Openbaar onderwijs nu officieel zelfstandig POLITIE Gerestaureerde Bommelaer en Korenbloem draaien weer NAJAARSBEURS Vision 2006 0900-8844 Oostf lakkee positief over vernieuwde brandweer- samenwerking Sinterklaas doet intocht in Ouddorp JEUGDAVOND over ^Bijzondere noden' Jeugdavond over 'Terrorisme en de eindtijd' Bijbelstudie Frank Ouweneel Creatieve avond bij Christenvrouw Dirksland Bijeenkomst voor mensen met een beroerte Ophalen oud papier Nieuwe-Tonge %X^ '/A J^ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden 'Getuigen en evangeliseren' actief in beeld en geluid Aanrijding met letsel Vernielingen aan grafstenen Bromfietscontroles Molenstichting Goeree-Overflakkee viert feest Drie fases Via het ISGO Expressief beeld Dinsdag 15 november 2005 78e jaargang nr. 7457 OUDE TONGE - Weinig agen dapunten en weinig raadsleden (vier waren er afwezig), dat was de teneur van de donderdag geliouden raadsvergadering van de gemeente Oostflalikee. De brandweersamen- werliing Goeree-Overflakliee was het punt wat enige bespreking ver eiste. Door de steeds toenemende regelgeving van rijkswege voor wat betreft de uitoefening van de brandweertaken zijn de eilandelijke brandweercommandanten en de burgemees ter al enige stappen aan het ondernemen om tot één eilandelijke brandweerorganisatie te komen. Het is de bedoeling dat deze orga nisatie bestaat uit de vier eilandelijke brand weerkorpsen en zal in de toekomst door beroepskrachten worden aangestuurd. De raadsfracties van Oostflakkee bleken allen positief te zijn over de te vormen eilandelijke brandweerorganisatie. Het samengaan blijkt wel een forse kostenverhoging met zich mee te brengen. Alle gemeenten betalen 13,87 per inwoner. Voor Oostflakkee betekent dit ruim zes euro per inwoner. In dit bedrag zijn alle brandweertaken, zoals preventie, oplei ding en uitvoerende taken verwerkt. Op zaterdag 19 november om 14.30 uur komt Sinterklaas aan in de haven van Oud dorp. Vóórdat Sint arriveert, zal er voor groot en klein warme chocolademelk worden geschonken. Sint en zijn pieten zul/en op de kade worden verwelkomd door burgemeester Van de Velde, waarna zij naar het dorp gaan. Om 15.30 uur wordt vanaf het parkeerterrein Dorpstienden een rondgang gemaakt door het centrum. Om 16.00 uur is er in de Dorps tienden een kindershow met diverse activi teiten en een traktatie. En tot besluit is er een lampionnenoptocht, waarbij Sinterklaas en rijn Pieten voorop gaan. De route loopt als volgt: m.f.g. Dorpstienden, centrum Oud dorp, Hofdijksweg, Cl000, Vliedberg, rich ting Dorpstienden, Preekhillaan, Broekweg, Stationsweg, Raadhuisstraat, Boompjes, Dorpstienden. DIRKSLAND - Op vrijdag 18 november 2005 zal er een -16 districtsavond voor de jeugdverenigingen van de Gereformeerde Gemeenten in het district Flakkee worden gehouden in het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente te Dirksland, Mozart- singel 2. Deze avond zal een voorlichter van Bijzonder Noden iets vertellen en laten zien over het onderwerp 'Bijzondere Noden'. Aanvang 19.45 uur. MIDDELHARNIS - Op zaterdag 3 decem ber 2005 zal er een -i-16 districtsavond voor de jeugdverenigingen van de Gereformeerde Gemeenten in het district Flakkee worden gehouden in het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente te Middelharnis, Chr. de Vrieslaan 40. Sandor van Leeuwen, -(-16 Jeugdwerkadviseur van de JBGG, zal deze avond spreken over het onderwerp 'Terro risme en de eindtijd'. Aanvang 19.30 uur. OUDE TONGE - Op woensdag 23 november wordt er weer een bijbelstu die gehouden door Frank Ouweneel in de aula van CBS 'De Bron' aan de Melkweg Oude Tonge. Het thema van de studie is 'Getuigen en evan