A \>J STRUuK Deze herfst eerste paal voor nieuwe Zweedse woningen EISTRUUK Mi Een beetje moedeloos Fietser, laat je zienl ■(/Minnaard Uniek project van Woongoed Flakkee in Oude-Tonge kan binnenkort beginnen, maar bouw misschien in fasen door gerechtelijke procedure mmm üiüMilililIfi chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Raad van State beslist over vergunning Fleuren CDA minister A.J. De Geus bezoekt Goeree-Overflakkee voor debatavond t'ST Visser Visser ^9W. Taxatie nodig? Bel onsl (0187) 47 02 72 SCHERPE TARIEVEN! OUDE-TONGE - Waar schijnlijk nog deze herfst wordt in Oude-Tonge de eer ste paal in de grond gedreven voor een woningbouwpro ject dat in Nederland zonder weerga is: de Zweedse wonin gen in de Julianastraat, na de watersnood van 1953 geschon ken door het Zweedse Rode Kruis, worden vervangen door nieuwe Zweedse wonin gen. De woningbouwvereni ging Woongoed Flakkee wil op die manier de herinnering aan de ramp, de slachtof fers én aan het buitenlandse cadeau 'levend houden'. Erfenis Onkruid Weigeren WÊ nmmmmmntmm ■tMiiii.ii)n...i ■mmmmm ti^mmmmmmmm'immmi^mmmmmitMfimm '?r? Vrijdag 21 oktober 2005 78e jaargang nr. 7450 Het is eigenlijk om een beetje moedeloos te wor den. Als je tenminste betrokken bent bij de plaat selijke politiek. Zoals we allemaal geacht worden te weten: er gaapt een kloof tussen de kiezer en 'de politiek'. Je kunt het ook anders formuleren. De kiezer is mondiger dan vroeger Daardoor lijkt het dat de politiek verder van de kiezer afstaat dan zo'n 'tig' jaar geleden. Nee dus, de kiezer vraagt meer. De kiezer is niet alleen mondiger, hij is ook meer individueel gericht dan toen grootvader nog jong was. Gelijk denken, leidt veel makkelijker tot delegatie in groepsverband van denkbeelden en wensen aan vertegenwoor digers, dan in een situatie van individualistisch de eigen mening voorop stellen. Daarom was de kiesvereniging of de partij vroeger het platform waar gediscussieerd werd. Daarna trad men met één stem naar buiten. De vertegenwoordigers deden de rest. Dat Is nu wel anders. De Individu alistisch ingestelde kiezer bindt zich niet graag aan een partij of kiesvereniging, maar wacht af. Hij wikt en weegt en laat zich soms leiden door emoties of de persoonlijkheid van de te kiezen perso{o)n(en). Op het laatst voor de verkiezin gen maakt hij soms zijn keus, of verandert hij die keus. Zwevende kiezers noemt men dat. Het liefst bijt de moderne mens zich vast in eendui dige onderwerpen. We noemen. Dat is lekker overzichtelijk. Je bent vóór iets en dus tegen de rest. In de politiek moet je veel te veel afwegen. Dat leidt tot vaagheid. En dat wordt ervaren als een kloof. Maar goed, daar Is wat aan gedaan. Het plaatselijk bestuur is gesplitst in een bestuur (het college van burgemeester en wethouders) en volksvertegenwoordigers (de raad). Niks geen onderonsjes meer, scheiding van wensen, budget stellen en controleren enerzijds en uitvoeren bin nen die kaders anderzijds. Dualisme heet dat. De burger kan nu makkelijker met zijn wensen naar de volksvertegenwoordiging. Die op zijn beurt wordt geacht meer voeling te houden met de burgerij. Als dat allemaal goed zou gaan, was het makkelijker taken te decentraliseren. Politiek en uitvoering moetje beoefenen op een zo'n laag mogelijk niveau. Daar staan burger en gekozene het dichtst bij elkaar Dat alles om de kloof te dich ten. Mooi werk dus. In de gemeenteland heeft dat proces van verandering diepe voren getrokken. En men is er nog lang niet. Maar we gaan ver der Jammer dat het eigen belastinggebied van de gemeente met wijzigingen in de onroerend