige man uit Brielle aangehouden, verdacht van mishan deling. In de nacht van vrijdag 18 op zater dag 19 november ontstond er op De Rik een onenigheid tussen een aantal jongeren. Op het moment dat een 41-jarige man uit Som- melsdijk in wilde grijpen, werd hij door één van de jongens geslagen. Hij liep daarbij verwondingen aan zijn kaak op. Door de afdeling Jeugd van het district De Eilanden werd een onderzoek ingesteld, dat deze week leidde tot de aanhouding van de verdachte. Hij wordt vrijdag voorgeleid aan de Officier van Justitie. MIDDELHARNIS - Een 46-jarige man uit Middelharnis werd vrijdagmiddag rond half twee aangehouden op de Lijsterbesweg voor het (gaan) rijden onder invloed. De man zat al anderhalf uur in zijn auto alcohol te drin ken, toen hij aanstalten maakte om weg te rij den. Daarop werd de politie gewaarschuwd. De man kon de blaasproef niet doen en werd overgebracht naar het bureau voor een bloed proef. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. DIRKSLAND - Bij een eenzijdig verkeers ongeval op de kruising Staakweg/Aarddijks- wal zijn zondagavond rond 18.00 uur twee mensen gewond geraakt. Een 35-jarige auto mobilist, die volgens ooggetuigen hard reed. wilde vlak voor de splitsing nog inhalen. Daarbij stuitte hij op de vluchtheuvel, die op de splitsing in de weg is aangebracht, en ver loor de macht over het stuur. Hij belandde tegen een boom in de berm. De automobi list kon op eigen kracht uit de auto komen, maar zijn 32-jarige passagier uit Melissant moest door de brandweer uit de auto worden bevrijd. Hij is met borst- en rugletsel over gebracht naar het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam. De automobilist is voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. Na een blaastest i.v.m. alochol- gebruik werd hier ook een bloedproef afge nomen. De Technische Ongevallendienst van de Verkeerspolitie heeft een nader onderzoek ingesteld. CCUflBI OWDOIP-Wtititraol 3S U {0187) 611 bil fox iUrw SOMMELSDUK - Nu bevinden Mar- tijn en Anne-Marie van Driel en hun twee kinderen Gerjanne en Henrike zich nog op vertrouwde bodem, aan de Binnenweg. Maar op 6 december ver trekken ze als gezin naar het onbeken de Indonesië om daar mee te helpen bij het opzetten van een christelijke Pabo op het eiland Papoea. "We weten ongeveer wat ons te wachten staat. Maar we weten niet alles. Dat maakt deze stap erg spannend." Door Roeland van Mourik Hier in Nederland proberen Martijn en Anne- Marie de Indonesische taal onder de knie te krijgen. "We hebben hier in Nederland al ongeveer vijftien dagen taallessen gehad", vertelt Martijn. "Daarnaast beginnen we in Indonesië zelf met twee maanden taalonder wijs in de kustplaats Sentani. Gelukkig heeft de taal dezelfde klanken als in het Neder lands. Daardoor is het makkelijker te leren dan bijvoorbeeld Chinees of Pools." Vanaf Sentani vertrekt het gezin Van Driel naar de stad Wamena in het binnenland van Papoea. Deze stad telt zo'n achtduizend inwo ners en heeft daarmee ongeveer net zoveel inwoners als Sommelsdijk. "Het gebied waar Wamena in ligt, is pas net na de Tweede Wereldoorlog ontdekt. Daarvoor leefden de inwoners nog in het stenen tijdperk. In een halve eeuw is er ontzettend veel veranderd in het gebied. Sommige mensen maken er nu bijvoorbeeld-ook gewoon gebruik van de computer" Tijdens de eerste twee maanden van hun verblijf in Indonesië krijgen de kinderen van het echtpaar Van Driel les van hun ouders. Daarna gaan ze naar een Nederlands school tje in Wamena. Martijn gaat op een christelijke Pabo in de stad Wamena ondermeer opvoedkundige lessen verzorgen. Deze Pabo start met zo'n dertig leerlingen en het is de bedoeling om elk jaar met een nieuwe klas te beginnen. "In Indonesië is de manier van lesgeven op scho len heel anders. Er bestaat weinig interactie in het basisonderwijs en de inwoners zijn zelf niet te spreken over de kwaliteit van het onderwijs. Nu kun je dat per school proberen te veranderen, maar door op een christelijke Pabo leraren op een goede manier op te lei den, heb je een breder effect." Daarbij is het belangrijk, geeft Martijn aan, datje goed naar de Papoea's luistert. "Je moet te weten komen wat zij denken. Van daaruit kun je proberen oplossingen aan te dragen, zodat uiteindelijk de oplossing die jij verzint, hun oplossing wordt. Er wordt daar al jaren op dezelfde manier lesgegeven en je moet :**ti*^><i^ -»,.