geliseren De studie bestaat uit de hoofdstuk ken: Geloof, bekering en behoudenis; Wat is getuigen en wat is evangeliseren; Wat is het verschil tussen getuigen en evangeliseren; Waarom getuigen en evangeliseren; Een sche matische voorstelling van geloof, bekering en behoudenis; Persoonlijke voorbereiding van evangeliseren; "Reactie" - evangelisa tie; "Eenzijdige" evangelisatie; Hoe moeten we ongelovigen benaderen; Hoe leiden we een ongelovige tot Jezus; Veel voorkomende vragen, opmerkingen en tegenwerpingen; De Praktijk: analyse van onze gesprekspartner; De Praktijk: gesprek-oefeningen; Nazorg. De studie begint om 20.00 uur en wordt geor ganiseerd door Evangeliegemeente Beréa. De toegang is vrij. De ondertekening van de akte door het SOPOGO-bestuur en de eilandelijke onderwijswethouders. De wethouder van Oostflakkee kon niet aanwezig zijn, maar deze heeft de akte op een ander tijdstip ondertekend. (Foto: Persbureau Flakkee) MIDDELHARNIS - Het eilandelijke openbaar onderwijs is nu officieel zelf standig geworden. Onder toeziend oog van notaris De Kooning uit Goeder- eede werd door de eilandelijke onder wijswethouders en bestuursleden van het SOPOGO (Stichting Openbaar Primair Onderwijs Goeree-Overflak- kee) een handtekening gezet onder een akte waarbij officieel de verzelfstandi ging van het openbaar onderwijs een feit is geworden. SOPOGO is vanaf januari van dit jaar al in praktische zin het bestuur van het openbaar basisonderwijs op Goeree-Overflakkee. Van uit deze taak zijn zaken als visieontwikke ling, de voorbereiding, op het nieuwe finan cieringsstelsel lumpsum, verbouw van een aantal schoolgebouwen, uitwerking onder wijskundige vernieuwingen, concrete inhou delijke ondersteuning, ontwikkeling van een nieuw eigentijds personeelsbeleid, inclusief de landelijke thema's als levensloop en ziek tekostenvoorzieningen en de inrichting van het 'eigen' professionele onderwijsbureau met veel enthousiasme opgepakt. Met de ondertekening van de akte in het ISGO-gebouw - de standplaats van SOPO GO - is de officiële overdracht van honderd zeventig personeelsleden, dertien gebouwen met bijbehorende inventaris en terreinen en de financiën nu ook juridisch een feit. Hoewel in den lande blijkt dat met name de financiële afwikkeling van een dergelijke bestuursoverdracht een zaak is waarover vaak langdurig gediscussieerd wordt, is op het eiland Goeree-Overflakkee vrij snel na het vaststellen van de gemeentelijke jaar rekeningen overeenstemming hierover ont staan. Het bestuur van SOPOGO sprak dan ook haar waardering uit voor de inzet van alle betrokken partijen. UM.(0lt7}U16llfu6U7H Rotterdam-Rijnmond wijkteam Goeree-Overflakkee MIDDELHARNIS - Op de kruising Stene weg/Lij sterbes weg vond donderdagochtend rond negen uur een botsing plaats tussen een bromfiets en een bestelbus. De bromfietser, een 16-jarige jongen uit Herkingen, zou met hoge snelheid hebben gereden en bij het passeren van de kruising een van rechts naderende bestelbus hebben genegeerd, waar hij dan ook tegenop reed. Door de klap slingerde de bestuurder van zijn bromfietser en belandde in de voortuin van een woning. De brommer vloog tegen een geparkeerd staande auto en raakte total-loss; de bestuurder bracht het er wonderwel goed van af. Hij liep onder meer knieletsel en een her senschudding op. Niettemin vloog de trauma heli voor dit ongeval. De brommerrijder werd overgebracht naar het Medisch Centrum Rot terdam-Zuid. De 20-jarige bestuurder van de bestelbus bleef ongedeerd. MELISSANT - Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag vernielingen gepleegd op de begraafplaats aan de Kerkhof weg, lien paar grafstenen zijn vernield, verder werden bloemen en vazen vernield. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de daders. GOEREE-OVERFLAKKEE - Van één uur 's middags tot negen uur 's avonds werd afgelopen zaterdag een algemene bromfiets controle gehouden op heel Goeree-Overflak kee. In totaal werden daarbij 10 bekeuringen geschreven, onder andere voor een te hoge constructiesnelheid, het onterecht voeren van gele en oranje vlakken, onverzekerd rondrij den en het niet hebben van een bromfiets certificaat. Ook kregen twee bestuurders een prent omdat ze teveel hadden gedronken. DIRKSLAND - Morgenavond, woensdag 16 november, hoopt 'de Christenvrouw' weer bij elkaar te komen om kwart voor acht in 'Onder de Wiek'Deze avond, die om half acht begint en gehouden wordt in verenigingsgebouw 'Onder de Wiek' aan de Ring in Dirksland, zal in het teken staan van creativiteit. Mevr. M. Markwat van 'De Wurft Creatief' gaat met de bezoekers een fotomapje maken. De deel namekosten bedragen 5 per persoon. Graag zelf een klein schaartje meebrengen. Gasten en leden zijn hartelijk welkom. HELLVOETSLUIS - De Nederiandse CVA- vereniging 'Samen Verder' regio Zuid Hol land, afdeling ZH-Eilanden, organiseert op zaterdag 19 november van 14.00 tot 16.00 uur in Verpleeghuis 'Grootenhoek', Hel- levoetse Achterweg 4 te Hellevoetsluis een reguliere bijeenkomst voor leden, partners en belangstellenden, die te maken hebben met een 'beroerte'. Het thema van deze mid dag is 'Veel gestelde vragen over een CVA (beroerte)'. De beide contactpersonen zul len dit onderwerp bij u inleiden en ook uw vragen beantwoorden. Jaarlijks krijgen zo'n 30.000 Nederlanders een beroerte (ook wel een Cerebro Vasculair Accident genoemd). Al die mensen hebben van de een op de andere dag een handicap, zichtbaar maar ook onzichtbaar, waar zij en hun omgeving mee moeten leren omgaan. De Nederlandse CVA- vereniging 'Samen Verder' regio ZH afde ling ZH-Eilanden wil op deze middag allen die met een CVA (beroerte) te maken hebben gelegenheid geven om over zo'n belangrijk onderwerp alles te horen wat belangrijk kan zijn. Met deze bijeenkomsten trachten zij 'lotgenoten' de gelegenheid te geven elkaar te ontmoeten en elkaar te steunen. U kunt zich voor deze gratis bijeenkomst aanmelden bij de contactpersonen: de heer A.H. Hutink, tel. 0187-484381 of mevrouw D.J. den Hoed-den Boer, tel. 0187-483899. In Nieuwe-Tonge wordt morgen, woensdag 16 november, het oud papier opgehaald. Gelieve het papier uiterlijk 18.00 uur goed zichtbaar aan de kant van de weg te zetten. DENBOMMEL^OMMELSDUK-Twee afgeronde restauraties en een ver jaardagsfeestje. De Molenstichting Goeree-Overflakkee had wat te vie ren, afgelopen zaterdag. De molen in Den Bommel, 'de Bommelaer', en die in Sommelsdijk, 'de Korenbloem', werden na het nodige restauratie werk weer in gebruik genomen. En de laatstgenoemde molen, de oudste van het eiland, bestaat in 2005 bovendien driehonderd jaar. Driedubbel feest dus. Reden genoeg voor Commissaris van de Koningin Franssen en gedepu teerde Van Heijningen om op uitnodi ging van de molenstichting af te reizen naar Flakkee. Net als voormalig stich tingsvoorzitter Boonstra trouwens. Door Kees van Rixoort Franssen mocht twee keer een bordje onthul len en 'leerling-molenaar' Van Heijningen lichtte twee keer de vang, waarmee eerst de Bommelaer en een paar uur later de Koren bloem weer in gebruik werden gesteld. Het bordje naast de toegang tot beide molens maakt duidelijk dat de restauraties mede mogelijk zijn gemaakt door het Prins Bern- hard Cultuurfonds in Zuid-Holland, waarvan de Commissaris van de Koningin voorzitter is. Voor de restauratie van de Bommelaer, een grondzeiler uit 1735, stelde