Géén VDB78 \>i VERKOPING 'De Samaritaan' straks onder slopershamer en terrein op de schop Het vitrineproject van Stichting Podium in de maand december innaard tijdens raadsverkiezingen Middelharnis bij Handwerkkring Ooltgensplaat chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Zangavond voor Ontmoeting ADVENTSAMENZANG t.b.v. Stephanos Reddingboot vaart twee keer in één week uit voor dezelfde klant Voor betaalbare BMW-service \^r Visser&Visser Pe Hitwt (Uhimi mi »h« ithnikit /Cnöpsfgró^ actief in beeld en geluid Hartfunctielaborante in gesprek met Radio Superstar Wintermarkt Hervormde Gemeente Middelharnis Volgend jaar start SOMMELSDUK - Bijna dertig jaar al is de naam van verpleeghuis 'De Samaritaan' een begrip op het eiland. Daar waar mensen dermate hulpbehoevend zijn geworden - hetzij door lichamelijke en/of gees telijke beperkingen - dat ze tijdelijk of blijvend niet meer thuis kunnen wonen, gaan voor zorgverlening de gedachten al gauw uit naar De Samaritaan - in de volksmond nogal eens 'de Sam' genoemd. Maar zoals op alle terrein, hebben in de achter liggende vijfentwintig jaar ook op het gebied van zorg en hulpverle ning de ontwikkelingen niet stilge staan. Voortschrijdende kennis en inzichten hebben ertoe geleid dat de wijze waarop in de praktijk zorg werd verleend, telkens weer werd bijgesteld. En die ontwikkeling lijkt nimmer stil te staan. Zo is na negenentwintig jaar 'Samaritaan' de situatie ontstaan dat de huisves ting van het verpleeghuis niet meer is afgestemd op de zorgvraag van de toekomst. Een zeer ingrijpende operatie - waarbij de bestaande gebouwen goeddeels worden afge broken - staat dan ook op stapel. Daarnaast is binnen ZORGsaam gekozen voor de filosofie de zorg zo dicht mogelijk thuis aan te bieden. Cliënten met een behoefte aan ver pleeghuiszorg blijven zo lang moge lijk thuis of in de verpleegunits van de verzorgingshuizen wonen. Hier bij wordt natuurlijk een passende zorg aangeboden. Kleinschalig wonen Dementiefasen bouw nieuw verpleeghuis met nieuwe zorgformule Groepswonen Afdelingswonen Kenniscentrum Proefopstelling f^^i Z2r2 ^- Vrijdag 25 november 2005 78e jaargang nr. 7460 OUDDORP - Op donderdag 1 december 2005 organiseert Chr. Zangvereniging 'de Lofstem' een zangavond in Hervormd Vereni gingsgebouw Eben-Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp. De aanvang is om 19.00 uur. Aan deze avond zullen naast 'de Lofstem, ook het schoolkoor 'Valeriu.s' uit Ouddorp en het kin derkoor 'Juventa' uit Dirksland medewerking verlenen. De koren zullen apart psalmen en lie deren ten gehore brengen, maar ook gezamen lijk zingen. De meditatie wordt verzorgd door ds. H. Lassche uit Ouddorp. Er zal een col lecte worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor Stichting Ontmoeting, een stichting die op basis van christelijke naasten liefde hulp biedt aan onze dak- en thuisloze medemens. De opbrengst van de collecte zal worden toegevoegd aan het bedrag dat de Commissie Verenigingswerk van de Hersteld Hervormde Gemeente van Ouddorp het hele seizoen door acties voor Stichting Ontmoeting bijeenzamelt. De avond zal te beluisteren zijn via de kerkradio. MIDDELHARNIS - Op zaterdagavond 10 december zal er een samenzangavond gehouden worden in de Chr. Ger. Kerk aan de Hoflaan in Middelharnis. De avond wordt belegd door de zendingscommissie van de Hersteld Hervormde gemeente, samen met de stichting Stephanos. Ds. J. Joppe