CNS Zomerland start anti-pestproject met ballonnen Rosina Lokker wint kleurwedstrijd en laat hele klas meegenieten Schaken en dammen in Ouddorp Kees van Houten houdt lezing over Bachs Höhe Messe Sinterklaas opent pepernotenfabriek Verkoopdag Sommelsdijkse vrouwenvereniging IJsclub Dirksland is klaar voor de winter EIUUMDBn-niEUWS Dor een Honda! Autobedrijf Jan van Dijk Brielie Zangavond in Ouddorp Uitslagen Damciub 'Denk en Zet' Maandag 14 november 2005 VerJcopIng bloembollen, snoep en gebakken vis c« c« c« a c« <c« 4* e: i& i& ifi^^^s ^'a-. f.* K' «f* STICHTING DIERENBELANG "''^^^fc^.. De lezing Kees van Houten Concert PAGINA 7 VRIJDAG 18 NOVEMBER 2005 www.janvandijk.nl Seggelant-Zuid 8, 3237 ME BRIELLE. Telefoon (0181) 41 37 77 OUDDORP - Ditmaal is er geen ver slag van het dammen van de laatste speelronde, dus zult U het moeten doen alleen het verslag van de 11e speelronde van de schakers van Dam- en Schaakvereniging 'Ontspanning'. Doordat enkele spelers jongstleden dinsdag moesten aantreden in diverse RSB ontmoetingen waren er slechts 18 schakers aanwezig om de strijd met elkaar aan te binden op de 64 velden. Voordat iedereen van het eerste bakje kof fie was voorzien, was er al een beslissing gevallen. In de partij tussen Arie Bliek en Piet Speelman vergaloppeerde Piet zich na de opening en moest hij een loper inle veren, waarna Piet sportief de handdoek in de ring wierp. Nadat iedereen zijn Ie kopje had leeggedronken, dromden enige spelers samen bij het bord tussen Adam van Huizen en Karel D'Hond. Adam, al jarenlang lesge vend aan jeugdige schaakenthousiastelingen, was in grote problemen gekomen. Een iets te optimistische partijopzet werd door Karel bekwaam geneutraliseerd en deze ging in de tegenaanval. Met een venijnige riposte (aftrekschaak) wist Karel de witte dame van 'meester' Adam te veroveren en daarmee ook de partij naar zich toe te trekken. 'Leerling' Karel glunderde van oor tot oor met zijn eer ste overwinning op een ervaren seniorlid van de vereniging! Willem-Jan Tanis en Wilko Breen gingen in rap tempo door de partij; snel werden alle stukken geruild totdat er niets anders over bleef dan een potremise stelling. Beide spe lers zagen dit ook in en gaven elkaar de hand, om daarna nog eens een lekker potje te gaan driebanden. Wilie-Tanis Koole had het aanvankelijk moei lijk met junior Martijn Bezuijen. Een foutje in de opening kostte baareen pion, bij hedeni kelijke stelling. Maar Martijn verzuimde de tijd te nemen en ging snel spelen, daarmee onlosmakelijk fouten makend, die op haar beurt door Willie vakkundig werden afge straft zodat Martijn zich uiteindelijk gewon nen moest geven. Reinier van der Wende is langzaam aan het opkrabbelen van zijn zéér matige seizoenstart; deze keer moest Hans van Meenen eraan geloven. In zijn favoriete Bird opening stelde Hans zich onconventio neel, maar erg passief op. Reiniers aanval liet zich vanzelf spelen en alleen door zijn dame te geven voor een toren kon Hans het mat op h7 nog afwenden. Echter, niet voor lang daar alle andere zwarte stukken op de achterste lijn stonden en geen emplooi konden vinden. Reinier, regerend kampioen, weer op de weg terug in de top 5! Eeuwit Santifort en Johan Oomkes speelden een boeiende Engelse partij. Lang ging het redelijk gelijk op maar de grote ervaring van Eeuwit was uiteindelijk doorslaggevend en leverde hem het punt op. Voor Johan niet iets om zich te laten ontmoedigen; door je eigen tekortkomingen onder ogen te zien, kun je alleen maar beter worden. Jan van Dam, één van de kanshebbers op de