het cultuurfonds 25.000 euro beschikbaar. De totale kosten bedroegen 65.000 euro. Voor dat bedrag werd een nieuwe binnenroede aangebracht en de buitenroede gerepareerd. Daarnaast moesten beide roedes opnieuw 'opgehekt' worden en verving molenmaker Herrewijnen vijftien zogenoemde balkknoppen. Omdat de Bommelse molen niet in aanmerking kwam voor Rijkssubsidie, moest het werk op ande re wijze worden betaald. De molenstichting klopte niet voor niets aan bij de provincie, de Stichting Welzijn Oostflakkee en dus het Prins Bernhard Cultuurfonds. "Om eerlijk te zijn komen we nog iets tekort, maar we rekenen op de gemeente Oostflakkee", aldus voorzitter Vroegindeweij van de molenstich ting. Bij de Korenbloem ging het om een ingrij pender restauratie. De stellingmolen uit 1705 kreeg een facelift in drie fases, die bij elkaar zo'n acht jaar in beslag namen. In de eerste fase zorgde de molenmaker voor reparatie of vervanging van onder meer de korte spruit, de lange spruit, de staartbalk, het kruirad, de buitenroede, de windpeluw en de voor keuvels. Kosten ongeveer 117.000 euro. Tij- Gedeputeerde Van Heijningen licht de vang van molen 'De Bommelaerhier nog als 'leerling-molenaar(Foto: Persburo Flakkee) dens de tweede restauratiefase, die twee jaar geleden werd afgerond, werd de Korenbloem weer maalvaardig gemaakt. Twee koppels maalstenen werden hersteld, er kwam een nieuw koppel kunststenen, de régulateur en de mengketel werden hersteld, evenals de meelpijpen, de meelkuipen en bloem- of raeelbuii. Dit keer was de molenstichting 105.000 euro kwijt. De derde en laatste fase kostte nog eens 75.000 euro en bestond uit de restauratie van de gehele romp. Slechte stenen werden vervangen en de onderdorpels vernieuwd. Ook de fundering werd onder handen genomen, evenals het voegwerk en de bestrating. "Hiermee komt de totale res tauratie op 300.000 euro", rekende Vroegin deweij de genodigden voor. En wederom was het het Prins Bernhard Cultuurfonds dat flink bijdroeg in de kosten: 22.000 euro. Daarnaast was er subsidie van het rijk en van de provin cie én droegen diverse sponsors een steentje bij, waaronder de Gravin van Bylandstich- ting, de Rabobanken, verscheidene service- clubs en de gemeente Middelharnis. Ook molenmaker Herrewijnen deed een duit in het zakje. De verjaardag van de Korenbloem werd zaterdag opgeluisterd met de presentatie van een mooie folder over de geschiedenis van de Sommelsdijkse molen. De tekst is geschre ven door streekarchivaris lan Both. Commis saris van de Koningin Franssen had de eer het eerste exemplaar in ontvangst te mogen nemen. Commissaris van de Koningen de heer Franssen onthult het bordje bij de ingang van molen 'de Korenbloem', dat de sponsors vermeldt die de restauratie financieel mogelijk maakten. (Foto: Persburo Flakkee) OUDDORP - Op 18 en 19 november wordt in Sporthal de Dorpstienden te Ouddorp een zeer gevarieerde beurs georganiseerd door een aantal merendeels Ouddorpse ondernemers. Vision 2006 is de naam van deze beurs en dat heeft alles te maken met het feit dat de ondernemers op hun stand laten zien welke producten in 2006 de trends zullen zetten. Tevens zal er door middel van een catwalk kleding geshowd worden van diverse ondernemers, waaronder ook bedrijfskleding. Doordat deze beurs samenvalt met het bezoek van Sinterklaas aan Ouddorp, zal er op zaterdag ook voor de kinderen voldoende te zien en 'te halen' zijn! En zoals op elke gere nommeerde beurs is er ook hier een prijsvraag met een zeer interessante prijs; De winnaar van de prijsvraag ontvangt een professionele Kayak! Kortom, het is zeer de moeite waard om deze beurs te bezoeken; de gezamenlijke ondernemers van de