(Niet) alles beweegt PREDIKBEURTEN ZANGAVOND Recente ethische discussies en wat daarin constant blijft Vermaning Niet te koop Originele kaarten uit 'Kaartboek van Voorne' op veiling Hernesseroord EIIAIIDEn-niELWS Abortus Donorbaby? Geen geld voor kloonembryo's Down Syndroom Constante principes Prof. dr. H. Jochemsen Zondag 21 mei 2006 Thijs Tichelaar spreekt over 'Hemelvaart' bij Jeugdkerk D.V. 28 Pinksterdag 5 juni 2006 t.b.v. Stichting Ontmoeting in de Visafslag te Stellendam m.m.v. IVIannenkoor Groot Rotterdam SEBA IVIeisjeskoor Aanvang; 19.00 uur Alles beweegt, verandert. Deze waarne ming werd al door de oude Grieken gedaan. En omdat dit inzicht onder meer leidde tot een ervaring van onzekerheid, zocht men naar zekerheden achter de zichtbare wer kelijkheid, in een wereld die de eigenlijke werkelijkheid zou vormen die er echt toe doet. Plato sprak over de eeuwige ideeën in een bovenzinnelijke wereld. Ook in onze tijd dringt zich de ervaring van voortdurende verandering en beweging op. Het enige dat constant lijkt, is dat alles voortdurend ver andert. Toch is dat niet alles wat over onze wereld is te zeggen. Ook voor onze tijd geldt dat er bepaalde 'constanten', bepaalde blij vende waarden en principes zijn die we zou den moeten respecteren, willen we temidden van alle veranderingen een positie bepalen waarin het leven menselijk blijft. Deze alge mene bespiegelingen kwamen bij me op toen ik met ter voorbereiding op deze bijdrage realiseerde dat zich de afgelopen paar weken weer diverse ontwikkelingen hebben voorge daan op het terrein van de gezondheidszorg en de medische ethiek. Ik loop kort enkele van die ontwikkelingen langs. De vorige keer schreef ik over een onder zoek dat wij verricht hebben in het kader van de evaluatie van de abortuswet. We deden dat ondermeer toekomen aan de staatssecretaris van WVC, mw. C. Ross-van Dorp die dit in portefeuille heeft. Het standpunt van het kabinet, door haar voorbereid, bevat elementen die ook in onze aanbevelingen zaten - al is een oorzakelijk verband niet aan te tonen en ook niet het belangrijkste. We constateren dat de bedenk tijd van 5 dagen in de kabinetsvoorstellen gehandhaafd blijft. Men wil die beraadter- mijn juist nadrukkelijker inhoud geven door de ongewenst zwangere vrouw te laten wij zen op alternatieven voor abortus en haar te helpen daarvan gebruik te maken. Daarom wil men ook voor abortusartsen een protocol laten opstellen om de begeleiding en advise ring te behoeden voor nalatigheden en blinde vlekken. Dat lijkt ons heel zinnig. Wij hadden bepleit dat een dergelijk protocol (ook) voor de huisartsen wordt opgesteld. Tweederde van alle vrouwen die bij een abortuskliniek komen, zijn eerst bij de huisarts geweest. Het lijkt ons van belang dat juist in die eerste fase van de besluitvorming de opvang en het aanbod van alternatieven heel wezenlijk zijn. We wachten in spanning af wat de Tweede Kamer over dit onderwerp te melden heeft. Ook op een ander terrein trapt staatsse cretaris Ross voorzichtig op de rem, althans vergeleken met overheersende meningen in het adviescircuit van de overheid. Zoals ik in februari schreef, stelde de Gezondheids raad voor om toe te staan dat embryo's, tot stand gebracht in de reageerbuis, geselec teerd mogen worden op bepaalde geneti sche kenmerken die het na de geboorte tot een geschikte donor maken van een oudere. zieke broer of zus. Selectie dus in het belang van een ander. Ik wees toen op de ethische bezwaren. Op 11 mei jl. werd bekend dat de staatssecretaris in haar brief aan de Tweede Kamer meedeelde niet geheel mee te gaan met het advies van de Gezondheidsraad. Selectie van een embryo voor implantatie wil de staatssecretaris alleen toestaan in die gevallen waarin dat embryo, en dus het kind dat eruit kan groeien, zelf ook een risico heeft op een erfelijke ziekte. Het komt dan neer op een vroege vorm van prenatale diagnostiek, waarbij embryo's met een erfelijke aandoe ning niet ingebracht worden in de baarmoe