Opwaardering van het landschap in plaats van meer natuurreservaten Bureau Slachtofferhulp Middelhamis krijgt onderkomen in politiebureau ISGO-project 'Afvalstoffen' van start Kaarten met afschermplicht pluimvee gepubliceerd kievit warmte cKt. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoüandse en zeeuwse eilanden GOEDEREEDE Vergadering Raad Vrees voor toenemende spanning tussen natuur- en economische ontwikkeling GOEREE-OVERFLAKKEE - Als de plannen van de overheid doorgaan, zullen er op of In de nabijheid van Goeree-Overflakkee twee grote natuur reservaten worden ontwikkeld. Dit zal gevolgen hebben voor zowel de recreatie als de agrarische activiteiten. Cornells Visser en Patrick Polie, laten in onderstaande bijdrage - op persoonlijke titel - hun licht schij nen over de problematiek en komen met alternatieven voor de huidige plannen. Visser en Polie zijn voorzitters van respectievelijk LTO afdeling Goeree-Overflakkee en de VEERO. Natuurreservaten in de monding van het Haringvliet Opening naar het Haringvliet Gemeenten aan zet SOMMELSDIJK - In Sommelsdijk werd afgelopen donderdagmiddag de nieuwe huisvesting van Bureau Slachtofferhulp Middelhamis offi cieel geopend. Slachtoffers van misdrijven en verkeersongelukken hebben recht op adequate hulp, is het uitgangspunt van Slachtoffer hulp. Ook op Goeree-Overflakkee. Een nauwe samenwerking tussen de politie en Bureau Slachtofferhulp is daarbij van groot belang. In nauw overleg met de politie werd dan ook overeengekomen dat een werk ruimte in het politiebureau zeker tot de mogelijkheden zou moeten behoren en zelfs de beste optie zou zijn. Die weg werd dan ook ingesla gen, zodat Bureau Slachtofferhulp Middelhamis thans offlcieel werk ruimte heeft in het politiebureau aan de Olympiaweg te Sommels dijk. Ontwikkeling Politiebureaus Slachtofferhulp s-2 />-£■ Dinsdag 25 oktober 2005 78e jaargang nr. 7451 Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit heeft kaarten gepu bliceerd met daarop de delen van Nederland waar vanaf maandag 24 okto ber de afschermplicht voor pluimvee van kracht is. Deze afschermplicht is één van de maatregelen om te voorkomen dat het pluimvee in Nederland besmet raakt met vogelgriep. Het afschermen heeft tot doel te voorkomen dat het pluimvee in contact komt met wilde (trek)vogels of hun uitwerpselen. Deze verplichting bestond al voor commerciële houders van pluimvee. Dat dit nu ook verplicht wordt voor hobbydierhouders komt doordat in een toene mend aantal landen vogelgriep bij pluimvee wordt geconstateerd, ook in Euro pa. De afscherming kan de vorm hebben van een afdak boven de uitloop, afge dicht aan de zijkanten met gaas of netten. Ook kunnen de dieren in hun hok gehouden worden. De afschermplicht geldt alleen buiten de bebouwde kom. De kaarten zijn te vinden op website www.minlnv.nl. De informatie is ook (gratis) opvraagbaar bij Het LNV-Loket, tel.: 0800-2233322. GEMEENTE De vergadering van de Raad op 27 oktober i 2005 begint om 19.00 uur in plaats van 19.30 uur. Industrieweg 44 3241 MAMiddelharnis Tet.:(OI87) 482609 E-mail: iBft>@kieV>tw»mite.nl www.ltleïitwanwla.nl Cornells Visser en Patrick Polie pleiten ervoor om de havens van Dirksland en Stellendam (zie foto) 1 weer een open verbinding met het Haringvliet te geven. (Foto: Ham Villerius) "De lokale economie op de kop van het eiland zit in zwaar weer. De landbouw heeft slechte jaren gekend. Dit wordt gevolgd door een teruglopende werkgelegenheid. De vis serijsector was eens een paradepaard, maar krijgt harde klappen door de hoge brandstof prijzen. En terwijl het toerisme in Ouddorp jarenlang toenam, is er nu sprake van een terugloop in het aantal overnachtingen. Dit merkt niet alleen een gemeente als Goeder- eede in haar inkomsten, maar het heeft