A»ot1anieefofnM LITIE De Boei wil 'warme defcen' zijn voor lonicerpatiënten en liun naasten Echtpaar Biesheuvel-Arkenbout 60 jaar getrouwd 0900-8844 Admiraal kandidaat wethouder Goedereede ■^Minnaard Kaarten maken voor 'Ontmoeting' Ophalen oud papier j^^ Visser Visser Nieuwe-Tonge 32^2? /l-£ actief in beeld en geluid Knöps fgroépl Jongen meldt zich na vernieling Man aangehouden na mishandeling Naast adviesverlening vooral een luisterend oor Bezoekers Meeleven Toekomst Vrijdag 11 november 2005 78e jaargang nr. 7456 liet jubilerende echtpaar Biesheuvel, geflankeerd door burgemeester en mevrouw Stoop. (Foto: Hans Villerius) DIRKSLAND - Velen in Dirksland, althans van de oudere generatie, zullen hen goed kennen: het Dirkslandse echt paar Biesheuvel-Arkenbout. Jarenlang hebben ze daar het aannemingsbedrijf Biesheuvel gehad, eerst aan de Nieuw straat en later aan de Spuikolk. En nóg later nam zoon Cock het bedrijf van vader Frans over. Bovendien heeft Frans jarenlang in besturen van diverse verenigingen gezeten, zodat het echtpaar bij velen in Dirksland goed bekend is. Afgelopen dinsdag waren ze 60 jaar getrouwd. En dat vierden ze met kinderen en (achter)kleinkinderen in de verjaardagszaal van zorgcentrum 'Geldershof'. Door Hans Villerius Vader Biesheuvel is inmiddels 85 jaar en moeder 79, en op die leeftijd voel je best dat Ïchamelijke ongemakken parten gaan spelen, óch liet pa zich zéker nog tot z'n 80e dik wijls in het bedrijf zien; 'h karweitje zus, een karweitje zo. Nee, stilzitten was niets voor hem, en z'n werk dat was z'n hobby. Daarom Èleef hij ook nog heel wat jaartjes tuinmolens bouwen, waarvan er nog verscheidene in het dorp te zien zijn en zelfs hun weg vonden naar Duitsland en Engeland. In de loop der jaren echter verslechterde zijn gezichtsvermogen meer en meer, zodat hij tot z'n spijt ook een punt achter de molenbouwerij moest zetten. Intussen woonde het echtpaar nog steeds in hun woning aan de Voorstraat van Dirksland. Vierenvijftig jaar hebben ze daar gewoond. Maar als je 83 en 77 jaar bent en nog maar met z'n tweetjes 'over' bent, dan worden al die kamers en andere ruimtes achter het huis toch wel heel veel om bij te houden. Zodoen de brak ook het moment aan dat ze, twee jaar geleden, naar de Akelei verhuisden, naar woonzorgcomplex 'Elkersweide'. En Bies heuvel bekende dat dit vooral voor hem een héle overgang is geweest. Vóórdat de beide echtelieden zich aan de Voorstraat vestigden, woonden ze op Voome-Putten. Daar zijn ze ook allebei geboren, hij in Simonshaven en zij in Tinte, ze hebben er elkaar leren kennen en zijn er ook getrouwd, waarna ze zich in Hekelingen vestigden. Hier kregen ze hun drie kinderen: één zoon en twee dochters. Vier jaar heeft het echtpaar Biesheuvel in Heke lingen gewoond. Hij was ook daar, evenals later in Dirksland, werkzaam in een timmer manswerkplaats. Maar toen de oom en tante van mevrouw Bie.sheuvel in Dirksland geen opvolging hadden voor de timmermanswerk plaats die zij hier hadden, was dat het moment waarop het gezin Biesheuvel naar Dirksland kwam en Frans zich er als aannemer vestigde. Dat was in 1950. Sindsdien heeft het echtpaar veel aanloop aan de Voorstraat gekend. Niet alleen klanten, maar ook vertegenwoordi gers wisten hun adres te vinden. En het was mevrouw Biesheuvel die ervoor zorgde dat er een dampende pot koffie gereedstond, zowel voor de vertegenwoordigers als dage lijks voor de knechts. Echter, niet alleen als timmerman kreeg Frans bekendheid in de omgeving, maar ook door zijn betrokkenheid bij meerdere organisaties. Zo heeft hij meer dan dertig jaar zitting gehad in de besturen van Veilig Verkeer Nederland, IJsclub Dirks land en de Dirkslandse Oranjevereniging, en is hij 32 jaar lang verbonden geweest aan de vrijwillige brandweer van Dirksland. 