KNRM eert trouwe donateurs Dodelijk verkeersongeval nabij Den Bommel LITIE 'We moeten elkaar niet de put in praten; we hebben een echt mooi sociaal stelsel' Wildbuffet 'Flakkee': meer dan genieten 0900-8844 Workshop kerst decoratie maken Kees van Eek 25 jaar organist hervormde gemeente chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Jubileumsamenzangavond te Ooltgensplaat Politie zoekt getuigen Man gewond na aanrijding Verlichtingscontrole Automobilist onder invloed van alcohol aangehouden Auto in de sloot Siervogeltentoonstelling in tuincentrum Graka kievit warmte Minister De Geus in Den Bommel: Hervormingsagenda Daadkracht Absolute wereldtop Zwaar getwijfeld HERKINGEN - De activiteiten commissie van de Hervormde gemeente te Herkingen organiseert donderdag 8 december a.s. een workshop 'Kerstdecoratie maken' in verenigingsgebouw 'De Fontein', Scharloodijk 35. Met de opening van het jachtseizoen verschijnt in allerlei eetgelegenhe- den weer wild op de menukaarten. Speciale wilddiners worden geor ganiseerd. Het eten van wild staat steeds meer in de belangstelling en dat is geen wonder ook. Wild is namelijk het 'scharrelvlees' bij uit stek, met een bijzondere smaak die geen franje of extra smaakmakers nodig heeft. 2 /?'/-? Dinsdag 8 november 2005 78e jaargang nr. 7455 De reddingbootbemanning helpt de passagiers van boord. AI vanaf de oprichting in 1824 is de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) in staat haar werk te doen dankzij giften, legaten, erfenissen, enz., waarmee de KNRM geheel vrijwillig wordt begunstigd, terwijl er geen enkele overheidssub sidie wordt ontvangen. De donateurs zijn dan ook van het grootste belang; zij zorgen ervoor dat exploitatie moge lijk is en blijft. En om dat nog eens te onderstrepen, heeft de KNRM haar donateurs vorige week extra in het zonnetje gezet. Op zaterdag 5 november was een aantal van hen uitgenodigd in 'de Zeemeeuw', het res taurant van de visafslag te Stellendam. Het waren donateurs die al vijftig jaar of meer jaarlijks hun bijdrage naar de reddingsmaat schappij overmaken. De waardering daarvoor is zo groot dat ze werden uitgenodigd voor een gezellig samenzijn. De voorzitter van de plaatselijke commissie, C. Sinke, heette ze allen welkom en sprak zijn erkentelijkheid uit jegens hen. Enkelen die nog geen speldje hadden gehad, kregen er één uitgereikt, waar mee de waardering werd uitgedrukt voor hun vijftigjarig donateurschap. Ook waren deze middag de bemanningen aanwezig van de drie reddingboten binnen de gemeente Goedereede: de 'Prinses Mar griet' en de 'Willemtje' uit Stellendam en de 'Bruinvis' uit Ouddorp. De Ouddorpse reddingboot stond op de trailer opgesteld voor de ingang van de Zeemeeuw, de beide andere reddingboten lagen afgemeerd bij het boothuis in de buitenhaven. Daar trok het gezelschap heen, na afloop van het officiële gedeelte van de bijeenkomst, voor een eindje varen door het Goereese Gat. De groep was te groot om in één keer mee te kunnen, daar om werd ze in twee gesplitst. Terwijl de pas sagiers met de 'Prinses Margriet' meevoer, cirkelde de 'Willemtje' eromheen en liet de bemanning zien wat de boot allemaal kan. De gasten hebben deze vaartocht zeer gewaar deerd. De bemanning zorgde er voor dat met vereende krachten zelfs een rolstoelgebruiker aan boord kon; deze genoot er dan ook des te meer van, want hij had er niet op gerekend mee te kunnen varen. Na terugkomst werd onder het genot van een hapje en een drankje in 'de Zeemeeuw' nagepraat. Zowel voor de KNRM-ers als hun gasten was het een gran dioze middag. Op 11 november 2005 hoopt organist Kees van Eek 25 ja£u in dienst te zijn van de Hervormde gemeente te Ooltgensplaat. U