Bewoners van De Samaritaan op vakantie naar Texel Convenant ondertekend voor visstand beheerplan Goeree-Overflakkee Voor eerste keer Bourgondische Kunst- en Ambachtsmarkt in Ouddorp ,^«„,»n*- 25-jarig brandweerjubileum voor Ab Tieleman ilill Lavendelweken bij Life Garden Verkoping voor Adullam PREDIKBEURTEN EIIAtlDEn-niELWS ll^lCaaf^^Off^ S#f*||||||| lH|i|iil liliiii ililfe Kledingverkoop in Nieuwe-Tonge Josina van Prooijen exposeert in Galerie 'Beeldend Dirksiand' Donderdag 25 mei 'Hengelsport moet als serieuze sport worden beschouwd' Waterkwaliteit Sportvissers Zorgelijk Eenheid van beheer Geef door middel van onderstaande bon een nieuwe abonnee op voor minimaal eenjaar en wij belonen u met een boekenbon t.w.v. 10,00 of met het boek'Flakkeese verhalen", geschreven door Heleen Buth. Naam nieuwe abonnee; Straat: Pc/Woonplaats: Uwadres:o boekenbon Pc/woonplaats:O boek Flakkeese verhalen U kunt de bon opsturen naar: Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis PAGINA 2 DINSDAG 23 MEI 2006 Water, zon, niet teveel wind,,., strand en gezelligheid, dat hoopten de bewoners van Verpleeg huis 'De Samaritaan', onderdeel van ZorgSaam, te vinden op het waddeneiland Texel, waar ze afgelopen zaterdag naartoe gingen. En dat de stemming er bij het vertrek direct al goed in zat, dat was te horen en te zien. Vele waren de voorbereidingen, maar de reis kon beginnen. Natuurhjk is aan zo'n vakantie een prijskaartje verbonden. Maar omdat de Welzijnszorg de vervoerskosten betaalt - uit de opbrengst van de bazar - én vanwege het feit dat ook sponsors deze vakantie steu nen, werd het mogelijk om voor de bewoners deze reis te boeken. Gai'age Knöps heeft belange loos een auto beschikbaai' gesteld en Keukencentrum Tieleman schonk een tom-tom. Verdwalen zullen de bewoners van het Verpleeghuis uit Sommelsdijk dus zeker niet op Texel! OUDE-TONGE -De brandweer van Oude-Tonge heeft afgelopen zaterdagavond één van zijn nestors. Ab Tieleman, in het zonnetje gezet; dit in verband met zijn 25-jarig jubileum bij de Oude-Tongse blusploeg. De Jubilaris werd eerst thuis verrast meteen versierde brandweerwa gen met loeiende sirene, waarna vertrokken werd naar Restaurant Meerzicht voor een gezel lige avond met cadeaus en anekdotes uit de 25 jaar die Ab heeft klaargestaan - en nog staat - voor de gemeenschap van Oude- Tonge. Het totale aantal brandweerjaren van Ab ligt nog hoger dan 25, want hij is indertijd begonnen als brandwacht in Nieuwe- Tonge. Maar door verhuizing kwam hij 25 jaar geleden bij de brandweer van Oude-Tonge terecht. Hij heeft inmiddels menige cursussen gevolgd en doet vrijwilligerswerk nog met veel plezier. clor. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 1020 Fax (0187)485736 Postbus 8, 3240 AA )VIlddelharnls Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mall: Algemeen(f/gebr-dewaaI.com (onder vermelding van "adv" of'adm') tarief per mm 0,30; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultingstermijn overlijdensberichten dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. VlUerius, tel. (0187)471022, e-mail: J.VilleriuscS gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 10.00 Per halfjaar 19,50 Per Jaar €38,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze Ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Zaterdag 27 mei van 9.30 tot 15.00 uur houdt de fam. Van der Kroon weer een kledingver koop ten bate van de Hersteld Herv. Gem. van Nieuwe Tonge. Er zullen ondergoed, nachtkle ding, waspoeder en andere dingen worden ver kocht. De verkoping wordt gehouden aan het adres Gen.l Snijdersstr. 