zaakbelasting is verkleind, jammer dat de politie juist weer wat wordt gecentraliseerd, jammer dat Niet zeuren maar, door-dualiseren. Volgend jaar mogen we een nieuwe raad kiezen. Bij leven en welzijn. Partijen zijn hard in de weer een programma te schrijven, kandidaten te wer ven, de propagandacommissie wordt weer van stal gehaald. De beurs wordt getrokken. Uit landelijk onderzoek blijkt dat zeer veel aanstaande kiezers zich zullen laten leiden door de landelijke politiek. Wat daar gebeurt, is maatgevend. Een misser in Den Haag kost de plaatselijke partij stemmen. Een glimlach die goed overkomt op de beeldbuis doet op het grondvlak wonderen. Natuurlijk zeggen al die politici dat het om de gemeente gaat. Onder tussen kan het al dan niet slagen van de invoering van de nieuwe Zorgwet bepalend zijn voor de ver schuivingen ter plaatse. Kijk, en daar word je dus een beetje moedeloos van. De gemeente is veel meer waard. Zeker weten. DEN HAAG/MIDDELHARNIS - De Huurdersvereniging Middelharnis en inwoners van Dirksland, Sommelsdijk en Middelliarnis hebben de Raad van State gevraagd in te grijpen in de nieu we milieuvergunning van compostpro- ducent Fleuren. Het bedrijf, dat ernstige stankoverlast veroor zaakt in de omgeving, kreeg van de provin cie een nieuwe tien jaar geldende vergunning omdat de vergunning uit 1994 is verlopen. In de nieuwe vergunning is, tot ongenoegen van de omwonenden, een voor Fleuren soepelere stanknorm opgenomen. De Raad van State stuurde eerder dit jaar de Stichting advisering bestuursrechtspraak (Stab) naar Fleuren toe voor een onderzoek naar stankoverlast. Dit onderzoeksinstituut heeft over de nieuwe vergunning een kri tisch rapport geschreven. Zo constateert de Stab dat het merendeel van 180 woningen op het recreatiepark Nieuw Zeeland meer stank te verduren krijgt dan de provincie zelf als richtlijn hanteert. De Stab is er overigens niet zeker van of Reuren de opgelegde norm wel kan naleven. De onderzoekers van de Stab pleiten ervoor dat Fleuren in ieder geval zo snel mogelijk milieumaatregelen treft in de vorm van natte strofilters. Die zouden de stankoverlast kunnen beteugelen. De provin cie heeft deze natte strofilters voorgeschre ven in de vergunning. Fleuren vroeg gisteren, tegelijk met de rechtszaak van de omwonen den, om uitstel van deze milieumaatregel. Dit omdat het overschakelen op natte strofilters hoge investeringen en risico's met zich mee zou brengen. Het bedrijf produceert wekelijks in tunnels 4.000 ton compost die gemaakt wordt van aangeleverde paarden- en kippenmest. De compost is bestemd voor de champignon teelt. Uitspraak van de Raad van State volgt. In het afgelopen jaar heeft het kabinet ingrij pende hervormingen doorgevoerd, met name in de sfeer van sociale voorzieningen. Dit heeft bij veel mensen in de samenleving heel wat los gemaakt. Velen werden hier door immers in koopkracht en medische zorg geraakt, alsook in vut- en pensioen voorzieningen. Ons 'sociale gebouw' leek op instorten te staan. Er waren dan ook tal van negatieve reacties op dit beleid, opmerkelijk genoeg niet alleen van de oppositie. Ook uit eigen gelederen is veel weerstand gekomen. Terecht? Zal het koopkrachtplaatje er voor 2006 beter uit zien? Wat gaan wij betalen aan het nieuwe ziektekostenstelsel? Zullen de zwakken, zieken, gehandicapten en oude ren inderdaad worden ontzien? Het houdt ons allemaal regelmatig bezig. Het CDA organi seert daarom op 31 oktober a.s. een debat avond over deze zaken, waarbij minister De Geus aanwezig zal zijn. Een uitgelezen moment dus om de minister eens behoorlijk aan de tand te voelen. Als