\>i STRUOK LITIE WD-statenleden lieten zich bijpraten over stand van zaleen op Goeree Mevrouw G. de Vries-Hommes 12,5 jaar burgemeester 0STRUUK 0900-8844 Mens, ontbijt ■^4innaard Vermoeidheid bij i^anker chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Thema bij Inloophuis 'De Boei': 4"^ VisserêcVisser Zeepkist Exegese Pe hkHVt iUhiuai v»n w« 5«*>wWc MAKELAAIIPy (0187) 47 02 72 SCHERPE TARIEVEN! Echtpaar gewond na aanrijding Beginnende bestuurder raakt rijbewijs en auto kwijt Alcoholcontrole Onder invloed van alcohol verkerende automobilist gewond na aanrijding 'Provincie wil op overdreven mate vinger aan de pols houden 'Gevoelens van rancune bij Gebiedsgedeputeerde?' Recreatie <y Kritisch Regionale woonvisie Rancune Flaauwe Werk Vrijdag 4 november 2005 78e jaargang nr. 7454 Veel kinderen hebben deze week een keer hun ontbijt op school gekregen. Kennelijk was dat een hele belevenis. Zelfs de media hebben er aan dacht aan besteed. Mooi toch, zo'n foto van een aantal goed gevoede jongelui aan het ontbijt? Het is goed ons te realiseren dat wat op zo'n morgen over tafel of schoolbank gaat, meer is, misschien wel veel meer is dan wat een kind in bijvoorbeeld Centraal Afrika per dag krijgt. Er wordt honger geleden op onze planeet. Voor velen is die hon ger structureel. Er is niets. Het klimaat verandert een beetje, waardoor de maïsoogst 'net' mislukt. Steeds weer. En dat is nog maar één van de oor zaken. Elders ligt het weer anders. En onze kin deren krijgen het ontbijt op school. Voordat daar de lans over gebroken wordt, is het goed eens na te gaan waarom dat nationale schoolontbijt is ingevoerd. Ons lichaam 'leeft.' Dat betekent ook dat de bouwstenen van ons lichaam, de cellen, voortdurend worden hersteld van inspanningen of dat ze worden vervangen. Verder worden energievoorraden aangelegd en werkt het lichaam continu aan de eigen bescher ming. Ook daarvoor worden stoffen aangemaakt. Bij kinderen komt daar nog bij dat zij niet alleen voor het onderhoud, maar ook voor de groei van het lichaam moeten zorgen. Er is dus behoefte aan bouwmateriaal, brand stof en beschermende stoffen. Daarbij gaat het niet alleen om de hoeveelheid, maar ook over de kwaliteit en diversiteit. Als we daarop letten, is er wel wat aan de hand. We eten om die stoffen te krijgen. Het is dus van belang om goed na te gaan wat we binnen krijgen. Niet alles wat lekker is, is gezond. Tweemaal patat-met per week is niet de meest optimale vorm van warme maal tijd. Let op het aantal en de samenstelling. Het gebeurt. Hier, in Nederland. Dat betekent: brand stof genoeg. Het te veel wordt als vet opgeslagen. Overgewicht is niet voor niets een toenemend welvaartsverschijnsel. Meer brandstof eten en minder bewegen (dus minder energie nodig), het is vragen om moeilijkheden. Het betekent (soms) ook: bouwstof of beschermende stof te weinig. Je kunt er in het ergste geval een gebreksziekte aan overhouden. Dat is eigenlijk: honger naar een bepaalde stof. Slapen is herstellen. Het lichaam gaat tijdens de slaap door met name met het herstel. Er is geen knop die bij het slapen gaan, wordt omgedraaid. Er wordt dus nog aardig wat voedsel In de nacht jjerwerkt. Dan kunnen we er weer tegenaan. Als 5(ve tenminste tijdens het ontbijt weer wat mate riaal aanvoeren. Tenslotte wordt er juist in de inorgen veel van ons gevraagd. En van kinderen Jielemaal. jlet ontbijt mag u dus niet vergeten. Dat het niet yergeten wordt, kunt u wèl vergeten. 