8 te Nieuwe Tonge. DIRKSLAND - Vanaf zaterdag 27 mei pre senteert Josina van Prooijen een overzichts tentoonstelling van haar werk in Galerie 'Beeldend Dirksland' aan de voorstraat 27 te Dirksland. Met deze expositie wil zij u een deel van haar werk laten zien dat zij de afge lopenjaren heeft gemaakt. De inspiratie voor haar werk put zij uit haar directe omgeving. Haar relaties met andere mensen, de natuuren herinneringen spelen daarbij een belangrijke rol. Kunst is voor haar nooit hetzelfde. Het is voor haar een uitingsvorm van emoties: ver langens, dromen en gedachten. Kleur staat in relatie tot deze emoties. De kleuren vertalen emoties zoals angst, plezier en, liefde. Zij is steeds op zoek naar een vrije manier van verbeelden in vormen en kleuren, hetzij door weglating of juist door toevoeging daarvan. Op een eigenzinnige en aparte wijze toont zij haar liefde voor mens en natuur. Zij hoopt zo mensen tot fantasieën te verleiden om zo hun eigen wereld te ontdekken. Afgelopen jaren is er ook belangstelling voor haar werk in het buitenland. In o.a. Duitsland, Canada, Frank rijk en Oostenrijk hangen al verschillende werken van haar Josina nodigt u uit om een kijkje te komen nemen in Galerie 'Beeldend Dirksland'. Zelf zal zij zo veel mogelijk aanwezig zijn tijdens de openingstijden van de expositie. Graag zal zij u meer vertellen over haar werk, waarvan het meeste ook te koop is. Buiten de openingstijden kunt u ook telefonisch of per e-mail een afspraak maken voor een bezoek aan de Galerie, tel.: 0187- 602825, e-mail: josinavpf^planetnl. Voor een indruk van haar werk kunt u ook haar website bezoeken: www.josinavanprooijen. nl. De galerie is zaterdag geopend van 10 tot 17 uur. De expositie duurt t/m 24 juni. DIRKSLAND - Eén van de planten die de laatste jaren het meest zijn gegroeid in populariteit, is wel de Lavendel. De tijd dat we helemaal naar het zonnige zuiden moesten reizen om te genieten van de mediterrane plant, is geluk kig allang voorbij. Tegenwoordig is de Lavendel ook in Nederland volop verkrijgbaar, in vele soorten en varië rend in kleur van lila tot donkerpaars. Als u uw lavendel nu plant, bent u de hele zomer verzekerd van een tuin vol prachtige kleuren en heerlijke geuren. De Lavendel verdient beslist een opvallende plek in uw tuin. Bijvoorbeeld als een haagje rondom een perk met tuinkruiden, als blik vanger in uw border of in een mooie pot op uw terras of balkon. Daarmee doet u niet alleen uzelf een groot plezier, maar ook vlin ders weten de lavendel te vinden. Bij lavendel denken we allereerst aan kleur en geur. Minder bekend zijn misschien de andere toepassingen van deze plant. Wist u bijvoorbeeld dat lavendel ook heerlijk is om eten mee te kruiden? Daarmee verdient de lavendel een plaatsje in de buurt van uw keuken. En wat dacht u van lavendelthee? Met een dessertlepel bloemen per kop en wat honing maakt u een heerlijke, natuur lijke kop thee. Meer bekend is wellicht de positieve werking van lavendelgeuren op uw nachtrust. Leg bijvoorbeeld eens een lin nenzakje met lavendel naast uw kussen en u slaapt heerlijk. En wilt u fris geurend lin nengoed? Leg dan een toefje lavendel in uw kast. Kortom, Lavendel is een plant om van te genieten. De hele zomer door. En dankzij ons zachte winterkliraaat kan de plant mak kelijk overwinteren en heeft u er volgend jaar wéér plezier van. Wilt ook u deze zomer genieten van een lavendeltuin? Van 22 mei t/m 5 juni organi seert Tuincentrum Life Garden de Laven delweken. U heeft dan niet alleen een ruime keuze uit de vele soorten lavendel, maar u krijgt bovendien bij aankoop van een laven del met speciale actiesticker een tweede lavendel cadeau! OUDDORP - In en rond verenigingsgebouw Eben-Haezer Preekhillaan 3 te Ouddorp zal zaterdag 27 mei a.s, van 9.00-15.30 uur een verkoping worden gehouden ten bate van de Stichting Adullam gehandicaptezorg. Verkocht worden onder meer groente, fruit, patat, vis, Ouddorpse advocaat, creatieve cadeaus, boeken, boerenkaas, enz. Er rijdt een oldtimer en voor de