wordt van harte uitnodigen voor een samenzangavond ter gele genheid van dit jubileum, welke wordt gehouden op zaterdag 12 november in het kerkgebouw van de Hervormde gemeente, aanvang 19.00 uur Tijdens deze avond zal de jubilaris het Leeflangorgel bespelen en zal de plaatselijke predikant dr. T.E. van Spanje een korte inleiding geven op het programma. Aansluitend is er gelegenheid om de jubilaris te feliciteren in ver enigingsgebouw 'Elthato'. DEN BOMMEL - Rond één uur in de nacht van afgelopen vrijdag op zaterdag vond op de Tilsedijk tussen Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet een ernstig eenzijdig verkeers ongeval plaats, dat één persoon het leven kostte. Door nog onbekende oorzaak verloor de bestuurder van een Volkswagen Passat, een 26-jarige man uit Stad aan 't Haringvliet, de macht over het stuur. De auto raakte van de weg, botste tegen een boom en belandde op het talud onderaan de dijk. Een 25-jarige man uit Stad aan 't Haringvliet, die op de achterbank zat, werd daarbij op slag gedood. Een andere passagier, een 23-jarige man uit Stad aan 't Haringvliet, kwam bekneld te zitten en raakte zeer ern stig gewond. Hij werd overgebracht naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Zijn toestand is nog steeds zeer kritiek. De bestuurder van de Passat raakte hcht gewond en werd overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. De politie stelt een onderzoek in naar het ongeval en wil graag in contact komen met getuigen. Met name mensen die de blauwe Volkswagen Passat vlak voor het ongeval hebben zien rijden of het ongeval hebben zien gebeuren, worden verzocht contact op te nemen met het politiebureau te Sommelsdijk. Dat kan telefonisch via nummer 0900-8844 (lokaal tarief) of aan de balie van het politie bureau. (Foto: Persburo Flakkee) Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee DEN BOMMEL- Een 52-jarige bromfietser uit Den Bommel is zaterdagavond gewond geraakt na een ongeval op de Kerkdreef. Het slachtoffer zag vermoedelijk een paal in het wegdek over het hoofd en reed ertegenaan. De man kwam ten val en liep hoofdletsel op. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis. DIRKSLAND - Politiemensen van het dis trict De Eilanden hebben zaterdagavond een verlichtingscontrole gehouden. Tussen half negen en kwart over tien zijn (brom)fietsers binnen en buiten bebouwde kom gecontro leerd. Vier personen werden bekeurd voor het niet of onjuist voeren van de verlichting. OUDE-TONGE - Een 57-jarige vrachtwa genchauffeur uit Rotterdam is in de nacht van zondag op maandag aangehouden voor het rijden onder invloed van alcohol. Omstreeks half één werd de man op de N59 staande gehouden. Hij moest een blaastest afleg gen. Nadat bleek dat hij onder invloed van alcochol verkeerde, werd hij aangehouden. De man wordt er eveneens van verdacht een plaats ongeval te hebben verlaten, waarbij hij met zijn auto tegen een vangrail bij de Hei- nenoordtunnel is gereden. In de auto zaten tevens 3 kinderen van 4, 6 en 8 jaar. Zij zijn met de taxi naar hun huis gebracht. OUDDORP - Een 20-jarige automobi list uit Goedereede is zondagavond licht gewond geraakt na een ongeval op de N57. Omstreeks elf uur verloor de man het macht over het stuur en reed met zijn auto de stoot in. Na het ongeval is de bestuurder naar zijn ouders gegaan, waar de politie werd gealar meerd. Het slachtoffer is voor onderzoek naar het ziekenhuis gegaan. De Technische Ongevallendienst van de Verkeerspolitie stelt een nader onderzoek in. SOMMELSDIJK - Voorzitter Jan Leenders van de Eerste Flakkeese Vogel Vereniging opent a.s. donderdag de vogeltentoonstelling van deze ver eniging, die voor de derde keer