uit St. Maartensdijk hoopt een meditatie te verzor gen. De aanvang is 19.30 uur. De opbrengst }s bestemd voor de hongerlijdende mensen in Malawi. Iedereen is hartelijk welkom. f. Vooruitstrevend Dorpsbelang '78 is als loka le politieke partij al bijna 30 jaar actief in de gemeente Middelharnis. In 1978 veroverde de partij één raadszetel, vanaf 1990 bezet de partij twee zetels in de gemeenteraad. Ondanks dat VDB'78 nooit deelgenomen heeft aan het College heeft zij door consi stent beleid te voeren, namelijk door vooraf te zeggen wat te gaan doen en daadwerkelijk te doen wat vooraf is gezegd, veel van haar partijprogramma kunnen realiseren. Zoals het er nu naar uit ziet zal VDB'78 niet deelne men aan de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2006. De huidige raadsleden Wim Nat- tekaas, al vanaf 1984 actief voor VDB'78, en Hans Groenendijk, vanaf 2001 actief, hebben te kennen gegeven geen nieuwe raadstermijn aan te zullen gaan. Informatie kunt u inwin nen bij de secretaris van het bestuur Philip van den Berg telefoon 0187 485097 of e-mail fysiophb@che!lo.nl. STELLENDAM - Op 13 november voer de Stellendamse reddingboot uit voor een sportvisboot met motorpech. Op zaterdag 19 november, nog geen week later, werd ze door de Kustwachtpost Ouddorp weer gealar meerd voor hetzelfde schip. Het bevond zich nu wat dichter bij, in de buurt van MW 6. Daar ging de Joint Venture uit Herkingen met 10 opvarenden aan boord, voor anker nadat er weer motorpech was opgetreden. De bemanning weru om 10.45 uur opgepiept en was ongeveer 11.45 uur ter plaatse, nam de Joint Venture weer op sleeptouw en bracht het scheepje naar Stellendam om het daar af te meren in de buitenhaven. De oorzaak van de motorpech betrof hetzelfde euvel als de vorige keer. Kwart over drie zaterdagmiddag was de Prinses Margriet weer paraat aan haar eigen steiger. Ir De Stichting Podium organiseert sinds kort het Vitrineproject, waar bij op diverse vaste plaatsen vitrines staan opgesteld met een maandelijks wisselende inhoud aan te exposeren voorwerpen. Maandelijks vraagt de stichting aandacht aan één van de vitrinevullers, ditmaal aan postzegel verzamelaar Sjoerd Bangma uit Stad aan 't Haringvliet. Sjoerd Bangma heeft namens de postzegel bond afdeling Goeree-Overflakkee een vitri ne gevuld die deze maand te bezichtigen is in de bibliotheek van Middelharnis. De afde ling heeft 115 leden en maakt, zoals bijna alle clubs, deel uit van de landelijke bond van filatelisten, die 40.000 leden telt. Sjoerd had in zijn jeugd, net als iedereen in die tijd, even postzegels gespaard, maar begon pas echt in 1980, toen de inhuldigingszegel van Beatrix uitkwam. Hij koos niet voor een landenver- zameling, zoals in 80% van de postzegelver zamelingen het geval is, maar voor thema's: Beren, Sneeuw en IJs, een Reisje langs de Rijn. Zijn hobby is bijna een dagtaak gewor den, want hij doet veel bestuurswerk, orga niseert beurzen, rondzendingen en tentoon stellingen, geeft verzamelles en treedt op als jury bij wedstrijden en geeft voordrachten op scholen. Hij kan erg enthousiast vertellen over de vele contacten met de meest uitzon derlijke mensen uit binnen- en buitenland die allen de passie voor die papieren velletjes delen. Internet is ook voor deze hobby, die slechts kan bestaan door goede communica tie, een enorme verbetering: men kan mak kelijker kopen en ruilen en men wordt snel gewaarschuwd voor vervalsingen