1 V H N A D Z N M F K L N H R D G Z F C K L A Z R U A G E C Y I J Z W W K E T T E I J B M M 0 U S V V P P S S B B W W Handige hulpmiddelen in de kofferbak EllillDBI-rilEUWS y\o\>tm^(ir 7 Welk vak wordt bij vraag 8 bedoeld? (sepUm^CT zoos): IBiuBB uee Bou ueyjeoz a/i/i Praise-avond voor jongeren ANl y^Mo ji^yf^ ^n opiA Abel - Adam - Cham - Eva - Heere Jezus - Jafeth - Kaïn - Lamech - Methusalem - Sem - Seth Anja H. - 498 Alinda - 433; Adriaan - 426; Amanda - 20; Anja van S. - 245; Anne Co - 478; Arianne - 165; Amette - 153; Albert - 130; Benno - 451; Carolien - 404; Christian - 140; Coen - 85; Corina - 369; Ellen - 327; Erik - 209; Erika - 114; Floris - 316; Guido - 456; Jordi - 103; Jacob - 405; Jan - 19; Jannie - 373; Jantine - 194; Jan-Willem - 62; Jarinda - 203; Joanne - 30; Jorieke - 202; Jeroen - 19; Jorina - 194; Julia - 74; Koen - 39; Leonie T. - 229; Leonie B. - 151; Liesbeth - 173; Lydia - 122; Marleen T. - 474; Maaijke - 489; Marinda - 135; Marieke - 204; Marleen M. - 224; Marijn - 64; Matthias - 448; Mieke - 69; Marien - 200; Martijn - 266; Naomi - 2; Nathalie - 443; Nelleke - 68; Peter - 20; Pieter - 383; Reinier - 379; Ricardo - 495; Rinus - 136; Sander - 110; Ton - 375; Willemien - 369; Wietse - 75; Willemijn - 152; Willianne - 50; Wilmer -130 yXoVCPH^CT 8 - UIT DE SCHOOL GEKLAPT Op 25 november (precies een week na haar broer) hoopt Naomi Clement (Oude-Tonge) jarig te zijn. Een fijne dag namens ons allemaal, Naomi! ■ueudipjoA ;un>i ef^BM ue SjoBajieds ap a/saa/ uBBueAog ido fjLu JBBU 9z jnn;s ue do puBBUi uee uba UepjOOAAlUB 9P IQiUBZJe/\ 'UQidzznd d; luo uepuiA yfnei leq dip sefsieui ue sueBuof School... Huisdieren... Welkom-Dienst in Doopsgezinde Gemeente agentschap Tip van de week PAGINA 1 VRIJDAG 18 NOVEMBER 2005 Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van€ 10,-. Bij de puzzel van Peter inoest ik denken aan het woordje 'goed'. Bij de scheppingsdagen lees je steeds: 'God zag dat het goed was.' Wanneer is iets goed? Eigenlijk alleen als er niets aan mankeert. Als er geen fouten in je reken- of taalwerk of repetitie zitten. Je krijgt dan een tien. Maar je maakt fouten en dan is het niet goed. Gods werk is wèl goed, zonder fouten. We noemen dat volmaakt. God heeft de wereld vol maakt geschapen. Kijk maar eens om je heen: de bomen en planten die zuurstof geven, zodat mensen kunnen leven; de schitterende pracht van de bloemen; de grote hoeveelheid kleuren in de natuur (zeker in de herfst); de fantastische kleuren van de vogels; de grote verscheidenheid aan dieren. Wat hebben wij van Gods schepping gemaakt? Door de zondeval is er zoveel kapot gegaan: dieren en mensen leven niet meer in vrede met elkaar; er is verdriet, pijn, moeite, zorg. Als je hierover nadenkt, word je verdrietig. Dan zie je het wonder dat de Heere ook nu, zoveel jaar na de zondvloed, nog steeds geduld met ons heeft. De Heere laat elke dag zien: 'Ik wil jouw verderf niet; Ik wil je ondanks alles wat jij doet, gelukkig maken.' Dat kan alleen door de Heere Jezus, die uit het slacht van Noach geboren wordt. Peter Korpershoek (Middelharnis) zorgde deze keer voor een bijzondere puzzel. Na de zondvloed wordt de zonde weer erger. De mensen