U Jongerenwerk GO voelt zich niet altijd begrepen door politiek Kees van Eek bespeelt vijfentwintig jaar het Plaatse Leeflangorgel innaard Q^P^ I I T I C 0900-8844 Banketstaven- verkoop voor kerkdak 32 OOLTGENSPLAAT - Vijfentwintig jaar geleden was het, op 11 november 1980, dat de Middelliarnisse Kees van Eek (52) werd benoemd tot organist van de Nederlandse Hervormde kerli te Ooltgensplaat. Vijf jaar was hij toen al organist in de Gereformeerde Gemeente te Middelharnis, zodat het feitelijk een dertigjarig organisten jubileum had kunnen zijn waarbij Kees jl. vrijdagavond stilstond. Maar zo was het niet. Zo'n soort jubileum viering heeft hij vijf jaar geleden al gehad, in aanwezigheid van zijn oud- orgelleraar de bekende Arie J. Keijzer en samen met de kerkelijke gemeente die hij zondag aan zondag trouw met zijn orgelspel dient. Ditmaal werd stilgestaan bij het feit dat Kees vijfen twintigjaar als organist aan Ooltgens plaat is verbonden. En dat gebeurde tijdens een samenzangbijeenkomst in de Hervormde kerk, na afloop waar van belangstellenden de jubilerende organist konden feliciteren in het nabij gelegen gebouw 'EIthato'. Zilveren draaginsigne Pro Deo 4"^ Visser Visser Man in bewaring gesteld na aanranding Politie lost vernielingen begraafplaats op j 'Jeugd ontmoet elkaar op vreselijk onhandige plaatsen 'Wij moeten met minimale middelen het maximale bereiken' MIDDELHARNIS - In de onlangs gehouden begrotingsraadsvergade ring in Dirksland maakt de SGP in haar Algemene Beschouwingen een kritische opmerking over het Jonge renwerk GO. Zij had bedenkingen bij de bewering van Jongerenwerk GO in een nieuwsbrief, waarin gezegd zou zijn dat "jeugd op de straat hoort". Jeugdwerker Ben van Stijn vond deze uitspraak wat uit zijn verband gerukt. We bezochten de mensen van Jonge renwerk GO in hun kantoor in Het Diekhuus en het bleek dat zij zich niet altijd goed begrepen weten door de gemeentepolitici. Andere voorstelling Kommer en kwel? Bespreekbaar 'Winterse kost' te koop voor Ontmoeting en Woord Daad op Diekhuusplein Verkoping bij zendingsvereniging 'De liand aan de ploeg' Vrijdag 18 november 2005 78e jaargang nr. 7458 Kees van Eek, met op de achtergrond het in 1974 gebouwde Leeflangorgel, waarop hij al 25 jaar de erediensten begeleidt. (Foio: Persbum Flakkee) Door Hans Villerius Overigens is Kees ook al 21 jaar lang organist in de Hervormde Gemeente van Stad aan 't Haringvliet en begeleidt hij tevens inmiddels vier jaar de zang tijdens de weeksluitingen in verzorgingshuis 'De Goede Ree' te Som- melsdijk. "Gemeentezang begeleiden is heel iets anders dan het sohstisch spelen van een orgelwerk", zegt Kees zelf. "Als je het éne kunt, wil dat niet zeggen dat je als vanzelf óók het andere kunt." Na in het verleden vele jaren orgel te hebben gestudeerd - eerst bij Gerrit Zoon, later bij Jan van Dijk en daarna ruim 10 jaar als enige privé-leerling bij Arie J. Keijzer - heeft Kees uit de mix van invloeden van zijn orgelleraren een eigen stijl ontwikkeld, gericht op het begeleiden van de gemeente zang, "opdat er goed gezongen wordt", zo vertelt hij. "Echt begeleiden is iets datje in je moet hebben, het is iets van invoelen en aanvoelen, niet ten behoeve van jezelf, maar van de gemeente." En dat laatste kwam ook tot uitdrukking tij dens de psalmzangavond van vorige week, ter gelegenheid van het jubileum. Vol over gave zongen die avond de circa tweehonderd bezoekers mee, daartoe zéker gestimuleerd door Kees' orgelbegeleiding. "Nu hebben ze in De Plaat altijd al goed gezongen", zo merkte ds. Van Spanje tijdens de jubileuma vond op, "maar onder het spel van Kees gaat 't nóg beter", voegde hij eraan toe. 