en illegale uitgaven. Het is uniek in de wereld dat er, ondanks diverse pohtieke tegenstellingen, al 150 jaar een wereld-post-unie is waarin alle landen elkaar beloven eikaars post te bezorgen. Dus als iemand uit India een brief naar Pakistan stuurt terwijl die landen in oorlog zijn, dan komt deze brief toch aan terwijl alleen de posterijen van India er door de verkoop van deze postzegel aan verdienen. Een uitzonde ring was de Taliban in Afghanistan, die de postzegel en de post hadden verboden. De eerste postzegel van Nederland werd in 1852 uitgegeven en is volgens de laatste cata logus gestempeld slechts 40 euro waard, ter wijl we 47 zegels later voor een Wilhelmina met hangend haar 3250 euro moeten betalen. Het verzamelen van postzegels begon al snel en in 2007 viert de afdeling Zuid-West, waar onder naast Goeree-Overflakkee ook Zeeland en Bergen op Zoom vallen, hun lOOe verjaar dag. Naast postzegels worden er ook stem pels (zie de bedrijfsstempels van Flakkeese bedrijven in de vitrine), postwaardestukken (bijv. luchtpostvel met opgedrukte zegel) en Eerste dagenveloppen verzameld. Meestal zijn de clubs plaatselijk georganiseerd, maar er zijn ook bedrijfsclubs zoals bij de Shell, of schoolclubs. Ook zijn er gespecialiseerde clubs zoals de Vliegende Hollander, die post zegels verzameld met vliegtuigafbeeldingen erop. Beroemde spaarders zijn het Engelse en Belgische koningshuis. Zelfklevende zegels kunnen in Nederland wel afgeweekt worden maar bijv. in Frankrijk en Italië niet. Wie meer inlichtingen wil over het verzame len van postzegels en in het bijzonder over de postzegelbond Goeree-Overflakkee, kun nen zich wenden tot Sjoerd Bangma, Boom- gaarddreef 5, te Stad aan 't Haringvliet. Overzicht van de vitrines in december: Ouddorp, huisartsenpraktijk: Frank Mom- mersteeg met foto's van zijn schilderijen; Goedereede, gemeentehuis: Jan Baks met natuurfoto's van o.a. Goeree; Stellendam, 't Haegse huus:Trammuseum; Dirksland, Vroonlande: Gerda Helmsing; Dirksland, Ziekenhuis: Lydia van Lint; Dirksland, Geldershof: Ron Vijfhuizen met sculpturen en Jan Cees Grinwis met land rovers; Middelharnis, De Goede Ree: Beeldend Dirksland met werk van al de deelnemen de kunstenaars; Middelharnis, De Samaritaan: Greta van Dijk met spullen uit haar verzameling rond het Oranjehuis; Middelharnis, gemeenschapsbibUotheek: Post zegelbond Goeree-Overflakkee met col lectie van Sjoerd Bangma; Middelharnis, gemeentehuis: Jong Rakkee nodigt een kunstenaar uit; Oude-Tonge, Ebbe en Vloed: beelden en tek sten van Mei Dale; Oude-Tonge, gemeentehuis: Glaskunst Meta morfose (Moniek van Munster); Oude-Tonge, gemeenschapsibliotheek: Suzan Offereins met beelden en drie schilde rijen; Ooltgensplaat, 't Centrum: Marianne Bosch met keramiek. In Melissant, Herkingen, Nieuwe Tonge en Den Bommel zoekt Stichting Podium nog plekken waar een vitrine geplaatst kan wor den. Geïnteresseerden kunnen contact opne men met Podium. REGISTER ACCOUNTANTS BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 MIDDElHARNIS'TEL.0187-617300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD'TEL. 0342-405 140 Knóps BV - Longeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 01B7 476767 Akkerdaas 8V - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 certif ie<l usajcars COMBI 0UDDOIt^ Wuhtrodt 3S Tel (0117) 611611 Fcn 613734 Op woensdag 30 november hoopt de Hand werkkring van de Hervormde Gemeente te Ooltgensplaat een verkoping te houden. Tus sen 13.00 en 16.00 bent u van harte welkom in verenigingsgebouw 'Elthato'. Er is weer van alles te koop, zoals leuke cadeautjes voor jong en oud, diverse artikelen voor de vogels, zelfgemaakte (kerst)kaarten, advocaat, cake, koek, oliebollen, e.d. Er is een boekenstand en een kraam met boerenkaas. Voor de kin deren is er o.a. een enveloppenstand en een grabbelton. Zij kunnen ook een taaipop ver sieren. Natuurlijk is ook de koffiehoek weer ingericht. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van de kerk. MIDDELHARNIS - Liesbeth de Ruiter is werkzaam als hartfunctielaborante in het zie kenhuis van Dirksland. In Amirpa's Radio magazine van Radio Superstar op woensdag 30 november om 19.00 uur vertelt zij hoe zij daartoe gekomen is en wat dat werk inhoudt. Ook vertelt Liesbeth hoe zij is begonnen als A-verpleegkundige en van haar ervaringen in verschillende instanties in diverse verpleeg kundige disciplines. Zij heeft doorgezet, ondanks het toen al moeten combineren van jong moederschap met baan en studie. Radio Superstar is te beluisteren via 105.9 (kabel gem. Middelharnis), op 107.3 FM (vrije ether) en via website www.radiosuperstar.nl. De herhaling is op woensdag 7 december om 19.00 uur. De restauratie- en activiteitencommissie van de Hervormde Gemeente (PKN) te Mid delharnis organiseert vandaag, vrijdag 25 november, een wintermarkt in en om ver enigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring 15 te Middelharnis. Er zullen allerlei zaken aan de man worden gebracht, o.a.: zelfgemaakte kaarten, wafels, speelgoed, kaas, groendeco raties, kaas, kruukplaetjes, advocaat, erwten soep, enz. Verder zijn er diverse verlotingen en kleine activiteiten. En natuurlijk is er gele genheid tot het drinken van een lekker kopje koffie met cake. De markt wordt gehouden van 15.00 tot 21.00 uur De opbrengst is bestemd voor de restauratie van het kerkor- gel. Iedereen is hartelijk welkom. MAKELAARDI Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop von uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Door Hans Villerius Als onderdeel van ZORGsaam krijgt ook De Samaritaan te maken met de vernieuwde zorgvraag: zorg, afgestemd op de individu ele behoeften van de cliënt, die het liefst zo lang mogelijk zelfstandig in zijn/haar eigen omgeving blijft wonen. Als 't even kan dus niet meer de benodigde zorg in een zor ginstelling ontvangen, maar gewoon in de thuissituatie - in vaktermen uitgedrukt: van intramurale zorg naar extramurale zorg. Om daar op in te kunnen spelen, zullen straks zorg en wonen worden gescheiden. En zal - toegespitst op De Samaritaan - op het terrein aldaar binnen afzienbare tijd een vrijwel geheel nieuw verpleeghuiscomplex verrijzen, waarbinnen onderscheid wordt gemaakt tussen 'groepswonen' en 'afde- lingswonen'Zowel het groepswonen als het afdelingswonen zijn kleinschalige woonvor men. En steeds meer zorgaanbieders raken overtuigd van de kwaliteiten van kleinscha lige woonvormen voor mensen met demen tie. Bij kleinschalig wonen ligt immers het accent op de kwaliteit van leven, waarvoor kernbegrippen worden gehanteerd als 'hui selijkheid', 'herkenbaarheid", 'overzich telijkheid' en een 'veilige en vertrouwde omgeving'. Mensen die lijden aan dementie doorlopen in hun ziekte meerdere stadia, met zowel in aantal als in ernst toenemende klachten. In de eerste fase (lichte dementie) kunnen /e in principe nog wel zelfstandig wonen en kan de eventueel benodigde zorg in de thuissituatie worden verleend. In de tweede fase (matige dementie) wordt zelfstandig wonen riskant en wordt toezicht noodzake lijk. Later breekt het moment aan waarop niet meer zelfstandig kan worden gewoond eii opname in een zorgcentrum noodzake lijk wordt. In de derde fase tenslotte (ern stige dementie) wordt de patiënt volledig hulpbehoevend en kan overplaatsing naar een verpleeghuis noodzakelijk zijn. Na vol tooiing van de nieuw- en verbouw van De Samaritaan zal deze zorginstelling geheel zijn afgestemd op een zorgverlening die Directeur Peter van der Wel toont de proefopstelling van de toekomstige slaapkamer voor het afdelingswonen. (Foto: Hans Villerius) optimaal tegemoetkomt aan de (individuele) zorgbehoeften van de verschillende fasen in het dementieproces. De zorg, behorend bij lichte dementie, kan dus bij cliënten thuis - extramuraal - worden verleend. Verslechtert de toestand van de cli ënt in die mate dat thuis blijven niet langer wenselijk of verantwoord is, dan gaan deze cliënten naar de verpleegunit van één van de verzorgingshuizen. Zo kunnen cliënten zo lang mogelijk in hun eigen gemeente blijven wonen. De verpleegunit van de regio Mid delharnis wordt bij De Samaritaan gehuis vest. Mensen op de verpleegunits maken gebruik van het zogenoemde 'groepswonen' Daarbij leven in één woonunit maximaal zes cliënten onder continue zorg en begeleiding samen. De woonkamer neemt in deze unit c.q. groepswoning een centrale plaats in. De bewoners leven hier in huiselijke sfeer en als gezin met elkaar, en zijn zo veel als mogelijk nog betrokken bij de dagelijkse activiteiten, zoals schoonmaakwerkzaamheden, koken, wassen, e.d. Naast de woonkamer kent de groepswoning een keuken, twee sanitaire ruimtes en voor iedere cliënt afzonderlijk een redelijk riante (zit/slaap)kamer, zodat de bewoners altijd over een privé-domein beschikken, waarin zeker ook ruimte bestaat om eigen vertrouwde spullen neer te zet ten; een soort eigen kamer dus. Verder is de woning voorzien van een duidelijke ingang: een herkenbare voordeur, voorzien van bel en brievenbus. De woning is gelegen aan een smal straatje, waarin bewoners zelfstan dig en veilig kunnen lopen. En vanuit de groepswoningen kunnen bewoners naar de 'wintertuin' - die nieuw zal worden aangelegd, óf ze kunnen mid dels een gang naar het gerenoveerde hoofd gebouw van De Samaritaan, met daarin de receptie, het restaurant, de recreatiezaal, supermarkt, winkeltjes, bibliotheek, e.d. Als voorlopige benaming heeft deze ruimte de naam 'Dorpsplein' gekregen. Dit moet een ontmoetingsplaats worden waar bewoners zich prettig voelen, waar bewoners en fami lie - of met vrijwilligers - graag naar toe gaan en op ieder moment van de dag een consumptie kunnen nuttigen. Een ruimte waarin functionaliteit en gezelligheid elkaar omarmen. Als het dementieproces zover gevorderd is dat niet meer in groepsverband kan worden geleefd, dan pas worden cliënten in het ver pleeghuis geplaatst. Dit betekent dan ook dat hier straks alleen nog cliënten met ern stige dementie geplaatst zullen worden, óf mensen die vanwege ernstige lichamelijke beperkingen geheel op verpleging zijn aan gewezen. Daarbij zullen steeds meer tijde lijk opnames plaatsvinden vanwege licha melijke zorgvragen (CVA, revalidatie e.d.) Voor deze mensen - met dus een complexe zorgvraag - kent De