LITIE Firma Grinwis overhandigt clieque aan Calando Vuurtoren van Ouddorp blijft voorlopig bemand Voorlichting zorgverzeiiering 0900-8844 kievit warmte Rien Pooitvlietmuseum gaat dicht VOORLICHTINGSAVOND ^Heeft de SGP nog (financiële) toekomst?' Man verliest macht over stuur Politie waarsehuvv^t voor oplichting Inbrekers overlopen Sponsoring hospice blijft belangrijk! Voorzieningenfonds Informatie- en discussieavond over jongerenbeleid en woningbouw in Dirksland Onderzoek Rijkswaterstaat Zeeland pas halverwege 2006 afgeronde- conclusies worden daarna pas getrokken, onrust is 'voorbarig OUDDORP/MIDDELBURG - De vuurtoren van Ouddorp blijft tot zeker half 2006 bemand. Daarna hangt het van de uitkomsten van een onderzoek af of de vuurtoren blijft bestaan. Dit meldt desge vraagd Wilfried Roelandt, hoofd begeleiding van het waterdistrict Zeeuwse Delta van Rijkswater staat Zeeland. In navolging van de minister van Verkeer en Water staat, Karla Peijs, laat hij weten dat er vooralsnog geen sprake van is dat de Ouddorpse vuurtoren wordt opgeheven. Publiciteit over het onzekere voortbestaan van deze zogeheten verkeerspost, één van de nog maar drie in Nederland die continu bemand zijn, veroorzaakte afgelopen zomer hevige beroering op Goeree-Overflakkee. Automatiseren Windstoten Surfgebied Direct zicht Dempen A' '2 Dinsdag 22 november 2005 78e jaargang nr. 7459 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee DEN BOMMEL - Een 21-jarige automobi list uit Den Bommel is donderdagmiddag op de Tilsedijk de macht over het stuur kwijt geraakt. Omstreeks vijf uur reed de man in een bocht, verloor de macht over het stuur en kwam via een talud op het fietspad terecht. De auto belandde op zijn dak. De bestuurder kon zonder verwondingen het voertuig ver laten. De politie van de regio Rotterdam-Rijnmond waarschuwt voor oplichtingspraktijken van een groep mensen die zich voordoet als col lectanten van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten (NFSG). Bij bedrijven en particulieren op onder meer Goeree-Overflakkee, maar ook in Rotterdam, bood men stroopwafels aan. Hier kregen de slachtoffers een folder waarop gehandicapte sporters te zien zijn. Het ontvangen geld wordt niet aan het NFSG overgemaakt maar vooral in eigen zak gehouden. In de afgelopen maanden zijn hiervan diverse meldingen bij de politie en het NFSG binnen gekomen. De politie waarschuwt burgers om alert te zijn op dit soort praktijken. Over het algemeen worden er collecteweken gehou den, die vooraf in de media (onder andere in advertenties) aangekondigd worden. Hierbij worden geen stroopwafels verkocht, maar wordt er gecollecteerd. Tevens hebben de OUDE-TONGE - Op 1 januari 2006 verandert het zorgstelsel. Op dat moment vervallen de ziekenfondsver zekering en de particuliere ziektekos tenverzekering. Hiervoor in de plaats komt een basisverzekering. Veel men sen vragen zich af wat er voor hen gaat veranderen op het gebied van premie, vergoedingen, eigenrisico en aanvul lende verzekeringen. Daarom houdt OZ zorgverzekeringen in samenwer king met Ebbe Vloed, de ANBO en de Stichting Welzijnswerk Oostflak- kee een voorlichtingsochtend in de bezoekersruimte van woongemeen schap voor ouderen Ebbe Vloed te Oude-Tonge op woensdag 30 novem ber van 9.45 uur tot 11.15 uur. Ieder een is welkom. collectanten een legitimatiebewijs bij zich' en een gesloten/verzegelde collectebus. Bij twijfel kan natuurlijk altijd contact worden opgenomen met de politie of de instelling zelf. DIRKSLAND - Vrijdagavond werd er inge broken in een woning aan de Molenzicht. Toen de bewoonster thuiskwam, ontdekte zij dat er twee mannen in haar woning waren. Deze gingen er vandoor toen zij de vrouw zagen. De inbrekers waren via de achterzij de de woning binnengegaan door een raam te verbreken. Uit de woning worden onder andere een fototoestel en cd's vermist. Willie en Klaas Grinwis overhandigen de cheque aan Janneke Koningswoud van Calando. (Foto: Adri van der Laan} STELLENDAM - Bij het gloednieu we pand van