't Was bewust ook geen orgelconcert dat de jubilerende organist gaf, en wat hem betreft was er zelfs helemaal geen aandacht aan het jubileum besteed. Maar vanuit de kerkelijke gemeente wilde men er toch niet stilzwijgend aan voorbijgaan. Toen vond Kees het op z'n plaats om er dan maar een samenzangavond voor de gemeenteleden van te maken. En daar kon ds. Van Spanje zich geheel in vin den. "Het is ook niet om jezelf te laten horen, maar het gaat om de eer van God", zo merkte die daarover op. Overigens gaf Van Spanje - die deze avond niet alleen een meditatie verzorgde, maar ook telkens een inleidend woord sprak op de te zingen liederen - aan dat hij en Kees elkaar heel goed aanvoelen en dat de orga nist tijdens de kerkdiensten ook exact weet in te spelen op de intenties van de predikant. "Bijzonder is het dat de één mag preken, ter wijl op de orgelbank de ander over datzelfde Woord mag spelen." In totaal speelt Kees per jaar zo'n 90 diensten in Ooltgensplaat. En dat dus al vijfentwin tigjaar. "En nog nooit heb ik hier één woord kntiek gehoord", zegt Kees veelbetekenend. Want dat dit dikwijls juist andersom gebeurt, bewijst de praktijk maar vaak genoeg en heeft hij elders ook maar dikwijls genoeg ervaren. Als blijk van waardering voor al zijn inspanningen kreeg Kees tijdens zijn jubile umavond de zilveren draaginsigne uitgereikt namens het hoofdbestuur van de Vereniging voor Kerkrentmeesteriijk Beheer in de Pro testantse Kerk in Nederland, dit op voor dracht van het College van Kerkrentmeesters van de Hervormde Gemeente te Ooltgens plaat, namens wie de heer Grootenboer de jubilaris de versiersels met bijbehorende oorkonde uitreikte. In al die achterliggende jaren heeft Kees vijf verschillende predikanten meegemaakt: ds. T.W. van Bennekom, ds. K. van Meijeren, ds. CJ.W. Verboom, ds. J.W. ten Hove en nu dr. T.E. van Spanje, terwijl hij anderzijds al die tijd met één en dezelfde koster heeft samen gewerkt - over diens jubileum heeft u recent in deze krant kunnen lezen. In 1980 werd Kees van Eek dus in Oolt gensplaat benoemd. Hij solliciteerde naar de vacature die in die tijd was ontstaan en waarop vier kandidaten reageerden, waaron der Kees. Om ieder van de sollicitanten een eerlijke kans te geven, werd een onpartijdig Knöps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdiik - 0187 476767 Akkerdoas BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 M Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT •TEL 0180-642 III MIDDELHARNIS'TEL.0187-617300 GOUDA'TEL.0182-358235 BARNEVELD'TEL.0342-405 140 Ro Wij Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overfiakkee MIDDELHARNIS - Een 74-jarige man uit Middelharnis is door de Rechter-Commis- saris in bewaring gesteld na een zedendelict in zijn woning. Op zaterdag 5 november was een 10-jarig meisje in haar woonplaats aan het collecteren voor een goed doel. Door de verdachte werd het meisje in de woning uit genodigd. Hier werd zij plotseling onzedelijk door hem betast. De man is aangehouden en in bewaring gesteld. MELISSANT - De politie van het district De Eilanden heeft de vernielingen op de begraaf plaats aan de Kerkhofweg opgelost. Twee minderjarige jongens uit Melissant (6 en 8 jaar oud) hebben bekend dat zij grafzerken hadden omgegooid, vaasjes hebben wegge nomen en naamplaatjes hadden vernield. Dit hebben zij uit baldadigheid gedaan en niet uit racistische overwegingen. Het tweetal krijgt een STOP-reactie. deskundig adviseur aangetrokken; de Goesse organist Kees van Eersel. Na proefspel van de vier kandidaten bestond zowel bij Van Eerstel