ook grote gevolgen voor de bestedingen op het eiland in detailhandel, horeca, dagrecreatie, enz.", zo geeft Patrick PoUe aan. "Of dat dit allemaal niet genoeg is" vult Cornells Visser aan, "heeft de overheid twee grote natuurreservaten gepland in de mon ding van het Haringvliet. Vanwege de aanleg van de Tweede Maasvlakte zal er natuur compensatie plaatsvinden door middel van een zeereservaat. Hierdoor zullen wellicht beperkingen en verboden gaan gelden voor de recreatie op het gebied van surfen, zeilen, kitesurfen, varen, etc. En in de Zuiderdiep- polder tussen Dirksland en Stellendam moet 400 hectare vruchtbare landbouwgrond wor den omgezet in een getij dengebied. Een ieder vraagt zich af waarom hier geen relatie wordt gelegd, zodat een kleiner zeereservaat verder van het strand kan komen te liggen. Helaas denkt de nationale overheid tot nu toe niet mee", aldus Visser. "Het eventuele getijdengebied in de Zui- derdieppolder", zo vervolgt hij, "heeft forse consequenties voor de aanwezige boeren. Zij zullen moeten vertrekken. Boeren in de omgeving van het nieuwe natuurgebied kun nen met beperkingen in hun bedrijfsvoering worden geconfronteerd. Daarnaast zijn er consequenties voor toeleverende bedrijven en afnemers van agrarische producten in het gebied. Ook bij hen kan de werkgelegenheid onder druk komen te staan. De LTO-afdeling op Goeree-Overflakkee heeft daarom om een Landbouweffectrapportage gevraagd, waarin de gevolgen voor de landbouw worden aan gegeven en compensatie wordt gezocht." "Van deze eenzijdige natuurontwikkeling zal de lokale economie zeker niet beter worden", legt Visser verder uit. "De spanning tussen enerzijds natuurontwikkeüng en anderzijds de economische ontwikkeling wordt hierdoor steeds groter. We zouden veel hever zien dat er bijvoorbeeld overheidsgeld beschikbaar komt voor agrarisch landschapsbeheer En dan het Uefst op zo'n manier dat de toeristen er in de zomer ook van mee kunnen genieten. De lokale LTO-afdeling probeert daarom om samen met een aantal andere partijen volgend jaar 60 km bloem- en wildrijke akkerranden te reaüseren." "Een opening van het Zuiderdiep naar het Haringvüet kan op zichzelf wel goed zijn voor lokale economie", zo maken Polie en Visser duideUjk. "Het Zuiderdiep vormt de verbin ding tussen oude havens, waaronder die van Dirksland en Stellendam. Na de afsluiting van het HaringvUet zijn deze plaatsen stil gewor den. Een open haven, zoals Middelhamis, oogt veel aantrekkeüjker Bovendien bete kent het bevaarbaar maken van de havens en de havenkanalen dat de leefbaarheid wordt versterkt. Voor de economie werkt dit op ver schillende manieren. Allereerst worden de dorpen aantrekkelijker om er te wonen. Ten tweede brengen passanten werkgelegenheid met zich mee. Het derde voordeel, wat nogal eens vergeten wordt, is dat het toerisme in Ouddorp en Herkingen achterland mist. Om maar eens de vergelijking te maken met het luxe vakantie-eiland Texel: Zonder de moge lijkheid van uitstapjes naar Oudeschild en Oosterend is badplaats De Koog geüjk min der aantrekkelijk. Naar ons inzicht moeten de oude havens van Stellendam en Dirksland ook opgewaardeerd worden." Volgens gedeputeerde Van Heiningen moe ten barrières in het Deltagebied van Goeree- Overflakkee, Voome-Putten en de Hoeksche Waard worden aangepakt. Als ook de faci liteiten verbeteren, wordt het gebied nog aantrekkelijker voor de watersport. Wanneer daarbij het toerisme vanuit Ouddorp en Her- kingen verder het eiland wordt opgetrokken, kan dat een impuls betekenen voor klein schalige initiatieven, zoals minicampings, boerderijwinkels, theetuinen, etc. Voor een aantal agrariërs kan dit een bodem onder het bedrijf leggen. Ook de bestedingen in de detailhandel en de horeca in plaatsen als Middelhamis