Handelsonderneming Grinwis BV op het industrieterrein bij de Delta Haven werd vorige week een cheque overhandigd aan Hospice Calando in Dirksland. Door Adri van der Laan Er was donderdag bij het gloednieuwe bedrijf van de familie Grinwis even tijd voor nog een officieel moment. Tijdens de opening en de open dagen van het bedrijf in september van dit jaar werden genodigden en bezoekers in de gelegenheid gesteld om een bijdrage te geven ten bate van Hospice Calando in Dirks land. Vrijdag was het eindbedrag bekend en Willie en Klaas Grinwis nodigden Janneke Koningswoud van Calando uit om de cheque officieel te overhandigen. Op de cheque prijkte het mooie bedrag van 4.000. Willie en Klaas Grinwis behoefden niet lang te verzinnen toen ze op zoek waren naar een doel voor de giften die tijdens de activitei ten rondom de opening van hun bedrijfspand konden worden gegeven. "De zorg die Hos pice Calando besteedde aan mijn vader in zijn laatste dagen hebben wij heel erg gewaar deerd en daarom besloten we om de gasten die iets wilden geven een gift voor Calando te laten doneren," zo legt Willie uit. Als men het eindresultaat van deze actie beziet, blijkt dat dit verzoek niet aan dovemansoren was gericht. Graag kwam Janneke Konings woud naar het bedrijfspand in Stellendam, want ondanks de vele giften die het Hospice jaarlijks ontvangt blijft de financiële steun hard nodig. "We hebben een jaarbudget van 600.000 euro, waarvan 70 procent door de zorgverzeke raars wordt vergoed. Dus moet er ieder jaar nog een behoorlijk bedrag uit andere bronnen worden verkregen". De meeste giften die van particulieren en bedrijven binnenkomen voor Calando zijn niet 'geoormerkt', dus ze worden niet voor een speciaal doel gebruikt maar worden ze gestort in het 'Voorzieningenfonds'. Vanuit dit fonds worden alle nodige zaken bekos tigd. Janneke Koningswoud legt uit dat het ook voor de toekomst heel belangrijk blijft dat dit voorzieningenfonds financieel op peil blijft, want in 2009 stopt de bijdrage van Roparun. Deze jaarlijks gehouden sponsor- tocht van Parijs naar Rotterdam draagt in 2009 al weer tien jaar bij in een groot deel van de extra kosten. Want deze organisatie heeft zich voor tien jaar garant gesteld voor de bekostiging van het gebouw van Calando. Als deze bijdrage dan over vier jaar wegvalt is het voor Calando zaak dat er uit andere bron nen weer geld in laatje komt om het mooie werk 'rondom het levenseinde' gestalte te blijven geven. Of het werk van een hospice in de toekomst volledig door de zorgverzekeraars zal worden gefinancierd, is afhankelijk van de landelijke overheid. Volgens Koningswoud is er al een gesprek geweest met de staatssecretaris. "Het gaat er nu om dat er bewezen kan worden dat de palliatieve zorg in een hospice beter is dan een ziekenhuis, maar niet duurder dan verpleging elders". Industrieweg 44 3241 MAMiddelharnis Tel.; (0187) 482609 E-mail: info@kievltwamite.nl wWw.kievitwarmte.nl./ MIDDELHARNIS - Het gemeentebestuur van Middelhamis en het bestuur van de Stich ting Rien Poortvlietmuseum maken bekend dat het Rien Poortvlietmuseum per 1 januari 2007 gesloten zal worden. De beide besturen zien zich hiertoe genoodzaakt door de finan ciële situatie van het museum en, daarmee samenhangend, een verschil van inzicht in de te volgen koers. Tevens is dit voormalige gemeentehuis in gebruik als trouwlocatie. Hierin zal de komende tijd geen verandering komen. Gemaakte afsprjiken worden nagekomen, en bij de zoektocht naar andere bestemmings- mogelijkheden zal het gebruik als trouwlo catie onderdeel uitmaken van het pakket aan gebruiksmogelijkheden. De raadsleden van Gemeentebelangen zetten hun contactavonden voort met de inwoners van de gemeente Dirks land. Na Herkingen en Melissant is nu het dorp Dirksland aan de beurt. Op woensdag 23 november om 19.30 uur zijn de inwoners van Dirksland welkom in verenigingsgebouw 'Onder de Wiek' om met de raadsleden van Gemeentebelangen van gedachten te wisselen over die onderwerpen die voor de inwoners