Thuiszorg Goeree-Overflakkee hoort tot de beste van Nederland! ...jtlawieeteinM STRUUK Kees Bogerman vindt al vijfentwintig jaar veel voldoening in zijn kosterswerk EiSTRUiJK Oliebollenactie Einde zomertijd Eilandelijke havenkanaien centraal in Idee-atelier' van landschapsarchitecten CDA debatavond i^Minnaard Gereformeerde Kerk Stellendam A-& Verkeerscontroles Kosterschap al 243 jaar in de (schoon)familie Ziekenhuis Dirksland scoort wederom als beste ziekenhuis Rijnmondregio chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Achtergronden Idee-atelier Resultaten landelijk onderzoek positief met minister mr. A. J. de Geus 31 oktober, tijd: 19.45 uur 'De Bommelstee', Schaapsweg 34, Den Bommel actisf in beeld en geluid Knöps0S^ --------------------------SB------------ iwl AlCELAJIitlf U ^g^ 2 beëdigde/gecertificeerde PUi PS^ makelaars/taxateurs Taxatie nodig? Bel ons. (0187)47 02 72 SCHERPE TARIEVEN! i'^T Visser Visser Dorsman Geen spijt Veranderingen Erkenning Vrijdag 28 oktober 2005 78e jaargang nr. 7452 Deze workshop buigt zich over de havenkanaien van Oude Tonge en Ooltgensplaat. (Foto: Adri van der Laan) MIDDELHARNIS - De havenkanaien op Goeree-Overflakkee hebben in het verleden een heel belangrijke functie gehad op logistiek gebied. Ze verbon den verschillende kernen op het eiland met het open water, zodat de haven kanaien de levensaders vormden van de eilandelijke economie. Inmiddels hebben de havenkanaien hun econo mische functie verloren en de gemeen ten weten niet goed wat ze er mee aan moeten. Toch blijkt er nog toekomst te zijn voor de kanalen, want de eilan delijke colleges zouden graag plannen ontwikkelen waarin de havenkanaien beter tot hun recht komen. Maan dagavond was er gelegenheid voor de bewoners van Goeree-Overflakkee om mee te denken. Door Adri van der Laan De eilandelijke gemeenten, die samenwer ken in het ISGO, en het provinciebestuur >villen de havenkanaien aan de vergetelheid ontrukken. Graag zouden ze de kanalen weer beter zichtbaar maken en daarnaast ook goed ingepast worden in het landschap. In het kader van de Gebiedsgerichte Aanpak zijn de betrokkenen, onder leiding van een voor bereidingscommissie die wordt voorgezeten door de heer D.C. Goekoop uit Goedereede, bezig met een toekomstvisie voor de haven kanaien. Discussies over dergelijke cultuur historische onderwerpen vragen natuurlijk om een brede basis. En nu er op hoofdlijnen een toekomstvisie is opgesteld, bleek de tijd rijp voor de inbreng van andere betrokke nen. Maandagavond waren er ruim honderd bur gers, bestuurders, vertegenwoordigers van verschillende organisaties naar het ISGO- gebouw getrokken om hun inbreng te leveren bij de verdere ontwikkeüngen van de plan nen voor de bewuste havenkanaien. De toekomstvisie is ontwikkeld door land schapsarchitecten van het adviesbureau NovioConsult Van Spaendonk en betrof de een visie op de havenkanaien van Goeder eede (gericht op het Havenhoofd), Ooltgens plaat, Middelhamis en Dirksland. Aan het begin van de bijeenkomst stond pro jectleider Brendan McCarthy en Rob Aben, beiden van het adviesbureau stil bij de ach tergronden van de eilandelijke havenkana ien. Er werd uitleg gegeven hoe de kanalen in vroeger jaren zijn ontstaan, bij de eerste vor ming van dorpen steden, waarna vervolgens door aanwinning van land de plaatsen verder van de zee afkwamen te liggen en de haven kanaien verlengd moesten worden. In later eeuwen bleven de kanalen belangrijk totdat door allerlei oorzaken de dorpen niet meer zo afhankelijk waren van vervoer over water. Over het algemeen gingen de havenkanaien toen een kwijnend bestaan lijden. Momen teel is het zo dat alleen de havenkanaien van Ooltgensplaat, Oude-Tonge en Middelhamis nog voor