wordt gehouden in I\iincentrum Graka. De vereniging kent ruim honderd leden, die verschillende soorten vogels kwe ken. De kweek varieert al naar gelang de vooriiefde van de kweker van kleine tropische vogels tot grote parkieten en papegaaien. De tentoonstelling is mede mogelijk gemaakt door de bijdragen van vele sponsors. De tentoonstelling wordt voorafgegaan door een keuring van de ingebrachte vogels. Voor de mooiste vogels zijn weer prachtige bekers te winnen. Voor de overall kampioen is dit jaar voor het eerst de grote wisseltrofee geschonken door Formido Middelhamis. De leden van de vereniging hebben ruim 200 vogels aangemeld, waarbij onder ande re kanaries in allerlei vormen en kleuren, gouldsamadines, agapomissen en grote en kleine parkietensoorten. Dit alles vorm een kleurrijk geheel, wat bij zonder tot zijn recht komt tussen de planten van tuincentrum Graka. Tijdens de tentoonstelling zijn er leuke prij zen te winnen met het Rad van Fortuin en het Lollyblok. Zaterdag 12 november om 16.00 uur zal de heer Van der Kamp, directeur van Graka, de trekking verrichten van de loterij. Daarna zullen de bekers aan de winners worden uit gereikt. De wisselbekerzal uitgereikt worden door de heer De Koning van Formido Mid delhamis. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. De tentoonstelling is geopend op donderdag 10 november van 20.00-22.00 uur; vrijdag 11 november van 10.00-22.00 uur en zaterdag 12 november van 10.00-16.00 uur. Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis r. Tel,: (0187) 482609 ^ftiail: (nfo@kievitwarmte.nl wwvftlcievitwannte.nl DEN BOMMEL - Minister De Geus is in staat het kabinetsbeleid welbe spraakt en met verve te verdedigen. Dat bewees de bewindsman afgelopen maandag tijdens een CDA-avond in Den Bommel. Uiteraard zoomde hij daarbij vooral in op zijn eigen porte feuille: sociale zaken. De Geus kreeg van de redelijk gevulde Bommelstee alle kansen om het beleid te bewiero ken, want veel kritische vragen wer den er niet gesteld. En dat terwijl de voorzitter vooraf nog had gevraagd om de minister eens flink aan de tand te voelen over "het moedige en - ook in eigen kring - omstreden" beleid. "Hij kan ertegen." Door Kees van Rixoort Voordat het programma van start kon gaan, moest het grotendeels oudere en aan de loka le politiek gelieerde publiek drie kwartier wachten. Van fileleed was geen sprake, maar De Geus verkeerde wel in de veronderstel ling dat de bijeenkomst in Den Bommel om half negen zou starten, in plaats van kwart voor acht. Drie kwartier die veel aanwezigen nuttig besteedden om even te netwerken met regionale geestverwanten. Toen de minister uiteindelijk achter het spreek gestoelte stond, begon hij zijn toespraak met de mededeling zich "geweldig thuis te voelen" op de Zuid-Hollandse eilanden. Hij verklaar de dat gevoel deels uit zijn familiewortels, die in de Hoeksche Waard en de Alblasserwaard liggen, en deels uit de aard van de bevolking. "De weet dat de mensen hier solide en solidair zijn." En dat waren ook precies de twee kern begrippen waar De Geus het vanavond over wilde hebben. In vogelvlucht presenteerde hij de "hervormingsagenda" - het was nog 31 oktober ook! - die een duidelijk herkenbaar CDA-stempel draagt. "De stagnerende econo mie is niet de enige reden voor hervorming, zelfs niet de voornaamste. Een kwart van de beroepsbevolking werkt niet, er komen meer gepensioneerden, er is een toename van de zorgkosten, de arbeidskosten zijn veel duur der geworden dan in de ons omringende lan den en we hebben een staatsschuld die gelijk is aan alle hypotheken", schetste De Geus de dringende situatie. Een situatie die het kabinet verplicht om een solide