POLITIE Uitwateringssluis in haven Ouddorp wordt opgeknapt Gemeente Goedereede en ZORGsaam werken samen bij het extra opleiden van zorgmedewerkers Concoursconcert in Dorpstienden 0900-8844 Bijeenkomst Platform Gehandicaptenbeleid Stichting Podium start Vitrineproject in openbare gebouwen Waterschap Hollandse Delta behoudt waterstaatkundig monument, dat bijna honderd jaar dienst heeft gedaan Passende zorg Hogere eisen Financiering Samenwerking actief in beeld en geluid Cholesteroitest en Bloedsuikermeting in Diekhuus Verkeerstoezicht op Langeweg N215 OUDDORP/DORDRECHT - De totaal vervallen uitwaterings- sluis in het haventje van Ouddorp, gebouwd in 1881, wordt deze maanden ingrijpend gerestaureerd. De herstelwerkzaamhe den, die eind dit jaar worden afgerond, zijn niet alleen bedoeld om de hoofdwaterkering langs het Grevelingenmeer, waar in de sluis ligt, ter plekke veiliger en steviger te maken. Ook wordt met de restauratie, die ruim honderdduizend euro kost, beoogd een historisch waardevol waterbouwkundig monument te behouden. De vernieuwde sluis gaat onderdeel uitmaken van het fietspadennetwerk op Goeree-Overflakkee. Eenvoudig Milieubesef Broos -<>- Wlwyw<**'iLi'»üimiMiMi ff liilHiLi.iii. I *wnjiii4.^.< Dinsdag 1 november 2005 78e jaargang nr. 7453 OUDDORP - Brassband Concordia gaat in november naar het concours in Temeuzen. Tijdens het najaarsconcert van enkele weken geleden heeft 'Concordia' haar luisteraars al een voorproefje gegeven van de vier concours- werken die op het concours ten gehore zullen worden gebracht. Op zaterdag 5 november a.s. gaat dat weer gebeuren. Liefhebbers kunnen dan nogmaals luisteren naar de concourswer- ken- 'Prima Luce', 'Jubilation!', 'Crimond' en 'Centennial Prelude'. Niet alleen Con cordia is deze avond aanwezig, maar ook de muziekverenigingen uit Ooltgensplaat en Rockanje. Rockanje gaat eveneens in novem ber naar een concours en wil deze avond ook graag zijn concoursprogramma aan het publiek laten horen. Natuurlijk bent u van harte welkom om naar dit muzikale gebeuren te komen luisteren. Het concert wordt gege ven in de Dorpstienden te Ouddorp. De avond begint om 19.30 uur, de zaal is open om 19.00 uur. De toegang is gratis. GOEDEREEDE - In het kader van de gemeenteraadsverkiezingen in 2006 wil het Platform Gehandicaptenbeleid Goeree-Over- flakkee graag met inwoners van de gemeente Goedereede van gedachten wisselen over de invulling van het gehandicaptenbeleid in de volgende raadsperiode. Het Platform heeft daartoe een bijeenkomst belegd op maandag 14 november aanstaande In de raadzaal van het gemeentehuis in Goedereede. De avond duurt van 19.30 tot ca. 22.00 uur en zal worden geleid door drs. T.E.M. Hoffmans van het Tympaan instituut. U wordt hartelijk uitgenodigd om deze avond aanwezig te zijn. Om organisatorische redenen wordt u wel verzocht zich op te willen geven, liefst zo spoedig mogelijk. Dat kan telefonisch: 0187-641303, via e-mail: angofIakkee@tiscali.nl, of dooreen briefje te sturen naar: Platform Gehandicaptenbeleid Goeree-Overflakkee, Mariniersweg 34, 3255 VG Oude-Tonge. De ESF subsidieaanvraag werd vrijdagmorgen ondertekend in het gemeentehuis te Goedereede (Foto: Persburo Flakkee) Afgelopen donderdag heeft de gemeen teraad van Goedereede ingestemd met de subsidie-aanvraag richting het Agentschap van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid ten behoeve van een ambitieus oplei dingsprogramma voor ZORGsaam. Vrijdagmorgen werden de contrac ten ondertekend door burgemeester mevrouw G.J. van de Velde-de Wilde in het bijzijn van wethouder J. van Oosterom (Zorg, Sociale Zaken en Welzijn) en T. Bakelaar (Financiën) en de voorzitter van de Raad van Bestuur van ZORGsaam, de heer J.C. Moer land. De gemeente en ZORGsaam hebben elkaar gefeliciteerd met deze samenwerking, die naar verwachting kansen creëert voor huidi ge en nieuwe medewerkers van ZORGsaam en bovendien een steentje bij zal dragen aan het verder verbeteren van zorg voor inwoners van Goeree-Overflakkee. ZORGsaam, waarin de verzorgingshuizen Ebbe en Vloed, De Goede Ree, Geldershof en De Vliedberg, het verpleeghuis De Sama ritaan en het Van Weel Bethesda Ziekenhuis participeren, is volop in beweging. Het zie kenhuis groeit hard en breidt het aantal basis specialismen uit. De verzorgingshuizen en verpleeghuizen bieden de zorg steeds meer zo dicht mogelijk bij de thuissituatie van de klant aan. Dit betekent onder andere dat via de zogenaamde ZORGsaam-loketten de advi seur samen met de klant naar de meest pas sende vorm van zorg zoekt en naar de meest passende plaats waar deze zorg ontvangen wordt. ZORGsaam heeft daarom inmiddels ook een fors aantal klanten die het product thuiszorg ontvangen. De klant wordt steeds meer centraal gesteld; bij de zorgverlening wordt steeds meer uitgegaan van de wensen van de klant, waarbij de kwaliteit en conti nuïteit van zorg natuurlijk wel gegarandeerd moeten zijn. Bovendien volgen de vernieu wingen elkaar steeds sneller op. Bovenstaande ontwikkelingen bieden het personeel nieuwe uitdagingen, maar stellen tevens ook hogere eisen aan de kwalificaties van de medewerkers. ZORGsaam investeert de komende jaren extra in opleidingen voor haar medewerkers en anticipeert met de bij scholing van haar medewerkers op nieuwe en uitbreiding van specialistische functies in het ziekenhuis en nieuwe zorg- en woonvormen bij het verpleeghuis en de zorgcentra. ZORGsaam heeft jaarlijks tussen de 60 en 80 zogenoemde leer/werkplaatsen, waarin voor al schoolverlaters in enkele jaren tot verple gende of verzorgende worden opgeleid. Deze basisopleidingen worden steeds bijgesteld naar aanleiding van de gewijzigde kennis- en vaardigheidseisen. Naast voortdurende vaktechnische bijscho lingen zijn ook gerichte opleidingen nodig, die inspelen op de hierboven genoemde ver anderingen, zoals denken vanuit de klant, extramuraal werken, kwaliteit en zorglogis- tiek. Het gericht opleiden van medewerkers maakt dat ze breder inzetbaar zijn met meer kansen op de arbeidsmarkt. Deze opleidingen kosten veel geld. Voor 2005 en 2006 is hier een totaal bedrag van ruim 3 miljoen euro mee gemoeid. De hier mee gepaard gaande extra investeringen worden mogelijk gemaakt door gedeeltelijke financiering vanuit het Europees Sociaal Fonds (ESF). Het ESF stelt financiële mid delen beschikbaar voor programma's die zijn gericht op het verbeteren en behouden van werkgelegenheid door o.a. deskundig heidsbevordering van de inwoners van de Europese Unie. Het gaat dan om zaken als het verwerven van een beroepskwalificatie die toereikend is om werk te vinden en aan het werk te blijven en het ontwikkelen van sociale vaardigheden die het zelfvertrouwen en aanpassingsvermogen op de arbeidsmarkt vergroten. De aanvraag dient te verlopen via een door het ESF erkende aanvragende partij. Voor deze ESF-3 regeling is het zo dat onder meer gemeenten dergelijke aanvragen verzorgen. Door de goede contacten met alle gemeenten op het eiland kon er vrij snel overeengekomen worden dat de gemeente Goedereede deze aanvraag voor ZORGsaam wilde verzorgen. De afgelopen maanden is er op een intensieve en constructieve wijze samengewerkt op alle niveaus