'Mijn Sebilla' Familie in iilank! Viermaal Bach! Welk vak wordt bij vraag 8 bedoeld? \/^Ukc'm: ijiitif De Hoop Magazine Radio over verslaafde ouders EIIAIIDBI-tllEUWS }r\(itto "jün^ens en fuclsjes Wateren en bomen in de bijbel 7. II 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15. II II 1 'T^ern^^cükt: - (SCHOOL)STREEPPUZZEL s s c u u aardrijkskunde goed gelezen lied bel gum lijm bijbelverhaal gym liniaal biologie handvaardig meester boek heid overlopertje bus Harderwijk pauze buspech hekwerk pen Cito jarig platvissen delen jas pret dictee juffrouw psalm dolfijn klas rekenen Dolfinarium krabben repetitie Engels kunstjes roggen feest lachen rust fout laptop ruzie gaaf leerling schaar goed lezen school schoolplein schoolreis show straf suiker taal tas tikkertje verf verkeersles vrij walrussen zeehonden zeeleeuwen UIT DE SCHOOL GEKLAPT ^oh: IMartijn van Scbaik (Stellendam) ch: Ricardo Clement (Oude- Tonge) hoopt op 17 november jarig te zijn. Van ons allemaal alvast een hartelijke geluk wens, Ricardo! Gebruik elke dag het alarmnummer 5015 Ingezonden. 'Magnificat'zingt in Dirksland Aandacht voor nageslacht PAGINA 11 VHIJDAG 11 NOVEMBER 2005 Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-JVieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaaloe raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Zelfgetnaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worcten. Stuur af en toe een brieQe, dat wordt beantwoord. 5. Bij 500 punten tmt- vang je een boeken- bon van 10,-. Het alarmnumtner kent iedereen. Als er een ernstig ongeluk gebeurt of er breekt een hevige brand uit, kun je dat nummer bellen. Jij weet dat nummer vast wel uit je hoofd. Je mag het alleen bellen als er echt nood is, anders kun je een flinke boete krijgen. Ik heb eens iemand horen verteilen dat er nog een 'alarmnummer' is: 5015. De man die het mij vertelde zag mij verbaasd kijken. Hij vroeg "Ken je dat nummer niet? Ik bedoel de tekst uit Psalm 50:15." Zoek het maar op in je bijbeltje. De Meere God zegt daar: "Roep Mij aan in de dag der benauwdheid; Ik zal u eruit helpen en gij zult Mij eren." Dat nummer mag je altijd bellen: dag en nacht. God is er altijd. Dus als er nood is in je leven, vergeet het alarmnummer niet, maar vraag direct hulp bij de Heere. Het belangrijkste gebed is: "Help." Als je verleid wordt tot zonde, roep dan: "Heere, help. Bewaar me voor de zonde." Als je eenzaam bent: "Heere, help. Ik ben alleen. Geef me iemand met wie ik praten kan." Als je een moeilijke repetitie hebt: "Heere, help. Geef me een goed verstand, zodat ik het werk kan maken." Als je verdriet hebt: "Heere, help. Wilt u mij troosten en maken dat ik niet meer zo verdrie tig ben?" Alinda den Hoed (Middelharnis) maakte een bijbelse puzzel voor ons over wateren en bomen. Zoek de passende wateren en bomen op en vul deze in de hokjes in. Van boven naar beneden lees je in de zwartomlijnde hokjes twee rivieren bij de Hof van Eden. Tip: je kunt er ook een kaartje van Israël bijhouden! 9. 10, 11. 12. 13. 14, 15. Beek aan de grens van Moab. (Numeri 21 12) De Jordaan mondt uit in de (ook wel Dode Zee genoemd - Jozua 15:5) Boom waar vruchten aanzitten waar je olie van kan maken. (Exodus 30 24) Deze rivier heeft lange tijd een grens gevormd tussen Israël en Moab (Numeri 21 13) Bij deze rivier worstelde Jakob met God. (Genesis 32) Rivier die het bijbelse Israël door midden deelt. De vrucht van deze boom hoort tot het soort dat de verspieders uit Kanaan meebrachten. (Numeri 13 23) In deze zee verdronken de Egyptenaren. (Exodus 14 en 15) Beek bij Jeruzalem. (2 Samuel 15 23) Struik waar druiven aangroeien Deze rivier loopt bij de berg de Karmel. (1 Koningen 18 40) Andere naam voor Zee van Tiberias. (Lukas 5:1) Deze bomen groeiden op de Libanon; hiermee is de tempel gebouwd. (1 Koningen 5) Zee ten westen van Palestina. Boom in het midden van het Paradijs waar Adam en Eva eerst wel van mochten eten, maar na de zondeval niet meer. (Genesis 3 22) 1. 