de scheepvaart gebruikt worden. Het havenkanaal van Sommelsdijk is geheel verdwenen en de kanalen van Dirksland, Stellendam en Goedereede hebben geen open verbinding meer. Tijdens het 'idee-atelier' werden de aanwe zigen verdeeld in vier workshops, voor elke gemeente één. In de workshops kon men van hartelust met het door hen gekozen havenka naal aan de gang. Aan het eind van de avond werden de ideeën die uit de verschillende groepen kwamen verzameld en gepresen teerd. Het is de bedoeling dat deze ideeën verder worden uitgewerkt en meegenomen worden in eventuele verdere planvorming. Als de toekomstvisie is bijgewerkt met de bijdragen zullen er we er op een later tijdstip in Eilanden Nieuws op terugkomen. MIDDELHARNIS - Bij Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk Goeree Overflakkee overheerst blijd schap over de positieve resultaten van het benchmarkonderzoek Thuiszorg 2004-2005 en de zorg over de tekorten in flnanciering voor de nieuwe ontwik kelingen. Uit het landelijk onderzoek blijkt dat Thuiszorg Goeree-Overflak kee haar werk bijzonder goed doet. Klanten en medewerkers zijn tevreden en de organisatie werkt steeds doelma tiger. Het benchmarkonderzoek is gehouden onder de 'leden van de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg. Het is een vergelijkend onder zoek onder klanten, medewerkers en binnen de organisatie zelf met als doel van elkaar te leren door de prestaties te vergelijken en ervaringen te delen. Een dergelijk onderzoek is voor de derde keer binnen de Thuiszorg gehouden. Er werkten 55.000 klanten, 58.000 medewerkers en 82 organisaties mee. Klanten geven Thuiszorg Goeree-Overflak kee gemiddeld een 8,3. De zorgverlening kreeg een 8,8, waarmee tevredeiüieid, ver trouwen en welbevinden hoog scoren voor Thuiszorg Goeree-Overflakkee. Bijzonder hoog zelfs in vergelijking met andere organi saties. Het effect van kwalitatief goede zorg wordt duidelijk opgemerkt en ook zo ervaren door de cUënten. De organisatie kreeg een 7,7. Dit cijfer hangt samen met een aantal veranderingen die Thuiszorg Goeree-Over flakkee in de planning en het zorgdossier doorvoert. Veranderingen die de cliënten en de organisatie ten goede komen, maar tijdens de invoering wellicht voor enig ongemak kunnen zorgen. Medewerkers waarderen een aantal zaken in het bijzonder, zoals bijvoorbeeld de onderlin ge samenwerking en de betrouwbaarheid van de organisatie. Zij zien hun werk als iets van zichzelf en krijgen voldoende ruimte voor het nemen van eigen verantwoordelijkheid. Met de scores die de medewerkers hebben gegeven, mag Thuiszorg Goeree-Overflak kee zich rekenen tot de beste thuiszorgorga nisaties van Nederland. De inspanningen die binnen Thuiszorg Goe ree-Overflakkee zijn gedaan voor verbetering van arbeidsomstandigheden, terugdringen van verzuim en aandacht voor reïntegratie, zijn terug te zien in het dalende ziektever zuim van de afgelopen jaren en in de uit komsten van de benchmark over werkdruk en fysieke belasting. Medewerkers maken zich wel zorgen om de bezuinigingen en de te verwachten veranderingen in thuiszorg. Hoewel uit de cliënten- en medewerkeron- derzoeken een positief beeld komt, zijn er ook verbeterpunten. Dat geldt bijvoorbeeld voor een betere doelmatigheid in de zorgver lening. In rap tempo bereidt de organisatie zich voor op de toekomstige veranderingen, zoals de nieuwe zorgverzekeringswet en de mogehjke komst van de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning. Verder is er tegenwoor- COMBI I uur foto-tmrvit» I OUDDOtf-WtftilraitfUM.