titel dit seizoen, speelde een puike partij tegen 'coming man' Léon de Bonte. In een loperspelletje wist hij een blijvende zwakte te creëren op de zwarte koningsvleugel. Alle zware witte stukken werden hier met vaste hand naartoe gedirigeerd en alleen met het nodige kunst- en vliegwerk (stuk voor 2 pionnen) kon Léon de witte aanval ophou den. Maar uiteindelijk was de witte druk te groot en ging het extra stuk gewicht in de schaal leggen en kon Léon niet anders dan zijn tegenstander feliciteren. Jaap Santifort verstevigde zijn leidende posi tie in het klassement door een ietwat 'geluk kige' overwinning op Bonne Faber. Beide spelers kennen elkaar door en door, maar het was toch Bonne die met de eerste verrassing op de proppen kwam; hij speelde de Dame- Indische verdediging i.p.v. zijn vertrouwde Ben-Oni (uit angst?) en wist bijna gelijk spel te halen. Jaap had een klein plusje in de vorm van een gedekte vrijpion, maar dit was niet onoverkomelijk voor zwart. Een fout van Bonne kostte hem echter een kwal; niet onoverkomelijk in een tamelijk onoverzich telijke stelling, maar Bonne was zo teleurge steld dat hij meteen opgaf. De laatste partij was, die tussen Gert-Jan Zonneveld en Peter Klink. Een Scandina vische opening kwam al snel op het bord, waar Peter zich passief maar zéér degelijk opstelde. Gert-Jan koos voor positionele druk en kwam overwegend te staan, totdat hij besloot tot dameruil in de veronderstel ling dat het stellingvoordeel zwaarder zou wegen. Hij kwam echter bedrogen uit en met enkele venijnige zetten wist Peter het voor deel te neutraliseren. In tijdnood van beiden en met een listige stelling op het bord bood Peter remise aan wat na enig nadenken door Gert-Jan, teleurgesteld, werd geaccepteerd. Een goede prestatie van Peter die dit seizoen grote progressie aan het boeken is. STELLEND AM -In Stellpndamdoet Sinter klaas op zaterdag 26 november zijn intocht. En daar wil hij die dag een heuse peperno tenfabriek openen. Daarvoor heeft hij het oog laten vallen op het rijtje voormalige woonhui zen aan de Langeweg. Kinderen mogen er een kijkje komen nemen en kunnen ervan verze kerd zijn dat er voldoende pepemoten zijn. Op donderdag 1 december 2005 organiseert Chr. Zangvereniging 'de Lofstem' een zang avond in Hervormd Verenigingsgebouw Eben-Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp. De aanvang is om 19.00 uur. Aan deze avond zullen naast 'de Lofstem, ook het schoolkoor 'Valerius' uit Ouddorp en het kinderkoor 'Juventa' uit Dirksland medewerking verle nen. De koren zullen apart psalmen en liede ren ten gehore brengen, maar ook gezamenlijk zingen. De meditatie wordt verzorgd door ds. H. Lassche uit Ouddorp. Er zal een collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor Stichting Ontmoeting, een stichting die op basis van christelijke naas tenliefde hulp biedt aan onze dak- en thuislo ze medemens. De opbrengst van de collecte zal worden toegevoegd aan het bedrag dat de Commissie Verenigingswerk van de Hersteld Hervormde Gemeente van Ouddorp het hele seizoen door acties voor Stichting Ontmoe ting bijeenzamelt. De avond zal te beluiste ren zijn via de kerkradio. SOMMELSDIJK - Vrouwenvereniging 'Liefde vindt werk' hoopt woensdag 23 november haar jaarlijkse verkoping te houden in gebouw 'Vita Nova' aan de Van Aerssen- straat te Sommelsdijk. De verkoping wordt gehouden 's ochtends van 10.00 tot 12.00 uur en 's middags van 13.00 tot 17.00 uur. Er is weer van alles te koop, zoals kruukplaetjes, oliebollen, pannenkoeken, enz. Er is ook een tafel met leuke crea-artikelen