hebben niets geleerd van de zond vloed. Maar de Heere heeft beloofd, dat de Heere Jezus zal komen. Dat zal ook gebeuren. In de puzzel zie je de lijn lopen van Adam naar de Heere Jezus. Vul de volgende namen in: Begin bovenaan en let goed op de pijltjes en de plaatjes. De namen kun je vinden in Genesis I t/m 9. I uit zijti geelacht werd Ide Verlosser geboren zijn kinderen wenden knechten zijn vülk werd groot en machtig Wie deze puzzel gemaakt heeft, verklap ik niet. Dat mogen jullie deze keer zelf uitzoeken. De maker in elk geval bedankt voor deze originele puzzel. Leuk bedacht! Zoek steeds 2 dezelfde letters, die aan elkaar grenzen (ze moeten dus in een hokje ernaast of eronder of schuin eronder staan). Als je die allemaal doorstreept, blijven er wat letters over. Deze vormen een zin en dan weet je gelijk wie de puzzel gemaakt heeft. 1. Hoe heet je? Nathalie Bijnagte. 2. Wat is je woonplaats? Scherpenisse. 3. Hoe heet je school? Calvijn College in Tholen. 4. In welke klas of groep zit je? Vorig jaar in klas 1. 5. Wat is je lievelingsvak? Gym is een beetje ontspanning na een schooldag! 6. Beschrijf het leukste voorval op school datje hebt meegemaakt. Valentijndag: we hebben bij alle jongens een brief met een afspraakje in hun tas sen gestopt! 7. Schrijf iets bijzonders op wat echt alleen bij jouw school hoort. De 24-uurslessen: we gingen op donderdag gewoon verder met het rooster van vrijdag. De opbrengst was voor Azië. 8. Welk vak op school vind je beslist niet leuk? 1Want zie hij bidt 2. Hoe was de vakantie? 3. Taal of Nederlands 4. Genesis, Ruth, Samuel, Numeri, Psal men, Exodus, Jona, Jesaja, Jozua, Job, Daniël, Koningen, Hosea, Maleachi, Hooglied 5. Internationaal 6. Engels 7. I.Ain;2.Aleph;3. Beth;4. Caph; 5. Cheth; 6. Daleth; 7. Gimel; 8. He; 9. Jod; 10. Koph; 11. Lamed; 12. Mem; 13. Nun; 14. Pe; 15. Resch; 16. Samech; 17. Schin; 18. Tath; 19. Thau; 20. Tsade n.Vau;22.Zain 11. 12. 13. 14. 15. Engels Exodus vertelt dat Israël in slavernij ontstond en hoe dit volk in de woestijn een weg naar vrijheid vond. allemaal dierennamen Nederlands (of taal) lenr. 12; 2e II; 3e nr, 3, 7, 13, 19; 4e nr. 4, 14, 20; 5e nr. 2, 6, 9, 16, 17; 6e nr. 1,8, 10, 15, I8;7enr. 5 De krant lezen is niet saai Geschiedenis djiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit Eind augustus reisden Jacolien Koppelaar uit Sommelsdijk en Paulien Nagtegaal uit Dirksland af naar Oekraïne, waar ze een jaar diaconale arbeid verrichten als onderwijsassistent op een E school voor Roma zigeuners. Ze zouden de lezers van het Eilanden Nieuws regelmatig op de hoogte houden van hun wederwaardigheden. Van Jacolien is de tweede reactie per e-mail bij de redactie binnengekomen. E Hier weer een bericht uit de Oekraïne. In de achterliggende weken is er weer van alles gebeurd! Zo ben Lk de afgelopen week begonnen met het geven van E Engels. Dat is echt superleuk geworden! Ik ben begonnen met het alfabet. Dat E was al moeilijk genoeg voor de kinderen! In het Hongaarse alfabet komt E namelijk geen i voor, zoals die uitgesproken wordt in het woord vis. Zo hadden E de kinderen best veel moeite moeten doen om het een beetje onder de knie te E krijgen. Ook heb ik ze de