ook u met vragen en onzekerheden zit over het sociale- en zorgbeleid, dan kunt u deze avond met de minister in debat. De avond wordt gehouden in De Bommelstee, Schaapsweg 34 te Den Bommel. Aanvang 19.45 uur. De pohtie Rotterdam-Rijmnond gaat con troleren op het juiste gebruik van de verlich ting van fietsen, brom- en snorfietsen. In de periode tussen zonsop- en ondergang, maar ook tijdens slecht weer en slecht zicht, is het van groot belang dat alle verkeersdeelnemers goed zichtbaar zijn. Een regelmatig voorko mende oorzaak bij ongelukken is het feit dat men geen verlichting voert. Daarom wordt de komende maanden tussen zonsopkomst en - ondergang door de politie streng gecontro leerd. In het donker en bij slecht zicht moet het licht op de (broni/snor)fiets aan. Een wit of geel licht voor en rood achter. De verlich ting mag niet knipperen. Ook reflectie achter op de fiets, op de trappers en aan de zijkant van de wielen is verplicht. Indien men geen of onjuiste verlichting voert, wordt direct een bekeuring uitgeschreven. De hoogte daarvan bedraagt: - geen voor of achterlicht fiets: 15 euro; - geen voor én achterlicht fiets: 25 euro; - geen voorlicht bij de bromfiets: 25 euro - geen achterlicht bij de bromfiets: 25 euro - geen reflectie op achterkant, trappers of de wielen: 20 euro. REGISTER ACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS'TEL0187-617300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD*TEL0342-405140 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw v/oning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 ;.V iff* i Ontdek 't bï; uw G2-<leo!ei of Kiik aivost op \y ww.ope!nteuws.fit Pt HWHVt <<«l.^««'< f" $«*>«iWt KnÖps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0t«7 476767 Akkerdaos BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0H1 401347 ^S^ 2 beëdigde/gecertificeerde FR A makelaars/taxateurs NVM door Gert van Engelen Oude-Tonge werd in het rampjaar 1953 het zwaarst getroff'en. Er verdronken 304 men sen, van wie in de Juhanastraat alleen al 65. Destijds lag deze vrij rustige straat aan de rand van het dorp. Zij moest, in de woorden van streekarchivaris Jan Both, "de eerste klap van het aanstormende water opvan gen". Daardoor verdween de even zijde van de Julianastraat "bijna geheel van de aard bodem". In de eerste wederopbouwjaren na de watersnoodramp verrezen op die kant 24 houten Zweedse woningen, waarvan (toen tertijd) acht koopwoningen. De huurwonin gen zijn nu, meer dan vijftig jaar later, ver sleten. Hun uiterste houdbaarheidsdatum is verstreken, de afljraak is in volle gang. Volgend jaar zullen op dezelfde locatie 28 fonkelnieuwe woningen in Zweedse stijl worden teruggebouwd: achttien huur- en tien koopwoningen. Na de zomer van 2006 moet het project zijn voltooid. De woning bouwvereniging had zich er makkelijk vanaf kunnen maken. Het had kunnen rede neren dat de Zweedse woningen hun tijd hebben gehad, versleten en volledig opge bruikt waren, en het had het hele complex rücksichtslos kunnen slopen. Om er Neder landse rijtjeshuizen voor in de plaats te zet ten. Dat zulks in Oude-Tonge niet gebeurt - en elders in Nederland wel - is opzien barend en maakt het project uniek. Maar het had weinig gescheeld, vertelt directeur Simon van Nieuwaal (1953, Melissant) van Woongoed Flakkee, of het was er helemaal niet van gekomen. Woongoed Flakkee, zegt hij ter inleiding, is op 1 januari 2002 ontstaan uit de fusie tus sen de woningbouwvereniging Samenwer king in Oude-Tonge en de woningbouwver eniging Middelharnis. De 'oude' woning bouwvereniging voelde er niet langer voor om de