't Is dan ook niet voor niets dat hij in 1980 een Koninklijke Onderscheiding kreeg uitgereikt. En die droeg hij dinsdag dan ook, bij gelegen heid van de viering van het zestigjarig huwe lijksjubileum. Samen met hun zoon en echt genote, twee dochters en schoonzonen, vier kleinkinderen en negen achterkleinkinderen vierden ze dit heugelijke feit, ter gelegenheid waarvan ze de schriftelijke felicitaties ontvin gen van Hare Majesteit Koningin Beatrix en Commissaris van de Koningin de heer Frans- sen én ter gelegenheid waarvan burgemeester en mevrouw Stoop van de gemeente Dirks land het echtpaar 's middags bezocht. En daarmee ging het echtpaar op de foto. COMBI >r lóto-iarvit^ I OIMO»-miiflrect351é.(n$7}ttlb)lkam734 GOEDEREEDE - De SGP in de gemeente Goedereede stelt de heer A. Admiraal (66 jaar) voor als kandidaat wethouder. De heer Admiraal is afkom stig uit Oud-Beijerland. Hij heeft van af 1970 ervaring als raadslid voor de SGP in de gemeente Oud-Beijerland. Daarnaast is hij wethouder geweest van 1998 tot 2005. De heer Admiraal heeft als voormalig wethouder ruime ervaring op het gebied van volkshuis vesting, openbare werken, milieu en handhaving Als de gemeenteraad van Goedereede instemt met de persoon van de heer A. Admiraal wordt door de SGP voorzien in de vacature van wethouder A.C. Lokker, die om persoon lijke redenen op 24 oktober terugtrad. "We bedanken de heer Lokker voor het vele werk wat door hem zowel als raadslid en daarna als wethouder is verricht", aldus de SGP in een persbericht waarin zij de voordracht voor de nieuwe wethouder bekendmaakt. Het is de verwachting dat de installatie van de heer A. Admiraal zal plaatsvinden in de raadsvergadering van donderdag 24 novem ber. Hij heeft reeds kennis gemaakt met de raadsfracties en met het college van Burge meester en Wethouders van Goedereede. È)hn Admiraal heeft zeer ruime ervaring in de gemeentepolitiek. De SGP meent in hem een "uitstekende kandidaat wethouder" te heb ben gevonden. Er resteren nog 5 maanden van deze raadsperiode. "Wij verwachten dat hij in staat zal zijn de opengevallen plaats op een gedegen en integere wijze te vervullen en De heer Admiraal voor het gemeentehuis van Goedereede. de belangen van de gemeente Goedereede op een goede wijze te zullen behartigen", aldus de SGP-Goedereede. Ton Admiraal is getrouwd en woont in Oud Beijeriand. De familie Admiraal geniet momenteel tot 15 november nog van een weekje familiebezoek elders in het land. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Oflldek 't bij uw G2-<Jea{eF of kijk oivast op ■.vwv/.opelnieuws.nl Knöps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdljk - 0187 476767 Akkerdaos BV - Kioosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL. 0180-642 lil MIDDELHARNIS*TEL.0187-617300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee OUDE-TONGE - Een 14-jarige jongen uit Oude-Tonge heeft zich maandagmiddag bij het politiebureau gemeld voor vernieling. Het afgelopen weekend stelden politiemen sen een onderzoek in na een melding dat een groep jeugd vuurwerk aan het afsteken was. Tijdens dat onderzoek hoorden zij glasge rinkel en