'Nederland' •ontbijt slecht tot nauwelijks. En daarmee gaan 3<inderen (maar ook grote mensen) met een ach terstand naar school of hun werk. 'Nederland' ontbijt ook verkeerd. Zoetigheid is troef. Suikers dus; brandstof. Het lichaam moet zo'n stoot sui ker ineens veilig wegwerken. Dat gebeurt zo grondig dat er in de loop van de morgen een soort tekort (aan brandstof) ontstaat. Je voelt je wee, zwak, soms uitgeput. Door bij het ont bijt meer eiwitten en vetten (kaas, vlees enz.) te eten, wordt het voedsel geleidelijker verteerd en ontstaat die dip niet. Veel kinderen hebben deze week hun ontbijt een keer op school gekregen. Dat was dus niet voor niets. Zeker niet in de steden. Er is van alles aan de hand met onze manier van consumeren. We worden daar onverstandig in. Kinderen zijn daarvan de dupe. Daar vraagt de overheid, via de school aandacht voor. Mens, ontbijt. Veel kinderen hebben deze week een keer hun ontbijt op school gekregen. Nog meer kinderen, over de hele wereld, hebben helemaal geen ontbijt, maar ook geen middag maal, avondmaaltijd. Zij hebben overal te kort aan. Tekort bij ons leidt in het ergste geval tot een welvaartsziekte. Daar mergelt het tekort het lichaam uit: honger Honger naar alles. Toch maar weer ontbijten thuis. Toch maar weer regelmatig met het gezin aan tafel. Toch maar eens nagaan hoe gezond we eten. Toch maar eens wat minder makkelijk het overtollige(!) voedsel in de vuilnis- of GFTbak. Toch maar eens praten met de kinderen over hun eetgedrag op school. Te veel brood gaat in de vuilnisbak en wordt vervangen door iets uit de "muur." Toch maar eens met elkaar nadenken over gerichte hulp aan hongerende medemensen. Het was nog niet eens zo'n gek idee: ontbijt op school. GOEDEREEDE - We zijn allemaal wel eens moe. Maar vermoeidheid bij kanker is anders en bijna niet uit te leggen aan wie dit niet voelt. Ver moeidheid bij kanker zal het onder werp zijn waarover gesproken wordt in Inloophuis 'De Boei' te Goedereede, op dinsdag 8 november a.s. Om 13.00 uur komen Johanna Fijn en Ina Klaver van het landelijk platform 'Vermoeid heid en kanker' een lezing houden over dit onderwerp en kunnen er vragen worden gesteld en ervaringen worden uitgewisseld. De toegang tot deze bijeenkomst is gratis. U kunt vrijblijvend binnenkomen of u even opgeven; Iedereen die belangstelling heeft, is van harte welkom. InJoopüuis 'De Boei' is sinds september elke 2e en 4e dinsdag van de maand van 10.00 tot 16.00 uur open voor mensen die kanker hebben (gehad), alsook voor hun naasten of wie anderszins met kan ker heeft te maken, voor lotgenotencontact, een luisterend oor, een kopje koffie, creatief bezig zijn en thema's. Wie binnenkomt, is verder tot niets verplicht. De entree is gra tis; af en toe wordt voor een activiteit een kleine bijdrage gevraagd, bijvoorbeeld voor verbruikt voor materiaal. Tot nu toe heeft het Inloophuis veel positieve reacties ontvangen. Gasten weten het inmiddels dan ook goed te vinden. Wie meer informatie wil, kan bellen naar Marja den Eerzamen, tel.: 0187-491008 of 06-10086663 (liefst na 18.00 uur), of mai len naar: marjadeneerzamen@hotmail.com. REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS*TEL.0I87-6I7300 GOUDA'TEL. 0182-358 235 BARNEVELD'TEL. 0342-405 140 MIDDELHARNIS - Burgemeester G. de Vries vierde vorige week donder dag 27 oktober een jubileum. Ze stond die dag 12,5 jaar in het ambt van bur gemeester. Dat bleek tijdens de verga dering over de begroting 2006, waarin plaatsvervangend voorzitter van de raad