kinderen zijn er de paardenkar en diverse spelletjes, ook kunnen ze een eierkoek versieren. Ook kunnen deze dag lege cartridges worden ingeleverd. Ieder een is hartelijk welkom. (Hemelvaartsdag) OUDDORP - Herv. Gem. (PKN) Locatie Dorpstienden: 10.00 uur ds. P. H. van Harten, Ridderkerk - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur de heer C. B. van Beek - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. Lassche en 19.30 uur dr. W. van Vlastuin, Katwijk aan Zee - Doopsgezinde Gem. 10.00 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. J. Willemsen-HersteldHerv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J.W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. H. Liefting, Delft - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. C. G. Kant - Her steld Herv. Gem. 9.00 uur kand. M. Die- peveen. MELISSANT- Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Korteweg - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur ds. M. Maan - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. (PKN) 9.00 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 uur ds. P Blok. HERKINGEN - Herv. Gem. (PKN) 9.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. SOMMELSDUK - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. R. W. van Mourik - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Exodus (PKN) 9.30 uur ds. H. Visser - CAMA gemeente 9.30 uur dienst. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (PKN) 9.00 uur kand. A. van Kralingen, Rid derkerk - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur onbekend - Ger. Gem. 9.30 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 uur ds. B. de Romph - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. C. Gielen. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur kand. C. van Alphen, Utrecht - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. Oor schot - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. L. de Wit (met doventolk) - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. J. C. Mesu, Nw. en St. Joosland - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. P C. Koster - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. C. Doomeweerd - Geref. Kerk 10.00 uur gecombineerde dienst in Geref. Kerk Ooitgensplaat. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur dr. T, E. van Spanje - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur (gecombineerde dienst met Geref. Kerk Den Bommel) de heer K. Baas - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. LANGSTRAAT- Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. A. L. Komaat, Strijen. STELLENDAM - Drie hengelaars aan de Halsweg tussen Stellendam en Melissant hadden vorige week beet. Toen ze hun hengels ophaalden bleek er één forse karper aan de haken te zit ten. De karper was echter van karton en de vissers verrichtten deze ludieke handeling om de ondertekening van het convenant voor het visstandbe- heerplan Goeree-Overflakkee luister bij te zetten. Diezelfde vissers waren het ook die de ondertekening van het convenant voor hun organisatie op zich namen. Het waren Bert Schelling, heemraad van het Waterschap Hol landse Delta, Frans van der Bruggen, voorzitter van de eilandelijke Sport- visserijclub en beroepsvisser Anton van Leest. Door Adri van der Laan Doorgaans vindt de officiële ondertekening van een document plaats in een notariskan toor, een gemeentehuis of in een andere publiek gebouw. Vorige week dinsdag was dit eens een keer niet geval. Langs een waterring aan de Halsweg tussen Stellendam en Melis sant stond dinsdagavond een tafel opgesteld. En op die tafel lag het Convenant Vistand- beheerplan Goeree-Overflakkee, dat door de belanghebbenden ondertekend diende te worden. Vertegenwoordigers van het Water schap, de Sportvisserijvereniging en