2. 3. 4. 5. 6. 8. 9. 1 10. 11. 12.1 1 1 13. 14. Amanda Schaaf (Dirksland) Je schrijft dat de verbouwing klaar is. Lek ker hè, dan is ook alle rommel voorbij. Is het mooi geworden? Corina en Willemien van Gurp (Ouddorp) Jullie hebben het maar druk met feesten op school: een juf die trouwt en een juf die 25 jaar op school is. Jullie moeten me maar eens een uitgebreid verhaal schrijven over het ophalen van de juf. Wel een leuk idee om het op die manier te doen. Wat hebben jullie op school gedaan tijdens het feest? Jeroen Poortvliet (Dirksland) Een brief schrijven en toch eigenlijk niets zeggen: dat vind ik nog eens knap. Alleen moet je dat op school bij een repetitie maar niet doen, want dan heb je een probleem. Groetjes! Alles van oktober is goed aangekomen. Als de computer het goed doet, gaat het heel mak kelijk via de mail. Bedankt voor je puzzel. Fam. Bijnagte (Scherpenisse) Bij je oplossingen schrijf je: 'Zo sterk als een leeuw - (moet dat geen beer zijn??).' Ik heb het opgezocht in het woordenboek: allebei de dierennamen kun je invullen. Het verdriet is voor jullie groot. Lees daarom het stukje aan het begin en aan het eind nog maar eens over. Alinda den Hoed (Middelharnis) Je schrijft dat er bij puzzel 5 van september ergens een hokje te weinig staat. Toch is het goed, want Allemagne in het Frans is niet Engeland, maar Duitsland. Gesnapt? Goed dat je zo kritisch bent, want ik kan ook fou ten maken. Erika Luime (Ouddorp) Je hebt gelijk: ik had je naam verkeerd geschreven. \k kijk altijd alles na, maar soms blijven er nog fouten in zitten. Als je fouten vindt, moet je het altijd maar even schrij ven. Geef Boris, de hond, maar een verjaar- dagspoot van mij. Fijn, dat je een leuke juf heb in groep 5. De punten zet ik er bij leven en welzijn volgende week in. Fam. Van Splunter (Ouddorp) Ik ben weer helemaal op de hoogte van het reilen en zeilen bij jullie. Fijn dat jullie nog iets over de schoolreisjes schreven: Blijdorp in Rotterdam, kasteel Gravensteen en het Boudewijnpark in België en het Archeon in Alphen a/d Rijn. Willianne Boer (Sommelsdijk) Een vakantie gaat meestal snel. Ik dacht dat ik het in de krant gelezen had datje zus ging trouwen. Ben je nu nog alleen thuis? Dan zal het zeker stil zijn. Gelukkig kun je even naar haar toe op de fiets, of niet soms? Jantine Mans (Ooitgensplaat) Als je een puzzel een beetje lastig vindt, mogen papa en mama natuurlijk helpen. Dat is geen probleem en het is nog gezellig ook. Anja Herweijer (Dirksland) Fijn, dat je toch nog even de tijd nam om Voor de liefhebbers deze keer een grote streeppuzzel. Doe je best! Het zijn allemaal woorden die met school en een schookeis te maken hebben. Wat wil Albert van Lenten (Dirksland), die deze puzzel voor ons gemaakt heeft, ons vertellen? R O G G E N J L N I E L P L 0 O H C S P U F K E O B W A 0 W A L R U S E N I, E Z K P V R D M P K R E A B B E N 0 A R N I D R E P S E T G 0 D U L G A T T G S E J B E T U E 0 A S R S A S N V A E 0 E A U U W I S P A K P H A H E I A V D E H J R E F S K T T F E O J S L E E N D O T I N P F E E I C R W T S M R S R U G 0 R G G A E R R H E T R E U U E E K K E L E V E U E P 0 V D E N I S E E J E S L R K N L Z S R L P E R T I E L T E K E E K E S E T E N 0 W A L C I T O S R Z K I D L D B T L N E Z E L C I N S R E E T N E U U R E I V E R F N I K U I, D N N P 0 B 0 E E F L A C H E N D R K F R S E S H F V L L I N I A A L I E D A S A M N A E O E O G Y M E I G 0 L 0 I B A A IJ K L E E D I E H G I D R A A V D N A H 1, L M Z H A R D E R W U K A S T R A F A C A D 0 L F U N G U M 1 S I E R L 0 O H C S 3. 5. 1. Hoe heet je? Anne-Co Heystek. 