zagen dat er meerdere vuilnisbak ken waren omgegooid. Plotseling zagen zij een groep jongeren wegrennen. Vier van hen werden na een achtervolging aangehou den. Na verhoor bleek dat zij de ruit van de woning aan de Plutolaan niet hadden inge gooid, waarna zij werden heengezonden. De verdachte meldde zich maandagmiddag vrijwillig bij het politiebureau. Tegen hem zal proces-verbaal worden opgemaakt voor HALT. MIDDELHARNIS - Een 33-jarige man uit Stellendam is dit weekend aangehouden na een mishandeling op de Vingerling. De man wordt ervan verdacht zaterdag rond midder nacht een steen te hebben gegooid naar een 34-jarige man uit Stad aan 't Haringvliet. Hij liep hierbij diverse verwondingen op. OUDDORP - Op dinsdag 15 november van 9.00-11.00 uur wordt in Ouddorp een och tend georganiseerd om kaarten te maken. Voor een bedrag van 6 kunnen deelnemers drie kaarten maken. Voor kleine kinderen is een oppas aanwezig. Aanmelden is noodza kelijk. Voor meer info en aanmelding kunt u terecht bij mevr. W. Pikaart-Grinwis, tel.; 0187-681327. De opbrengst is bestemd voor stichting 'Ontmoeting'. In Nieuwe-Tonge wordt morgen, woensdag 16 november, het oud papier opgehaald. Gelieve het papier uiterlijk 18.00 uur goed zichtbaar aan de kant van de weg te zetten. Marja den Eerzamen (rechts) en Bettie Bruinsma voor de rijli voorziene foldertafel in De Boei. {Foto: Adri van der Laan) GOEDEREEDE - Sinds kort wordt iedere tweede en vierde dinsdag van de maand 'Café Goeree' aan de Noordzijde Haven in Goedereede omgedoopt tot 'De Boei'. Die dag is het café dan gesloten en is de ruimte een ontmoetingsplaats voor men sen met kanker en hun naasten. We spraken met Marja den Eerzamen en haar moeder Bettie Bruinsma over dit opmerkelijk initiatief in het hart van het oude stadje. Door Adri van der Laan Marja en Bettie, ze werden beide getroffen door de ziekte kanker Zeven jaar geleden werd de ziekte bij Marja ontdekt en sinds dien heeft ze heel veel te verwerken gekre gen bij het ondergaan van allerlei behan delingen én de verwerking van de ziekte. Haar moeder is eveneens getroffen door deze 'gevreesde ziekte'. Ofschoon ze alle bei 'genezen' zijn verklaard, weten ze dat de ziekte ieder moment weer de kop kan op steken. Allebei hebben ze de enorme 'impact' mee gemaakt die kanker op hun leven heeft gehad. Marja geeft aan dat toen ze tijdens de behandeling van de ziekte verschillende kuren moest ondergaan vooral de moeheid en de moedeloosheid erg groot was. Het komt regelmatig voor dat kankerpatiënten dan de neiging hebben om het bijltje er bij neer te gooien. Marja was toen op zoek naar andere mensen die in dezelfde situatie zaten want zij begreep dat onderlinge contacten heel goed kunnen zijn. Zij kwam in die peri ode in aanraking met inloophuis 'De Boei' in Rotterdam. Geregeld bezocht ze, samen met haar moeder die instelling in Rotterdam. "De gedachte kwam bij ons op, om ook op Goeree-Overflakkee iets dergelijks van de grond te krijgen". Ze wonnen bij de leiding van De Boei in Rotterdam verdere informa tie in en kregen het advies "om gewoon te heginnen". Volgens beide initiatiefnemers is het een ver eiste dat een inloophuis voor kankeipatiën- ten een lage drempel heeft en een huiselijke sfeer uitstraalt. "De mensen zijn al genoeg in ziekenhuizen en dergelijke geweest, dus een zaaltje huren in het ziekenhuis was geen optie". De oplossing kwam van de kant van .Anneke en Piet Lokker van Café Goeree in Goedereede. Zij bleken