(01l7}U16llfnU3734 Ontdek 't bij uw G2-deaicr of kijk aivosf op www.opeinieuvv5.nl Pc Hknm rt«h4««<< wn '«e ^iMit KnÖps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdaas BV - Kteosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS'TEL0187-617300 GOUDA'TEL.0182-358235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 VIAKELAARDI Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 DEN BOMMEL - Politiemensen van het wijkteam Goeree-Overflakkee hebben maan dagochtend snelheidscontroles gehouden op de Molendijk te Den Bommel en op de Bosweg te Ooltgensplaat. Aanleiding van de controle in Den Bommel waren klachten van omwonenden over hoge rijsnelheden. Tij dens de controle werden geen overtredingen geconstateerd. Op de Bosweg werden tussen half acht en half negen zes automobilisten bekeiu'd voor te hard rijden. dig meer conciurentie door het aanbod van andere zorgaanbieders. Thuiszorg Goeree- Overflakkee blijft inspelen op de wensen van cliënten en werkt aan voortdurende zorgver- betering om bijvoorbeeld het verhuizen naar een verzorgingshuis uit te stellen of te voor komen. Door goede en eerlijke voorlichting te geven, kunnen cüënten kiezen voor de beste zorg in hun situatie. "Thuiszorg Goereee-Overflakkee toont met het benchmarkonderzoek nu al voor de derde maal aan dat we niet bang zijn om kritisch naar onszelf te kijken. Ook nu weer zullen we de uitkomsten gebruiken om de kwaüteit van onze zorgverlening en onze bedrijfsvoe ring waar nodig nog verder te verbeteren. We verwachten dan wel van overheid en verze keraars dat zij van hun kant de zorgondeme- mers in onze branche in staat zullen stellen een financieel gezonde toekomst tegemoet te gaan. Het zal toch niet zo zijn dat straks door bezuinigingen goede thuiszorg niet meer mogelijk is", zegt Wim Oving, directeur van de Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk Goeree Overflakkee, naar aanleiding van de onderzoeksresultaten. OOLTGENSPLAAT - Aan het eind van de kerkdienst van zondag 9 okto ber werd koster Kees Bogerman van de Hervormde kerk (PKN) te Oolt gensplaat door de gemeente toegezon gen en was er na de dienst gelegenheid om hem te feliciteren met zijn vijfen twintig jarig kosterschap. Met deze 'dorpelwachter' en zijn vrouw kijken we terug op het wel en wee van het kosterschap. Door Adri van der Laan Toen enkele weken geleden de Hervorm de Gemeente van Ooltgensplaat aandacht besteedde aan het vijfentwintig jarig kos tersjubileum bleek dat de waardering voor het werk van koster Kees Bogerman heel hoog was. Zo'n honderd vijftig gemeente leden kwamen Kees en zijn vrouw Joop na de avonddienst de hand schudden en menig maal werd de wens uitgesproken "op naar de volgende vijfentwintig jaar". Ofschoon Kees - bij leven en welzijn - over nog een kwart eeuw de negentig zal zijn genaderd, tekent deze wens wel de gevoelens van de Her vormde Platenaren. Ongetwijfeld komt de waardering voor het kosterswerk ook voort uit de nauwe verbon denheid van de familie Dorsman, de schoon familie van Bogerman, met het kerkgebouw. In 1980 nam de schoonvader van de huidige koster, Bert Dorsman afscheid en daarmee kwam een eind aan een eeuwlange periode waarin de familie Dorsman als koster aan de kerk in Oohgensplaat was verbonden. In het jaar 1672 begon Comelis Dorsman als koster en tot 1980 bleef er dus een Dorsman kos ter. Toen in dat jaar er een advertentie kwam waarin men sollicitanten opriep voor het kos terschap, moest Bogerman toch even naden ken voor hij soUiciteerde, maar na goed over leg met zijn vrouw besloot hij om toch maar te solliciteren. Hij werd aangenomen en zo bleef 'de sleutel van de kerk' toch nog in de familie. Ondanks zijn aanvankelijke aarzeling geeft Kees aan geen moment spijt te hebben gehad van zijn solhcitatie naar het kosterschap. Het vraagt natuurlijk wel veel disciphne en iedere zondag zijn er weer dezelfde werkzaamheden die er moeten worden