mm m mmmwAmmm m mmw De bewaarschool in het hart van Dirksland Damvereniging ENEO'52 te Melissant Advertêntien. %mmU W\Mn). EiiAraiai-iiiEuws mmmwmmmmmwmim BESTEK EN VOORWAARDEN Uitslagen van maandag 7 november Wintermarkt in 'Ons Huis' Diapresentatie 'Oud Heriiingen' Adventsconcert In Kapelle 90 jaar geleden Antirevolutionair 28 Oktober tot 11 November 1915 Orgaan VARKEN, Uit de hand te koop: KLOMPENMAKER. P. MANS, ViSSCHERIJ. J 50-Jarigfi Eclityereeiiigiaï J Kommer Witte Ez. BURGERLIJKE STAND. PLAATSELIJK NIEUWS Publikatie van de Vereniging Streekmuseum, Kerkstraat, Sommelsdijfc. Bestek Bewaarschoolreglement Foto uit 1907 Veelbewogen geschiedenis Wet op het kleuteronderwijs Voorgevel en dak in oude staat gehandhaafd PAGINA 15 Afdeling 1: A. het Jonk-J. Looiji-i H. Visbeen -T. Goedegebuur!..!!~!!l-l A. Doom - B. Visbeenl-i Afdeling 2: P. Kom - B. van der Spaan0-3 H. de Geus - H. van Heukelen!"...3-0 T, de Geus-J. Noni-i A. Visbeen - B. Grootenboer3-0 In de eerste afdeling wist niemand van de spe lers deze avond tot winst komen. Toch waren het beslist geen saaie partijen. De spanning gaat er steeds meer inkomen. A. het Jonk had het deze avond verre van gemakkelijk tegen zijn rivaal J. Looij. Toch wist hij de partij goed in evenwicht te hou den. Met allerlei valletjes probeerde Looij in een remisestand de winst nog binnen te halen, maar die waren wel erg doorzichtig, 't Jonk liet zich niet misleiden, zodat een pun- tendeling een feit werd. Ook bij H. Visbeen en T. Goedegebuur ging de strijd gelijk op. Ook hier bleef de span ning er goed in. De partij werd tot het laatste toe uitgespeeld. Even leek het erop dat Goe degebuur op het laatst toch nog moest gaan capituleren, maar hij maakte er toch nog een mooie remise van. B. Visbeen en A. Doorn waren deze avond aan elkaar gewaagd. Visbeen voerde wel elke keer de druk op, maar erg gevaarlijk was dit niet. Doom bood goed tegenstand, zodat dit gevecht in de laatste fase moest worden beslecht. Visbeen kwam door het offeren van een schijf en een daarop volgende meerslag wel op de damlijn uit, maar Doorn kon ook ongehinderd zijn schijf gaan kronen. Met allebei een dam en drie schijven waren de winstmarges voor beiden verdwenen. In de tweede afdeling zijn lelijke klappen gevallen op plaatsen waar die allerminst ver wacht werden. Zo moest de toch sterk spe lende P. Kom zijn meerdere erkennen in zijn tegenstander B.van der Spaan. Kom kwam op het laatst in grote tijdnood terecht, waarbij hij ook nog een schijf achter kwam te staan. Dit alles was voor Van der Spaan voldoende om voor de vijfde achtereenvolgende maal de volle winst mee naar huis te nemen. H. de Geus zat deze avond heel goed in zijn vel. Hij behaalde een mooie overwinning op de zeer ervaren dammer H. van Heukelen. Met een verrassende diepzinnige combinatie wist hij de verdediging van zijn tegenstander te ontrafelen, zodat hij de weg vrij kreeg naar de damlijn. De Geus liet daarna de winst niet meer ontglippen. Een verrassende uitslag!! Ook zijn vrouw T. de Geus heeft zich deze avond van haar sterke kant laten zien. Zij moest de degens gaan kruisen met J. Non. Ze wist dat dit een zware opgave was. Daarom ging ze er echt goed voor zitten. En met suc ces. Haar inspanningen werden op het laatst van de avond bekroond met een verdiende puntendeling. Heel mooi. A. Visbeen gaat er de laatste tijd weer wat serieuzer voor zitten. En dan mogen zijn tegenstanders wel bijzonder op hun hoede zijn. Daar kon Grootenboer van mee praten. Na eerst een schijf van zijn tegenstander te hebben ontfutseld stevende Visbeen regel recht op de overwinning af. Samen met B. van der Spaan is hij nu de kartrekker van de tweede afdeling. Nu al weer bijna de helft van de competitie er op zit, volgt hier nog de tussenstand: Afdeling 1 A. Doom6-12 J. Looij7-11 B. Visbeen6-10 C. Visbeen6-10 H. Visbeen7-7 A. het Jonk5-3 T. Goedegebuur5-2 W. Doorduin.....'4-1 Afdeling 2 B. van der Spaan7 -17 A. Visbeen7 -15 H. de Geus6-12 P. Kom7-8 B. Grootenboer6-6 J. Non6-4 H. van Heukelen6-4 T. de Geus6-3 HERKINGEN - Op zaterdag 19 november wordt er in 'Ons Huis' in Herkingen weer een wintermarkt gehouden. De opbrengst is bestemd voor Calando. Er zullen verschillende zaken te koop worden aangeboden, zoals: kaarten, crea, speelgoed, sieraden+workshop, kaas, bloemen, jafra, pottenbakken, rommelkramen, slijterij, boe ken, kinderkleding, aardappelen, verse patat, erwtensoep, enz. Als u inisschien nog oude boeken hebt, die willen wij dan ook graag verkopen. De boe ken kunt u dan voor 12 november afgeven bij Mieke Ju, Krammerstraat 6 of Jannie Vroegindewey, Adoptieplein 20. Als u wilt dat ze opgehaald worden, dan kunt u bellen naar Jannie Vroegindewey, telefoon; 0187- 669528 of mobiel 06-20011866. HERKINGEN - Op woensdag 16 november wordt er om 19.30 uur een diapresentatie gehouden van oud en nieuw Herkingen in verenigingsgebouw 'Ons Huis'. De entree is 2,- per persoon. Hiervoor ont vangt u ook een gratis kopje koffie. Meer info bij Jannie Vroegindewey, telefoon: 0187-669528. Op 26 november a.s. geeft het kamerkoor "Chantez a Dieu" uit Tholen, een concert met medewerking van Jos Vogel aan het orgel. Het concert wordt gehouden in de Nederlandse Hervormde Kerk in Kapelle. Het koor voert werken uit van o.a. Adam, Karg-Elert, Willcocks en Vaughan-Willi- ams/Armstrong. Jos Vogel is de vaste orga nist van de St.Jacobskerk te Vlissingen en de Ontmoetingskerk te Middelburg. Hij is als orgeldocent verbonden aan de Zeeuwse Muziekschool en een veelgevraagd begelei der van diverse ensembles en solisten. Op het orgel speelt hij werken van de componisten S.Karg-Elert, Buxtehude, Reger en Matter. De aanvang van het concert is 20.00 uur Toe gang euro 6,- en euro 4,- (CJP/pas 65) Na afloop is er gelegenheid om koffie te drin ken. im il IN HOC SIGNO VINCES Door de Afdeeling Over- flakkee Goedereede (1 r Hollandscbe Maatschappij van Landbouw zal te Middelharnis een cursus in bemestirgslter worden ge houden vojr volwassenen, miuimum leeftijd 21 jaar. Gediplomeerde leer lingen van landbouwwiotercut^ussea iHogen deelnemen o.:k zijn zij jon ger. De cursus bestaat uit 12 weke- lijksche voordrachteu van twee uren. Aanvang jindd November Cursusgeld 1 1 Aangifte voor 20 November bij den heer L. Pen, lanli uwouderwij- z r te Sommelsdijk, die belangstellen den nadere iniichtingen verstrekt. Namens het Bestuur der Afdeeliaj^ P. J. GRUBSENDIJK, Secretaris. 9610 Een ZWA.\K te KOOP bij kingen. Eti. huis, schuur, erf on tuin, staande en selesm in den polder Duivt-nwaard te NIEUWE TONGE. 9629 Iiilichtingeu verstrekt deu Heer J. J. VaN'ZIELST te Nieuwe Tonge. GEhUIJS onder Her^ 9631 ÜnderaeteeJfende maakt deiiigeze- tenen van (M)LTGENSPL\AT en üMSTRRKKN bekend, dat hij zich f/eve.stigd hetü als 9614 Beleefd in ieders gunst aanbevelend, SLIKDIJIC 72 OOLTGENSPLAAT. MIDDELHARNIS. Van de visscherij zijn fe Ijmuiden binnengekomen de vischsloepen Albatros, sch. J. de Waard f 2250, Theodora Emmerentia sen. Abr. Jongejan f 1825. STELLENDAM. In de afgeloopen week zijn alhier aangevoerd 15,500 Kilo garnalen, waar van 2500 Kilo naar het buitenland verzonden z^n en de overige Kilo's aan de pellerijen geleverd tegen 12 cent per K.Q. GOEDEREEDE. Door de Noordzee vis- schers werd de vorige week door P. Redert voor f 150.— aan versche visch besomd, wat ook het hoogste was dat gemaakt werd. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde ouders Sè T. KOEK Az. W en fC. TANIS Wd. E op 23 November a.s. hunne -^ te gedenken 'M Hunne dankbare Kinderen |r en Kleinkinderen. ■m OUDDORP, Nov. 1915. Wt Het behaagde den Heere van onze zijde door den dood weg te nemen onze beminde broeder in den ouderdom van 44 jaar. De Heere lenige onze smart in dit ge mis. 9632 Uit alter naam, P. WITTE Ez. OUDDORP,'12 November 1915. SOMMELSDIJK. Geboren: Lena, d. v. Leendert Both en Willemtje de Ruiter. Jacoba, d. v. Leendert Schellevis en Janna Cornelia v. d. Mast. An- thonia, d. v. Johannes van der Poel en Her mina van Buuren. Ondertrouwd: Adrianus Taaie, 25 jaren (van Middelharnis) en Pietje van der Vlugt 26 iaren. DEN BOMMEL. GeborenCornelia, d. v. T. de BR. en M. Borgdotfl. Johanna Maria, d. v.J. Martens en J. Legierse. Pieter, z. v. R. Bakeiaar en M. Tamboer, Abraham, z. v. J. Hameeteman en G. v. d. Linden. GehuwdAren Luiendijk jm. oud 21 j. van Oude Tonge en Elizabeth van der Welle jd. oud 21 j. Norbartus de Gast jm. oud 21 j. van Herkingen en Hester Bakeiaar jd. oud 21 j. OOLTGENSPLAAT. GeborenArentje, d. v. C. van Eek en Crlstiana Schouwenaar. Marinus Anthonius, z. V. P. M. Hoek en A. Beljaars. Pieter, z. v. D. van,Kempen en G. Braber. Maria, d.v.H, van Putten en W. de Vos. Catharina Pieter- nelle, d. v. j. C. Verraaas en A. M. v. Ever- dlnk. Jan, z. v. C. van Putten en F. de Vos, Klaasje, d. v. P. Breeman en L. Duim. Cor nelia, d. V. Joh. de Waal en D. Hubreehtse. Jannetje Cornelia, d. v. M. de Vos en K, Kamp. Johanna, d, v. D. Gootjes en J. M. P. Kerp. Johannes, z. v. D. de Vos en F. Duim. Dymphna, d. v. N. van Leent en J. Kerp, Christianus, z. v. A. van Dravik en E. Ipelaar. Hllieie. d. v.J. Osseweiier en N. v. d" Keer SOMMELSDUK. Het inwisselen van de broodkaarten zal op a.s. Dinsdag behooren te geschieden des n.m. tusschen 7 8 uur. Dus niet zooals vroeger tusschen 6 7 uur. MIDDELHARNIS.' Tijdelijk ten Rijksont- vangkantoor met ingang van 8 November werkzaam gesteld de rijksklerk 3e klasse A. Keur van de Directie Rotterdam. DEN BOMMEL. De nieuwe belasting op de honden is koninklijk goedgekeurd, zoodat van 1 Januari 1916 voor de losloopende hon den f2.50 en voor de vastliggende honden f 1. moet worden betaald. De aanbesteding der rioleering achter de Voorstraat is gegund aan de laagste in- schrgvêra M. A. A. van der Sluis, smidgwerk voor 1112.50, M. Mooyaart, timmerwerk voor f72.25, J. Wülfert, metselwerk voor f562,50. Door J. Both was ingesshreven voor timmer werk f73.74 en in massa voor f 529,99. Naar wij vernemen is het werk in massa niet ge gund, omdat de wensch van den gemeen teraad was, om het werk alleen door de burgers te doen geschieden, terwijl bovendien het biljet van Both eerst na half elf in de bus was geworpen. Tegen een tweetal personen is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. OOLTGENSPLAAT. De landstormplichtigen jaarklasse 1913 zijn allen ingedeeld bij de Infanterie, Depot, 's Gravenhage en zullen later naar de Regementen worden verplaatst DIRKSLAND. binnen kort zal aan de West zijde van het dorp achter de huizes aan den Ring door demping weder een echt mod- derslootje verdwijnen, en daarvoor rioleering aangelegd worden. Hiermede verdwijnt we- {jer een van de vele geurmakers in de Ge meente. Welke volgt dan HERKINGEN. De bij de in te 1^ven lichting 1916 der Nat. Militie behoorendc personen uit deze gemeente zijn de volgende Garnizoens- piaatsen aangewezenL. Doornhein, L. Kar- dux, H. Oorbeeke en R. v. Ostende allen In fanterie Bergen op Zoom. A. Nieuwland, Ge nie Utrecht, P. Snijders, Roode Huzaren Til burg, P. Hoogerwerf Veld-Artillerie Breda, W. Markus Vesting Hellevoetslnis, Chr.v.d Veer Groene Jagers 's Hage en Cathr. Droogt Oren. 