tussen ZORGsaam en de gemeente Goedereede. Beiden hebben elkaar gevonden in het streven naar behoud van werkgelegen heid en scholing van mensen. Bovendien wordt er (eilandbreed) samengewerkt bij het vinden van arbeids-, werkervarings- en sta geplaatsen voor werkzoekenden. I uur foto-t»rvi€» I ilUU.lOIIT)U1illfnU]7» Binnenkort zullen in diverse open bare gebouwen op het eiland vitrines komen te staan met elke maand een andere inhoud. De vitrines zijn aange schaft met hulp van onder andere de Rotary-club en de Stichting Omloop Goeree-Overflakkee en worden gevuld door bewoners en organisaties van ons eiland met als thema cultuur, in de breedste zin. U treft dus de ene maand een tentoonstel ling aan verzorgd door een museum, en de volgende maand beeldjes van een amateur- of professionele kunstenaar. Ook verzame laars kunnen hun hobby ter bezichtiging aanbieden of hun club onder de aandacht van het publiek brengen. De vitrines hebben standaard 40x80x180 als afmeting om het opschuiven van de inhoud naar de volgende vitrine gemakkelijk te houden. Dit gebeurt door vrijwilligers. De vitrines zijn stofvrij en afsluitbaar, dit ter bescherming van de inhoud. Hieronder vindt u de locaties van de vitrines met daarbij wie de inhoud van de vitrines in de maand november zullen verzorgen: - gemeentehuis Oostflakkee, door jonge rengroep Jong Flakkee; - gemeentehuis Middelhamis, door postze gelvereniging Goeree-Overflakkee; - gemeentehuis Goedereede, door het Tram museum; - verzorgingshuis Ebbe en Vloed, door Marianne Bosch met Kippen van kera miek; - verzorgingshuis De Goede Ree, met beel den en teksten van Mei Dale; - verzorgingshuis De Samaritaan, door het Streekmuseum met oude jeugdboeken; - verzorgingshuis Vroonlande, door Lydia van Lint; - verzorgingshuis Geldershof, door Beel dend Dirksland; - bibliotheek Oude-Tonge, door Frank Mommersteeg met schilderijen; - bibliotheek Middelhamis, door Suzan Offereins met schilderijen en beeldjes; - het Van Weel-Bethesda ziekenhuis te Dirksland, door Ron Vijfhuizen uit Her kingen met kalkzandsteen en Jan Kees Grinwis met modelbouw; - huisartsenpraktijk Ouddorp, met natuur foto's van Jan Baks; - verenigingsgebouw 't Centrum te Oolt gensplaat, door Glasatelier Metamorfose te Middelhamis; - verenigingsgebouw't Haegse Huus te Stellendam, door Gerda Helmsing; Maandelijks zal een overzicht worden gepubliceerd van de inhoud van de vitrines en wie deze dan zal vullen. Als het project goed loopt is uitbreiding mogelijk. Wie meer inlichtingen wil of zich wil aanmelden kan contact opnemen met de Stichting Podium in het Diekhuus, tel 482400 (tussen 9-12 uur) of met Herman Maas, Molendijk 4, 3243 AM Stad aan 't Haringvliet, tel.: 611972. MIDDELHARNIS - ledere'dinsdag van 10.00-14.00 uur kunt u bij 'Preventie 4 U' een cholesteroitest laten doen en uw bloed laten controleren op diabetes. De kosten bedragen 5 per test. Voor de bloedsuikertest is het belangrijk dat u 2 uur van te voren niet gege ten heeft. Voor de cholesteroitest is dit niet nodig. Uw bloeddmk wordt gratis gemeten. Tevens wordt er informatie gegeven over de risicofactoren van hart- en vaatziekten. Voor deze tests kunt u terecht in Het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 in Middelhamis, iedere dinsdag van 10.00-14.00 uur, behalve in de kerstvakantie. MIDDELHARNIS - Om de veiligheid op de openbare weg te bevorderen en het aantal aanrijdingen te voorkomen, is door politie personeel toezicht gehouden op het rijge drag op de Provincialeweg N215. Tussen zeven uur 's morgens en twee uur 's middags werden twee automobilisten