2. V^at is je woonplaats Sommelsdijk. Hoe heet je school? Prins Maurits. In welke klas of groep zitje? Vorig jaar in de brugklas. Wat is je lievelingsvak? Lichamelijke opvoeding, want de spelletjes die de leraar geeft, zijn leuk en je krijgt nauwelijks huiswerk! Beschrijf het leukste voorval op school datje hebt meegemaakt. Een keer had een leraar zijn tandenbor stel in zijn zak gedaan en hij was verge ten die eruit te halen. Dus liep hij zo heel de school rond, totdat een ieeriing het gezegd heeft en hij het ook merkte! Schrijf iets bijzonders op wat echt alleen bij jouw school hoort. Ik zit op het schoolkoor en dat is heel erg leuk!Ook hebben we dan uitvoe ringen enzo., zoals de Christmas Carols. Op 19 maart hebben we met 20 leerlin gen meegedaan aan de Mattheus Pas sion! Dat was heel mooi!!! Welk vak op school vind je beslist niet leuk? 7. Opnieuw hebben een aantal kinderen een boekenbon verdiend: Amanda Schaaf, Jeroen Poortvliet en Coen v.d. Wekken (allemaal uit Dirksland), Jan-Willem Bijnagte (Scherpenisse), Willianne Boer (sommelsdijk), Maayke Bos (Ooitgensplaat), Jan van Splunter en Erika Luime (allebei uit Ouddorp). Je komt onze puzzelgroep versterken. Fijn, Martijn! Ik vond datje alle oplossingen heel netjes opgeschreven hebt. Heel goed, joh! Krijg ik nog een keer een pasfoto van je? wat te schrijven. Je vond de puzzels leuk: ik probeer ook altijd zoveel mogelijk de puzzels van de kinderen te gebruiken. 'Oom Ko' is al meer dan 40 jaar een begrip in het jeugd- hoekje. Dat houden we maar zo. Lydia Stoop (Dirksland) Jammer, dat je wat puzzels kwijt geraakt bent. Maar je hebt in elk geval weer wat pun ten verdiend. Mag ik je een tip geven? Als je vader of moeder de krant weg willen doen. knip dan even het jeugdhoekje er uit: dan kun je de puzzels later toch maken. In Eilanden-Nieuws van jl. vrijdag stond het aangrijpende gedicht 'Mijn Sebilla' van de hand van C. Peekstok. De Sebilla uit dit gedicht moet Sebilla (Bella) Gazan zijn, dochter van Philip en Eva Gazan. Philip Gazan was slager in Dirksland en de slage rij stond vrijwel naast de winkel van mijn ouders aan de Straatdijk (de kruideniers- wifike! van De Berg stond er nog tussen). Ik heb slechts een vage herinnering aan hen (ik was 7 jaar toen zij - in 1942 - werden weggevoerd). Mevrouw Gazan heb ik na de oorlog nog een enkele keer gezien als zij een bezoek bracht aan Dirksland (zij was onder gedoken en woonde na de oorlog, zover ik weet, in Enschede). Het toeval wil, dat ik afgelopen week de enkele honderden glasplaten welke mijn vader tussen ca. 1930 en 1944 maakte (hij overleed in februari 1945), weer eens bekeek. Ik trof daarbij het negatief aan van een foto die hij gemaakt had van het ste nografiediploma dat in april 1942 aan Bella werd uitgereikt. Ongetwijfeld had zij haar opleiding genoten aan de Pitmanschool van Engel Blok, die gevestigd was aan de Voor straat in Dirksland. Helaas was de glasplaat (bijna sym bolisch!) gebroken, maar na enig scan- en retoucheerwerk is het me gelukt er nog een enigszins acceptabele afbeelding van te maken, welke ik invoeg. Piet de Man, Dirksland OUDDORP- De uitzending van 16 november van De Hoop Magazine Radio bij Radio Goe- ree Lokaal gaat over 'verslaafde ouders'. Aan het woord komt Ino, één van de cliënten van De Hoop. Hij vertelt over zijn verslaafde ouders en hoe hij zelf verslaafd is geraakt. Verder vertelt Ineke Linssen, hoofd van Kinderdagverblijf Bambino in Dordrecht, over jonge kinderen van verslaafde ouders. Hoe kunnen deze kinderen het beste worden opgevangen en begeleid? De Hoop Magazine Radio is iedere woensdag tussen 21.00 en 22.00 uur te beluisteren op Radio Goeree Lokaal via 105.6 FM. Het programma wordt herhaald op zaterdag 19 november tussen 11.00 en 12.00 uur. Meer informatie over Stichting De Hoop is te vinden op website www.dehoop.org en over de projecten van Stichting Vrienden van De Hoop op website www.steundehoop.nl. DIRKSLAND - Op zaterdag 19 november lioopt het Vocaal Ensem ble Magnificat een concert te geven in de prachtige historische kerk van Dirksland. Naast het Vocaal Ensemble Magnificat o.l.v. dirigent Rinus Verha- ge werken aan deze avond mee Wim Diepenhorst (groot orgel en kistorgel), Elske