der, maar vernietigd worden. Op die manier wordt voorkomen dat een kind geboren wordt met de aandoening waarvoor de ouders 'aanleg' hebben. Er mag dus geen selectie van embryo's plaatsvinden uitsluitend op geschiktheid als donor voor een ander zonder dat het kind zelf er enig medisch voordeel bij heeft. De staatssecretaris trapt dus voorzich tig op de rem door een selectie in het belang van anderen, die de Gezondheidsraad moge lijk wilde maken, niet toe te staan. Voor zichtig, omdat tegen hetgeen wel mag (en al mocht) nog altijd ethische bewaren zijn aan te voeren. Maar deze staatssecretaris durft het opnieuw aan een ethisch problematisch advies van de Gezondheidsraad niet over te nemen en dat valt in haar te prijzen. Nu wel het toch over embryo's hebben, wil ik een bericht naar voren halen over het Europese parlement. Dit heeft de mening uit gesproken dat geen onderzoeksgeld van de Europese Unie gebruikt mag worden voor onderzoek naar het zogenaamde therapeuti sche kloneren. (Hierover heb ik in deze krant geschreven in februari jl.) Daarbij gaat het om het tot stand brengen van kloonembryo's ten behoeve van onderzoek naar de behande ling van ziekten. Embryo's worden dus op een ethische problematische manier 'gemaakt' en vervolgens verbruikt in onderzoek, met het oog op mogelijke behandelingen. En dat ter wijl ethisch aanvaardbare alternatieven voor handen zijn. Het Europarlement wil daarvoor dus geen gemeenschapsgeld beschikbaar stel len. Een belangrijk politiek argument is dat dit soort onderzoek in verscheidene landen van de EU is verboden en dat bij financiering door de EU die landen dus indirect zouden meebetalen aan onderzoek dat in eigen land verboden is. Bij mijn weten is het binnen de EU alleen in Engeland en in België (en moge lijk in Finland) toegestaan. Hoe dan ook, dit is een relatief gunstig besluit. Gunstig omdat een ethisch verkeerd onderzoek niet finan cieel gesteund (en daarmee gelegitimeerd) wordt. Relatief omdat wel geld gestoken kan worden in onderzoek met embryo's die 'over' zijn van behandelingen met reageer buisbevruchting. Ook hier dus even pas op de plaats in een toenemende ethische toegeef lijkheid. Menselijkerwijze gesproken is nog niet een echte keer in de ontwikkelingen te verwachten. Maar tegelijkertijd: "veracht de dag der kleine dingen niet." Een laatste gebeurtenis waarop ik wil wij zen, is een bericht in enkele kranten over een brief van Stichting Down Syndroom aan de eerdergenoemde staatssecretaris mw. Ross. Deze brief schreven ze naar aanleiding van een congres over prenatale screening naar Down syndroom (DS). Daarbij gaat het om onderzoek onder (alle) zwangeren naar het Down Syndroom bij het ongeboren kind. Al vele jaren kunnen zwangere vrouwen van 36 jaar of ouder prenatale diagnostiek (vrucht waterpunctie) krijgen, waarbij nagegaan wordt of het ongeboren kind een aandoe ning heeft zoals DS of een neuralebuisdefect (open rugje, waterhoofdje of geen grote her senen), of eventueel nog andere aandoenin gen waarop een verhoogd risico bestaat. De kans op DS neemt toe naarmate de moeder ouder is. DS is een over het geheel genomen relatief veel voorkomende aangeboren aan doening. Daarom wordt er wel voor gepleit om alle zwangeren een test aan te bieden naar die aandoening bij hun ongeboren kind. Omdat een vruchtwaterpunctie een risico heeft op een miskraam van ongeveer 0,5%, wil men de screening in twee stappen uitvoe ren. Eerst een bepaling waarmee men nagaat of er een verhoogd risico is op een kind met DS. Dit gaat met de 'triple test' of met 'nek- plooimeting' van het ongeboren kind via een echo. (We laten de technieken nu voor wat ze zijn). Deze tests zijn voor de zwangerschap ongevaarlijk. Als ze uitwijzen dat er een ver hoogde kans is op DS (groter dan 1 op 200 of 250), dan wordt een vruchtwaterpunctie uit gevoerd waarmee men vaststelt of het onge boren kind inderdaad DS heeft. De meeste ouders-in-spé bij wie DS ontdekt wordt, laten het kind vervolgens aborteren. Het