Zweedse huurwoningen aan de Juli anastraat nog op te knappen. "Ze waren Deze luchtfoto, met daarin gemonteerd de nieuwe Zweedse woningen, laat zien hoe de nieuwbouw met veel groen, en aan het einde de originele Zweedse woningen. verouderd, klein en in slechte staat: al jaren was er geen onderhoud aan gepleegd. Niet meer de moeite waard om er geld in te stop pen. Samenwerking wilde ze afbreken en er iets voor terug laten komen. Oh, nee, beslist geen Zweedse woningen, gewone nieuw bouw was de bedoeling. Maar dat plan was nog niet uitgewerkt en zo erfden wij het van onze fusiepartner." Woongoed Flakkee was het ermee eens: de Zweedse woningen konden niet langer gehandhaafd worden. "De zaak terugdraaien kon niet meer. Wilden we ook niet", zegt Van Nieuwaal. Maar 2003 naderde, het vijftigste herdenkingsjaar van de watersnoodramp. Tahijke activiteiten zouden worden opge zet, tientallen boeken geschreven. Konin gin Beatrix zou Oude-Tonge bezoeken; heel Nederland zou, misschien wel voor het laatst, op grote schaal worden herinnerd aan en stilstaan bij het drama van 1953. Woon goed Flakkee wilde die geschiedenis, al dat leed, niet veronachtzamen. "De herdenking zat eraan te komen", vertelt Van Nieuwaal. "Je besefte weer dat Oude- Tonge zwaar getroffen is, en dat uitgerekend de Julianastraat, met die geschonken hui zen, een emotionele, symbolische waarde vertegenwoordigt. Het was in die sfeer dat we besloten om nieuwe Zweedse woningen terug te bouwen. Om de herinnering aan die tragische gebeurtenis en aan het geschenk van het Zweedse Rode Kruis levend te hou den. Het project zou ónze bijdrage zijn aan de herdenking." Nog in november 2002 stelde de woning- Simon van Nieuwaal, directeur van Woongoed Flakkee, met op de achtergrond enkele van de Zweedse woningen die blijven staan. Dit zijn koopwoningen waarover de woningbouwvereniging niets te zeggen heeft. (Foto: Woongoed Flakkee) bouwvereniging bewoners en omwonenden op de hoogte van haar prille voornemen. "Op die bijeenkomst hebben we het idee gelanceerd." Te tonen viel er nog niets; geen maquette, geen bouwtekeningen. "Er was nog geen architect mee aan de slag geweest." Een jaar later, in december 2003, volgde een tweede bijeenkomst en bleek hoe seri eus Woongoed Flakkee haar plan opvatte. Zij overhandigde (oud)bewoners, belang stellenden en de Zweedse ambassadeur in de Grutterswei een informatief boekje dat zij Jan Both had laten schrijven. Het schetst de historie van de Zweedse woningen in de Julianastraat, die inmiddels "het einde van hun levensduur" waren genaderd. Volledig heidshalve gaat het ook kort in op de andere "geschenkwoningen" die Goeree-Overflak kee heeft gekregen. Tientallen waren het, verspreid over het hele eiland, en behalve uit Zweden afkomstig uit Finland, Oosten rijk en Noorwegen. Bijna twee jaar zijn sindsdien verstreken. Hoe staat het project er intussen voor? Simon van Nieuwaal vertelt dat Woongoed Flakkee één woning heeft moeten kopen. 'Die stond tussen de andere achttien huur woningen. Om het project aaneengesloten te kunnen uitvoeren, moesten we het ver werven." Van de achttien woningen zijn de meeste al gesloopt. Onkruid groeit er welig en de aanblik is nogal rommelig. Vier hui zen staan nog overeind, maar zodra die leeg komen, worden ze ook resoluut afgebroken. Niet alle Zweedse woningen in de Juliana straat gaan trouwens tegen de vlakte. De zes koopwoningen aan het begin blijven intact. "Ze zien er precies hetzelfde uit, maar ze zijn niet ons eigendom. Dus blijven ze." Doet dat geen afbreuk aan het aanzien van de Julianastraat straks? Oude huizen naast