getallen 1 tot en met 10 geleerd. De mensen die een E beetje Engels spreken, weten hoe moeilijk het was om de 3 in het engels uit te spreken... Ook de kinderen hier hadden er gigantisch veel moeite mee! E Sommige kinderen konden al wat woordjes, maar de uitspraak er van is E werkelijk waar horrible! In deze eerste les heb ik ook nog een paar liedjes E aangeleerd. Nu moet ik iedere keer die liedjes voorzingen, omdat de uitspraak E zo moeilijk is voor deze kindertjes. Alle mensen in het dorp vinden het helemaal E geweldig dat ik de kinderen wat engels aanleer! Ik vind het zelf ook erg leuk E om te doen, maar het is iedere keer weer moeilijk om te verzinnen wat nu E eigenlijk handig is om te weten. Waarschijnlijk komen deze kinderen niet ver E in de samenleving.Helaas! Ze worden namelijk niet als volwaardige mensen E beschouwd. Dat is heel goed te merken in het dorp waar ik woon. Als er E zigeunerkinderen in het dorpscentrum lopen, om een boodschap te gaan doen voor hun ouders, worden ze angstvallig in de gaten gehouden. Iedereen weet E dat de kinderen vaak iets stelen. Dat weet ik ook... Maar de grote tegenstelling E tussen de zigeuners en de 'gewone' mensen is in het dorp duidelijk te merken. Ook Krisztina en ik worden af en toe met een schuin oog nagekeken. 'Daar heb E je die 'samenzweerders' weer!' Op deze manier worden we behoorlijk goed in E de gaten gehouden. Niet altijd even leuk om te weten, maar wij leven gewoon E ons eigen leven tussen de zigeuners en de andere mensen in het dorp. De dominee in de hervormde dorpskerk heeft liever niet dat wij ons laten zien E in de kerk, maar wij willen gewoon naar de kerk kunnen. Op zondagmiddag E gaan we naar de Romakerk en dat is een doorn in het oog van de dominee van E de hervormde kerk. Wij willen ons graag in beide kerken thuis voelen, maar de mensen in de hervormde kerk zijn ook best afstandelijk. Dat is wel eens jammer, E want nu kunnen we eigenlijk geen contact krijgen met de dorpsmensen. De E zigeuners zijn wat dat betreft heel open tegenover ons. We zijn ook al meerdere E keren uitgenodigd bij mensen thuis. Het is wel fijn om te weten dat we welkom E zijn bij deze mensen. E In de school is het nog altijd even leuk. De kinderen blijven over het algemeen E trouw komen. Iedereen vindt het leuk op school. Vaak is het ook erg gezellig. E Soms niet dus. Ook hier op school komen ruzietjes voor onder de kinderen. e Dan denk ik vaak terug aan mijn eigen schooltijd en ja, dan is er wel een E overeenkomst. Kinderen hebben altijd wel wat om te bekvechten. Ook komen E alle kinderspelletjes weer boven. De kindertjes in de jongste groep weten E weinig spelletjes te verzinnen om met een groep te doen. Ik heb er nu al een aantal aangeleerd. Het liedje: hoofd, schouders, knie en teen... kennen ze ook E in het Hongaars. Maar het is niet bij hen opgekomen om dat met de hele groep E te doen. En nu vinden ze het helemaal geweldig om met z'n allen te doen! E Ik heb het ook de oudere kinderen in het Engels aangeleerd... Dat is wel iets E moeilijker! E Nu, ik heb nog wat te vertellen over onze huisdieren...! We hebben een paar E weken last van muizen gehad. Krisztina heeft er een gigantische muizenangst