hele screeningsprogramma wordt in feite opgezet om ouders die keuze te geven. Duidelijk is dat men dat doet omdat men van mening is dat abortus in die gevallen gerechtvaardigd of zelf aanbevelingswaardig is. Daarmee heeft het bestuur van St. Down Syndroom duidelijk moeite en daarom heeft men, blijkens hun brief, moeite met die screeningsprogramma's. Men verstaat die als een signaal dat de samenleving vindt dat hun kinderen er eigenlijk beter niet hadden kunnen zijn. Dat vindt men onterecht ook in het licht van de mogelijkheden die mensen met DS vaak hebben. Ze blijken onder de goede omstandigheden veel meer te kunnen dan men vroeger voor mogelijk hield. De St. Down Syndroom heeft veel gedaan voor de emancipatie van mensen met DS. Met name de oprichter ervan, de heer Erik de Graaf, zelf vader van een inmiddels volwassen man met DS, verdient daarvoor veel waardering. Ik vind hun brief dan ook zeer terecht. Het zou inderdaad goed zijn als het geld dat besteed wordt aan de screeningsprogramma's die zijn gericht op het doden van ongeborenen met DS, gebruikt zou worden voor programma's ten behoeve van de ontwikkeling en integra tie van mensen met DS in de samenleving. In het begin stelden we dat er niet alleen verandering is in deze wereld, maar dat er ook blijvende principes zijn. In de boven genoemde discussies staat het principe van de waardigheid en de beschermwaardigheid van de mens centraal. Is dat afhankelijk van eigenschappen en vermogens van een men selijk wezen, dat daarmee als het ware zijn beschermwaardigheid verdient? Of is die waardigheid en beschermwaardigheid met het menszijn gegeven, zodat ieder mens, voor en na de geboorte, oud of jong, met of zonder speciale beperkingen, etc, als mens wordt beschermd en behandeld? In lijn met de traditionele ethiek in de gezondheidszorg houden wij vast aan dit laatste standpunt. Daarmee zijn niet alle vragen beantwoord en niet alle problemen in de zorg van tafel. Er blijven heel moeilijke beslissingen over wat wel en niet goed is om te doen voor bepaalde mensen in bepaalde omstandigheden. Maar er is een duidelijk uitgangspunt van waaruit in de wisselende situaties met hun moeilijk heden op ethisch verantwoorde wijze gehan deld kan worden, zonder dat het leven van mensen afhankelijk wordt van persoonlijke inschattingen over de levenswaardigheid van een ander mens. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 en 18.30 uur ds. H. Las- sche, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting Heilig Avondmaal. Eben-Haëzer: 9.30 uur geen dienst en 18.30 uur ds. G. Meuleman, nabetrachting Heilig Avondmaal - Herv. Gem. (PKN) Locatie mfg Dorpstienden: 9.45 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. R H. Zaadstra en 18.30 uur de heer C. B. van Beek-Ger. Gem. 9.30 en 18.30 clir. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatscliappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)4710 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,30: contracttarieven op aanvraag slultlngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022, e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEIMENTEN: Per kwartaal 10.00 Per halfjaar 19.50 Per jaar €38,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur de heer H. Groeneboer en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. R C. Zorge, Ouderkerk a/d IJs- sel en 18.30 uur ds. A. W. van der Plas, Waddinxveen Hersteld Herv. Gem. 9.00, 10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLEND AM - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. G. H. Abma, Gouda en 17.00 uur kand. L. Walhout, Kapelle - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur de heer J. Kranendonk en 18.30 uur ds. F. H. Zaadstra - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. K. J. Kaptein, Sprang-Capelle en 18.30 uur ds. P. C. Hoek, Sint Annaland. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Korteweg - Geref. kerk (PKN) 9.30 uur ds. K. Smit - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur nog niet bekend en 18.00 uur ds. A. van der Ploeg, Bruinisse - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Zieken huis: 14.30 uur ds. G. van Meijeren. HERKINGEN - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. van Wijk, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK-Herv.Gem.(PKN) 10.00 uur ds. K. Groenendijk, Brachem en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. R Janse, Middelburg - Exodus (PKN) 10.00 uur ds. R J. van der Gaag - Remonstrantse Gem. 10.00 uur ds. P. L. van Asselt - CAMA Gemeente 10.00 uur de heer K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. R H. van Trigt, Ede, bedie ning Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. K. F. W. Borsje, Katwijk aan Zee, dank zegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk (PKN) 9.30 en 18.30 uur ds. L. J. Lingen - Gen Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur kand. A. Hoekman - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. G. Meijer en 14.30 uur ds. B. van Zuijlekom - Her steld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. C. Gielen, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. J. Maas, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. W. van Weel den, Oud-Alblas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. B. A. Dubbeldam, Gouda - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. G. van Manen. OUDE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. M. M. van Campen. Rotterdam en 18.00 uur ds. L. de Wit - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Beréa Gemeente 10.00 uur de heer H. J. P. Scheermeijer STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand, D, Wolters, Nieuwerkerk a/d IJssel en 18.00 uur ds. A. Schroten, Gouderak - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. A. van der Zwaag en 18.00 uur ds. J. Schep - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL- Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. C. Doorneweerd en 18.00 uur ds. H. van Ginkel, Goes - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. R C. Koster en 18.00 uur ds. J. H. Becker OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. (PKN) 9.30 en 18.00 uur dr T. E. van Spanje - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur ds. J. F. Ezinga en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer, Nieuwe Tonge en 17.15 uur ds. W. van Vlastuin, Katwijk aan Zee. LANGSTRAAT-Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. L. D. Burger, Waddinxveen. SOMMELSDIJK - Zondag 21 mei is er weer een dienst van de interkerkelijke Jeugdkerk G04REAL. De jeugdkerkdienst is er voor alle jongeren vanaf 15 jaar. Thijs Tichelaar zal spreken over het thema 'Hemelvaart'. De band Unchained uit Tholen zal deze avond de muzikale begeleiding verzorgen. Alle jon geren zijn van harte uitgenodigd om aanwe zig te zijn. Na de dienst is er gratis koffie en fris om gezellig bij na te praten. De dienst vangt aan om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.30 uur De Jeugdkerk wordt gehouden in Het Prieel van Recreatiecentrum De Staver te Sommelsdijk. De toegang is gratis. Iedereen kent de alledaagse betekenis van het woord vermaning. Maar tiet woord betekent ook iets anders. Een vermaning is een geestelijke les of preek. Doopsgezinden spreken ook van een vermaning als zij een doopsgezind kerkgebouw bedoelen. Zo is er in Amsterdam een Vermaning Noord en op Texel staat een Doopsgezinde Vermaning. Die kerk is trouwens een schuilkerk. Het zijn vaak mooie kale kerken van baksteen en gietijzer met een houten dak. Of helemaal van hout. Het gebouw van de Vermaning Noordeinder, in Noordeinde nabij Graft, is bijzonder. De leer van de doopsgezinden, ook wel mennis- ten (naar Menno Simonsz.) genoemd, werd tijdens de Republiek hooguit gedoogd. In de gereformeerde staatskerk werd gepreekt, wat betekent dat er herderlijke vermaningen werden gehouden. Boven de ingang van de Vermaning in Giethoorn staat: 'Eén is uw Meester