Tinberger (cello) en Sylvia Jime nez Soriano (violone). Het programma heeft als thema: 'Bach en zijn fami lie'. De toegangsprijs voor deze avond bedraagt (inclusief een consumptie in de pauze) 8 voor volwassenen en 6 voor scholieren t/m 16 jaar. Verzamelen, ordenen en bewaren was een soort van grondhouding van de grote Johann Sebastian Bach (1685-1750). Dit gold zeker ook voor de aanleg van een verzameling com posities van zijn voorgeslacht; muziek die terug te vinden is bij zijn paperassen onder de titel: 'Ursprung der musicalisch-bachischen Familie'. De werken die wij nu nog van hen kennen, danken we voornamelijk aan deze bemoeienis van J.S. Bach. Voor wat betreft het voorgeslacht is voor het programma dat in Dirksland wordt uit gevoerd, gekozen voor werk van de ooms Johann Christoph (1642-1703) en Johann Michael (1648-1694). Van hen klinken prachtige motetten als 'Das blut Jesu Christi' en 'Sei getreu bis in der Tod'. Ook is bij de invulling van dit concert gedacht aan het nageslacht van J.S. Bach. Omvangrijk, feestelijk en zeer intensief is het grote werk .Wachet auf, ruft uns die Stimme' van zoon Johann Christoph Friedrich (1732- 1795). Deze vierde zoon is de geschiedenis ingegaan als de Bückeburger Bach; het is voor vader Bach - in 1750 bijna blind en ern stig ziek - nog één van zijn laatste vreugde volle belevenissen geweest om mee te maken dat zijn net 18 jaar geworden zoon benoemd werd als 'Cammermusicus' aan het hof te Bückeburg. Het motet 'Wachet auf' is door J.C.F, geschreven in het gracieuze idioom van de galante tijd, maar werd - als eerbe toon? - tegen het eind van de compositie toch ook nog voorzien van een koraalzetting uit cantate 140 van de hand van zijn vader. De hoofdmoot van het concert komt toch voor rekening van J.S. Bach. Temidden van zijn enorme oeuvre valt op dat Bach slechts zeven motetten gecomponeerd heeft. Ten, opzichte van bijvoorbeeld de grote hoeveel heid cantates valt dit misschien te verklaren uit het feit dat - anders als bij de cantates - het niet tot zijn werkzaamheden als cantor behoorde om motetten te componeren. Voor het begin van de hoofddienst op zondagmor gen en voor vesperdiensten waren motetten echter liturgisch toch voorgeschreven, maar hiervoor kon hij dan putten uit de verzame ling 'Florilegium Portense', met daarin niet minder dan 270 motetten van Duitse, Itali aanse en Nederlandse meesters. De zeven motetten van J.S. Bach zijn juist meer vanuit gelegenheidsopdrachten tot stand gekomen. Sommigen voor bijvoorbeeld een begrafenis en anderen voor de verjaardag van een hoog waardigheidsbekleder. Het genie Bach weet echter toch ook in deze enkele werken de motettraditie van de voorgaande eeuwen te overstijgen en bereikt - met toepassing van alle technieken van zijn voorgangers - onge kende bergtoppen van schoonheid. Met name de techniek van de zgn. Venetiaanse dubbel- korigheid is voor het concert in Dirksland één van de grote uitdagingen. Het relatief kleine koor 'Magnificat' moet voor de stukken 'Komm, Jesu, komm' en 'Der Geist hilft unsrer Schwachheit auf' in tweeën worden gesplitst en uiteraard doet dit een groot beroep op de persoonlijke kwaliteit van de zangers. Uiteraard is en wordt er hard gewerkt om dit 'avontuur' tot een goed einde te brengen en het koor hoopt op veel luiste raars om de herschepping van al deze schit terende muziek en de hopelijk goede afloop van dit 'avontuur' met hen mee te beleven. Verder zal ook de vaste begeleider organist Wim Diepenhorst op het fraaie grote orgel van Dirksland muziek van Bach spelen, ter wijl voor de versterking van het continuo de eerder genoemde lage barokstrijkers meewer ken. Al met al belooft dit jaarlijkse grote con cert van Magnificat weer een prachtig geheel te worden. De organisatie rekent, zoals altijd, ook weer op veel belangstelling; iedereen is hartelijk welkom! De aanvang van het con cert is 20.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 11