van belang zijn en volgens hen door de Raad dienen te worden geregeld of verbeterd. Als eerste agendapunt komt het jeugd- en jon gerenbeleid aan de orde. Ongeveer 25% van de bevolking van Dirksland wordt gevormd door personen onder de 20 jaar. Gemeentebe langen meent dat het van het grootste belang is voor de leefbaarheid en de toekomst van de gemeente dat een duidelijke eigen plaats aan de jongeren van de gemeente wordt gegeven. Niet alleen als 'papieren' beleidspunt, maar daadwerkelijk door hen een eigen plek te geven voor ontmoeting en activiteiten. Uit contacten met het Jongerenwerk, de rondeta felconferentie met de jeugd en contacten met vertegenwoordigers van St. Jong Flakkee in oprichting, is het duidelijk geworden dat er nu daden worden verwacht van de gemeente. Gemeentebelangen wil graag van de jeugd en jongeren horen, wat zij zelf gerealiseerd wil len zien in Dirksland. Als tweede punt zal aan de orde komen een alternatieve mogelijkheid om woningen (ook voor starters) goedkoper te bouwen en het eigen woningbezit te bevorderen. Hiertoe heeft Gemeentebelangen de heer Coppens uitgenodigd. Hij zal nadere informatie geven over een dergelijk project, dat gerealiseerd is in de dorpskern Hoogeloon van de gemeente Bladel. Als laatste maar zeker niet onbelangrijk agen dapunt komt de uitslag van de zaalenquête aan de orde. Bij aanvang van de bijeenkomst wordt een formulier uitgereikt aan de bezoe kers, waarop zij drie punten kunnen aangeven die voor hen van belang zijn. De onderwer pen die het meest worden genoemd, zullen op de avond aan de orde worden gesteld. De raadsleden Leenders en Overweg willen de informatie die zij krijgen op deze avond benutten om bij hun standpunten tijdens de raadsvergaderingen beter de belangen van de inwoners te kunnen dienen. DIRKSLAND - De SGP-Kiesver- eniging Baruch te Dirksland organi seert een voorlichtingsavond over het thema 'Heeft de SGP nog (financiële) toekomst?' Spreker is mr. G. Holdijk, Ud van de Eerste Kamer van de Staten Generaal. De avond wordt gehouden op woens dag 30 november in een zaal van de kerk van de Gereformeerde Gemeente, Mozartsingel 2 te Dirksland en vangt aan om 20.00 uur. Vanaf 19.45 uur is er ontvangst met koffie. Door Gert van Engelen Roelandt licht op verzoek van het 'Eilan- den-Nieuws' een vage opmerking van de minister over de mogelijke sluiting van de Ouddorpse vuurtoren toe. Zij repte onlangs in antwoorden op Kamervragen over een "onderzoek naar efficiëntie". Maar wat houdt zo'n onderzoek precies in, en op welke ter mijn speelt het? "Rijkswaterstaat Zeeland", deelt Roelandt mee, "doet intern doorlopend onderzoek naar de meest efficiënte manier van werken: er wordt gekeken naar de hoe veelheden werk en hoeveel mensen Rijks waterstaat daarvoor inzet. Het onderzoek richt zich niet alleen op de vuurtoren van Ouddorp, ook op locaties binnen Zeeland, zoals sluizen en verkeersposten, zowel aan de Ooster- als aan de Westerschelde." Op dit moment, vervolgt Roelandt, wordt nagegaan "hoe Rijkswaterstaat Zeeland met minder kosten dezelfde of een betere kwali teit en veiligheid aan de vaarweggebruiker kan leveren." Midden 2006 wordt dit onder zoek afgerond. Tot die tijd "zal er met betrek king tot de bemanning van de vuurtoren niets veranderen", verzekert hij. Over wat er daar na gaat gebeuren, kan pas uitsluitsel worden gegeven nadat de conclusies zijn getrokken. Afsluitend meldt hij: "Het onderzoek is dus niet bedoeld om de vuurtoren te sluiten." Over het ongewisse lot van de vuurtoren ont stond begin augustus plotseling commotie. De 'Provinciale Zeeuwse Courant' onthulde dat Rijkswaterstaat bezig is met "verken nende studies" om de vuurtoren onbemand te maken. "Rijkswaterstaat speelt met de gedachte om wat in vaktaal de zeeverkeers- post Ouddorp heet, te automatiseren", heette het in de PZC. "De beelden van de radarpost op de Ouddorpse vuurtoren worden dan op het kustwachtcentrum in Den Helder uitge lezen, maar de verrekijkers worden werke loos." Grote onrust en