gedaan. "Je kunt niet zeggen, ik sla maar eens een week over, want koster zijn houdt méér in dan het gereedzet- ten van een glaasje water voor de predikant". Natuurüjk is het ook belangrijk dat je er als man en vrouw allebei volledig achter staat. Maar ondanks dat mevrouw Bogerman uit het kostersgeslacht komt, doet haar man het voornaamste werk. "Ik hoef me er niet zo veel mee te bemoeien want mijn man kan het werk alleen wel aan", vertelt ze. Wel geeft ze aan toch soms de helpende hand uit te steken want ze weet zich van oudsher nog wel nauw Verbonden met de kerk. "Ik weet van thuis uit niet anders". Ze herinnert zich nog dat ze als klein meisje met een vriendinnetje speelde. "Dat meisje zei dat de kerk van Onze Lieve Heer was. Toen werd ik boos en zei ik: 'dat is niet waar, de kerk is van mijn vader!' Ze geeft hiermee de vanzelfsprekende verbondeiïheid van de famiUe Dorsman met de kerk aan. Ook de huidige koster voelt zich steeds meer met zijn werk vergroeid. "Als mijn vader vroeger van vakantie terugkwam, zette hij eerst de koffers in de gang en ging hij direct in de kerk kijken. Hetzelfde zie ik ook bij mijn man, die het kosterswerk nauwgezet verricht Kees Bogerman voor de kerkenraadsbank in 'zijnkerk te Ooltgensplaat. (Foto: Adri van der Laan) en dit ook als een roeping beschouwt", weet Joop Bogerman. In de afgelopen vijfentwintig jaar heeft Bogerman veel veranderingen meegemaakt binnen de kerken. Niet alleen doordat hij onder vijf predikanten zijn werkzaamheden heeft uitgeoefend, maar ook zag hij bijvoor beeld een sterke vermindering in het aantal snoeppapiertjes dat hij 's maandags onder de kerkbanken aantrof. "Vroeger haalde ik soms een enmier vol papier uit de kerk. Dit is gelukkig heel wat minder geworden". Vol gens Bogerman is dit te daiiken aan het feit dat de huidige predikant, ds. Van Spanje hier meermalen voor heeft gewaarschuwd. "En dat heeft geholpen!" Een doom in het oog van de koster zijn de plakkaten kauwgom die soms onder de banken geparkeerd worden. "Ik heb wel eens een jongere erbij gehaald, van wie ik zeker wist dat hij zijn kauwgom onder de bank plakte. De heb hem toen zelf met een plamuurmes de kauwgom eraf laten halen; daarna heb ik op zijn plaats er nooit meer last van gehad. Overigens wijst hij erop dat tegenwoordig de jeugd geen overlast meer geeft in de kerk. Zijn vrouw herinnert zich nog dat haar vader de wat luidruchtige jeugd naarvoren, 'in d'n tuun', bij elkaar zette. "Van deze jeugd had hij in het vervolg geen last meer!" Heel tevreden is Bogerman over de samen werking met de predikant en kerkenraad. "Dat kon vroeger wel eens anders zijn, je werd dan nergens bij betrokken als er bij voorbeeld bijzondere diensten waren. 'Je zult het wel zien', werd me dan gezegd". Joop Bogerman heeft de veranderingen van het kosterschap nog van dichtbij meege maakt. Zij weet nog dat 'opa Dorsman' vroe ger met de stoof langs de rijen ging, waarin dan gloeiend hete sloffen lagen, die onder de voeten van de kerkgangers werden geplaatst. Tegenwoordig gaat onder normale weersom standigheden op zaterdag de kachel aan en is het zondag een aangename temperatuur voor het kerkvolk. Als we met Bogerman door de prachtige kerk van Ooltgensplaat lopen, valt het op dat hij alle bijzonderheden van het gebouw kent én dat hij overval wel een verhaal bij heeft. Zo wijst hij op het plateau in de preekstoel, dat verstelbaar is. Volgens de koster is dit waarschijnlijk uniek in Nederland. De vloer van de kansel kan aangepast worden aan de lengte van de predikant. Is de predikant klein van stuk, dan wordt het plateau, mét voor ganger erop, wat naar boven gedraaid, zodat het contact met het kerkvolk optimaal is. Bij een langere predikant laat de koster de