en gij zijt allen broeders'. Vermaning klinkt streng en orthodox, maar de doopsge zinden zijn eerder 'bnks'georiënteerd en 'libe raal', d.w.z. vrijzinnig. Dat brengt ons via een omweg tot de protestantse godshuizen waar iedere zondag van de kansel de boodschap van redding en genade mag kbnken. Als het goed is, horen de kerkgangers zondag aan zondag een indringende vermaning over eeu wig wel en eeuwig wee. Enige tijd geleden zat ik onder het gehoor van een predikant wiens naam enige verwantschap vertoont met het werkwoord vermanen. Ook hij vermaande de gereformeerde kerkgangers. Deze voorganger is evenwel niet doopsgezind en preekt geheel anders dan de doopsgezinden. Bij de naza ten van de mennisten staat de leer niet hoog aangeschreven. Bij deze voorganger wel. De gereformeerde leer wel te verstaan. De 'over eenkomst' zit echter niet alleen in het woord vermaning, er is iets dat deze predikant en de doopsgezinden verbindt. Het gereformeerd protestantisme en de doopsgezinden zijn kin deren van de Kerkhervorming en dat laat zien dat de Reformatie geen uniforme ontwikke ling was. Ook toen betekende veelkleurigheid vaak pluriformiteit. Bij het woord vermaning wordt een stukje kerkgeschiedenis ineens dui delijk. Het ging en het gaat om het Woord, maar vooral in de negentiende eeuw scheid den de kerkelijke wegen. Het leidde tot een veelkleurig kerkelijk landschap, inclusief de ontwikkelingen die leidden tot tien keer gereformeerd. Wie nu spreekt van vermanen, bedoelt het ernstig toespreken van een kind of van een volwassene. Predikanten hebben op zondag een vermanend woord voor jong en oud. Eilander wenst alle voorgangers Gods zegen toe en wenst hen en hun gehoor vele troostrijke vermaningen toe. Vraag: wat hebben de restanten van Rem- brandts krijtlijmpot, de noordbeuk van de kerk te Leermens en een dode kerkuil inet elkaar van doen? Het antwoord brengt me in het schildersatelier van Henk Heh'nantel in de Weem van Westeremden te Groningen. Het zijn namelijk even zovele objecten van de briljante creativiteit van Helmantel. Enkele weken geleden was ik met mijn vrouw in het Groningerland. Tengevolge van enkele samenvallende omstandigheden. Het was een prachtige dag. Vol van lentelicht, getemperd lentelicht. En als dat licht dan nog valt op het weidse en wijde groen van Gro ningen - niet de stad, maar het land bedoel ik - dan is er veel te genieten. Dat genot werd nog completer toen we arriveerden in het kleine maar sfeervolle Westeremden. Bijna het hele dorp is gebouwd op de hoge wierde: de 13e eeuwse Andreaskerk, de huizen erom heen en, niet te vergeten, de schitterend her bouwde Weem. Deze laatste is een middel eeuwse, zeer karakteristieke boerderij, in de jaren tachtig van de vorige eeuw herbouwd tot in haar huidige staat. Daarin gevestigd: Henk Helmantel met vrouw en gezin en met zijn schilderijen. We troffen het. We werden door de kunste naar zelf verwelkomd en uitgenodigd om zijn expositie te bekijken. Hoewel de ruimte daarvoor eigenlijk gesloten was. Ik acht me niet in staat om mijn indrukken in woorden te vatten. Daar is dit eenvoudige artikeltje ook niet voor Ik wil slechts een boektitel noemen en daar naar verwijzen. Want bij het weggaan lonkte een stapeltje boeken. Met de merkwaardige titel 'Niet te koopHet bevat een keuze uit de eigen col lectie. Ongetwijfeld kent u de schilderijen van Hel mantel. De verstilde kerkinterieurs, die her inneren aan een beroemde voorganger als Pieter Saenredam. De absis te Bozum, de kapittelzaal van Le Thoronet, de kooromgang in Conques. En vele andere. Geen persoon te ontdekken in die kerkruimten. De ramen bieden ook geen blik naar buiten. Ze dienen slechts om het licht te laten binnenvallen. Maar hoe! De serene rust is bijna tastbaar Naast zijn kerkinterieurs zijn er vooral de stillevens. Composities waarin een aantal voorwerpen, meestal op de tafel, is gerang schikt. Opvallend is telkens de harmonieuze vlakverdeling van het geheel. Maar vooral wekt de minutieuze, ja