boosheid beving allerlei bestuurders en instanties, zodra dit nieuws tot hen doorsijpelde. Burgemeester G.J. van de Velde-de Wilde van de gemeente Goe- dereede, om commentaar gevraagd, sprak van een "slecht plan". Zij wees erop dat de kust van de Kop van Goeree met 2,5 miljoen overnachtingen bijzonder in trek is bij toe rist en recreant, en dat nu juist over strand en kuststrook, maar ook de Brouwersdam, door de bemanning van de vuurtoren wordt gewaakt. "Het geeft net dat beetje extra veiUgheid en dat raak je kwijt als de toren niet langer bemand is. Ook gaat veel kennis verloren. De vuurtorenwachters hier kennen elk boel tje", aldus de burgemeester. Ook de Konink lijke Nederlandse Reddings Maatschappij (KNRM) reageerde kritisch. "Visuele waar neming vanaf de vuurtoren", zei woord voerder W. Flohil, "is voor de KNRM heel belangrijk. Als er iets gebeurt, kunnen we er dankzij hen heel snel bij zijn, en tijd is heel belangrijk bij reddingsacties." Later voegde de watersportvereniging Brou wershaven zich bij de voorstanders van een bemande vuurtoren. "De kustwachtpost houdt het weer in de gaten, laat indien nodig stormwaarschuwingen uitgaan en attendeert op windstoten en onweer", verklaarde de vereniging in de PZC. De vuurtoren heeft verder "een belangrijke, coördinerende taak bij reddingsacties, milieuproblemen en pro- Wandelaars lopen vlak langs de vuurtoren van Ouddorp, die overigens niet door het publiek bezocht kan worden. "Direct zicht op zee is tegenwoordig, dankzij de technologie, niet meer noodzakelijk licht de minister van Verkeer en Waterstaat voor. (Fot:o Gert van Engelen) blemen met betonning", waarschuwde zij. De gemeenteraad van Goedereede, bezorgd bijeen, zond een brief aan de minister, waar in werd benadrukt dat de vuurtoren óók nog van "groot belang" is voor de beroepsvis sers. Alle uitgaande vissersschepen heb ben immers contact met de vuurtoren om een veilige doorvaart van het Goereese Gat te bewerkstelligen. Ook is er begelei ding van de scheepvaart, minimaal tot aan de aanvoerroute van de Nieuwe Waterweg. Weersveranderingen worden direct door de kustwachtpost doorgegeven; Radio Scheve- ningen zendt per etmaal slechts twee keer nautische weerberichten uit. Elders roerden zich intussen ook politici. Het Zuid-Hollandse Statenlid Bart Vermeu len van de Socialistische Partij (SP) riep de provincie op zich tegen de plannen van Rijkswaterstaat te verzetten. In de Tweede Kamer stelden Arda Gerkens van de SP en drs. A. Slob van de Christenunie verontwaar digd vragen aan minister Peijs van Verkeer en Waterstaat. Uit de antwoorden daarop, die in de media vrijwel zijn genegeerd, valt veel op te maken. Tja is de minister volstrekt niet onder de indruk van het argument van de gemeente Goedereede, dat het "enorme surfgebied" bij de Brouwersdam en de recreanten op Goe ree baat hebben bij de visuele waarnemin gen vanuit de vuurtoren. Peijs, zakelijk: "De betekenis van de Brouwersdam en omgeving voor de waterrecreatie is mij bekend. Zee- verkeersposten vervullen echter geen functie in de bewaking van badgasten; dit hoort niet tot de taken van Rijkswaterstaat." Dat reddingswerkers van de KNRM dank zij de vuurtoren snel ter plaatse kunnen zijn, verwerpt zij ook volledig als gloedvol argument voor een bemande vuurtoren. "Ik begrijp het standpunt van de KNRM, maar dat houdt niet automatisch in dat de vuur toren moet worden bemenst door verkeers leiders van Rijkswaterstaat." Ze vervolgt dat bij reddingsacties medewerkers van de KNRM tot de vuurtoren toegelaten zouden kunnen worden. "Dit gebeurt al op het eiland Texel." Dat de veiligheid minder wordt als een vuur toren wordt 'ontmenst', een veelgebruikt argument, bestrijdt de bewindsvrouw even eens. Zij legt omstandig uit dat vuurtorens oorspronkelijk, en dat al eeuwen achtereen, bedoeld waren om te zorgen voor veiligheid op zee, "waarbij de vuurtorenwachter het licht bewaakte". Maar die rol - betrouwbaar baken voor de scheepvaart - spelen vuurto rens nog maar in "beperkte" mate. Al