Samaritaan straks het zogenoemde 'afdelingswonen', met daarin een afzonderlijke afdeling voor cliënten met dementie en een afzonderlijke afdeling voor cliënten die lichamelijk verpleging behoe ven. Ook in het afdelingswonen wordt verzor ging en begeleiding in een woonunit gebo den; hierin wonen maximaal 9 cliënten. En ook déze units kennen een royale centrale huiskamer, die gezelligheid, rust en veilig heid biedt. Ook hier hebben de bewoners ieder een eigen royale slaapkamer, al is deze kleiner dan bij het groepswonen. Per twee personen is een sanitaire ruimte beschikbaar, die bereikbaar is vanuit de slaapkamer Wat de inrichting van de slaapkamers betreft, wordt ook hier zoveel mogelijk rekening gehouden met de persoonlijke wensen van de bewoners. In tegenstelling tot het groepswonen wordt de wasvoorziening in het afdelingswonen centraal geregeld. Ook de maaltijdvoor ziening geschiedt hier vanuit de centrale keuken, hoewel het zelf bereiden van een eenvoudige maaltijd nog wel tot de moge lijkheden behoort. Verder kan de bewoner de keuze maken om de maaltijd individueel of gezamenlijk te nuttigen. Direct aan de huiskamers ligt een rolstoeltoe gankelijke tuin of dakterras, terwijl er voor de afdelingen met dementiepatiënten een afgesloten binnentuin komt. De inrichting en het ontwerp hiervan moeten aansluiten op de doelgroep; gedacht kan worden aan een geurtuin, een boerentuin of een moestuin. Ook kunnen hier activiteiten plaatsvinden, zoals kleinschalige dierenprojecten. Naast bovengenoemde veranderingen is het de bedoeling dat De Samaritaan het Ken niscentrum wordt voor verpleeghuiszorg op Goeree-Overflakkee, zowel met betrekking tot verpleging en behandeling als tot het bie den van ondersteuning aan en bijscholing van derden. Daarmee krijgt de verpleeghuiszorg van De Samaritaan een eilandelijke invul ling: zorgverlening in het verpleeghuis zelf, in de Schakelunit van het Van Weel-Bethes- da ziekenhuis, in de verpleegeenheden van de zorgcentra, maar onder voorwaarden ook vanuit het verpleeghuis, op locatie dus - in de thuissituatie of in geclusterde woonvor men. Deze eilandbrede verpleeghuiszorg past uitstekend in de ketenzorgbenadering van ZORGsaam. In de achterliggende tijd is men in De Sama ritaan druk doende geweest om de bewo ners en hun familie te informeren over de op handen zijnde vernieuwingsoperatie. In dat kader heeft in het verpleeghuis ook een proefopstelling gestaan - compleet aange kleed en ingericht - van twee slaapkamers met aangrenzende sanitaire ruimte en een stukje gang, zoals dit gerealiseerd zal wor den bij het afdelingswonen. Directeur Peter van der Wel zegt veel positieve reacties te hebben gehad op de proefopstelling. Deze opmerkingen en tips zullen zeker meegeno men worden. Het is het streven om komend voorjaar met de werkzaamheden te beginnen. De bestaande bebouwing gaat dus goeddeels plat, nieuwbouw met twee woonlagen komt ervoor in de plaats en ook het terrein met vijvers en groenvoorziening gaat op de schop. De totale bouw zal meerdere jaren in beslag nemen en zal in fases worden uitge voerd. Aansluitend aan de nieuwbouw van De Samaritaan zal vervolgens de nieuw- en verbouw van verzorgingshuis De Goede Ree opgepakt worden. Een ontwerptekening van de nieuwbouw maakt ai snel duidelijk dat de 'nieuweSamaritaan er heel anders uil komt te zien dan de bestaande bebouwing.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1