Wim Nattekaas aandacht voor het jubileum vroeg. Door Roeland van Mourik Hij had namens de raad voor De Vries een 'bloemetje meegenomen en verraste haar met een toespraak. "Zeven jaar ben je nu in Mid- .delhamis. Daarvoor was je burgemeester in Friesland, waar nog steeds je hart ligt", gaf Nattekaas aan. Het was een pittige start in Middelhamis. "Opnieuw werd een vrouw benoemd. Vooral 'de SGP had daar zijn bedenkingen over". .Maar uiteindelijk kreeg De Vries toch vol doende vertrouwen om aan de slag te gaan. "Na de moeilijke periode rond het overlijden ^van je man heb je je weer op de burgemees- terstaak gestort. Je doet dat met de gedreven heid om het beste ervan te maken. Toen de gekozen burgemeester dreigde te worden 'ingevoerd zei je: 'Op de zeepkist dan maar.' Maar we wisten dat dit niet gemeend was, want zo zitje niet in elkaar". 'Nattekaas feliciteerde De Vries namens de •raad van harte met haar 12,5 jarig jubileum. '■"Ik wens jf voor de toekomst, een hele goed tijd toe, zowel privé als op je werk". Het werk doet De Vries nog steeds met genoegen, gaf ze na de toespraak van Nattekaas aan. De turbulente beginperiode is ze al bijna verge ten. "Ik heb na alle coinmotie een genoeglijk gesprek met de toenmalige fractievoorzitter van de SGP, Van de Ketterij, gehad. Ik heb hem zelfs geprobeerd met exegese vanuit de Bijbel te overtuigen, maar dat had ik beter niet kunnen doen", gaf De Vries lachend aan. "Het gaat mij om personen, niet om partijen. Jullie als personen zijn als een warme deken om mij heen geweest en dat is nog steeds zo", besloot de jubilaris haar reactie. Gebruikt was nog nooit zo nieuvi/. Ontdek 't bij uw Gï-deoler of kijk alvost op svww.opelnieiiws^f ICfldpt SV - Uo09eweg 113 3245 KG Sommeiidijk - 0187 476767 Mk*fdoo* BV - tUoo«erw«o 2 - 4317 AL - Noofdgouive - OHt A0MA7 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 ffS^ 2 beëdigde/gecertificeerde PM FrT makelaars/taxateurs '"r^^atie nodig? Bel ons!---^ Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee OUDE-TONGE - Een echtpaar uit Oude- Tonge (68 en 70 jaar oud) uit Oude-Tonge is maandagmiddag gewond geraakt na een aanrijding op de Heerendijk. Omstreeks vijf uur raakten de sturen van de fietsen van het tweetal tegen elkaar, waardoor zij ten val kwamen. De vrouw en de man liepen hier bij een wond aan hun hoofd en handen op. Zij zijn voor behandeling aan hun verwon dingen overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. OUDE-TONGE-Een 19-jarige automobilist uit Nieuwe-Tonge is maandagochtend zijn rijbewijs en auto kwijtgeraakt na een forse snelheidsovertreding op de Magdalenadijk. Omsüreeks half zes hielden politiemensen van het district De Eilanden een snelheids controle. Hierbij reed de 19-jarige man, die vanaf januari zijn rijbewijs had, 179 km/uur waar '80' was toegestaan. De man werd aan gehouden. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en zijn auto in beslag genomen. Op de weg waar de snelheidscontrole werd gehouden zijn de afgelopen periode meerdere zware ongevallen gebeurd, waarbij mensen om het leven zijn gekomen. SOMMELSDIJK/STELLENDAM/MID- DELHARNIS - Politiemensen van het dis trict De Eilanden hebben dinsdagavond een alcohol- en verkeerscontrole gehouden in Sommelsdijk, Stellendam en Middelhamis. Tussen zeven en tien uur moesten 81 men sen een blaastest afleggen, niemand werd bekeurd voor het rijden onder invloed van alcohol. Er werden vier bekeuringen uitge schreven voor een verlopen APK, versleten