^-~A^.- i." 'fi^i. De familie Van Driel op de vertrouwde bodem van Goeree-Overflakkee, die ze op 6 december gaan verlaten om richting Indonesië te gaan. niet de intentie hebben dat je dat zomaar ver andert. Vandaar dat je je zo bescheiden moet opstellen." Annemarie vult aan: "Wat erg belangrijk is, is om de leerkrachten leren betrouwbaar te zijn. Op tijd komen, afspraken nakomen en verantwoordelijkheid nemen voor school klas, zijn zaken die daarbij aan de orde komen. Op dit moment schort het daar nog wel eens aan." Martijn: "Bij al het werk moet je bedenken dat veranderingen die je bewerk stelligt soms erg klein zijn, maar zeker niet onbelangrijk." "Martijn moet zich vooral overbodig maken", geeft Annemarie aan. "Het moet niet zo zijn dat, als we daar vertrekken, mensen niet meer weten hoe ze op een goede manier les kunnen geven. Veranderingen moeten bij de leerlin gen van binnenuit komen, zodat kennis hen eigen wordt. Op die manier kan deze kennis ook weer overgedragen worden op andere Pabo-leerlingen." Het is een hele stap om het vertrouwde Neder land te verlaten, realiseert het echtpaar Van Driel zich. "Daarom is de motivatie waarom je dit doet erg belangrijk. We doen dit vanuit ons christen-zijn, vanuit liefde voor God en voor mensen. Als je kijkt naar alles wat je achter moet laten en alles wat geregeld moet worden, loopt je hoofd soms om. Maar van uit deze diepste motivatie is alles te relative ren. Het is belangrijk om die motivatie, ook in het werk in Indonesië voor ogen te blijven houden." Over twee jaar komt de familie Van Driel terug naar Nederland voor verlof. Tegen die tijd is het project op Papoea zo geëvalueerd dat duidelijk is of ze weer terugkeren om ver der te helpen of in Nederland blijven. Na die jaren is Gerjanne twaalf jaar en moet ze naar de middelbare school. We vinden het fijn dat ze die in Nederland gaat volgen." Bij alle veranderingen die te wachten staan, weten Martijn en Annemarie zich gesteund door hun thuisfront. Martijn werkte op de School met de Bijbel te Sommelsdijk en het hele gezin leeft mee met de Hervormde Gemeente aldaar. "Van familie, school en kerk hebben we de afgelopen tijd veel hulp gekregen", vertellen ze. Nu moet er afscheid genomen worden van dat thuisfront. Afgelopen zaterdag werd door Oikonomos, de stichting waar Martijn voor gaat werken, aan het gezin een afscheidsre ceptie aangeboden. Familie, vrienden en ken nissen kregen er de gelegenheid om afscheid van hen te nemen. Daags daarna werd ook door de kerkelijke gemeente aandacht aan het afscheid gegeven. Na de kerkdienst konden mede-gemeente leden onder het genot van een kopje koffie afscheid van hen nemen. "Gelukkig kunnen we in Indonesië e-mailen. Dat scheelt echt een hoop in het onderhou den van contacten met het thuisfront", geeft Annemarie aan. "Er zal daarom geregeld een nieuwsbrief richting Nederland gestuurd worden", verzekert Martijn. GOEDEREEDE - Tijdens de raads vergadering van de gemeente Goe dereede, jl. donderdagavond, was de benoeming van een nieuwe wethouder één van de belangrijkste agendapun ten. Tegen de persoon van de door de SGP voorgestelde Ton Admiraal uit Oud-Beijerland waren geen bezwa ren bij de raadsleden. Wel werden er wat oppositionele kanttekeningen geplaatst bij de benoeming. Door Adri van der Laan Een