en kerstkaar ten. Vanaf 10.00 uur staat de koffie met cake klaar en bent u er hartelijk welkom. MIDDELHARNIS/ SOMMELSDIJK J. van Hoorn -H.H. Verolme1 C. Polder - J. JordaanO R. Jacobs - M. KlinkO - J.A. Dekker - C. Spee1 - I. Koese - R. van Rijnberk3 L Mackloet - S.W. Keijzer3 - J.A. Nipius - B. du PreeO Van Hoorn en Verolme speelden een uiter mate spannende partij, waarin legio angels en voetklemmen voorkwamen. Ze werden alle gezien en omzeild. Met nog ieder zeven schijven om het bord besloten de beide spe lers de vrede te tekenen. De partij tussen Polder en Jordaan was er een met verrassende wendingen. Het leek erop dat het voor Polder, die een sterk mid- denspel speelde, nog maar een kwestie van afmaken was. Maar even was hij niet bij de les. Hij ging in de fout en dat bracht een tota le ommekeer in het spel. Het was toen voor Jordaan, ondanks zijn zenuwen, niet meer zo moeilijk de zaak af te maken. Jacobs moest het opnemen tegen Klink. Hij zag kans Klink voor de nodige problemen te stellen, die deze met de grootste moeite wist op te lossen. Tot in het eindspel bleef de kans op remise bestaan. Maar toen maakte Jacobs toch weer een paar kleine foutjes, waar Klink een gretig gebruik van maakte. Jammer voor Jacobs, die zo goed partij gegeven had. De wedstrijd van Dekker tegen Spee beloofde op voorhand de topper van de avond te wor den. Er werd voorzichtig geschoven om alle valkuilen te ontwijken. Het werd de partij die de meeste tijd in beslag nam. Geen van beide spelers wist echter een beslissend voordeel te behalen. De punten werden uiteindelijk broe derlijk gedeeld. Koese was gewaarschuwd voor de kracht waarmee Van Rijnberk de laatste tijd speelt. Maar Van Rijnberk speelde deze avond niet zijn sterkste partij. Koese wist de strijd al vrij spoedig in zijn voordeel te beslissen. Voor Keijzer was de taak om het tegen Mack loet op te nemen al bij voorbaat te zwaar. Ook al bood hij dapper tegenstand, Mackloet wist door degelijk spel langzaam maar zeker een voordelige stand op te bouwen, waar Keijzer uiteindelijk geen antwoord op had. Nipius en Du Pree zijn gelijkwaardige tegen standers. Het beloofde dan ook een spannen de strijd te worden. Maar Nipius speelde te snel, maakte daardoor fouten, die Du Pree knap in winst wist om te zetten. NIEUWE-TONGE - Wie van gebakken vis houdt, kan zaterdagmorgen 19 november van 9.30-11.30 uur terecht in de schuur van de familie Van Kempen, Duivenwaardseweg 7 te Nieuwe-Tonge. Daar wordt deze morgen verse schol en schar gebakken en verkocht a 0,85. Ook is er een tafel met narcissen-, tulpen- en amaryllisboUen en is voor kinde ren los snoep te koop. Maar let op: op is op. De opbrengst is ten bate van de Hersteld Her vormde Gemeente van Nieuwe-Tonge. De hondenkennels van de Dierenstee raken al aardig vol en daarom komen deze week alle honden in beeld. Wij hebben grote, kleine, jonge en oudere honden voor u in de aanbie ding. Allereerst de kleinste, dat is Sammy, een leuk wit hondje, een reutje van 18 maanden. Sam is lief voor kinderen en kan alleen thuis blij ven. Hij doet lelijk naar anderen honden en is niet gewend aan katten. Wij zoeken voor hem een plaatsje bij een gezin waar geen andere huisdieren zijn. "mnga is een driekleurig ruwharig Jack Russeltje van 7 jaar, een geste riliseerd teefje. Wegens ziekte van haar baas is ze bij ons gebracht. Het is een dikzak maar heel lief en zij past in ieder gezin. Zij kan goed opschieten met kinderen, andere honden en katten. Zij zit graag op schoot en in de auto. Jordi is ook een Jack