banden en het voeren van mistlichten. STAD AAN 'T HARINGLVIET - Een 20- jarige automobilist uit Stad aan 't Haringvliet is woensdagavond gewond geraakt bij een aanrijding op de Piersweg, De man verloor door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur en belandde met zijn auto in de sloot. Het slachtoffer liep hierbij een gebro ken neus op. De automobilist bleek tijdens een blaastest onder invloed van alcohol te verkeren en kreeg een bekeuring. GOEDEREEDE - Zaterdagochtend was een deel van de VVD-fractie uit de Provinciale Staten naar de gemeente Goedereede getrokken voor een werk bezoek. De fractieleden lieten zich uitge breid voorlichten over de problematiek van de gemeente. En zoals gebruikelijk kregen ze ook een portie huiswerk mee terug. Tekst en foto's: Adri van der Laan Onder leiding van fractievoorzitter Frederik van der Dussen hebben de aanwezige VVD- Statenleden zich zaterdag verdiept in de ver schillende zaken die op de Kop van Goeree spelen. Ze lieten zich hierbij voorlichten door mensen uit het bedrijfsleven en door de Goe- reese VVD-raadsleden, Henk van der Meer en Ellen Mastenbroek. Ook burgemeester Van de Velde was tijdens het werkbezoek aanwezig. Hel gezelschap werd welkom geheten door Ludovic den Hollander in een zaal van de UFA - de Visafslag - in Stellendam. Den Hol lander wees op het belang van goede contac ten tussen plaatselijke en provinciale bestuur ders. Volgens hem hebben deze contacten de afgelopen tijd bewezen dat problemen kunnen worden opgelost. Johan van Nieuwenhuijzen, directeur van de UFA, gaf namens zijn bedrijf de eerste presentatie aan de liberale statenle den. Van Nieuwenhuijzen gaf een introductie over de steeds doorgaande ontwikkelingen in de visserij en de rol die de UFA hierin wil spe- kii. Volgens de UFA-directeur zal de aanvoer van verse vis nog wel blijven dalen, maar daar tegenover staat dat de visconsumptie in Nederland zal blijven stijgen. De UFA pro beert zoveel mogelijk op de veranderingen in te spelen die er binnen de visserij wereld leven. In ieder geval zal er meer van kwantiteit naar kwaliteit worden overgegaan. Ondanks de terugval van de omzet met 30% in drie jaar tijd ziet Van Nieuwenhuijzen vooral toekomst voor zijn bedrijf als het nieuwe wegen in zal slaan. Hij denkt dan bijvoorbeeld aan het door de UFA zelf afleveren van vis bij klei nere afnemers en nog meer samenwerking op zowel landelijk als internationaal gebied. Coby van den Berg, adjunct directeur van Recreatiepark De Klepperstee, bepaalde de statenleden bij het belang van het toerisme voor de gemeente Goedereede. Zij wees erop dat er op de Kop van Goeree jaarlijks zo'n 2,4 miljoen toeristische overnachtingen zijn; dit cijfer is goed voor 27% van de overnachtin gen in Zuid-Holland. Volgens Van den Berg levert dit voor de gemeente 70 miljoen euro aan directe bestedingen op, terwijl 17,4% van de werkgelegenheid in het toerisme wordt gevonden. Om het belang van het toerisme voor de gemeente nog verder te onderstrepen, gaf zij aan dat de sector 1,9 euro aan belas tinggeld bij de gemeente in het laatje brengt; LKT Of» I ACHTUNO Den Hollander interviewt burgemeester Van de Velde en Ronald Waterman (midden) voor TV Goeree. ten kritisch luisterende Van der Meer, tijdens het werkbezoek van de WD. dat is 42% van de totale gemeentelijke belas tinginkomsten. Zij bepaalde het gezelschap nog eens bij de al lang gekoesterde wens van de recreatiesector: een ambtenaar Recreatie en Toerisme bij de gemeente