zullen toenemen, zo vinden beide zegslieden. "Het is", zo besluiten zij, "de taak van de gemeenten om ongewenste economische ontwikkelingen bij te buigen en gewenste ontwikkelingen te stimuleren. De gemeen tebesturen zullen zich hiervoor sterk moeten maken richting provincie en nationale over heid. Het eiland kent veel verborgen schoon heden, waar toeristen en bewoners van zou den kunnen genieten". Door Hans Villerius Burgemeester mevrouw G. de Vries-Hom- mes van de gemeente Middelhamis ver richtte donderdagmiddag de openingshande ling. Ze deed dat door met een forse haal een rood stuk papier van voor een handgemaakt 'publicatiebord' te rukken, waardoor deze creatie zichtbaar werd: een flink stuk papier dat aan de buitenkant van de entree van het politiebureau op het glas was geplakt en waarop met stift stond gekalkt dat hier het Bureau Slachtofferhulp gevestigd is. Maar het eigenlijke naambordje dat onthuld zou worden, is aan de binnenzijde van het glas bevestigd en is ook heel wat kleiner dat die lap papier op het raam. En om dat kleine - officiële - bordje te onthullen, moest ook dat vel papier van voor het raam worden ver wijderd en zie daar: de officiële opening was een feit. En het was "met buitengewoon genoegen", zo zei mevrouw De Vries, dat ze deze hande ling mocht verrichten. In een korte toespraak gaf ze aan dat Slachtofferhulp ontstaan is in de jaren '70, toen een aantal oprichters het, kort en goed gezegd, 'te gek voor woorden' vond dat de zorg voor geweldplegers gedu rende hun gevangenschap zo veel groter was dan de zorg en aandacht die aan slachtoffers van geweld werd besteed. "Waar immers moest een slachtoffer van Uchamelijk geweld naar toe, met zijn of haar angst? Of als je na een beroving de straat niet meer op durft, of na een verkeersongeval niet meer op pad? Of als je na opUchting in een sociaal isolement dreigt te komen?", zo gaf mevrouw De Vries aan. "Hulpverleners van het eerste uur zijn toen met zeer beperkte middelen en een grote dosis idealisme begonnen om hun diensten aan te bieden." "In de praktijk bleek echter dat door een te grote emotionele betrokkenheid en een gebrek aan deskundigheid een en ander toch niet altijd goed verUep. Een stuk professiona lisering was dan ook gewenst. En die kwam er ook in de achterliggende jaren. Zo heeft Slachtofferhulp zich ontwikkelt van een ide ële organisatie van mensen tot een profes sionele, erkende organisatie, bestaande uit 13 regio's, waarin in totaal 1500 opgeleide vrijwilhge medewerkers actief zijn, welke ondersteund worden door zo'n 250 beroeps krachten." HetBureau Middelhamis van Slachtofferhulp vah onder de regio Rotterdam-Rijnmond/ Zuid-Holland-Zuid. Deze regio kent negen bureaus, waarvan er inmiddels vier onderdak vonden in politiebureaus, zo gaf regiodirec teur van Slachtofferhulp mr. Annette Pleysier aan, toen zij na burgemeester De Vries het woord kreeg. In Middelhamis - dat nu dus het vijfde bureau is dat onder één en hetzelfde dak werkt als de politie - werken drie vrijwilli gers, en mevrouw Pleysier verzekerde er heel blij mee te zijn dat Slachtofferhulp ook hier in het politiebureau zo welkom is. Dat welkom werd zichtbaar bekrachtigd met een fraaie bos bloemen, die de buurtagent van Goedereede Leo Roseboom aan Annet te Pleysier overhandigde. "Handhaving en hulpverlening onder één dak", zo constateer de burgemeester De Vries tevreden, "dat kan maar tot één ding leiden: nóg meer begrip voor eikaars werk en daardoor meer zorg voor slachtoffers. En daar gaat het om!" Slachtofferhulp is er voor slachtoffers van een misdrijf of een verkeersongeluk. Ook voor (oog)getuigen, familie of bekenden kan geweld of een ongeval emstige gevolgen hebben. Daarom kunnen ook zij bij Bureau Slachtof- Nadat burgemeester