maand geleden besloot wethouder Adrie Lokker zijn wethouderszetel ter beschikking te stellen. Dit mede vanwege de door hem geconstateerde onvrede bij zowel coalitie- als oppositiepartijen op zijn beleid. Hij gaf te kennen een op stapel staande motie van afkeuring niet af te wachten. Voor de res terende tijd van de huidige raadsperiode - begin maart zijn er verkiezingen - besloot de SGP de heer Admiraal uit Oud-Beijerland als opvolger van Lokker kandidaat te stellen. Tijdens de discussie die voorafging aan de benoeming van Admiraal lieten de verschil lende partijen hun licht schijnen over de situ atie die in Goedereede is ontstaan. Over het aftreden Lokker werd door de fracties maar weinig ingegaan. Via Eilanden Nieuws deed Lokker anderhalve week geleden een boekje open over zijn ervaringen met het besturen van de gemeente. Lokker bleek in dat inter view zijn kritiek op de gang van zaken in het gemeentelijk bestuur niet onder stoelen of banken te steken. Een deel van zijn gram gold de houding van de CDA-fractie. Henk van Oostenbrugge, de CDA-fractie voorzitter, verklaarde dat er geen vertrou wensbreuk binnen het college leefde. Zijn fractie stond dan ook volledig achter de keus van de SGP voor de heer Admiraal. Over de kritiek van Lokker liet hij zich indirect uit. Hij vond dat er nu eens niet stilgestaan moet worden bij de kwaliteiten waaraan een wet houder moet voldoen, maar waar een wet houder juist met aan zou moeten voldoen. Hij zocht geen wethouder die de pers gebruikt om van zich af te slaan. En ook geen wet houder die een minachting voor de raad had, door zoveel mogelijk van zijn dossiers voor de raad achter te houden. Van Oostenbrugge noemde nog meer kwalijke zaken waaraan een wethouder niet zou moeten voldoen. Hij richtte zich tot Admiraal: "Als u aan al deze zaken niet voldoet, heten wij u hartelijke welkom in de gemeente!" De fractie van de VVD was verdeeld over de acceptatie van de nieuwe wethouder: Henk van der Meer had graag 'het verhaal' van Lokker met hem in een discussie in de raad besproken en niet via de krant. Toch bedankte hij Lokker voor zijn werk voor de gemeente en wenste hem het allerbeste toe. Voor wat betreft de nieuwe wethouder verzekerde Van der Meer dat hij persoonlijk niets tegen Admi raal had en hij wenste ook hem veel wijsheid toe bij zijn werk. Zijn kritiek gold vooral dat er een wethouder voor maar effectief tweeën halve maand werd benoemd. Voor deze tijd moet er volgens hem wel vijf maanden een wethoudersalaris worden betaald. Hij besloot daarom blanco te stemmen. De andere helft van de liberale tweemans- fractie. Ellen Mastenbroek, besloot anders te stemmen dan haar collega. Zij verklaarde de voordracht van Admiraal te steunen omdat zij dit voor de korte tijd beter vond voor de gemeente. Ook Jan Goemaat van de ChristenUnie ging niet diep in op de aanleiding van het aftreden van wethouder Lokken En wat de kritiek van Lokker betreft, liet hij weten "dat we het spij tig vinden dat mensen zichzelf, anderen en de politiek in dit daglicht stellen". Als Goemaats partij een collegepartij zou zijn geweest, zou zijn keuze anders zijn geweest, want hij vond dat de 'opbrengst' te weinig zou zijn als deze zou worden afgewogen tegen de kosten van de nieuwe wethouder, die maar korte tijd 'op de winkel zal passen'. Goemaat verklaarde dat het beter zou zijn geweest als er voor een wethouder van bin nen de gemeenten zou zijn gekozen. "Deze zou in ieder geval op de hoogte zijn met de situatie". Hij vond het niet goed dat de nieu we wethouder zich telkens weer zal moeten laten informeren wat de afspraken uit het verleden zijn. "Dit vergt veel energie van zowel ambtena ren als bestuurders", zo was zijn overweging. Al verschillende jaren pleit de ChristenUnie - om de bestuurslasten terug te dringen - voor maar twee wethouders in de gemeente; één voor