vloer zakken. "Steeds weer moet ik de voorgangers op het opstapje wijzen, bij het verlaten van de preekstoel. Want je moet er niet aan denken dat hij de preekstoel afstruikelt". Door zijn ervaring weet de koster ook welke predikan ten er één of twee glazen water nodig hebben en houdt hij hier altijd rekening mee. In zijn kosterspraktijk heeft Bogerman wei nig 'calamiteiten' meegemaakt. Hij doet er dan ook - als oud-brandweerman - alles aan om de veiligheid van de kerkgangers te waarborgen. Hij herinnert zich nog dat bij zijn aantreden de vier brandblussers in de kerk nog nooit nagekeken waren en dat ,er enkele leeg waren. "Dat heb ik maar vlug laten veranderen". Inmiddels is de kerk van alle gemakken voorzien, zoals warm- en koud stromend water en natuurlijk telefoon. Allemaal zaken die in de tijd van de kosters Dorsman nog ontbraken. Eén gebeurtenis heeft diepe indruk op hem gemaakt toen hij in het verleden 's nachts werd gebeld door iemand die in de buurt van de kerk woonde met de mededeling dat de kerkdeuren in brand stonden. De kerkdeuren waren grotendeels verbrand en het heeft heel veel moeite gekost om het gebouw zondags weer rook- en stankvrij te maken. "De dader is nooit opgespoord.verzucht de koster. De kerk van Ooltgensplaat heeft 580 zitplaat sen, die momenteel niet allemaal bezet zijn. "Wij hebben hier ook vorig jaar een schei ding gehad. Ongeveer zestig mensen hebben toen de kerk verlaten en dat vinden wij heel jammer". Als erkentelijkheid voor zijn verrichtte werk kreeg Kees Bogerman een onderscheiding van de Vereniging voor Kerkrentmeesterlijk Beheer in de PKN, de overkoepelende orga nisatie van de voormalige kerkvoogdijen in de PKN. Als het aan koster Bogerman ligt, hoopt hij het bijbehorend speldje nog vele jaren te dragen als koster van de Hervormde Kerk te Ooltgensplaat en zo de familietradi tie nog een tijdje voort te zetten. DIRKSLAND - Financieel en operationeel gezonde ziekenhuizen zijn ook de ziekenhui zen die de beste zorg leveren, zo blijkt uit de jaarlijkse zorgstudie van Roland Berger Stra tegy Consultants. De resultaten van dit onder zoek werden de afgelopen week in het tele visieprogramma Netwerk bekend gemaakt. Roland Berger Consultants verrichtte een vergehjkend onderzoek naar de fmanciële en operationele prestaties van de Nederlandse ziekenhuizen. Dit jaar werden ook de medi sche prestaties meegewogen, waarmee een veel completer beeld ontstond dan bij eerdere zorgstudies. Een opvallende conclusie van het onderzoek is dat kleinere ziekenhuizen op zorgkwaliteit beter presteren dan de grootste ziekenhuizen. Ook in dit onderzoek scoorde het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis als hoog ste ziekenhuis in Rijnmondregio. In de recent door het Algemeen Dagblad gepubliceerde top 100 van ziekenhuizen (gebaseerd op door de Nederlandse ziekenhuizen aangeleverde gege- Het actiecomité van de Gereformeerde Kerk te Stellendam bakt ze weer bruin, morgen, zaterdag 29 oktober: verse oliebollen, die van 8.00-14.00 uur zul len worden verkocht in de kraam aan het Oranjeplein te Stellendam, uiteraard zolang de voorraad strekt. De prijs voor 10 oliebollen bedraagt 4,50. vens aan de Inspectie voor de Volksgezond heid) scoorde Ziekenhuis Durksland eveneens als beste ziekenhuis van de Rijnmondregio. Eén van de conclusies uit een onderzoek, uit gevoerd in opdracht van Elseviers' Magazine was, dat de maatschap chirurgie van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis behoort tot de vijf best presterende Nederlandse chirurgenmaat schappen. In de nacht van zaterdag 29 op zon dag 30 oktober gaat de wintertijd weer in. Vergeet u niet de klok een uur terug te zetten?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1