een beroepsvisser, kweten zich met plezier van de hun opgedragen taak. Tijdens een aansluitende bijeenkomst in het Wapen van Stellendam bleek dat de betrok kenen dit convenant van groot belang achten. In het document verbinden de drie partijen zich eraan om zoveel maar mogelijk geza menlijk te streven naar een verbetering van de visstand in de wateren en het behoud van de waterkwaliteit op Goeree-Overflakkee. De betrokkenen werken samen in de Vis- standbeheercomissie Goeree-Overflakkee. Deze commissie stemt het visstandbeheer en de visserij op elkaar af. Heemraad Bert Schelling van het Water schap Hollandse Delta liet tijdens de offi ciële bijeenkomst weten blij te zijn met de ondertekening van het convenant. Hij gaf aan dat een gezamenlijk beheer heel belang rijk is voor alle partijen. "Een snoek is een zichtjager en deze heeft helder water nodig. En schoon water is ook voor het Waterschap heel belangrijk". Hij gaf dan ook aan dat een goede visstand een prima parameter is om de waterkwaliteit aan af te meten. En aan die waterkwaliteit moet heel veel aandacht wor den besteed omdat er ook Europese richtlij nen voor in de maak zijn. Hij verwacht dan ook dat, als de vissers iets waarnemen waar uit blijkt dat het water verontreinigd wordt of dat er ergens iets niet goed gaat, ze dit aan het Waterschap zullen melden, "Het is de bedoe ling dat er binnen het samenwerkingverband overleg, afstemming en coördinatie plaats vindt". De heemraad liet verder weten dat hij hoopt dat, voor wat betreft het viswater, ook de delen van het eiland - voornamelijk in de gemeente Middelharnis en Oostflakkee - die nog door anderen worden beheerd onder één Voordai het convenant werd ondertekend, sloegen de drie betrokicenen gezamenlijk een snoek aan de haak: v.r.n.L: Frans van der Bruggen namens de hengelsporters, heemraad Bert Schelling en beroepsvisser Anton van Leest. (Foto: Adri van der Laan) noemer zouden kunnen worden gebracht. De heer Schelling doelde hiermee op de vis waters die sinds 1838 beheerd worden door zogenaamde heerlijkheden. Het blijkt in de praktijk vooral voor de hengelsporters niet helemaal duidelijk wie nu de eigenaar is van het viswater. Mario Nagtegaal sprak namens de gezamen lijke sportvissers. Ook zij zijn heel content met het ondertekende convenant. Mario ging in op de geschiedenis van de verschillende hengelsportverenigingen die het eiland rijk is: 'De Krammer', 'de Vfscromte' en 'Stel lendam. Deze verenigingen zijn in het begin van de jaren zestig opgericht. Verschillende keren zijn er al diverse vormen van samen werking geweest tussen de verenigingen. De ene vorm had meer succes dan de andere. Maar nu blijkt de samenwerking zelfs zo ver te gaan dat per 1 januari 2007 er sprake zal zijn van één eilandelijke hengelsportvereni ging, want naar verwachting zal de fusie dan een feit zijn. Nagtegaal wees op het belang van de hen gelsport in deze jachtige tijd en hij noemde het een prima middel tot onthaasting. Hij ver meldde ook de vele activiteiten die de ver schillende verenigingen organiseren. Daarom vond hij dat de visserij ook in de gehele dis cussie rondom bijvoorbeeld Deltanatuur en de recreatie de hengelsport wat onderbelicht blijft. "De hengelsport moet als een serieuze sport worden beschouwd", aldus de verzuch ting van Mario Nagtegaal. Een andere ondertekenaar, Anton van Leest, beroepsvisser uit Moerdijk, liet een wat zorgelijk geluid horen. Sinds de Vrede van Munster in 1648 is zijn familie - van Belgi sche oorsprong - al actief in de visserij op het Hollands Diep. Maar aan die doorgaande familielijn lijkt spoedig een einde te komen. Sinds 1970 vist de familie al op aal op het Zuiderdiep, maar het niveau van de aalstand is drastisch gedaald, zodat het helemaal niet zeker is dat hij zijn bedrijf voort kan zetten. Hij gaf