jaren zijn vuurtorens geautomatiseerd. Schepen worden tegenwoordig vanuit ver- keerscentrales begeleid door "hoog gekwa lificeerde" scheepvaartverkeersleiders, die daarbij gebruik maken van "verkeersbege- leidende (volg)systemen". Met moderne beeldschermapparatuur en communicatie middelen hebben zij overzicht over grote wateroppervlakten. Deze centrales bestrij ken elk eigen VTS-gebieden (Vessel Traffic Services). Dankzij de technologische ontwikkelingen heeft de veiligheid op zee "enorme sprongen voorwaarts" gemaakt. Voor de veiligheid is waarneming met moderne middelen "een grote verbetering". Maar dit heeft conse quenties voor de vuurtorens, laat Peijs erop volgen. Om de scheepvaart veilig te bege leiden naar de havens, is "direct zicht" op het vaargebied niet meer noodzakelijk. Een geavanceerde verkeerscemrale heeft boven dien een omvang die niet meer past in een vuurtoren. Vuurtorens hoeven dan ook. met andere woorden, niet meer bemand te zijn, ze zijn overtollig geworden. Daarnaast geldt dat de arbeidsomstandigheden ze arbo-matig nogal ouderwets maakt. Er zijn inmiddels nauwelijks nog bemande vuurtorens in Nederland. Karla Peijs loopt in haar antwoorden de hele kust na, te beginnen bij het Duitse Waddengebied. De torens daar zijn al sinds 1972 allemaal gedoofd en afge dankt. Op de Nederlandse Waddeneilanden functioneren alleen nog de vuurtorens van Terschelling en Schiermonnikoog. Ze zijn 24 uur bemand. Maar op Terschelling komt, vlakbij de Brandaris, een verkeerscentrale, en zodra die in bedrijf is, wordt bekeken of de vuurtoren op Schiermonnikoog nog bemand moet blijven. De vuurtoren Lange Jaap in Den Helder is leeg. Verkeersbegeleiding vindt plaats van uit de verkeerscentrale Fort Harssens van de Koninklijke Marine, die gebruik maakt van de radar op de voormalige vuurtoren. Langs de Hollandse Noordzeekust, zo gaat de opsomming van Peijs door, zijn verder geen bemande vuurtorens. De verkeersbe geleiding hier gebeurt vanuit de centrales in IJmuiden en Hoek van Holland. De Zeeuw se en Zuid-Hollandse Delta kent alleen de continu bemande vuurtoren in Ouddorp, de verkeersbegeleiding in het VTS-gebied Wes terschelde wordt er verricht vanuit het coör dinatiecentrum in Vlissingen. In België ten slotte zijn alle vuurtorens langs de kust verlaten; er is een radarcentrale in Zeebrugge. Betekent deze veelzeggende uitleg nu dat de Ouddorpse vuurtoren buiten gebruik wordt gesteld? Nee, niet naar het oordeel van de minister. Zoals Wilfried Roelandt van Rijks waterstaat meedeelt dat er nog geen con clusies te trekken zijn, zo stelt de minister letterlijk, de commotie enigszins dempend: "Met enige regelmaat doe ik onderzoek naar de efficiëntie van objecten en naar de wijze waarop de taken worden uitgevoerd, mede gezien de technologische ontwikkelingen, zo ook van de verkeerspost Ouddorp. De con clusie dat dit leidt tot het onbemand raken van de verkeerspost is voorbarig." De huidige vuurtoren van Ouddorp is niet de originele. Zijn voorganger, gebouwd in 1911, hebben de Duitsers in de nacht van 4 op 5 mei 1945, vlak voor de bevrijding, opgeblazen. De Ouddorpse elektricien J. Grinwis, bijgenaamd Jan van 't Licht, had 24 uur tevoren nog de draden naar de explo sieven doorgeknipt, maar de Duitsers had den dit weer gerepareerd. De nieuwe toren is neergezet in de periode '47-'48. De eerste steen is gelegd op 8 september 1947, door de 7-jarige G.J.P. Tissot van Patrot. Blijkens het boek 'Het eiland Goeree, geschiedenis, volksleven en taal', in 1966 uitgegeven door Uitgeverij 'Neerlandia' in' Meppel en geschreven door F. den Eerza- men, is de tegenwoordige toren 52 meter hoog, met 243 treden. "Het is het sterkste licht in Nederland", berichtte Den Eerzamen destijds, vergelijkbaar met dat van 5.200.000 kaarsen, "'s Nachts branden er kleine lamp jes aan de toren, om te verhinderen dat de vogels zich er tegen te pletter vliegen." De Ouddorpse vuurtoren is niet toegankelijk voor het publiek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1