en solidair beleid te voeren, dat er onder meer toe leidt dat men sen weer aan het werk geholpen worden en dat er solide stelsels komen op het gebied van pensioenen, de WAO, de WW en de gezond heidszorg. "We investeren ook in menselijk kapitaal, door middel van scholing, en we creëren meer flexibiliteit op de arbeidsmarkt, bijvoorbeeld via de levensloopregeling." Het kabinet is gevraagd om daadkracht te tonen. En dat gebeurt dan ook, betoogde minister De Geus. "Met gevoel voor even wicht tussen draagkracht en draagvlak. Het sociaal akkoord van vorig jaar is goed, want hervormen doe je niet alleen." De bewinds man betoogde ook dat de plannen qua draag vlak zo slecht nog niet zijn. De levensloop regeling, bijvoorbeeld, werd door bijna de hele Kamer omarmd, inclusief de grootste oppositiepartij PvdA. 0\er de herkeuringen in het kader van de Minister De Geus: "Wij hebben één van de meest sociale stelsels van de wereld". (Foto: Persburo Flakkee} WAO is meer te doen en in reactie op de ont stane commotie daarover meldde De Geus in Den Bommel, dat die herkeuringen zorg vuldig en respectvol plaatsvinden. "Het is zeker niet de bedoeling om zoveel mogelijk mensen goed te keuren. Wij sturen op kwa liteit en niet op kwantiteit. Niet voor niets is er veel bijval van de beroepsvereniging van keuringsartsen." De WW moet in de visie van het kabinet meer een brug worden tussen twee banen, in plaats van een soort vroegpensioen. Dat is solide en solidair, aldus De Geus. Hetzelfde geldt voor de nieuwe zorgverzekering. "Er is een acceptatieplicht voor iedereen, ongeacht de gezondheid, de leeftijd, man of vrouw. Dat is een grote verbetering. Verder is het basispak ket gelijk aan het huidige ziekenfondspakket; een sociaal pakket. En er is een vaste premie, grosso modo. Kinderen tot achttien jaar zijn gratis meeverzekerd en er is een zorgtoe- slag, zodat het ook voor de lagere inkomens betaalbaar blijft", stak de CDA-bewindsman de loftrompet over de verandering. En zo liep De Geus in vogelvlucht het hele "prachtige soUde stelsel van solidariteit" langs, inclusief de AOW, de kinderbijslag, de sociale werkvoorziening, de kinderopvang en de verlofregeling in geval van ouderschap en ziekte. "Wij hebben één van de meest sociale stelsels van de wereld. We horen tot de abso lute wereldtop, ook na Balkenende 2. Door de hervormingen en het investeren in econo misch herstel geven we de mensen een beter perspectief. En hoe zit het dan met de CDA- accenten? Er is, dankzij het CDA, 2,5 mil jard extra voor de koopkracht van de burgers, vooral voor de gezinnen met kinderen." Na dit juichverhaal vroeg de voorzitter zich hardop af waarom het kabinet niet op meer steun kan rekenen. "Het kabinet doet 't zo goed", verwees hij naar de apologie van de minister, "waar komt toch al die kritiek van daan?" Maar de vragen en opmerkingen die vervolgens over De Geus werden uitgestort, gingen vooral over de technische inhoud van de diverse beleidsstukken en de gevolgen van verschillende onderdelen van de her vormingsagenda. Over de sociale werkvoor ziening, die nog meer op het bordje van de gemeente komt te liggen en die tegelijkertijd de beschermde, intramurale setting vaarwel moet zeggen om meer in de maatschappij terecht te komen. Over de bijzondere bij stand, die vooral individueel verstrekt moet worden en niet aan hele categorieën. Over de herkeuringen, uiteraard, en de zorg dat goed gekeurde mensen amper aan het werk kunnen komen (De Geus: "Het beeld dat de oppositie oproept klopt niet"). Over de onzekerheden rond en de inkomenspositie van senioren en zelfstandigen in de nieuwe zorgverzekering. Zelfs over het perspectief van de agrarische sector, waarbij