aan dat hij voor wat betreft de aalvis serij niet zo geporteerd is van helder water, "want de aal heeft juist troebel water nodig". Toch vond hij de totstandkoming van het vis- standbeheerplan een goede zaak. Hij hoopt dat het zijn vruchten af zal werpen en dat het tot verbetering zal leiden van de visstand. "Maar jullie zullen niet zo lang meer last van mij hebben", zo was zijn wat pessimistische constatering. De voorzitter van de nieuwe Sportvisserij vereniging, die volgend jaar van start gaat, Frans van der Bruggen, lichtte desgevraagd het belang van eenheid in beheer toe. Zoals heemraad Schelling al aangaf, zijn er ver schillende instanties die over het beheer van het viswater gaan. "Het is voor ons als sportvissers ook niet altijd duidelijk wie nu het beheer heeft over een bepaald viswater". Als voorbeeld noemt hij de Vliegers bij Mid delharnis en verschillende viswaters in de gemeente Oostflakkee. "Als we bij een con trole aan de politie vragen waar we dan een vergunning moeten halen, blijven deze ook het antwoord schuldig". Van der Bruggen hoopt dan ook dat het visstandbeheerplan ertoe zal bijdragen dat meer eenheid op het eiland kan komen voor wat betreft het beheer van de viswaters. Ook Frans van der Bruggen wijst op het maatschappelijk belang van de hengelsport. En naast de promotie van deze sport als recre atiemiddel wil hij ook de aandacht vestigen op de vele jeugdigen die deze sport vanaf de slootkant bedrijven. "Bij onze verenigin gen zijn toch 160 jeugdigen actief'. Van der Bruggen heeft de indruk dat lang niet alle gemeenten hier het belang van inzien. "Het is geen onwil van ze, maar gewoon onbekend heid". Hij hoopt dan ook dat de gemeenten door de samenwerking van de verschillende instanties in het ondertekende plan ook meer geïnteresseerd zullen worden in de hengel sport. Tijdens de bijeenkomst bleek overi gens de belangstelling van de gemeenten niet groot. Alleen de gemeente Goedereede was vertegenwoordigd in de persoon van wethou der Peter Feller. In het centrum van Ouddorp zal zaterdag 3 juni a.s., de dag voor Pinksteren, van 10.00 tot 16.00 uur voor de eerste keer een Bourgonidsche Kunst- en Ambachtsmarkt worden georganiseerd, onder auspiciën van de Stichting Promotie Kop van Goeree. De markt zal geopend worden door bur gemeester mevrouw Van de Velde van de gemeente Goede reede. Al geruime tijd koesteren vele getalenteerde bewoners van de Kop van Goeree de wens om zich eens te kunnen profileren en elkaar te ontmoeten om eventueel nieuwe inspiratie op te doen. Bovendien is een dergelijk evenement aantrekkelijk voor de streekbewoners en het grote aantal toeristen dat dan ongetwijfeld in de regio aanwezig zal zijn. Door de opstelling van 40 kramen kan veel artistieke afwisseling worden geboden, zoals schilderijen, quilts, keramiek, grafiek, papier- scheppen, beelden, sculpturen, glas in lood, tiffany, edelsmeedkunst, handgemaakte sieraden, mozaïek, Boliviaanse panfluiten, fotografie, beschilderd porcelein, zouthoutstrandvondsten, handgemaakte beren, workshop bloemen en planten en dialect CD's. Tevens zal er een stand zijn voor de verkoop van allerlei materiaal en een stand van Unicef. Daarnaast zal de Bibliotheek van Ouddorp vier workshops verzorgen voor kinderen van 4 t/ra 12 jaar, met als thema 'kunst van vroeger vertaald naar nu'; ook zullen er niet afgeschreven boeken voor een redelijke prijs worden aangeboden. En stichting De Luie Walvis zal de markt opluisteren met muziek, met deelnemers ook uit eigen omgeving. Voor wat betreft het Bougondische aspect van deze markt zullen zowel winkeliers als horecaondernemers mede door hun specifieke inbreng en het openstellen van vele terrassen zich van hun beste kant laten zien. 'ijjü Uw naam: Als beloning kies ik:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 4