bereid om tijdens de dinsdagen waarop hun horecagelegenheid gesloten is, de deuren open te stellen voor het initiatief van beide dames. "Dit was dus eigenlijk onze eerste sponsor en we zijn heel blij dat wij hun ruimte voor onze plannen mochten gebruiken", verder sponsort ook de Rabobank het initiatief van Marja en Bettie en de koffie wordt gesponsord door Coop- Compact, de supermarkt van de familie Van Heest in Goedereede. In september zijn ze van start gegaan met De Boei. Ze hebben ervoor gekozen om voorlopig hun inloophuis dezelfde naam te geven als de instelling in Rotterdam. "We krijgen nog steeds veel adviezen uit Rotter dam en daar zijn we ze heel dankbaar voor Wel hopen we in de toekomst een andere naam te gaan gebruiken, maar deze is nog niet bekend". Nu ze ongeveer twee maan den geleden zijn gestart, blijkt dat het aan tal bezoekers langzaam stijgt. "Momenteel wordt het inloophuis gemiddeld door zo'n acht mensen bezocht en de reacties zijn lovend. Afgelopen dinsdag was een uit schieter, toen kwamen er zelfs ruim twin tig bezoekers. We hopen dat door mond- op-mond reclame het aantal nog verder zal stijgen". De beide dames wijzen erop dat je als kankerpatiënt al gauw geneigd bent om 'achter de geraniums' te blijven zitten en weinig meer gaat ondernemen. "Soms heb je een duwtje nodig om er weer opuit te gaan, en daar wil De Boei bij helpen". Ze spreken daarom de wens uit dat er nog velen de drempelvrees zullen overwinnen en een bezoekje gaan brengen aan De Boei. Men kan tijdens de openingstijden op elk gewenst moment binnenstappen en er zijn geen kosten aan verbonden. Wel kan men een vrijwillige bijdrage in het 'koffiepotje' deponeren. Het inloophuis in Goedereede is elke twee de en vierde dinsdag van de maand geopend en iedereen kan er tussen 10.00 en 16.00 uur vrij naar binnengaan. "Naast 'een bak kie koffie' bieden wij vooral een luisterend oor aan de bezoekers". Uit ervaring blijkt dat er bij de bezoekers grote behoefte is aan dat luisterend oor Want veel gasten worden natuurlijk dagelijks binnen hun eigen krin getje geconfronteerd met de gevolgen van htin ziekte of die van hun partner of kind. Het is dan goed om er eens met anderen over door te praten. Regelmatig worden er ook deskundigen uitgenodigd die adviezen geven over een bepaald facet van hun ziekte. Afgelopen dinsdag bijvoorbeeld werd er voorlichting gegeven over vermoeidheid bij kanker, een nevenverschijnsel dat vaak optreedt tijdens de chemotherapie. De bezoekers werd een handreiking gedaan over hoe men met deze vermoeidheid om kan gaan. Tijdens de openingstijden van De Boei wordt er niet alleen maar gesproken over kanker Uit het gesprek met de beide initia tiefnemers blijkt dat bezoekers geen groepje mensen is dat elkaar gaat zitten beklagen. "Er is ook veel ruimte voor humor en ont spanning" licht Marja toe, "want dat werkt heel relativerend". De groep heeft al eens een keer een huifkartocht gemaakt en bin nenkort zullen er, met het oog op de Kerst dagen, ook creatieve activiteiten zijn zoals het maken van kerstkransen, e.d. Men krijgt hiervoor ook medewerking van de kunste nares Clarine Bemelmans, die klei beschik baar stelt voor het maken van kleifiguren. Ook worden er het komende seizoen ver schillende cursussen gegeven. Het meeleven met elkaar maakt ook een belangrijk onderdeel uit van de doelstelling van De Boei. "Het is bijvoorbeeld erg span nend als iemand op controle moet bij de spe cialist. Het kan dan