beurs nodigen u dan ook van harte uit om langs te komen. De openingstijden zijn vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Vroegindeweij stond in zijn toespraak niet alleen stil bij de twee afgeronde restaura ties en de verjaardag van de Korenbloem. Hij pleitte ook voor het onderbrengen van "de zaken die de molenstichting betreffen", waaronder de subsidies, bij het ISGO. Vol gens de voorzitter zou dat prettiger zijn dan de huidige werkwijze, waarbij de stichting te maken heeft met vier afzonderlijke gemeen ten. "Wij als bestuur blijven vrijwillig het werk doen", gaf de voorzitter zijn pleidooi nog wat extra kracht mee. Dat werk bestaat bijvoorbeeld ook uit het pro moten van de molens. Vroegindeweij noem de de Flakkeese Molendag, de folder over alle eilandelijke molens, die rond de jaar wisseling moet verschijnen, en de Flakkeese Molenroute. Die route ziet de molenstichting als één van de toeristische troeven. "Wij hel pen daarbij de provincie in hun streven naar sterke troeven en bieden ondernemers een attractie die hun zelfs geen geld kost." Dat werk bestaat ook uit het onderhoud van de molens. Vroegindeweij meldde dat drie molens, naast het reguliere onderhoud, een grote onderhoudsbeurt ondergaan: 'de Zwaan' in Ouddorp, 'de Windvang' in Goe- dereede en 'Korenlust' in Stellendam. "U ziet, de Molenstichting Goeree-Overflak kee leeft volop en tracht zo goed mogelijk de molens te onderhouden, het culturele erf goed te behouden en zoveel mogelijk mensen hiervan te laten genieten. Ik spreek de wens uit dat zowel het rijk als de provincie en de vier gemeenten ons daarin blijven steunen", rondde de voorzitter af. Bij die oproep refe reerde Vroegindeweij aan zijn even eerder uitgesproken angst dat de nieuwe regelge ving die meer regels en bureaucratie oplevert en minder subsidie. "Jammer, want hoe hou den wij alles in goede staat?" De Commissaris van de Koningin gaf in antwoord daarop aan, dat er nagedacht moet worden over nieuwe wegen om de molens te laten draaien. Hij noemde een waarborgfonds of het Cultuurfonds Behoud Monumenten (voor monumenten die niet op de Rijksmonu mentenlijst staan) als mogelijkheden en sprak zijn bereidheid uit om mee te denken. Want voor deze zo karakteristieke elementen in het Zuid-Hollandse landschap - de provincie telt niet minder dan 220 complete molens - heb ben we een bijzondere verantwoordelijkheid, aldus Franssen. "Molens zijn niet te missen in het landschap", omschreef hij het karakteris tieke, "molens horen erbij. Ze geven een heel expressief beeld." Volgens Franssen kunnen de molens een veel prominentere rol spelen als het gaat om wat we toeristen te bieden hebben. Hij sprak zijn waardering uit voor de vrijwilligers die dit cultuurhistorisch erfgoed beheren en in bedrijf houden. Kort ging de Commissaris van de Koningin in op de molenbiotoop - de vrije windvang of onbelemmerde windtoevoer - die wel eens ter discussie komt te staan als er plannen zijn om bijvoorbeeld woningen in de buurt van een molen te bouwen. Een discussie die ook werd gevoerd toen de Westplaat werd gebouwd en de Korenbloem uit de wind dreigde te raken. Franssen verklaarde die discussies uit de voortdurende claims op de beperkte ruimte. Maar, zo maakte hij duidelijk, met de molen biotoop mag niet gemarchandeerd worden en de provincie zal daarbij blijvend als waak hond fungeren. Gedeputeerde Van Heijnin gen, die door het twee keer lichten van de vang promoveerde van leerling-molenaar tot molenaar, sloot daarbij aan en noemde de molens "zeer bijzondere monumenten die het landschap in optima forma tonen en bescher- menswaardig zijn."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1