als bij de Plaatse kerkvoogdij er geen enkele twijfel over dat Kees benoemd moest worden. Echter, in verband met zijn functie als organist in Middelharnis, kon hij op dat moment z'n benoeming niet aanvaarden. Wel was het mogelijk om één dienst per zondag in Ooltgensplaat te spelen. En zo is het begon nen. Twee jaar later verhuisde organist Van Dam uit Ooltgensplaat naar Middelharnis, waarbij die op zijn verzoek ontheven werd van zijn organistenfunctie. En in de tus sentijd kon Kees in Ooltgensplaat wel een benoeming aanvaarden en werd hij er eerste organist, bijgestaan door enkele organisten uit de eigen gemeente. Een vergoeding voor zijn inspanningen heeft Kees nooit willen hebben. "Zondags wil ik niets verdienen, alleen een vergoeding voor mijn autokosten vind ik goed." Maar ook die heeft de kerk voogdij nooit aan Kees hoeven te vergoeden, want deze kosten moesten maar gezien wor den als zijn vrijwillige bijdrage. En zo is het altijd gebleven. Pro Deo. En dat 'Pro Deo' was ook hetgeen waarop de heer Mans namens het college van kerkrent meesters inging tijdens de jubileumavond. Niet alleen in de vorm van een dankwoord voor Kees "plichtsbesef en belangeloze, gro te inzet", maar ook wenste hij de jubilaris toe dat hij "eeuwig Pro Deo mag musiceren; niet tot ónze eer, maar God in den Hoog' alleen zij d' eer!" Door Adri van der Laan Momenteel wordt het Jongerenwerk GO bemand door twee medewerkers: Ben van Stijn en Jasper Nootenboom. Van Stijn werkt sinds de oprichting in 1999 bij de instelling en NoDtenboom sinds mei dit jaar. Voor hem is het een deeltijdbaan die hij naast zijn vak gerichte studie verricht. Sinds dat zes jaar geleden het Jongerenwerk GO door de vier eilandelijke gemeenten werd ingesteld, blijkt dat gemeenteraadsle den niet altijd de positie van het Jongeren werk begrijpen. Van Stijn noemt de reactie van de Dirkslandse SGP-ers daarvan een voorbeeld. "Het is jammer dat er één din getje uit een nieuwsbrief van bijija een jaar geleden wordt gehaald. In de tussentijd heeft Jongerenwerk GO een commissievergade ring in Dirksland bezocht waar we uitgebreid over onze werkwijze hebben gesproken. We hebben toen niets gehoord over deze zin uit de Nieuwsbrief'. Graag willen Van Stijn en Nootenboom het standpunt van waaruit Jon gerenwerk GO werkt, toelichten. "Als wij aangeven dat de jeugd op straat hoort, bedoe len we daarmee niet alleen aan te geven dat ze op de straat horen, maar dat ze daar ook mógen zijn. De jongeren hebben de straat nodig om meer van hun wereld om hen heen te verkennen en ook leren ze daar wie ze zijn ten opzichte van de anderen. Het is natuurlijk wél zo dat de jeugd eikaar soms op vreselijk onhandige plaatsen ontmoet". Al vanaf 1999, toen het eilandelijke jonge renwerk van start ging, blijkt dat veel mensen een verkeerde inschatting hebben bij wat het Jongerenwerk GO kan betekenen. Menig een verwachtte dat de jongerenwerkers wel een einde zouden maken aan de overlast die vooral de 'hangjongeren' in de avonduren en de nacht voor de omgeving veroorzaken. Misschien was de gedachte wel dat de jon gerenwerkers als een soort scoutingleiders met de jeugd op zouden trekken. Van Stijn wijst erop dat Jongerenwerk GO alleen maar iets kan organiseren voor de jongeren. "Wij hebben geen geel bonnenboekje waarmee we de jongeren kunnen verbaliseren". Ove rigens verzekeren Van Stijn en Nootenboom dat er vanuit hun organisatie de jongeren wel degelijk worden aangesproken op hun gedrag, maar dat ze meer niet kunnen doen. "Wij zoeken de jongeren op en maken een praatje met hen. En als ze overlastgevend gedrag vertonen, kunnen wij ze hier