De Vries (r.) alvast één stuk papier van het raam had gerukt, maakte mevrouw Voigt (l.j van Slachtofferhulp duidelijk dat er nóg meer papier verwijderd moest worden voordat het eigenlijke naambord van het Bureau Slachtofferhulp zichtbaar zou worden. (Foto: Hans Villerius) ferhulp terecht. Slachtofferhulp Nederland geeft praktisch advies, juridische begelei ding en emotionele ondersteuning en pro beert zowel de materiële als immateriële schade van slachtoffers zo veel mogelijk te beperken of weg te nemen. Hulp van mens tot mens. Slachtofferhulp helpt echter niet alleen bij het verwerken van emoties, angs ten, pijn en frustraties, maar geeft ook infor matie en advies over allerhande praktische zaken.Of praktische hulp bij het schrijven van brieven of het invullen van formulieren voor aanvragen met betrekking tot bijvoor beeld rechtsbijstand, e.d. Men biedt hulp bij juridische zaken en schaderegelingen. Men gaat mee naar de rechtbank, advocaat, politie of arts. Of er kan worden doorverwezen naar deskundigen. De vrijwilligers van Slachtofferhulp zijn speciaal opgeleid om slachtoffers deskundig te ondersteunen. Ze kunnen bovendien als 'betrokken buitenstaander' een natuurlijke afstand bewaren. Familie en bekenden kun nen immers niet altijd helpen een schokken de gebeurtenis te verwerken. Omdat slacht offers zelden uit zichzelf met een duidelijke hulpvraag op instanties afstappen, is wette lijk geregeld dat de politie bij een aangifte aan het slachtoffer vraagt of hij/zij bezwaar heeft als zijn/haar gegevens worden doorge geven aan Slachtofferhulp; dat neemt dan - alleen als het slachtoffer zelf heeft aange geven behoefte aan hulp te hebben - contact met hem/haar op. Daamaast kunnen slachtof fers natuurlijk ook zelf contact met Slachtof ferhulp opnemen. Advies en hulp van Bureau Slachtofferhulp zijn gratis en er zijn geen wachttijden. Heeft u behoefte aan hulp van een Bureau, bel dan het centrale telefoonnummer 0900-0101 (lokaal tarief). U wordt dan doorgeschakeld naar het Bureau in uw regio. Maar u kunt Slachtofferhulp ook via internet bereiken. Via de website wordt er dan voor gezorgd dat uw elektronische hulpvraag rechtstreeks wordt gestuurd aan een Bureau Slachtoffer hulp bij u in de buurt. 1 Het ISGO gaat er op toezien dat afvalcontainers van bedrijven niet op de openbare weg worden geplaatst. MIDDELHARNIS - Jaarlijks voert het ISGO een aantal projecten uit waarbij gecontroleerd wordt op de Wet milieubeheer en overige milieuge- relateerde wetgeving. Eén van de pro jecten die binnenkort van start gaat, is het project 'afvalstoffen'. Veel mensen ondervinden hinder van afval containers, welke door bedrijven aan de openbare weg worden gezet om te worden geleegd, maar die daar vervolgens blijven staan. Deze containers trekken ongedierte en zwerfafval aan. Ook verspreiden ze vaak een ongewenste geur. In de Algemeen Plaatselijke Verordening van de vier gemeenten op Goeree-Overflak kee is bepaald dat het verboden is om zon der vergunning van het college de weg of een weggedeelte te gebruiken anders dan de bestemming daarvan. Dit betekent dus dat de bedrijven niet zomaar afvalcontainers mogen plaatsen buiten het eigen terrein. Middels het plakken van stickers, met daarop een waarschuwing, wil het ISGO de containe reigenaren erop attent maken dat ze in over treding zijn. Tevens wordt men verzocht de afvalcontainer van de openbare weg te ver wijderen. Nadat de stickers zijn geplakt zal het ISGO controleren of de afvalcontainers daadwerkelijk worden verwijderd. Blijkt dit niet het geval te zijn, dan wordt steekproefs gewijs handhavend opgetreden. Het ISGO verzoekt de eigenaren dan ook de afvalcon tainers van de openbare weg te verwijderen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1