Overdenking uit de Heilige Schrift Nieuwe zorgzame gemeenschappen inzet van jeugdzorg 'Wereldreis' voor winnaars Spaardagen Rabobank V/uc/ft^ uit de tai§s ElUUnDBtl-tllEUWS HET r^XIJkVENSTER VERKOPING voor Mbuma-zending VERVOLGVERHAAL Blik op kerk ^^y en samenleving Cj GEEUW OVERWINTERÊNG VAN VIJVERVISSEN ORUIVENSNOEI DESJOUCHET BRILLENDROGIST DE TOREN VAN PISA Tranen over Jeruzalem "I^aiga-^rilogie <1« tel 3 JOH. G. VEENHOF -TSf^ PAGINA 5 VRIJDAG 11 NOVEMBER 2005 - Afrekeningen - Eigen rechter - De taak van de politie Het was wèl raak, vorige week. Drie zoge naamde afrekeningen in het criminele circuit. Mensen van rond de 40 jaar werden zomaar op straat, of in hun kantoor, van het ene op het andere moment, doodgeschoten. En het is bepaald niet de eerste keer dat zoiets in ons land gebeurt. Ik meen dat er de laatste vijf jaar wel tien of meer soortgelijke moorden hebben plaats gehad. Wèl een teken dat het niet 'pluis' zit in de zogenaamde 'onderwereld'. Daar heerst een zekere vriendschap die gemakkelijk in haat en vijandschap kan omslaan. En de broeders in het kwaad maken er geen enkel probleem van: wie het niet met hen eens is, of wie iets tegen iemand anders hééft, die wordt zonder -vorm van proces, zoals ze dat noe men, 'omgelegd' of 'koud gemaakt'. Mie remet, die op de hoogte werd gesteld van de gewelddadige dood van zijn vroegere vriend en advocaat, noemde deze zonder enige bewogenheid 'een stuk vuilnis'. Twee dagen later was hij zelf het slachtoffer. Geen wonder dat onder de bevolking een zekere onrust heerst. Vooral in Amsterdam, waar tot nog toe de meeste moorden hebben plaats gehad. Tot heden hebben de kogels altijd het juiste doel getroffen, maar het kan evengoed gebeuren dat niets vermoedende voorbijgangers worden getroffen.Om maar niet te spreken over kinderen. In het eerste geval waren er nogal veel kinderen in de buurt die het voor hun ogen zagen gebeuren, maar gelukkig niet geraakt werden. Maar het had ook anders gekund... Opvallend dat geen van deze moorden nog opgelost is! Het spreekwoord zegt dat de dader op het kerkhof ligt. Maar deze daders liggen heus niet op de begraafplaats. Waar schijnlijk zijn het huurmoordenaars, buiten landers die voor de gelegenheid even naar ons land komen, hun lugubere werk doen en dan weer vertrekken. Zodoende krijgen poli tie en justitie geen vat op hen. De meeste landgenoten liggen echt niet wak ker van deze moorden. Integendeel, in vele gevallen is er een stemming te beluisteren van: 'laat ze elkaar maar afmaken'. Dat is wel begrijpelijk, maar toch niet helemaal goed te keuren. Een samenleving kan er geen vrede mee hebben dat mensen eigen rechter spelen en zich van overheidsgezag blijkbaar niets aantrekken. We zijn het er wel over eens dat de politie er iets aan moet doen. Maar die klaagt op haar beurt dat de werkdruk toch al zo hoog is. Als er aandacht gegeven moet worden aan deze criminaliteit, dan blijven andere zaken liggen.Bovendien, hoe krijgt de politie ingang in de 'onderwereld'? Hoe krijgt de pohtie haar vingers tussen deze mensen en hoe krijgt ze deze mensen aan het praten? Het is te vrezen dat er dan aan de moordpartijen helemaal geen einde komt. Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Kunt u mij vertellen wat geeuwen nu eigen lijk is. Ik heb hier veel last van, maar mijn huisarts is er niet duidelijk over. Antwoord: Er zijn diverse oorzaken voor het geeuwen: lusteloosheid, te weinig bewe ging, te weinig zuurstof, opkomende slaap, •maar ook honger, oorpijn of zulke narigheid, en ondermeer de reflexwerking als anderen gapen. Het is een ingewikkeld gebeuren en daar zijn heel wat spiergroepen bij betrok ken. De prikkel tot geeuwen komt van ons bloed. Zodra daar een tekort geconstateerd wordt, gaat er bijv. in rustsituaties, een sig naal van het autonome (niet door onze wil te beïnvloeden) deel van ons zenuwstelsel naar de hersenen. Die zetten de mondspleten in werking, zodat die zich wijd opensperren en extra lucht laten aanzuigen, waarna een diepgaande uitademing volgt waarmee gelijk restlucht wordt verwijderd welke anders in de longen zou achterblijven. Dat iemand bij te weinig beweging gaat gapen, is logisch want wie lang stil zit of ligt, haalt meestal min der diep (dus onvoldoende) adem. Dat moet dan ineens worden ingehaald in opdracht van het bloed, dat een zuurstoftekort signaleert. Indien u ooit aan een middenoorontsteking leed, weet u wellicht nog wel dat gapen tij delijke verlichting van de pijn bracht. Als de hersenen ons op die manier een veelbe tekenend signaal geven zodra ons lichaam slaap of voedsel nodig heeft, wordt dit heiaas niet altijd begrepen. Bij onverstandige dië ten, waarmee menigeen lukraak gewicht of omvang wil verliezen, komen sommige men sen al snel noodzakelijke voedingsstoffen tekort. Dan ontstaat door de voortdurende noodsignalen uit het verarmende bloed de (in vroeger eeuwen zo wijd verbreide) geeuw- ziekte. De patiënten geeuwen dan letterlijk van de honger. En waarom werkt het geeu wen nu zo aanstekelijk op een ander? 'Zien eten doet eten' luidt het spreekwoord, en als iemand vertelt over iets lekkers, krijgen veel toehoorders er ook trek in. Door de waarne ming van het gapen bij een ander vindt er via onze ogen en oren in onze hersenen ook een associatie plaats, die gelijke prikkels doet uitgaan naar de eigen mondspieren. Kunnen wij onze goudvissen uit de vijver in een aquarium laten overwinteren? Waar kan het aquarium het beste staan? Moeten de vis sen gevoerd worden Antwoord: Het is inderdaad mogelijk dat u uw vissen in een aquarium kunt laten over winteren. U moet de bak dan uiteraard wel in een vorstvrije ruimte plaatsen. Een niet al te donkere kelder is ook goed. Is de ruimte voldoende licht dan kunt u zuurstofplan ten plaatsen, anders zult u voor de nodige zuurstof een zuurstofpompje moeten instal leren. Ook vissen kunnen van water alleen niet leven, ze moeten dus gevoerd worden. Voor informatie over het juiste voedsel kunt u zich het beste wenden tot een dierenspeci aalzaak. Wat u wel moet vermijden bij het plaatsen in en uit het aquarium is een te groot verschil in watertemperatuur, dit is namelijk zeer slecht voor uw vissen. Bij het terugplaat sen in de vijver kunt u daarom de vissen het beste vangen in een plasticzak, gevuld met aquariumwater. De afgesloten zak legt u ver volgens een uurtje in de vijver. Daarna kunt u de vissen hun vrijheid teruggeven. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 OUDDORP-Donderdag 17 november hoopt zendingskrans Dorkas haar jaarlijkse verko ping te houden. Met de opbrengst wordt het werk van de Mbuma-zending gesteund. Er is van alles te koop: zoals handwerk (schortjes, lakensets, sokken, enz.); kaarten, leuke kadootjes, cakes, koekjes, schoon maakartikelen, enz. Verder is er een boekenkraam met Bijbels, theologische boeken en leesboeken voor jong en oud. Er kan boerenkaas gekocht wor den en appels, (stoof)peren en sinaasappels. Tevens is er een lappenkraam. Iedereen is van harte welkom in het vereni gingsgebouw 'Eben Haëzer', Preekhillaan 3 in Ouddorp, van 's morgen 9.30 tot 's mid dags 16.00 uur. De koffie staat klaar! Wanneer kan ik mijn blauwe druif het beste snoeien De één zegt in december, de ander zegt eind maart als er geen vorst meer is. Antwoord: De beste periode is januari, en als zo uitkomt, juist bij vorst, omdat dan de sapstromen van de druif minimaal zijn. Snoei in ieder geval niet meer in maart omdat dan de sapstromen inmiddels weer op gang zijn gekomen. Snoeit u dan, dan zou u zelfs in het ergste geval uw blauwe druif dood kunnen 'bloeden' Hierbij de foto van een oude prent met een vreemde figuur, die een soort dolk in de hand heeft. Eronder staat 'De Sjouchet'. Wat bete kent dat? Antwoord: Sjouchet (of sjochet) is in Joodse gemeenschappen de rituele slachter, die pre cies volgens de voorschriften van de Joodse leer en onder rabbinaal toezicht de uitgeko zen dieren slacht. Wat hij op deze afbeelding in zijn handen heeft, is een slagersmes. De man op de prent was de sjouchet van Lop- persum, bij wie de Joodse bevolking van die gemeente en omliggende dorpen hun vlees mochten betrekken. Er is van hem eens een schilderijtje gemaakt, waarvan dit blijkbaar een zwart/wit kopie is. Tegenwoordig kun je bij de drogist ook al brillen kopen. Hier heb ik mijn twijfels over, omdat toch eerst de benodigde sterkte opge meten moet worden? Antwoord: Meestal zijn de leesbrillen die je bij een drogist of supermarkt koopt stukken goedkoper dan die van een opticien. Kwali teit moet betaald worden. Vaak zijn de gla zen van de drogistenbril gemaakt van geperst plastic en vormen ze één geheel met het mon tuur. Is de sterkte op een gegeven moment niet meer juist dan moet u het geheel weg gooien. In het montuur van de opticien kunt u dan eventueel nog andere glazen plaatsen. Ook zijn de glazen van de opticien optisch zuiverder. De opticien zal de benodigde sterkte van de glazen per oog individueel opmeten. Ook houdt hij hierbij rekening met de afstand van de ogen t.o.v. het centrum van de glazen. Bij de drogistenbril kan hier uiter aard geen rekening mee worden gehouden. Als u bedenkt dat ook de benodigde sterkte per oog meestal verschilt, zult u begrijpen dat u van de leesbril van de opticien meer draag- comfort mag verwachten. Overal vind ik verhalen over de verzakking van de scheve toren van Pisa, maar nergens staat iets over de hoogte. Weet u die? Antwoord: Die Campanile (klokkentoren) is 54,40 meter hoog. En als Hij nabij de stad kwam en de stad zag, weende Hij over haar. (Lukas 19:41) Als de discipelen iets hadden verwacht, dit niet. Een huilende Zaligmaker over de stad die voor hen ligt. Vanaf de Olijfberg moeten ze een schitterend uitzicht op de oude tem pelstad hebben gehad. De discipelen zullen gedacht hebben.dat, nu hun Meester op een veulen Jeruzalem nadert, terwijl het gezang van de menigte opklinkt. Hij als Messias zal worden erkend. Dat de tijden van weleer herleven. Dat de Romeinen worden verjaagd en Christus koning zal worden. De aanblik van de tempelstad zal het verlangen naar dat moment hebben aangewakkerd. Christus koning, aards koning. Alsof de Heere Jezus hen niet gezegd heeft dat Hij naar Jeruzalem opgaat om te lijden en te sterven, om Zijn ziel te geven tot een losprijs van velen. De omstandigheden van het