nieuwe? Van Nieuwaal haalt de schouders op. "Dat is meer een zaak van de bewoners en de gemeente dan van ons", luidt zijn ver weer, afhoudend eindigend: "Maar zoals het nu wordt, wordt het ook erg mooi. We hebben ook geen pogingen gedaan om ze te kopen." Waarom eigenlijk niet? Nu wordt de een heid van de Julianastraat architectonisch behoorlijk verstoord. "Daar zit een kostenplaatje aan. Voor die ene woning hebben we het volle pond moeten betalen. Zo'n woning breek je vervolgens af en vervang je door nieuwbouw. Dat moet je allemaal maar zien terug te verdienen. Alle Zweedse woningen kopen, zou te kostbaar worden. Dan wordt het project onbetaalbaar, en het moet uit de breedte of uit de lengte komen. Het is overigens maar de vraag of de betrokken bewoners hun woning überhaupt willen verkopen." De bouwvergunning is aangevraagd, ver volgt Van Nieuwaal, het wachten is nu totdat Julianastraat volgend jaar oogt: (Fotomontage: InterLynx) die lange, gebruikelijke procedure is door lopen waarin belanghebbenden bezwaren en of zienswijzen kenbaar kunnen maken. Dat is gebeurd, door meerdere mensen zelfs. Van Nieuwaal heeft er geen kopzorg van. SonMtiigen, zegt hij, zijn bang dat het heien schade aan hun woningen zal veroorzaken, en zijn daarom in het geweer gekomen. Maar hij denkt dat Woongoed Flakkee deze bewoners gerust kan stellen. "Er is namelijk geen reden voor ongerustheid. Deskundigen hebben onze opvatting bevestigd dat er geen risico wordt gelopen. Een expert komt drie weken tevoren de staat van de woningen vastleggen en mocht er onverhoopt schade ontstaan, dan wordt zij gerepareerd en ver goed." Een ander bezwaarschrift is ingediend door een huidige bewoner van een Zweedse woning. "Het is meer een zienswijze dan een bezwaarschrift," zegt Van Nieuwaal erover. "We zijn in gesprek gegaan en dat heeft er in geresulteerd dat we nader tot elkaar zijn gekomen en de kwestie gelukkig hebben kunnen oplossen." Moeilijker ligt dat in het geval van die ene familie, die vooralsnog weigert haar Zweedse woning te verlaten. Een "uitverhuizing" heet dat eufemistisch in woningbouwjargon. Alle bewoners hebben ermee ingestemd "uit te verhuizen" naar een vervangende woning, op één familie na, die nu misschien een uitzetting wacht. Van Nieuwaal verbloemt de kwestie niet. "Met iedereen hebben we een deal kunnen sluiten, maar deze ene familie meent de aangeboden woning niet te kunnen accep teren. Er moest jammer genoeg een juridi sche procedure aanhangig worden gemaakt bij de kantonrechter, met als doel te komen tot ontbinding van de huurovereenkomst en ontruiming van de woning." Van Nieuwaal heeft echter nog steeds hoop op dat dit niet nodig zal zijn. "We proberen tot een verge lijk te komen dat voor alle partijen bevredi gend is." De uitkomst van deze zaak bepaalt het bouwtempo. "Zodra we de bouwvergun ning krijgen, gaan we beginnen", meldt Van Nieuwaal stellig. "Is die ene woning dan nog niet weg, dan moeten we noodgedwongen in fasen bouwen, ook al is dat kostenverho gend. Ga maar na: normaal gesproken hei je wat er te heien valt, maar misschien moeten wij de heimachine een paar maanden later laten terugkomen. Dat kost geld." Nee, reageert hij, het is niet mogelijk te wachten totdat het allerlaatste huis is gesloopt. "Dat kan niet, zo werkt dat niet. Je hebt je voorbereidingen gedaan, er is een aanbesteding geweest, je hebt een aannemer en er is een prijs gemaakt - alles is rond. Je bent klaar, je wilt beginnen. Als jij je bouw vergunning krijgt, ga je onmiddellijk aan de slag." (vervolg op pagina 7)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1