Russel, gladhang, driekleurig, een reutje van 14 maanden. Jordi kan ook goed overweg met kinde ren, andere honden en katten. Hij heeft een hekel aan alleen thuisblijven en wij raden zijn nieuwe eigenaar aan om een gehoor zaamheidscursus met hem te gaan volgen. Hij moet nog leren luisteren. Bendi is een beagle, een driekleurig geste riliseerd teefje van 16 maanden. Het is een HOEKSCHE lief dier maar een beetje eigenwijs. Bendi WAARD kan boodschappentijd alleen thuisblijven, is \^^^Êf^^^^^^^^^;-' - een beetje bang voor andere hodnen, is niet gewend aan katten maar is lief voor kinderen. En dan zijn er nog de honden die al bekend zijn: Simba de Jack Russel van 5 jaar; Tristan de gevonden langharige Duitser Herder van 5 jaar; Joey de kruising labrador/herder, zwart, 8 jaar; Jessie de hond uit het Zuiderpark, 1 jaar oud; en Tanja de zwarte kruising van 9 jaar. Zoekt u een lieve hond, een vrolijke kat of een leuk konijn, dan moet u in De Dierenstee zijn. Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. (0186 655150. Onze website: www.dierenstee.nl. Onze openingstij den: maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. STELLEND AM - In de regio Zuidhollandse Eilanden heeft de GGD een (proef)project gestart onder de naam 'PRIMA'. Deze letters staan voor Proefimplementatie Anti-pestbeleid. Doel van het project is het pesten op school aan te pakken en uit te bannen. Eén van de twaalf geselecteerde scholen in de de regio Voome-Putten. Hoekse Waard en Goeree-Overflakkee is de Christelijke Nationale School 'Zomerland' in Stellendam, en die doet met het tweejarige project mee. CNS Zomerland wil graag een school zijn waar pesten niet (meer) voorkomt. Maandag 14 november is op de Stellendamse school het project officieel van start gegaan en lieten alle kinderen van de school als startactiviteit met elkaar ballonnen op, met wenskaartje daaraan bevestigd. In een strak blauwe lucht kozen de ballonnen het luchtruim, 's Avonds was er nog een avond waarop de ouders informatie kregen over pesten in het algemeen en alles wat de school daar de komende tijd, in samenwerking met de GGD, aan gaat doen. MIDDELHARNIS - Op donderdag 1 december - twee dagen voordat Jong Kamerkoor Fiori Musicali in de Rooms Katholieke kerk te Oude- Tonge de Höhe Messe van J.S. Bach uitvoert - verzorgt de bekende Bach- onderzoeker Kees van Houten uit Box tel een lezing over dit werk. De lezing wordt gehouden in de grote zaal van het Diekhuus te Middelharnis, aan vang 19.30 uur. In de lezing zullen de lange ontstaansge schiedenis van de Hohe Messe en de unieke, grensoverschrijdende betekenis, die Bach aan dit volmaakte werk heeft willen meegeven, vanuit verschillende kaders belicht worden. Een belangrijke invalshoek vormt Bachs situ atie in Leipzig omstreeks 1730 en zijn con tacten met het katholieke hof van Dresden. Een cruciale rol hierbij speelt de onthullende brief aan zijn oude vriend Georg Erdmann, geschreven op 29 oktober 1730, een zeld zaam openhartig epistel van een gefrustreerd musicus, die het in zijn functie als cantor van de lutherse Thomaskerk in Leipzig niet meer ziet zitten en een andere werkkring zoekt. Verder zullen worden behandeld de muzi kale structuur van de Höhe Messe, de relatie tekst-muziek (retorica), de theologische en psychologische onderlagen en allerlei soor ten (getal)symbolen. De lezing is begrijpelijk voor zowel de vakmusicus als de liefhebber en zal worden verduidelijkt met klinkende muziekvoorbeelden. Kees van Houten was van 1971 tot 1992 hoofdvakdocent orgel aan het Utrechts Con servatorium. Hij