Goedereede. Momenteel is er één ambtenaar Economische Zaken, die naast andere werkzaamheden ook belast is met Recreatie en Toerisme. Volgens Van den Berg zou deze ambtenaar de commu nicatie tussen de gemeente en het toeristisch bedrijfsleven kunnen bevorderen en bijvoor beeld ook kunnen beniiddelen bij subsidie aanvragen. Verder noemde zij ook de knelpunten waar de recreatiesector in de gemeente Goedereede mee te maken heeft, zoals de aanleg van het zeenatuurreservaat, de versteviging van het Flaauwe Werk, het toenemende verkeer, de toenemende lastendruk en de verhogingen van de gemeentelijke belastingen. Hiermee doelde ze vooral op de ieder jaar weer hoger wordende Toeristenbelasting en de rioolhef- fmg. Het gevolg is dat de marges minder worden en daardoor een gezonde exploitatie van de recreatiebedrijven in de weg wordt gestaan. De recreatieondemeemster bracht ook de toenemende verkeersdruk op de N57 onder de aandacht bij de statenleden, evenals de medische zoi^verlening die steeds verder in .de knel komt door het wegvallen van de huisartsenpost in Ouddorp en de dreigende verplaatsing van de ambulancepost Goede reede. Nadat de statenleden zich over de verschil lende zaken hadden laten voorlichten, maakte het gezelschap per bus een korte rondrit door de gemeente. Onderweg werden ze bijgepraat door Henk van der Meer, fractievoorzitter van de VVD in Goedereede. In zijn betoog bleek hij behoorlijk kritisch richting het provincie bestuur. Hij wees erop dat er in de afgelopen vier jaar weinig gebeurd is op hel gebied van Ruimtelijke Ordening binnen de gemeente. Van der Meer bracht dit in verband met de regelgeving en procedures die voornamelijk vanuit het provinciehuis kwamen. Hij prees zich gelukkig dat de gemeente Goedereede niet behoorde tot de gemeenten die onder preventief toezicht staan maar hij vroeg zich wel af wat erger is: "preventief toezicht of de betutteling vanuit de provincie over allerlei soorten van regelgeving waardoor plannen en voornemens niet alleen naar achter worden geschoven, maar ook stevig worden ingevro ren". Ondanks de tendens bij de landelijke overheid om zoveel mogelijk verantwoordelijkheid richting de lagere overheden te brengen, ziet Van der Meer een tegenovergestelde neiging bij de Provinciale bestuurders. "Bij onze frac tie leeft het gevoel dat de provincie op een of andere manier in overdreven mate de vinger aan de pols wil houden". Graag zou Van der Meer zien dat de onderlinge verstandhouding tussen de provincie verbeterd zou worden, want de overlegstructuur op zowel ambtelijk als bestuurlijk niveau geeft volgens hem de indruk "dat het eenrichtingsverkeer is, waarbij de dictaten van boven naar beneden vliegen". Ook de gang van zaken over de ontwikkeling van de regionale woonvisie was onderwerp van de kritiek van de gemeentelijke VVD-voor- man. Door het wegvallen van de wooncontin- genten gaf de provincie de indruk dat er meer ruimte voor eigen invulling van de gemeenten zou komen voor wat betreft de uitbreiding van het aantal woningen dat gebouwd mag wor den. Maar de provincie heeft volgens Van der Meer al aangegeven dat er alleen op migra tiesaldo gebouwd zal kunnen worden. "Dit is nog erger dan de contingenteringverzuchtte Van der Meer. Het is voor hem dan ook onbe grijpelijk dat de omliggende gemeenten wel volop bouwen maar "bij ons de betonmolens buiten werking gesteld zijn". Bij de VVD-fractie in Goedereede leeft vol gens Van der Meer het gevoel dat er van uit Gedeputeerde