's Hage. De Heeren Qebr. Biemond, landbouwers onder deze gemeente, verloren U. week eer der beste paarden door den dood. Nu dt prijzen dez6r dieren zoo hoog zijn opgevoerd voor hen een niet onaanzienlijk verlies. STELLENDAM. Deze week arriveerden al hier twee Belgische vluchtelingen, om diens te doen als visschersknechts, waaraan tegen woordig groot gebrek is. GOEDEREEDE. De bietendrager T. S. vie hals over kop in de haven, doch kwam me een nat pak weer op den wal. Het is aan kleine- en vissebersvaartui gen verboden, zich buiten het vaarwater N Pampus op te houden. E.B1. Foto 1907 uit 'Kent u ze nog ...de Dirkslanders'Juffrouw Heymans (uitem links) is al een deftige dame van middelbare leeftijd. Zij was al op achttienjarige leeftijd in Dirksland, bleef daar tot haar pensioen, vetrok, maar kwam weer terug naar haar geliefde dorp, waar zij overleed en begraven werd in 1945. Op het plein konden de kinderen heerlijk spelen. Voor de regen was er een afdak met een lange, lage bank. Een grote kast vol speelgoed stond er en als die openging, kwamen de emmertjes, schopjes, poppen met houten koppen en tenen poppenwagentjes eruit. De figuurtjes die sommige kinderen in de hand houden, waren een soort duimstokken, waarmee huisjes enzovoort gemaakt werden. Op 29 maart 1877 werd de bouw van de gemeentelijke bewaarschool met onderwijzerswoning in het Achter dorp aanbesteed. In de stukken wordt gesproken van: "het bouwen van eene Bewaarschool met een Woning van de Onderwijzeres met den aankleve van dien". Met een bedrag van een kleine tienduizend gulden was Abraham Tie- leman, timmerman te Melissant, de inschrijver met de voordeligste offer te. Door Cathy Westdorp (2) Gebouw in het Achterdorp Om de bouw van een openbare bewaarschool te realiseren, kocht de gemeente Dirksland in 1876 van J. Gestel in het Achterdorp, toen Paardenmarktstraat geheten, een huis met een aantal kleine huisjes, .schuurtjes en stal letjes. Het doel van de gemeente was afbraak \aa deze opstallen en hergebruik van afko- mwid bouwmateriaal dat nog goed was. In 1877 werd door de gemeenteraad besloten een lening van f 18.000 aan te gaan voor de oprichting van een openbare bewaarschool, die tevens kon dienen als naai- en breischool. Toen werd ook een reglement voor de school vastgesteld, een instructie voor de helpsters en een verordening op de schoolgelden. Voor het vaststellen van een schoolgeld van tien cent per week werd door koning Willem III goedkeuring verleend. De schrijvers Van der Waal en Vervoom noe men 23 mei 1878 als stichtingsdatum van de bewaarschool. Waarschijnlijk komt deze informatie van de boven de ingang gemetsel de gedenksteen en heeft de door hen genoem de datum betrekking op de ingebruikneming van de school. Van der Waal en Vervoorn zeggen in 1896 over de bewaarschool: "Zij heeft een ruimen gang, flinke lokalen en eene overdekte speel plaats; en zal voor de kleinen zeker een aan genaam 'Te huis' zijn". In het dossier van de bewaarschool ontbreekt een originele bouwtekening, maar er is wel een uitgebreide beschrijving van bestek en voorwaarden. Het schoolgebouw omvatte twee lokalen en had aan de achterkant een aanbouw voor de toiletten. De ramen staan in het bestek als volgt omschreven: "8 stuks gegoten ijzeren ramen, breed 1.50 m en hoog 3.00 m; het bovengedeelte tuimelend met trekkers wegende elk raam 150 kg. Het model der ramen is voorhanden in de fabriek 'de Prins van Oranje' te 's-Gravenhage". De kozijnen moesten gemaakt worden van gre nenhout. Voor de school en bijbehorende woning werd dezelfde steen gebruikt. De voorgevels moesten afgewerkt worden met een kroon lijst: "Volgens nadere aanwijzing zal aan de voorgevel van beide gebouwen een kroonlijst worden aangebracht; alles van best grenen hout". Ook de dakvlakten vormden een een heid. De dakvlakten aan de voorkant moes ten belegd worden met "beste Woerdsche blaauwe", de achter- en zijvlakken met rode dakpannen. Voor de achter- en zijvlakken mochten de goede pannen