was mede-auteur van 'Bach en het getal' (1985) en publiceerde verschil lende Bach-studies in de serie 'Van Taal tot Klank'. Het vierde boek in deze serie, betreffende de kruisvorm in Bach's Matthaus-Passion (1998), baarde veel opzien in geheel Neder land en werd in het Duits vertaald. In okto ber 2002 verscheen een nieuw boek over het onderwerp van deze lezing, Bachs Höhe Messe. Van dit boek verschijnt in het najaar van 2003 een Duitse vertaling. Kees van Houten geeft orgelconcerten, interpretatiecursussen, lezin gen en workshops in binnen- en buitenland. Sinds 1957 is hij organist van de St. Lamber- tuskerk in Helmond, waar hij het historische Robustelly-orgel bespeelt. Zijn spel werd vastgelegd op verschillende CD's. DIRKSLAND - Nu er zo langzamerhand een einde lijkt te gaan komen aan de relatief war me periode van 2005, gaan we ons voorberei den op de winterperiode. Zo ook de Usclub Dirksland. Het bestuur is al actief. Het heeft de baan in orde gemaakt en alles nagekeken en vervangen. Ook de gemeente Dirksland, afde ling gemeentewerken, heeft veel werk verzet. Er is veel oud hout gesnoeid en het hekwerk is nagelopen. Verder heeft de ijsclub ook de contributie nagenoeg geheel opgehaald. Wie nu nog lid wil worden, kan dit doen tol 1 december 2005! Na deze datum zijn er alleen dagkaarten. Het lidmaatschap kost 5 euro, kin deren tot 12 jaar betalen 2,50 euro. Hier komt nog 2,50 inschrijfgeld bij. Het is dus goedko per om lid te worden dan om dagkaarten te kopen. Aanmelden kan via de telefoonnum mers 0187-601658 of 603004 (na 18.30 uur). Fiori Musicali zal op zaterdag 1 december de Höhe Messe uitvoeren in de Rooms Katho lieke kerk te Oude-Tonge, aanvang 19.30 uur. Het koor zal worden begeleid door een 28 musici tellend orkest en vier professionele solisten. Het geheel staat onder leiding van Sietse van Wijgerden uit Dirksland. Kaarten zijn te reserveren via tel. 06 - 51257739 of via website www.fiori-musicali.nl. De kleutei-s laten het zich heerlijk smaken. Op de foto rechts smikkelt Rosina van het door haar gewonnen ontbijt. OOLTGENSPLAAT - De kinderen uit groep 1 b van juf Marina op c.b.s. 'De Hoeksteen' hebben deze week op één dag met z" n allen niet ont beten thuis. Dat hóefde ook niet, want ze zouden die ene dag op schóól ontbijten. En 't mooiste is dat dit kwam omdat één meisje uit de groep deze verrassing voor al de andere kinderen in haar klas verdiend heeft... Dat kwam zó. Toen het begin vorige maand de 'Week van het Brood' was, heeft baas Bartelt van de Plaatse supermarkt Goiff Groenendijk kleurplaten uitgedeeld aan de kinderen van allebei de basisscholen in Ooitgensplaat. Van iedere school zou één prijswinnaar worden aangewe zen. En de prijs was dat alle kinderen uit de groep waarin de prijswinnaar zat, een keer op school mochten ontbijten. Helemaal gratis natuur lijk, want daar zorgde de baas van de supermarkt voor! Nadat vorige week de kinderen uit één van de groepen van school 'De Regenboog' al aan de beurt is geweest voor een ontbijtje op school, was het afgelopen dinsdagmorgen de beurt aan de kinderen van groep Ib van c.b.s. 'De Hoeksteen'. Want het was Rosina Lokker uit die groep die de mooiste kleurplaat maakte! En zó kwam het dus dat alle jongens en meisjes van déze groep dinsdagmorgen op school begonnen met een bordje op hun tafel. En daarop vonden ze een broodje, een heerlijke croissantje en een verse mandarijn, en daarnaast een pakje Fristi. En reken maar dat dat erin ging! (Tekst en foto's: Hans Villerius)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 7