heel bevrijdend werken als je met elkaar over die angst kunt praten". Moeder en dochter wijzen er wel op dat het niet verplicht is om te praten. "Je hoef bij ons niets, maar we willen er gewoon voor elkaar zijn. Je moet De Boei zien als een warme deken om de gasten heen. waarin ze geborgenheid kunnen vinden". Tijdens de inloopdagen is er alle ruimte voor persoon lijke gesprekken. Hierbij kunnen soms heel intieme dingen aan de orde komen, als de gasten dit willen. Daarom drukken de ini tiatiefnemers de bezoekers op het hart om alles wat gehoord wordt wél binnenskamers te houden. "Maar als daar behoefte aan is kunnen we in De Boei natuurlijk ook even apart gaan zitten, waar de bezoekers dan in een persoonlijk gesprek hun hart kunnen luchten". Tijdens de openingstijden van De Boei zijn er allerlei folders verkrijgbaar die te maken hebben met kanker Ook voor adviezen over borstkanker kan men bij het inloophuis terecht omdat het tevens het con tactpunt is voor de Borstkankervereniging afdeling Goeree-Overflakkee. Naast de adviezen van de Rotterdamse Boei kan de leiding van de Goereese Boei altijd terugvallen op deskundigen voor adviezen, zoals de fysiotherapeut Ria Lagendijk en hospice 'Calando', waar Marja ook vrijwil ligerswerk verricht, en natuurlijk zijn er art- .sen die hen kunnen adviseren. Verder komt het regelmatig voor dat patiënten vanuit de ziekenhuizen doorverwezen worden naar De Boei. Inmiddels heeft het inloophuis ook een comité van aanbeveling waarin de burge meesters Van de Velde van de gemeente Goedereede en De Vries van de gemeente Middelhamis zitting hebben. Ook notaris De Kooning en dr Van de Velde, oncoloog van het Dirkslandse ziekenhuis, maken deel uit van het comité. Voor de toekomst zou De Boei graag een andere ruimte tot zijn beschikking krijgen. "Natuurlijk zijn we heel blij met de huidige ruimte, die heel gezellig en laagdrempelig is, maar we zijn wel aan de dinsdag gebonden. We horen wel eens de vraag van mensen of het niet op een andere dag kan, maar daar hebben nu de mogelijkheid nog niet voor We zijn dan ook op zoek naar een ruimte, waar we in de toekomst nog meer onze doel groep van dienst kunnen zijn". Wel dient deze ruimte maar weinig te kosten, want veel geld heeft De Boei niet. "We hebben ook niet veel geld nodig en we proberen door vrijwillige bijdragen en het organise ren van rommelmarktjes in het hoognodige te voorzien", aldus Marja. Het blijkt dat moeder en dochter allebei veel plezier ondervinden in hun activiteiten voor De Boei. Ze hebben ervaren dat ze, net als een boei in het water, ook voor kankerpa tiënten en hun naasten een lichtpuntje kun nen zijn, en daar is het hen om begonnen. "Misschien moesten wij ziek worden om later dit werk te kunnen doen en iets voor anderen te kunnen betekenen...", aldus 'ervaringsdeskundigen' Bettie en Marja. De Boei is iedere tweede en vierde dins dag van de maand geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Iedereen die lijdt aan de ziek te kanker of deze ziekte gehad heeft en mensen uit hun naaste omgeving kunnen tijdens de openingsuren op elk gewenst moment terecht om eens bij te praten en gezellige dingen te doen. Het adres van De Boei is: Café Goeree, Noordzijde Haven 1, Goedereede. Inlichtingen: Marja den Eerzamen, tel. 0187-491008 of 06-10086663 (liefst na 18.00 uur), e-mail: marjadeneerzamen® hotmail, com, of bij Bettie Bruinsma, tel. 0187- 492251.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1