moment bedwel men hen; een juichende schare, hun Meester op een veulen en die in het zonlicht blink ende stad. En als Hij nabij de stad kwam en de stad zag, weende Hij over haan Nee, dit is niet de eerste keer dat we lezen dat de Heere Jezus weende. Bij het graf van zijn vriend Lazarus had Hij ook gehuild. Toen was het vanwege het verdriet om Zijn vriend die gestorven was, verdriet over de macht van de dood, verdriet over het feit dat mensen de dood hadden verkozen boven het leven. Hier heeft Hij verdriet over een stad; de stad van de grote Koning. Nadat de Joden weer waren teruggekeerd uit de ballingschap was de tempel herbouwd, de tempeldienst hersteld. Dagelijks werden de offers gebracht. Ondanks de Romeinse over heersing kon de tempeldienst zijn voortgang vinden. Maar toch, ondanks dat, zien de dis cipelen tranen in de ogen van de Zaligmaker. We vragen ons af; waarom? Waarom huilt de Zaligmaker bij het zien van de stad? Waarom is Hij bedroefd over Jeruzalem? Zal het niet hierom zijn, dat de stad ondanks haar godsdi enstigheid niet was wat zij zijn moest. Nee, dan gaat het de Zaligmaker niet allereerst om het schrikbeeld van de verwoesting, waar bij geen één steen op de andere zal worden gelaten. Het gaat om dat wat oorzaak is van de verwoesting. De stad was niet wat zij zijn moest. Uiterlijk gezien was alles in orde. De wetten van Mozes werden strikt nageleefd. Maar het hart van het volk hield zich ver van de Heere. Terwijl het daar om gaat. Om het hart. Jeruzalem ging daar aan voorbij. En wij? Gaan wij daar ook niet o /o gemakkelijk aan voorbij? Kunnen we tevreden zijn met onszelf? We gaan naar de kerk, we doen dit en we doen dat. Terwijl we missen wat nodig is om voor God te kunnen bestaan. Wat we nodig hebben? Bekering van ons hart, dat eerst, en daarop volgend direct ook bekering van ons leven. Hoe kwam het dat de inwoners van Jeruzalem daaraan voorbij gingen? Hoe komt het dat wij daar o zo gemakkelijk aan voorbij gaan? Zou het niet zijn omdat we niet zien, dat we niet willen zien dat we door te zondigen ongeschikt zijn geworden om God te dienen. Ongeschikt. Wat een wonder als we het zien, als we het erkennen en belijden. Heere, U wilt de Eerste zijn in mijn leven. Maar mijn hart houdt zich ver bij U vandaan. Wat een wonder als het gezegd wordt; Heere, ik heb gezondigd, ik heb gedaan wat kwaad is in Uw ogen. Ik heb niet U, maar ik heb mezelf op het oog gehad. Zelfs ook in al mijn godsdienstigheid en vroomheid. En dat was het nu waarover de Zaligmaker huilde. De godsdienstigheid en vroomheid van de stad vormde één grote belemmering om het evan gelie te geloven. Nee, we zouden dat kunnen denken, de Heere Jezus huilt hier niet over dat wat Hem te wachten staat. Straks in de hof Gethsémané zal Hij het zeggen; Mijn ziel is geheel bed roefd tot de dood toe. Hier in onze tekst is het droefheid over anderen, over Jeruzalerh en haar inwoners. Droefheid omdat ze ondanks Zijn prediking, ondanks Zijn wonderen en Zijn tekenen niet in Hem hebben geloofd. Jeruzalem kon beter weten. En wij? Horen wij ook niet zondag aan zondag Wie Chris tus is? Van Wie Hij zijn wil voor zon-daren. Maar wat heeft het ons gedaan? Zijn wij er nog dezelfde onder gebleven? En ja, als je dan zeggen mag dat het Woord doel trof in je leven, dan moet je bekennen, dat heb ik enkel en alleen te danken aan Gods ontfermende liefde. Zijn genade voor zondar en. Dan worden Christus' tranen je tot