Staten en dan vooral bij Gebiedsgedeputeerde Van der Sar en rancu neuze houding is ontstaan richting de gemeen te. De oorzaak ligt volgens hem bij de hou ding van de gemeente rondom de vaststelling van het bestemmingsplan Landelijk Gebied, dat ondermeer handelde over de Vrijheids- weg. De gemeente was tegen de omlegging van de Vrijheidsweg. Daarna werd er vanuit de provincie ineens met procedurele proble men geschermd en kon er opeens niets meer, zo liet Van der Meer de statenleden weten. "Alles zit op slot!" In dit verband noemde hij het op de lange baan schuiven van het Ooster park en het ontbreken van mogelijkheden tot woningbouw in Stellendam Zuid II en III bij het Streekplan. Ook de planvorming rondom de Zuiderdiep- polder in het kader van Deltanatuur - "een gigantische kapitaalvernietiging" - is de gemeente door Van der Sar "door de strot geduwd", zo verzekerde Van der Meer. De gemeente Goedereede heeft een vuist gemaakt ten behoeve van de agrariërs, met de medede ling dat zij het bestemmingsplan niet zouden wijzigen als de bedrijven niet volledig zou den worden gecompenseerd. Volgens Van der Meer heeft Van der Sar rancuneuze gevoelens richting Goedereede door de opstelling van de gemeente bij bovengenoemde bestemmings planwijzigingen. De Ouddorpse VVD-er is zo zeker van zijn redenering dat hij er een "fles wijn op wil zetten" dat, als Goedereede water bij de wijn had gedaan, de Provincie zich ook bij andere projecten zich soepeler zou opstel len. Een ander punt van kritiek richting het pro vinciehuis gold de verstrekking van de ver gunningen waarmee opgetreden kan worden tegenover de ganzenoverlast. "Veel provin cies hebben het verstrekken van de vergun ningen versoepeld. De provincie Zuid-Hol land maakt de vergunning zo omslachtig dat er zeer moeilijk mee te werken is. Het gevolg is dat het beoogde doel - het beperken van de landbouwschade - hiermee in het gedrang komt. Inmiddels bereikte het gezelschap het Flaau we Werk, waarbij Den Hollander uideg gaf over de aangelegde ecologische verbinding zones. Ook werd de statenleden gewezen op het verplaatsingsgebied - tegenover De Klep perstee - dat al grotendeels is ingericht en waar ruimte is voor recreatie. Dit gebied zou wel eens in gevaar kunnen komen als één van de varianten bij de plannen voor versteviging van de dijk van het Flaauwe Werk zou worden uitgevoerd. Het betreft dan de binnenwaartse versteviging. De duinen zouden daarbij aan de binnenkant worden verstevigd. Deze verstevi ging zou dan ongeveer 50 meter naar binnen komen te liggen. De gemeente Goedereede is tegen deze variant, maar er lijken toch meer stemmen op te gaan om de versteviging land inwaarts te laten plaatsvinden. Op de bewuste dijk van het Flaauwe Werk werd het staten lid Ronald Waterman door Den Hollander en burgemeester Van de Velde ondervraagd voor TV Goeree. Waterman kon geruststellende woorden laten horen. Hij gaat er vanuit dat de unanieme voorkeur van het College van GS voor een zeewaartse oplossing ook daadwer kelijk zal worden uitgevoerd. Terug in het restaurant van de Visafslag was er nog gelegenheid voor de deelnemers aan het werlcbezoek om tijdens de lunch nog wat dieper op het gebodene van de ochtend in te gaan middels persoonlijke contacten. Ongetwijfeld hebben de Goereese vertegen woordigers genoeg stof aangedragen, waar van verwacht mag worden dat er ook in de statenzalen of -(wandel)gangen nog over nagesproken zal worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1