zelfs perfecte manier waarop de 'huid' van de voorwerpen is weer gegeven, bewondering op. Pruimen, eieren, schelpen, uien, glas, al dan niet Romeins glas - onmiskenbaar! Ooit schreef de kun stenaar zelf: "Een ei. dat vind ik zoiets gaafs. die sporen en de manier waarop het liclit er omheen kan spelen, 't Is ongrijpbaar bijna. als voorwerp. Eindeloos mooi, en kijk, dat soort gaaflieid..., dat zou ik willen overbren gen in mijn schilderijen... Een kleine proeve van het resultaat is dus te zien in het fraaie boekje 'Niet te koop'. Het wil een beeld geven van de sfeer en de omgeving waarin Henk Helmantal schildert. Eerst wordt iets getoond van hun bijzonde re huis de Weem. Door hem en zijn vrouw zelf herbouwd en opnieuw vorm gegeven. Maar het grootste deel van het boek wordt ingenomen door een weergave van (enkele van) zijn schilderijen. Af en toe wordt inge zoomd op een detail. Juist die uitsnijdingen tonen zijn weei'galoze beheersing van de techniek. Tussen de afgedrukte kunst zijn gedichten geplaatst die door Henk en zijn vrouw zelf geselecteerd zijn. Ze laten iets merken van hun oriëntatie op de God van de Bijbel, de Schepper van wat leeft. U begrijpt: dit boek is een aanrader Ondanks de titel is dit boek wel te koop. Laat ik hierbij nog vermelden de titel van de expositie in de Weem van Westeremden tol en met september 2006: 'Sporen van Rem brandt. Hommage aan een groot meester'. Getoond wordt een aantal bekende etsen van Rembrandt en een serie schilderijen van Henk Helmantel die direct met het werk van Rembrandt verbonden zijn. Op vrijdag- en zaterdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur In juli en augustus ook op donderdagmiddag. Groepen op afspraak. N.a.v.: Henk Helmantel, Niet te koop. Een keuze uit de eigen collectie. ISBN 90- 72736-41-9. Uitgeverij ArtRevisUed te Marum (www.artrevisited.com Ook online te bestellen, nummer U 241. Formaat: 20 x 20 cm. 60 pagi na's. Prijs 17,50. Zie ook de site www. helmantel, nl. J.M.J. Kieviet De heerA.J. Kastelein uit Goedereede toont één van de prachtige oude kaarten. De club hoopt uiteraard het goede doel forse MIDDELHARNIS - De Lionsclub Goeree-Overflakkee zal op de veiling in Hernesseroord op 27 mei a.s., aan vang 13.30 uur, een zevental originele kaarten van gebieden op Goeree- Overflakkee uit het fameuze 'Kaart- boek van Voorne' aanbieden. Daar naast zullen ook twee kaarten van Hellevoetsluis en het gebied rond het 'Quackjeswater' worden aangeboden. De kaarten uit 1696 verkeren in optimale staat en zijn in de periode van uitgifte van de atlas ingekleurd. Daar ze nog nauwelijks het daglicht hebben aanschouwd (de kaarten zijn nooit ingelijst), zijn niet alleen de kleu ren prachtig geconserveerd, maar is ook de papierkwaliteit zeer goed. Kaarten van deze kwaliteit worden zelden meer aangeboden. Het aantal verzamelaars stijgt en wie er eenmaal een heeft, wil er geen afstand meer van doen. Toch zal de Lionsclub, die met de opbrengst het Paul van Hessenfonds en het atelier 'Kunstwereld' van Hernesseroord steunt, de kaarten naar ver wachting voor een alleszins redelijke prijs inzetten. steun te kunnen verienen, maar juicht het ook toe als de kaarten op het eiland zouden kun nen blijven: aan de wand bij bewoners van het op de kaart afgebeelde gebied. Dat geeft aan zo'n waardevaste investering - de prijs zal naar verwachting sterk blijven stijgen -een extra dimensie! De kijkdagen voor de veiling zijn op 25 en 26 mei. Geveild worden: Caarte van t West Nieuwe Lant in We.n Voorne; Caarte van de Heerlykheyt van Melis Sant; Caarte van de Polder van Rockxsenisse: Caarte van de Polders van Onwaart en Aerts Dyck Wal; Caarte van de Polders van Out en Nieuw Herekingen; Caarte van de Oude Tonge in de Heerlykheyt ende Lande van Grysoort; Caarte van de Heerlykheyt ende Lande van Grijs Oort; Caarte van de Ambachts Heerlykheyt van de Oude en Nieuwe Streuyt; Caarte van de Sinte Cornells Polder Anders de Quaq.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 12