schuld. Dan zet je jezelf niet boven de inwoners van Jeruzalem, dan zeg je, zo ben ik nu ook. Ik. Dan ga je jezelf zien, zoals God je ziet. Hebt u zichzelf zo al gezien? Nee, dan is Jeruzalem niet de enige stad, waarover de Zaligmaker tranen vergiet. Dan zie je Hem huilen over al die plaatsen, al die gemeenten, al die gezinnen, waar nog voor bij wordt gegaan aan Zijn Woord. Mensen die genoegen nemen wat buitenkant geloof. Hoe is dat nu in uw en in mijn leven? Hoelang hebben wij God al verdriet gedaan, zonder dat we verdriet kregen over onze zonden. Nee, dat wil niet zeggen dat onze tranen en ons verdriet iets toedoen aan onze zaligheid. Maar het wil wel dit zeggen, dat als de Geest droefheid over de zonden wekt. Hij een onberouwelijke bekering tot Zaligheid werkt. Dan zien we de Zaligmaker, in Zijn vernede ring. Dan zien we Hem in Zijn verhoging. Hier onvolkomen, straks volmaakt. Dan zul len er geen tranen meer worden geschreid. Dan zal God alle tranen van al Zijn kinderen afwissen. Daarom; och, of gij bekende, ook op deze uw dag, hetgeen tot uw vrede dient. Ds. P. Vernooij DEN HAAG - De SGP/Christen- Unie in Zuid-Holland heeft aan dacht gevraagd voor de aanpak van de jeugdzorg. Ondanks veel extra inspanningen en middelen, blijft de jeugdzorg dweilen met de kraan open. Volgens fractievoorzitter Joop Evertse moet onze samenleving toe naar nieuwe zorgzame gemeenschap pen. De preventieve jeugdzorg moet daarbij leidend zijn, zoals bijvoor beeld in de Comunity that care (etc), wijkgerichte preventieve opvoe dingsondersteuning, die in verschil lende gemeenten ontwikkeld wordt. Evertse sprak over de jeugdzorg tijdens de behandeling van de provinciale begroting 2006. Hij verwees naar de verdergaande individualisering in de samenleving, waar door sociale en gezinsverbanden sterk onder druk zijn komen te staan. "Kennelijk zijn de maatschappelijke problemen zo groot gewor den dat ze ons boven het hoofd dreigen te groeien", aldus Evertse. "Kinderen dreigen maatschappelijk te verongelukken en we staan machteloos. Graag zien we dat wij als Staten, met als uitgangspunt onze taken in de jeugdzorg, deze problematiek nog eens door spreken, ons erin verdiepen en samen naar oplossingen zoeken. Zo niet, dan dreigt een toenemend aantal jongeren maatschappelijk te verdrinken. Als een schip dreigt te vergaan is het adagium: Vrouwen en kinderen eerst! Laten wij er samen iets aan doen om zoveel mogelijk kinderen een reddende hand toe te steken." De fractievoorzitter verwees naar de recente uitspraak van Freek de Jonge, die benadrukte dat respect niet voldoende is, maar dat het gaat om liefde voor de medemens. Op woensdag 2 november was het zover, de winnaars van de Spaardagen-prijsvraag van de Rabobank werden in het zonnetje gezet. Linda Schouw van Rabobank West-Flakkee, Linda Smit van Rabobank Middelharnis en Ariëtte Peeman van Rabobank Flakkee Oost overhandigden mooie prijzen aan Cherida Meijer (11) uit Goedereede, Jan van Dam (11) uit Middelharnis en Fabienne Stoop (4) uit Oude-Tonge. Alledrie gaven ze een origi neel antwoord op de prijsvraag 'Een wereld reis om nooit te vergeten is voor mij...' Zo wilde Cherida graag een dagje skieën en mag ze daarom met haar familie naar Snowworld in Zoetermeer, Jan wilde graag alle dieren van de wereld bekijken en gaat naar Safa ripark De Beekse Bergen en Fabienne, die graag thee wilde gaan drinken met sprook jesfiguren zoals Assepoester, geniet straks