E aan overgehouden. Ze liepen door heel onze kamer en vooral onder het bed van E Krisztina. Iedere nacht liepen ze vrolijk rond te springen door de kamer, totdat E Krisztina kleefstof gekocht had. Toen hadden we 's morgens iedere keer een E angstig gepiep van een muis als wekker! Toen dat een aantal ochtenden geduurd E had, zijn de muizen verhuisd naar de badkamer. Dat heeft gelukkig niet zo lang geduurd en nu wonen ze in het varkenshok. Maar... nu hebben we andere E huisdieren gekregen! RATTEN! Gelukkig zitten ze nog niet op onze kamer, E maar iedere avond genieten we van een rattenparty. Op de zolder van ons huis E ligt maïs te drogen en daar leven nu ook ratten tussen. Niet zo'n prettig idee. E Maar zolang ze daar blijven, is het voor ons niet zo heel erg. Alleen als ze naar E beneden komen, hetjben we waarschijnlijk een probleem...! E Dat waren de huisdieren voor deze keer. Misschien hebben we de volgende keer E weer wat anders. Het varken is namelijk zwanger... E Allemaal de hartelijke groeten uit Gat, Jacolien Koppelaar E E Reacties aan Jacolien zijn welkom, via de e-mailadressen: iaccootie85(Sjhotmail.com E E ofoekraine2005-2006(3)hotmail.com. Het postadres is: Jacolien Koppelaar, Föutca 48, 90231 Gat Karpatalja, Ukraïn. E Tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir OUDDORP- Heb je zin in een leuke en waar devolle avond, kom dan zaterdag 19 novem ber naar de Praise-avond in het gebouw van de Gereformeerde Kerk in Ouddorp. Samen met de Praise-band eXalt zullen er Praise- en Opwekkingsliederen gezongen worden om met elkaar God te aanbidden en te prijzen. Ook heb je volop de gelegenheid om andere jongeren te ontmoeten. Het thema dat op deze avond van verschillende kanten belicht zal worden is 'Nice to meet You?!' Dus neem al je vrienden mee en kom! Vanaf 19.30 uur ben je welkom in de kerk en om 20.00 uur begint de avond. De Gereformeerde Kerk vind je schuin tegenover de Dorpstienden (nr. 15). OUDDORP- In de Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp vindt zondag 20 november a.s. de maandelijkse Welkom-Dienst plaats. In deze dienst, waarin ds J. Smink zal voorgaan, zal het Christelijk Stadskoor Goeree enkele lie deren zingen, waaronder het Sanctus en het Slotgezang uit de Deutsche Messe van Franz Schubert. Ook is er veel samenzang, die op het orgel wordt begeleid door Jan Teeuw, alsmede door het Koperensemble. Iedereen, jong en oud, is van harte welkom in deze dienst, die om 18.30 uur begint. Het is altijd verstandig om een aantal handige hulpmiddelen in de kofferbak van de auto mee te nemen. In het boek je 'Pech verhelpen en voorkomen', dat voor ANWB-Ieden gratis verkrijgbaar is, zijn de nodige nuttige tips te lezen, waaruit hieronder een greep is geno men. - Plankje voor de krik en de krik zelf; - Startkabels (met dikke koperen kern); - Sleepkabel (bij voorkeur een stevige, elastische kabel); - Jerrycan met de juiste reservebrandstof (vastzetten met een riem of snelbinder); - Olie en koelvloeistof om bij te vullen; - Reservelampjes en zekeringen; - Spuitbus kruipolie zonder grafiet; - V-snaar of multibelt; - Zaklamp of hoofdlamp; - Verbanddoos.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 11