wel op aanspreken, maar daar houdt het mee op, we zijn geen politieagent". Van Stijn geeft aan dat de activiteiten van Jongerenwerk GO maar beperkt zijn. Door bezuinigingen van gemeentewege is het aan tal uren per week teruggebracht tot veertig. Deze uren zijn onder de vier eilandelijke gemeenten verdeeld: Dirksland neemt 7,6 uur voor haar rekening, Goedereede 10,4, Middelharnis 12 en Oostflakkee 10 uur. De twee functionarissen van Jongerenwerk GO in hun kantoor in Het Diekhuus te Middelharnis. Links Ben van Stijn en rechts Jasper Nootenboom. (Foto: Adri van der Laan) "Verwacht dan niet dat we in deze tijd iedere situatie de nodige aandacht kunnen geven. We moeten met minimale middelen het maximale bereiken". In gesprek met de jongerenwerkers blijkt dat een deel van hun werkzaamheden in de nach telijke weekenduren wordt verricht. Volgens hen speelt het leven op Goeree-Overflakkee zich af in twee werelden. Er is de 'wereld van overdag', maar daarnaast is er 's nachts een heel andere wereld. Van Stijn: "Wij komen 's nachts dingen tegen waar niet zoveel mensen weet van hebben". Zo zijn er die jongeren die bij gebrek aan een ander onderkomen gezel lig bij elkaar staan en die lang niet altijd er van overtuigd zijn dat ze de buurt overlast bezorgen. Bij weer andere groepen jongeren gebeuren er dingen die niet altijd door de beugel kunnen op het gebied van gebruik van alcohol en drugs. "Het komt zelfs voor dat we 11 -jarigen, in het bezit van alcohol, diep in de nacht dronken tegenkomen". Het is voor de Jongerenwer kers onmogelijk om tegen dergelijke uitwas sen iets te doen. Van Stijn legt hiervoor de verantwoording bij de ouders, die hierin de belangrijkste taak hebben. Verder geven de jongerenwerkers aan dat het voor jonge kin deren kennelijk toch niet zo moeilijk is om aan sterke drank te komen. "Ik zie wel eens kinderen uit een slijterij of supermarkt met drank naar buiten komen. Dat is verboden, maar het gebeurt wel". Tijdens de nachtelijke uren proberen de jon gerenwerkers een luisterend oor en een hel pende hand te bieden voor de jongeren. "Ze komen ook met problemen en vragen bij ons en daar proberen wij een oplossing voor te bieden". Is het dan alleen maar kommer en kwel onder de eilandelijke jongeren? De mensen van Jongerenwerk ontkennen dit ten stelligste. Het blijkt maar een kleine groep jongeren te zijn die voor overlast en vandalisme zorgt, en daar worden de anderen op afgerekend. Een groot deel van de werkzaamheden van Jongerenwerk GO bestaat uit het organiseren van activiteiten voor jeugdigen. Dit kunnen discoavonden zijn op locaties in de verschil lende kernen, maar ook spetterdisco's in de eilandelijke zwembaden. In de zomervakan tieweken werd in en rondom Het Diekhuus in Middelharnis 'Zomersoos' gehouden. De mensen van Jongerenwerk GO zijn heel tevre den over dit werk voor heel jonge kinderen en oudere jeugd. In totaal werd deze activiteit door zo'n 1400 jongeren bezocht. Naast ont spannende zaken worden er ook 'serieuzere' bijeenkomsten belegd. Zo worden dit win terseizoen in alle vier de gemeenten 'ronde tafel gesprekken' gehouden met jongeren. Zij kunnen dan in het bijzijn van afvaardigingen van de gemeenten hun wensen en gedach ten naar voren brengen en eventueel ook in discussie gaan met de andere aanwezigen. Verder verzorgt Jongerenwerk GO ook trai ningen waarbij de jeugd wordt geleerd hoe men dient om te gaan met alcohol en drugs. Momenteel worden er cursussen 'Opkomen voor jezelf' gegeven. Hierin wordt de jonge ren geleerd een eigen mening te hebben om zich zodoende meer weerbaar in de samen leving op te stellen. "Wij