van de afgebroken panden gebruikt worden. In de school en in de woning kwamen plafonds van stucwerk. Verder werd voor de school onder andere voorgeschreven: "Over de geheele lengte van den achtergevel een overdekte warande, lang 18 m en breed 3 m". Bij de bouw van de school hoorde ook het maken van banken voor ongeveer 140 leerlingen. Net als het reglement voor het Weeshuis aan de Ring, geeft het bewaarschoolreglement een beeld van het gemeentelijke sociale beleid in Dirksland in de tweede helft van de negen tiende eeuw. Net als bij het Weeshuis valt de inbreng van de echtgenote van burgemees ter Pieter Zaaijer op. De burgemeester was voorzitter van de plaatselijke schoolcommis sie, die het toezicht op de bewaarschool uit oefende. In het bewaarschoolreglement werd bepaald dat de schoolcommissie zich voor het toezicht op de bewaarschool door een commissie van dames kon laten bijstaan. Ook opmerkelijk is de toevoeging aan de regel dat de hoofdleidster de straffen mocht bepalen voor ongehoorzaamheid, luiheid of ander wangedrag: "Lichamelijke kastijding is evenwel ten strengste uitgesloten". Het reglement bepaalde dat tot de bewaar school kinderen van drie tot zes jaar wer den toegelaten. Naar de naai- en breischool konden kinderen vanaf vierjarige leeftijd. De schooltijden van de bewaarschool waren van negen tot half twaalf en van half twee tot vier, op alle weekdagen behalve zaterdagmiddag. De naai- en breischool werd gehouden van vijf tot zeven in de namiddag. Mensen die het niet konden betalen, kwamen in aanmerking voor vrijstelling van school geld. De bewaarschool had twee afzonderlijke klassen op basis van leeftijd en vorderin gen van de kinderen. Daarbij werd de regel gehanteerd: "Jongens en meisjes zoveel mogelijk vaneen gescheiden". Verder stond er in het reglement dat het ouders en voogden uitdrukkelijk verboden was onder schooltijd in tegenwoordigheid van de leerlingen klachten tegen de onder wijzeres in te brengen. Een onderwijzeres die een begrip werd, was juffrouw Heijmans. Juffrouw Heijmans was van 1878-1923 hoofd van de bewaarschool; hoofd van de naai- en breischool van 1881- 1923. Er is een foto uit 1907 van juffrouw Heij mans met kleuters bewaard gebleven dankzij wijlen mevrouw D.K. Soldaat-Poortvliet. Mevrouw Soldaat werd als kind Dirkje genoemd. Op de foto staat ze als vierjarige op de onderste rij, vijfde kind van rechts. Voor Dirkje en meer kinderen op de foto was de bewaarschool geen noodzakelijke kinder opvang, geen vervangend tehuis zoals Van der Waal en Vervoom het betitelden, maar een school. Dirkjes vader was een overtuigd maatschappijhervormer. Onderwijs stond bij Dirk Poortvliet hoog in het vaandel en zijn kinderen hebben 'geleerd' in een tijd waarin dat, zeker voor meisjes, nog geen gemeen goed was. Dirkje Poortvliet werd onder wijzeres aan de openbare lagere school in Dirksland. Ze was één van de eersten die zich bekommerden om het cultureel erfgoed van Goeree-Overflakkee. Ze schonk historische foto's aan het Streekmuseum, schreef verha len en gedichten in het Rakkeese dialect en stelde een aantal fotoboeken over Dirksland samen. In 'Kent u ze nog... de Dirkslanders' beschrijft ze de bewaarschool in het Achter dorp. /?