bekeurd voor het niet handsfree bellen, kreeg er één een bekeuring voor geen richting aan geven en kreeg één automobilisten een bekeuring voor het overschrijden van de maximumsnelheid. Na aftrek van de correctie bleek de man 146 km/uur te hebben gereden. Het haventje van Ouddorp, mei vooraan de kleine uitwateringsshds, afgelopen augustus, toen alles nog 'ongerept' was. Inmiddels staan er her en der stellages, laadbakken voor het puin, werkmansketen en allerlei aannemersspullen. Op deze foto is nog het witte 'hijswerk' te zien, waarmee de sluisdeur omhoog werd gedraaid. [Foto: Gert van Engelen) Door Gert van Engelen In zijn Dordtse werkkamer heeft Dick Smits, medewerker planvorming van het water schap Hollandse Delta, zich omringd met kaarten en ordners. Stap voor stap ontvouwt hij geduldig het project dat hij inmiddels ter dege kent, op z'n duimpje zogezegd, maar dat verreweg de meeste bewoners van Goe ree-Overflakkee nog niet deelachtig gewor den zal zijn: de restauratie van de voormalige uitwateringsduiker van polder Het Oudeland. Eind september is daarmee begonnen en drie partijen zijn betrokken bij de financiering ervan: de Europese Unie, die de helft betaalt (met een zogeheten POP-subsidie uit het EGGFL-fonds) en de gemeente Goedereede en het waterschap, die beide de helft van de helft bekostigen. Smits vertelt met brede streken eerst over de (voor)geschiedenis van de sluis, die aan het begin van het innemend eenvoudige haven tje van Ouddorp ligt. "Vroeger", zegt hij, temgkijkend op eeuwen geleden, "hadden de eilanden in het Deltagebied een natuurlijke afwatering. De zeespiegel was laag, het land nog niet ingeklonken. Eb en vloed regelden vanzelf het waterpeil. Toen de Kop van Goe- ree zich ontwikkelde tot land- en tuinbouw- gebied, moest de waterhuishouding beter geregeld worden. Kunstmatige afwatering werd van belang, en zo kwam er dé sluis, in 1881. Bij laag water werd de sluis opengezet en kon het overvloedige water in zee worden geloosd. Bij hoog water ging de sluis dicht en kon het water niet naar binnen." De uitwateringssluis diende vooral voor de afwatering van polder Het Oudeland, die een grote omvang had: zevenhonderd hecta ren. Tot 1971 bleef de sluis zijn traditionele functie vervullen, totdat de Brouwersdam als één van de laatste Deltawerken gereed kwam. Smits: "De Grevelingen werd als zeearm afgedamd; het getij viel weg. De sluis kon in feite uit gebmik worden geno men, want er hoefde niets meer te worden geloosd. Althans niét op die plek. Het teveel aan water werd voortaan afgevoerd via het Gemaal Witte Brug bij Goedereede, aan de bovenkant van het eiland, dat daartoe werd voorzien van een tweede pomp." Overbodig was de oude sluis nu gewor den, maar van slopen was geen sprake. "De bedoeling was immers", vult Smits aan, "dat het Grevelingenmeer zoet zou worden, en dan kwam de sluis van pas: die zou zoet water kunnen inlaten, om zo de doorstro ming van de sloten in de Kop van Goeree te bevorderen. Met andere woorden: de functie van de sluis zou omgekeerd worden, inlaten in plaats van uitwateren." Het is er niet van gekomen. Door "het opkomend milieubesef in de jaren zeventig" is volgens Dick Smits ten slotte, in 1987, besloten om de Greve lingen brak te houden, met als gevolg dat de sluis definitief nutteloos werd. Nog werd afbreken niet overwogen, om twee voorname redenen. De sluis lag in de hoofdwaterkering langs het Grevelingen meer. Weghalen was nogal kostbaar. Maar "ieder kunstwerk in een waterkering maakt de dijk kwetsbaar", zegt Smits, en dat gold zeker voor de uitwateringssluis. Hij