in De Efteling van de Fatamorgana. Niet alleen voor de prijswinnaars waren de Spaardagen een succes. Honderden kinderen kwamen hun spaarpot legen en kregen een leuk cadeautje. Er werd enthousiast gebruik gemaakt van de aanwezige springkussens en ook de televisiehoek was druk bezet. "We kijken terug op heel gezellige dagen waar behalve de kinderen ook wijzelf erg van heb ben genoten. Dit soort dagen benadrukt nog eens hoe belangrijk het is om betrokken en dichtbij te blijven. Reden genoeg om dit soort acti viteiten ook in de toekomst te blijven organi seren.", zeiden de dames van de Rabobank. En daar waren de prijswinnaars het helemaal mee eens. ^ÊÊk -23- Larrentij Michajlovna hief het glas. 'Mir! Vrede en geluk, toostten alle aanwezigen. Er hing een gespannen sfeer in kamp 22-12. Uit Olekminsk waren twee districtscommis sarissen gekomen: Amoldijtsj Tjeljegin en Sjova Nikisjkin. Dit tweetal, dat vermaard was om het verhoren van mensen die tegen de wetten van de staat hadden gezondigd, moest een onderzoek instellen naar het verdwijnen van drie mensen uit hettaigakamp22-12. Daar deze mannen hun werk altijd grondig deden, zou het wel de nodige tijd duren, eer ze het kamp weer zouden verlaten. Een stille dreiging hing boven de mensen; en in stilte vroeg iedereen zich af, in hoe verre men te maken had met één van de vermisten. Want dat de drie vermist waren stond meer dan vast. Niettemin had commis saris Boetiloff ingenieur Leonid Prano Dargushes gevangen gezet, maar de mannen uit Olekminsk waren daar niet mee tevreden. Eerst moesten ze zich zelf volkomen overtuigd hebben, voordat ze met het rapport van commissaris Boetiloff akkoord konden gaan. Daarom werden er verhoren afgenomen, zelfs kame raad Boetiloff zelf ontkwam daaraan niet. Arnoldijtsj Tjeljegin en Sjova Nikisjkin deden hun werk grondig, dat moet gezegd worden. Ingenieur Leofiid Dargushes was na een paar dagen al zover, dat hij begon te kermen als de wachtsoldaten in de buurt van zijn cel kwamen. 'Vertel ons nog eens hoe het viertal uw kamp verliet', vroeg Amoldijtsj Tjeljegin vnendelijk. 'Kameraad commissaris, ik heb dat al zoveel keren gezegd', jammerde de ingenieur. 'Dan doe je het nog maar eens.' En misschien wel voor de twintigste keer herhaalde de man wat hij al die vorige keren had gezegd. Ze hadden hem op een stoel gezet voor een tafel waarop een paar lampen stonden, die hem fel in de ogen schenen. En van achter dat verblindende licht werden de vragen achter elkaar op hem afge vuurd. Leonid Dargushes had al wel begrepen dat er voor hem geen enkele redding meer was, maar nog pro beerden de commissarissen hem tot een bekentenis te dwingen dat het hier een lucht betrof. 'Gelooft mij kameraden, ik zou zoiets dadelijk gemeld hebben. Ik ben altijd een goede communist geweest. Kijk er mijn papieren maar op na. Men heeft mij zelfs met een aanbeveling van het partijbestuur hierheen gestuurd.' 'Jij hebt de eer van de partij bezoedeld. Maak schoon schip, dan zullen wij van onze kant voor je doen wat in ons vermogen ligt.' 'Kameraden, ik heb alles voor de partij gedaan. Dit hier is een misverstand, gelooft dat toch.' Hij wrong wanhopig zijn handen in elkaar en snikte van ellende. 'Je beweert dat de Duitser niet te vertrouwen was, waarom heb je dan direct geen melding gemaakt van zijn vermissing?' 