publiekszaken en één voor grondge biedzaken. En daarom stemde de fractie van de ChristenUnie tegen de benoeming van wethouder Admiraal. "Blanco" stond de fractie van het VGB tegen over de benoeming van de nieuwe wethouder en dat zou ook de stem zijn van de fractie. Peter Feller liet weten geen behoefte te heb ben om in discussie te gaan over het aftreden van Lokker. Zijn fractie kon niet veel ver wachten van de nieuwe wethouder omdat hij maar korte effectieve tijd de wethouderszetel kan bekleden. De coalitiepartij PvdA verzekerde bij monde van Dorien Kickert het ontslag van Lokker niet te zien als een vertrouwensbreuk binnen de coalitie. "We hebben begrip voor de keuze van de SGP en we zien een zware taak voor de nieuwe wethouder. Het is een onrustige periode geweest en we hopen dat er nu een rustige periode zal aanbreken", zo was haar wens. Bart Noorthoek van de grootste coalitiepar tij, de SGP, gaf aan dat zijn fractie liever niet met het voorstel voor een nieuwe wethouder was gekomen. "Na overleg hebben we niet de stekker uit het gehele college gehaald". Noorthoek verklaarde dat de partij ervoor heeft gekozen om het collegeprogramma 'af' te willen maken. De keus was op Admiraal gevallen omdat deze een ruime - zeven jaar - ervaring had met het wethouderschap. Hij sprak de hoop op een goede samenwerking met de nieuwe wethouder uit. Na de stemming, waarbij er drie blanco, twee tegen en tien stemmen voor de wethouders benoeming waren, werd wethouder Admiraal beëdigd door burgemeester Van de Velde. In een korte toespraak verklaarde wethou der Admiraal dat hij het vertrouwen hoopt te winnen van alle raadsleden en dat hij zich zal inzetten voor de burgers van Goedereede. Zie ook elders in dit blad: 'Admiraal wil meer dan op de winkel passen Vooraf inschrijven voor deze 10-, 25- of 35- kilometerwandelingen is niet nodig. Vanaf zaterdagmorgen 7.30 uur is het startbureau in Hotel Akershoek aan de Boompjes te Ouddorp geopend. Starten is voor de 25- en 35-kilometerwandelingen mogelijk tussen 8.00-10.00 uur; met de 1 O-kilometerwan delingen kan worden gestart tussen 9.00 en 12.00 uur. Deelname kost 4 p.p. en is incl. een overheerlijke kop snert en een herinne ringsvaantje. De organisatie is aangesloten bij de 'KNBLO' en de 'Regionale WSV Zuid-Holland', dus breng de stempelboekjes maar mee! Ook dit jaar mag de organisatie zich weer verheugen op de vrijwillige medewerking van 'Het Nederlandse Rode Kruis, afd. Goe ree e.o.'. Voor uitgebreide informatie kunt u contact opnemen met VVV Ouddorp aan Zee: tel. 0187-681789. MIDDELHARNIS - Het Rien Poort vlietmuseum gaat dicht, zo kopte onze krant vorige week. De reden van slui ting zijn flnanciële problemen en een dalend bezoekersaantal. Nadat Prins Bernhard in 1992 het museum geopend had, trok het 40.000 duizend bezoe kers. Dit aantal is inmiddels gedaald tot 15.000. De gemeente Middelharnis en het museum bestuur overwegen om van het voormalige historische raadhuis een cultureel centrum te maken. Maar dat is voor de weduwe Corrie Poortvliet reden genoeg om Middelharnis te laten voor wat het is en de collectie schilde rijen van haar tien jaar geleden overleden echtgenoot terug te halen. Ze vindt ook dat het Rien Poortvlietmuseum te weinig aan p.r. deed. "Veel mensen weten van het bestaan niet af. En nu ze er een cultureel centrum van willen maken, met een restaurant en symposia, zit er maar één ding op: inpakken en wegwezen. Wij willen al dat gedoe niet." Graag zou ze de schilderijen naar Soest of omgeving halen. "Lekker in de buurt. Niet zo maar een zaaltje, het moet wel ambiance hebben; Rien verdient een mooie plek. In een vleugel van Paleis Soestdijk zou ze een heel mooi idee vinden, eigenlijk te mooi om waar te zijn. "Maar zoiets kun je niet vragen, dat moetje aangeboden worden".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1