^Wi<^«_-^-^ lUnbeateding te LirksVmd waarnaar Burgemeester en Wethouders der gemeente DIEKS- LAND, onder nadere goedkeuring voornemens eijn aan te besteden: het bouwm van een Bewaarschool met eene Voning «oor de Ondenoyneres met den aanükve «a» dien sooals nader in dit bestek en de voorwaarden is omschreven. Bovenste deel Bestek en Voorwaarden. In 1928 besloot de gemeente f 1100 te lenen voor de aanleg van een gasverwarming in de school. Daarna werden onderhoud en exploi tatie van de bewaarschool een probleem. De crisisjaren gingen ook aan de bewaarschool niet ongemerkt voorbij. Per 1 januari 1935 werd de school wegens gebrek aan financi ën gesloten. Heropening van de school was mogelijk door een regeling, die met goedkeu ring van de erfgenamen van Paulina van Weel tot stand kwam. De gemeente Dirksland en de Diaconie van de Nederlands Hervormde Kerk van Dirksland hadden gezamenlijk van Paulina van Weel een legaat van f 100.000 gekregen voor de stichting van een afzonder lijke naai- en breischool. Van zo'n stichting was nog niet gekomen. Overeengekomen werd om voor een periode van vijf jaar de exploitatiekosten van de bewaarschool te bestrijden met de rente van dit legaat, voor de helft aan de gemeente behorende. Op 1 mei 1936 werd de bewaarschool weer geopend. In de Tweede Wereldoorlog werd de school gevorderd door de Duitse weermacht, die de school van januari 1944 tot de bevrijding in mei 1945 bezet hield. De bewaarschool werd in die tijd vermoedelijk gehouden in de win kel van de gedeporteerde familie Cohen op de Voorstraat. Na de bevrijding bleek dat het bewaarschool gebouw door het gebruik door militairen schade had geleden. Door de gemeente werd een aanvraag om vergoeding van oorlogs schade ingediend. Ondertussen werd het gebouw verhuurd aan de Staat der Nederlan den voor de legering van militairen van de zogenoemde Binnenlandse Strijdkrachten, kortweg BS. In december 1945 was de bewaarschool al door een compagnie gezagstroepen in gebruik genomen. In juH 1946 besloot de gemeente het gebouw tot uiterlijk eind 1947 onderhands aan de staat te verhuren. De overweging was dat er geen ander geschikt gebouw voor militairen voorhanden was en het bewaarschoolonderwijs doorgang kon vinden in een overcompleet lokaal van de openbare lagere school. De huurprijs voor de bewaarschool in het Achterdorp bedroeg ƒ780 per jaar, een bedrag dat B en W billijk vonden. Het duurde tot 1950 voordat het schoolge bouw in het Achterdorp weer als bewaar school/kleuterschool in gebruik genomen werd. In 1955/1956 kwam er voor het eerst een wet telijke regeling voor het kleuteronderwijs. De Kleuteronderwijswet schreef speel- en werk plannen en werkroosters voor het kleuteron derwijs voor. De voorschriften voor de huis vesting van de leerlingen werden strenger en in 1961 werd het bewaarschoolgebouw van binnen gemoderniseerd. De speelplaats kreeg, naast de bestaande zandbak, ook een bloemenbak. De inspecteur van het kleuteronderwijs constateerde in 1967 dat de lokalen te klein waren en niet voldeden aan het Bouwbesluit Kleuteronderwijs. Men vond nog een tijde lijke oplossing door de wand tussen de twee lokalen te verzetten. Dat betekende dat er een ijzeren balk aangebracht moest worden om de uit twee gedeelten bestaande dakconstruc tie te steunen. Ondanks interne aanpassingen had het gebouw als school zijn langste tijd gehad. Er moest een nieuwe kleuterschool komen. Het schoolhuis (Achterdorp 11was door de gemeente in 1965 aan de huidige eigenaar verkocht. De bewaarschool (Achterdorp 13) kon de schooldeur sluiten toen op 1 oktober 1971 een nieuwe kleuterschool aan de Mar grietlaan in gebruik genomen werd. Als verenigingsgebouw 'Animo' deed de oude bewaarschool daarna dienst als gele genheid voor feesten en partijen. In het najaar van 1979 werd het gebouw door de gemeente verkocht aan Flakkee Bakkerijen BV te Dirksland. De verkoop werd in het voorjaar van 1980 door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Door Schuitema Vastgoed BV te Amersfoort werd toen een vergunning aan gevraagd om de bewaarschool en de woning Achterdorp 15 te verbouwen tot een super markt. De gemeenteraad besloot dat de voor gevel en het dak van de bewaarschool in de oude staat gehandhaafd moesten blijven. Cathy Westdorp

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 15