proberen al op een zo vroeg mogelijke leeftijd contact te leggen met de jeugd en deze contacten ook te onder houden. We houden dan een vinger aan de pols en kunnen vroeg signalen opvangen als er iets mis gaat". Dat het organiseren van activiteiten een positieve uitwerking heeft op het gedrag van de jongeren bewijzen de oudejaarsfeesten, die met medewerking van de gemeenten in verschillende kernen georganiseerd worden. Van Stijn verzekert dat de praktijk uitwijst dat dergelijke feesten een positief effect heb ben op het voorkomen van uitwassen tijdens de oud- en nieuwvieringen. Hij hoopt dan ook dat dergelijke feesten in de toekomst op steeds meer plaatsen zullen worden georga niseerd. "In Dirksland en Middelharnis kost een dergelijk feest respectievelijk 10.000 en 17.000 euro, maar er werd wel voor 40 a 50.000 euro minder schade aangericht. Gelukkig krijgen steeds meer gemeenten oog voor deze positieve effecten". Van Stijn en Nootenboom zijn er van over tuigd dat, als er meer van dergelijke alter natieven - het gehele jaar door - aanwezig zouden zijn, ook de overlast van jongeren aanmerkelijk terug zal lopen. Maar zij zien niets in een schijnbare oplossing waarbij de jongeren een ontmoetingsplaats krijgen toe gewezen in een container aan de rand van het dorp. Liever zagen zij voor de jongeren een permanente voorziening midden in de kernen van de verschillende dorpen, waar toch meer sociale controle is. Volgens de jongerenwerkers blijkt nog steeds dat er op het gebruik van alcohol en drugs een taboe heerst op het eiland en zij proberen door het geven van voorlichting de versla vingsproblemen bespreekbaar te maken. De belangstelling die er voor dergelijke activitei ten bestaat, zowel bij de jongeren als bestuur ders, stemmen de mensen van Jongerenwerk GO toch hoopvol voor de toekomst, maar ze waarschuwen er wel voor dat het werken met jongeren vooral "een zaak van lange adem is", waarbij men op korte termijn geen won deren kan verwachten. MIDDELHARNIS - Op de wintermarkt, die op zaterdag 10 december op het Diekhuus plein in Middelharnis wordt gehouden, is er 'winterse kost' te koop: heerlijke snert of boerenkoolstamppot. U kunt van tevoren bestellen, dan wordt het vrijdag 9 december persoonlijk bij u thuis bezorgd! Op de markt zelf kunt u ook een kop snert of heerlijke boerenkoolstamppot kopen (een bak meenemen kan ook) mét lekkere broodjes warme worst of een vers gebakken visje. Tijdens de markt is er een verkooptafel en een informatiestand van Stichting Ontmoe ting Woord en Daad aanwezig. STAD AAN 'T HARINGVLIET - De restau ratiecommissie van de Hervormde Gemeente te Stad aan 't Haringvliet houdt donderdag 24 november a.s. haar jaarlijkse banketsta- venactie. Banketbakkerij Van der Spoel is weer bereid gevonden medewerking hieraan te verlenen. Vanaf 18.00 uur komen de verkopers bij u langs de deur met de overheerlijke roomboter banketstaven en cakes. De prijs is 3,50 per stuk en 6,50 per twee stuks. De opbrengst van de actie is voor. het kerkdak. HERKINGEN - Zendingsvereniging 'De hand aan de ploeg' van de Gereformeerde Gemeente te Herkingen nodigt u uit voor haar najaarsverkoping op vrijdag 25 novem ber a.s. van 10.00-16.00 uur in het zaaltje achter de kerk. Er is weer van alles te koop, zoals boeken, kaarten, Beeren ondergoed, panty's, crea spullen, eigen gebakken koek, cake, enz. Ook is er weer de aanbieding van Ten Gate ondergoed: vier halen, drie betalen. Iedereen is welkom op deze verkoping. U vindt het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeen te aan het Onderlangs.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1