de minister zijn collega Veer man "zeer bekwaam" noemde en een waar pleitbezorger van de Nederlandse agrarische sector. Over de afschaffing van de fiscale voordelen voor het prepensioen. Toch was er helemaal op het eind ook nog iemand die gehoor gaf aan de oproep van de voorzitter en kritische vragen stelde over de koers van het kabinet en het CDA. "Ga maar slapen, wij waken over u", vatte deze inspre ker het referaat van De Geus kort samen. Om vervolgens zijn benauwdheid en ongemakke lijkheid uit te spreken: "U vertelt dat er veel bereikt is, maar hoe komt het dan dat 't niet geland is? Ook binnen de eigen achterban wordt zwaar getwijfeld", aldus de spreker, die het boek van ex-minister De Vries niet noemde. De Geus antwoordde, dat hij de zaken niet te mooi heeft voorgesteld, dat het kabinet keu zes maakt op grond van feiten en op grond van wat er bij de verkiezingen is beloofd. Echter: "We leven in een democratie en er zijn ook tegenstanders van het beleid. De pijn bij kerken en de lokale CDA-afdelingen zijn herkenbaar. Men heeft zorgen over het uit zettingsbeleid en de sociale zekerheid, en dat gaat me aan het hart. Dat we de uitkeringen hebben bevroren is niet voor niets geweest. Nu kan de koppeling (met het minimumloon, red.) worden hersteld en geven we perspec tief op werk. Dat is van belang. We moeten elkaar niet de put in praten, we hebben een echt mooi sociaal stelsel. En we blijven naast de mensen staan die extra zorg nodig heb ben." Waarmee minister De Geus het laatste woord had over het "het moedige en - ook in eigen kring - omstreden" beleid. Met gaas, mos en kerstgroen wordt er een leuke kerstklok gemaaikt. Deelname aan deze workshop kost 15,00 (inclusief mate rialen en koffie met iets lekkers erbij). Als u wilt kunt u de kerstklok versieren met kerstlichtjes, maar die moet u dan wel zelf meenemen. (De activiteitencommissie kan ook voor lichtjes zorgen, maar de kosten daarvan komen dan bij de deelnameprijs.) Deelnemers moeten zelif een ijzertangetje en snoeischaar meebrengen. Voor meer infor matie en opgave kunt u bellen naar Francien Keizer, tel. 487093, of naar Marijke Markus, tel. 669543. De workshop begint om 19.30 uur met kof fie en zal rond 22.00 worden beëindigd. De opbrengst van deze avond gaat daar de stich ting de ondergrondse kerk (SDOK). Tijdens het wilddiner kunnen de gasten naar eigen believen meerdere wildsoorten met verschillende garnituren proeven. Per wild soort kan gekozen worden uit verschillende bereidingen. Het succes van voorgaande jaren en de aan houdende vraag van de wildliefhebbers is voor Manege 'Stal de Poorte' te Dirksland een goede aanleiding om, in samenwerking met Wildbeheereenheid 'Flakkee', dit jaar weer een wildbuffet te organiseren, en wel op vrijdag 9 december. Op het menu staan, naast een verrassend voorgerecht, hert, ree, wild zwijn, haas, fazant en eend, met diverse garnituren. Ter afsluiting wordt een uitgebreid dessertbuf fet geserveerd, met koffie/thee toe. Het wild, dat afkomstig is uit de jachtvelden van de gastheer, wordt ambachtelijk bereid door een gespecialiseerde (wild)kok. Dominique Deguelle, gastronomisch vino loog uit Schuddebeurs, heeft ook dit jaar weer smakelijke en passende wijnen voor wildbuffet geselecteerd. Jachthoomgroep Nouveau-Départ zal het buffet opluisteren met jachthoomsignalen. Deelname aan het wilddiner is gelimiteerd, daarom is tijdig reserveren noodzakelijk. Dat kan tot 6 december via de telefoonnummers 0187-609090 of 609088. Het wildbuffet wordt gehouden in het restaurant van Mane ge 'Stal de Poorte', Philipshoofjesweg 9 te Dirksland, ontvangst vanaf 18.30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1