'De Russische ingenieur was bij hem en met haar ver keerde ik op heel goede voet. Ik had zelfs het voor nemen haar ten huwelijk te vragen. Ik heb al eens voorzichtig die kant opgepraat met haar en uit de gesprekken die ik met kameraadske Zaitsev daarover heb gehad, bleek dat ik beslist een kans zou hebben." 'Heb jij dus tot ingenieur Zaitsev in een intieme ver houding staan?' Absoluut. De avond voordat ze naar buiten zou gaan en de volgende morgen toen de Duitser een werkbe spreking hield, heb ik haar die vraag oppervlakkig gesteld en ze gaf daarop een bijna bevestigend ant woord.' Toen daarna commissaris Boetiloff verhoord werd, stelde men hem ongeveer dezelfde vragen. 'M'n waarde Boetiloff, is het jou bekend dat ingeni eur Dargushes plannen had ten opzichte van collega Zaitsev?' 'Van die plannen is mij niets bekend, maar ik kan mij voorstellen dat een man verkikkerd op haar wordt. Kameraadske Zaitsev is een schoonheid, zoals er in ons land maar weinig gezien worden.' 'Zijn er andere mannen die eventueel in aanmerking komen om die in verhouding tot Zaitsev te brengen? Ik denk hierbij vooral aan de Duitser, met wie ze dagelijks omging.' 'Kameraad, deze veronderstelling moet als absoluut onmogelijk van de hand worden gewezen. Het zal u waarschijnlijk bekend zijn dat er een bevel uit Mos kou is geweest, dat in zeer duidelijke termen uit drukking gaf, dat waar het de Duitser betrof, niets gedaan mocht worden dat een verhouding tussen het meisje en hem in de weg kon staan. Later werd dat benadrukt en dat wij alles in het werk moesten stellen om die twee, eh... hoe zal ik het zeggen... aan elkaar te koppelen. Ikzelf heb mij daarvoor ingespannen, maar met een negatief resultaat. Het meisje heeft een duidelijke afkeer getoond van alles wat Duits is. Vergeet niet dat ze als partizane wel het één en ander heeft meegemaakt tijdens de bezet ting en de strijd tegen de Duitsers. Veeleer heb ik de Duitser tegen haar in bescherming moeten nemen. Want kameraden, Zaitsev is een heel mooi vogeltje, maar heeft temperament. De man mocht haar zelfs niet met collega, laat staan bij haar naam aanspre ken. Nee, ik heb die twee zeer nauwlettend in de gaten gehouden en hoe heb ik gehoopt te kunnen melden dat die twee het samen eens zouden zijn geworden! Het is tot op de dag van hun verdwijning absoluut een onmogelijkheid geweest.' 'Was de Duitser iemand die veel vrienden had of vertrouwende men hem niet?' 'De man was bij zijn kameraden heel erg geliefd en heeft alles gedaan wat in zijn vermogen lag, om hun lot te verzachten. Echter was het wel zo dat hij het uiterste van hen vergde, waar het zijn project hier in de taiga betrof. Wij hadden het volste vertrouwen in hem, wat overigens door Moskou beaamd werd.' Het verhoor van commissaris Boetiloff wees uit dat er geen verhouding kon hebben bestaan tussen de ingenieurs Fischer en Zaitsev. 'Zo, jij hebt het dus mogelijk gemaakt, dat er uit het kamp drie mensen konden ontsnappen.' Daarmee begon het verhoor van Georgië Zwalba, die zich in alle bochten wringend, van zijn onschuld betuigde. Het werd hem zeer kwalijk genomen dat hij vriendschap had gesloten met de Duitser Karl- Heinz Stiermann. Toen men hem na urenlange ondervragingen niets bewijzen kon, werd hij beticht van een onvriende lijke houding tegenover zijn land, dat door de Duit sers verwoest was, 'Hier, in dit kamp heb jij je onmogelijk gemaakt, vandaar dat we je zullen over plaatsen naar een plaats waar zich zulke dingen niet herhalen kun nen.' (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5