was door het toenemende verval "een zwakke schakel" in de waterkering geworden. Om de dijk ter plaatse aan de hoge eisen van de Deltawet te kunnen laten voldoen, moest hij dringend worden versterkt. "De sluis is toen inwendig, over de totale lengte van ongeveer twintig meter, volgestort met schuimbeton." Con structief was hij daarna weer stevig genoeg. Een tweede reden om de sluis het lot van afbraak te besparen, was een ander opko mend besef: dat van cultuurhistorie. "Steeds meer mensen raakten ervan doordrongen dat je niet meer zomaar alles rücksichtslos moet willen slopen. In technisch en cultuurhis torisch opzicht is de sluis van waarde; dat moetje respecteren. Dus men liet 'm liggen, men liet 'm met mst", zegt Smits, met 'men' doelend op het toenmalig bestuur van het waterschap Goeree-Overflakkee. In gedachten een reuzensprong makend belandt Dick Smits in 2005. Het haventje van Ouddorp komt binnenkort in het bezit van het waterschap - net als de haven van Goedereede, het Zuiderdiep en enkele kilo meters dijk langs de Grevelingen en het Haringvliet. Allemaal overgenomen van het rijk. De uitwateringssluis, waaraan sinds 1970 geen onderhoud meer is gepleegd, is er slecht aan toe, bericht Smits. "Hij is in ver val. Wat dreigt is dat het metselwerk van de sluis broos wordt, door erosie en door vorst. Dan gaan er plantjes inzitten die het cement doen openbarsten en afbrokkelen. Dat moe ten we voor zijn, want anders gaat er water lopen tussen de sluis en het dijklichaam. Die 'achterloopsheid', zoals wij dat noemen, is gevaarlijk, want delen van de dijk kunnen dan wegspoelen." Om dat te voorkomen, is besloten tot de restauratie. De veiligheid van de hoofdwa terkering vormt de hoofdreden voor deze ingreep. Maar de opknapbeurt haakt ook in op dat brede besef van cultuurhistorie. "De sluis wordt gerestaureerd met respect voor de bouwkundige waterstaatshistorie", licht Smits toe. "Opdat niet alleen gemeentelijke monumenten voor het nageslacht worden bewaard, maar ook waterbouwkundige." Het is dit grotere belang dat maakt dat de restau ratie meer is gaan omvatten dan slechts het kale behoud van een stuk dijk. Door de restauratie te koppelen aan toe komstige projecten rondom de sluis is die restauratie groter uitgevallen, heeft zij een meerwaarde gekregen. Aan de binnenzijde, de landzijde, gaat de sluis bijvoorbeeld aansluiten op de zogeheten stekelbaarsroute. Dit speelt pas over enkele jaren, maar houdt in dat de sloten langs de vlakbij gelegen N57 worden uitgebaggerd. Ze krijgen bredere, minder steile oevers. Op die manier ontstaat er, is de opzet, een door gaande route voor beestjes en plantjes naar andere ecologische zones, de stekelbaars route genaamd. Deze route is weer onderdeel van de Ecologische Hoofdstructuur, een net werk van onderling verbonden, hoogwaar dige natuurgebieden in Nederland. Aan de buitenzijde van de sluis, dit is de tweede koppeling, komt een vrijliggend fiets pad. Dit zal over de strekdam van de haven lopen, en gaat verder over de rolbrug die daartoe wordt aangebracht bij het gebouw tje van watersportvereniging 'Goeree'. De fietsroute langs de haven hoort bij de keten van fietspaden, die op het eiland worden aangelegd. Door haar buitenom langs de haven te voeren, wordt de sluis in recrea tief en cultuurhistorisch opzicht ontsloten. Smits: "De sluis ligt een beetje verscholen. Als je niets van het bestaan weet, zoek je 'm ook niet op. Maar door het fietspad langszij wordt de kans groter dat mensen hem gaan opzoeken." (vervolg op pagina 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1